×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

9 marca 2019
info
 

Newsletter 02/2019

Energia dla Klimatu
luty 2019

„Mamy awarię świata”

Ewa Lipska
 

„Trwa akcja ratunkowa - budujemy TEPP TRANSFORMACJĘ ENERGETYCZNĄ PONAD PODZIAŁAMI”

Radosław Gawlik

 

W lutym think tank Agora Energiewende przedstawił dobrą wiadomość - w miksie energetycznym UE jest już 32.3 % OZE. Wciąż stosunkowo dużo energii produkowane jest z energetyki nuklearnej, gdzie prym wiedzie Francja, dużo atomu jest też w Anglii i w Niemczech. Na drugim miejscu plasuje się gaz. Trendy są korzystne - z roku na rok ubywa energetyki opartej na węglu, atomie, a przybywa energii ze słońca i wiatru. Polska na tle innych krajów UE nie tylko zwiększyła zużycie energii, ale też nie poczyniła postępu w produkcji energii w OZE, zwiększyła za to import energii oraz zużycie węgla kamiennego. To  złe znaki. Rosnące ceny uprawnień do emisji, a przy tym brak rozwoju w OZE sprawiają, że prąd nie tylko będzie drożał, ale może go też zabraknąć. Zabraknąć też może towarzystw ubezpieczeniowych, które będą chciały zajmować się czarnym i brunantym paliwem – one też już wiedzą, że węgiel oznacza problemy. Towarzystwom jak WARTA przypominali o tym 1 marca przeciwnicy odkrywek. Ubezpieczyciele myślą bowiem kategoriami ekonomicznymi i aż prosi się zapytać, kto ubezpiecza przekop Mierzei Wiślanej, czyli projekt który nijak się spina ekonomicznie, za to będzie z pewnością ekologiczną katastrofą, której skutki mogą załamać niejednego ubezpieczyciela – nie wspominając o mieszkańcach czerpiących zyski z turystyki. Sytuacja smogowa nie zachwycała, ale coś się ruszyło ponownie w zapowiedziach – będzie mniej kopciuchów i może władze  w końcu obniżą progi alarmowania o warunkach niebezpiecznych dla zdrowia. Coraz więcej osób się też aktywizuje z pomocą alarmów smogowych. DAS odwiedził. Nową Rudę, która może się poszczycić tytułem smogowej stolicy Polski

W lutym we Wrocławiu odbyło się też spotkanie z Ewą Lipską, poetką, która w swoim najnowszym tomie „Pamięć operacyjna” porusza, nie pierwszy raz, trudne tematy dotyczące człowieka i jego domu czyli środowiska. W czasach ekspertyz i wieszczonej apokalipsy, moment na zatrzymanie się z poezją wskazany.

 

Petycja Zatrzymajmy przekop Mierzei Wiślanej

 

Energetyka Konwencjonalna

Ile będzie kosztować prąd?

(źródło: polskieradio24.pl

Przygotowywana nowela ustawy o cenach prądu nie rozwiązuje problemów odbiorców przemysłowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Baca-Pogorzelska: Cały czas płacą więcej. Dopiero w drugim półroczu będą mogli przejść na niższe stawki. Część spraw będzie zapewne kończyła się w sądach 

 

Koniec wolnego rynku w energetyce

(źródło: gramwzielone.pl) 

URE ma wiele powodów do narzekania. Prezes twierdzi, że czeka nas energetyka centralnie sterowana – To jest koniec słowa rynek. To jest koniec funkcjonowania i ogromnych wysiłków włożonych przez branżę energetyczną, polityków, aby urealnić świat, aby rynek funkcjonował w sposób naturalny, aby tam, gdzie są powody, aby cena masła, mąki, cukru, benzyny, ciepła czy energii elektrycznej wzrosła, aby nie wzrastało to w sposób spekulacyjny. Od tego są powołane specjalne urzędy – mówił Maciej Bando z URE

 

Głębokie problemy kopalni

(źródło: gornictwo.wnp.pl

Kopalnie w Polsce są jednymi z najgłębszych na świecie, czasami jest to ponad kilometr w dół. Utrzymując nadal energetykę węglową zwiększamy nie tylko wydobycie, ale i głębokość, co wiąże się z kosztami oraz z (nie)bezpieczeństwem dla ludzi.

 

Były minister Janusz Steinhoff – kończy się era węgla

(źródło: energetyka.wnp.pl

 W Polsce będziemy co roku produkować coraz mniej węgla kamiennego. Obecnie roczne krajowe wydobycie to blisko 60 mln ton, do czego dochodzi import - blisko 20 mln ton. 

" Musimy mieć świadomość, że odchodzimy od mocnego górnictwa węgla kamiennego, wydobycie węgla w Polsce jest coraz mniej opłacalne. Warunki górniczo-geologiczne w kopalniach górnośląskich są takie, a nie inne - generują wysokie koszty. Trzeba te koszty oczywiście obniżać – dodał Janusz Steinhoff. 

Komentarz:

Wreszcie mój kolega z Sejmu kontraktowego 1989-1991 z Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Janusz Steinhoff- geolog i ekolog się obudził. Niech namawia pilnie biznes do aktywnej budowy alternatywnych rynków prosumenckich OZE

Radosław Gawlik

 

Elektrownia Ostrołęka nie może ruszyć z miejsca

(źródło: wysokienapiecie.pl

Elektrownia Ostrołęka wciąż nie ma zamkniętego finansowania, potrzebna jest zmiana pozwolenia na budowę, a w dodatku nie ma jeszcze umowy na kluczową inwestycję – infrastrukturę kolejową niezbędną dla dostaw węgla.

 

Węgiel się psuje

(źródło: wysokienapiecie.pl

Elektrownie węglowe to blisko 70 proc. mocy polskiego systemu elektroenergetycznego. Jednak, jak wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Forum Energii, przeanalizowanego przez portal WysokieNapiecie.pl, spośród 90 pracujących jeszcze bloków węglowych aż 70 przekroczyło już zakładany czas eksploatacji. Sprzyja to awariom, a w przyszłości może powodować poważne problemy z dostawą energii elektrycznej

 

Węglowe Kozienice – próżna moc?

(źrodło: serwisy.gazetaprawna.pl

B11 to blok węglowy o mocy 1075 MW w Kozienicach. Kosztował 5 mld zł i od końca grudnia 2017 r. zwiększył zainstalowaną moc zakładu o ok. 30 proc. Moc okazuje się jednak próżna, gdyż wypiera on dwa starsze bloki po 500 MW, a konkretnie sprawia, że mocy jest więcej niż możliwości jej odbioru. Wszystko dlatego, że sieci wysokiego napięcia, które wyprowadzają energię elektryczną z instalacji, mają za małą przepustowość dla pełnej mocy elektrowni.

 

Atomowa firma ostro „nawala” we Francji – będzie budować w Polsce?

(źródło: rmf24.pl

Supernowoczena – i co z tego, kiedy tak skomplikowana, że wymyka się spod kontroli. A ta jest ważna, szczególnie w przypadku energetyki atomowej. Problemy we Francji zaczynają się od kwestii technicznych jak np. kruszejący beton, poprzez termin realizacji aż do kosztów. Cale przedsięwzięcie ma w sumie kosztować nie trzy miliardy euro - jak pierwotnie przewidywano - lecz co najmniej 11 miliardów euro.

Od redakcji:

Tekst dedykujemy zwolennikom energetyki atomowej w Polsce.


Odkrywki

Zaczyna się decydująca bitwa o Złoczew

(źródło: nettg.pl

Węgla w Bełchatowie jak na lekarstwo. Także w Turowie niedługo wyschnie brunatne „błoto”. Nie mieści się to w głowie PGE, gdyż zanim zadbano o węgiel, wybudowano bloki energetyczne. W ciągu ostatnich lat powstają lub powstały nowe moce energetyczne w Turowie oraz w Bełchatowie. W Turowie nie ma koncesji na odkrywkę, w Złoczewie nawet decyzji czy dziura powstanie.

W tym kontekście dość dramatyczna wydaje się wypowiedź znanego „brunatnego lobbysty” prof. Kasztelewicza, który zwraca uwagę na ogromne zapotrzebowanie polskiej energetyki na węgiel brunatny.

- Ta kopalnia (Bełchatów) z roku na rok przekracza plany wydobywcze. W ubiegłym roku wydobycie w niej przekroczyło 44 mln t. Prawdopodobnie jest to rekord świata, jeśli chodzi o wydobycie węgla brunatnego w ostatnich latach. Hambach - największa kopalnia węgla brunatnego w Niemczech - w tym czasie wydobyła ok. 40 mln t. To pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na tzw „tanią energię”. Niestety przy takiej eksploatacji złóż z pola Bełchatów i Szczerców następuje skracanie życia kopalni. Kilka lat temu projektowało się, że koniec wydobycia w tych rejonach, to będą lata 2035-2038. Jeśli plan, co roku będzie przekraczany o kilka milionów ton, to nastąpi to szybciej. Myślę, że dojdzie do tego w okresie 2030-2033 – mówi prof. Kasztelewicz, który wyjaśnia jakie zasoby kryje złoże Złoczew, i co ono może dać kopalni i elektrowni oraz regionowi.

Niestety dla profesora, to nie jego wyobrażenia zadecydują o opłacalności i sensowności elektrowni. Prawa do emisji CO2 drożeją, a Bełchatów jest wyjątkowo „pazerny” - to największy emitent CO2 w Europie i drugi na świecie. Ta elektrownia spala ponad 1 tonę węgla na sekundę i emituje aż 100 tys. ton CO2 dziennie!

 

Bełchatów – raport czystości

Raport: wkrótce więcej rtęci i ołowiu z elektrowni Bełchatów

(źródło: pl.clientearth.org

Z opublikowanego raportu badającego jakość złóż węgla w okolicach Bełchatowa wynika, że po 2021 roku największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny będzie zmuszona przejść na gorszej jakości surowiec z odkrywki Szczerców. Oznacza to zwiększenie emisji rtęci i innych metali ciężkich

 

Mieszkańcy nie chcą nowych odkrywek i apelują do ubezpieczycieli

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

1 marca odbył się duży protest pod siedzibą towarzystwa ubezpieczeniowego Warta

".. Wzywamy władze państwowe, w tym kierownictwo Ministerstwa Energi z Ministrem Krzysztofem Tchórzewskim i  Wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim  do podjęcie działań, których wynikiem będzie trwałe odstąpienie od projektów budowy nowych kopalni. Reprezentanci społeczności: Wielkopolski, Kujaw, regionu Złoczewa (węgiel brunatny) oraz Lubelszczyzny (węgiel kamienny) wspólnie apelują o natychmiastową zmianę kierunku rozwoju polskiej energetyki i radykalne zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii. Pierwszym krokiem musi być zamknięcie możliwości budowy nowych kopalni, szczególnie tam gdzie plany eksploatacji złóż węgla napotykają na wieloletni opór społeczny. (!) "  Cyt. z apelu uczestników Zgromadzeń Publicznych  w  Warszawie jaki został przekazany ME .  

 

Vienna odchodzi od węgla

(źródło: mailchi.mp

Vienna Insurance Group (VIG) ogłosił politykę, która wyklucza od już ubezpieczanie nowych kopalni (zarówno węgla kamiennego jak i brunatnego) oraz elektrowni węglowych jak również ubezpieczanie nowych klientów węglowych, którzy ponad 50% dochodów generują z węgla lub produkują powyżej 50% energii z węgla (czyli np. ZE PAKu czy Prairie Mining). 

 

Konsultacje społeczne w Bogatyni - nadzieje na węgiel mimo zbliżającego się końca

(źródło: eko.org.pl

Władze i rada gminy Bogatynia nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny - proces wydobycia węgla zakończy się najpóźniej za 25 lat, nie ma wizji co się stanie z miastem po tym okresie.

 

Niemcy sprzeciwiają się dalszym przesiedleniom - protest 23 marca

(źródło: eko-unia.org.pl

Po ustaleniach tzw. Komisji Węglowej, wciąż nie wiadomo, jaki los czeka wiele miejscowości, które miały zostać przesiedlone dla celów wydobycia węgla brunatnego.

 

Pod prąd luty

Informator z bieżącymi wydarzeniami wokół węgla brunatnego

 

Klimat

Młodzi ludzie protestują

(źródło: wprost.pl) 

Do strajku, w którym biorą udział tysiące ludzi, dołącza młodzież z kolejnych miast i krajów. W Polsce strajk planowany jest na 15 marca

 

Ciężarówki i CO2

(źródło: eko.org.pl

Producenci europejskich samochodów ciężarowych będą musieli zmniejszyć emisję CO2 sprzedawanych pojazdów niemal o jedną trzecią do roku 2030. To najważniejszy rezultat zakończonego dzisiaj etapu negocjacji dotyczących pierwszych w historii Unii norm emisji CO2 pojazdów ciężarowych.

 

Dobry klimat i rzeki

(źródło: chronmyklimat.pl) 

W imieniu organizatorów, tj. Komisji Europejskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, mam zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w konferencji  „Powódź i susza – jak chronić ludzi w zgodzie z przyrodą“.

WROCŁAW, 21-22 MARCA 2019, UNIWESYTET EKONOMICZNY we Wrocławiu
 

Instytut na Rzecz Ekorozwoju komentuje Politykę energetyczną Polski do 2040

W kilku odcinkach specjaliści opowiadają o komponentach polityki energetycznej kraju z uwzględnieniem wpływu na klimat i rozwoju OZE

 

OZE

OZE w UE do góry

(źródło: agora-energiewende.de) 

Agora Energiewende przedstawiła raport - w miksie energetycznym UE jest już 32.3 %

 

Magazyny energii

(źródło: gramwzielone.pl

Niemiecka energetyka staje przed koniecznością rozbudowy swoich linii przesyłowych, aby przygotować się na dalszy wzrost produkcji energii odnawialnej. Inwestycje w nowe sieci są jednak czasochłonne i napotykają na bariery formalne oraz protesty społeczne.

 

Nie będzie realizacji celów OZE do 2020 w Polsce

(źródło: gramwzielone.pl

Ministerstwo Energii dopiero niedawno przyznało, że krajowego celu OZE na rok 2020 możemy nie wypełnić. Według Najwyższej Izby Kontroli, zaniedbania w tym obszarze mogą oznaczać dla naszego kraju koszty liczone w miliardach złotych.

W międzyczasie słychać też głosy, że PiS będzie musiał zmienić prawo dotyczące lokalizacji wiatraków. Inaczej trzeba będzie importować energię z OZE np. z Niemiec

Od redakcji:

I wpadliśmy w sidła. Don Kichot pod wodzą Anny Zalewskiej - obecnie odpowiedzialnej za szukujące się w szkolnictwie strajki,  - wywołał ruch oburzenia i pokonał wiatraki. Zwycięstwo symboliczne, bo prąd z wiatraków kupimy od Niemców

Energia plus nadzieją?

Plany są obiecujące i dobrze, aby się ziściły. W końcu pojawia się termin „prosument” w planach energetyki. Czy będzie łatwo przyłączyć się do sieci, czy będzie opłacało się Kowalskiej, czy węglowy kraj dostrzeże w końcu słońce?

 

Najważniejsze zmiany w ustawie o OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl

Ministerstwo Energii przygotowało kolejną nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jakie czekają nas zmiany pisze „Wysokie napięcie”

 

Wiatr to energia

(źródło: biznesalert.pl) 

Okazuje się, że energia wiatrowa się po prostu się opłaca. Nie musi być cyklonów czy silnych wiatrów

 

Niska emisja

Słabe Czyste Powietrze

(źródło: wyborcza.pl

Po pięciu miesiącach działania Programu Czyste Powietrze podpisano 147 umów na ocieplenie domów i wymianę starych kotłów. Oznacza to, że do tej pory zrealizowano niecałe pół promila rocznego celu. Rządowy plan mówił o 4 milionach rozliczonych wniosków w ciągu dziesięciu lat (ok. 400 000 w ciągu roku).

 

Koniec ery kopciuchów

(źródło: centrumprasowe.pap.pl

To początek końca ery kopciuchów na rynku. Doskonale widać, jak małymi krokami przybliżamy się do celu. Jeszcze dwa lata temu sprzedaż kopciuchów wynosiła ok. 160 tys., teraz według opinii z rynku jest to nie więcej niż 40 tysięcy. Wydanie, nawet tego niedoskonałego rozporządzenia w 2017, wywołało istotną zmianę.

Od redakcji;

 Co to za sukces? Od 1 lipca 2018 nie miało być ani JEDNEGO kopciucha na rynku. Polak potrafi kombinować, a rząd słabiej przyjąć dobre przepisy i je…WYEGZEKWOWAĆ ;(

Uwaga: Nadal nie jest rozwiązany problem złomowania- istnieje czarny rynek kopciuchów po wymianie na proekologiczne sposoby ogrzewania!

 

NIK i DAS w Nowej Rudzie, bunt czarnych masek – Nowa Ruda wstaje do walki

(źródło: nowaruda.info

18 lutego mieszkańcy węglowego zagłębia oraz Dolnośląski Alarm Smogowy zorganizowali happening. Podnoszenie świadomości i aktywizacja lokalnej społeczności – udało się

 

Alarm Smogowy – luksusowa sprawa

(źródło: polskatimes.pl

W Polsce próg alarmu smogowego wynosi średniodobowo 300 µg pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza. To poziom, który nieczęsto zdarza się nawet w mocno zanieczyszczonych, azjatyckich metropoliach. Jest to też poziom kilkukrotnie wyższy niż w innych krajach Europy. Na przykład w Paryżu – który jest często podawany jako wzór – o zagrożeniu informuje się od 50 µg/m3, a alarm ogłasza po przekroczeniu 80 ug/m3.

 

Elektrownia Turów sprzedaje nadal zakazany uchwałami antysmogowymi węgiel brunatny

(źródło: wroclaw.tvp.pl)

Piotr Woźny, Pełnomocnik Rządu ds. Programu Czyste Powietrze, z wizytą we Wrocławiu na zaproszenie DAS. zaczął od przypomnienia listu PGE, w którym padła deklaracja, że spółka jest  organizacją odpowiedzialną społecznie. Podkreślił, że oprócz obowiązującego prawa mamy też akty prawa lokalnego i normy społeczne. Sejmik jednoznacznie zakazał spalania węgla brunatnego i należy to poważnie potraktować. PGE informuje, że nie ma zakazu oferowania i informuje o tym nabywców. Woźny podsumował to - To nie jest satysfakcjonująca odpowiedź, liczę na wprowadzenia klauzul w umowach, które będą zniechęcać do kupowania węgla brunatnego przez nabywców indywidualnych spalających węgiel w przydomowych kotłach

 

Smog niszczy nasze życie i zdrowie

(źródło: oko.press) 

Coraz więcej chorych w krótkim czasie – zanieczyszczenie powietrza zbiera żniwa

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski, Paweł Pomian

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
2014-03-07
newsletter 11/2012
2014-03-07
newsletter 12/2012
2014-03-07
newsletter 3/2013
2014-03-07
newsletter 8/2013
2014-03-07
newsletter 5/2013
2014-03-07
newsletter 4/2013
2014-02-11
newsletter 01/2014
2014-01-07
newsletter 12/2013
2013-12-23
newsletter 11/2013
2013-11-11
newsletter 10/2013
2013-10-13
newsletter 9/2013
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
Minister środowiska Czech Richard Brabec otrzymał we wtorek 12 listopada 2019 roku petycję mieszkańców wsi położonych w (...)
czytaj całość
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Logika koncernów węglowych – my zarabiamy, wy po (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (...)
Recykling Daje Owoce w Żorach
Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej