×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
13 marca 2021
info
 

 

Energia dla Klimatu luty/marzec 2021

 

"Wszystko, co nauczyliśmy się brać za pewnik — usługi, które Ziemia świadczyła nam za darmo — wkrótce stanie się czymś nieoczywistym lub całkiem zniknie. Nadchodząca katastrofa może okazać się o wiele bardziej brzemienna w skutki niż wybuch w Czarnobylu i wszystko, co nas do tej pory spotkało"

David Attenborough

 

„Coraz mniej węgla i stali
W Łodzi brak pracy dla prządek
I to ma być kapitalizm?
To jest ten lepszy porządek?”

Piosenka z Kabaretu Olgi Lipińskiej

 

Na „Bestię ze wschodu” czekaliśmy z wytęsknieniem – w końcu pojawił mróz i śnieg. Pojawił się też wysyp negacjonistów klimatycznych, dla których „Bestia”  była okazją do popisania się wiedzą z geografii – okazuje się, że wiele osób nie odróżnia pogody od klimatu. Zmysły nas zwodzą, bo średniej temperatury Ziemi nikt nie czuje, raczej ktoś to oblicza na podstawie danych ze stacji pomiarowych. No i doliczono się, że jednak było cieplej niż zwykle.  Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu temperatury na Ziemi będą wciąż rosnąć – nawet o 3,7 st. C do 2100 roku. Jeszcze nie osiągnęliśmy pułapu krytycznego, czyli 1,5 stopnia, a już się dzieją niepokojące rzeczy. Agencja NASA poinformowała o oddzieleniu się lodowej formacji od Antarktydy. Na zdjęciach widać duży fragment lodu oddalający się od lądu. Z kolei badania na Arktyce pokazują, że "marcowe maksimum" temperatury wypadło w lutym - będzie to druga taka sytuacja w historii pomiarów. Rządowa agencja British Antarctic Survey (BAS) natomiast nagrała w lutym z powietrza materiał, na którym widać ogromne pęknięcie szelfu, około 20 kilometrów od stacji badawczej Halley na Antarktydzie – oderwana bryła ma wielkość miasta Los Angeles. Także lodowce górskie topniały szybciej i w sposób niekontrolowany - ponad sto osób zginęło w wyniku oderwania się części himalajskiego lodowca i uszkodzenia tamy w północnych Indiach. Szereg dystryktów zostało postawionych w stan podwyższonej gotowości. W dole rzeki Alaknanda ewakuowano ludzi.

Nie lepsze wiadomości płynęły z raportów dotyczących wdrażania neutralności klimatycznej. Działamy za wolno. Dlatego ludzie wyszli na ulice. Ponad osiem godzin trwała blokada Extinction Rebellion w centrum Warszawy. Aktywiści spięci ze sobą  łańcuchem siedzieli na jezdni w Al. Jerozolimskich. Po południu zaczęła się blokada dużej ulicy we Wrocławiu, a po godz. 16. w Bydgoszczy.

Chyba jednak „spłynęły” te wiadomości po decydentach, którzy zaproponowali nową Politykę Energetyczną Państwa – nie ma tam żadnych konkretów dla górników, dla regionów powęglowych, pojawiają się znowu mrzonki o czystym węglu. Rząd i związki zawodowe a za nimi górnicze portale mówią nawet o wydobyciu do 2049 r., i to w czasie, kiedy aukcja uprawnień do emisji CO2 została rozliczona po kursie 38,42 euro. Widać też, że pandemia nie nauczyła nas i polityków za wiele na przyszłość, bo chcemy najwyraźniej robić to, co przed - "Miejsca pracy i wzrost są tym, czego będziemy potrzebować po tej pandemii" - powiedział Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, która w tym roku przewodniczy spotkaniu G7. W Polsce z kolei wiceminister środowiska i szef Lasów Państwowych podpisali nowe aneksy umożliwiające dalszą wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Dokumenty zatwierdzono w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego

 

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska Emisja
Odkrywki

Pod prąd luty a w nim najważniejsze wydarzenia dotyczące odkrywek w Polsce, tym razem także sporo o polityce zagranicznej, bo odkrywka Turów jest obecnie przedmiotem sporu w Trybunale Sprawiedliwości UE.

 

Czy uda się uratować przed zniszczeniem Opolno-Zdrój?
(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

W marcu premierę ma film „"Świat, który nie może zaginąć. Górne Łużyce" 50 jubileusz Pleneru Ziemia Zgorzelecka 1971-2021”. Odbyła się też debata z udziałem Filipa Springera, Beaty Kłossowskiej-Tyszki, Michała Suchory oraz Elżbiety Lech-Gotthardt i m.in. Piotrem Ernestem, dyrektorem szkoły w Bogatyni. Zastanawialiśmy się jak „kultura festiwalowa” może ożywiać, ale też niszczyć miejscowości, wspierać mieszkańców oraz ożywiać znaczenie na mapie mentalnej Polski.

Film oraz zapis debaty: https://www.facebook.com/EkoUnia/

 

Bełchatów już zaspał na pociąg transformacji?
(źródło: rp.pl)

"Przespana rewolucja. Sytuacja społeczna w regionie bełchatowskim u progu transformacji energetycznej" – socjologowie potwierdzają to, co widzimy od dawna. Chocholi taniec, wypieranie faktów i obrażanie się na resztę świata – tak reaguje Bełchatów i okolice na znaki o końcu wydobycia węgla w regionie. Raport opiera się na badaniach społecznych - wywiadach pogłębionych i fokusach z mieszkańcami, samorządowcami i pracownikami kompleksu.

Link do raportu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/przespana-rewolucja-934

Wywiad z autorem: https://krytykapolityczna.pl/kraj/belchatow-energetyka-transformacja-klimat-badania-przemyslaw-sadura/

 

Decyzja o wydobyciu w Złoczewie przesunięta
(źródło: cire.pl)

Na stronie www PGE Bełchatów wciąż czytamy: „Jednym z perspektywicznych złóż węgla brunatnego uwzględnionych w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 r. jest satelitarne złoże Złoczew”. Tymczasem decyzja GDOŚ ws wydania pozwolenia środowiskowego dla kopalni Złoczew została znowu przesunięta – tym razem PGE musi się do dodatkowych dokumentów dotyczących wpływu Złoczewa na reżim wodny i tym samym na obszary Natura 2000 oraz dodatkowe informacje o braku nadrzędnego interesu publicznego inwestycji, w związku z czym GDOŚ dał czas PGE na odpowiedź.

 

^menu
Energetyka konwencjonalna

Rozbiórka budowli w Ostrołęce – symbol końca węgla?
(źródło: onet.pl)

Blok Ostrołęka C od samego początku uznawany był za nieopłacalny, zrobił jednak dużo dobrego dla partii PiS. Właśnie rozpoczęła się rozbiórka budowli, na którą wydano setki milionów złotych, a rachunek za „kampanię” wciąż rośnie.

 

Umowa Społeczna z górnikami –  liczą na zmianę europejskiego prawa
(źródło: pl.clientearth.org)

Umowa społeczna nie będzie miała mocy prawnej, a więc nie będzie też wiążąca dla żadnej ze stron, dokument będzie „martwy”. We wczorajszej rozmowie z RMF FM szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz stwierdził, że związkowcy zdają sobie sprawę z konieczności dokonania zmian w prawie Unii, które umożliwiłyby notyfikację umowy, ale jego zdaniem to zadanie rządu, a nie strony społecznej.

 

Polityka energetyczna Polski – dużo o atomie
(źródło: wnp.pl)

Rada Ministrów 2 lutego 2021 r. przyjęła uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Dokument przewiduje m.in., że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.

 

Polityka energetyczna – nowe spółki, pomoc publiczna, „czysty węgiel”
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Po konsultacjach społecznych wiele w projekcie PEP 2040 się nie zmieniło. Pojawiły się za to „czyste technologie węglowe”, co ma być ukłonem w stronę coraz bardziej zirytowanych górników. Ma to być nowy program w zakresie pomocy publicznej dla sektora górnictwa, inwestowaniu w czyste technologie węglowe i utworzeniu nowej spółki celowej, która będzie się zajmowała tego typu technologiami – tworzenie spółki, pomoc publiczna oraz wprowadzanie terminów, które nie wiadomo co znaczą…to już niestety było.

 

Obiecanki ministra Sasina – gospodarstwa domowe jednak zapłacą
(źródło: rp.pl)

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin obiecywał, ale nie będzie rekompensat dla gospodarstw domowych za rosnące ceny energii elektrycznej. To kolejny przykład zaklinania rzeczywistości „energetycznej”, która odsłania chaos w polityce energetycznej.

 

Atom pod lupą – Dzikie Życie prześwietla plany elektrowni w Polsce
(źródło: dzikiezycie.pl)

W marcu mija 10 lat od katastrofy w elektrowni jądrowej Fukushima Dai-Ichi. Miesięcznik Dzikie Życie w lutym prezentuje wywiady i artykuły dotyczące energetyki atomowej. Rozmowy i artykuły, m.in. Ewa Bińczyk, Marcin Popkiewicz, Andrzej Kassenberg i inni.

 

PEP 2040 i nowa lokalizacja elektrowni jądrowej
(źródło: next.gazeta.pl)

Mieszkańcy wschodniej Wielkopolski przyzwyczaili się  już chyba do tego, że wielka energetyka decyduje bez nich, co się stanie z ich regionem. Teraz mieszkańcy dowiadują się, że w ich sąsiedztwie może stanąć nowa elektrownia jądrowa.

 

Umowy społecznej z górnikami wciąż nie ma
(źródło: biznesalert.pl)

PEP 2040 zawiera szereg sprzeczności, a górnicy są coraz bardziej poirytowani.

 

Nord Stream II – wielki odwrót?
(źródło: rmf24.pl)

Inwestycja łącząca Rosję i Niemcy wzbudza coraz więcej kontrowersji.

Prezydent USA Joe Biden uważa, że gazociąg Nord Stream 2 to "zły interes" dla Europy i zadecyduje, czy sankcje są odpowiednie, żeby powstrzymać dokończenie realizacji projektu. Projekt nie podoba się też Francji.

 

Spadek wydobycia, sprzedaży – problemy węgla w 2021 r.
(źródło: forsal.pl)

W 2020 roku polskie kopalnie wydobyły ok. 7,2 mln ton węgla kamiennego mniej niż rok wcześniej, a sprzedaż tego surowca była mniejsza rok do roku o ok. 5,4 mln ton - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Wydobycie spadło o blisko 11,7 proc., a sprzedaż o ponad 9,2 proc.

 

Organizacje ekologiczne mają większe możliwości
(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Senacka komisja samorządu terytorialnego nie zgłosiła poprawek do nowelizacji przepisów dotyczących procesu inwestycyjnego i udziału w nim organizacji ekologicznych. Nowe przepisy dają m.in. możliwość czasowego wstrzymania inwestycji przez sądy na wniosek ekologów.

 

^menu
Klimat

Mimo „bestii ze wschodu”  koniec lutego najcieplejszy w historii pomiarów
(źródło: twojapogoda.pl)

Czwartek 25.02 był drugim z rzędu dniem bicia rekordów w wielu regionach kraju okazał się najcieplejszym dniem lutego w całej historii polskiej meteorologii. Tam, gdzie rekordy posypały się już w środę (24.02), następnego dnia zostało one ponownie pobite z jeszcze większą nawiązką. Temperatury sięgały 22oC w cieniu.

 

Wciąż za wolne tempo
(źródło: chronmyklimat.pl)

Działamy za wolno, a polskie prawo nie daje priorytetu dla ochrony klimatu -
O PEP 2040 pisze Andrzej Kassenberg.

 

Globalna koalicja
(źródło: polsatnews.pl)

Rośnie globalna koalicja, która zobowiązała się do zerowej emisji netto do roku 2050. Obejmuje rządy, przedsiębiorstwa, inwestorów, miasta, regiony i społeczeństwo obywatelskie. Plany ozdrowienia z COVID-19 oferują możliwość bardziej ekologicznego i czystszego (środowiska)" – głosi oświadczenie Guterresa.

 

Nowa konwencja klimatyczna Komisji Europejskiej
(źródło: wnp.pl)

"Pandemia Covid-19 wyraźnie pokazała, że niewystarczające przygotowanie może mieć poważne konsekwencje. Nie ma szczepionki przeciwko kryzysowi klimatycznemu, ale nadal możemy z nim walczyć i przygotować się na jego nieuniknione skutki. Skutki zmiany klimatu są już odczuwalne zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Nowa strategia przystosowania się do zmiany klimatu umożliwia nam przyspieszenie i zwiększenie skali przygotowań. Jeżeli przygotujemy się teraz, mamy jeszcze szansę zbudować odporność na zmianę klimatu w przyszłości" - przekonywał Timmermans.

 

Przyspieszamy tempo sadzenie drzew – róbmy to dobrze
(źródło: serwisy.gazetaprawna.pl)

W ramach „unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030” jednym z głównych planowanych zadań jest posadzenie trzech miliardów drzew do 2030 roku, co według Komisji Europejskiej oznacza podwojenie obecnego tempa sadzenia. Co to znaczy dla bioróżnorodności Europy i Polski?

 

Stepowienie – Polski suchy problem
(źródło: noizz.pl)

Polska jest w niechlubnej europejskiej czołówce jeśli chodzi o dostępność wody na jednego mieszkańca. 

 

^menu
OZE

Obserwator TEPP

Nowości w branży OZE, efektywności energetycznej i transformacji - Fotowoltaika, magazyny energii, nowe przepisy prawne.

 

Biomasa atakuje – wywiad z Marcinem Popkiewiczem
(źródło: smoglab.pl)

 

Biomasa – czyli m.in. drewno, rośliny, organiczne odpady – jest najważniejszym odnawialnym źródłem energii w całej Unii Europejskiej. Wiąże się z nią jednak kilka problemów: od masowych wycinek lasów, dzięki którym tę biomasę można pozyskać, po negatywny wpływ na klimat.

 

Fundusz odbudowy i OZE – na co pójdą pieniądze?
(źródło: zielonasiec.pl)

Powstający właśnie (w kompletnej tajemnicy) Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to plan reform i inwestycji, za pomocą których Polska zamierza przeprowadzić zieloną odbudowę gospodarki po pandemii, wykorzystując do tego środki z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (tzw. funduszu odbudowy).

Apel o transparentność - Nasz kraj na projekty odbudowy dostanie nawet 57 mld euro, z czego 34 mld euro w formie pożyczek i 23 mld euro w formie grantów. Oznacza to, że będziemy mieli do wydania 50 mld złotych rocznie! To dwa razy więcej niż dotychczas.

 

Energia na wrocławskich dachach
(źródło: noizz.pl)

Na dachach wrocławskich bloków z wielkiej płyty zainstalowano ponad 2700 paneli fotowoltaicznych. Pierwsze podsumowanie udowadnia, że takie elektrownie słoneczne powinny powstać na innych polskich blokowiskach.

 

Polski Produkt
(źródło: swiatoze.pl)

Polska liderem w eksporcie autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej.

 

Polskie baterie do e-aut podbijają Europę. Nowy hit eksportowy
(źródło: rp.pl)

Polska może stać się europejskim centrum produkcji baterii do aut elektrycznych. Już napędzają one nasz eksport do Niemiec, trafiają też do Włoch i Francji. Wciąż powstają kolejne fabryki.

 

Kiedy magazyny sąsiedzkie w Polsce?
(źródło: gramwzielone.pl)

Operatorzy systemów dystrybucyjnych w Polsce zaczynają sygnalizować problemy związane z wahaniami podaży energii w sieci niskiego napięcia w lokalizacjach charakteryzujących się dużym nasyceniem prosumentów.

 

Chcą przestawić elektrownię węglową na wodór
(źródło: cire.pl)

Węglowa elektrownia ma zostać przerobiona na wodór, ma też powstać hub wodorowy w Niemczech w Hamburgu.

 

^menu
Niska Emisja

EKO groszek, to ściema
(źródło: pl.clientearth.org)

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła dziś do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów formalne zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów korzystających z węgla typu „ekogroszek”. Fundacja oczekuje, iż UOKiK doprowadzi do wyeliminowania nieuczciwej praktyki greenwashingu.

 

DAS jako TOP 5 organizacji ekologicznych
(źródło: radiowroclaw.pl)

Głosowanie trwa, można wesprzeć DAS

Najlepsza organizacja chroniąca środowisko na Dolnym Śląsku? Oczywiście DASJ Głosowanie potrwa do 20 marca do godziny 15.30. 

 

Będziemy wiedzieli więcej o kopciuchach
(źródło: smoglab.pl)

W 2021 r. powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności.

 

Wrocław i smog samochodowy
(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

Nie tylko niska emisja i kopciuchy. Komisja Europejska alarmuje: Wrocław, Warszawa, Kraków i Górny Śląsk nie spełniają unijnych norm dwutlenku azotu, czyli trucizny pochodzącej z samochodów.

 

Zakaz dla kopciucha – już niedługo!
(źródło: zmienpiec.pl)

We Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, tzw. kopciuchów.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

 

info

więcej
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej