×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
10 czerwca 2020
info
 

energia dla kliamtu

Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020

„Słowa, słowa, słowa”
„Hamlet” Wiliam Szekspir

"Nie będzie grupowych zwolnień w kopalniach. To mogę na pewno powiedzieć i uspokoić. Pracujemy nad takim programem, który pozwoli, że nikt z górników nie będzie tracił pracy"
Jacek Sasin

„Prawda Was wyzwoli”
Biblia tysiąclecia

W Indiach szaleje szarańcza, w oczy zajrzała bieda, nad Polską wichury i grad – jest to cios, który pogłębia kryzys wywołany epidemią Covid-19. Zmiana klimatu to kolejne pożary, a na biegunie północnym możliwe są nawet podziemne pożary widmo. Wydaje się jednak, że w obliczu zagrożenia życia oraz zapaści gospodarczej, te problemy są jakby gdzieś na boku. Hasło na dziś to raczej ratowanie gospodarki – nawet kiedy wirus wciąż jest aktywny, a w Polsce nie ubywa nowych zakażeń i zgonów.

Skoro o gospodarce mowa, to Unia Europejska zaskakuje nas pozytywnie, także w kontekście jej walki ze zmianą klimatu – Nowy Zielony Ład nie traci na sile. Przyznane zostały na niego nowe środki, w tym na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który został radykalnie zwiększony - obecnie wynosi już 40 mld euro plus dodatkowe instrumenty finansowe, łącznie na pewno powyżej 100 mld dla regionów górniczych. Co więcej UE zapowiedziała, że w ramach Zielonego Ładu będzie bardziej chronić bioróżnorodność, która okazała się bardzo ważna na etapie rozwoju pandemii covid-19 - zachowanie bioróżnorodności i ograniczenie kontaktu zwierząt z ludźmi może ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenów. Szefowa Komisji Ursula von der Leyen wybrała strategię wielkiego wsparcia dla ochrony klimatu. Do działania została też wezwana Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) – społeczność międzynarodowa chce większych starań, bo czasu mało, a wyzwania są ogromne.

W Polsce pandemia wydaje się być gwoździem do trumny kopalń i elektrowni na węgiel. Pojawiają się głosy, że przyspieszy ona transformację polskiej energetyki, wypychając
z rynku najstarsze i najbardziej emisyjne źródła węglowe. Nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski mówi otwarcie, że spółka będzie musiała poważnie zmienić swój portfel na bardziej „odnawialny”. Na światło dzienne wychodzą z kolei informacje poświadczające przewidywania organizacji ekologicznych – sama elektrownia Ostrołęka C okazała się zamkiem na piasku. Już wydano ok. 1 mld zł a budowa Ostrołęki C byłaby droższa, niż zakładano o 2-3 mld zł a sama elektrownia od początku byłaby nierentowna i głęboko nieopłacalna.

Strach zagląda też w oczy wyznawcom – bo inaczej tego się nie da ocenić – odkrywek
i nowych bloków energetycznych jak np. w Turowie. Energetyka oparta na węglu ma ogromny wkład w kryzys klimatyczny i bezwzględnie musi zostać wygaszona do końca dekady, jeśli nie chcemy przekroczyć podniesienia temperatury Ziemi o 1,5 stopnia Celsjusza. Czesi nie odpuszczają i walczą dalej z polskim rządem – nie poświęcą swojej wody oraz klimatu na rzecz kopani i spalania węgla w elektrowni w Turowie. Związkowcy wielokrotnie wyśmiewali organizacje ekologiczne, zarzucali im marzycielstwo itp. Teraz okazuje się, że region, który ani myślał o transformacji, nie dość, że został bez pieniędzy
z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE, to jeszcze może się okazać, że kopalnia
i elektrownia należąca do PGE same zgaszą światło i to już w ciągu 6 lat. Słowa i słowa kolejnych ministrów, zapewnienia, że węgla mamy na 200 lat sparaliżowały myślenie
o alternatywach wobec węgla. Słowa te budowały iluzje, tymczasem dzisiaj prawda zamiast stanowić punkt wyjścia do działania okazuje się jakby przypieczętowaniem klęski. Górnicy zakażeni wirusem, hałdy drogiego węgla, którego nikt nie chce i perspektywa zwolnień grupowych, które już się dzieją w branży węgla brunatnego w Koninie. Wydawało się, że powtórka z Wałbrzycha nie może się już wydarzyć, niestety może być inaczej. Komisja Europejska jest szczodra, ale nie głupia. Nie będzie pieniędzy dla regionów węglowych
i krajów, które upierają się przy węglu oraz przeklinały Unię Europejską. Nie będzie pobłażania dla „Stref wolnych od LGBT”. Słowa i odgrywane na pokaz spektakle niechęci do Unii, jej zasad i wartości kosztują. Może idzie nowe. Oby.

Odkrywki
Energetyka Konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Pod Prąd
(źródło: eko.org.pl)


Majowy Pod prąd, który w pewnym sensie jest przełomowy. Dzieje się wiele w temacie odkrywek, co możemy uznać za wartość, jeżeli chodzi o nasz zmysł profetyczny, ale też za zapowiedź trudnych czasów dla społeczności lokalnych, które czeka koniec węgla i to z dnia na dzień. W numerze Turów, Złoczew, Datteln, zwolnienia w Koninie, brak prądu w Bogatyni i inne.

ZE PAK zwalnia pracowników
(źródło: cire.pl)


W maju media obiegła informacja, że PAK KWB planuje zbiorowe zwolnienia górników. Plany są następujące - w okresie od 1 lipca 2020 roku do 31 października 2020 roku zwolnienia obejmą w PAK KWB Adamów maksymalnie 111 pracowników, a w PAK Górnictwo maksymalnie 126 pracowników. Premier Sasin zapewnia jednak, że zwolnień (w państwowych koncernach) nie będzie...

Koncern PGE rezygnuje ze Złoczewa, ale nie chce tego przyznać
(źródło: green-news.pl)


PGE Górnictwo i Energetyka (spółka zależna PGE) przyznaje wprost, że bloki energetyczne Elektrowni Bełchatów będą po 2030 roku sukcesywnie wygaszane w związku z wyczerpywaniem się obecnie eksploatowanego złoża Szczerców.

Blok w Turowie wciąż nie działa
(źródło: cire.pl)


PGE widzi ryzyko opóźnienia oddania do eksploatacji nowego bloku w Turowie w związku z trwającą epidemią - poinformowali przedstawiciele zarządu PGE. Wychodzi na jaw fakt, że budowa tego bloku wiązała się z miejscami pracy, ale raczej nie w Polsce.

Apel w sprawie Złoczewa
(źródło: pl.clientearth.org)


Fundacja Client Earth Prawnicy dla Ziemi wysłała do nowej prezes PGE GiEK, Wioletty Czemiel-Grzybowskiej, list z apelem o formalne odstąpienie od projektu budowy kopalni „Złoczew”. Apel jest reakcją na komunikat GDOŚ, która poinformowała o kolejnym, już dziewiątym, przesunięciu terminu wydania pozwolenia środowiskowego dla kontrowersyjnej inwestycji.

Najgłębsze jezioro w Polsce!
(źródło: wnp.pl)


PGE chwali się budową jeziora pokopalnianego. W ramach rekultywacji w miejscu obecnych wyrobisk górniczych - Pól Bełchatów i Szczerców  - powstaną dwa najgłębsze jeziora w Polsce, które połączą się w końcowej fazie ich napełniania. Podobne jeziora w Niemczech borykaja się jednak z problemami kwaśnego drenażu oraz suszy czyli braku wody.

Międzynarodowy spór trwa – Czesi chcą pozwać Polskę
(źródło: money.pl)


Rząd wydał zgodę na koncesję bez trybu konsultacji społecznych oraz na przedłużenie pracy kopalni Turów. Czesi rozważają pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Koniec z węglową Ostrołęką
(źródło: dzikiezycie.pl)


Eneai Energa zakończyły analizy dotyczące projektu Elektrownia Ostrołęka C. Na ich podstawie zdecydowały się nie kontynuować projektu węglowego. Wychodzi na jaw wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Węglokoks otwarcie o polskim węglu – za drogi
(źródło: pb.pl)


"Nie jesteśmy w stanie zejść z kosztem produkcji tony węgla energetycznego do takiego poziomu, który dzisiaj i w perspektywie jeszcze 24 miesięcy prawdopodobnie będzie panował w basenie Morza Bałtyckiego, w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) czy nawet w Newcastle w Australii".

Węgiel w UE – porzućcie nadzieje
(źródło: green-news.pl)


Szefowa Komisji Europejskiej rozwiewa nadzieje węglowych lobbystów: musimy przyspieszyć w kierunku zielonej przyszłości.

Węgiel dołuje
(źródło: spidersweb.pl)


Idą fatalne czasy dla węgla. Ogłoszenie upadłości PGG może stać się koniecznością.

Nowy prezes PGE rozwiewa nadzieje – musimy odejść od węgla
(źródło: green-news.pl)


Jeszcze nikt nie stawiał sprawy tak jasno, jak obecny prezes PGE. Grupa pożegna się i z węglem, i z atomem.

Spełniają się przewidywania – nowe bloki mogą być osierocone
(źródło: energia.rp.pl)


W tym roku powinny się zakończyć prace przy budowie dwóch dużych bloków węglowych. Tymczasem produkcja czarnej energii mocno spada.

Koronawirus nie ułatwia węglowi na Śląsku
(źródło: green-news.pl)


Zaniedbania i uleganie szantażowi – ognisko wirusa w kopalniach może być początkiem końca dla kilku kopalni. Koronawirus w kopalniach. Wyciekła oficjalna opinia – miał być niegroźny, teraz koronawirus rozkłada polskie górnictwo na łopatki.

Będą podwyżki cen prądu
(źródło: energia.rp.pl)


Od października firmy zapłacą więcej za energię elektryczną.

Gaz z zielonym światłem jako paliwo przejściowe
(źródło: euractiv.pl/section)


Koalicję zawiązały Bułgaria, Czechy, Grecja, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. We wspólnym stanowisku przekazanym Komisji Europejskiej przekonują, że gaz będzie niezbędnym narzędziem dążenia do osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r.

Kontrowersyjna elektrownia Datteln 4 włączona
(źródło: eko.org.pl)


Rządowa komisja ekspercka była przeciwna, pomimo to Berlin zdecydował się na otwarcie elektrowni na węgiel brunatny. Zdaniem obrońców klimatu uruchomienie elektrowni stoi w sprzeczności z rządowymi planami rezygnacji z węgla.

^menu
OZE

W końcu pokochaliśmy  słoneczne OZE
(źródło: clientearth.org)


W Polsce mamy dziś już ponad gigawat mocy w prosumenckich mikroinstalacjach OZE, głównie w panelach fotowoltaicznych. Większość z nich powstała w ciągu ostatniego roku. Dlaczego wcześniej tak niewielu i niewiele z nas czerpało własną energię z OZE?

Raport IRENA
(źródło: teraz-srodowisko.pl)


Teraz bardziej niż kiedykolwiek polityka publiczna i decyzje inwestycyjne muszą być zgodne z wizją zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości. Największe spadki zużycia miałyby miejsce w przypadku węgla, o 41 proc. w 2030 r. i 87 proc. w 2050 r. Drugi największy spadek odnotowałby ropa naftowa, odpowiednio 31 proc. w 2030 r. i 70 proc. w 2050 r. – czytamy w raporcie. Udział odnawialnych źródeł energii wzrósłby wówczas do 28 proc. w 2030 r. i 66 proc. w 2050 r.

OZE się opłaca
(źródło: green-news.pl)


Fotowoltaika dla domu zwraca się w 5 lat (z dopłatą 5 tys. zł do instalacji i zwolnieniem podatkowym). Kalkulator Energi potwierdza rosnącą opłacalność paneli słonecznych dla domu.

Pompy ciepła coraz bardziej opłacalne
(źródło: teraz-srodowisko.pl)


Sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda do centralnego ogrzewania w 2019 r. wzrosła aż o ok. 91 proc. w stosunku do 2018 r. W 2020 r. przewiduje się dalszy wzrost. Producenci kotłów na paliwa stałe już przebranżawiają się w kierunku pomp ciepła.

PGE chce być liderem OZE i ... pozbyć węgla
(źródło: gramwzielone.pl)


Pomysł wydzielenia aktywów węglowych od oddzielnej spółki musi uzyskać akceptację administracji rządowej - ocenia prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak podkreślił, posiadanie źródeł węglowych utrudnia grupom energetycznym dostęp do finansowania inwestycji. Przed Polską konkretne wyzwania i cele. PGE, jako integralna część krajowego ekosystemu energetycznego, czuje się zobowiązana, aby rozwijać zielony kierunek i inwestować w odnawialne źródła energii – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

OZE potrzebuje rozbudowy sieci
(źródło: wnp.pl)


Celem PSE jest budowa sieci szkieletowej, która jest w stanie adaptować się do różnych scenariuszy przyszłego kształtu polskiego sektora elektroenergetycznego, uwzględniając w tym również okres transformacji energetycznej. Dlatego wszystkie projekty PSE mają strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa KSE.

EBI - Więcej inwestycji w OZE
(źródło: gramwzielone.pl)

Europejski Bank Inwestycyjny będzie finansować projekty w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, którego największym beneficjentem powinny być węglowe regiony na terenie naszego kraju. Aż 1/5 budżetu mającego wynieść 40 mld euro ma trafić do Polski.

Powstaje Klaster Oława
(źródło: gramwzielone.pl)


W planach jest postawienie czterech elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 10 MW oraz czterech magazynów energii o łącznej pojemności 12 MWh.
W najbliższych latach Polska będzie jednym z największych w Europie placów budowy w segmencie OZE, a innowacyjne projekty w Gaju Oławskim są doskonałym przykładem do naśladowania dla klastrów energii i przedsiębiorców w całym kraju – dodał pełnomocnik rządu ds. OZE.

^menu
Klimat

Plaga szarańczy w Indiach
(źródło: smoglab.pl)


Według Roxy’ego M. Kolla, naukowca ds. klimatu w Indian Institute of Tropical Meteorology, winę za sytuację ponoszą silne opady deszczu, spowodowane przez wysokie temperatury wód oceanu pod koniec 2019 roku. “Rosnące temperatury wywołane globalnym ociepleniem wzmocniły zjawisko tzw. dipolu i sprawiły, że wody zachodniego Oceanu Indyjskiego były szczególnie ciepłe” – twierdzi naukowiec, cytowany przez “The Wire”.

„Szczepionka na koronawirusa”
(źródło: smoglab.pl)

“Zachowanie bioróżnorodności i ograniczenie kontaktu zwierząt z ludźmi może ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenów”.

Zwarte korony leśne spowalniają lokalne skutki zmiany klimatu
(źródło: forumakademickie.pl)


Wrocławski naukowcy brali udział w ważnych badaniach. Wnioski - generowany przez zwarte korony drzew chłód chroni organizmy leśne przed ekstremalnymi temperaturami i ma znaczący wpływ na ich przystosowanie do globalnego ocieplenia. Był to projekt Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badań Leśnych, Śnieżnych i Krajobrazowych.

Rekordy ciepła
(źródło: oko.press)


Kwiecień 2020 to najcieplejszy kwiecień od 140 lat. Są szanse, że cały ten rok też pobije rekord.

Niebezpieczne temperatury na Syberii
(źródło: wiadomosci.onet.pl)


Niepokojące rekordy temperatur na Syberii. Coraz większe obawy naukowców.

Drzewa...chronią przed pożarami
(źródło: swiatoze.pl)


Naukowcy apelują do polityków: stop wycince. Wyrąb drzew nasila wielkopowierzchniowe pożary.

Pożary zombie
(źródło: national-geographic.pl)


Podziemne pożary mogą być kolejnym efektem sprzężeń zwrotnych.

Pandemie i nowe epidemie wirusów w wyniku zmiany klimatu
(źródło: naukaoklimacie.pl)


Zmieniają się zasięgi występowania chorób zakaźnych.

Naukowcy apelują o proaktywne działanie
(źródło: krytykapolityczna.pl)


MANIFEST NAUKOWCÓW: ŚWIAT PO COVID-19 SIĘ SAM NIE NAPRAWI

Polityka klimatyczna bronią do walki z wirusem
(źródło: biznesalert.pl)


Francja i Niemcy apelują o przyspieszenie polityki klimatycznej w celu walki z kryzysem.

Bioróżnorodność nas ocali
(źródło: biznesalert.pl)


KE wyda 20 mld euro na ochronę różnorodności biologicznej. Komisja rozumie znaczenie bioróżnorodności dla osiągnięcia równowagi przyrodniczej i społecznej.

^menu
Niska emisja

Uchwały antysmogowe
(źródło: www.teraz-srodowisko.pl)


Z początkiem lipca wejdzie w życie zakaz sprzedaży miałów węglowych dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 megawata. Sprzedawcy węgla wskazują, że do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa, a część obrotu miałami może przenieść się do szarej strefy.

Kolejne miasta zrywają beton – celem lepsze powietrze
(źródło: smoglab.pl)


Magistrat holenderskiego miasta opublikował na swojej stronie internetowej poradnik wideo, jak tworzyć ogrody fasadowe. “Tworzenie ogrodu jest proste i przyjemne” – zachęcają władze. Mieszkańcy nie potrzebują żadnych pozwoleń, żeby zdjąć płyty chodnikowe i zasadzić rośliny.

Polacy chcą więcej miejsca dla ludzi w miastach
(źródło: krakowskialarmsmogowy.pl)


Mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Katowic wskazują kierunek rozwoju miejskiego transportu. Chcą jeździć transportem zbiorowym, ale oczekują buspasów i większej liczby kursów. Chcą ograniczeń wjazdu dla samochodów emitujących najwięcej spalin, bo wiedzą że auta silnie zanieczyszczają powietrze. To nie auto jest ważne, ale czas przejazdu.

Nowe Czyste Powietrze
(źródło: krakowskialarmsmogowy.pl)


Program Czyste Powietrze, stworzony w celu likwidacji 3 milionów „kopciuchów”, a więc pozaklasowych kotłów, odpowiadających za dramatyczną jakość powietrza w naszym kraju, przeszedł gruntowną reformę i startuje w dniu dzisiejszym na nowych zasadach. O zmiany od dłuższego czasu zabiegał Polski Alarm Smogowy, ponieważ program - choć słuszny w swoich założeniach - był zdominowany przez niepotrzebną biurokrację, która spowalniała proces wymiany „kopciuchów”.

^menu

Redakcja:

Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy,
Witold Miklaszewski, Paweł Pomian

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej