×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

26 sierpnia 2017
info
 

Newsletter 07/2017

Motto:

 

"Ścierają się dwa obozy, więcej – dwie kultury, dwie mentalności. Jeden obóz to pogrobowcy zbieracko-myśliwskiej epoki rozwoju społeczeństw: traktują przyrodę jako służebnicę człowieka. Jeżeli jest las – trzeba go wyciąć, jeżeli jest zwierzę – trzeba je zabić. Kiedy plemię wykarczuje las i wybije zwierzynę – wędruje dalej, aż natrafi na nowe łupy. To mentalność ludzi, dla których ziemia nie ma granic, a jej bogactwa nie mają dna i końca.
Drugi obóz to ludzie, dla których natura nie jest po prostu najzwyczajniejszą zdobyczą, ale czymś zupełnie innym – jest naszym współtowarzyszem i pobratymcem, którego obecność to warunek istnienia. Jeżeli jest las, to musi rosnąć, jeżeli jest zwierzę – musi żyć. Człowiek nie jest sam, jest częścią natury; zabijając naturę – unicestwia siebie. Oto sedno sporu o puszczę, której potężne szczątki ciągle jeszcze stoją".

 

Ryszard Kapuściński

 

 

Energia dla Klimatu, lipiec 2017

 

Tym razem rozpoczęliśmy długim, jakże aktualnym mottem, bo sprawa "gruba" i dramatyczna. A drzewa, zakorzenione, przed oprawcami uciec nie mogą. A w tym numerze m.in. informacje zza naszej zachodniej granicy o aktualnej sytuacji tamtejszej "brunatnej energetyki", że Czarnobyl znów będzie produkować energię, ... ale ze słońca, o szwajcarskim, pierwszym na świecie całkowicie samowystarczalnym energetycznie budynku wielorodzinnym, o politycznym hamowaniu rozwoju polskiej energetyki odnawialnej, podczas gdy w brytyjskim miksie energii udział elektrowni węglowych spadł w ciągu pięciu lat z ok. 40 proc. do zaledwie 2 proc. (!!!).

A ponadto w numerze o "zabójczo efektywnych" polskich dotacjach do paliw kopalnych w stosunku kosztów opieki zdrowotnej (zgony, choroby, koszty leczenia itd.), których przyczyną jest zanieczyszczone energetyką kopalną powietrze, i że w latach 1900-2015 z powodu globalnego ocieplenia 40 proc. gatunków kręgowców straciło ponad 80 proc. (!!!) swojego terytorium.

A wszystkim zmęczonym czytaniem polecamy film "Punkt krytyczny. Energia odNowa", trochę przygnebiający, ale też jasno i klarownie pokazujący gdzie jesteśmy i, co najważniejsze, pełen odnawialnej energii młodych ludzi, dla których energia kopalna to muzeum - chcących zmienić świat na lepszy dla siebie, klimatu, przyszłości.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

Komisja Europejska ws. kopalni odkrywkowej węgla brunatnego "Tomisławice"

(źródło: przyjezierze.org/pl)

Komisja Europejska wystosowała do władz polskich dodatkową opinię w ramach postępowania o wpływie kopalni odkrywkowej na dwa pobliskie obszary Natura 2000 Ostoja Nadgoplańska oraz Jezioro Gopło.

 

 

także ws. odkrywki "Tomisławice":

 

Przedłużenie postępowania przed GDOŚ w sprawie odwołania ZE PAKu od decyzji RDOŚ w sprawie odkrywki "Tomisławice"

 

 

Tobiszowski o budowie kopalni Złoczew: tu nie ma o czym dyskutować

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W tym roku powinna zapaść pozytywna decyzja o budowie kopalni, która wydłuży pracę największej polskiej elektrowni – poinformował w Sejmie wiceminister energii. Na drodze mogą jednak stanąć miliardowe koszty.

 

 

Komentarz redakcji:

Jak to nie ma o czym dyskutować? - Panie ministrze. Jest dokładnie odwrotnie. Bo suweren nie chce odkrywek. Przecież przed wyborami przyszła premier Szydło zapewniała: będziemy do was jeździć, z wami rozmawiać, nic o was bez was itd, itp. Jak Panu się nie chce rozmawiać z suwerenem i realizować obiecaną politykę rządu, to nikt Pana nie trzyma. Proszę zrezygnować choćby dziś.

 

Rząd stracił zapał do węgla brunatnego

(źródło: rp.pl)

Choć Ministerstwo Energii oficjalnie zakłada budowę nowych odkrywek, to szanse na ich realizację są dziś znikome. W polskim rządzie nie ma determinacji, by budować nowe kopalnie węgla brunatnego – wynika z informacji „Rzeczpospolitej". Co za tym idzie, także największy producent tego surowca – kontrolowana przez państwo Polska Grupa Energetyczna (PGE) nie pali się do bardzo kosztownych inwestycji.

 

Komentarz redakcji:

Chocholi taniec wokół polskiej energetyki trwa w najgorsze. Brak w tym wizji, strategii i sensu. I "innowacyjne zaklęcia" premiera Morawieckiego nic tu nie pomogą. Decydują interesy wyborcze i polityczne, a w tej mętnej wodzie partykularne korzyści odnoszą różne lobby i powiązane z nimi spółki i spółeczki, a nie Polska i społeczeństwo.

 

 

i jeszcze kolejna dawka chaosu na ten temat:

 

Strategia energetyczna Polski, czyli ile węgla w węglu

 

 

Węgiel Łużycki, 25 lipca 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o przygotowanym przez GRÜNE LIGA liście wzorcowym dla mieszkańców przygranicznych niemieckich miejscowości, by wypowiedzieli się przeciwko wpisaniu polskiej kopalni odkrywkowej, po drugiej stronie Nysy Łużyckiej, do lubuskiego planu wojewódzkiego, ponieważ to zapewni bezpieczeństwo planowania w regionie.

 

 

Węgiel Łużycki, 30 czerwca 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o sukcesywnym "zabijaniu" jeziora Pastlingsee przez odwodnienie i lej depresyjny kopalni Jänschwalde.

 

 

Węgiel Łużycki, 14 czerwca, 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o tym, że także w Niemczech działa węglo-brunatna propaganda. I tak np. w dokumencie dotyczącym gospodarczego i strukturalnego rozwoju Łużyc rządy Brandenburgii i Saksonii umieściły zapis, że węgiel brunatny jest "nierozerwalnie z Łużycami związany".

 

 

Polityka i wydarzenia

 

Kto najwięcej inwestuje w energetykę?

(źródło: rp.pl)

Chiny wkładają najwięcej pieniędzy w projekty energetyczne. Rosną wydatki na energetykę w USA. Europa jest liderem efektywnościowi energetycznej. Najwięcej pieniędzy kraje europejskie przeznaczają na docieplanie budynków.

 

 

Chiny odchodzą od węgla. W planach już "tylko" 100 nowych elektrowni

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Chiny coraz poważniej traktują walkę z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu. Rząd wstrzymuje budowę stu elektrowni węglowych, promuje energetykę odnawialną (...), a powołany przez Chiny międzynarodowy bank AIIB kończy z finansowaniem węgla. I choć Pekin (miasto-prowincja - red.) zamknął właśnie ostatnią elektrownię węglową, to w innych prowincjach w ciągu 4 lat ma ich powstać więcej, niż pracuje dziś w całej Unii Europejskiej.

 

Komentarz redakcji:

Chiny to olbrzym o skali zmian trudnych do ogarnięcia. Ale trendy widać. Ograniczają zużycie węgla. Dziś to już "tylko" ok. 64 proc. miksu energetycznego (mniej niż u nas!). A w 2016 r. w energetykę odnawialną zainwestowały 88 mld dol. - najwięcej na świecie. Do roku 2020 planują zainwestować w tę dziedzinę 361 mld dol. Wygląda na to, że "komunistyczne" Chiny lepiej czują ducha zmian niż "elektromobilna" Polska.

 

 

Udział węgla w brytyjskim miksie energii to już tylko 2 proc.

(źródło: gramwzielone.pl)

Zaledwie w ciągu pięciu lat udział elektrowni węglowych w wytwarzaniu energii na wyspach spadł z ok. 40 proc. do zaledwie 2 proc. odnotowanych w I połowie br.

 

 

Trump nie rozwiąże problemów polskiej energetyki

(źródło: pl.clientearth.org)

Podczas gdy – wbrew retoryce swojego prezydenta – USA same inwestują w nowoczesne technologie, rozwijają OZE i odchodzą od węgla, nam po prostu chcą sprzedać swój gaz - LNG. Oznacza to, że oprócz emisji z węgla do polskiego powietrza dorzucimy jeszcze emisje z importowanego gazu.

 

 

Zrzucimy się na nowe elektrownie. Rząd wprowadzi "abonament węglowy"

(źródło: onet100.vod.pl)

Prawdopodobnie po wakacjach parlament zajmie się nową opłatą, którą będą co miesiąc uiszczać gospodarstwa domowe i firmy. Tak zwany abonament węglowy przyczyni się do wzrostu rachunków za prąd. Uzyskane w ten sposób pieniądze pójdą głównie na dotacje dla nowych elektrowni węglowych. To nie spodoba się Komisji Europejskiej.

 

Komentarz redakcji:

Kierunek jest absurdalny, zamiast stopować dotowanie węgla i wspierać nową energetykę - oszczędną, odnawialną, rozproszoną i prosumencką, brniemy, jako ostatni kraj w Europie, w niebezpieczeństwo monopolu węglowego, coraz bardziej z importu z…Rosji?!

Warto obejrzeć ten krótki, ale treściwy filmik.

 

 

także na ten temat:

 

Rynek mocy. Jaka metoda naliczania opłaty dla gospodarstw domowych?

(źródło: wnp.pl)

Opłata mocowa dla gospodarstw domowych będzie uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej - napisał w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Pierwszy raz opłatę tę zobaczymy na rachunkach w październiku 2020 r.

 

 

Ustawa o rynku mocy: na co mają trafić dodatkowe pieniądze? - audycja w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

Co piszczy w projekcie ustawy o rynku mocy wyjaśnia Justyna Piszczatowska z portalu wysokienapiecie.pl w audycji red. Aleksandry Dziadykiewicz z cyklu Raport Gospodarczy, w radiu TOK FM.

 

 

Także na ten temat analiza sporządzona przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi:

 

"Rządowy projekt ustawy o rynku mocy. Wątpliwości prawne, środowiskowe i ekonomiczne"

 

 

Rynek mocy zabetonuje system oparty na węglu

(źródło: rp.pl)

Scentralizowany system oparty na dużych blokach energetycznych, rodem z PRLu, to przestarzały model – mówi Anna Ogniewska z Greenpeace, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

 

Wiele pytań o rynek węgla

(źródło: chronmyklimat.pl)

Po debacie "Dlaczego węgiel tanieje?" zorganizowanej w maju br. przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. O komentarz w kwestiach, których eksperci nie zdążyli poruszyć podczas spotkania poprosiliśmy dr. Michała Wilczyńskiego.

 

 

Energa woli własny węgiel

(źródło: rp.pl)

Energa nie ujawnia, w jakim stopniu zmienią się koszty zakupu węgla w związku ze zwiększeniem dostaw z PGG. – Można jednak przypuszczać, że Energa będzie płaciła więcej za surowiec z PGG niż z usytuowanej bliżej Bogdanki, z uwagi na wyższe koszty transportu ze Śląska – szacuje Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

 

Komentarz redakcji:

Ręczne ratowanie kopalni oczywiście kosztuje. Znowu dopłacimy do węgla. My!

 

 

PGG szykuje przewrót na rynku węgla

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska Grupa Górnicza chce całkowicie przejąć sprzedaż miałów węglowych do ciepłowni i małych firm. Pośrednicy, którzy dotychczas obsługiwali ten rynek są zaniepokojeni, ale jeśli PGG rzeczywiście się ich pozbędzie, to czy będzie sama importować brakujący węgiel?

 

 

Minister Tchórzewski: Potrzebujemy nowoczesnego górnictwa, które będzie stanowiło trzon naszego bezpieczeństwa energetycznego

(źródło: me.gov.pl)

- Nowoczesne górnictwo wsparte innowacyjnymi rozwiązaniami może sprostać wyzwaniom klimatycznym i udowodnić, że korzystanie z węgla jako źródła energii może być efektywne i bezpieczne dla środowiska – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Międzynarodowego Forum Górniczego zorganizowanego w Kopalni Pniówek.

 

 

Musimy uniezależniać się od węgla

(źródło: eko.org.pl)

Przedstawiciele stowarzyszeń EKO-UNIA i Pracownia na rzecz Wszystkich istot wzięli udział w Walnych Zebraniach Akcjonariuszy polskich spółek energetycznych ENERGA i ENEA celem przekazania zarządom pytań dotyczących ich polityk energetyczno-klimatycznych i kontrowersyjnych inwestycji.

 

 

Jaką energetykę warto dotować? - Relacja z debaty

(źródło: chronmyklimat.pl)

Dziedziny warte wsparcia publicznego to te, które możliwie najlepiej spełniają kryteria rozwoju cywilizacyjnego i mają szansę na dalszy rozwój bez dotacji.

 

 

Zapis debaty online:

 

Duże bloki węglowe mają mniej zanieczyszczać

(źródło: pl.clientearth.org)

Elektrownie i ciepłownie węglowe w Europie mają cztery lata, aby znacznie zmniejszyć emisje szkodliwych substancji do powietrza. 31 lipca Komisja opublikowała komunikat w sprawie najnowszych regulacji unijnych dotyczących norm zanieczyszczeń z dużych obiektów spalania (tzw. BAT LCP). Polskie firmy energetyczne szukają środków na modernizacje albo liczą na uzyskanie odstępstw od nowych obowiązków.

 

 

LNG podbija świat

(źródło: rp.pl)

Międzynarodowa Asocjacja Gazowa Cedigaz opublikowała prognozę rozwoju rynku gazu do 2035 r., czyli do momentu, kiedy eksperci spodziewają się, że światową energetykę zdominują odnawialne źródła.

 

 

Więcej energii elektrycznej trafia do Polski z Ukrainy

(źródło: rp.pl)

W I półroczu Ukraina o 60 proc. zwiększyła eksport prądu do sieci sąsiadów. Za dwa lata najwięcej chce sprzedawać do Polski i na Węgry.

 

 

Francja bez węgla, z elektrycznymi autami

(źródło: biznesalert.pl)

Zakaz dla aut spalinowych (do 2040 r.) i węgla ma doprowadzić Francję do "neutralności węglowej" już w 2050 roku. Polityczny gest prezydenta Macrona przed rozpoczęciem szczytu G-20 będzie miał długofalowe konsekwencje dla Francji i Europy.

 

 

Wielka Brytania zakaże sprzedaży aut na ropę

(źródło: gramwzielone.pl)

Brytyjski rząd jest kolejnym, który zamierza wprowadzić (od 2040 r.) zakaz sprzedaży samochodów z tradycyjnymi silnikami.

 

 

Atom

 

Francja zamierza zamknąć 17 reaktorów atomowych

(źródło: energetyka24.com)

Rząd w Paryżu zamknie do 17 elektrowni atomowych działających na terenie Francji – zapowiedział minister ekologii Nicolas Hulot.

 

Komentarz redakcji:

Francja to ma szczęście. Ministrem środowiska jest znany dziennikarz, aktywista i prawdziwy miłośnik przyrody. A w rządzie jest jednym z trzech ministrów (spośród 22, w tym 11 kobiet) wyróżnionych prestiżową rangą tzw. ministrów stanu (ministre d’État). I – uwaga! - pełny tytuł jego stanowiska brzmi: Minister Ekologicznej i Inkluzywnej Transformacji, Minister Stanu. Tak prezydent Macron buduje i promuje wizerunek ekologicznej, odpowiedzialnej Francji, i zapowiada "zieloną" przemianę całego modelu państwa. A my... mamy Szyszkę.

 

 

Polska i Chiny podpisały porozumienie dot. wykorzystania energii jądrowej

(źródło: energetyka24.com)

14 lipca 2017 r. w Pekinie wiceminister energii Andrzej Piotrowski oraz jego chiński odpowiednik Li Fanrong podpisali polsko-chińskie porozumienie o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

 

 

Der Tagesspiegel: Niestabilne OZE mogą uszkodzić elektrownię jądrową

(źródło: biznesalert.pl)

Niemiecka elektrownia jądrowa została uszkodzona, ponieważ jej operatorzy w odpowiedzi na zapotrzebowanie sieci zwiększali oraz obniżali produkcję energii. Incydent ma wspierać teorię, że energetyka jądrowa nie może iść w parze z OZE. W badaniu Greenpeace z 2011 roku stwierdzono, że OZE i atom nie są kompatybilne, a możliwą konsekwencją jest uszkodzenie prętów paliwowych.

 

Komentarz redakcji:

Jeszcze jeden koszt coraz bardziej w dzisiejszym świecie muzealnej energetyki atomowej. I strategiczna wskazówka dla polskiego rządu, by do naszego systemu energetycznego, który powinien być nowoczesny, inteligentny i elastyczny nie wstawiać "atomowej kłody" - niebezpiecznej i hamującej rozwój.

 

 

Minireaktory nadzieją energetyki atomowej?

(źródło: kopalniawiedzy.pl)

Obecnie powstaje coraz mniej elektrowni atomowych m.in. dlatego, że bardzo trudno jest zebrać odpowiednie środki. Tymczasem 50-megawatowe moduły NuScale byłyby niezwykle tanie w porównaniu z tradycyjną elektrownią. Nawet większa instalacja powinna być niezwykle atrakcyjna cenowo.

Komentarz Ryana Fitzpatricka odpowiedzialnego za program czystej energii w think-tanku Third Way:
Koszt na megawatogodzinę wcale nie musi być niższy tylko dlatego, że wybuduje się mniejszy reaktor. Obniżenia kosztów trzeba szukać gdzie indziej.

 

Komentarz redakcji:

Co rusz - od wielu lat - słyszymy, że nowa technologia atomowa będzie tańsza i konkurencyjna.
Ale po katastrofach w elektrowniach tego typu rzeczywistość ekonomiczna skrzeczy. I to bardzo. To bez wątpienia najdroższy obecnie sposób zaopatrzenie w energię…

 

 

Trump wznowi rozwój energetyki jądrowej

(źródło: biznesalert.pl)

Przemawiając z okazji święconego w USA "Tygodnia Energetyki", prezydent Trump oświadczył, że zmieni zdecydowanie stosunek rządu USA do energetyki jądrowej. Podczas gdy prezydent Obama popierał energetykę odnawialną, prezydent Trump widzi znaczenie i zalety energetyki jądrowej – pisze dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

 

Komentarz redakcji:

Dr Strupczewski - nasz, polski, niezmordowany apostoł atomistyki - musi być naprawdę zdesperowany skoro wierzy Trumpowi. Naszym zdaniem nawet Trump nie da rady megatrendom światowej energetyki. Ale marzyć o tym i o to się modlić razem z prezydentem USA dr Strupczewski zawsze może – we dwóch raźniej :)

 

 

Czy KGHM wybuduje reaktor jądrowy?

(źródło: wysokienapiecie.pl)

KGHM chce zainwestować w polsko-niemiecki reaktor wysokotemperaturowy, tzw. DFR, produkujący prąd, ciepło i wodór. Projekt znalazł się na polskiej liście zgłoszonej do tzw. Planu Junckera. Nie wiadomo tylko, na ile poważnie traktować pomysły z tej listy.

 

 

Niska emisja

 

Rządy na całym świecie wydają miliardy na niszczenie zdrowia obywateli

(źródło: healpolska.pl)

Nowy raport organizacji HEAL pokazuje w jaki sposób dotacje do paliw kopalnych umacniają przemysł, który odpowiada za przedwczesne zgony, dotkliwe choroby i ogromne koszty opieki zdrowotnej na całym świecie. Dotacje te są rażącym naruszeniem ustaleń Szczytu Klimatycznego w Paryżu.

 

Komentarz redakcji:

Zwracamy uwagę, jak "zabójczo efektywne" są polskie dotacje do paliw kopalnych. Stosunek naszych kosztów opieki zdrowotnej (związanych ze zgonami, chorobami, kosztami leczenia itd.), których przyczyną jest zanieczyszczone energetyką kopalną powietrze, do tych kopalnych dotacji wynosi 28 (!!!). Czyli każdy jeden złoty dotacji do paliw kopalnych generuje 28 zł kosztów zdrowotnych. "Zabójstwo" zdrowia społeczeństwa i budżetu w jednym. To pierwsze tego typu zestawienie tych dotacji i kosztów opieki zdrowotnej wynikających z zanieczyszczania powietrza wywołanego energetyką kopalną.

 

 

Cały Raport (po angielsku):

 

 

Około września zostanie przetłumaczona i udostępniona polska część raportu.

 

Sąd uznał, że Zakopane bezprawnie pobiera opłatę miejscową

(źródło: pl.clientearth.org)

10 lipca 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że Zakopane nielegalnie pobiera opłaty miejscowe od turystów. Wyrok to efekt skargi, którą złożył turysta Bogdan Achimescu, wspierany przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

 

 

Województwo śląskie w walce ze smogiem skorzysta z rad Banku Światowego

(źródło: rp.pl)

Międzynarodowi specjaliści Banku Światowego pomogą samorządowi woj. śląskiego, analizując i doradzając ws. problemu zanieczyszczenia powietrza w tym regionie.

 

 

Apel do PGG i JSW o zaprzestanie sprzedaży mułów węglowych i flotokoncentratów

(źródło: gornictwo.wnp.pl)

W imieniu wszystkich, dla których wartością nadrzędną jest zdrowie i życie ludzkie, zwracam się z apelem do władz Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej o powstrzymanie sprzedaży mułów i flotokoncentratów na rynek paliw sektora komunalno-bytowego - napisał Wojciech Saluga, marszałek województwa śląskiego w specjalnym apelu.

 

Komentarz Kuby Gogolewskiego z Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE":

Moment, na który czekałem od dawna - marszałek woj. śląskiego wzywa spółki węglowe do zaprzestania sprzedaży mułów i flotokoncentratów na rynek paliw sektora komunalno-bytowego!!!
Ograniczenie sprzedaży od razu wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w okresie grzewczym na południu Polski.

 

 

Nie ma kolejki po pieniądze na ochronę powietrza z NFOŚiGW

(źródło: rp.pl)

Do wzięcia jest 750 mln zł, ale na razie tylko Białystok aplikował o niespełna 33 mln zł. Kolejnych chętnych nie ma, choć w konsultacjach zgłaszano zapotrzebowanie na 1 mld zł. To dlatego, że generalnie warunki programu Region są oceniane jako mało atrakcyjne.

 

 

Łupki

 

Łupkowa ropa nie daje zarobić

(źródło: rp.pl)

Eksport staje się jedyną szansą na zyski amerykańskich firm branży ropy z łupków. Straty mają nie tylko małe i średnie spółki. Także gigant Exxon zarabia na wydobyciu, ale za granicą.

 

Komentarz redakcji:

Sytuacja w łupkach doskonale obrazuje rosnące ryzyko opierania energetyki na paliwach kopalnych. Nawet tej, opartej na "cudownych dzieciach" – gazie i ropie z łupków. Wobec ekspansji taniejacej energetyki odnawialnej koniec starej, kopalnej energetyki wydaje się w perspektywie 10-20 lat jednak przesądzony.

 

 

Trwa chińska rewolucja łupkowa. To zagrożenie dla rosyjskich interesów

(źródło: energetyka24.com)

W 2016 roku wydobycie gazu łupkowego na terytorium Chin wyniosło 7,9 mld m3, co oznacza wzrost o 76% - informuje Ministerstwo Zasobów Naturalnych ChRL. Analitycy wskazują, że w perspektywie długoterminowej rozwój "rewolucji łupkowej" może poważnie zaszkodzić rosyjskim interesom w Państwie Środka.

 

 

Ameryka sięga po broń gazową

(źródło: rp.pl)

"Będziemy eksportować swoje surowce energetyczne na cały świat" – cytuje Trumpa agencja Reuters.

 

 

Gaz łupkowy zmienił USA

(źródło: zawszepolska.eu)

Rozmowa z Phelimem McAleerem reżyserem filmu "FrackNation" mówiącym m.in. "To fascynujące jak gaz łupkowy zmienił USA".

 

Komentarz redakcji:

Fascynujące? Czyżby? Na pewno dla wielu, także Amerykanów, nowoczesna, odpowiedzialna za świat przyszłość energetyki, to jednak źródła odnawialne. A patrzenie na gaz łupkowy tylko przez pryzmat zysków korporacji, bez analizy długofalowych skutków społecznych, środowiskowych, w tym zanieczyszczenia wód, czy niekontrolowanych – ocieplających klimat - emisji tego gazu do atmosfery, to działanie zgodne z hasłem "po nas potop" - a raczej...popiół zostanie…

 

 

Łupkowi producenci ograniczają inwestycje

(źródło: e-petrol.pl)

Spadek cen ropy daje się we znaki amerykańskim producentom surowca ze złóż niekonwencjonalnych.

 

 

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce – czy jest wciąż jakakolwiek nadzieja?

(źródło: newropeans-magazine.org/pl)

Mija 10 lat od wydania w Polsce pierwszej koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu łupkowego.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Energia odnawialna wciąż na cenzurowanym

(źródło: rp.pl)

- Źle się dzieje, że niszczony jest kręgosłup systemu wsparcia, który na rynku będzie funkcjonował jeszcze przez długie lata, a który został zatwierdzony przez Komisję Europejską – mówi o zielonych certyfikatach Grzegorz Wiśniewski. Jako ekspert Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP będzie doradzał Andrzejowi Dudzie prewencyjne zatrzymanie wejścia w życie poselskiej ustawy o OZE np. przez odesłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

 

 

Lex Energa pomoże państwowemu koncernowi

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Uchwalana w pośpiechu nowelizacja ustawy o OZE pomoże państwowym koncernom, zwłaszcza gdańskiej Enerdze, wyplątać się z niekorzystnych dla nich umów z prywatnymi inwestorami. Tych drugich i banki, które sfinansowały inwestycje o wartości blisko 30 mld zł, zostawi jednak na lodzie.

 

 

i dalej na ten temat:

 

Lewiatan komentuje poselską nowelizację ustawy o OZE

 

 

Prezes URE mocno skrytykował nowelizację ustawy o OZE

 

 

A zadowolony z siebie prezes Energi o nowelizacji ustawy o OZE:

"udało mi się dzięki ciężkiej pracy"

 

 

O rozwoju OZE w Polsce decydują mikroinstalacje. Przyłączenia większych OZE symboliczne

(źródło: gramwzielone.pl)

Dane o przyłączeniach odnawialnych źródeł energii w I kwartale br. pokazują, że łączna moc przyłączonych w tym czasie najmniejszych, z reguły domowych instalacji OZE jest razem znacznie wyższa niż łączna moc wszystkich nowych, większych instalacji. Zastój inwestycyjny na polskim rynku energii odnawialnej trwa nadal.

 

 

Od roku mieszkają bez dostępu do sieci elektrycznej

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Zasilanie domu wyłącznie energią słoneczną i geotermalną jest możliwe. Udowadniają to Szwajcarzy, którzy od roku mieszkają w pierwszym takim wielorodzinnym budynku na świecie. Wykorzystane w nim technologie współtworzą naukowcy i informatycy z Krakowa.

 

 

Morgan Stanley: OZE stają się najtańszym źródłem energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Amerykański bank inwestycyjny dołącza do grona instytucji wskazujących na spadające koszty energii odnawialnej, które w niedalekiej perspektywie mają uczynić OZE najtańszymi źródłami energii.

 

 

Wiosną w USA było więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z atomówek

(źródło: kopalniawiedzy.pl)

W marcu i kwietniu produkcja energii odnawialnej z dużych instalacji przewyższyła, po raz pierwszy od lipca 1984 roku, produkcję energii z elektrowni atomowych. W USA instaluje się coraz więcej mocy ze źródeł odnawialnych, a spadający koszt tego typu instalacji tylko zachęca do dalszych inwestycji.

 

 

Hawajski regulator zatwierdza plan na 100 proc. energii z OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Hawajski regulator rynku energetyczneg zaakceptował plan przejścia – do 2045 r. – wysp archipelagu na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

 

 

Zmiany w prawie niewiele pomogły zielonej energii

(źródło: rp.pl)

Choć normy budowlane dla domów jednorodzinnych miały stymulować rozwój OZE, to jednak do boomu nam jeszcze bardzo daleko.

 

 

Toyota zapowiada rewolucję w samochodach elektrycznych

(źródło: gramwzielone.pl)

Toyota poinformowała, że pracuje nad samochodami elektrycznymi zasilanymi przez zupełnie nową technologię baterii składających się z cząstek stałych.

 

 

Słońce

 

Ukraina chce na nowo otworzyć elektrownię w Czarnobylu. Znów będzie produkować energię, ale ze słońca

(źródło: o2.pl)

Już wkrotce mają ruszyć pierwsze badania francuskiej firmy Engie, która we współpracy z ukraińskim rządem przywróci Czarnobyl do łask. Zdaniem Ostapa Semeraka, ukraińskiego ministra środowiska, Czarnobyl stanie się wielkim centrum energii odnawialnej. Planowany koszt inwestycji to ponad 1,25 mld dolarów.

 

 

Rząd zakontraktował energię słoneczną za 2 mld zł. Ruszyła pierwsza taka elektrownia

(źródło: bankier.pl)

Do sieci po raz pierwszy trafiła energia z "zielonej" elektrowni wybudowanej dzięki nowemu systemowi wsparcia - tzw. aukcjom OZE. Łącznie rząd zakontraktował już na aukcjach energię słoneczną za ponad 2 mld zł. Od stycznia energetykę odnawialną czekają jednak kolejne zmiany, które nie posłużą inwestorom.

 

 

Elon Musk roztacza wizję zasilania całego kraju energią słoneczną

(źródło: technowinki.onet.pl)

Miliarder Elon Musk w ostatnim czasie coraz więcej inwestuje w technologię pozyskiwania energii z promieni słonecznych. Jego zdaniem już teraz dałoby się w ten sposób produkować energię dla całych Stanów Zjednoczonych i nie trzeba by do tego zbyt wiele miejsca - wystarczyłby do tego celu kwadrat terenu o boku długości 160 km.

 

 

Energia słoneczna w Twardogórze?

(źródło: mojaolesnica.pl)

Gmina Twardogóra planuje w najbliższym czasie uruchomienie projektu, w wyniku którego mieszkańcy będą mogli uzyskania dotacje na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych. Realne dofinansowanie może sięgnąć 70-75 proc.

 

 

Zakłady Husqvarny będą zasilane energią słoneczną

(źródło: swiatoze.pl)

Grupa Husqvarna poinformowała, że jeden z jej zakładów, w Nashville w stanie Arkansas, będzie zasilany energią słoneczną. Oczekuje się, że elektrownia słoneczna zmniejszy redukcję dwutlenku węgla (CO2) o około 1000 ton w pierwszym roku jej funkcjonowania. Według założeń elektrownia ma funkcjonować 25 lat.

 

 

Wiatr

 

Europa przyłączyła wiatraki o mocy 6,1 GW. Wynik Polski symboliczny

(źródło: gramwzielone.pl)

W pierwszej połowie 2017 roku w Europie powstały nowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 6,1 GW. To zasługa głównie inwestycji w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. W Polsce, która w 2015 r. była drugim największym rynkiem wiatrowym w Europie, przyłączono jedynie kilka turbin.

 

 

Tauron pozwany za wiatraki

(źródło: rp.pl)

Invenergy, amerykański inwestor z branży energetyki pozywał Tauron o ponad 1,2 mld zł (około 325 milionów dolarów) odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umów długoterminowych. Stawia też zarzuty Skarbowi Państwa.

 

 

Najtrudniejszy rok energetyki wiatrowej

(źródło: biznesalert.pl)

Dziś energetyka wiatrowa w Polsce to 3000 MW pozwoleń na budowę. Jak ostrzegają specjaliści Cliffor Chance i TPA Poland dalsze prace nad nowelizacją ustawy o OZE mogą doprowadzić do sytuacji kiedy Komisja Europejska nałoży na Polskę kary, a ich koszty będą ponosić obywatele.

 

 

Rekord wielkości turbin wiatrowych

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Na Morzu Irlandzkim działa od niedawna farma wiatrowa z największymi na świecie turbinami o mocy 8 MW każda. To nie koniec wyścigu – trwają testy jeszcze większych turbin.

 

 

Na wybrzeżu Szkocji powstaje pierwsza na świecie pływająca elektrownia wiatrowa

(źródło: alexjones.pl)

Rewolucyjna technologia pozwoli na pozyskiwanie energii wiatrowej na wodach zbyt głębokich dla obecnych konwencjonalnych turbin.

 

 

Raport Arup: wiatraki na lądzie niemal dwa razy tańsze niż atomowa Hinkey Point C

(źródło: gramwzielone.pl)

Z raportu wynika, że produkcja energii z farm wiatrowych jest już obecnie prawie dwa razy tańsza niż energia, która będzie sprzedawana z pierwszej od lat na Wyspach nowej elektrowni jądrowej.

 

 

Orlen z pionowymi wiatrakami na stacjach paliw

(źródło: solarkurier.pl)

Konstrukcje o pionowej osi uniezależniają od kierunku wiatru, a możliwość pracy nawet przy niskiej prędkości wiatru pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok.To kolejny krok w kierunku zwiększania samowystarczalności energetycznej obiektów w sieci detalicznej PKN Orlen.

 

 

Mikroturbina wiatrowa z Łodzi wygrała w Holandii

(źródło: tulodz.com)

Studenci z Politechniki Łódzkiej wygrali międzynarodowy konkurs turbin wiatrowych w Holandii. Zawody International Small Wind Turbine Contest 2017organizowane przez NHL University of Technology w Leeuwarden gromadzą drużyny z wiodących europejskich ośrodków badawczych.

 

 

Klimat

 

Firmy, które najbardziej trują świat

(źródło: rp.pl)

Zaledwie 100 firm odpowiada za 71 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie. Jeśli wydobywanie paliw kopalnianych będzie równie intensywne przez następne 28 lat, jak między 1988 a 2017 rokiem, zwiększa się ryzyko, że średnie temperatury na świecie wzrosną do końca tego stulecia o 4 stopnie Celsjusza.

 

Komentarz redakcji:

Zdecydowanym "liderem" jest kontrolowana przez chiński rząd China Coal Energy. Emituje aż 14,3 proc. światowych gazów cieplarnianych. Miejmy nadzieję, że węglowe ambicje polskich polityków nie są aż tak wygórowane.

 

 

Jesteśmy w Punkcie Krytycznym

(źródło: chronmyklimat.pl)

Na kanale You Tube WWF Polska można zobaczyć film "Punkt krytyczny. Energia odNowa", który jasno i klarownie pokazuje: gdzie jesteśmy, co jest obecnie najważniejsze i co można zrobić, aby mieć szansę na bezpieczną przyszłość w obliczu zmian klimatu.

 

Komentarz redakcji:

Nie ma co gadać, ale jest co oglądać. Bardzo, bardzo polecamy!

 

 

Globalne ocieplenie przyspiesza wymieranie gatunków

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zespół pod kierownictwem Gerardo Ceballosa przedstawia przerażające dane dotyczące zasięgu i liczebności kręgowców na przestrzeni lat 1900-2015. 32 proc. wszystkich gatunków uwzględnionych w przeglądzie w tym okresie zmniejszyło swój zasięg i liczebność. 40 proc. gatunków straciło ponad 80 proc. (!!!-red.) swojego terytorium.

 

 

Greenpeace krytykuje antyklimatyczną politykę Trumpa - na Pałacu Kultury i Nauki

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

Wieczorem, w dniu przyjazdu Donalda Trumpa do Polski, aktywiści Greenpeace wyświetlili na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie ogromny napis "No Trump, Yes Paris". Protestowali w ten sposób przeciwko antyklimatycznej polityce prezydenta Stanów Zjednoczonych i zapowiedzi wycofania USA z tzw. porozumienia paryskiego.

 

 

G20: brak zgody ws. klimatu - Trump w izolacji

(źródło: rp.pl)

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Merkel zaprzeczyła, że włączenie do komunikatu zdania, że Stany Zjednoczone chcą pomóc innym krajom w czystym i skutecznym wykorzystaniu kopalnych źródeł energii, było zbyt daleko idącym ustępstwem wobec Waszyngtonu. Wyraźnie zaznaczyliśmy, że to jest stanowisko USA, a nie pozostałych państw - podkreśliła.

 

 

Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych zbada wpływ polityki klimatyczno-energetycznej na polską gospodarkę

(źródło: wnp.pl)

W Instytucie Ochrony Środowiska zostanie utworzone Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych. CAKE będzie badać szczegółowy wpływ realizacji polityki klimatyczno-energetycznej na różne sektory polskiej gospodarki.

 

Komentarz redakcji:

Jeśli nie będzie obsadzone politycznie i ideologicznie, np. przez ludzi ministra Szyszki, to OK. Życzymy powodzenia.

 

 

Dwa niemieckie landy wyhamowują politykę klimatyczną

(źródło: wnp.pl)

Rządy landów Brandenburgii oraz Nadrenii Północnej-Westfalii chcą przyhamować wdrażanie polityki klimatycznej - zauważa w swej analizie ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Rafał Bajczuk. W jego opinii może to spowolnić federalne plany redukcji emisji gazów cieplarnianych.

 

 

Arktyczny lód (lipiec 2017) - na krawędzi zagłady

(źródło: arcticicesea.blogspot.com)

Z nowych danych dotyczących ilości lodu morskiego Arktyki wynika, że warunki pogodowe na niewiele się zdały. Sytuacja w Arktyce jest wciąż tragiczna.

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej