×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

3 lutego 2017
info
 

Newsletter 01/2017

Motto:

 

Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów

 

Isaac Newton

 

Energia dla Klimatu, styczeń 2017

 

W tym numerze m.in. o zagrożeniu dla kurhanów sprzed 5,5 tys. lat przez planowaną odkrywkę "Ościsłowo" (powiat koniński), "analfabetyźmie energetycznym" Polaków, chocholim tańcu wokół energetyki jądrowej, faktach i mitach o polskim smogu, fatalnej jakości powietrza w uzdrowiskach i artykule Baracka Obamy podsumowującym 8-letnie działania jego administracji na rzecz energetyki odnawialnej i polityki klimatycznej. A także o przekształcaniu starych niemieckich kopalni w magazyny energii, imponującym tempie rozwoju chińskiej fotowoltaiki, holenderskich pociągach zasilanych energią wiatrową i nominacjach do klimatycznej bzdury roku 2016.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

Odkrywki to przeżytek - twierdzą przeciwnicy kopalni Gubin-Brody [WIDEO]

(źródło: plus.gazetalubuska.pl)

W mieście przygranicznym odbyła się konferencja prasowa przeciwników kompleksu Gubin-Brody, którzy praktycznie świętowali swój sukces. Na konferencji pojawili się wójt gminy Brody Ryszard Kowalczuk, Anna Dziadek ze Stowarzyszenia Nie Kopalni Odkrywkowej, Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia EKO-UNIA, a także przedstawiciel strony niemieckiej, z którą współpracują przeciwnicy planowanego kompleksu - Thomas Burchardt, rzecznik organizacji Klinge Runde. Podczas wystąpień przeciwnicy kopalni odkrywkowych dziwili się, czemu inwestor wciąż zapewnia, że kompleks Gubin-Brody powstanie.

 

 

Czy odkrywka Ościsłowo pogrzebie odkryte niedawno neolityczne cmentarzysko kurhanowe sprzed 5,5 tys. lat?

(źródło: audycje.tokfm.pl)

O tym czy nowy, jeszcze nieistniejący "zabytek" (z przełomu XIX i XX w.) – planowana odkrywka "Ościsłowo" – zwycięży z prawdziwym, sprzed 5,5 tys. lat, w audycji z cyklu Energia dla klimatu w radiu TOK FM dyskutowali Andrzej Dąbek (radny gminy Ślesin), Krzysztof Gorczyca (archeolog z Muzeum Okręgowego w Koninie), dr hab. Leszek Pazderski i współprowadzący audycję: red. Ewa Podolska – radio TOK FM i Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

 

Komentarz redakcji:

Polska, przeorana przez dwie wojny światowe i ponad 40 lat komunizmu, nie jest, na tle Europy, zbyt zasobna w zabytki. Dlatego powinniśmy na nie chuchać i dmuchać a nie grzebać w odkrywce.

 


Także o tym:

 

Zgoda na odkrywkę Ościsłowo zniszczy dziedzictwo regionu!

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

W piątek 27 stycznia br. pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu odbyła się demonstracja mieszkańców terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowej Ościsłowo wspartych w geście solidarności przez mieszkańców powiatów gostyńskiego i rawickiego (złoże Oczkowice) pod hasłem: "Dziedzictwo narodowe czy kopalnie odkrywkowe? Chrońmy zabytki, wodę, ziemię i środowisko – nie węgiel brunatny".

 

 

Polityka i wydarzenia

 

Polacy są "analfabetami energetycznymi"

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polskie rodziny wydają na energię i paliwa 100 mld zł rocznie. Z tego niemal połowę na energię zużywaną w domu lub mieszkaniu. Słabo orientują się jednak za co dokładnie płacą i jak ograniczyć te wydatki. W większości są "analfabetami energetycznymi", a rządowi nie śpieszy się, by to zmienić ─ wynika z raportu poświęconego konsumentom na rynku energii.

 

 

10 najważniejszych trendów dla rynku energii na 2017 r. według Bloomberga

(źródło: gramwzielone.pl)

Analitycy Bloomberga, największej agencji informacyjnej na świecie, wskazują na 10 najważniejszych – ich zdaniem – trendów w globalnym sektorze energetycznym, których mamy być świadkami w 2017 r.

 

 

Energetyczna mapa Europy: Polska czarna, Niemcy brązowe

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Czy wiemy ile CO2 w danej chwili emitują systemy energetyczne całej Europy? Wiemy. Takich danych dostarcza od niedawna serwis młodej duńskiej firmy Tomorrow. Analiza tej interaktywnej mapy prowadzi do bardzo ciekawych wniosków.

 

 

Tych danych nie może lekceważyć Trump. Zatrudnienie w energetyce USA

(źródło: gramwzielone.pl)

Wrażenie robi wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze fotowoltaicznym i wiatrowym. Branża OZE w USA zatrudnia już kilkukrotnie więcej pracowników niż firmy związane z produkcją energii z węgla i wydobyciem tego surowca.

 

Pytanie od redakcji:

Kiedy do polskich polityków, z których wielu wciąż spogląda na USA jak na wzór, dotrze ta prawda - gdzie jest dziś postęp i miejsca pracy?

 

 

2016: rok gazu w europejskiej energetyce

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Gaz wygrywa, węgiel jest największym przegranym wśród źródeł energii elektrycznej w UE – tak wygląda pierwsze podsumowanie ubiegłego roku w unijnym sektorze wytwarzania. O wypychaniu jednego surowca przez drugi decydują relacje cen.

 

 

Derski: Polska importerem prądu. Drugi raz po 1989 roku

(źródło: biznesalert.pl)

Potwierdziły się ubiegłoroczne prognozy portalu WysokieNapiecie.pl ─ zużycie energii elektrycznej w Polsce w 2016 roku znacznie przewyższyło krajową produkcję. W sumie import prądu ─ głownie ze Szwecji ─ pokrył zapotrzebowanie ok. miliona rodzin.

 

 

KE: Jesteśmy przeciwko subsydiowaniu węgla ale pakiet zimowy będzie dalej negocjowany

(źródło: biznesalert.pl)

31 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja Fundacji Heinricha Boella i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce pt. Unia Energetyczna – czego potrzebuje Polska i Europa. W trakcie panelu przedstawiciel Komisji tłumaczył w jaki sposób regulacje tzw. pakietu zimowego mogą być korzystne dla Polski. Polacy krytykują proponowane zapisy na czele z zakazem wsparcia dla energetyki węglowej przez rynek mocy.

 

 

Prairie Mining szykuje się do złożenia wniosku o koncesję dla kopalni Jan Karski

(źródło: wnp.pl)

W październiku 2016 roku Prairie przejęło zlokalizowany na Górnym Śląsku projekt Dębieńsko dysponujący zasobami wysokiej jakości węgla koksującego typu 35 oraz posiadający 50-letnią koncesją wydobywczą. Projekt jest strategicznie zlokalizowany w sąsiedztwie środkowoeuropejskich producentów stali, odpowiadających za połowę europejskiej konsumpcji tego typu węgla.

 

 

Bruksela opublikowała decyzję dotyczącą polskiego górnictwa

(źródło: gramwzielone.pl)

Wynika z niej, że kolejne trzy kopalnie: „Sośnica”, „Śląsk” i „Rydułtowy” mają zostać definitywnie zamknięte do końca 2018 r. Na prośbę polskiego rządu Komisja Europejska „wygumkowała” jednak dokładne daty ich likwidacji.

 

 

Elektryczne auta pomogą w bilansowaniu systemu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Dynamiczny rozwój elektromobilności w Polsce stanowi niepowtarzalną okazję do transformacji sektora energetycznego – Fortum informuje, że to najważniejszy wniosek płynący z raportu Polityki Insight pt. "Cicha rewolucja w energetyce – elektromobilność w Polsce".

 

 

Atom

 

Elektrownia jądrowa w Polsce? Minister energii: Projekt zawieszony.
"Promieniujemy na całe życie, także pozagrobowe"

(źródło: rmf24.pl)

"Projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej został zawieszony"- przyznaje w rozmowie (25.01.) z dziennikarzem RMF FM minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodaje, projekt może nawet zostać ostatecznie porzucony. Do tej pory pochłonął już około 200 milionów złotych.

 

 

Ale już 5 dni później (30 stycznia) ... ten sam minister:

 

Poważnie podchodzimy do tego, by być ważnym partnerem na europejskim rynku energii, dlatego widzę potrzebę elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski. "Skrótem można powiedzieć, że jestem za [budową elektrowni jądrowej]. Żeby to zrealizować, potrzebuję dostarczyć argumentów" – powiedział Tchórzewski dziennikarzom po zakończeniu konferencji "Promieniujemy na całą gospodarkę - Polski przemysł dla elektrowni jądrowej".

 

Komentarz redakcji:

Konferencja powinna  mieć tytuł "Promieniujemy na cale życie, także pozagrobowe". Dowody najwyższej próby to ruiny po EJ w Czarnobylu i Fukushimie. I choć polska elektrownia jądrowa ma ciągle tylko widmowy charakter, to najwyraźniej owo "promieniowanie" już szkodzi nie tylko "całej gospodarce", ale i jej sternikom.

 

 

Także wiceminister Tobiszowski wydaje się "napromieniowany" ... rozterkami

 

Tobiszowski: projekt atomowy w Polsce nie może szkodzić węglowi

(źródło: cire.pl)

- Mamy coraz większy problem z podjęciem rozstrzygnięć decyzyjnych. Są pomysły lepsze, które bywają jednak wrogiem gorszego. Mamy pewne doświadczenie polskich firm oczywiście na pewnym poziomie intelektualnym, poziomie podjęcia się tego przedsięwzięcia, ale jest to kwestia zbudowania tego w Polsce i tego, na co możemy liczyć. Technologię musimy ściągnąć z zewnątrz.

 

Komentarz redakcji:

No i mamy jasną sytuację – nic nie wiadomo. Najwyraźniej lobby jądrowe wciąż się przepycha z lobby górniczym. Chciało by się powiedzieć – "Rządzie, daj obwatelom – prosumentom prawo do OZE i rozwiążesz problem".

 

 

Prezydent Czech za rozbudową elektrowni atomowych

(źródło: bankier.pl)

Podczas wizyty w zakładach Skoda w Pilźnie czeski prezydent Milosz Zeman opowiedział się za rozbudową czeskich elektrowni atomowych, i to przy jak największym udziale rodzimych firm - poinformował rzecznik czynnej w tym sektorze spółki Skoda JS Jan Stolar. Na spotkaniu Zeman powtórzył swój pogląd, że przyszłością energetyki nie są źródła alternatywne.

 

Komentarz redakcji:

Postprawda w czeskim wydaniu. Skoda od lat z wielkim sukcesem produkuje auta na technologii niemieckiego volkswagena. Ale to nie przeszkadza prezydentowi Zemanowi być jednocześnie całkowicie ślepym na impet i determinację Niemiec we wprowadzaniu odnawialnej transformacji energetycznej. Najwyraźniej jasnowidz - prezydent Zeman - zna lepiej przyszłość energetyki od tysięcy niemieckich inżynierów, naukowców, instalatorów i milionów obywateli z kraju - czołówki

światowych technologii.

 

 

Kolejny incydent w belgijskiej elektrowni atomowej

(źródło: energetyka24.com)

To kolejny tego typu wypadek w ostatnim czasie. W listopadzie 2015 roku wybuch na terenie tego samego obiektu spowodował pożar, który uszkodził instalacje elektryczne.

 

Komentarz redakcji:

To "oczywista oczywistość". Awarie, wypadki... katastrofy w EJ się zdarzają. I wiemy kto na końcu za nie płaci. Za iluzje o bezpieczenstwie i tanim prądzie.

 

 

Niska emisja

 

Wielki smog zmienił świadomość, ale diabeł tkwi w szczegółach

(źródło: smoglab.pl)

Dotąd, od samego początku transformacji ustrojowej, problem powietrza był uparcie zamiatany pod dywan. Wygląda, że to się skończyło.

 

 

Bulwersująca wypowiedź Ministra Zdrowia - list otwarty Polskiego Alarmu Smogowego

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Polski Alarm Smogowy reaguje na bulwersującą wypowiedź ministra zdrowa dr n. med. Konstantego Radziwiłła dotyczącą zanieczyszczenia powietrza. Publikujemy list otwarty do Ministra, który został wysłany do przedstawicieli mediów.

 

 

Polski węgiel truje mniej. Minister Szyszko w Sejmie o smogu

(źródło: eko.org.pl)

Powodem powstawania smogu może być wykorzystywanie niepolskiego węgla - obwieścił minister środowiska. Swoje rewelacje ogłaszał w Sejmie.

 

 

Pierwsza w Polsce uchwała antysmogowa przyjęta w Małopolsce

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową, która obejmie całe województwo. Nowe prawo przyjęto jednogłośnie. Zgodnie głosowali radni Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

 

Siedemnaście mgnień czystego powietrza w rządzie

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Przyjęty przez rząd 17-punktowy plan poprawy jakości powietrza jest niestety bardzo ogólny i na razie niewiele z niego wynika.

 

 

Ekspert alarmuje: Negowanie wpływu smogu na zdrowie wynika z braku wiedzy

(źródło: kobieta.onet.pl)

Czym tak właściwie jest smog? Czy faktycznie pogarsza stan zdrowia, a może robimy z igły widły? Czy maski smogowe są skuteczne? Jakie dokładnie objawy powinny nas niepokoić? Prof. UJ dr hab. med. Ewa Konduracka - kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych ze szpitala Jana Pawła II w Krakowie – wyjaśnia dokładnie, czym oddychamy i dlaczego Minister Zdrowia myli się, bagatelizując problem.

 

W tym materiale także ciekawa rozmowa wideo ONET z dr Aleksandrą Rurzarz.

 

 

Europa broni się przed smogiem, Polacy trują się dalej i nie są informowani o zagrożeniu

(źródło: eko.org.pl)

Co wydarzyłoby się w polskich miastach, gdybyśmy przyjęli francuski system ostrzegania przed smogiem?

 

 

Fakty i mity o polskim smogu

(źródło: facebook.com/marek.jozefiak.5)

W Polsce łatwiej jest wymienić miejsca czyste, niż te z brudnym powietrzem. Generalnie, szczęście mają ci z nas, którzy mieszkają w dobrze przewietrzanych miastach nad morzem. Cała reszta kraju oddycha brudnym lub bardzo brudnym powietrzem.

 

 

Co wisi w powietrzu?

(źródło: tvn24.pl)

Szokujące dane o tym, że oddychamy najgorszym powietrzem w Europie i jednym z najgorszych na świecie. To jak tykająca bomba, której jednak rządzący nie mają odwagi rozbroić. Wszystko przez to, że nasza energetyka opiera się na węglu. Choć wcale nie kominy wielkich fabryk są największym problemem, bo one palą z reguły lepszym węglem i mają filtry, czego nie można już powiedzieć o domowych piecach, gdy zimą setki tysięcy ludzi zaczyna się ogrzewać wrzucając do kotła głównie to, co najtańsze. Sytuacja staje się dramatyczna, a prawo na to pozwala.

 

 

Śmiertelny wdech

(źródło: tvn24.pl)

My to wdychamy, nie zdając sobie na co dzień z tego w ogóle sprawy. Uświadamiamy to sobie dopiero, gdy zaczynają się problemy ze zdrowiem. Czym dokładnie truje nas takie powietrze, jakie są tego skutki i o ile krócej z tego powodu żyją Polacy?

 

 

Wszystko w naszych rękach i... piecach

(źródło: radioem.pl)

Smog - kiedy to się zaczęło? Dlaczego darmowa komunikacja miejsca nic nie da? Kto jest najbardziej narażony? W obszernym wywiadzie o problemie zanieczyszczenia powietrza i mitach z tym związanych opowiada Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

 

 

Jak chronić się przed smogiem? – odpowiadają eksperci i użytkownicy masek antysmogowych

(źródło: healpolska.pl)

Coraz więcej osób próbuje chronić się nosząc maski antysmogowe. Co ich do tego motywuje? Przedstawiamy Wam kilka historii ludzi świadomie dbających o stan swojego zdrowia.

 

 

Dlaczego w Polsce mamy smog i co trzeba zrobić żeby go nie było?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wywiad z Markiem Zaborowskim, wiceprezesem zarządu Instytutu Ekonomii Środowiska, ekspertem w dziedzinie efektywności energetycznej.

 

 

Polska tonie w smogu

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Niskie temperatury spowodowały, że Polacy zaczęli intensywniej palić w piecach, zaś bezwietrzne warunki zatrzymały dym tam, gdzie powstał. W rezultacie gęsty smog spowił nie tylko Kraków, Katowice, Żywiec i górskie uzdrowiska, ale też Warszawę, Kielce i wiele innych polskich miast.

 

 

Petycja do samorządów dolnośląskich

(źródło: chceoddychac.pl)

Postulujemy, aby Gmina Wrocław i inne samorządy pilnie i czynnie - na miarę ujawnionego w tych dnia zagrożenia smogiem - przygotowały przepisy pozwalające skutecznie walczyć z trującym powietrzem - na wzór Krakowa i Małopolski.

 

 

Miażdżący raport NIK o uzdrowiskach w Polsce. Żadnych badań jakości powietrza

(źródło: finanse.wp.pl)

Żadna z 11 kontrolowanych miejscowości nie spełniała wymogów określonych dla uzdrowisk - wynika z raportu Najwyższej izby Kontroli. Ani jedna z tych miejscowości nie prowadziła kompleksowych badań jakości powietrza, a normy stężenia zanieczyszczeń były przekraczane.

 

 

Łupki

 

Gaz łupkowy w krainie Robin Hooda. Ruszają poszukiwania cennego surowca

(źródło: tvn24bis.pl)

Jak pisze "The Guardian", firma Ineos doszła do porozumienia z Brytyjskim Zarządem Lasów i rozpocznie planowane na dwa lata poszukiwania gazu łupkowego w Sherwood. Inwestor ocenia, że Wielka Brytania ma prawdopodobnie ogromne zasoby gazu łupkowego.

 

 

Rewolucja łupkowa przynosi więcej korzyści niż zagrożeń

(źródło: biznesalert.pl)

W jednych regionach USA zyski wynikające z rewolucji łupkowej są wyższe niż straty, w innych tendencja jest odwrotna.

 

 

ExxonMobil inwestuje w łupki w Teksasie

(źródło: polskielupki.pl)

ExxonMobil za 6,6 mld USD zakupił spółki z prawami wiertniczych na około 250.000 akrów w Teksasie i Nowym Meksyku.

 

 

Łupkowe inwestycje w Vaca Muerta

(źródło: polskielupki.pl)

Argentyna zacieśnia umowę ze związkami zawodowymi i firmami energetycznymi, aby przyciągnąć zainteresowanie inwestorów uruchomieniem w Vaca Muerta w Patagonii, jednego z największych złóż łupkowych na świecie.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

BP: OZE zdominują inwestycje w energetyce, będą najtańsze

(źródło: gramwzielone.pl)

Najważniejszym placem budowy dla globalnego sektora OZE mają być niezmiennie Chiny, zwiększając w ciągu najbliższych 20 lat swój potencjał OZE bardziej niż USA i Europa razem wzięte.

 

 

Rewolucji na rzecz czystej energii nie da się już zatrzymać – Barack Obama, Prezydent Stanów Zjednoczonych

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Na zakończenie swojej drugiej prezydentury Barack Obama w prestiżowym, założonym przez Thomasa Edisona w 1900 roku naukowym tygodniku „Science” (z 13 stycznia 2017 roku) opublikował tekst "The irreversible momentum of clean energy", podsumowujący 8-letnie działania jego administracji na rzecz energetyki odnawialnej.

 

 

Od wyboru Trumpa akcje Tesli rosną o 40 proc.

(źródło: gramwzielone.pl)

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA z pewnością zmartwił amerykańską branżę czystych technologii. Pogorszenie się klimatu w amerykańskim sektorze clean-tech nie uderzyło jak na razie w Teslę, a wręcz przeciwnie – akcje firmy Elona Muska poszły ostatnio mocno w górę.

 

 

Zielona energia z... opuszczonych kopalni

(źródło: innogy.forbes.pl)

Niemcy planują wykorzystać stare kopalnie w górach Harz do zmagazynowania energii pozyskanej z tamtejszych turbin wiatrowych.

 

 

Brytyjczycy przetestują wirtualną elektrownię

(źródło: chronmyklimat.pl)

Lepszą integrację setek tysięcy rozproszonych źródeł energii odnawialnej z sieciami energetycznymi, a także potencjalnie większe oszczędności na rachunkach za energię kupowaną od operatora, może dać gospodarstwom domowym technologia domowych magazynów energii.

 

 

Wybrano laureatów najbardziej prestiżowych nagród rynku OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Przy okazji odbywającej się w Abu Dhabi kolejnej konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) wybrano tegorocznych laureatów prestiżowej nagrody Zayed Future Energy Prize.

 

 

MAE: niepewność uderza w inwestorów na polskim rynku OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała raport na temat sektora energetycznego w Polsce, w którym wzywa polski rząd do transformacji naszego sektora energetycznego w kierunku czystych technologii.

 

Komentarz redakcji:

Do czego to dochodzi. Franciszkanin, Papież Franciszek, nas wyzywa – to jakoś przemilczało polityczne lobby węglowe, ale teraz rząd wzywa zawsze bardzo konserwatywna, prokopalniana  międzynarodowa  agencja? Zostajemy sami. Polska czarna dziurą w Europie do czasu upadku kopalń...

 

 

Fundusz chce promować OZE. Miliardy złotych pójdą na ochronę powietrza

(źródło: agropolska.pl)

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Energii kładą nacisk na rozwiązania proekologiczne i rozwiązania związane z najlepszymi w kraju, bezemisyjnymi i bezodpadowymi odnawialnymi źródłami energii - podkreśla Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

 

 

350 mln zł dla gmin na projekty związane z OZE

(źródło: agropolska.pl)

Zarząd województwa lubelskiego podpisał umowy z samorządami na dofinansowanie unijnych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. W sumie władze województwa parafowały 108 takich kontraktów, dzięki którym przekażą gminom 350 mln zł.
 

 

Słońce

 

Bloomberg: energia słoneczna wkrótce tańsza od energii z węgla

(źródło: gramwzielone.pl)

Bloomberg informuje, że już teraz w określonych częściach świata produkcja energii z fotowoltaiki jest tańsza niż z elektrowni węglowych, a taka sytuacja będzie obserwowana niemal na całym świecie za mniej niż 10 lat.

 

 

Niemiecki rynek PV już dawno nie rozwijał się tak dobrze

(źródło: gramwzielone.pl)

Niemcy to drugi kraj na świecie pod względem zainstalowanego potencjału fotowoltaiki. Więcej mają tylko Chińczycy – ponad 77 GW na koniec 2016 r.

 

 

Chiny: 200 MW fotowoltaiki na wodzie

(źródło: gramwzielone.pl)

Na stawach hodowlanych w chińskiej prowincji Zhejiang powstała ogromna elektrownia fotowoltaiczna. To już kolejna taka inwestycja, którą zrealizowano w Chinach.

 

 

Chiny: rekordowy potencjał instalacji fotowoltaicznych w 2016

(źródło: gramwzielone.pl)

W 2016 roku w Chinach zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 34,24 GW. To niemal połowa z rekordowo wysokiego potencjału fotowoltaiki zainstalowanego na całym świecie w ubiegłym roku.

 

 

Tramwaje w Melbourne będą w całości zasilane energią słoneczną

(źródło: transport-publiczny.pl)

Australijskie władze zapowiedziały budowę w północnej części stanu Victoria olbrzymiej elektrowni słonecznej. Połowa produkowanego przez nią prądu będzie zasilała sieć tramwajową w Melbourne – jedną z największych na świecie.

 

 

W Wielkiej Brytanii powstanie kolej zasilana energią słoneczną

(źródło: zmianynaziemi.pl)

Organizacja 10:10 oraz Imperial College w Londynie postanowili przeprowadzić wspólny eksperyment, w którym zamierzają wyposażyć kolej w Wielkiej Brytanii w panele słoneczne. Testy mają rozpocząć się jeszcze w styczniu.

 

 

Wiatr

 

Jak rozwija się morska energetyka wiatrowa w Europie?

(źródło: gramwzielone.pl)

W ubiegłym roku Europa umocniła pozycję globalnego lidera w budowie farm wiatrowych na morzu. Jak podaje europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope, w 2016 roku w Europie uruchomiono morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,558 GW, a ich łączny potencjał wzrósł do 12,631 GW.

 

 

Jak efekt Dopplera służy wiatrakom

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W minionych miesiącach wyraźnie przyśpieszyły prace nad projektami morskich elektrowni wiatrowych na polskich wodach Bałtyku. A do pracy dla nich zaprzęgnięto pływające lasery.

 

 

Szkocja chce rozwijać energetykę wiatrową, ale już bez subsydiów

(źródło: gramwzielone.pl)

Szkocki rząd opublikował założenia nowej strategii energetycznej, zgodnie z którą źródła odnawialne w 2030 roku mają pokrywać 50 proc. zapotrzebowania Szkocji na energię elektryczną, cieplną i w transporcie.

 

 

Cel redukcji kosztu brytyjskiej energii z offshore 4 lata przed czasem

(źródło: gramwzielone.pl)

Cel kosztu generacji z morskich farm wiatrowych brytyjski rząd określił kilka lat temu na 100 funtów/MWh. Ten cel miał być osiągnięty w 2020 r., jednak okazuje się, że branża morskiej energetyki wiatrowej zrealizowała go cztery lata wcześniej i że ten koszt jest już znacznie niższy niż planowany koszt wytwarzania energii z elektrowni jądrowej Hinkley Point C, której budowę wspiera brytyjski rząd.

 

 

Wszystkie holenderskie pociągi zasilane są energią wiatrową

(źródło: tylkonauka.pl)

Główny kolejowy przewoźnik pasażerski Nederlandse Spoorwegen (NS), wraz z firmą energetyczną Eneco ogłosił, że od 1 stycznia wszystkie pociągi na terytorium kraju korzystają wyłącznie z energii, produkowanej przez elektrownie wiatrowe. Już w 2015 roku nawiązano współpracę z nadzieją, że cel zostanie osiągnięty w 2018 roku, lecz udało się tego dokonać o rok wcześniej.

 

 

PSEW: Prawda o raportach NIK ws. wiatraków

(źródło: gramwzielone.pl)

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej informuje, że zweryfikowało raporty Najwyższej Izby Kontroli dotyczące energetyki wiatrowej.

 

 

Klimat

 

Zmiany klimatu kosztowały już Europę 400 mld euro

(źródło: gramwzielone.pl)

Związane ze zmianą klimatu zjawiska kosztowały dotychczas Europę 400 miliardów euro w ciągu ostatnich 33 lat. Nasz kontynent będzie też musiał stawić czoła coraz częstszym ekstremalnym zjawiskom pogodowym: upałom, suszom i powodziom oraz rosnącemu poziomowi mórz – ostrzega Europejska Agencja Środowiskowa w najnowszym raporcie.

 

 

Strona Białego Domu już nie informuje o zmianach klimatu

(źródło: gramwzielone.pl)

Likwidacja rządowych stron na temat zmian klimatu to symboliczne potwierdzenie wyborczej retoryki nowego amerykańskiego prezydenta, który wielokrotnie kwestionował zmiany klimatu i działania podejmowane w celu ich powstrzymania.

 

 

Instytut na rzecz Ekorozwoju: polityka klimatyczna to nie tylko sprawy środowiska

(źródło: chronmyklimat.pl)

Kluczem do sukcesu jest postrzeganie polityki klimatycznej w sposób kompleksowy. Państwa uważane za odpowiedzialne globalnie, jak Dania, Niemcy czy Wielka Brytania, traktują politykę klimatyczną jako całościową wizję rozwoju. Nie ograniczają jej tylko do spraw środowiska.

 

 

Przemysł energochłonny przeciwny zmianom w emisjach CO2

(źródło: wnp.pl)

Europejskie stowarzyszenia, skupiające energochłonne sektory przemysłu, wystosowały apel do członków Parlamentu Europejskiego, w którym sprzeciwiają się możliwym zmianom w Europejskim Systemie Handlu Emisjami. Zdaniem sygnatariuszy apelu, planowane zmiany mogą zagrażać przyszłości ich branż w UE.

 

 

Zanik lodowców powoduje katastrofalną suszę w Boliwii

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Zachodzące obecnie gwałtowne topnienie lodowców wyraźnie wskazuje na to, w jaki sposób zmiana klimatu już teraz rujnuje ten jeden z najbiedniejszych krajów Ameryki Łacińskiej.

 

 

2016 najcieplejszym rokiem w historii

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Rok 2016 był najcieplejszy w historii pomiarów; w ubiegłym roku globalna temperatura była nawet o 1,5 stopnia Celsjusza wyższa, niż przed początkiem rewolucji przemysłowej - wynika z danych unijnej agendy Copernicus Climate Change Service.

 

 

Klimatyczna bzdura roku 2016

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

W artykule lista nominacji do Klimatycznej bzdury roku 2016 wraz z krótkimi komentarzami redakcji "Ziemia na rozdrożu".

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej