×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
13 czerwca 2024
info
 

Energia dla Klimatu maj-czerwiec 2024


„Ci z naszych rodaków, którzy doczekają się prywatnych aeroplanów, będą potrzebowali lotnisk, będą potrzebowali miejsc, gdzie te samoloty będą mogły być parkowane, przetrzymywane”

Prezydent Duda
 

   Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w przestrzeni medialnej mamy sporo obietnic i niedopowiedzeń. Za miesiąc pewnie karty zostaną pokazane i dowiemy się o planach na atom, CPK czy transformację. Na razie te tematy są niczym gorący kartofel.

Już niedługo lato! Ryby w Kanale Gliwickim już się duszą. Podczas międzynarodowej konferencji poświęconej Odrze we Wrocławiu w maju, padło wiele słów o poprawie sytuacji. Jak to często bywa, mowa była raczej o planach na przyszłość niż o efektach prac. Owszem mamy dzisiaj sprawniejszy monitoring i jesteśmy też wyczuleni na pewne sygnały, ale nie mamy żadnej gwarancji, że katastrofa na Odrze się powtórzy.  „Nowelizacja ustawy o rewitalizacji Odry musi wejść w życie w tym roku - powiedziała PAP wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Po to, by zapobiec katastrofie ekologicznej, potrzebne jest oczyszczenie Kanału Gliwickiego, zmniejszenie zasolenia wody i renaturyzacja rzeki" - dodałaCieszą te słowa, ale czekamy na czyny.

 

Kiedy niektóre miasteczka proszą mieszkańców o rozważne korzystanie z wody, inne regiony Polski są pod wodą. Najgorzej jak na razie jest w Bielsku-Białej. Poza granicami toną Niemcy, a Indie odnotowują rekordowe temperatury 50 stopni Celsjusza.

W telewizji za to reklamy samochodów elektrycznych, które są super cool i mają być Eko. Że tak nie jest warto wspomnieć o proteście pod fabryką Tesli pod Berlinem. Okazuje się bowiem, że produkcja samochodów to nie tylko grabież cennych pierwiastków np. w Afryki, ale też pobór ogromnej ilości wody. Fabryka pobiera wodę z tych samych źródeł co mieszkańcy Berlina. Ale to nie wszystko. Na świecie samochody elektryczne to przedmiot rywalizacji między m.in. USA, UE a Chinami. Mamy też wielki korek w europejskich portach. Powodem jest  nadwyżka mocy produkcyjnych chińskich fabryk, które chcą przejąć jedną czwartą europejskiego rynku pojazdów elektrycznych. No tak, w naszej telewizji co i rusz reklamowane są marki, które nie brzmią znajomo. I nie jest to IZERA.

Chiny grają samochodami, a Rosja wciąż eksportuje ropę i gaz.  Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) opublikowało cotygodniową aktualizację dotyczącą eksportu paliw kopalnych z Rosji. Tylko w tygodniu od 20 do 26 maja 2024 r. Rosja wyeksportowała paliwa kopalne o szacunkowej wartości 6,33 mld EUR: 2,91 mld EUR ropy naftowej, 2,04 mld EUR produktów ropopochodnych i chemikaliów, 0,8 mld EUR gazu i 0,59 mld EUR węgla. Te dane tłumaczą dlaczego machina wojny cały czas jest w ruchu. Rosja ma pieniądze na zbrojenie i broń, ale też na wynagradzanie narodu za ofiary w wojnie.

W maju słyszeliśmy też o kolejnych rekordach  OZE Polski. Owszem, rozpędzamy się szybko, ale to nie oznacza, że poradziliśmy sobie z węglem. Obecnie wciąż jesteśmy liderami w emisjach i roli węgla w miksie energetycznym w UE. Chyba nawet Chiny wypadają od nas lepiej. Dlaczego tak trudno odejść od węgla? Powodem może być totalny chaos w transformacji energetycznej. Po prostu nie mamy żadnego centrum, które nad tym panuje. Mamy za to sprzeczności. Eksperci twierdzą, że "górnictwo węgla kamiennego jest przykładem największej paranoi w zarządzaniu polską gospodarką". Sytuacja jest dziwna - wydobycie spada, wydajność spada, a zarobki rosną. Każdy racjonalnie myślący pracownik czy beneficjent pomyśli zatem – nie będę rezygnować z kury znoszącej złote jaja. Po co się przejmować zmianą klimatu, skoro nawet prezydent publicznie przewiduje, że już niedługo w Polsce ludzie będą bogatsi, a więc będą latać prywatnymi samolotami.

 

Węgiel brunatny
Energetyka konwencjonalna
Klimat
OZE
Smog
Węgiel brunatny

Pod prąd a w nim informacje o transformacji, o wyroku w sprawie Turowa i o zaporze, która potwierdza tylko, że Polska zabierała wodę Czechom.

 

Zalewanie odkrywki wodą z Warty na cenzurowanym
(źródło: next.gazeta.pl)

ZE PAK za publiczne pieniądze chce przeprowadzić proces rekultywacji.

- Przez 70 lat działalności kopalni zostawiła po sobie olbrzymie skutki dla środowiska. Skoro kończy działalność, to powinna po sobie "posprzątać" - mówi Miłosława Stępień z organizacji CEE Bankwatch. Chodzi o odkrywki węgla brunatnego w Wielkopolsce. Należąca do Zygmunta Solorza firma ZE PAK kończy wydobycie w okolicy Konina, a w ramach rekultywacji będzie zalewać odkrywki. Organizacje pozarządowe mają wątpliwości co do sposobu, w jaki ma się to odbywać.

 

W Bełchatowie coś się nie udało – transformacja kuleje
(źródło: ddbelchatow.pl)

Tak się kończy okłamywanie ludzi. Pracownicy PGE w Bełchatowie „chcą, aby spółka została objęta statusem zabezpieczającej niezakłócone dostawy energii do krajowego systemu elektroenergetycznego na obecnym poziomie do czasu wybudowania nowych, stabilnych mocy wytwórczych”.

Czyżby ktoś wcześniej opowiadał im, że system elektroenergetyczny zawali się bez Bełchatowa?

Co ciekawe „związkowcy chcą również, aby obszary przemysłowe zostały wykorzystane pod nowe działalności produkcyjne, w czym mogliby pomóc też wykwalifikowani pracownicy zatrudnieni w PGE GiEK. Pytają też rząd o rozwój nowych możliwości produkcyjnych m.in. elektrownie szczytowo-pompowe, elektrociepłownie, energetykę jądrową, górnictwo skalne z wykorzystanie obecnego potencjału maszynowego czy np. rozwój przemysłu militarnego.”

Może to i dobry pomysł, ale wielu sądziło, że zostało to już ustalone w ramach starania się o FST.

 

^menu
Energetyka konwencjonalna

Polski węgiel nad przepaścią. Trzeba się wreszcie wziąć za koszty
(źródło: wnp.pl)

 „Kwestia kosztów to właśnie ta, z którą będą się musiały pilnie zmierzyć nowe zarządy spółek węglowych. Zważywszy na to, że koszty bieżącej produkcji węgla wzrosły z 620 zł/tew (złoty na tonę ekwiwalentu węgla) w 2022 roku do 863 zł/tew w 2023 roku. Jeżeli chodzi o same koszty pracy, to wzrosły one z 283,6 zł do 399,49 zł/tew.

- Trzeba będzie podjąć działania zmierzające do obniżenia kosztów. Węgiel bowiem jeszcze długie lata będzie potrzebny i będzie się sprzedawał na rynku. Ale to dotyczyć będzie węgla, który będzie porównywalny cenowo do surowca pochodzącego zza granicy - mówi portalowi WNP.PL Marian Kostempski, były prezes Kopeksu. „

 

To będzie pierwszy region z wygaszonym górnictwem. Dla pracowników program po 150 tys. zł wsparcia
(źródło: next.gazeta.pl)

Lata górnictwa węgla brunatnego w Koninie są policzone - i zostało ich niewiele. Ale transformacja w regionie na tym się nie kończy, a dopiero zaczyna. Należąca do Zbigniewa Solorza spółka ZE PAK liczy, że program "Droga do zatrudnienia po węglu" wesprze byłych i obecnych pracowników w nowej rzeczywistości. Ale jest jasne, że ta droga może być wyboista.

 

Chcą połączenia zakładów PGE. Górnicy i energetycy boją się redukcji zatrudnienia
(źródło: ddbelchatow.pl)

KOPALNIA I ELEKTROWNIA Związkowcy z PGE postulują o połączenie Kopalni i Elektrowni Bełchatów w jeden kompleks. Komitet protestacyjny sprzeciwia się zaprzestaniu wydobycia węgla do 2030 roku, bo będzie to oznaczało degradację dla całego regionu oraz likwidację tysięcy miejsc pracy. Jaki pomysł na dalsze funkcjonowanie bełchatowskiego zagłębia przedstawiono ministrom?

 

To może być cios w polskie kopalnie. Bruksela przyjęła nowe prawo
(źródło: biznes.interia.pl)

Parlament Europejski przyjął w kwietniu tzw. rozporządzenie metanowe, które w przyszłości ma ograniczyć emisję tego gazu do atmosfery. Metan uznawany jest za gaz cieplarniany znacznie niebezpieczniejszy dla środowiska niż dwutlenek węgla. Na nieszczęście, złoża węgla położone w Polsce są źródłem metanu (w różnym stopniu), a udział polskiego sektora produkcji energii w emisjach metanu jest czterokrotnie wyższy od unijnej średniej.


Czytaj więcej na :

 

Międzynarodowa Agencja Energii: opóźnienia elektrowni jądrowych
(źródło: 300gospodarka.pl)

„Podczas gdy kwestia opóźnień w budownictwie jest obecnie głównym problemem globalnym, opóźnienia w Europie i Stanach Zjednoczonych przewyższają to, co obserwuje się w innych częściach świata, przy czym szczególnie Chiny odnotowują znacznie mniej opóźnień” – wskazuje także MAE.

 

Polska wciąż liderem węglowego miksu
(źródło: 300gospodarka.pl)

Chociaż w mediach co rusz słyszymy o polskich rekordach polska energetyka pobiła rekordy produkcji prądu z OZE i odnotowała silny spadek znaczenia węgla w 2023 r. To dobra wiadomość. Zła jest jednak taka, że udział węgla w polskim miksie energetycznym jest dzisiaj największy w Europie. I większy niż w Chinach.

 

^menu
Klimat

Walka o prawo ochrony przyrody – Natura Ratuje Ludzi
(źródło: clientearth.pl)

„Ludzie potrzebują NRL, żeby przetrwać” – alarmują nie tylko ekolodzy, ale również ministrowie krajów UE, naukowcy, świat biznesu, a przede wszystkim obywatele. Aż 76 proc. naszego społeczeństwa uważa, że Polska powinna poprzeć przepisy dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law, NRL), które zapewnią bezpieczeństwo w Unii Europejskiej łagodząc skutki zmiany klimatu.

 

Rozmiękczanie Zielonego Ładu
(źródło: 300gospodarka.pl)

– Mieszkańcy Europy i firmy na kontynencie muszą odczuwać realne korzyści z szybkiej transformacji – nasza żywność powinna być bezpieczna, powietrze i gleby czyste, przyroda chroniona i dostępna, a biznes i rolnicy – traktowani uczciwie wobec zewnętrznej konkurencji. Chroniąc klimat, przyrodę i środowisko właśnie o to walczymy – dodaje Ilona Jędrasik.

 

Zmiana klimatu czyni nas biedniejszymi
(źródło: zielona.interia.pl)

Na zmiany klimatu trzeba spojrzeć bardziej "holistycznie", szczególnie na koszty gospodarcze wywołane ociepleniem, analizując je w skali globalnej, a nie w odniesieniu do pojedynczego kraju. Podejście to uchwyciło wzajemnie powiązany charakter skutków fal upałów, burz, powodzi i innych pogarszających się skutków zmian klimatu, które niszczą plony, zmniejszają produktywność pracowników oraz ograniczają inwestycje kapitałowe.

 

Kuchenki gazowe na cenzurowanym
(źródło: biznes.interia.pl)

Europejski Zielony Ład kojarzy się w Polsce ambiwalentnie, a teraz wodą na młyn przeciwników mogą być kuchenki gazowe! Zapowiedź odchodzenia od paliw gazowych elektryzuje użytkowników kotłów grzewczych. Jednak - jak wskazują eksperci, używanie gazu do celów grzewczych znacząco zwiększające emisję gazów cieplarnianych, to tylko jedna z wad wykorzystywania błękitnego paliwa. Niemniej ważny jest wpływ na zdrowie otwartych kuchenek gazowych, które poza dwutlenkiem węgla wydzielają spore ilości szkodliwego dla zdrowia dwutlenku azotu (NO2).


Czytaj więcej na:

 

Nie tylko Łużyce – rzeki USA zabarwiają się na kolor rudy
(źródło: zielona.interia.pl)

Problem zażelazienia czy rdzewnia rzek znany jest nam w terenu Łużyc, gdzie siarczki żelaza wymywane są z ziemi po zalewaniu odkrywek węgla brunatnego. Teraz podobny problem zaobserwowano w USA, gdzie wysoko w górach topi się lód i także wymywa związki żelaza ze skał.


Nie będzie już więcej kłamstw ekologicznych. UE wprowadza przepisy blokujące greenwashing
(źródło: bezprawnik.pl)

Unia Europejska wprowadziła przepisy blokujące możliwość stosowania tzw. greenwashingu przez firmy oferujące rzekomo ekologiczne produkty lub usługi. Polska ma czas do roku 2026 na dostosowanie przepisów krajowych. Zmiany są obszerne i mogą znacznie wpłynąć zarówno na sposób reklamowania, jak i produkowania wielu oferowanych do sprzedaży przedmiotów. Warto zatem już teraz wiedzieć, czym jest greenwashing i jak go unikać.

 

Polskie lasy przepalane w elektrowniach. Kilkadziesiąt hektarów co dzień
(źródło:onet.pl)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozporządzenie definiujące drewno energetyczne, tzn. takie, które może być uznane za OZE i którego spalanie w zakładach energetycznych może być dotowane. Problem jest poważny, ponieważ polskie lasy trafiają do pieców w niespotykanej dotychczas skali. W latach 2005-2020 ilość biomasy drzewnej zużywanej w bioenergetyce wzrosła niemal 140 razy. I choć dwie trzecie Polaków sprzeciwia się takiemu wykorzystaniu drzew, spalanie drewna jako odnawialnego źródła energii jest dotowane.

Komentarz redakcji:

Kilka milionów m3 rocznie spalanych w elektrowniach czy elektrociepłowniach, aby zarobić na zielonych dotacjach, to typowe wyłudzanie naszych pieniędzy na coś co ma być „zielone” a jest wręcz przeciwnie. Stare drzewa spalane często z węglem, nazywane OZE, nim nie są. Rosły około 100 lat, wiążąc CO2, spalone natychmiast przyczyniają się do emisji tego CO2 i pogorszenie katastrofy klimatycznej. Na nowe drzewa, które zwiążą ten wypuszczony do atmosfery gaz cieplarniany, trzeba czekać ok 100 lat!

Dodatkowo na to drewno czeka przemysł drzewny i społeczeństwo, które ma obietnicę Koalicji rządowej wyłączenia 20 % lasów z gospodarczego wykorzystania.

^menu
OZE

NIK: Jakość i rozwój sieci dystrybucyjnej pozostawia wiele do życzenia
(źródło: euractiv.pl)

Bez inwestycji nie będzie mowy o uwolnieniu gospodarki od węgla i niezawodnych dostaw energii. Niepełna transpozycja przepisów unijnych również opóźnia rozwój sieci dystrybucyjnej, ponieważ brak jest jednolitego środowiska prawnego alarmuje NIK.

 

A może słaby rozwój sieci ma sens?
(źródło: cire.pl)

 – Bez wcześniejszych inwestycji w magazyny energii i moce eksportowe, energia jądrowa w systemie może zyskać pierwszeństwo przed wykorzystaniem energii płynącej ze źródeł odnawialnych.

 

Prąd w piach. Tak pada rekord wyłączeń fotowoltaiki
(źródło: wyborcza.biz)

Fotowoltaika do maja mogłyby zasilić dodatkowo 132 tys. gospodarstw domowych. Ale nie miała okazji, bo została wyłączona. Tymczasem w weekendy prąd jest niemal za darmo-firmy i Kowalscy muszą nauczyć się z niego korzystać.

 

Ograniczanie produkcji energii z OZE gwałtownie rośnie
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Szybko rośnie liczba godzin w których PSE ograniczają produkcję energii ze źródeł odnawialnych. PSE tłumaczy, że winien jest brak wystarczającego odbioru i mała elastyczność elektrowni i przekonuje, że zmiany na Rynku Bilansującym zmienią sytuację.

 

Idzie rewolucja. Nowy sposób rozliczeń za energię. Już za kilka tygodni
(źródło: money.pl)

Ida zmiany dotyczące wyceny energii elektrycznej. Będą dotyczyć przede wszystkim podmiotów profesjonalnie zajmujących się jej produkcją lub obrotem. - Reforma, która wejdzie w życie 14 czerwca, da odbiorcom możliwość korzystania z tańszej energii - przekonuje dyrektor w PSE Konrad Purchała.

 

Energii ze źródeł odnawialnych będzie za dużo. Jak jej nie marnować?
(źródło: wnp.pl)

W ostatnich tygodniach dochodziło do wyłączania źródeł energii odnawialnej z powodu jej nadprodukcji. Ten problem będzie narastał, ale jest sposób, by zapobiec marnotrawstwu, wskazywali uczestnicy debaty, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

PSE potrzebuje 10 GW w magazynach energii
(źródło: gramwzielone.pl)

Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Grzegorz Onichimowski ocenia, że kluczowym wyzwaniem stojącym przed polską energetyką jest budowa magazynów energii. Szansą dla tej technologii ma być wdrażana obecnie przez PSE reforma rynku bilansującego.

 

^menu
Smog

Czyste powietrze ratuje życie
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Aż 25 tysięcy zgonów mniej zawdzięczamy czystszemu powietrzu – to główny wniosek z analizy Europejskiego Centrum Czystego Powietrza, które zbadało jak poprawa jakości powietrza przełożyła się na nasze zdrowie. Analizą objęto mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego w latach 2018-2022. Największą poprawę odnotowano w województwie śląskim – ponad 12,5 tysiąca zgonów mniej.

 

Smog
(źródło: serwisy.gazetaprawna.pl)

Justyna Glusmann- Koncepcja tych miejsc, które my nazywamy Centrami efektywności energetycznej, powinna być systemowa, bo jednostkowe inicjatywy różnych instytucji (m.in. NFOŚiGW) nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

 Centra powinny przede wszystkim posiadać wystarczające zasoby i kompetencje, aby dostarczyć obywatelom rzetelną wiedzę na temat tego, w jaki sposób mogą przeprowadzić renowacje budynków, jakie są możliwości pozyskania wsparcia finansowego dla takich działań, jakie efekty można uzyskać, jakie to może przynieść oszczędności.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej