×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

14 września 2017
info
 

Newsletter 08/2017

Motto:

 

"Europejczycy potrafią spojrzęć prawdzie w oczy. Zrozumieli, że era paliw kopalnych dobiega końca, w związku z tym zabrali się za wytyczanie kursu ku zielonej przyszłości".

 

prof. Jeremy Rifkin

 

Energia dla Klimatu, sierpień 2017

 

W tym numerze m.in. o tym jak bardzo, wobec planów z przed ok. dekady, wyhamowały europejskie inwestycje w energetykę weglową, że rynek mocy nie zbawi polskiego węgla, o naszym nieustającym, mocarstwowym biciu atomowej piany, ostrym ataku lobby węglowo-piecowego przeciw antysmogowym działaniom samorządów i obywateli oraz prawno-sądowych skutkach "majstrowania politycznego" wokół polskiej energetyki odnawialnej, w tym wiatrowej. A także o napędzanych wiatrem londyńskich wieżowcach, wakacyjnym teście "elektryka" i, na koniec, trochę szerszej i głębszej refleksji o społeczeństwie, środowisku, ekonomii, klimacie i polityce – rozmowa Adama Ostolskiego z prof. Jackiem Tittenbrunem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz głośny artykuł Davida Wallace-Wellsa "Nieprzyjazna Ziemia" o globalnym ociepleniu.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

Pod Prąd - Informator Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" 7/8 2017

(źródło: eko.org.pl)

W tym, wakacyjno-podwójnym numerze m.in. wywiad radiowy z wójtem Brodów Ryszardem Kowalczukiem o wirtualnych korzyściach z inwestycji Gubin-Brody, trudnych pytaniach Anny Dziadek do zarządu PGE na walnym zebraniu akcjonariuszy i audycja z udziałem dr. Michała Wilczyńskiego i Kuby Gogolewskiego w radiu TOK FM - podsumowanie i kompendium wiedzy o węglu brunatnym i jego związku z gospodarką.

 

 

Węgiel Łużycki, 22 sierpnia 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W tym numerze m.in. jak koncerny węglowe dyktują politykę klimatyczną brandenburskiemu rządowi landowemu, a landy węgla brunatnego – Saksonii, Brandenburgii i Nadrenii Północnej-Westfalii występują wspólnie przeciwko europejskim przepisom dotyczacym zanieczyszczenia powietrza.

 

 

Polityka i wydarzenia

 

Węglowe bloki w Europie okazały się zamkami na piasku

(źródło: rp.pl)

Niewiele ponad 21 proc. z planowanych w Europie przed laty ponad 49 GW mocy węglowych rzeczywiście powstało. Zrezygnowano z budowy 37,8 GW, a 1,1 GW pozostało na papierze. W sferze wirtualnej pozostały wszystkie (!-red.)) elektrownie węglowe planowane w Wielkiej Brytanii. W Polsce odsetek rezygnacji wyniósł aż 75 proc., a w Niemczech 70 proc. – wylicza ośrodek Oxford Smith School w raporcie, w którym przeanalizowano plany inwestycyjne europejskich spółek energetycznych w latach 2005–2008 i ich późniejsze wykonanie.

 

 

Polska energetyka zaciąga dług za granicą, ale nie na węgiel

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Coraz częściej polskie spółki, które jadą po kapitał do Londynu, Nowego Jorku czy Frankfurtu słyszą, że pożyczkę dostaną, ale pieniądze nie mogą pójść na przedsięwzięcia związane z węglem.

 

Komentarz redakcji:

Sytuacja jest jasna, a raczej czarna. Im dłużej polska energetyka będzie jechać na węglu, tym będzie drożej.

 

 

Górniczy worek bez dna. Wsparcie daje niewiele

(źródło: gazetaprawna.pl)

"Program dla sektora węgla kamiennego w Polsce" ma wyznaczać kierunki rozwoju sektora do 2030 r. 10,42 mld zł na lata 2016–2020 dla sektora węgla kamiennego to niejedyna pomoc dla branży. 3 mld zł w rok dostała Polska Grupa Górnicza. "Źródła finansowania podstawowych zadań w latach 2020–2030 zostaną określone w założeniach nowej, kompleksowej ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego" – czytamy w projekcie strategii.

 

 

Beata Szydło: polskie górnictwo będzie niezwykle nowoczesne

(źródło: wnp.pl)

Podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017 Beata Szydło zaznaczyła, że reforma górnictwa przynosi pozytywne efekty, czego dowodem jest to, że w pierwszym półroczu 2017 r. branża przyniosła prawie 1,5 mld zł zysku.

 

Komentarz redakcji:

A nas ta "rzeka miodu" pani premier nie przekonuje. Dalej uważamy, że nawet "niezwykle nowoczesne górnictwo" to oksymoron. Pani premier ulega lub bierze udział w mistyfikacji. Nie podaje jaki jest całościowy bilans górnictwa za ostatnie lata. Przecież te 1,5 mld zysku nie pokryło wcześniejszych strat, które w latach 2015-2016 sięgnęły ok. 5 mld zł. Mimo, że w ciągu ostatnich 10 lat w ratowanie tego sektora Państwo włożyło ok. 66 mld zł (!). 

 

 

i na tych samych targach wiceminister Tobiszowski:

 

Komisja Europejska wstępnie akceptuje założenia polskiego miksu energetycznego

(źródło: wnp.pl)

Ministerstwo Energii przedstawiło założenia zgodnie z którymi w 2030 r. udział węgla kamiennego i brunatnego w miksie energetycznym Polski wyniesie minimum 60 proc.

 

Komentarz redakcji:

Czarnym – nomen omen - humorem jest reformatorski maksymalizm tego miksu – MINIMALNY udział węgla kamiennego i brunatnego wyniesie 60 proc. !!!

 

 

Rynek mocy nie zbawi węgla

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Rynek mocy pomoże przetrwać polskim elektrowniom węglowym, ale nie uratuje polskiego górnictwa i nie zapewni długiego zachowania roli węgla w miksie energetycznym. I Komisja Europejska, i Ministerstwo Energii doskonale zdają sobie z tego sprawę.

 

 

także o tym w przystępnej formie pisała lipcowa "Polityka":

 

Będziemy się zrzucać na nierentowne elektrownie? 6 faktów o pisowskim rynku mocy
 

Utrzyma on dominację węgla w polskiej energetyce. Pytanie brzmi: po co?

 

 

Czas przestać korzystać z renty zacofania i pokazać światu olbrzymi potencjał rozwojowy

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Na tle trendów światowych sytuacja w polskiej energetyce staje się dramatyczna. I to właśnie daje mi nadzieję, że w końcu przyjdą zmiany, gdyż takiego stanu rzeczy w dłuższym okresie nie udźwignie ani nasza gospodarka, ani Polacy – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

 

 

Według UE w Polsce za dekadę będzie o 40 proc. mniej węgla i 2x więcej wiatraków

(źródło: shop.wysokienapiecie.eu)

To nie jest scenariusz pisany przez „zieloną” organizację pozarządową, ale wnioski z oficjalnej analizy zamówionej przez Komisję Europejską. Liczący 160 stron dokument opracowała renomowana francuska firma Artelys. Analiza dotyczy głównie elastyczności systemów energetycznych i możliwości integracji źródeł odnawialnych z konwencjonalnymi. Niestety, ze swojej strony polski rząd nie może na razie odpowiedzieć żadnej tej klasy dokumentem analitycznym.

 

 

Jesteśmy skazani na import prądu

(źródło: rp.pl)

W pierwszym półroczu więcej energii wpłynęło do Polski, niż wypłynęło z kraju. Ten trend się pogłębia. Dynamiczny rozwój zielonych elektrowni za naszą zachodnią granicą sprawia, że średnie ceny hurtowe są tam znacznie niższe niż u nas.

 

 

Kłopoty z chłodzeniem elektrowni i skok cen prądu

(źródło: wysokienapiecie.pl)

11 sierpnia, tuż przed nawałnicą, energetycy odnotowali drugie najwyższe w historii Polski zapotrzebowanie na moc latem. Ze względu na temperaturę wody w Wiśle produkcję musiała ograniczyć elektrownia Kozienice - największa w UE elektrownia na węgiel kamienny. Ceny prądu poszybowały blisko maksimum, a firmy, które jej nie zakontraktowały wcześniej, tylko w ciągu dwóch godzin wydały na nią ponad 2 mln zł.

 

 

Janusz Steinhoff: Górnictwo powinno być dawno sprywatyzowane

(źródło: rp.pl)

Wiemy o tym, że miks energetyczny zbudować należy w sposób racjonalny. Dominacja węgla czyli paliw stałych nie może mieć miejsca. Substytucja paliw stałych ze względu na emisję dwutlenku węgla jest koniecznością.

 

 

Polskie elektrownie mają 4 lata na zmniejszenie emisji

(źródło: gramwzielone.pl)

Do 2021 roku polskie elektrownie węglowe i duże zakłady przemysłowe muszą przejść modernizację i wdrożyć nowoczesne technologie (standardy emisyjne BAT - Best Available Techniques), które maksymalnie ograniczą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Nowe przepisy mają znacznie ograniczyć ilość chorób i przedwczesnych zgonów wywołanych skutkami spalania węgla.

 

Komentarz Agnieszki Muras z HEAL Polska:

Nowe limity emisji mogą spowodować, że liczba przedwczesnych zgonów zmniejszy się z obecnych 22,9 tys. rocznie do poziomu 8,9 tys. w 2021 roku. Z kolei mniejsza zachorowalność na astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli i choroby płuc spowoduje, że koszty zdrowotne spadną w tym czasie z 63,2 mld euro do poziomu 24,3 mld euro. Taki scenariusz sprawdzi się jednak tylko, jeżeli nie wprowadzi się żadnych derogacji i odstępstw.

 

 

Analiza Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wprowadzenia ww. konkluzji BAT – kolejnego kroku ku ograniczaniu emisji zanieczyszczeń z dużych instalacji spalania:

 

 

Wyższe podatki mają podtrzymać energetykę opartą o węgiel

(źródło: cire.pl)

Proponowane przez rząd zwiększenie podatków ma na celu podtrzymanie wydobycia węgla w Polsce oraz produkcji energii elektrycznej w oparciu o ten surowiec. Na dłuższą metę jest to szkodliwe dla Polski - ocenia Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club.

 

 

Węgiel w krajach Europy Południowo-Wschodniej

(źródło: chronmyklimat.pl)

Koszty ochrony zdrowia publicznego związane z zanieczyszczeniem powietrza przez elektrownie węglowe na Bałkanach Zachodnich wynoszą ok. 8,5 mld euro rocznie. Ponieważ takie zanieczyszczenia są transgraniczne, faktycznie większość tych szkód pokrywają obywatele UE.

 

 

Powstał największy na świecie koncern energetyczny. W 1/5 energia z OZE

 

(źródło: gramwzielone.pl)

Chińskie władze zaakceptowały połączenie największego producenta węgla w Chinach, firmy Shenhua Group, z jednym z największych chińskich producentów energii China Guodian. Na potencjał wytwórczy nowej potęgi w 23-procentach złożą się odnawialne źródła energii. Od 2010 r. udział OZE w miksie wytwarzania w Państwie Środka wzrósł o 8 proc. W tym samym czasie udział węgla zmalał o 11 proc.

 

http://gramwzielone.pl/trendy/28007/powstal-najwiekszy-na-swiecie-koncern-energetyczny-w-15-energia-z-oze

 

Atom

 

Nieustające bicie atomowej piany

(źródło: wysokienapiecie.pl)

- Pora przerwać chocholi taniec wokół polskiej elektrowni atomowej. Na razie nie ma dla niej żadnych perspektyw. Piszący te słowa (Rafał Zasuń - red.) był 10 lat temu gorącym zwolennikiem budowy w Polsce elektrowni atomowej, czemu dawał wyraz w swoich ówczesnych publikacjach. Ale dziś trudno nie dostrzegać faktów, które powinny skłonić decydentów do zawieszenia programu.

 

 

i ostra polemika z powyższym artykułem autorstwa Jerzego Lipki - przewodniczącego Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej:

 

Atom to polska racja stanu

 

 

Atom za własne, ale etapami

(źródło: rp.pl)

Warta miliardy złotych elektrownia ma być finansowana przez nasze firmy – twierdzi minister energii. – To nierealne – odpowiadają eksperci.

 

 

A na pytanie: Czy jesteśmy w stanie szybko opracować własną technologię jądrową?

 

odpowiada prof. Jerzy Niewodniczański, były prezes Państwowej Agencji Atomistyki:

 

"Nie, to jest absolutnie niemożliwe. W tej chwili dobrze rozwinięty rynek reaktorów posiadają Amerykanie, Koreańczycy, Francuzi, Chińczycy czy Rosjanie. Ich firmy proponują mniej więcej jednakowe rozwiązania, bo te technologie są do siebie podobne".

 

Komentarz redakcji:

Są do siebie podobne – bo stare! Uleżały się.

 

 

Amerykańsko-chińskie starcie o polski atom

(źródło: rp.pl)

Z powodów politycznych większe szanse na budowę elektrowni mają firmy z USA. Chińczycy mogą za to zaproponować lepsze warunki finansowe.

 

 

Atom z Chin dla Polski? Oby nie na rumuńskich warunkach

(źródło: biznesalert.pl)

Pieniądze na rozbudowę rumuńskiej Elektrowni Jądrowej Cernavodă mają dać Chińczycy. W zamian oczekują jednak stałej ceny energii elektrycznej na poziomie znacznie wyższym, niż zaoferowali Wielkiej Brytanii przy budowie Hinkley Point. Czy kiedy Polacy zdecydowaliby się na atom z Chin, Pekin zaoferowałby Warszawie rumuńskie czy brytyjskie warunki?

 

 

Rosyjskie uderzenie atomowe

(źródło: rp.pl)

Koncern Rosatom ma coraz więcej zamówień na siłownie jądrowe. Ale też coraz częściej te inwestycje finansują rosyjskie – państwowe lub parapaństwowe instytucje finansowe.

 

Komentarz redakcji:

Rosja ma kolosalny, jeszcze postsowicki przemysł atomowy. I swe atomowe "wyroby" chce gdzieś upychać. A jaki jest światowy trend? Ostatni (za 2015 r.) raport Międzynarodowej Agencji Energii o globalnych inwestycjach w sektor energetyczny stwierdza, że w krajach OECD w budowę nowych elektrowni atomowych zainwestowano 2 mld dol., ale w Europie i USA było to 0 mld (!), owe dwa miliardy przypadły na Koreę Płd. A globalne inwestycje w OZE w 2015 r. sięgnęły 288 mld dol, a w efektywność energetyczną 220 mld dol.

 

 

E.ON uwolnił się od "atomowego" problemu

(źródło: gramwzielone.pl)

– Tak jak zaplanowano, na początku lipca zapłaciliśmy niemal 10 mld euro na publiczny fundusz, z którego zostanie sfinansowane zagospodarowanie radioaktywnych odpadów. Od tego momentu niemieckie państwo będzie ponosić wyłączną polityczną i finansową odpowiedzialność za składowanie atomowych odpadów. E.ON nie jest już dłużej obciążony niepewnymi kosztami składowania odpadów – powiedział prezes firmy Johannes Teyssen zaznaczając, że w ten sposób jego firma uwolniła się od "politycznego ryzyka" i że teraz musi tylko wyłączyć działające jeszcze elektrownie jądrowe.

 

Komentarz redakcji:

Naszym atomowym bajarzom po raz kolejny zwracamy uwagę na olbrzymie koszty tej "taniej energii" oraz na to, że prezes Teyssen nazwał je "niepewnymi". Pewne jest za to, że bedą trwały przez stulecia – ponoszone przez państwo, czyli głównie niemieckich podatników, ale, pośrednio, także przez europejskich.

 

 

Niska emisja

 

1 września wchodzi w życie na Śląsku uchwała przeciwsmogowa. Czy zabraknie węgla? - audycja w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

1 września wchodzi w życie na Śląsku uchwałą przeciwsmogowa. Biznes węglowy alarmuje; Węgiel podrożeje a nawet go zabraknie! Co się realnie zmieni od 1 września - Rozmowa z dyrektorem Wydziału ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - Łukaszem Tekelim.

 

 

a poniżej kilka kolejnych info na ten temat:

 

Ostra dyskusja o uchwałach antysmogowych w adycji radia TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

W dyskusji udział wzięli: Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego i Łukasz Horbacz - prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

 

 

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla bije na alarm

(źródło: biznes.interia.pl)

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla wystosowała apel, w którym stara się przedstawić siebie jako obrońcę interesów najuboższych Polaków. Rozwiązania przyjęte w samorządowych uchwałach antysmogowych dotknie ponad 3,5 mln gospodarstw domowych które będą płacić o wiele więcej niż dotychczas za opał.

 

 

Polski Alarm Smogowy odpowiada na apel Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla forsuje rozwiązania, które są złe dla powietrza, ale korzystne dla sprzedawców węgla. M.in. podważa konieczność instalowania kotłów węglowych klasy 5.

 

 

Uchwały antysmogowe: Branża węglowa idzie na wojnę z marszałkami

(źródło: gazetaprawna.pl)

Antysmogowe dążenia samorządów wywołały niepokój branży węglowej alarmującej, że węgiel może podrożeć nawet o 50 proc., a ceny kotłów wzrosną aż ośmiokrotnie.

 

 

Przepisy antysmogowe w Małopolsce już obowiązują

(źródło: chronmyklimat.pl)

Małopolska to pierwszy region w kraju, w którym od lipca 2017 obowiązują regulacje antysmogowe obejmujące całe województwo. Równocześnie z nimi w życie wchodzą przepisy tzw. tymczasowej uchwały, do której będą musieli stosować się mieszkańcy Krakowa.

 

 

Rząd zabija Polaków węglowym smogiem

(źródło: eko.org.pl/mateuszklinowski.pl)

Niebawem wróci smog. A tu, w Polsce, żyjemy w toksycznej atmosferze – dosłownie i w przenośni. Odpowiada za to błędna polityka tego i poprzednich rządów. Stoją za nią interesy handlarzy węglem i kotłami. To ich zyski Beata Szydło stawia wyżej niż zdrowie i życie Polaków – pisze ostro i celnie Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic, dr prawa UJ, aktywista społeczny, w szczególności antysmogowy.

 

 

Apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i Akcji Demokracji ws. uchwał antysmogowych dla Wrocławia, dolnośląskich uzdrowisk i całego Dolnego Śląska

(źródło: eko.org.pl)

Popieramy zgłoszone projekty uchwał antysmogowych dla Wrocławia, dolnośląskich uzdrowisk i województwa w kształcie, w jakim zostały przedstawione do konsultacji społecznych. Walka ze smogiem musi zakładać wsparcie finansowe dla ludzi, których nie stać na dostosowanie się do wytycznych uchwał.

 

 

Warszawa Bez Smogu konsultuje projekt uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Uchwała ma obowiązywać od 1 listopada 2017 roku. Aktywiści lokalnej inicjatywy Warszawa Bez Smogu są zadowoleni z kroku w dobrym kierunku, chociaż ich zdaniem projekt wymaga dopracowania.

 

 

Uchwały antysmogowe dla woj. łódzkiego i Mazowsza: krok w dobrym kierunku, ale za mało ambitny

(źródło: smoglab.pl)

W obu przypadkach projekty tych uchwał są wzorowane na uchwale małopolskiej, którą przyjęto jako ideał do naśladowania i nieco rozmiękczono, głównie jeśli chodzi o termin realizacji. To błąd, gdyż małopolska uchwała antysmogowa nie jest żadnym ideałem, ale daleko idącym kompromisem.

 

 

Wielkopolska uchwała antysmogowa od maja. W Poznaniu zakaz palenia m.in. węglem brunatnym

(źródło: poznan.wyborcza.pl)

Wielkopolska od maja przyszłego roku będzie walczyć ze smogiem konkretnymi ograniczeniami. W Poznaniu najpierw nie będziemy mogli wrzucić do pieca węgla brunatnego i mułu, później trzeba będzie wymienić stare kotły.

 

 

Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn żądają szybszego zamknięcia koksowni "Dębieńsko"

(źródło: pl.clientearth.org)

Mieszkańcy gminy Czerwionka-Leszczyny (pow. rybnicki) oraz wspierająca ich Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyli wnioski do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach z żądaniem jak najszybszego zamknięcia koksowni "Dębieńsko".

 

 

Pył organiczny przyczyną chorób rolników

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Astma, zapalenie pęcherzyków płucnych czy nieżyt nosa to tylko kilka z wielu chorób zawodowych, na które narażeni są rolnicy. Ich przyczyną jest kontakt z pyłem organicznym, do którego może dojść zarówno na terenach otwartych, jak i w magazynach.

 

 

Więcej czujników może pomóc w walce ze smogiem

(źródło: eko.org.pl)

W tym roku ośrodki nagrodzone w kategorii "zieleń a powietrze" w konkursie ECO-MIASTO otrzymają czujnik do monitorowania zanieczyszczeń powietrza od firmy ENGIE. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 16 października br. za pomocą formularzy dostępnych na stronie www.eco-miasto.pl.

 

 

Sosnowiec liderem w energomodernizacji budynków

(źródło: chronmyklimat.pl)

Likwidacja blisko 1000 pieców – taki będzie efekt podłączenia do sieci centralnego ogrzewania 22 budynków. To część działań sosnowieckiego samorządu związana z redukcją niskiej emisji.

 

 

Nawet 12,7 tys. mniej przedwczesnych zgonów w USA dzięki OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

W artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature" czytamy, że w ciągu ostatnich lat produkcja energii z uruchomionych w USA elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych przełożyła się na istotną poprawę stanu powietrza, redukując liczbę przedwczesnych zgonów spowodowanych skażeniem powietrza nawet o 12,7 tys.

 

 

Zmiana klimatu wpływa na liczbę przedwczesnych zgonów wywołanych zanieczyszczeniem powietrza

(źródło: healpolska.pl)

Magazyn Nature Climate Change właśnie opublikował informację na temat najnowszych badań związanych z wpływem zmiany klimatu na zdrowie. Badania pokazują, że liczba osób, które ucierpią wskutek zanieczyszczenia powietrza pogarszanego przez zmianę klimatu, zwiększy się o dziesiątki tysięcy w przeciągu kilkunastu lat.

 

 

Z powodu zanieczyszczenia powietrza w walijskim Hafodyrynys chcą zburzyć... domy

(źródło: smoglab.pl)

W 2015 i 2016 roku poziom zanieczyszczeń powietrza, w tej miejscowości – przy drodze A472 - wielokrotnie przekroczył normy Światowej Organizacji Zdrowia. Był tak wysoki, że miasteczko pod względem zanieczyszczenia powietrza tlenkami azotu znalazło się na drugim miejscu w Wielkiej Brytanii. Gorzej było jedynie w centrum Londynu.

 

 

Kruszenie betonu poprawia jakość powietrza

(źródło: smoglab.pl)

Powyższy tytuł pewnie nieźle sprawdziłby się w ASZdzienniku, gdyby nie fakt, że to nie bujda. Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Stony Brook University i University of Singapore wykazało, że betonowe powierzchnie mają zdolność „wyłapywania” dwutlenku siarki i dwutlenku azotu z powietrza.

 

 

5 tys. zł grzywny za spalanie odpadów w piecu

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Sąd Rejonowy uznał za winnego mieszkańca Krakowa, który spalał w piecu centralnego ogrzewania płyty meblowe zawierające szkodliwe substancje i wymierzył mu karę 5 tys. złotych grzywny – poinformował rzecznik Straży Miejskiej w Krakowie Marek Anioł. Dodatkowo sąd zasądził od obwinionego na rzecz Skarbu Państwa 550 zł kosztów sądowych.

 

Komentarz redakcji:

Skoro to informacja od pana Anioła, to wierzymy i dziękujemy. Polskie powietrze i ludzie nim oddychający potrzebują takich straży miejskich jak w Krakowie, i takich Aniołów.

 

 

Łupki

 

Citigroup prognozuje zwycięstwo producentów łupkowych

(źródło: polskielupki.pl)

Rywalizacja w handlu ropą zakończy się tym, że wygra rynek, a to oznacza zwycięstwo producentów ze złóż łupkowych - prognozuje Ed Morse z Citigroup.

 

Komentarz redakcji:

Na razie się to nie sprawdziło w Polsce i, na szczęście, nie zanosi się na sukces tych producentów.
Lobby gazowe pomija degradujący wpływ tej technologii na wody powierzchniowe i podziemne.

 

 

Bez emocji przy imporcie gazu z USA

(źródło: rp.pl)

Po emocjonalnych wypowiedziach polityków zaczynają przebijać się głosy, że nie będziemy kupować gazu drożej tylko dlatego, że pochodzi z sojuszniczego kraju.

 

 

Gazprom wykorzystuje ekologów do walki z gazem łupkowym w USA

(źródło: biznesalert.pl)

Były agent CIA Kenneth Stiles (weteran z 30 letnim doświadczeniem) uważa, że organizacja ekologiczna Virginia Organizing sprzeciwiająca się wydobyciu gazu ziemnego ze złóż łupkowych działa w istocie na rzecz Rosji i jej giganta energetycznego Gazpromu.

 

Komentarz redakcji:

Opublikowaliśmy te "rewelacje", bo niektórzy mogą być już znudzeni naszym "spiskowym grajdołem". Jak widać ekolodzy są wdzięcznym, "podejrzanym" celem ponad granicami i oceanami.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE. Czy to gwóźdź do trumny branży?

(źródło: tokfm.pl)

O gwoździu i trumnie dla OZE w audycji prowadzonej przez. red. Ewę Podolską w radiu TOK FM dyskutują Andrzej Kassenberg – z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju i Grzegorz Wiśniewski – z Instytutu Energetyki Odnawialnej.

 

 

W 2016 r. udział OZE w krajowym miksie wytwarzania wyniósł 8 proc.

(źródło: gramwzielone.pl)

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, w całym 2016 r. udział wiatru i innych OZE (w tym zawodowych elektrowni wodnych) w produkcji energii elektrycznej w Polsce wyniósł 8 proc. wobec 7 proc. w roku 2015. Dane Urzędu nie ujmują potencjału mikroinstalacji przyłączanych na zgłoszenie. Dla porównania: udział produkcji energii z węgla kamiennego wyniósł 50 proc., a z węgla brunatnego 32 proc.

 

 

Branża OZE chce uratować to, co powstało

(źródło: rp.pl)

Problemem nie jest to, czy będziemy inwestować. Skoro państwo nie chce, to nie będziemy się kopać z koniem. Myślimy jak uratować to, co już powstało – mówi Tomasz Podgajniak, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej.

 

 

Nowa strategia przemysłowa Wielkiej Brytanii: OZE i magazyny energii

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Strategia powstała w ciągu zaledwie pół roku w wyniku konsultacji, w których udział wzięło 1900 podmiotów: naukowców, przedsiębiorców, ekspertów, urzędników. Zapowiada gigantyczne inwestycje w badania nad bateriami i energetyką rozproszoną. Tylko w 2016 r. emisja CO2 na Wyspach spadła o prawie 5 proc.

 

Komentarz redakcji:

Krótko i zwięźle wyraził to jeden z głównych twórców tej strategii profesor Phillip Nelson: - Baterie to kluczowy element gospodarki niskowęglowej. Są w samochodach, samolotach, elektronice użytkowej, a będzie ich coraz więcej w elektrowniach słonecznych i wiatrowych, a także w domach, kiedy na popularności zyska energetyka rozproszona. Podoba nam się także jasne i klarowne, "imperialne" stanowisko w tej sprawie brytyjskiego ministra biznesu i energetyki Grega Clarka: - Tak, chcemy być światowym liderem w tym sektorze.

 

 

Czy katastrofalne burze zachęcą do wsparcia magazynów energii?

(źródło: shop.wysokienapiecie.eu)

Łączne straty rolników spowodowane nawałnicami na Pomorzu i Kujawach oceniane są na miliard zł. Na nawałnicach zarobili głównie sprzedawcy agregatów. Dla gospodarki większy pożytek byłby z inwestycji w energetykę rozproszoną i domowe (gospodarskie) baterie.

 

 

Ile zapłacimy w przyszłym roku za prąd z ekoźródeł

(źródło: rp.pl)

Skrajnie różne opinie prezentują w konsultacjach spółki giełdowe na temat wielkości zużycia zielonego prądu w 2018 r. Wytwórcy i banki są za zwiększeniem tzw. zielonego obowiązku, PGE optuje za jego obniżeniem.

 

 

Ministerstwo Energii przyjęło obowiązek OZE nie tylko na 2018, ale również na 2019 r.

(źródło: gramwzielone.pl)

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Energii, w którym określono obowiązek OZE nie tylko na przyszły rok – jak wskazano w opublikowanym wcześniej projekcie tego rozporządzenia, ale finalnie również na rok 2019.

 

 

W 2016 r. odmowy przyłączenia dla OZE na 1,5 GW

(źródło: gramwzielone.pl)

Urząd Regulacji Energetyki podał, że w ubiegłym roku przedsiębiorstwa energetyczne odmówiły zawarcia umowy o przyłączenie do sieci dla źródeł wytwórczych o mocy 1,537 GW. W zdecydowanej większości chodziło o źródła odnawialne.

 

 

Klaster pod napięciem

(źródło: rp.pl)

Ostrowski klaster energetyczny, który jako jeden z trzech podmiotów z całej Polski weźmie udział w pilotażu Polskiej Izby Magazynowania Energii, ma skierować miasto w stronę samowystarczalności energetycznej oraz uruchomienia lokalnego handlu energią elektryczną z pominięciem wysokich opłat przesyłowych.

 

 

Ile energii cieplnej produkuje się w Polsce z OZE i jaki jest jej koszt?

(źródło: gramwzielone.pl)

Urząd Regulacji Energetyki podał strukturę miksu wytwarzania energii cieplnej za ubiegły rok, wskazując również średnie ceny ciepła produkowanego z wykorzystaniem poszczególnych rodzajów paliw.

 

 

także na ten temat:

 

Nowe możliwości dla OZE w ogrzewnictwie

 

 

Większość Australijczyków chce, aby OZE było ich podstawowym źródłem energii

(źródło: swiatoze.pl)

Jak pokazują wyniki sondaży, większość mieszkańców Australii domaga się, aby rząd zmienił kierunek rozwoju i zaczął zwiększać ilość odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie. Sytuacja ta ma miejsce w czasie, gdy rząd federalny tego kraju robi wszystko, aby przedstawić OZE jako źródła drogie i niepewne.

 

 

Australijski parlamentarzysta oskarża OZE o wzrost cen energii

(źródło: swiatoze.pl)

Australia Południowa jest stanem, w którym ceny energii są jednymi z najwyższych na świecie. Według australijskiego parlamentarzysty Craiga Kelliego z Partii Liberalnej, za taki stan rzeczy odpowiedzialne są odnawialne źródła energii, które są rozwijane z pieniędzy podatników. Stwierdził, że w wyniku rosnących cen energii w tym południowym stanie, wielu ludzi będzie oszczędzać w chłodniejszych miesiącach i rezygnować z uruchomienia zamontowanych w mieszkaniach grzejników elektrycznych. To z kolei może przyczynić się w skrajnych przypadkach do zgonów z powodu wychłodzenia.

 

Komentarz redakcji:

Nas też na samą myśl o Australii przenika mroźny dreszcz. A może rozumem pana parlamentarzysty zawładnął (daj Boże chwilowo) jakiś eskimoski gen przodków?

 

 

Centrum serwerowe Apple za 1,3 mld USD będzie zasilane z OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Kolejne centrum serwerowe, które Apple postawi w Waukee w stanie Iowa, najbardziej "wiatrowym" obok Teksasu stanie USA, będzie zaopatrywane w energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

 

 

Kopenhaga zasilana resztkami z obiadu

(źródło: rp.pl)

Stolica Danii może być pierwszym na świecie miastem ogrzewanym i oświetlanym śmieciami organicznymi.

 

 

Największe metro w Ameryce Płd. ograniczy koszty dzięki OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Przewożące dziennie do 2,4 mln pasażerów (ze 100 stacji) metro w Santiago de Chile będzie od przyszłego roku zasilane w 60-procentach energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Zgodnie ze strategią władz Chile, do roku 2050 źródła odnawialne mają zaspokajać 70 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.

 

 

Elon Musk porównuje samochód spalinowy do konia

(źródło: swiatoze.pl)

Elon Musk posunął się do stwierdzenia, że za dwadzieścia lat posiadanie samochodu spalinowego będzie porównywalne z posiadaniem konia w dzisiejszych czasach.

 

 

5 mln firm w USA może obniżyć tzw. demand charge dzięki magazynom energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Spadające koszty magazynowania energii skutkują szansami na wykorzystanie baterii w firmach w celu zarządzania szczytowym zapotrzebowaniem i obniżenia rachunków za energię. Z analizy federalnego instytutu National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynika, że dla około 5 mln z 18 mln firmowych odbiorców energii w USA wykorzystanie magazynów energii jest opłacalną alternatywą zmniejszenia kosztów za energię.

 

 

Chińska prowincja będzie zasilana wyłącznie z OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Prowincja Qinghai, która liczy 5,8 mln mieszkańców, ma stać się do roku 2050 pierwszym chińskim regionem zasilanym energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych – donosi chińska agencja informacyjna Xinhua.

 

 

Od początku 2017 roku BMW sprzedało 50 tysięcy samochodów elektrycznych

(źródło: swiatoze.pl)

W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy sprzedaż aut niemieckiego koncernu motoryzacyjnego wzrosła o 74,8 procent w porównaniu do analogicznego okresu z 2016 roku.

 

 

w USA "elektryki" też pędzą:

 

Sprzedaż samochodów elektrycznych w USA wzrosła o 86 procent

(źródło: swiatoze.pl)

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2017 roku sprzedaż samochodów elektrycznych w USA wzrosła o 86 procent w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

 

 

Na wakacje autem elektrycznym? Udało się, ale…

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Czy zasięgi samochodów elektrycznych i liczba ładowarek pozwalają już na swobodne podróżowanie takimi autami po Polsce? Choćby na wakacyjny wyjazd nad morze? Dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl sprawdzili to na własnej skórze. W artykule m.in. o tym ile trwała i ile kosztowała podróż "elektrykiem" z Warszawy do Gdańska i z powrotem.

 

 

Tesla Model S zostanie elektrycznym radiowozem w Luksemburgu

(źródło: swiatoze.pl)

Zakup nowych samochodów jest częścią programu rządowego prowadzonego przez Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju. Ma on na celu wymianę wszystkich rządowych samochodów na elektryki.

 

 

Słońce

 

Finlandia dogania słońce

(źródło: rp.pl)

Północ Europy nie jest krainą słońca. Pomimo to udział prądu z solarów w bilansie energetycznym państw nordyckich rośnie w szybkim tempie, a Finlandia nadrabia "słoneczne opóźnienie".

 

 

Londyn chce więcej fotowoltaiki i pomoże prosumentom

(źródło: gramwzielone.pl)

Władze stolicy Wielkiej Brytanii wyznaczyły cel podwojenia obecnego potencjału fotowoltaiki do roku 2030. Burmistrz Sadiq Khan zapowiada, że do 2050 r. brytyjska stolica stanie się zeroemisyjna. Już od 2019 r. zeroemisyjne mają być wszystkie powstające w niej budynki.

 

 

Duńczycy postawią kolejną farmę kolektorów słonecznych

(źródło: gramwzielone.pl)

Koło Kopenhagi powstanie farma kolektorów słonecznych, która dostarczy ciepło dla mieszkańców regionu duńskiej stolicy. Dania to obok Austrii lider w budowie tego rodzaju instalacji.

 

 

Przybywa przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Wartość całego rynku w tym roku może się podwoić

(źródło: biznes.newseria.pl)

Wartość polskiego rynku elektrowni fotowoltaicznych pod koniec ubiegłego roku przekroczyła 310 mln zł, a w tym może ulec podwojeniu – szacują eksperci Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Skumulowana moc w instalacjach wynosi blisko 170 MWp, a w kategorii mikroinstalacji w ciągu roku nastąpił trzykrotny wzrost. To wciąż jednak niewiele w porównaniu z innymi źródłami energii odnawialnej. Do rozwoju branża potrzebuje stabilnego prawa

 

 

RAPORT - "Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010 – 2020"

 

 

także o tym:

 

Polski rynek fotowoltaiki w 2016 r. wart ponad 310 mln zł

 

 

Innowacja kluczem do dalszego rozwoju

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Rynek fotowoltaiczny utrzyma w najbliższym czasie dotychczasową dynamikę wzrostu. Jego wartość w latach 2016-2018 powinna wynieść ok. 5,6 mld złotych netto. Pod koniec zeszłego roku łączna moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła 153 MW. Szacuje się, że w tamtym okresie na terenie kraju zlokalizowanych było ponad 11,2 tysięcy domowych systemów o wartości ponad 62 MW. Do 2020 roku może ona wzrosnąć nawet do 1000 MW, choć prognozy Polskich Sieci Energetycznych mówią o nawet dwukrotnie wyższych wskaźnikach, czyli ponad 2000 MW.

 

 

Energia ze słońca trafi do podkarpackich domów

(źródło: rp.pl)

Szacuje, że dzięki nowemu projektowi w regionie pojawi się blisko 2,8 tys. instalacji fotowoltaicznych, w tym w samym Rzeszowie ponad 830. Każdy ubiegający się o dofinansowanie będzie mógł pozyskać do 85 proc. potrzebnych środków.

 

 

Stambuł ma pierwszą pływającą elektrownię PV

(źródło: gramwzielone.pl)

W Turcji uruchomiono pierwszą pływającą farmę fotowoltaiczną. Inwestor – miasto Stambuł – chce przetestować to rozwiązanie, a gdy się sprawdzi, uruchomić kolejne pływające elektrownie. Celem

władz Stambułu jest własna produkcja energii.

 

 

Farma fotowoltaiczna na terenie zrekultywowanego wysypiska śmieci w Ustroniu Morskim

(źródło: swiatoze.pl)

Jedną z nietypowych oraz innowacyjnych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce jest wybudowana na terenie po wysypisku śmieci farma słoneczna w Ustroniu Morskim. Jest to pierwsza taka inwestycja w Polsce.

 

 

Ta bateria sama się naładuje

(źródło: shop.wysokienapiecie.eu)

Oto kolejny krok na drodze do uniezależnienia się od ładowarek i powerbanków: baterie litowo-jonowe, które same się naładują, korzystając z energii słonecznej.

 

 

Eagle One – solarny pojazd z Łodzi

(źródło: swiatoze.pl)

Polski solarny pojazd o nazwie Eagle One, który tak znakomicie reprezentował Polskę na zawodach Sasol Solar Challenge 2016 w RPA ma już swojego następcę w postaci Eagle Two. Zbliżające się dużymi krokami kolejne zawody są doskonałą okazją, aby przypomnieć osiągnięcia zespołu o roboczej nazwie Łódź Solar Team.

 

 

Wiatr

 

WindEurope podał wyniki za pierwsze półrocze 2017 roku

(źródło: swiatoze.pl)

WindEurope poinformował, że w Europie w pierwszej połowie 2017 r. zainstalowano 6,1 GW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych, z czego aż 4,8 GW w trzech krajach – w Niemczech 2,2 GW, w Wielkiej Brytanii 1,2 GW i we Francji 492 MW.

 

 

ABB dostarczy magazyny energii na morską farmę wiatrową

(źródło: gramwzielone.pl)

Globalny lider w budowie morskich farm wiatrowych duński Dong Energy jako pierwszy zainstaluje obok wiatraków postawionych na Morzu Irlandzkim magazyny pozwalające na gromadzenie nadwyżek niewykorzystanej energii i świadczenie usług stabilizujących sieć.

 

Komentarz redakcji:

Polecamy wszystkim jęczącym: raz wieje, raz nie wieje...

 

 

50 proc. więcej energii z niemieckich farm wiatrowych na Morzu Północnym

(źródło: gramwzielone.pl)

W pierwszej połowie br. wiatraki znajdujące się w niemieckiej części Morza Północnego wyprodukowały 7,77 TWh energii elektrycznej. To o 50 proc. więcej niż w I połowie 2016 r., w której wyprodukowano 5,18 TWh.

 

 

Moc brazylijskich wiatraków przekroczyła 11 GW

(źródło: swiatoze.pl)

Wedle szacunków do 2020 roku w Brazylii powstanie kolejne trzysta farm wiatrowych. Dzięki temu moc wzrośnie o dodatkowe 7 GW.

 

 

Na Bałtyku ruszyła budowa ogromnej farmy wiatrowej Arkona

(źródło: gramwzielone.pl)

Inwestorem jest niemiecki koncern energetyczny E.ON oraz norweski koncern paliwowy Statoil. Posiadają po 50 proc. udziałów. Produkcja prądu ruszy w 2019 r. i wystarczy dla ok. 400 tys. gospodarstw domowych.

 

 

Złożono cztery pozwy. Dwa Tauron już ma

(źródło: rp.pl)

Przeciwko Tauronowi sypią się kolejne pozwy farm wiatrowych, którym kiedyś spółka zależna koncernu wypowiedziała umowy na energię i certyfikaty.

 

 

Amerykanie składają pozew przeciwko Enerdze

(źródło: rp.pl)

Invenergy złożyło pozew przeciwko kolejnej kontrolowanej przez Państwo spółce energetycznej ze względu na jej odmowę zastosowania się do wyroku Sądu Najwyższego - korzystnego dla należącej do Invenergy spółki wiatrowej.

 

 

Farma wiatrowa Wałcz na skraju bankructwa

(źródło: gramwzielone.pl)

Jedną z pierwszych firm, która nie jest w stanie kontynuować swojej działalności, okazała się spółka Megawind Polska będąca właścicielem farmy wiatrowej Wałcz o mocy 4,5 MW. To jedna ze spółek, którym w październiku ubiegłego roku koncern energetyczny Enea wypowiedział długoterminowe umowy na zakup zielonych certyfikatów.

 

 

Kto wygra wojnę z wiatrakami

(źródło: rp.pl)

Ministerstwo energii chce niższej daniny dla farm, ale nie kładzie się Rejtanem w walce o łagodniejsze przepisy odległościowe. Nie będzie też ułatwień dla morskiej energetyki.

 

 

W lipcu zmalał udział wiatru w krajowym miksie energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Udział energetyki wiatrowej w krajowym miksie energii elektrycznej w lipcu wyniósł 5,44 proc. wobec 8,30 proc. w czerwcu, 6,64 proc. w maju oraz 9,78 proc. w kwietniu.

 

 

Farma wiatrowa w Namibii na ukończeniu

(źródło: swiatoze.pl)

Odnawialne źródła energii upowszechniają się również na Czarnym Lądzie. Coraz częściej inwestycje prowadzone są w krajach afrykańskich, dzięki czemu dostęp do energii elektrycznej staje się tam coraz bardziej powszechny.

 

 

Wieżowce napędzane wiatrem. To nowy ekologiczny kierunek w architekturze

(źródło: innogy.forbes.pl)

Trzy turbiny wiatrowe zamontowane na dachu nie dają wprawdzie zupełnej autonomii energetycznej 148-metrowej budowli, jednak obniżają koszty poboru prądu. Jednocześnie stanowią charakterystyczny element architektoniczny miasta, urozmaicający panoramę Londynu.

 

 

Klimat

 

Dobry klimat lepsze zdrowie

(źródło: healpolska.pl)

Fale upałów, powodzie, wichury, coraz więcej kleszczy i innych patogenów – to wszystko zagraża nam już teraz, a jeżeli nie zatrzymamy zmiany klimatu to te zjawiska będą coraz częstsze i coraz intensywniejsze – zagrażając naszemu zdrowiu i życiu.

 

 

Rozstanie Chin z węglem

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jeszcze niedawno wytykane palcami za poleganie na węglu stają się teraz wręcz wzorem szybkiego wypełniania, a nawet wyprzedzania celów polityki klimatycznej. Chiny bowiem chcą do 2020 roku zwiększyć udział zeroemisyjnej energetyki o 15 proc., a do 2030 roku o 20 proc. Sam udział węgla w energetyce Chin ma spaść w 2020 roku do 58 proc.

 

 

Od 2020 r. Norwegia wprowadza zakaz używania paliw kopalnych do ogrzewania domów

(źródło: smoglab.pl)

Norweskie władze zapowiedziały, że od 2020 roku planują wprowadzić całkowity zakaz ogrzewania domów paliwami kopalnymi. To pierwszy tego rodzaju zakaz na świecie. Będzie dotyczyć wszystkich budynków: prywatnych, publicznych, mieszczących działalność gospodarczą.

 

 

Czy administracja Trumpa zignoruje raport federalny o zmianach klimatu?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Amerykańscy naukowcy obawiają się odrzucenia federalnego raportu dotyczącego zmian klimatu przez administrację Trumpa. Przygotowany przez rządowych naukowców raport pokazuje, że Amerykanie już teraz odczuwają skutki zmian klimatycznych.

 

 

i także z USA: Dziewięć stanów za redukcją emisji, a resort energetyki za wsparciem węgla

 

 

Podgrzewani przez klimatyzację

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Ocieplenie klimatu zmieni model konsumpcji energii w Europie, m.in. z powodu rosnącego popytu na systemy klimatyzacji. Konieczna będzie lepsza integracja rynku energii elektrycznej w skali kontynentu i mniej obciążające klimat sposoby chłodzenia.

 

 

Zmiany klimatu przyspieszyły powodzie europejskich rzek

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zmiany klimatu zmieniły sposób, w jaki wylewają europejskie rzeki – potwierdza to bezprecedensowa pod względem skali analiza danych hydrometrycznych z terenu Europy, o której informuje "Science".

 

 

Innowacyjne zielone przystanki w Siemiatyczach

(źródło: chronmyklimat.pl)

Miasto Siemiatycze może stać się inspiracją dla innych miejscowości w zakresie wykorzystywania zielonej infrastruktury w procesach związanych z ochroną klimatu i adaptacją do jego zmian.

 

 

Profesor Mariusz Orion Jędrysek nie widzi ocieplenia, bo... ignoruje ostatnie kilkadziesiąt lat

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Wraz z nadejściem drugiej połowy roku coraz liczniej "zgłaszają się" kandydaci do nagrody "Klimatycznej Bzdury Roku". Prof. Jędrysek niedawno na stronie internetowej Salon24 opublikował obszerny wpis "Zmiany klimatu – regionalnie i globalnie" (https://www.salon24.pl/u/morion/791708,zmiany-klimatu-regionalnie-i-globalnie). Choć pod względem merytorycznym tekst ten nie jest zbyt oryginalny, powtarzając mity, błędy i nieporozumienia, którymi wielokrotnie już się zajmowaliśmy, warto mu się przyjrzeć szczegółowo ze względu na osobę autora, wiceministra środowiska oraz Głównego Geologa Kraju.

 

 

Marks napisał wiele kart zielonym atramentem

(źródło: zielonewiadomosci.pl)

O tym jak Morawiecki przejął strategię azjatyckich „tygrysów” oraz mądrościach Zenona z Elei z prof. Jackiem Tittenbrunem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawia Adam Ostolski.

 

 

"Nieprzyjazna Ziemia" - artykuł z New York Magazine

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Artykuł Davida Wallace-Wellsa na temat globalnego ocieplenia - będący wynikiem wnikliwych prac (wywiady z naukowcami, zebranie licznych materiałów naukowych) – wywołał silny odzew ze strony czytelników. Trzyczęściowy artykuł nie napawa optymizmem, ale jest też apelem o ratowanie klimatu, bo nie mamy alternatywy.

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 

info

więcej
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej