×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

9 marca 2019
info
 

Newsletter 02/2019

Energia dla Klimatu
luty 2019

„Mamy awarię świata”

Ewa Lipska
 

„Trwa akcja ratunkowa - budujemy TEPP TRANSFORMACJĘ ENERGETYCZNĄ PONAD PODZIAŁAMI”

Radosław Gawlik

 

W lutym think tank Agora Energiewende przedstawił dobrą wiadomość - w miksie energetycznym UE jest już 32.3 % OZE. Wciąż stosunkowo dużo energii produkowane jest z energetyki nuklearnej, gdzie prym wiedzie Francja, dużo atomu jest też w Anglii i w Niemczech. Na drugim miejscu plasuje się gaz. Trendy są korzystne - z roku na rok ubywa energetyki opartej na węglu, atomie, a przybywa energii ze słońca i wiatru. Polska na tle innych krajów UE nie tylko zwiększyła zużycie energii, ale też nie poczyniła postępu w produkcji energii w OZE, zwiększyła za to import energii oraz zużycie węgla kamiennego. To  złe znaki. Rosnące ceny uprawnień do emisji, a przy tym brak rozwoju w OZE sprawiają, że prąd nie tylko będzie drożał, ale może go też zabraknąć. Zabraknąć też może towarzystw ubezpieczeniowych, które będą chciały zajmować się czarnym i brunantym paliwem – one też już wiedzą, że węgiel oznacza problemy. Towarzystwom jak WARTA przypominali o tym 1 marca przeciwnicy odkrywek. Ubezpieczyciele myślą bowiem kategoriami ekonomicznymi i aż prosi się zapytać, kto ubezpiecza przekop Mierzei Wiślanej, czyli projekt który nijak się spina ekonomicznie, za to będzie z pewnością ekologiczną katastrofą, której skutki mogą załamać niejednego ubezpieczyciela – nie wspominając o mieszkańcach czerpiących zyski z turystyki. Sytuacja smogowa nie zachwycała, ale coś się ruszyło ponownie w zapowiedziach – będzie mniej kopciuchów i może władze  w końcu obniżą progi alarmowania o warunkach niebezpiecznych dla zdrowia. Coraz więcej osób się też aktywizuje z pomocą alarmów smogowych. DAS odwiedził. Nową Rudę, która może się poszczycić tytułem smogowej stolicy Polski

W lutym we Wrocławiu odbyło się też spotkanie z Ewą Lipską, poetką, która w swoim najnowszym tomie „Pamięć operacyjna” porusza, nie pierwszy raz, trudne tematy dotyczące człowieka i jego domu czyli środowiska. W czasach ekspertyz i wieszczonej apokalipsy, moment na zatrzymanie się z poezją wskazany.

 

Petycja Zatrzymajmy przekop Mierzei Wiślanej

 

Energetyka Konwencjonalna

Ile będzie kosztować prąd?

(źródło: polskieradio24.pl

Przygotowywana nowela ustawy o cenach prądu nie rozwiązuje problemów odbiorców przemysłowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Baca-Pogorzelska: Cały czas płacą więcej. Dopiero w drugim półroczu będą mogli przejść na niższe stawki. Część spraw będzie zapewne kończyła się w sądach 

 

Koniec wolnego rynku w energetyce

(źródło: gramwzielone.pl) 

URE ma wiele powodów do narzekania. Prezes twierdzi, że czeka nas energetyka centralnie sterowana – To jest koniec słowa rynek. To jest koniec funkcjonowania i ogromnych wysiłków włożonych przez branżę energetyczną, polityków, aby urealnić świat, aby rynek funkcjonował w sposób naturalny, aby tam, gdzie są powody, aby cena masła, mąki, cukru, benzyny, ciepła czy energii elektrycznej wzrosła, aby nie wzrastało to w sposób spekulacyjny. Od tego są powołane specjalne urzędy – mówił Maciej Bando z URE

 

Głębokie problemy kopalni

(źródło: gornictwo.wnp.pl

Kopalnie w Polsce są jednymi z najgłębszych na świecie, czasami jest to ponad kilometr w dół. Utrzymując nadal energetykę węglową zwiększamy nie tylko wydobycie, ale i głębokość, co wiąże się z kosztami oraz z (nie)bezpieczeństwem dla ludzi.

 

Były minister Janusz Steinhoff – kończy się era węgla

(źródło: energetyka.wnp.pl

 W Polsce będziemy co roku produkować coraz mniej węgla kamiennego. Obecnie roczne krajowe wydobycie to blisko 60 mln ton, do czego dochodzi import - blisko 20 mln ton. 

" Musimy mieć świadomość, że odchodzimy od mocnego górnictwa węgla kamiennego, wydobycie węgla w Polsce jest coraz mniej opłacalne. Warunki górniczo-geologiczne w kopalniach górnośląskich są takie, a nie inne - generują wysokie koszty. Trzeba te koszty oczywiście obniżać – dodał Janusz Steinhoff. 

Komentarz:

Wreszcie mój kolega z Sejmu kontraktowego 1989-1991 z Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Janusz Steinhoff- geolog i ekolog się obudził. Niech namawia pilnie biznes do aktywnej budowy alternatywnych rynków prosumenckich OZE

Radosław Gawlik

 

Elektrownia Ostrołęka nie może ruszyć z miejsca

(źródło: wysokienapiecie.pl

Elektrownia Ostrołęka wciąż nie ma zamkniętego finansowania, potrzebna jest zmiana pozwolenia na budowę, a w dodatku nie ma jeszcze umowy na kluczową inwestycję – infrastrukturę kolejową niezbędną dla dostaw węgla.

 

Węgiel się psuje

(źródło: wysokienapiecie.pl

Elektrownie węglowe to blisko 70 proc. mocy polskiego systemu elektroenergetycznego. Jednak, jak wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Forum Energii, przeanalizowanego przez portal WysokieNapiecie.pl, spośród 90 pracujących jeszcze bloków węglowych aż 70 przekroczyło już zakładany czas eksploatacji. Sprzyja to awariom, a w przyszłości może powodować poważne problemy z dostawą energii elektrycznej

 

Węglowe Kozienice – próżna moc?

(źrodło: serwisy.gazetaprawna.pl

B11 to blok węglowy o mocy 1075 MW w Kozienicach. Kosztował 5 mld zł i od końca grudnia 2017 r. zwiększył zainstalowaną moc zakładu o ok. 30 proc. Moc okazuje się jednak próżna, gdyż wypiera on dwa starsze bloki po 500 MW, a konkretnie sprawia, że mocy jest więcej niż możliwości jej odbioru. Wszystko dlatego, że sieci wysokiego napięcia, które wyprowadzają energię elektryczną z instalacji, mają za małą przepustowość dla pełnej mocy elektrowni.

 

Atomowa firma ostro „nawala” we Francji – będzie budować w Polsce?

(źródło: rmf24.pl

Supernowoczena – i co z tego, kiedy tak skomplikowana, że wymyka się spod kontroli. A ta jest ważna, szczególnie w przypadku energetyki atomowej. Problemy we Francji zaczynają się od kwestii technicznych jak np. kruszejący beton, poprzez termin realizacji aż do kosztów. Cale przedsięwzięcie ma w sumie kosztować nie trzy miliardy euro - jak pierwotnie przewidywano - lecz co najmniej 11 miliardów euro.

Od redakcji:

Tekst dedykujemy zwolennikom energetyki atomowej w Polsce.


Odkrywki

Zaczyna się decydująca bitwa o Złoczew

(źródło: nettg.pl

Węgla w Bełchatowie jak na lekarstwo. Także w Turowie niedługo wyschnie brunatne „błoto”. Nie mieści się to w głowie PGE, gdyż zanim zadbano o węgiel, wybudowano bloki energetyczne. W ciągu ostatnich lat powstają lub powstały nowe moce energetyczne w Turowie oraz w Bełchatowie. W Turowie nie ma koncesji na odkrywkę, w Złoczewie nawet decyzji czy dziura powstanie.

W tym kontekście dość dramatyczna wydaje się wypowiedź znanego „brunatnego lobbysty” prof. Kasztelewicza, który zwraca uwagę na ogromne zapotrzebowanie polskiej energetyki na węgiel brunatny.

- Ta kopalnia (Bełchatów) z roku na rok przekracza plany wydobywcze. W ubiegłym roku wydobycie w niej przekroczyło 44 mln t. Prawdopodobnie jest to rekord świata, jeśli chodzi o wydobycie węgla brunatnego w ostatnich latach. Hambach - największa kopalnia węgla brunatnego w Niemczech - w tym czasie wydobyła ok. 40 mln t. To pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na tzw „tanią energię”. Niestety przy takiej eksploatacji złóż z pola Bełchatów i Szczerców następuje skracanie życia kopalni. Kilka lat temu projektowało się, że koniec wydobycia w tych rejonach, to będą lata 2035-2038. Jeśli plan, co roku będzie przekraczany o kilka milionów ton, to nastąpi to szybciej. Myślę, że dojdzie do tego w okresie 2030-2033 – mówi prof. Kasztelewicz, który wyjaśnia jakie zasoby kryje złoże Złoczew, i co ono może dać kopalni i elektrowni oraz regionowi.

Niestety dla profesora, to nie jego wyobrażenia zadecydują o opłacalności i sensowności elektrowni. Prawa do emisji CO2 drożeją, a Bełchatów jest wyjątkowo „pazerny” - to największy emitent CO2 w Europie i drugi na świecie. Ta elektrownia spala ponad 1 tonę węgla na sekundę i emituje aż 100 tys. ton CO2 dziennie!

 

Bełchatów – raport czystości

Raport: wkrótce więcej rtęci i ołowiu z elektrowni Bełchatów

(źródło: pl.clientearth.org

Z opublikowanego raportu badającego jakość złóż węgla w okolicach Bełchatowa wynika, że po 2021 roku największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny będzie zmuszona przejść na gorszej jakości surowiec z odkrywki Szczerców. Oznacza to zwiększenie emisji rtęci i innych metali ciężkich

 

Mieszkańcy nie chcą nowych odkrywek i apelują do ubezpieczycieli

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

1 marca odbył się duży protest pod siedzibą towarzystwa ubezpieczeniowego Warta

".. Wzywamy władze państwowe, w tym kierownictwo Ministerstwa Energi z Ministrem Krzysztofem Tchórzewskim i  Wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim  do podjęcie działań, których wynikiem będzie trwałe odstąpienie od projektów budowy nowych kopalni. Reprezentanci społeczności: Wielkopolski, Kujaw, regionu Złoczewa (węgiel brunatny) oraz Lubelszczyzny (węgiel kamienny) wspólnie apelują o natychmiastową zmianę kierunku rozwoju polskiej energetyki i radykalne zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii. Pierwszym krokiem musi być zamknięcie możliwości budowy nowych kopalni, szczególnie tam gdzie plany eksploatacji złóż węgla napotykają na wieloletni opór społeczny. (!) "  Cyt. z apelu uczestników Zgromadzeń Publicznych  w  Warszawie jaki został przekazany ME .  

 

Vienna odchodzi od węgla

(źródło: mailchi.mp

Vienna Insurance Group (VIG) ogłosił politykę, która wyklucza od już ubezpieczanie nowych kopalni (zarówno węgla kamiennego jak i brunatnego) oraz elektrowni węglowych jak również ubezpieczanie nowych klientów węglowych, którzy ponad 50% dochodów generują z węgla lub produkują powyżej 50% energii z węgla (czyli np. ZE PAKu czy Prairie Mining). 

 

Konsultacje społeczne w Bogatyni - nadzieje na węgiel mimo zbliżającego się końca

(źródło: eko.org.pl

Władze i rada gminy Bogatynia nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny - proces wydobycia węgla zakończy się najpóźniej za 25 lat, nie ma wizji co się stanie z miastem po tym okresie.

 

Niemcy sprzeciwiają się dalszym przesiedleniom - protest 23 marca

(źródło: eko-unia.org.pl

Po ustaleniach tzw. Komisji Węglowej, wciąż nie wiadomo, jaki los czeka wiele miejscowości, które miały zostać przesiedlone dla celów wydobycia węgla brunatnego.

 

Pod prąd luty

Informator z bieżącymi wydarzeniami wokół węgla brunatnego

 

Klimat

Młodzi ludzie protestują

(źródło: wprost.pl) 

Do strajku, w którym biorą udział tysiące ludzi, dołącza młodzież z kolejnych miast i krajów. W Polsce strajk planowany jest na 15 marca

 

Ciężarówki i CO2

(źródło: eko.org.pl

Producenci europejskich samochodów ciężarowych będą musieli zmniejszyć emisję CO2 sprzedawanych pojazdów niemal o jedną trzecią do roku 2030. To najważniejszy rezultat zakończonego dzisiaj etapu negocjacji dotyczących pierwszych w historii Unii norm emisji CO2 pojazdów ciężarowych.

 

Dobry klimat i rzeki

(źródło: chronmyklimat.pl) 

W imieniu organizatorów, tj. Komisji Europejskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, mam zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w konferencji  „Powódź i susza – jak chronić ludzi w zgodzie z przyrodą“.

WROCŁAW, 21-22 MARCA 2019, UNIWESYTET EKONOMICZNY we Wrocławiu
 

Instytut na Rzecz Ekorozwoju komentuje Politykę energetyczną Polski do 2040

W kilku odcinkach specjaliści opowiadają o komponentach polityki energetycznej kraju z uwzględnieniem wpływu na klimat i rozwoju OZE

 

OZE

OZE w UE do góry

(źródło: agora-energiewende.de) 

Agora Energiewende przedstawiła raport - w miksie energetycznym UE jest już 32.3 %

 

Magazyny energii

(źródło: gramwzielone.pl

Niemiecka energetyka staje przed koniecznością rozbudowy swoich linii przesyłowych, aby przygotować się na dalszy wzrost produkcji energii odnawialnej. Inwestycje w nowe sieci są jednak czasochłonne i napotykają na bariery formalne oraz protesty społeczne.

 

Nie będzie realizacji celów OZE do 2020 w Polsce

(źródło: gramwzielone.pl

Ministerstwo Energii dopiero niedawno przyznało, że krajowego celu OZE na rok 2020 możemy nie wypełnić. Według Najwyższej Izby Kontroli, zaniedbania w tym obszarze mogą oznaczać dla naszego kraju koszty liczone w miliardach złotych.

W międzyczasie słychać też głosy, że PiS będzie musiał zmienić prawo dotyczące lokalizacji wiatraków. Inaczej trzeba będzie importować energię z OZE np. z Niemiec

Od redakcji:

I wpadliśmy w sidła. Don Kichot pod wodzą Anny Zalewskiej - obecnie odpowiedzialnej za szukujące się w szkolnictwie strajki,  - wywołał ruch oburzenia i pokonał wiatraki. Zwycięstwo symboliczne, bo prąd z wiatraków kupimy od Niemców

Energia plus nadzieją?

Plany są obiecujące i dobrze, aby się ziściły. W końcu pojawia się termin „prosument” w planach energetyki. Czy będzie łatwo przyłączyć się do sieci, czy będzie opłacało się Kowalskiej, czy węglowy kraj dostrzeże w końcu słońce?

 

Najważniejsze zmiany w ustawie o OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl

Ministerstwo Energii przygotowało kolejną nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jakie czekają nas zmiany pisze „Wysokie napięcie”

 

Wiatr to energia

(źródło: biznesalert.pl) 

Okazuje się, że energia wiatrowa się po prostu się opłaca. Nie musi być cyklonów czy silnych wiatrów

 

Niska emisja

Słabe Czyste Powietrze

(źródło: wyborcza.pl

Po pięciu miesiącach działania Programu Czyste Powietrze podpisano 147 umów na ocieplenie domów i wymianę starych kotłów. Oznacza to, że do tej pory zrealizowano niecałe pół promila rocznego celu. Rządowy plan mówił o 4 milionach rozliczonych wniosków w ciągu dziesięciu lat (ok. 400 000 w ciągu roku).

 

Koniec ery kopciuchów

(źródło: centrumprasowe.pap.pl

To początek końca ery kopciuchów na rynku. Doskonale widać, jak małymi krokami przybliżamy się do celu. Jeszcze dwa lata temu sprzedaż kopciuchów wynosiła ok. 160 tys., teraz według opinii z rynku jest to nie więcej niż 40 tysięcy. Wydanie, nawet tego niedoskonałego rozporządzenia w 2017, wywołało istotną zmianę.

Od redakcji;

 Co to za sukces? Od 1 lipca 2018 nie miało być ani JEDNEGO kopciucha na rynku. Polak potrafi kombinować, a rząd słabiej przyjąć dobre przepisy i je…WYEGZEKWOWAĆ ;(

Uwaga: Nadal nie jest rozwiązany problem złomowania- istnieje czarny rynek kopciuchów po wymianie na proekologiczne sposoby ogrzewania!

 

NIK i DAS w Nowej Rudzie, bunt czarnych masek – Nowa Ruda wstaje do walki

(źródło: nowaruda.info

18 lutego mieszkańcy węglowego zagłębia oraz Dolnośląski Alarm Smogowy zorganizowali happening. Podnoszenie świadomości i aktywizacja lokalnej społeczności – udało się

 

Alarm Smogowy – luksusowa sprawa

(źródło: polskatimes.pl

W Polsce próg alarmu smogowego wynosi średniodobowo 300 µg pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza. To poziom, który nieczęsto zdarza się nawet w mocno zanieczyszczonych, azjatyckich metropoliach. Jest to też poziom kilkukrotnie wyższy niż w innych krajach Europy. Na przykład w Paryżu – który jest często podawany jako wzór – o zagrożeniu informuje się od 50 µg/m3, a alarm ogłasza po przekroczeniu 80 ug/m3.

 

Elektrownia Turów sprzedaje nadal zakazany uchwałami antysmogowymi węgiel brunatny

(źródło: wroclaw.tvp.pl)

Piotr Woźny, Pełnomocnik Rządu ds. Programu Czyste Powietrze, z wizytą we Wrocławiu na zaproszenie DAS. zaczął od przypomnienia listu PGE, w którym padła deklaracja, że spółka jest  organizacją odpowiedzialną społecznie. Podkreślił, że oprócz obowiązującego prawa mamy też akty prawa lokalnego i normy społeczne. Sejmik jednoznacznie zakazał spalania węgla brunatnego i należy to poważnie potraktować. PGE informuje, że nie ma zakazu oferowania i informuje o tym nabywców. Woźny podsumował to - To nie jest satysfakcjonująca odpowiedź, liczę na wprowadzenia klauzul w umowach, które będą zniechęcać do kupowania węgla brunatnego przez nabywców indywidualnych spalających węgiel w przydomowych kotłach

 

Smog niszczy nasze życie i zdrowie

(źródło: oko.press) 

Coraz więcej chorych w krótkim czasie – zanieczyszczenie powietrza zbiera żniwa

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski, Paweł Pomian

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej