×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
13 stycznia 2021
info
 

 

Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021

 

Ach co to był za rok! Mało kto pamięta szczegóły za to bardzo dobrze raczej cztery ściany. Chętniej zastanawiamy się co przyniesie 2021 r. Ogromne nadzieje pokładamy w szczepionce na koronawirusa – tylko kiedy się spotkamy i będziemy mogli się uściskać? Tak czy inaczej technologia mRNA uznawana jest już dzisiaj za przełom w medycynie i wielu spekuluje, że będzie za to Nobel. Z dobrych rzeczy także inne -  w piątą rocznicę podpisania Porozumienia Paryskiego sprawa klimatu traktowana jest poważniej niż jeszcze rok temu. Mimo epidemii  niektóre emisje wciąż rosną, chociaż wiele państw zmieniło ostatnio swoje nastawienie do klimatu. Zdaliśmy sobie chyba sprawę, że jesteśmy istotami śmiertelnymi Ważna zmiana to także nowy prezydent USA oraz ostateczny brak weta w UE Węgier i Polski, która na pewno na tych wydarzeniach skorzysta. Już wiemy, że osiągnięcie neutralności klimatycznej ogłosiła Japonia i Korea Południowa do 2050 r., a Chiny czy Brazylia do 2060 r. Unia Europejska także zdecydowała się zwiększyć swoje cele klimatyczne. W 2021 r. kolejni ważni gracze mogą ogłosić swoje plany. Po pandemii nastąpi odbicie gospodarcze – pytanie czy będzie ono zgodne z celami polityki klimatycznej? – wszak rząd Polski liczy na spalanie węgla do 2049 r.. Unia Europejska uruchomi Fundusz Odbudowy Gospodarczej wart 750 mld euro – dla branż kopalnych i paliwowych może to być łakomy kąsek, choć raczej na pewno nie pójdzie to na wspieranie paliw kopalnych. W przyszłym roku możemy się też spodziewać podwyżki cen energii elektrycznej. Nie da się już tak mocno udawać, że energia w Polsce w sporej części pochodzi z importu. Gdyby nie import energii kilka razy musiałoby w Polsce dojść też do  20 stopnia zasilania.  Kiedy 22 czerwca ulewne deszcze zalały część elektrowni Bełchatów, a awarie innego typu wystąpiły też w kilku innych elektrowniach (Kozienice, Opole, Dolna Odra, Ostrołęka, Włocławek, Jaworzno, Łagisza), sąsiedzi uratowali Polskę przed koniecznością wyłączeń, wspierając krajowy system energetyczny 3,3 GW mocy. W pierwszych miesiącach 2021 r. ma być zawarta umowa społeczna, określająca szczegółowy scenariusz transformacji i subsydiowania górnictwa węgla kamiennego aż do wygaszenia tej branży w 2049 r. Później Polska będzie przekonywać do tej ścieżki Komisję Europejską. Problemy z Komisją będą narastać, bo czeka nas wyjaśnienie sprawy z koncesją dla odkrywki Turów do 2026 r. Komisja Europejska podjęła też decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE, w związku z niezapewnieniem odpowiednich zabezpieczeń w celu ochrony leśnych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt w lasach. Nadchodzi era Wodnika i jak wieszczyli hipisi jeszcze w XX w. przed nami być może New AgeJ Wskazuje na to wiele, także to, że plastikowe mieszadełka i kubki przejdą do śmietnika historii.

 

Węgiel Brunatny 
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Węgiel Brunatny 

Podsumowanie roku w Pod prąd – rok sukcesów Koalicji RTON

 

Ościsłowa nie będzie!
(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

3 grudnia zarząd spółki ZE PAK publicznie potwierdził, że nie będzie nowych odkrywek w Wielkopolsce. Złoża Ościsłowo i Dęby Szlacheckie nie powstaną. To świetna wiadomość dla całego regionu i wszystkich, którzy od lat protestują przeciwko budowie odkrywki.

 

Szef PGE uspokaja górników – na jak długo?
(źródło: tvbogatynia.pl)

PGE obiecywało w Turowie, że węgiel będzie kopany do 2044 r. Do Bogatyni przyjechał sam prezes po niepokojach pogotowia strajkowego, które obawia się że wydobycie skończy się w 2030 r.

 

Komin elektrowni Adamów runął
(źródło: pl.clientearth.org)

Przewracający się komin elektrowni Adamów w Turku to symbol końca węgla. Polska pilnie potrzebuje nowych źródeł energii, stare nie nadają się do modernizacji.


Ugoda w sprawie Bełchatowa
(źródło: pl.clientearth.org)

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i spółka Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) rozpoczęły rozmowy ugodowe w sprawie przyszłości kompleksu Bełchatów. Elektrownia Bełchatów to największy emitent CO2 w UE.


Przywileje - Kopalnie nie płacą za wodę
(źródło: wydarzenia.interia.pl)

- To niedopuszczalne, że polskie kopalnie i elektrownie, które pobierają na swoje potrzeby kolosalne ilości wody, są zwolnione z opłat! - mówi Katarzyna Czupryniak z Fundacji Rozwój TAK- Odkrywki NIE.

 

^menu
Energetyka konwencjonalna

Umowa społeczna z górnikami przeniesiona
(źródło: biznesalert.pl)

15 grudnia miał zostać ustalony plan zamykania kopalń Polskiej Grupy Górniczej do 2049 r.  – Mamy jeszcze mnóstwo elementów do przygotowania notyfikacji pomocy publicznej przez Komisję Europejską – mówią źródła rządowe. Polska będzie też zabiegać o finansowanie upadającego górnictwa. Szansa, że Komisja Europejska zgodzi się na „pomoc publiczną” są znikome.

 

Ceny energii w górę
(źródło: polityka.pl)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził już większość nowych taryf na energię. Na zatwierdzenie czekają jeszcze taryfy przesyłowe, czyli opłata za usługę dostarczenia energii do naszych domów. Przesył to połowa rachunku, jaki płacimy. Ale to nie koniec, bo od 1 stycznia dojdzie nam jeszcze jeden nowy składnik.

Import energii – powinniśmy dziękować sąsiadom
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Już niemal połowę zużycia energii elektrycznej gospodarstw domowych w Polsce pokrywamy za pomocą energii sprowadzonej od naszych sąsiadów. W minionym roku import ratował nas też przed wprowadzeniem 20 stopnia zasilania.


Węgiel – walka o przetrwanie
(źródło: energia.rp.pl)

Polska Grupa Górnicza szacuje, że w całym 2020 r. wydobyła około 24 mln ton węgla, podczas gdy przed rokiem było to 29,5 mln ton.


Minister Klimatu – 70% elektrowni węglowych wyłączonych do 2040 r.
(źródło: cire.pl)

"Wchodzimy w okres, kiedy transformacja polskiego systemu energetycznego staje się coraz bardziej paląca. 70 proc. naszych bloków energetycznych ma powyżej 30 lat i w ciągu dwóch dekad trzeba będzie je zastąpić. Musimy podjąć ten wysiłek nie tylko ze względów na politykę klimatyczną, ale głównie z powodu ich starości".

Komentarz redakcji:

  • Coś się tu mocno nie zgadza! Minister Klimatu mówi o zamknięciu elektrowni węglowych do 2040r a rząd negocjuje z górnikami  działanie kopalń do 2049r. Czy to znaczy, że przez 9 lat będziemy kopać węgiel dla nieistniejących elektrowni?

 

Atom zahamuje transformację energetyczną
(źródło: energia.rp.pl)

Realizacja polskiego programu rządowego rozwoju EJ z 2009 r., zablokowałaby całkowicie sens transformacji TETIP (transformacja energetyki w trybie innowacji przełomowej).

 

Szczyt wydobycia węgla za nami. Przed nami hałdy
(źródło: wysokienapiecie.pl)

W 2020 roku zużycie węgla na świecie spadnie o 5 proc. Na koniec trzeciego kwartału zwały węgla kamiennego w całym kraju przekroczyły 23,5 mln ton. Elektrownie nie chcą go już odbierać.

 

Mit: jedno miejsce pracy w kopalni tworzy cztery kolejne
(źródło: smoglab.pl)

Górnictwo wcale nie jest żyłą złota dla Śląska – twierdzą działacze Fundacji WWF Polska. Opierają się na wynikach raportu Instytutu Badań Strategicznych (IBS). Jego autorzy twierdzą, że krytycy dekarbonizacji przeceniają wartość kopalń dla rynku pracy.


Trudny czas dla ropy
(źródło: biznesalert.pl)

Spadek zapotrzebowania na energię, tanie OZE oraz zmiana stosunku USA do Porozumienia Paryskiego – oto obawy producentów ropy.

 

Audycja w TOK FM z cyklu Energia dla Klimatu, red Ewa Podolska i R. Gawlik, EKO-UNIA

Energia, kopalnie, restrukturyzacja. Jakie zmiany planuje rząd? Co myślą o nich eksperci?

Oceniamy wydzielenie aktywów węglowych  do NABE i konsolidację koncernów na podstawie raportu Prawników dla Ziemi i Fundacji Instrat. Kto za to zapłaci, kto skorzysta?

 

^menu
OZE

 Obserwator Informator TEPP o nowinkach w regulacjach dotyczących OZE, pojazdach elektrycznych, łączeniu rolnictwa i produkcji energii oraz o nowych technologiach produkcji energii z OZE.


IRENA: Technologie wodorowe ruszają wraz z deklaracjami neutralności
(źródło: irena.org)

Światowy trend przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną sprzyja pozytywnym zmianom w zakresie technologii wodorowych.

 

Przełom – więcej OZE niż węgla
(źródło: cleanenergywire.org)

Niemcy: Po raz pierwszy w historii więcej OZE niż węgla w niemieckim miksie energetycznym. Niemcy osiągnęły też swój cel OZE do 2020 40%.

 

Forum Energii: elektromobilność potrzebuje rozproszonych OZE
(źródło: forum-energii.eu)

Odpowiednie planowanie rozwoju infrastruktury, które pozwoli systemowi na czerpanie korzyści, w zależności od jego potrzeb związanych z szybkim rozwojem generacji rozproszonej OZE – oto wyzwanie przez elektromobilnością w kontekście neutralności klimatycznej.

 

Ludzie interesują się fotowoltaiką
(źródło: gramwzielone.pl)

Popularność hasła fotowoltaika w wyszukiwarce Google osiągnęła najwyższy poziom w miesiącach letnich. Dla porównania w całym ubiegłym roku średni udział zielonej energii w miksie konsumowanej energii elektrycznej w Polsce wyniósł 14,4 proc. Według wstępnych danych w całym 2020 r. udział OZE w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech wyniósł ok. 46 proc.

 

^menu
Klimat

Porozumienie Paryskie ma pięć lat
(źródło: climatechangenews.com)

Emisje wciąż rosną, ale zrozumienie dla przeciwdziałania zmianie klimatu także. USA wyszły z Porozumienia, ale za sprawą nowego prezydenta raczej szybko wrócą. Cel 1,5 stopnia jest ustalony, kraje ogłaszają czas neutralności klimatycznej.  Daleko nam do ideału, ale porozumienie jest dzisiaj silniejsze niż 5 lat temu.

UE ma nowy cel emisyjny
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Na szczycie Rady Europejskiej przywódcy UE przyjęli nowy unijny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych – nie mniej niż 55% do 2030 roku. Podniesienie celu było koniecznością w świetle pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. 


Europejski Bank Centralny chce stymulować neutralność klimatyczną
(źródło: green-news.pl)

EBC ograniczy zakupy obligacji emitowanych przez firmy prowadzące „brudne” biznesy, które generują dużo CO2.


Szczyt Ambicji Klimatycznej
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

„W roku 2021 musimy zbudować prawdziwą Globalną Koalicję na rzecz Neutralności Klimatycznej i redukcji emisji do zera netto do 2050 roku”.

 

Torfowiska z pochłaniaczy stają się emitentami
(źródło: naukawpolsce.pap.pl)

Torfowiska traktujemy, jako „gąbki” pochłaniające gazy cieplarniane, do tego miejsca stabilizujące wilgotność. Wszystko prawda, ale w innych warunkach klimatycznych niż to, co się dzieje obecnie. Te źródła „emisji” nie są uwzględnione w modelach zmiany klimatu.

 

Rok 2020 jednym z najgorętszych w historii pomiarów
(źródło: scientificamerican.com)

Nie ma jeszcze dokładnych danych, wciąż nie wiadomo czy cieplejszy był 2016 r., ale jedno jest pewne – 2020 r. był wyjątkowo ciepły, co szczególnie odczuwaliśmy zimą.

 

Więcej opadów, mniej słodkiej wody – delfiny chorują
(źródło: naukawpolsce.pap.pl)

Coraz więcej nowych i różnorodnych skutków zmiany klimatu. Delfiny chorują w wyniku spadku zasolenia wody: „Z tegorocznym rekordowym sezonem huraganów w Zatoce Meksykańskiej i wynikającymi ze zmian klimatu bardziej intensywnymi układami burzowymi w innych miejscach, z całą pewnością możemy spodziewać się kolejnych ognisk tej wyniszczającej choroby”.

 

Lodowce i groźba tsunami
(źródło: national-geographic.pl)

W zakątku Alaski zwanym lodowiec Barry’ego może doprowadzić do potężnej lawiny skalnej a ta do olbrzymiego tsunami. Prognozy mówią o końcu 2021 r.

 

^menu
Niska emisja

Covid i smog
(źródło: next.gazeta.pl)

Najwięcej przypadków zachorowania na COVID-19 występuje w województwach, w których jakość powietrza jest najgorsza - wynika ze wstępnych badań przeprowadzonych przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

 

Na wsi gorzej niż w Krakowie?
(źródło: smoglab.pl)

Objazdowe płuca w niektórych miejscach rejestrowały przekroczenia stężenia pyłów w 10 na 11 badanych dni!

 

Wrocław zostawił w tyle Chiny – smog w Polsce
(źródło: smoglab.pl)

Mgły sprzyjają smogowi. Dopuszczalne poziomy stężenia maleńkich pyłów PM 2,5 były we Wrocławiu przekroczone ponad czterokrotnie. Równie źle było w innych dolnośląskich miastach.

 

Cel – zero emisji w transporcie
(źródło: green-news.pl)

Komisja Europejska ogłosiła nową „Strategię na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności”. Do 2030 roku przewóz pasażerów na odległości do 500 km będzie neutralny klimatycznie, a na drogach UE spotkamy co najmniej 30 milionów bezemisyjnych samochodów. W roku 2050 niemal cały transport kołowy (samochody osobowe, furgonetki, autobusy i nowe ciężarówki) osiągnie zerową emisję CO2. 

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej