×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

28 maja 2018
info
 

Newsletter 03/04/2018

Energia dla Klimatu

Marzec, kwiecień 2018

 

 

Marzec i kwiecień były zapowiedziami ważnych wydarzeń w Polsce oraz w Unii Europejskiej, dla której jednym z ważniejszych spraw było opracowanie nowego budżetu 2021-2027. Ceny uprawnień za emisje CO2 rosły od  początku roku  osiągając w kwietniu blisko 13 euro.

Po zimnym marcu kwiecień jednych rozpieszczał, innych trochę zmartwił. Chodzi o temperaturę. To był bardzo gorący miesiąc. Np. 19 kwietnia w Anglii można było usłyszeć prognozy, że zbliża się najcieplejszy dzień w kwietniu od prawie 70 lat. Tego dnia spodziewano się aż 28 stopni Celsjusza.

 

 

 

 

W Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

 

Pod Prąd - Informator Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", marzec 2018
 

(źródło: eko.org.pl)
W numerze m.in. o konsultacjach w ramach Polityki Surowcowej Państwa, wizycie Czechów w Turowie, konferencji w sprawie Złoczewa w Łodzi.

                                                                                     

Kopalnia Złoczew – daleka droga do wydobycia węgla


(źródło: eko.org.pl)

Decyzja środowiskowa w sprawie odkrywki Złoczew została wydana 30 marca, alegmina Ostrówek w swoim studium zagospodarowania przestrzennego wciąż nie ma wpisanej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, a jej powstanie stoi pod znakiem zapytania.

 

Decyzja środowiskowa w sprawie Złoczewa


( źródło: gornictwo.wnp.pl )

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Łodzi 28 marca 2018 r. wydała decyzję środowiskową dla planowanej odkrywki węgla brunatnego Złoczew. Greenpeace złożył od niej odwołanie..

 

Złoczew i straty – ekspertyza dr Peplińskiego


( źródło: eko.org.pl )

Powstanie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Złoczew może spowodować nawet 35 mld zł strat w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym w województwach łódzkim i wielkopolskim.

 

Czesi zaniepokojeni rozbudową Turowa
 

( źródło: bogatynia.info.pl )

Jak podaje Bogatynia.info.pl władze Czech przyjechały z wizytą do Bogatyni, aby porozmawiać o przyszłości kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w tzw. Worku Turoszowskim.

 

Burzliwe konsultacje społeczne dotyczące Polityki Surowcowej Państwa we Wrocławiu

 

( źródło : eko.org.pl )

28 marca na konsultacjach we Wrocławiu Wanda Radowska nie mogła przedstawić swojej prezentacji w całości. Dotyczyła ona sprzeciwu  mieszkańców regionu wobec odkrywek. „Wracajcie do siebie  na piechotę skoro nie chcecie prądu z  odkrywek węgla brunatnego” -  wykrzykiwał jeden wrocławskich geologów  w stronę mieszkańców gminy  Babiak. 

 

Komisja węglowa w Niemczech a odkrywki


( źródło : eko.org.pl )

Sojusz mieszkańców wszystkich trzech niemieckich obszarów wydobycia węgla brunatnego żąda prawa do udziału w Komisji Węglowej  „Rozwój, zmiana strukturalna, zatrudnienie”, która niedługo zostanie powołana przez rząd federalny. W liście otwartym Sojusz żąda od ministra gospodarki Petera Altmaiera zapewnienia, że dostanie przynajmniej dwa miejsca w Komisji. 

Sama komisja nie jest jeszcze utworzona i jest przedmiotem wielu kontrowersji. Brandenburski polityk Matthias Platzek (SPD) oraz saksoński Stanislaw Tillich (CDU), wybrani na przewodniczących znani są bowiem ze swojego poparcia dla branży węgla brunatnego w regionach węglowych.

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

 

 

Wysokie ceny uprawnień za emisję CO2


( źródło: handel-emisjami-co2.cire.pl ) wysokienapiecie.pl )           

Prawa do emisji CO2 - opłacane w UE przez elektrownie i elektrociepłownie w systemie handlu emisjami- w kontraktach na grudzień 2018 przebiły cenę 12 euro za tonę. 21.03.2018 cena uprawnień do emisji CO2 na kontrakcie terminowym osiągnęła najwyższy poziom wynoszący 12,73 EUR. Dodajmy, że 30 marca 2016 r. prognoza średniej ceny uprawnień do emisji CO2 w drugim kwartale 2016 r. wynosiła 6,02 euro.

 

 Ostrołęka nie powstanie?


( źródło: wysokienapiecie.pl )

Dla opłacalności elektrowni węglowej kluczowe są trzy parametry – cena węgla, cena prądu sprzedawanego na rynku hurtowym oraz cena uprawnień do emisji CO2. W przypadku Ostrołęki wszystkie te czynniki przemawiają za „nie” dla budowy tej elektrowni.

 

Nie ma alternatywy od atomu?

(źródło: energia.rp.pl ) ( www.cire.pl )

Minister Tchórzewski stara się przekonać, że ścieżka atomowa dla Polski jest nieunikniona. Dlatego, twierdzi minister, bez skutecznego i pewnego atomu, Polska nie może się przestawić na OZE.  Możliwy jest również rozwój energetyki gazowej, dlatego sektor pracuje nad zagwarantowaniem stabilnych dostaw tego paliwa. W tym kontekście PGE podjęło odważną decyzję decydując się zastąpić stare węglowe bloki w Dolnej Odrze jednostkami na gaz. Jednak głównym przekazem ministra jest, że nie ma wiatraków bez atomu. „Nie wyobrażam sobie budowy energetyki wiatrowej na morzu, bez perspektywy rezerwy w postaci atomu” - oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski oznajmił także, że Tauron i KGHM nie będą uczestniczyć w projekcie jądrowym. Ministerstwo Energii chce, by PGE w nim pozostało.

 

Komentarz redakcji:

To zdumiewające, że minister Tchórzewski targuje się drogim atomem, który nie powstanie bez dotacji z  naszej kieszeni. W zamian mielibyśmy  komercyjny  projekt offshore- morskiej energetyki wiatrowej. ABW w wolnym kraju winna zbadać czyje interesy reprezentuje minister z PiS?

 

Niemcy 2030 r - 60% mniej elektrowni węglowych


( źródło: www.platts.com )

Niemcy spalają więcej węgla niż Polacy. To bardzo częsty zarzut powtarzany w Polsce, który ma uzasadniać nasze „przywiązanie do węgla, aż po grób”. Za rzadko się mówi, przy tej okazji, że wiatr i słońce w Niemczech dostarczają ponad 1/3 energii elektrycznej.  Ten udział stale rośnie. Federalny minister nowego rządu niemieckiego potwierdza redukcję emisji z elektrowni węglowych o 60 % do 2030r.

 

Powstaje nowy portal „O węglu”


(źródło: oweglu.pl )

W marcu dr Wilczyński mierzy się z popularnymi sądami na temat polskiego górnictwa. Przedstawia analizę, ile społeczeństwo dopłaca do węgla. „Całkowite wsparcie dla górnictwa i elektroenergetyki węglowej od 1990 roku sięgnęło niemal 230 mld zł (średnio 8,5 mld zł rocznie). W 2016 r. wyniosło ono 9,2 mld zł

 

Węgiel i ubezpieczyciele
 

(źródło : eko.org.pl )

Raport organizacji Unfriend coal - europejscy ubezpieczyciele wspierają polski węgiel pomimo ryzyka, które przynosi to dla zdrowia, życia i klimatu. Wśród nich są m.in. Generali i Allianz

 

Energetyczna megafuzja


( źródło: wysokienapiecie.pl )

Niemiecki koncern RWE sprzedaje swoją najbardziej wartościową spółkę zależną - Innogy. W zamian dostanie od E.ON aktywa, które pozwolą mu całkowicie zmienić profil. Innogy w Polsce jest przede wszystkim dystrybutorem energii na terenie Warszawy oraz jej sprzedawcą. Ma również farmy wiatrowe o mocy 242 MW. E.ON, obecny jest do tej pory w Polsce głównie w energetyce wiatrowej.

 

Holenderski rząd ogłosił plan wycofania się z produkcji energii z węgla do roku 2030
 

( źródło: gramwzielone.pl )

Holandia ma zmniejszyć swoje emisje CO2 o 49 proc. w porównaniu z poziomem emisji z roku 1990. Jednym z powodów decyzji jest polityka klimatyczna a w tym spodziewany wzrost kosztów emisji CO2.

 

Jan Popczyk i Radosław Gawlik w Radio TOK.FM


( źródło: eko.org.pl )

Ocena rozwoju elektroenergetyki w Polsce i na świecie. Jakie są megatrendy, wyzwania technologiczne w energetyce i jak na tle innych krajów wygląda Polska. Zapraszamy do odsłuchania audycji.

 

Odnawialne źródła energii (OZE)
 

( źródło: irena.org )

W kwietniu ukazał się raport „Polityki energetyki odnawialnej w czasach transformacji” Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA). Czytamy w nim, że od 2012 r. energetyka odnawialna stopniowo zwiększała swój udział w globalnej produkcji energii. W samym 2017 r. jej udział został zwiększony o 167 GW. Jednym z zasadniczych czynników takiego wzrostu jest polityka w odpowiedzi na zmiany klimatu.

Również w Europie zanotowano wzrost produkcji energii z OZE - W 2017 odnawialne źródła wytworzyły o 12% energii więcej niż rok wcześniej (679 TWh), co stanowi łącznie nieco ponad 1/5 produkcji prądu w Europie.

 

URE o OZE w 2017 r.


( źródło: cire.pl ) ( wiecejnizenergia.pl )

Jak wynika z raportu URE w ubiegłym roku polscy wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małych instalacjach wpisani do rejestru URE wyprodukowali 139,744 GWh energii elektrycznej z czego 104,823 GWh zostało sprzedane sprzedawcy zobowiązanemu i wprowadzona do sieci dystrybucyjnej. Najwięcej energii elektrycznej spośród wszystkich małych instalacji OZE wyprodukowały i sprzedały do sieci małe elektrownie wodne, odpowiednio 105,464 GWh i 95,704 GWh. To niewiele biorąc pod uwagę międzynarodowe trendy.

 

NIK skontroluje ministerstwo
 

( źródło: wiecejnizenergia.pl )

NIK przyjrzy się pracy ministra Tchórzewskiego, a dokładniej zrewiduje, czy w ostatnich latach w sposób wystarczający rozwijano w Polsce odnawialne źródła energii.

 

Przedstawiciele branży OZE w Sejmie po raz pierwszy wzięli udział w konsultacjach
 

( źródło: wiecejnizenergia.pl )

Projekt nowelizacji ustawy o OZE trafił 29.03.2018 do Sejmu, a prace nad rozpoczęły się w kwietniu 2018 r. W marcu przedstawiciele branży OZE mogli przekazać swoje uwagi do projektu ustawy.

 

Sprawdzanie ustawy o elektromobilności
 

( źródło: wysokienapiecie.pl )

W marcu prezydent podpisał ustawę, ale potrzebny jest dialog z sektorem. To jedyny sposób, by wypracować najlepsze rozwiązania prawne i organizacyjne, przyczyniające się do dynamicznego rozwoju rynku elektromobilnego w Polsce – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

 

Siłownie wiatrowe na Bałtyku
 

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Elektrownie wiatrowe to nie problem dla mieszkańców. Wątpliwości mają jednak rybacy. Na ostateczne pozwolenia środowiskowe firmom przyjdzie jednak poczekać

 

Duże firmy przechodzą na OZE
 

( źródło: wysokienapiecie.pl ) ( gramwzielone.pl )

Korzystanie ze źródeł odnawialnej energii (OZE) to coraz bardziej widoczny trend wśród wielkich korporacji. Do firm, które pochwaliły się wykorzystaniem 100 procent OZE dołączył Apple, wcześniej taką informację przekazał Google, a w Polsce jest to sieć IKEA.

 

Wiedeń stawia na „ofensywę solarną”


( źródło : gramwzielone.pl )

Wiedeński dostawca energii, Wien Energie, zainwestuje około 100 mln euro w tzw. „ofensywę solarną”, a kolejne 15 mln euro w utworzenie 1 tys. nowych, publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Łącznie na kolejnych pięć lat przewidziano budżet w wysokości 870 mln euro na bezpieczeństwo energetyczne, odnawialne rozwiązania energetyczne i innowacje

 

 

Priorytet dla energii z OZE na Wyspach Brytyjskich
 

( źródło : gramwzielone.pl )

Brytyjski operator systemu elektroenergetycznego National Grid latem może narzucać ograniczenia w produkcji energii z konwencjonalnych elektrowni.

 

Brytyjska grupa finansowa HSBC zapowiedziała wycofanie się z udziału w inwestycjach w energetyce węglowej.
 

( źródło: gramwzielone.pl )
Brytyjski potentat informuje o wstrzymaniu finansowania energetyki węglowej we wszystkich państwach z wyjątkiem trzech – Bangladeszu, Indonezji i Wietnamu. Dalsze finansowanie projektów węglowych w tych krajach tłumaczone jest „potrzebą zrównoważenia potrzeb humanitarnych lokalnej społeczności oraz transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki”.

 

Chiny pobiły same siebie w OZE
 

( źródło: gramwzielone.pl )

W 2017 r. Chiny mocno pobiły rekord nowych instalacji OZE. Rok 2018 dla chińskiej fotowoltaiki może być jeszcze lepszy.

 

Klimat
 

Budżet Unii Europejskiej a klimat
 

( źódło: chronmyklimat.pl ) ( wiecejnizenergia.pl)

W kwietniu trwały przygotowania do ogłoszonego w maju budżetu. Komisja Europejska przedstawiła budżet, wraz z priorytetami, które będą regulować wydatki UE w latach 2021-2027. Zwiększą się wydatki na ochronę klimatu o 5%. W przyszłości horyzontalnie w ramach wszystkich programów wydatkowania 25% budżetu UE ma być przeznaczone na działania w dziedzinie klimatu. 

Markus Trilling, koordynator polityki dotacji i finansów w Climate Action Network (CAN) Europe, powiedział: "Komisja Europejska uznaje rolę budżetu UE w walce ze zmianą klimatu. Potrzebujemy więcej pieniędzy, aby zwiększyć europejskie i międzynarodowe działania w dziedzinie klimatu. Jak dotąd zielony potencjał budżetu UE został niestety niewykorzystany. To dobry znak, że Komisja Europejska rozważa zwiększenie udziału w przyszłym budżecie przeznaczonym na działania w dziedzinie klimatu."

Sekretariat ruchu Więcej Niż Energia zaapelował do ministra Czaputowicza, by poparł postulat zwiększenia wydatków na ochronę klimatu w przyszłym budżecie UE – w tym wydatków na rozwój OZE i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, a także zagwarantowanie, że fundusze unijne nie będą mogły wspierać działań i inwestycji podważających realizację celów klimatycznych.

 

 

Bruksela chce więcej przeznaczyć na klimat
 

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Komisja Europejska szacuje, że między 2021 a 2030 rokiem należy znacznie zwiększyć finansowanie działań, które pozwolą zrealizować klimatyczne zobowiązania z Paryża. 

 

COP w Katowicach – przygotowanie strategii do 2050 r.
 

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Komisja Europejska ma do przygotowania długoterminową strategię klimatyczną.  Podczas konsultacji polska delegacja podkreślała konieczność poszanowania „specyfiki i możliwości społeczno-gospodarczych każdego kraju”. Jednak teraz Kurtyka musi być przygotowany na negocjacje z grupą państw, które chcą zacieśnienia unijnej polityki klimatycznej. 

                                                        

Krytyka specustawy w Bonn i w Genewie, odwołanie Szyszki ze stanowiska przewodniczącego COP 24
 

( źródło: money.pl ) ( eko.org.pl )

Na kwietniowej sesji w Bonn przygotowującej przed COP 24 w Katowicach poruszono m.in. kwestię wprowadzonej przez Polskę specustawy odnośnie organizacji podczas szczytu tzw. spontanicznych zgromadzeń. Wcześniej zostały skierowane petycje i listy m.in. do rządu polskiego oraz do biura konwencji w Arhus ze strony organizacji ekologicznych, organizacji walczących o prawa człowieka czy organizacji mieszkańców rdzennych społeczności, które narażone są na utratę własnego osadnictwa przez projekty energetyczne.

Dodajmy, że Jan Szyszko został odwołany ze stanowiska przewodniczącego COP 24. Jego zastępcą ma być Michał Kurtyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Szyszko nie zgadza się z decyzją.

Echa tego sporu słychać było też w Genewie podczas spotkania ONZ 7 maja 2018 r.

"W miarę postępów w walce ze zmianami klimatu, rządy powinny zachęcać i zapewniać pełny i znaczący udział społeczeństwa w tych krytycznych wielostronnych dyskusjach. Wszyscy patrzą w stronę polskiego rządu, aby zobaczyć, jak gospodarz i prezydent COP24 dotrzyma swoich zobowiązań w zakresie praw człowieka i utrzyma swoją odpowiedzialność za zapewnienie swobodnego
i nieskrępowanego dostępu do szerszego uczestnictwa "- stwierdzili eksperci.

 

Zmiany klimatu a zdrowie dzieci
 

( źródło: edition.cnn.com )

Coraz więcej badań potwierdza, że największe koszty zmian klimatu, w tym zdrowotne, ponoszą dzieci. W artykule opublikowanym przez Amerykańską Akademię Pediatrii czytamy, że aż 88% wszystkich skutków zdrowotnych globalnego ocieplenia ponoszą dzieci. Przykładem była chociażby epidemia wirusa Zika, która miała związek ze wzrostem temperatury na powierzchni ziemi. Wirusy, drobnoustroje czy insekty korzystają na zmianie klimatu, a chorują głównie najmłodsi. W Europie podniesiono ostatnio alarm, w związku z raportem dotyczącym wpływu zmian klimatu na rozprzestrzenianie się kleszczy.

Z kolei prof. Frederica Perera w Uniwersytetu Columbia, uhonorowana przez Uniwersytet Jagielloński za prowadzone w Krakowie badania dotyczące wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci, twierdzi: „Mniej spalanego węgla oznacza, że będziemy zdrowsi, dzieci bardziej inteligentne i będziemy mieli lepsze życie”.

 

IRENA krytycznie o wolnym rozwoju OZE
 

( źródło: gramwzielone.pl )

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej wskazuje, że tempo rozwoju OZE nie jest wystarczające, aby redukować emisje CO2 zgodnie z celami wskazanymi w Porozumieniu Paryskim. Wciąż za mało osób pracuje w sektorze OZE.

 

 

 

Niska emisja

 

Dolnośląski Alarm Smogowy i działania w Bogatyni – dyskusja wTV Bogatynia


( źródła: tvbogatynia.pl )

Stowarzyszenie Ekologiczne oraz Dolnośląski Alarm Smogowy rozpoczynają kampanię antysmogową na terenie Bogatyni. Zachęcamy do obejrzenia rozmowy o problemie niskiej emisji w regionie oraz o znaczeniu zaangażowania obywateli w zmianę.

 

DAS komunikuje problem niskiej emisji w Bogatyni


( źródło: wroclaw.tvp.pl ) 

Bogatynia w 2015 była najbardziej zanieczyszczonym miejscem w województwie dolnośląskim. Przekroczenie średniodobowe pyłu PM10 miało miejsce aż 172 razy. Badania pyłomierzem DAS potwierdziły, że problem niskiej emisji w regionie jest wciąż palący.

 

TVP3

 

Onet

 

E-bogatynia

 

Cire

 

 

Realizacja programów antysmogowych pod lupą Wysokiego Napięcia


( źródło: wysokienapiecie.pl )

Rząd wiele mówi, wydaje również pieniądze, ale na dobrą zmianę dla powietrza trzeba jeszcze poczekać. Poniżej analiza postępów wdrażania programów antysmogowych.

 

Polski Alarm Smogowy - SMOG STOP w całej Polsce
 

( źródło: polskialarmsmogowy.pl )

Działacze Polskiego Alarmu Smogowego przekazali Piotrowi Woźnemu, wiceministrowi odpowiedzialnemu za walkę z zanieczyszczeniem powietrza, list, w którym apelują o jak najszybsze stworzenie ogólnopolskiego programu wspierającego wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów. SmogStop ma objąć jedynie 23 z 33 miejscowości, które znalazły się na przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

 

Małe postępy rządowego programu Czyste Powietrze
 

( źródło: smoglab.pl )

W porównaniu z poprzednią oceną PAS, z listopada ubiegłego roku, zdecydowana większość punktów programu pozostaje wciąż niezrealizowana.

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Hanna Schudy

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

 

 

 

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej