×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
28 stycznia 2021
info
 

Energia dla Klimatu styczeń 2021

„Powołuję nowy Bauhaus. Chcę, aby Zielony Ład łączył się ze stylem życia i aby włączyli się mocniej do niego ludzie kultury, artyści”

Ursula von der Leyen

Zaczęła się zima. W Hiszpanii w wyniku śnieżycy „Filomena” nastąpił paraliż miast i transportu. W Polsce tylko na chwilę miasta stały się białe, za to powietrze smogowe jak jeszcze nigdy było gęste, co zanotowały światowe czujniki zanieczyszczenia powietrza. W górach mróz, dlatego trzymamy kciuki za kolektyw „Wilczyce” które chronią Puszczę Karpacką przed wycinką. Górnicy krótko rozmawiali z rządem o umowie społecznej, ale konkretów brak. Powracają za to pomysły nowych elektrowni węglowych jak Ostrołęka C. W końcu wydobycie węgla do 2049 r. będzie musiało znaleźć swój „kocioł”. Zostawmy śmieszki na boku. Dla polskiego węgla nie mamy dobrych wiadomości – OZE po raz pierwszy stały się głównym źródłem energii elektrycznej w UE. Polska jest jednym z krajów pozostających w tyle pod względem tego trendu. W 2020 roku 17% energii elektrycznej w Polsce pochodziło ze źródeł odnawialnych, w porównaniu z pięciokrotnie większym udziałem paliw kopalnych (83%). Złe wiadomości dla węgla płyną też z USA. Nowy prezydent Joe Biden już pierwszego dnia przywrócił USA do Porozumienia Paryskiego. W Unii Europejskiej Komisja stawia coraz mocniej na Zielony Ład, który ma być wzmocniony przez „Nowy europejski Bauhaus”.  Chodzi o to, by zrównoważony rozwój połączyć ze stylem, tak aby Europejski Zielony Ład dotarł do umysłów i domów obywateli. Aby „Nowy europejski Bauhaus” odniósł sukces, potrzebujemy wszystkich kreatywnych umysłów: projektantów, artystów, naukowców, architektów i obywateli. Na styl czy pewien klimat społeczny wpływ mają też protesty przeciwko politykom niszczącym środowisko i prawa człowieka. To będzie jasny sygnał, że nie wszystko uchodzi płazem. Brazylijski prezydent Bolsonaro być może stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym – wycinka lasów Amazonii i pozbywanie się z nich rdzennej ludności być może nie ujdzie mu na sucho. Byłby to znak dla innych „przywódców”, że jest pewna granica, której nie można przekraczać.

Coś w tym jest - styl życia jest decydujący np. dla przyzwyczajeń jak wyrzucanie śmieci w lasach. Dlatego wprowadzone jest prawo, które ma zniechęcić do pewnych zachowań. W końcu mamy surowe kary pozbawienia wolności za przestępstwa środowiskowe i dziesięciokrotnie wyższe mandaty za wywożenie śmieci do lasu. Lasy mają być czystsze, ale oby nie zabrakło w nim drzew. Puszcza Karpacka już idzie pod topór, teraz ma być „rewitalizowany” Krzywy Las w województwie lubuskim – niektóre drzewa według leśników mają zagrażać ludziom. „Wilczyce” już zdobyły rozgłos akcją ratowania lasu, która, przypomnijmy, ma wsparcie także naukowców. Ma rację szefowa KE, że w Zielonym Ładzie pomoże styl życia, tylko kto zostanie popularnym ambasadorem. Może Bernie Sanders? O jego rękawiczki już się bije cały świat.

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd styczeń a w nim najnowsze wiadomości działania Koalicji „Rozwój Tak Odkrywki Nie”

http://eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=6&kat=18&art=457

Zittau skarży  do KE się na kopalnię Turów. Ta twierdzi, że wszystko zostało już ustalone
(źródło: cire.pl)

Strategia Sprawiedliwej Transformacji regionu Bogatyni
(źródło: eko.org.pl)

Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA TRANSFORMACJĄ OBSZARU WĘGLOWEGO NA POGRANICZU POLSKO - SAKSOŃSKIM W RAMACH PROJEKTU „TRANSITION”.

Czy zabytki uratują Opolno Zdrój przed PGE?
(źródło: biznesalert.pl)

^menu
Energetyka konwencjonalna

Umowa społeczna nie postępuje
(źródło: greenpeace.org)

Kolejny termin rozmów w sprawie umowy społecznej dla górnictwa. Związki zawodowe mają żądania, strona rządowa wysyła nie tych ludzi, którzy powinni się do Katowic udać. Na razie nie wiadomo w jaki sposób Polska ma utrzymywać górnictwo do 2049 r. Brak konkretów przykrywany nierealnymi planami jak np. Ostrołęka C na węgiel.

– Wyjaśniamy sobie, co strony rozumieją w danych zapisach, a nie negocjujemy ich treści. To interpretacje, a nie negocjacje – usłyszeliśmy od uczestników spotkania.

Rosną ceny uprawnień emisji CO2
(źródło: rp.pl)

Koszty emisji CO2 są coraz wyższe, o czym boleśnie przekonuje się nie tylko polski przemysł, ale i wszyscy krajowi odbiorcy prądu. W styczniu o rekordowych cenach CO2, które po raz pierwszy w historii przekroczyły 34 euro/t, zadecydowała przede wszystkim pogoda. Jednak analitycy nie mają wątpliwości – rosnące stawki będziemy obserwować nadal i to nie tylko zimą.

Osieroconych kosztów żal – ciąg dalszy elektrowni Ostrołęka
(źródło: wnp.pl)

- Jako państwo ponieśliśmy przy budowie bloku węglowego w Ostrołęce już zbyt duże koszty, żeby w tej chwili marnotrawić parę mld zł.  Mamy nadzieję,  że rząd przynajmniej jeszcze raz się nad tym pochyli - zaznaczył Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Nord Stream II – napięte stosunki międzynarodowe
(źródło: rp.pl)

Na skutek amerykańskich sankcji zachodnie firmy po kolei wycofują się ze współpracy z Gazpromem. Niemcy i Rosja nie rezygnują. Sytuację może pogorszyć sprawa z protestami w Rosji ze względu na Nawalnego.

^menu
OZE

OZE dominują w Europie
(źródło: ember-climate.org)

"W 2020 r. po raz pierwszy odnawialne źródła energii stały się głównym źródłem energii elektrycznej w UE. W całej UE27 ze źródeł odnawialnych wytworzono 38% energii elektrycznej w Europie, a z paliw kopalnych - 37%" Polska odstaje od średniej na korzyść węgla.

Polacy stawiają na energię ze słońca
(źródło: cire.pl)

Ceny energii rosną, więc Polacy szukają sposobów na tanią i bezpieczną energię.

Z powodu opłaty mocowej czeka nas kolejna podwyżka cen energii elektrycznej już od stycznia br. w wysokości 11-12%. Jak uniknąć tych podwyżek? Fotowoltaika coraz częstszym wyborem.

Wiatraki wchodzą w morze
(źródło: green-news.pl)

PGE, Tauron i Enea szykują się na nowe otwarcie w segmencie offshore – morskiej energetyki wiatrowej. Sprzyja temu przyjęcie przez parlament nowych przepisów, które już w lutym mogą wejść w życie.

Import energii - polski rekord
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Integracja rynków energii elektrycznej w Unii Europejskiej, choć nie bez problemów, postępuje. W konsekwencji kwitnie handel transgraniczny. Ten trend dotyczy także Polski. Ze względy na duży udział węgla w produkcji, wysokie ceny zakupu tego surowca na krajowym rynku i rekordowo wysokie koszty uprawnień do emisji CO2, hurtowe ceny energii elektrycznej na polskiej giełdzie są zwykle najwyższe w Europie.

Francja i Polska w europejskim „ogonie” OZE
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Francja, Holandia, Polska – dlaczego te kraje mają problem z realizacją celu OZE do 2020 r.?

^menu
Klimat

USA wracają  do Porozumienia Paryskiego dotyczącego ochrony klimatu
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Stany Zjednoczone są drugim po Chinach największym emitentem gazów cieplarnianych. Joe Biden został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych, a jedną z pierwszych jego oficjalnych decyzji podjętych po objęciu urzędu jest powrót USA do klimatycznego porozumienia z Paryża.

Mimo pandemii, temperatury rosną
(źródło: polsatnews.pl)

Coraz bliżej do 1,5 stopnia. Ubiegłoroczne temperatury były na Ziemi średnio o 0,6 stopnia Celsjusza wyższe niż w latach 1981-2010 i 1,25 stopnia Celsjusza wyższe niż w epoce przemysłowej (czyli w latach 1800-1900). 

Dolnośląska trująca rzeka będzie bardziej trująca przez zmiany klimatu
(źródło: wiadomosci.onet.pl)

Rzeka Trująca naprawdę trująca – wymywany jest arsen. Przez podnoszenie się temperatur powietrza i wzrost częstotliwości susz  będzie zwiększała się koncentrację arsenu w wodzie oraz ryzyko zanieczyszczania wód podziemnych.

Prymus do poprawczaka – z miłości do ziemi
(źródło: noizz.pl)

Podczas grudniowej manifestacji Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, organizowanego w wielu miastach w całej Polsce, w Opolu Kacper Lubiewski udzielał się przez megafon, który w oczach władz miał szkodzić środowisku. I właśnie to było problemem.

^menu
Niska emisja

Program Czyste Powietrze – do poprawki
(źródło: energia.rp.pl)

Sztandarowy plan rządu na pozbycie się smogu powinien zostać poprawiony – apeluje Polski Alarm Smogowy. Jesteśmy już prawie w jednej czwartej tego programu, który wystartował we wrześniu 2018 r. – mówi Andrzej Guła, lider PAS – i to już najwyższy czas by zaczął on działać jak zaplanowano.

Polski smog
(źródło: cire.pl)

Smog polski jest więc smogiem pyłowym, który powstaje zimą przy mroźnej pogodzie wyżowej" - podsumowuje naukowiec. W jego opinii ten smog polski może być obserwowany nie tylko w naszym kraju, ale i na niektórych obszarach Turcji.

Ekogroszek? I dlaczego nie jest eko
(źródło: pl.clientearth.org)

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wzywa producentów i dystrybutorów paliwa „ekogroszek”, by przestali używać tej nazwy i usunęli materiały promocyjne, które zawierają np. motywy roślinne. Zdaniem prawników, to typowy przypadek greenwashingu, bo węgiel przedstawia się jako paliwo ekologiczne.

Polska jak Indie i Bangladesz
(źródło: euractiv.pl)

Ranking „Air Quality Index” wylicza dawkę zanieczyszczenia na podstawie stężeń pyłów i uśrednianych wyników jakości powietrza. 5 stycznia AQI dla Wrocławia uplasował to miasto na pozycji niechlubnego wicelidera pod względem zanieczyszczenia powietrza w Europie. Polskie miasto wyprzedziły za to miasta Indii. W inne mroźne dni sytuacja we Wrocławiu była równie zła.

Ranking samochodowych korków
(źródło: smoglab.pl)

Gdy ranking ograniczyć do samej Europy, polskie miasta lądują w absolutnej czołówce. Na przykład Łódź jest ósma, ale przed nią są jedynie miasta tureckie, rosyjskie i ukraińskie. Gdyby i je wyłączyć z zestawienia, byłaby pierwsza. Kraków w takiej sytuacji byłby czwarty (między nim a Łodzią znalazłby się jeszcze tylko Dublin i Bukareszt).

Smog i covid
(źródło: smoglab.pl)

Zła jakość powietrza przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), cukrzyca, rak płuc oraz schorzenia związane z sercem. Wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, który prowadzić może do hospitalizacji, a także śmierci.

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej