×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
10 sierpnia 2023
info
 

EDK lipiec-sierpień 2023


Lato to słońce, a to oznacza nie do końca dobre wieści dla polskich sieci energetycznych. W lipcu, w słoneczny weekend OZE dostarczyły do sieci nawet 50 % energii elektrycznej. Energetyków zaskoczyła decyzja PSE, bo nie wyłączyły OZE, co robiły ostatnio zawsze, kiedy w sieci było za dużo odnawialnego prądu. To wcale nie oznacza poprawy sytuacji.. Rząd wprowadza nowe podatki a do tego coraz trudniej podłączyć się do sieci nowym prosumentom. OZE najwyraźniej nie jest sektorem strategicznym. Dla wszystkiego co „strategiczne”  rząd ostatnio robi sporo, nawet jeżeli to oznacza  łamanie prawa i konstytucji. Przykładem są plany wprowadzenia „Lex knebel”, które oznacza, że nie trzeba będzie sporządzić oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli inwestycja będzie „strategiczna”. Senackie weto to drobne zwycięstwo przeciwników „Lex knebel”. Sceptycy studzą entuzjazm i twierdzą, że Sejm wielokrotnie nie patrzył na Senat, tylko od razu dawał ustawę do podpisu prezydentowi. Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot twierdzi: „To nowelizacja na wskroś antyspołeczna i antyprzyrodnicza. Torpeduje zapisy konwencji międzynarodowych, odbierając obywatelkom i obywatelom prawo do współdecydowania o środowisku. Tym samym „Lex knebel” pogłębia autorytaryzm i oddala nasz kraj od standardów demokratycznych. Jest to także jawny demontaż systemu ochrony przyrody”.

Wybory już 15 października i do gry wchodzi młoda grupa wyborców kuszona „liberalną” wizją Konfederacji. To, że młodzi dorośli są antysystemowi nie dziwi, ale należy do tej tendencji dodać fakt, że ich życie naznaczone było w ostatnich latach mocno pandemią a teraz wojną w Ukrainie. Co ciekawe badania jak np. „Młodzi wyborcy” pokazują, że zmiany klimatu wcale ich bardzo nie przejmują. Ważna jest stabilizacja, bezpieczeństwo i niskie opłaty, co oznacza, że warto o zmianie klimatu mówić właśnie w takim kontekście.

Polityka klimatyczna będzie z pewnością ważnym tematem dla wyborców, ale nie można jej przedstawiać wyłącznie jako problemu przyrodniczego. To bowiem poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa, dla naszych pieniędzy i planów na przyszłość. To także wyzwanie dla zdrowia. Płonące wysypiska odpadów pokazały, że Polska nie radzi sobie z ochroną środowiska. Rząd ceni bardziej wolność gospodarczą niż dobro obywateli. Przykładem jest znowu Odra. Zasolenie w rzece jest wysokie, a pomóc jej mają nie ostre przepisy, tylko rekomendacje dla przedsiębiorstw zrzucających śmieci. Znamy też przykłady, że zmiana władzy potrafi pozytywnie wpłynąć na przyrodę. W Brazylii odnotowano spadek w degradacji największej puszczy świata od 2005 r. Na tą pozytywną zmianę wpływ miała zmiana władzy. Także postęp technologiczny daje nadzieję, bo np. przełom w magazynowaniu energii mógłby zdecydowanie ułatwić prace OZE i być może podważyłby sens budowy nowych  elektrowni jądrowych.

 

Węgiel brunatny
Energetyka Konwencjonalna
Klimat
Niska emisja
Węgiel brunatny

Pod prąd

Senat odrzuca kontrowersyjny projekt prawa geologicznego, Bogatynia nie jest przygotowana na transformację, projekt NABE się klaruje – o tym przeczytacie w najnowszym Pod prąd.


Uzależnieni od węgla a transformacja
(źródło: sprawiedliwa-transformacja.pl)

Bogatynia od lat nie robi nic, aby przygotować się do zamknięcia kopalni węgla brunatnego. Uzależnienie gminy od wpływów do budżetu z tytułu działalności górniczej w tym stopniu - powyżej 35% - jak właśnie w Bogatyni sprawia, że ludzie nie chcą słyszeć o końcu wydobycia węgla.

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Rynek mocy się kończy – co to oznacza dla np. Turowa?
(źródło: wnp.pl)

Ważna informacja dla polskiej energetyki.  Wsparcie węgla z rynku mocy po 2025 roku zakończy się. Komisja Parlamentu Europejskiego, odrzuciła poprawkę polskich europosłów zakładającą dopuszczenie wsparcia elektrowni węglowych z rynku mocy po 2025 roku. Oznacza to, że np. nowe elektrownie węglowe mogą pracować zdecydowanie krócej, niż chcieli tego węglowi optymiści.


Komentarz Redakcji:

Ta data nie jest nowa. Od lat była mowa, że wsparcie elektrowni węglowych kończy się w 2025r. To była i jest część polityki klimatycznej UE i zachęcania do transformacji energetycznej i budowy przez państwa neutralności klimatycznej. Sektor węglowy i posłowie polscy, którzy zgłaszają te poprawki przedłużające jazdę Polski na  klimatyczną gapę, są niepoważni.

 

Wielkie ambicje - USA chce obniżenia emisji o 90 proc. Do 2040 r.
(źródło: smoglab.pl)

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska chce, by do 2040 r. elektrownie węglowe i gazowe w USA obniżyły swoje emisje CO2 o co najmniej 90%. Warto przypomnieć, że w Stanach Zjednoczonych sektor elektroenergetyczny odpowiada za ok. ¼ emisji gazów cieplarnianych. To procentowo znacznie mniej niż w Polsce. U nas energetyka zawodowa odpowiada za prawie połowę krajowej emisji dwutlenku węgla. 

 

Elektrownia atomowa na terenie Ukrainy - obawy
(źródło: 
wiadomosci.radiozet.pl)

W Polsce i w Europie nie słabną obawy o zagrożenie nuklearną katastrofą w Zaporożu. Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zaobserwowali kierunkowe miny przeciwpiechotne na obrzeżach ukraińskiej elektrowni atomowej w Enerhodarze.

 

Protesty przeciwko elektrowni atomowej w gminie Choczewo
(źródło: smoglab.pl)

Mieszkańcy gminy Choczewo nie zgadzają się na budowę elektrowni atomowej na Pomorzu. Protest  w Kurowie polega na comiesięcznej blokadzie ruchu i rozdawaniu kierowcom ulotek na drodze do planowanej elektrowni atomowej nad Bałtykiem. Radosław Gawlik: „Byłem w Choczewie i na zaproszenie miejscowej organizacji antyatomowej mówiłem, jakich zmian można się spodziewać w związku z budową elektrowni jądrowej. Wspomniałem – na marginesie – że jeśli do Bałtyku będzie się wpompowywać ciepłą wodę, to zakwitów sinic będzie więcej”.

 

^menu
Klimat

Upały zabijają bardziej niż huragany czy powodzie
(źródło: smoglab.pl)

W tym roku Europa zmaga się ze śmiercionośnymi falami upałów. Na każdy milion mieszkańców Starego Kontynentu zmarło 114 osób. Upały albo bezpośrednio zabijały ludzi, albo prowadziły do zmian chorobowych, w wyniku których człowiek umierał kilka dni później. Najwyższa śmiertelność była na południu kontynentu.

 

Koalicja klimatyczna podsumowuje półrocze
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

W pierwszej połowie 2023 roku pojawiły się już 32 ostrzeżenia dotyczące suszy hydrologicznej, a 14 województw zostało objętych stanem suszy rolniczej. To kolejny rok, kiedy nie tylko cierpimy z powodu braku deszczu i wysychającej gleby, ale jesteśmy także świadkami obniżającego się poziomu wód w jeziorach, rzekach i wodach gruntowych. 

 

Unijne prawo odbudowy przyrody – rolnicy i rybacy krytyczni
(źródło: clientearth.pl)

Susza ogranicza plony, ale lobby rolnicze nie chce chronić przyrody. Lobby chce zachowania pestycydów, nie chce terenów podmokłych i obawia się, że rolnictwo w Europie nie będzie konkurencyjne. Parlament Europejski przyjął prawo odbudowy przyrody, które jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Wcześniej  lobby rolnicze i rybackie wytoczyło działa kampanii przeciwnej ochronie przyrody. Krytyka dotyczyła m.in. planów odbudowy torfowisk jako elementów odporności ekosystemów.

 

Konflikt o wodę w Hiszpanii
(źródło: 
forsal.pl)

Narastające w Hiszpanii niedobory wody i fale upałów powyżej 40 stopni C prowadzą w tym kraju do coraz większych napięć pomiędzy rolnikami a przedsiębiorcami sektora turystycznego.

“Średnio w Hiszpanii turysta zużywa trzy razy więcej wody w ciągu dnia niż miejscowa osoba” - twierdzi SIC, przypominając, że w czasie gdy rolnicy z Andaluzji domagają się od rządu i władz lokalnych pomocy w walce z suszą, “w kurorcie Marbella zielenią się pola golfowe”.

 

Upały i wpływy do budżetu
(źródło: businessinsider.com.pl)

Upały w Europie i na świecie powodują ogromne straty gospodarcze. Straty wynikają m.in. z konieczności zamykania firm i zmniejszonej produktywności pracowników. Zmiany klimatu są dużym wyzwaniem np. w energetyce. Eksperci wskazują, że w Polsce system elektroenergetyczny funkcjonuje na pograniczu dostępnej mocy.

 

Witamy w świecie zmian klimatu, czyli chłodziarki na lodowcu
(źródło: dw.com)

Lodowce w Alpach topnieją. Zagrożona jest nie tylko turystyka, ale przede wszystkim okoliczna ludność, której domy mogą zostać zasypane przez lawiny i kamienie. Pojawił się pomysł, aby zatrzymać topnienie i zamontować na lodowcu chłodziarkę.

 

Odpowiedzialność Polski za klimat
(źródło: noizz.pl)

Prof. Karaczun: „Polska należy do grupy najbogatszych krajów w perspektywie globalnej, które mają największe emisje historyczne i najbardziej przyczyniły się do kryzysu klimatycznego. Kraje rozwijające się, których emisje są dzisiaj bardzo wysokie, jak np. Indie, zaczęły emitować duże ilości dwutlenku węgla stosunkowo niedawno, wraz z rozwojem gospodarczym i wyciąganiem coraz większej liczby ludzi z biedy. Dodatkowo patrząc na emisje dwutlenku węgla na osobę, Polska nadal znajduje się na górze stawki emitentów. Jednocześnie w świecie Zachodu, który jest głównie odpowiedzialny za kryzys klimatyczny, nasz kraj ma jeden z najmniejszych wkładów w redukowanie emisji i to zdecydowanie nie jest powód do dumy”.

 

OZE

Informator TEPP – nowe regulacje i trendy w OZE i efektywności energetycznej i nie tylko

 

Ekspert: Atom będzie marnotrawić energię z OZE
(źródło: 300gospodarka.pl)

„Rządowe plany zakładają, że za kilkanaście lat w pierwszej kolejności zapotrzebowanie odbiorców pokrywane będzie z atomu. W efekcie produkcja z OZE odpowiadająca aż 40 proc. całkowitego obecnego zapotrzebowania będzie tracona. To całkiem szokujące, że oficjalne strategie zakładają planowane marnotrawstwo energii” – uważa ekspert Instratu Bernard Swoczyna.

 

Znowu utrudnienia dla OZE, bo potrzeba pieniędzy na węgiel
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Nowy podatek dla producentów energii z OZE. Rząd chce wprowadzić nowy 97% podatek nakładany na energetykę odnawialną. „Te pieniądze będą finansować obniżkę rachunków za prąd dla gospodarstw domowych”, a ich efektem ubocznym jest niepewność legislacyjna na rynku energetyki odnawialnej.

 

Odmowy dla fotowoltaiki
(źródło: portalsamorzadowy.pl)

W całym kraju przybywa odmów przyłączenia do sieci fotowoltaiki. Nawet co drugi wniosek o przyłącze jest odrzucany.

 

Unijne prawo będzie wymagać więcej OZE do 2030 r.
(źródło: legaartis.pl)

W Polsce fotowoltaika ma pod górkę, tymczasem Unia chce więcej OZE. W ramach programu REPower EU, Unia Europejska planuje wprowadzić obowiązkową instalację paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych. Głównym celem tego programu jest znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku, przyczyniając się do walki ze zmianami klimatycznymi.

Wymóg montażu instalacji fotowoltaicznych będzie rozszerzany stopniowo na kolejne grupy budynków:

 

Polskie prawo nieprzygotowane na OZE
(źródło: wnp.pl)

Eksperci apelują o zmiany w prawie. Potrzebne jest współdzielenie infrastruktury sieciowej, czyli tzw. cable pooling. Pozwala to na połączenie różnych źródeł OZE, a także magazynów energii i elektrolizerów w tym samym węźle przyłączenia o sumarycznej mocy większej niż moc przyłączeniowa.

 

^menu
Niska emisja

Ciepła woda i smog latem
(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Polska wieś ogrzewa wodę w przydomowych kopciuchach. To generuje zanieczyszczenie powietrza  również w okresie wakacyjnym, w czasie bardzo wysokich temperatur.

 

Normy jakości węgla wciąż zawieszone
(źródło: smoglab.pl)

Ministerstwo Klimatu dba o czyste powietrze zawieszając normy jakości powietrza. „Zawieszenie norm jakości węgla jest błędem i będzie działać na szkodę mieszkańców Polski. Spalanie węgla, który nie spełnia żadnych parametrów jakościowych, skutkuje bardzo wysoką emisją zanieczyszczeń do powietrza – mówił SmogLabowi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, gdy okres zawieszenia przedłużano do końca lipca.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

​​​​

info

więcej
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej