×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

16 stycznia 2018
info
 

Newsletter 12/2017

Motto:

 

"Papieskie miasto Wadowice. Witamy w piekle chlebem i smogiem"

 

Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic

 

 

Energia dla Klimatu, grudzień 2017

 

W tym numerze m.in. o:

roku 2017 w energetyce i "mętnych" zapowiedziach premiera Morawieckiego co do jej przyszłości, nowym klipie o smogu - z siekierą i Marianem Dziędzielem w roli głównej, rankingu smogowych miejsc w Polsce, "nieszczęsnej" ustawie o rynku mocy, chińskiej elektromobilności zostawiającej resztę świata z tyłu, a nas w szczególności oraz kolejnym, polskim rekordzie energii z wiatru. A także o klimatycznych uchodźcach, topniejącym Spitsbergenie i "rozgrzanej" Alasce oraz porcja duchowości – rozmowa z Joanną Macy, głęboką ekolożką.

 

Życzymy pożytecznej lektury, a w Nowym Roku uśmiechu, radości i optymizmu,

ze szczyptą trosk, dla smaku.

 

 

W Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

 

Pod Prąd - Informator Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", grudzień 2017/styczeń 2018

(źródło: eko.org.pl)
W numerze m.in. podsumowanie – z perspektywy Koalicji – roku 2017, wywiad, w Telewizji Wielkopolskiej, z Józefem Drzazgowskim, prezesem Stowarzyszenia Ekologicznego ''EKO - PRZYJEZIERZE'' i noworoczne życzenia zespołu redakcyjnego Informatora dla wszystkich koalicjantów.
 

 

MŚ potwierdza: to odkrywki odpowiadają za osuszenie Noteci. Tylko kto zapłaci za naprawę szkód?
 

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

Podczas wspólnej konferencji prasowej Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej minister środowiska Jan Szyszko stwierdził, że przyczyną osuszenia Noteci na Kujawach jest tamtejsza odkrywkowa eksploatacja węgla brunatnego. Chodzi o sprawę katastrofy ekologicznej spowodowanej przez leje depresji odkrywek Tomisławice i Lubstów eksploatowanych przez prywatną firmę PAK. Na jej skutek od dwóch lat koryto Noteci na odcinku około 30 km jest całkowicie suche.

 

 

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska potwierdza szkodliwość planowanej odkrywki Ościsłowo. ZE PAK liczy na cud
 

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska cofnęła sprawę planowanej kopalni odkrywkowej Ościsłowo do ponownego rozpatrzenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu, jednocześnie nakazując inwestorowi – spółce ZE PAK S.A.– przedstawić konkretne i szczegółowe propozycje kompensacji szkód środowiskowych. Decyzja ta stawia pod ogromnym znakiem zapytania inwestycję, a na pewno bardzo ją opóźni.

 

 

Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
 

(źródło: eko.org.pl)

Ponad 250 miliardów złotych mogą wynieść straty w produkcji rolnej w wyniku budowy kopalni odkrywkowej Oczkowice - wynika z najnowszej ekspertyzy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

 

Konflikty społeczne w Polsce na tle inwestycji w odkrywki węgla brunatnego
 

(źródło: meeri.eu)

Na konferencji z cyklu: "Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej. Surowce energetyczne i energia. Zakopane, 15-18 października 2017 r." organizowanej przez  Polską Akademię Nauk dr hab. Leszek Pazderski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i dr Jarosław Badera z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego przedstawili bardzo ciekawy referat dotyczący tytułowego problemu.

 

 

Węgiel Łużycki, 14 grudnia 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

 

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o zdecydowanej wypowiedzi przewodniczącego SPD Martina Schulza, że odejście od węgla brunatnego jest konieczne, jeżeli Niemcy mają zrealizować cele polityki klimatycznej i oświadczeniu brandenburskiego ministerstwa środowiska, że 7 jezior leżących w okolicach Guben odwadnianych jest przez odkrywkę Jänschwalde.

 

 

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

 

Polityka i wydarzenia

 

Gdzie jesteśmy, gdzie będziemy - Klimat, energetyka, OZE - analiza ekspertów w radiu TOK FM
 

(źródło: tokfm.pl)

W kolejnej audycji w cyklu Energia dla Klimatu w radiu TOK FM w dyskusji uczestniczyli

goście: dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) i Alesander Śniegocki z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych i Europejskich (WiseEuropa) oraz prowadząca red. Ewa Podolska – TOK FM i współprowadzący Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. "Pretekstem" do dyskusji był raport "Energia od nowa – przyjazny rozwój Polski".

 

 

Rozwój czy impas? O 2017 roku w energetyce
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Czy można określić 2017 r. w energetyce jako czas przełomu, czy raczej spisać go na straty? Nadal kochamy w Polsce węgiel, jednak kochamy go już jakby mniej. Przyjrzeliśmy się głównym trendom, które w 2017 r. rządziły tą branżą w Polsce. 

 

 

Co premier Morawiecki zapowiedział dla energetyki?
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Nowy szef rządu obiecał węglowemu Panu Bogu świeczkę i odnawialnemu diabłu ogarek. Premier wyraźnie nie chciał opowiedzieć się po jednej ze stron w sporze o przyszłość polskiej energetyki. Najważniejszy konkret to konsekwentna walka ze smogiem i ubóstwem energetycznym gospodarstw domowych.

 

 

I jeszcze:

 

Co Mateusz Morawiecki sądzi o energetyce i OZE?

 

 

Przełom w sprawie rynku energii w Unii Europejskiej
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Państwa UE dogadały się w sprawie wspólnego stanowiska wobec Pakietu Zimowego. W sprawie najważniejszego rozporządzenia o rynku energii Polska głosowała razem z Niemcami przeciw reszcie krajów regionu.

 

 

Także na ten temat:

Nieoficjalna propozycja Berlina: Niemcy zgodzą się na mniej restrykcyjne przepisy dla elektrowni węglowych, jeśli Polska przestanie naciskać na zmianę unijnego prawa, która może zablokować budowę podmorskiego gazociągu z Rosji do Niemiec.

 

 

Pakiet "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków" mniej czysty
 

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

Koncernom energetycznym może się wydawać, że Gwiazdka w tym roku zaczęła się tydzień wcześniej, a korki od szampanów mogą zacząć strzelać przed Sylwestrem. Ale, jak wiadomo, nie powinno się chwalić dnia przed zachodem słońca. Poparcie przez europejskich ministrów ds. energii rozwiązań ułatwiających przyznawanie subsydiów najbardziej zanieczyszczającym elektrowniom to jeszcze nie koniec procesu legislacyjnego - komentuje Anna Ogniewska z Greenpeace.

 

 

Zwrot energetyczny w Polsce
 

(źródło: biznesalert.pl)

Polski konserwatywny rząd próbował (i nie udało mu się) uratować polski węgiel i zachować niezależność energetyczną, pisze dziennikarz Michał Olszewski dla Transition Energy – Global Energiewende. Ale według Olszewskiego te drogie i zanieczyszczające praktyki mogą się już wkrótce skończyć. Powoli, ale pewnie, transformacja energetyczna wkracza do Polski.

 

 

 

Rynek mocy i niemocy w Sejmie
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Posłowie uchwalili ustawę o rynku mocy. Niestety stracili okazję żeby lepiej zapoznać się ze stanem polskiej energetyki.

 

 

Na ten temat komentarz Anny Ogniewskiej z Greenpeace Polska:

 

Na Mikołajki: podwyżki cen energii

 

 

Finał prac nad ustawą o rynku mocy: 29 grudnia prezydent Duda ją podpisał

 

 

Rolnicy stracą przez rynek mocy

 

 

Dystrybutorzy energii też chcą podnieść ceny
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Nie tylko sprzedawcy energii, ale też właściciele sieci energetycznych chcą podnieść ceny swoich usług w 2018 r. – dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl.

 

 

Za wodę zapłacą jak za zboże
 

(źródło: biznesalert.pl)

Nowe prawo wodne uderzy po kieszeni elektrownie. Za chłodzenie wodą swoich instalacji zapłacą przynajmniej dwa razy więcej niż wynika to z szacunków resortu środowiska, choć spółki na razie czekają na konkrety w rozporządzeniu – pisze Karolina Baca-Pogorzelska.

 

 

Czy w Polsce powstaną nowe kopalnie węgla?
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Rząd chce budować nowe kopalnie. Kto miałby je otwierać? Dlaczego samorządowcy to utrudniają? - komentarz Rafała Zasunia z portalu WysokieNapiecie.pl.

 

 

I jeszcze dwa komentarze red. Zasunia:

 

Banki już nie będą chciały ratować polskiego górnictwa

 

 

To jest bardzo dobry czas na zamykanie kopalń

 

 

oraz wypowiedź Wacława Czerkawskiego, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, mówiącego m.in. że "(...) trzeba budować koalicję krajów, które mają u siebie węgiel i dekarbonizacyjne szaleństwo w UE nie jest im na rękę" oraz "że ciężko już patrzeć na obwinianie węgla za wszystko, co najgorsze".

 

 

Będą korzyści z odejścia od węgla
 

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Zobowiązanie się UE do przejścia na czystą energię jest nieodwracalne i nie podlega negocjacjom - podkreśla Komisja Europejska. Powstało jednak narzędzie, które wesprze regiony górnicze w odchodzeniu od węgla i inwestowaniu w czystą energię.

 

 

Jaki rynek pracy po węglu? - podsumowanie debaty
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Debata dotyczyła kierunków rozwoju regionu Śląska i oceny przypuszczalnych zmian na rynku pracy po ewentualnym wygaszeniu pracy kopalń. Zorganizowały ją Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.  Była to ostatnia z cyklu debat inspirowanych "Atlasem węgla", publikacją Fundacji im. Heinricha Bölla.

 

 

Czy polska energetyka skorzysta na programie 200+?
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju może wydać nawet 180 mln zł na program modernizacji bloków energetycznych z lat 70. Pytanie czy warto inwestować pieniądze podatników w technologię, na której wykorzystanie w kraju może być za późno, a potencjał eksportowy też jest raczej niewielki.

 

 

Węgiel nadal króluje w Niemczech
 

(źródło: rp.pl)

Udział energii odnawialnej w niemieckiej gospodarce w 2017 r. to ok. 38 proc., energii nuklearnej zmniejszył się do 13 proc., a energii pozyskiwanej z paliw kopalnych 49 proc. Największym źródłem energii nadal jest węgiel brunatny.

 

 

Brytyjska gospodarka coraz mniej emisyjna. Imponujące dane
 

(źródło: gramwzielone.pl)

Brytyjski rząd zapowiedział zamknięcie ostatnich działających na Wyspach elektrowni węglowych do roku 2025. Jednak już teraz Brytyjczycy mają czym się pochwalić jeśli chodzi o zmniejszanie emisji CO2 w swojej gospodarce, która – jak podkreślają – stała się 4. najmniej emisyjną gospodarką w Europie i 7. na świecie. W III kwartale 2017 r. udział elektrowni węglowych w brytyjskim miksie energetycznym wynosił już tylko 2,9 proc., wobec 3,6 proc. przed rokiem.

 

 

Być "paniskiem" i węglowym królem? Handel "czarnym złotem" wcale nie jest taki łatwy
 

(źródło: wnp.pl)

Niektórym wydaje się, że założenie własnego biznesu w postaci składu opałowego bądź sieci składów jest bardzo proste. Uważają, że szybko można się w ten sposób dorobić kokosów. Jednak łatwo nie jest. Wielu wypada więc z rynku niedługo po rozpoczęciu działalności.

 

Komentarz redakcji:

Z artykułu wynika, jak bardzo ten rynek wymaga unormowania, by klienci składów opałowych nie byli robieni w trąbę na wiele bezczelnych sposobów.

 

 

Rynek energii zmierza w kierunku dalszego rozdrobnienia
 

(źródło: rp.pl)

Cyfryzacja biznesu będzie kluczowa po stronie redukcji kosztów operacyjnych – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit, działającej w Polsce spółki córki największej estońskiej firmy energetycznej. Energetyka ulega obecnie olbrzymiej transformacji, również w Polsce. - Nikt nie wie jak będzie wyglądał rynek energii za 1-5 lat – ocenił.

 

 

Atom

 

59 proc. respondentów popiera budowę elektrowni jądrowej
 

(źródło: rp.pl)

65 proc. respondentów uważa budowę elektrowni jądrowej - jako niskoemisyjnego źródła energii - za dobry sposób walki ze zmianami klimatu. Dla 67 proc. ankietowanych realizacja tej inwestycji oznacza zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

 

Komentarz redakcji:

Dla "atomków" to dobry wynik, ale jesteśmy bardzo nieufni, bo badanie zamówiło Ministerstwo Energii, które forsuje projekt. Ciekawe jak były sformułowane pytania skierowane do respondentów.

 

 

Atom poprawi klimat w Polsce. Jeśli będzie decyzja, zdążymy do 2031 roku
 

(źródło: biznesalert.pl)

Dyrektor departamentu energii jądrowej w ministerstwie energii, Józef Sobolewski, opowiada BiznesAlert.pl o tym, jak energetyka jądrowa może pomóc Polsce w realizacji polityki klimatycznej. Jego zdaniem ma ona zalety, których brakuje odnawialnym źródłom energii, dlatego jest lepszym rozwiązaniem dla Polski, a rozpoczęcie prac na początku 2018 roku sprawi, że uda się zbudować pierwszą elektrownię do 2031 roku, jak deklaruje rząd.

 

 

PGE bez optymizmu o atomie. Rozważa inne opcje
 

(źródło: biznesalert.pl)

Podczas konferencji POWER RING 2017 Dyrektor ds. strategii w Polskiej Grupie Energetycznej Monika Morawiecka zdradziła, że jej spółka nie jest pewna przyszłości atomu i rozważa opcje inne, niż budowa elektrowni jądrowej. Ostrzegła również, że nieudany projekt mógłby pociągnąć na dno całą firmę. Zagrożeniami są koszt kapitału, a także niepewny czas i koszt budowy.

 

 

Korea Południowa lobbuje za atomem w Czechach, ale interesuje się całym regionem
 

(źródło: biznesalert.pl)

Korea Południowa w coraz większym stopniu angażuje się w region Europy Środkowej. Jednym z obszarów zainteresowania jest sektor energetyki jądrowej - uważa dr Nicolas Levi, analityk ds. Korei w Centrum Studiów Polska – Azja.

 

 

Rosyjsko-egipska współpraca w sferze energetyki jądrowej
 

(źródło: osw.waw.pl/pl)

11 grudnia państwowa rosyjska korporacja Rosatom zawarła cztery kontrakty na budowę elektrowni jądrowej w Egipcie. Kontrakty przewidują budowę przez rosyjską firmę czterech reaktorów w Ad-Dabie nad Morzem Śródziemnym (każdy o mocy 1200 MW), długoterminowe dostawy paliwa nuklearnego, wyszkolenie personelu, pomoc w eksploatacji przez pierwsze dziesięć lat pracy elektrowni oraz budowę specjalnego składowiska odpadów radioaktywnych.

 

 

Niska emisja

 

Nie truj sąsiada! (3) - Siekiera w domu musi być. Feat. Marian Dziędziel & Tabu
 

(źródło: gminazenergia.pl)

Ofensywa antysmogowa pod hasłem "Nie truj sąsiada" wraca wspierana przez Mariana Dziędziela i zespół Tabu!

 

 

Polski Alarm Smogowy (PAS) nagrodzony za najlepszą ogólnopolską kampanię
 

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

11 grudnia, podczas Kongresu Kuźnia Kampanierów, PAS otrzymał nagrodę za najlepszą ogólnopolską kampanię - za wytrwałość, która zmieniła świadomość społeczeństwa i polityków.

 

Komentarz redakcji:

Nie ma co gadać – ogromne gratulacje i wielkie dzięki PAS-owi i wszystkim lokalnym Alarmom!!!

 

 

Smogowi rekordziści i najczystsze miejsca w Polsce – jaki był rok 2016?
 

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z roku 2016 zebrane przez wszystkie stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na liście miast z najgorszym powietrzem znaleźli się smogowi recydywiści, tradycyjnie zajmujący czołowe miejsca, ale pojawiły się również miasta z uznawanego za czyste Pomorza. Zestawienie uwzględnia jednak tylko pomiary pyłu PM10, czyli o wielkości do 10 mikrometrów oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. I tylko te miasta, w których w ogóle jest stacja pomiarowa.

 

Komentarz Andrzeja Guły, lidera Polskiego Alarmu Smogowego:

Bez wprowadzenia w Polsce norm jakości węgla i systemu kontroli jego jakości takie zestawienia będziemy oglądać jeszcze przez wiele lat. Pani Premier Beata Szydło obiecała Polakom normy jakości węgla na pierwszy kwartał 2017 r. Wciąż czekamy.

 

 

Dzieci chorują przez smog, a minister energii zwleka z wprowadzeniem norm jakości węgla
 

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

Ponad 60 proc. przedszkoli położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm, zaś przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli – podaje raport Fundacji #13 i Greenpeace.  Resort energii wciąż nie podejmuje potrzebnych działań. Minister Tchórzewski spóźnia się już prawie 300 dni z wprowadzeniem obiecanych przez rząd norm jakości węgla.

 

 

I jeszcze o dzieciach i smogu:

 

Sprawdź, jak złe jest powietrze w okolicy przedszkola twojego dziecka

 

 

UNICEF: 17 mln dzieci poniżej pierwszego roku życia oddycha skażonym powietrzem
 

(źródło: healpolska.pl)

Niemal 17 mln dzieci poniżej pierwszego roku życia mieszka na obszarach, gdzie powietrze jest co najmniej 6 (!) razy bardziej zanieczyszczone niż dopuszczają międzynarodowe normy. Ponad 3/4 z nich (12 mln) mieszka w Azji Południowej. Wdychanie zanieczyszczeń może zagrażać rozwojowi mózgów dzieci, alarmuje UNICEF w opublikowanym 6 grudnia raporcie "Niebezpieczeństwo w powietrzu: Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na rozwój mózgu najmłodszych dzieci".

 

 

Smog a zdrowie (INFOGRAFIKA)
 

(źródło: biznesalert.pl)

Według obecnego stanu wiedzy, jak zapewniają eksperci, można bardzo konkretnie wskazać jaki wpływ na zdrowie człowieka ma zanieczyszczone powietrze. Wiadomo też jakie działania powinny być podejmowane aby niwelować skutki, a przede wszystkim zapobiegać chorobom.

 

 

Także autorki jak wyżej – red. Agaty Rzędowskiej:

 

Kto truje powietrze w polskich miastach? [INFOGRAFIKA]

 

 

Emilewicz zapowiada normy jakości dla węgla i program termomodernizacji
 

(źródło: gramwzielone.pl)

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała szybkie wprowadzenie rozporządzenia określającego normy jakości dla paliw, które będzie można spalać w domowych piecach. Ponadto jeszcze w I kwartale 2018 r. rząd ma przedstawić założenia programu termomodernizacji domów.

 

 

Koniec z kreatywnym pomiarem smogu w uzdrowiskach
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W Polsce przybędzie 20 mobilnych stacji monitoringu powietrza. W pierwszej kolejności trafią do uzdrowisk. Mają badać powietrze tam, gdzie tego nie robiono lub zaprzestano po złych wynikach. Jest szansa, że w uzdrowiskach takich jak jeleniogórskie Cieplice ponownie będzie badany poziom zanieczyszczeń.

 

 

Burmistrz Wadowic nakręcił film o smogu w Wadowicach
 

(źródło: krakow.wyborcza.pl)

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski opublikował w sieci krótki film, na którym pokazuje kopcące czarnym dymem kominy w mieście. - Bez zakazu palenia węgla nadal będziemy piekłem na ziemi, a nie miastem turystyczno-wypoczynkowym - twierdzi włodarz miasta.

 

 

Wielkopolska ma uchwałę antysmogową - walka ze smogiem coraz powszechniejsza
 

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

To już siódme województwo, w którym przyjęto uchwałę antysmogową. W 2017 r. proces przyjmowania uchwał dla województw, który zapoczątkowano w Małopolsce 23 stycznia zakończył  na Wielkopolsce, która przyjęła podobną uchwałę 18 grudnia.

 

 

Miliony na czystsze powietrze dla Pomorza Zachodniego
 

(źródło: rp.pl)

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą starać się o korzystną pożyczkę na wymianę starych pieców, a samorządy o wsparcie unijne na termomodernizację budynków publicznych.

 

 

Samochodowe piekło. Żylina to nie jest miasto dla pieszych i rowerzystów
 

(źródło: smoglab.pl)

W słowackiej Żylinie prawie nikt nie ogrzewa domów węglem, a mimo to w ostatnich tygodniach zdarzają się tu przekroczenia dopuszczalnej wartości pyłu zawieszonego PM10. Przykład Żyliny pokazuje, jak prawdopodobnie będzie wyglądać stan powietrza w Krakowie, gdy zlikwidowane zostaną wszystkie piece węglowe w mieście i większość kotłów-kopciuchów w okolicznych gminach, ale pozostanie napływ zanieczyszczeń z dalszych odległości, z przemysłu i samochodów. Warto więc przyjrzeć się temu miastu bliżej i wyciągnąć wnioski.

 

 

Działania władz Warszawy są jak próba zrobienia tortu przy użyciu jedynie wisienki
 

(źródło: smoglab.pl)

19 grudnia w audycji "Poranek Radia TOK FM" gościem Jana Wróbla był wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, odpowiadający m. in. za jakość powietrza w mieście. Głównym tematem rozmowy był smog w stolicy. W charakterystyczny dla siebie sposób opisywał problem zanieczyszczenia powietrza w zbyt korzystnym dla władz Warszawy świetle, a ukrywał fakty mniej chlubne i mniej wygodne. Przyjrzyjmy się zatem niektórym argumentom Prezydenta, i miejscom gdzie oficjalny przekaz Miasta mniej czy bardziej mija się z brudną i szarą rzeczywistością.

 

 

także na ten temat:

 

"Zielone wsparcie" - pilotażowy program osłonowy w Warszawie
 

(źródło: um.warszawa.pl)

To kolejny krok – po dotacjach na modernizację kotłowni – w celu zachęcenia mieszkańców do wymiany pieców na jeden z systemów ograniczających niską emisję.

 

 

Benzen truje mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. "Mamy dość tego, że wszyscy umywają ręce"
 

(źródło: smoglab.pl)

O benzenie w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie) przez lata się nie mówiło. Do momentu, kiedy ktoś na Facebooku zaczął publikować dane, pokazujące, że mieszkańcy oddychają trującym powietrzem. Okazało się, że wielokrotne przekroczenia normy to w mieście, nomen omen, norma.

 

 

Leroy Merlin wycofuje "kopciuchy" ze sprzedaży w całej Polsce
 

(źródło: smoglab.pl)

Leroy Merlin Polska podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży kotłów na paliwo stałe poniżej klasy 5. Zostaną wycofane ze wszystkich 58 sklepów do 1 stycznia 2018 r., czyli jeszcze przed wejściem w życie (30.06.2018) przepisów, które zakażą ich sprzedaży.

 

 

Łupki

 

Prezes PGNiG: polskie łupki zatrzymały podatki
 

(źródło: rp.pl)

Prezes Piotr Woźniak uważa, że gdyby symulowane w 2014 r. kwoty z prognozowanych przychodów fiskalnych przeznaczyć na poszukiwanie i rozpoznawanie, nie byłoby odwrotu inwestorów. Jednocześnie podkreśla, że na łupkach nie wolno "stawiać krzyżyka". "To nie jest sprawa zamknięta, żeby do niej wrócić trzeba poprawić otoczenie regulacyjne, ale przede wszystkim poluzować reżim podatkowy, bo on nas zahamował" – mówił.

 

 

Zła polityka zatrzymała gaz łupkowy w Polsce - "Dziennik Gazeta Prawna" ujawnia raport NIK
 

(źródło: biznesalert.pl)

Dziennik twierdzi, że dotarł do raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego m.in. poszukiwania gazu łupkowego, z którego wynikać ma, że przyczyną dotychczasowych niepowodzeń w poszukiwaniu tego surowca w Polsce jest brak spójnej polityki państwa w tym zakresie.

 

 

Orlen Upstream poszuka węglowodorów
 

(źródło: polskielupki.pl)

Orlen Upstream poinformował, że wykona pierwszy odwiert poszukiwawczy Tuszynki-1K na terenie koncesji Bysław-Wudzyń w województwie kujawsko-pomorskim.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Stracony rok dla energetyki odnawialnej w Polsce?
 

(źródło: gramwzielone.pl)

Rok 2017 z pewnością nie przybliżył naszego kraju do zrealizowania obietnicy, którą złożył polski rząd na forum Unii Europejskiej i która zakłada osiągniecie 15-procentowego udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym w roku 2020.

 

 

Jak przygotować Polskę na wzrost OZE?
 

(źródło: forum-energii.eu/pl)

Energetyka wiatrowa i słoneczna są uzależnione od warunków pogodowych. Nie zawsze wieje wiatr i świeci słońce. Forum Energii przygotowało raport, w jaki sposób krajowy system energetyczny powinien przygotować się do wzrostu produkcji z OZE i zwiększonej dynamiki wahań podaży energii w krajowym systemie elektroenergetycznym. Na podstawie doświadczeń Polski i innych państw proponuje osiem sposobów zadbania o stabilność dostaw energii w przyszłości.

 

 

Cały Raport "8 sposobów integracji OZE. Bezpieczeństwo systemu wobec wzrostu źródeł zmiennych":

 

 

Zwolennicy OZE wróżą dramatyczny zwrot w energetyce Polski
 

(źródło: biznesalert.pl)

Polską energetykę do 2050 r. czekają dramatyczne zmiany – zapowiedział prof. Jan Popczyk, jeden z dwóch panelistów na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Górnictwa i Energii. "Do tych zmian powinniśmy się przygotować, wykorzystywać należycie pieniądze i kompetencje, a tymczasem czas nam ucieka". Co do pieniędzy – prof. Popczyk zauważa, że obecnie energetyka nie ma pieniędzy, ale ma za to rynek mocy. Co jest "bardzo niekorzystne, bo uruchamia nie te grupy interesu, które powinny obecnie być uruchomione".

 

 

Zapis posiedzenia Parlamentarnego Zespółu Górnictwa i Energii:

 

 

Prawie 17-proc. udział OZE w finalnym zużyciu energii w UE
 

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Unia Europejska kontynuuje przejście na energię odnawialną, choć tempo tego przejścia w ciągu dwóch ostatnich lat się zmniejszyło – wynika z analiz Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Szacuje ona, że OZE zainstalowane w 2016 roku stanowiły 86 proc. nowych mocy produkcyjnych UE w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. Ponadto zauważa, że państwa członkowskie nadal likwidują więcej mocy w konwencjonalnych źródłach energii, niż instalują.

 

 

Raport (po angielsku) "Energia odnawialna w Europie - aktualizacja 2017":

 

 

GUS: W 2016 r. mniej energii z OZE
 

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce w 2016 r. wyniósł 11,30 proc. i był niższy niż w latach 2013-2015 - podał GUS w opracowaniu "Energia ze źródeł odnawialnych w 2016 roku". W ostatnich latach notuje się stały wzrost produkcji energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych. W 2016 r. z wiatru powstało 55 proc. energii elektrycznej, wytworzonej w OZE, z biopaliw stałych - ponad 30 proc., z elektrowni wodnych - niespełna 9,40 proc., z biogazu 4,51 proc., a ze słońca - 0,54 proc.

 

 

Komentarz Grzegorza Wiśniewskiego – prezesa Instytutu Energii Odnawialnej:

 

GUS potwierdza, że Polska ma olbrzymi problem z OZE- należy się liczyć z kosztami

 

 

40 mld zł subsydiów dla polskich "zielonych" elektrowni w ciągu 15 lat  
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

12 grudnia Komisja Europejska poinformowała, że zgadza się na nowy polski mechanizm subsydiowania elektrowni wykorzystujących źródła odnawialne, takie jak woda, słońce, wiatr i biomasa. Zgoda Brukseli na nowy system jest o tyle ważna, że rozwój energetyki odnawialnej w Polsce od niemal dwóch lat stoi w miejscu. A w 2016 r. odsetek "odnawialnego prądu" nawet się zmniejszył – pierwszy raz w tej dekadzie, a Polska oddala się od piętnastoprocentowego celu udziału OZE w końcowym zużyciu energii w 2020 roku.

 

 

Komentarz Grzegorza Wiśniewskiego – prezesa Instytutu Energii Odnawialnej:

 

Zagadki wokół 40 mld na OZE

 

 

Większy udział OZE, mniej dotacji dla węgla
 

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

18 grudnia kraje UE porozumiały się ws. nowych przepisów dotyczących energii ze źródeł odnawialnych. Chcą, żeby udział OZE w produkcji energii wyniósł 27 proc. do 2030 r. Kolejnym etapem będą negocjacje tych propozycji z Parlamentem Europejskim, w którym wielu chciałoby,

by ów udział zwiększyć do 35 proc.

 

 

Islandia – światowy lider OZE
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Na Islandii 100 proc. produkowanej energii elektrycznej oraz około 85 proc. wykorzystywanej energii pierwotnej pochodzi ze źródeł odnawialnych. Pozostałe 15 proc. pierwotnych nośników energii to paliwa kopalne, wykorzystywane głównie w transporcie oraz rybołówstwie.

 

 

W Europie zainstalowano 10-milionową pompę ciepła
 

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Według szacunków Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, na początku grudnia 2017 w Europie została zainstalowana 10-milionowa pompa ciepła. Choć ich udział pośród wszystkich dostępnych technologii grzewczych jest wciąż stosunkowo niewielki, jednak w ostatnich latach ich sprzedaż wyraźnie rośnie.

 

 

Obowiązek sprzedaży aut elektrycznych w Chinach
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W elektromobilności Chiny zaczynają zostawiać resztę świata z tyłu. Już dzisiaj co drugie wyprodukowane na świecie auto elektryczne lub hybryda ładowana z gniazdka jeździ po chińskich drogach. Za dwa lata przynajmniej 10 proc. sprzedawanych w Chinach aut będzie obowiązkowo ładowana prądem z sieci. Polska na tym tle wypada gorzej niż słabo.

 

 

Nowy kompleks biurowy Google z największą w USA pompą ciepła
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Google wykorzysta największą w Stanach Zjednoczonych pompę ciepła do zapewnienia komfortu cieplnego w nowym kompleksie biurowym budowanym obecnie w Dolinie Krzemowej - rezygnując całkowicie z wykorzystania paliw kopalnych w obiekcie. Zastosowany będzie również system odzysku wody deszczowej.

 

 

Bałtycki Kongres Energetyczny
 

(źródło: pl.boell.org/pl)

5 grudnia 2017 r. na słupskim kongresie praktycy zarządzania energią elektryczną i ciepłem dyskutowali jak miasta mogą kompleksowo rozwijać działania na rzecz efektywności energetycznej i wpływać na rozwiązywanie problemu ubóstwa energetycznego.

 

 

Wynalazek prof. Wojciecha Jarzyny zrewolucjonizuje rynek klimatyzacji w budynkach
 

(źródło: innowacje.newseria.pl)

Budynki komercyjne zużywają 12 proc. światowej produkcji energii. Znaczna jej część jest przeznaczana na chłodzenie i wentylację. Polski wynalazek może zrewolucjonizować rynek klimatyzacji w budynkach, kilkukrotnie obniżając ilość energii niezbędnej do klimatyzowania pomieszczeń. Znajdzie także zastosowanie w autach elektrycznych.

 

 

Słońce

 

Ogniwa fotowoltaiczne z polskim grafenem wyprodukują do 50 proc. więcej energii elektrycznej
 

(źródło: innowacje.newseria.pl)

Produkt ma zostać skomercjalizowany w drugiej połowie 2018 r. Nowe ogniwa mają kosztować tyle, ile obecne, a ich wydajność przy zachmurzonym niebie ma być wyższa nawet o 50 proc.

 

 

Największa w Polsce "elektrownia słoneczna" na budynkach wielorodzinnych
 

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Na blokach mieszkalnych zarządzanych przez jedną z wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych zakończono montaż prawie 3 tys. modułów PV. Wytwarzając rocznie 700 MWh energii, pokryją one koszty zasilania części wspólnych w budynkach.

 

 

Prywatna elektrownia fotowoltaiczna na dachu bloku należącego do wspólnoty mieszkaniowej
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Mieszkaniec Krakowa Radosław Wroński z własnej inicjatywy i środków finansowych zbudował na dachu bloku, w którym mieszka, elektrownię solarną. Opisał również, od początku do końca, przebieg tego procesu, wszystkie decyzje i działania związane z mikroinstalacją.

 

 

Prosumentka z Oświęcimia: Produkujemy tyle energii, że warto byłoby zrezygnować z pieca na węgiel
 

(źródło: reo.pl)

– Jedna z moich wnuczek rysowała ostatnio domek. Spytałam ja, gdzie narysuje komin, a ona popatrzyła na mnie zdziwiona i odpowiedziała, że domek nie ma komina, bo ma panele - mówi portalowi reo.pl Urszula Dulko.

 

 

Top 10 kolektorów płaskich polskich producentów
 

(źródło: gminazenergia.pl)

Park Naukowo-Technologiczny "Euro-Centrum" w Katowicach wykonał porównanie kolektorów płaskich polskich producentów, które posiadają aktualny certyfikat SolarKey Mark. Przyjęte zostały dane klimatyczne dla miasta Katowice, dla okresu obejmującego 12 miesięcy od stycznia do grudnia.

 

 

EDF sprzedał aktywa w Polsce, a teraz ogłasza wielkie plany w PV
 

(źródło: gramwzielone.pl)

W listopadzie francuski koncern energetyczny EDF sfinalizował sprzedaż większej części swojej, bazującej na węglu infrastruktury energetycznej w naszym kraju. Teraz Francuzi, którzy już wcześniej mocno inwestowali w OZE, ogłosili wielki plan inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne.

 

 

Powstała "solarna autostrada" o długości 1 km
 

(źródło: gramwzielone.pl)

Chiny są drugim krajem, w którym zbudowano odcinek dopuszczonej do ruchu pojazdów drogi wyłożonej panelami fotowoltaicznymi. Pierwsi byli Francuzi. Natomiast Chińczycy jako pierwsi ułożyli panele fotowoltaiczne na autostradzie.

 

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Dubaj stawiają na OZE
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

W tym kraju powstaje największa elektrownia słoneczna na świecie. Jej budowa jest podzielona na fazy, które pozwalają osiągać kolejne poziomy mocy elektrowni. Finalnie, do 2030 r.. osiągnie moc  5 GW, a cena jednej kWh ma być rekordowo niska.

 

 

Ceny baterii litowo-jonowych znowu spadły
 

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Bloomberg odnotowuje kolejny duży spadek cen baterii litowo-jonowych – kluczowej technologii dla rozwoju elektrycznej motoryzacji, ale także dla przyszłości odnawialnych źródeł energii.

 

 

Solarne dachówki Tesli będą miały konkurencję
 

(źródło: pb.pl)

Japońska firma Solar Frontier chce uruchomić sprzedaż paneli słonecznych zintegrowanych z elementami pokrycia dachu i ścian domów, rzucając wyzwanie amerykańskiej Tesli.

 

 

Wiatr

 

Trzy rekordy w święta. Wiatraki dostarczyły 40 proc. prądu w Polsce
 

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W sobotę, 23 grudnia, o godz. 20. wiatraki pracowały z mocą 5234 MW (czyli na blisko 90 proc. swoich możliwości), bijąc tym samym poprzedni rekord z końca października tego roku. A dwa dni później, w świąteczny poniedziałek, po raz pierwszy pokryły nawet 40 proc. zapotrzebowania całej Polski. Największa elektrownia na węgiel kamienny musiała w tym czasie ograniczyć produkcję do zaledwie 14 proc. swoich możliwości.

 

 

Morska energetyka wiatrowa - lider OZE
 

(źródło: gospodarkamorska.pl/eko.org.pl)

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie.

 

 

Statoil chce budować morskie farmy wiatrowe bez wsparcia
 

(źródło: gramwzielone.pl)

Norweski koncern paliwowy to kolejny wielki gracz na europejskim rynku offshore, który potwierdził zgłoszenie się do holenderskiej aukcji adresowanej do inwestorów planujących budowę morskich farm wiatrowych, w której od razu przyjęto brak jakichkolwiek preferencji w zakresie sprzedaży energii.

 

 

Niemcy mają kolejną wielką farmę wiatrową na morzu
 

(źródło: gramwzielone.pl)

Zlokalizowana na Morzu Północnym farma wiatrowa Nordsee One o mocy 332 MW rozpoczyna produkcję energii, stając się 13 morską farmą wiatrową, która jest zlokalizowana na niemieckich wodach terytorialnych.

 

 

Klimat

 

Duma i pogarda
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Gdzie nie spojrzeć, tam na ustach śmiało pojawia się słowo "duma". Niestety zbyt często towarzyszy jej niegrzeczna siostra "pogarda". Także dla zmian klimatu.

 

 

"Klimat i nauka vs polityka" – debata w cyklu #ForumPerspektyw
 

(źródło: eko.org.pl/reo.pl)

Do debaty zorganizowanej przez Fundację Nowe Perspektywy oraz REO.pl swój ciekawy głos dołączyła Miłka Stępień z Partii Zieloni (współpracowniczka REO.pl) pisząc m.in.: "Obecna sytuacja klimatyczna wymaga drastycznych działań. Trudno ukryć, że większość tych działań i trudnych decyzji musi zostać podjęta przez polityków. Polityków, którzy niestety – nie tylko w Polsce – często przodują w rozpowszechnianiu nieprawdziwych i szkodliwych informacji, zaprzeczających faktom naukowym o skutkach zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska. W Polsce dyskusja o tych kwestiach wydaje się odbywać całkowicie poza politykami".

 

 

One Planet Summit czyli pieniądze z klimatem
 

(źródło: reo.pl)

Podpisane dwa lata temu w Paryżu globalne porozumienie klimatyczne określiło cel. Zwołany 12 grudnia, dwa lata potem, przez Francuzów szczyt One Planet Summit miał określić środki do osiągnięcia tego celu. Czyli kto, jak i ile wyłoży pieniędzy.

 

 

Miliarderzy i celebryci włączają się w walkę z ociepleniem klimatu
 

(źródło: rp.pl)

Wielki biznes przejął od polityków inicjatywę w walce z emisją dwutlenku węgla. To może oznaczać sukces. Prezydent Francji Emmanuel Macron na szczycie klimatycznym w Paryżu dopuścił do głosu tylko tych przywódców, którzy mieli do przedstawienia konkretne, nowe zobowiązania w sprawie redukcji klimatu. – Jeśli nie zrobimy większego wysiłku, przegramy tą batalię – ostrzegł.

 

 

w nawiązaniu:

 

Przed kolejnym paryskim szczytem klimatycznym, holenderski bank ING potwierdził zamknięcie finansowania dla energetyki opartej na węglu.

 

 

Apel Koalicji Klimatycznej do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego
 

(źródło: pkeom.pl)

Przed posiedzeniem Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii UE (czyli ministrów z krajów członkowskich) Koalicja Klimatyczna zaapelowała do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego o wsparcie energetyki obywatelskiej z rozproszonych źródeł odnawialnych oraz zwiększenie wysiłku odnośnie poprawy efektywności wykorzystania energii.

 

 

ale:

 

Ministrowie energii odwrócili się plecami do porozumienia paryskiego
 

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Rada przyjęła stanowisko w sprawie unijnych przepisów energetycznych w ramach tzw. pakietu zimowego. Ministrowie wybrali paliwa kopalne zamiast OZE. Elektrownie węglowe będą dalej finansowane z publicznych pieniędzy i to nawet aż do 2035 roku. Osłabiono także propozycję Komisji Europejskiej, dotyczącą zwiększenia roli energetyki obywatelskiej w transformacji energetycznej.

 

 

Analiza MaxiMiseR 2017 dotycząca strategii niskowęglowego rozwoju krajów
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Tylko trzynaście państw członkowskich UE (Polski wśród nich nie ma – red.) posiada strategię redukcji emisji do roku 2050. Jakość tych strategii jest różna. Najbardziej skuteczne długoterminowe plany są ambitne, wiarygodne, oparte na najnowszej nauce oraz opracowane w przejrzysty i otwarty sposób.

 

 

Kto zagwarantuje ujemne emisje dwutlenku węgla, by uniknąć ocieplenia o 2 stopnie?
 

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Z każdym rokiem, z którym światowa emisja dwutlenku węgla nie spada, staje się coraz bardziej ewidentne, że ludzkość będzie zmuszona sięgnąć po bardziej niekonwencjonalne opcje, by zatrzymać wzrost CO2 w atmosferze, takie jak technologie "ujemnych emisji dwutlenku węgla", określanych jako "Carbon Dioxide Removal" (CDR), innymi słowy – wyciąganie dwutlenku węgla z atmosfery na skalę przemysłową.

 

 

Kim są uchodźcy klimatyczni? Skąd przybędą, dokąd pójdą? - audycja w radiu TOK FM
 

(źródło: tokfm.pl)

Rozmowa red. Karoliny Głowackiej z prof. Maciejem Duszczykiem z Uniwersytetu Warszawskiego - ekspertem ds. polityk migracyjnych.

 

 

w nawiązaniu:

 

Jak wielkie zapory wodne w Afryce przyczyniły się do kryzysu migracyjnego

 

 

Klimat i środowisko w Chinach – od słów do czynów
 

(źródło: polska-azja.pl)

Dzięki wielkości swojej populacji, obszaru i gospodarki, Chiny stoją przed szansą rozstrzygnięcia walki o globalny klimat i środowisko naturalne. Czy sprostają temu zadaniu?

 

http://www.polska-azja.pl/d-juraszek-klimat-i-srodowisko-w-chinach-od-slow-do-czynow/

 

także o Chinach:

 

Chiny zaprezentowały plan 5-letni. Mają przejść na czyste ogrzewanie

 

 

Globalne brązowienie: Zmiana klimatu może zmniejszyć zdolność słońca do dezynfekowania rzek i jezior
 

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Wiadomości o rekordowych ulewach i bezprecedensowych powodziach pojawiają się w mediach z niepokojącą regularnością. Globalne ocieplenie intensyfikuje cykl hydrologiczny Ziemi. Każdy wzrost średniej temperatury globu o 1°C zwiększa ilość pary wodnej w atmosferze o 7 proc..

 

 

Barrow na Alasce ociepla się tak szybko, że algorytmy uznały dane za błędne
 

(źródło: naukaoklimacie.pl)

W listopadzie 2017 roku amerykańscy naukowcy zauważyli, że w miesięcznym podsumowaniu danych klimatycznych brakuje danych pomiarowych ze stacji meteorologicznej w Barrow na Alasce, najbardziej wysuniętym na północ mieście USA. Okazało się, że algorytmy komputerowe mające wykrywać błędy pomiarowe, uznały dane z Barrow za niewiarygodne ze względu na pokazywany przez nie gwałtowny wzrost temperatury.

 

 

Wieczna zmarzlina na Spitsbergenie może się roztopić w ciągu 10 lat
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Badaniami nad tzw. permafrostem zajmują się Polacy. W ciągu roku chcą oszacować zakres zmian klimatycznych - w perspektywie 100 lat - spowodowanych roztapianiem się arktycznego zlodowacenia.

 

 

Cities100 – Jak miasta radzą sobie ze zmianą klimatu?
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

W najnowszej edycji raportu Cities100 znajdziemy wybór najciekawszych sposobów na adaptację i przeciwdziałanie zmianom klimatu w miastach na całym świecie.

 

 

Miejskie wyspy ciepła
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Miasta jednocześnie są pod wpływem globalnych zmian klimatycznych, ale same też modyfikują lokalne warunki klimatyczne m.in. poprzez tzw. miejskie wyspy ciepła. Wpływają one także na wielkość opadów czy wilgotność – mówi klimatolog, prof. Krzysztof Fortuniak z Uniwersytetu Łódzkiego.

 

 

Zmiany klimatu są już w Warszawie – przygotuj się! Wywiad z dr. Wojciechem Szymalskim
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zmienia się klimat, zmienia się również myślenie o adaptacji do jego zmian. W wielu miastach powstają strategie, których celem będzie takie zarządzanie przestrzenią miejską, aby wyeliminować lub ograniczyć negatywny wpływ zmian klimatu na życie i komfort mieszkańców. Warszawa przygotuje taką strategię w Polsce jako pierwsza.

 

 

także na ten temat:

 

Mapa Klimatyczna m.st. Warszawy – praktyczny poradnik o zagrożeniach klimatycznych w Warszawie

 

 

Liuzhou Forest City - pierwsze chińskie miasto - las
 

(źródło: chronmyklimat.pl)

Już wkrótce w Chinach zostanie zrealizowany rewolucyjny projekt – miasto las. W pełni ekologiczna i zrównoważona metropolia na miarę klimatycznych wyzwań XXI wieku.

 

 

Kolejny kraj UE zakaże rejestracji aut spalinowych
 

(źródło: gramwzielone.pl)

Słowenia dołącza do grona europejskich krajów, które przygotowały plan wycofania możliwości rejestracji aut z tradycyjnym napędem. Od roku 2030 będzie tam możliwa rejestracja wyłącznie samochodów, które emitują poniżej 50 g CO2/km. Dzisiaj taki standard spełniają tylko samochody w pełni elektryczne oraz hybrydowe.

 

 

Ostrzeżenia dla (głuchej) ludzkości
 

(źródło: exignorant.wordpress.com)

Dr Warwick Fox, pracownik naukowy centrum badań środowiskowych na Uniwersytecie Tasmanii, wyjaśnił, że cykle geologiczne, chemiczne i biologiczne Ziemi są nierozerwalnie ze sobą splecione i przedstawiciele świata nauki muszą postrzegać planetarny system jako pojedynczy organizm.

 

 

Uczmy się widzieć w ciemnościach pośród katastrofy
 

(źródło: zielonewiadomosci.pl)

Z Joanną Macy, głęboką ekolożką, rozmawia Dahr Jamail – były reporter wojenny.

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski,
Janusz Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej