×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
10 kwietnia 2024
info
 

Energia dla Klimatu marzec-kwiecień 2024 r.

 

Telewizja do klimatologa, kiedy stwierdza, że klimat to nie jest temat do śniadaniówki:  

„To my jednak dziękujemy. Niech Pan się nie gniewa, ale ma być pogodnie i optymistycznie"

 

            Czego to zmiany klimatu nie powodują? Susza? Wiemy. Zabójcze upały? Też wiemy. Ale, że wpływa na odmierzanie czasu? Okazuje się, że stopienie lodu na oceanach wpłynęło na rozkład mas na powierzchni Ziemi, a to z kolei decyduje o prędkości obrotu Ziemi. Co jeszcze? Trzeba zmienić skale opisujące np. huragany. Ostatnie burze i wiatry na Pacyfiku wiązały się z taką prędkością, jakiej nie przewiduje obecna skala.

            Państwa siłą rzeczy szykują się (raczej niemrawo) na adaptację do tej sytuacji. Trzeba też opracować transformację energetyki, a o tym mówi między innymi Krajowy Plan dla Energii i Klimatu (KPEIK). Wiemy już, że nasz nowy plan został przygotowany i opublikowany przez rząd na razie w wersji utrzymania trendów obecnych tzw. bazowy. Do czerwca br. ma być przygotowana ambitna wersja KPEiK. Rząd PiS miał ją przedstawić KE w ubiegłym roku, ale jakoś się nie kwapił. Przesłana do Brukseli wersja KPEIK to scenariusz, który przewiduje 300 mld inwestycji w energetykę wiatrową, słoneczną. Wraz z nową, ambitną wersją scenariusz bazowy zostanie  poddany konsultacjom społecznym. Będziemy towarzyszyć pracom nad tym ważnym dokumentem.. Jednak wciąż brak koordynacji transformacji energetyki, rozdrobnienie jej w wielu resortach bardzo źle wróży, bo kluczowi gracze po prostu nie wiedzą, w którym kierunku należy się rozwijać.

            Co ciekawe zmienia się prawo w Europie, a konkretnie trwają prace dotyczące kodeksu karnego w kontekście środowiska. Za przestępstwa środowiskowe ma być uznane 20 czynów, a przynajmniej czyny te będą traktowane surowo. Stanowi tak nowa dyrektywa w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne, przyjęta formalnie przez przedstawicieli państw członkowskich UE 26 marca br.

            Z drugiej strony zarówno Unia Europejska jak i część państw członkowskich chcą rozmiękczenia Zielonego Ładu, głównie w kwestiach rolniczych.. Opór części krajów, w tym niestety rządu Polski, pod znakiem zapytania postawił europejskie prawo dotyczącego odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Jeżeli rząd polski w Radzie Europejskiej zagłosuje za odrzuceniem rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych, albo wstrzyma się od głosu, będzie można między bajki włożyć nasze przekonanie, że po wyborach Polska poważnie zaczyna traktować ochronę środowiska. Jak na razie cięte są wciąż lasy, planowana jest elektrownia jądrowa na Pomorzu a teraz zapowiada się mocny gest dla rolnictwa, że można dalej działać w systemie „biznes jak zwykle”. Wielkim nieobecnym całego zamieszania wokół rolnictwa jest Rosja. Wiemy, że wraz z ukraińskim zbożem do Polski przyjeżdża wciąż zboże z Rosji. A także drewno z Rosji. Wiemy, ale jakoś nie wykorzystujemy tej wiedzy. Pewne tematy są może nie tyle trudne, co po prostu niewygodne. Nie nadają się do telewizji śniadaniowej

 

Węgiel brunatny
Energetyka Konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Węgiel brunatny

Pod prąd – aktualności z Polski i Niemiec, informacje dotyczące problemów Z klastra i możliwych powiązań z Rosją.

 

Transformacja Bełchatowa – tylko na papierze?
(źródło: cire.pl)

„Nie zgadzamy się z proponowaną polityką klimatyczną, polityką zielonego ładu, w której przyszłość regionu bełchatowskiego zaplanowana jest do 2030 r. - piszą związkowcy. - Występujemy w obronie praw i interesów wszystkich pracowników Kompleksu Bełchatów, tak Oddziałów, jak i naszych Spółek. Nie ma i nie będzie naszej zgody na planowaną degradację regionu i plany strategii głębokiej dekarbonizacji PGE GiEK” – dodają przedstawiciele central związkowych.

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Polska dobija…polskie górnictwo
(źródło: wnp.pl)

Polskie górnictwo do dzisiaj boryka się z problemami, które wywołał import węgla do Polski kilka lat temu. Wizja paniki usprawiedliwiała interwencje, które długofalowo obniżyły rentowność polskich kopalni. „Najgorsze jest to, że te stare kontrakty z okresu paniki dopiero się kończą.”

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopłaca do importu węgla, niszcząc przy tym polskie firmy. Obecnie w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) węgiel jest po około 18 zł za gigadżul, a państwowi importerzy oferują go po około 14 zł, co powoduje, że rynek referuje w dół i jeszcze pogłębia problemy polskich producentów.”

 

Koncern PGE ze stratę na poziomie około 5 mld zł w 2023 r.
(źródło: wnp.pl)

Rekordowe straty największego koncernu energetycznego w Polsce. W wielu koncernach odnotowano straty, ale te 5 mld zł w przypadku PGE stanowi absolutny rekord.

 

Planowanie atomu - opóżnienia
(źródło: money.pl)

Urszula Zielińska: „Rząd PiS wydał decyzję środowiskową z rocznym opóźnieniem w stosunku do założeń harmonogramu PPEJ, czyli pierwszy blok elektrowni jądrowej powstanie rok później, choć nowy rząd robi wszystko, żeby zapóźnienia poprzedników nadrobić.”

 

Atom nie oznacza bezpieczeństwa
(źódło: eko.org.pl)

Rząd PiS lokalizując elektrownię jądrową (EJ) w gminie Choczewo na wybrzeżu Bałtyku nie zważał na bezpieczeństwo Polski – energetyczne, militarne i strategiczne. Różni ważni politycy, jak również część mediów i osób spoza branży, powtarzają jak mantrę, że atom jest niezbędny w tej lokalizacji, jak najszybciej, bez opóźnień. – Pośpiech w procedurach wyboru lokalizacji i wariantu technologicznego EJ, brak otwartości w wyborze partnerów i dostawców technologii, nie powinien towarzyszyć tak wielkiej, wyjątkowej inwestycji, gdzie Polska nie ma doświadczeń i fachowców – przekonują eksperci.

 

Jak poradzić sobie z deficytem mocy? „Importu nie unikniemy”
(źródło: energia.rp.pl)

Polskie Sieci Elektroenergetyczne prognozują, że w ciągu kilku lat w krajowym systemie elektroenergetycznym może być za mało mocy, by zaspokoić zapotrzebowanie odbiorców. Niezbędny może się okazać ponowny wzrost importu energii od naszych sąsiadów.

 

Zapominamy, że energetyka potrzebuje wody
(źródło: wyborcza.pl)

Polski system wytwarzania energii i cała transformacja energetyczna są oderwane od kryzysu wodnego. Aż 5 z 10 planowanych elektrowni gazowych ma powstać na obszarach z deficytem wody – ostrzegają eksperci i przekonują, że pora na zmiany. W innym razie Polaków czekają problemy z wodą a także wzrost kosztów energii elektrycznej.

Nie tylko emisje dwutlenku węgla, ale też gigantyczny pobór wody z rzek i to na obszarach zagrożonych jej deficytem, wytykają polscy ekolodzy elektrowniom. Zapłacimy za to wszyscy w rachunkach za prąd.

 

Atom, atom, a co z Bałtykiem?
(źródło: bizblog.spidersweb.pl)

Naukowcy przekonują, że wybrano otwarty obieg chłodzenia reaktorów w morzu, który ma stanowić śmiertelne zagrożenie dla Morza Bałtyckiego i jego ekosystemu.

 

Będzie ostre cięcie gazu
(źródło: money.pl)

Od 2025 r. roku nie będzie już dozwolone dotowanie zakupu pieców gazowych. Od 2030 r. takie urządzenia nie będą montowane w nowych budynkach. A w 2040 r. nadejdzie prawdziwa rewolucja – zakaz kotłów na paliwa kopalne. Jak zmiany dotkną tych Polaków, którzy wcześniej zainwestowali w ogrzewanie gazem?

 

Australia stawia na węgiel metalurgiczny
(źródło: wnp.pl)

Oczekuje się, że światowa produkcja stali będzie rosła co roku o 1,5 procent do 2029 roku. Dla Australii będącej od lat mocnym producentem węgla koksowego to dobry sygnał.

 

^menu
OZE

Raport NIK - Problemy z siecią
(źródło: nik.gov.pl)

Ponad połowa naszych linii elektroenergetycznych ma ponad 30 lat, co utrudnia przyłączanie odnawialnych źródeł energii. Jakość przesyłanej energii jest coraz niższa, modernizacja sieci kuleje. Tymczasem bez inwestycji nie będzie mowy o uwolnieniu gospodarki od węgla i niezawodnych dostaw energii. Niepełna transpozycja przepisów unijnych również opóźnia rozwój sieci dystrybucyjnej, ponieważ brak jest jednolitego środowiska prawnego.

 

Operator awaryjnie wyłącza instalacje OZE. Już drugi raz w tym miesiącu
(źródło: businessinsider.com.pl)

 W niedzielę z powodu wysokiej produkcji energii z wiatru, a także ze względu na niskie zużycie prądu w kraju, operator sieci polecił zmniejszenie pracy instalacji OZE. Do podobnej sytuacji doszło 3 marca, kiedy zatrzymano część farm fotowoltaicznych.

 

Autonomia gmin
(źródło: eko-unia.org.pl)

Konferencja Autonomia energetyczna gmin – ENERGETYKA OBYWATELSKA. Konferencja Porozumienia dla Trójziemia z udziałem ekspertów, naukowców, przedstawicieli biznesu, samorządu, a także wszystkich zainteresowanych transformacją energetyczną odbyła się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Transmisja:
https://eko-unia.org.pl/autonomia-energetyczna-gmin-energetyka-obywatelska/

 

Mój Prąd – ciąg dalszy
(źródło: cire.pl)

W 2024 roku zostanie wprowadzona szósta edycja programu "Mój Prąd" w Polsce. Program ten będzie obejmować dofinansowanie dla instalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii.

 

Krajowy Plan dla Energii i Klimatu (KPEIK) – jakie plany dla OZE?
(źródło: biznes.interia.pl)

Nakłady inwestycyjne na energetykę i zieloną transformację do końca dekady sięgną 300 mld zł. Tak zakłada bazowy scenariusz przedstawiony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 

Europa pod presją chińskich technologii
(źródło: energetyka24.com)

Chiny są liderem pod względem oddawanych do użytku nowych odnawialnych źródeł. Najnowsze dane wskazują na to, że prawie 60 proc. wszystkich uruchomionych „zielonych” źródeł energii na świecie, oddano do użytku w 2023 r. właśnie w Chinach. Do tego chińskie technologie zalewają Europę i nie tylko.

 

Zalew „chińszczyzny” zagraża europejskiej suwerenności
(źródło: green-news.pl)

Chiny produkują więcej paneli słonecznych, turbin wiatrowych i baterii niż potrzebują. To podkopuje wysiłki innych kontynentów do wzmocnienia własnych łańcuchów dostaw.

 

W końcu - Recykling paneli PV
(źródło: cire.pl)

Pierwszy w Polsce zakład dedykowany pełnemu recyklingowi urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE uruchomi w drugim kwartale 2024 r. spółka 2loopTech S.A. Polska firma powiększa zespół i zapowiada ekspansję międzynarodową.

^menu
Klimat

Grenlandia znowu Zielona
(źródło: twojapogoda.pl)

Lądolód Grenlandii roztapia się szybciej niż wskazywały najczarniejsze scenariusze naukowe, a na coraz cieplejszych wybrzeżach zaczyna się pojawiać pierwsza od tysięcy lat roślinność. Zielona Wyspa staje się coraz zieleńsza.

 

Zabójcze upały w Brazylii
(źródło: businessinsider.com.pl)

18 marca w zachodnim Rio de Janeiro o godzinie 9:55 (czasu lokalnego) odnotowano temperaturę 62,3°C. To absolutny rekord od czasów, kiedy w 2014 r. system pogodowy Alerta Rio zaczął w ogóle prowadzić takie pomiary. 

 

Polska chce modyfikacji Zielonego Ładu – powodem rolnicy
(źródło: 300gospodarka.pl)

„Polska jest za korektą Europejskiego Zielonego Ładu w taki sposób, by zabezpieczyć interesy rolników, nie rezygnując z ochrony środowiska. A zaproponowany przez Komisję Europejską 90-procentowy cel redukcji emisji do 2040 roku byłby dla Polski bardzo trudny do realizacji”  - wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

 

Zmiana klimatu wpływa nawet na prędkość ruchu Ziemi
(źródło: tvn24.pl)

Masowe topnienia lodowców i idący za tym wzrost poziomu oceanów od 1990 roku przeniósł dużą część masy planety z biegunów w kierunku równika. Stąd Ziemia zahamowała nieznacznie swój coraz szybszy obrót. W ten sposób globalne ocieplenie niejako przyczyniło się do przesunięcia momentu zastosowania "ujemnej sekundy przestępnej" o ok. trzy lata.

 

W lasach znowu słychać ryk pił – czy LP słuchają Ministry klimatu?
(źródło: zielona.interia.pl)

Stowarzyszenie Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot poinformowała, że w cennych lasach w okolicy Iwonicza-Zdroju wycięto buki, jodły, brzozy, jarzęby, wiśnie ptasie i leszczyny. "Ślady świeżych prac gospodarczych widać na większości tego terenu" - donosi organizacja i dodaje, że rok temu w tym samym miejscu "zdemolowano" siedliska przyrodnicze i wycięto okazałe drzewa - w tym buki - w wieku 120-130 lat.

 

Starsze pokolenie reaguje na protesty młodzieży
(źródło: noizz.pl)

„Choć sam nie stosuję tego typu metod, to jestem bardzo daleki od potępienia młodych ludzi za ich działania aktywistyczne, nawet jeśli przybierają tak skrajne formy, jak przerywanie koncertów, przedstawień teatralnych, czy polewania farbą pomników. To naprawdę niewielkie straty w porównaniu z tym, jakie będą skutki kryzysu klimatycznego i środowiskowego — mówi nam profesor (podajmy jego nazwisko), dodając, że "o tym, że jako cywilizacja, a nawet jako gatunek Homo sapiens stoimy na krawędzi katastrofy klimatycznej i ekologicznej, nauka mówi od wielu lat".

 

Imponujący spadek emisji CO2
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Według opublikowanych danych w związku z rozwojem unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (UE ETS) emisja dwutlenku węgla jest o około 47 proc. niższa od poziomu z 2005 r. Zapowiedziano, że jeśli utrzyma się ta tendencja, to możliwe jest osiągnięcie celu zmniejszenia emisji o 62 proc. w 2030 r.

Zdaniem Komisji Europejskiej obserwowany trend potwierdza skuteczność i efektywność unijnego systemu limitów oraz handlu jako głównego instrumentu polityki dekarbonizacji europejskiej gospodarki.

 

^menu
Niska emisja

Dosyć trucia, że smog zniknął
(źródło: eko.org.pl)

Dolnośląski Alarm Smogowy wspólnie z Ruchem Rodzice dla Klimatu podsumował prowadzone w czasie mijającej kadencji działania Wrocławia dla poprawy jakości powietrza.

 

Raport NIK
(źródło: cire.pl)


1. Mimo prób ograniczenia zanieczyszczeń komunikacyjnych, samorządy siedmiu miast - m.in. Warszawy, Krakowa i Wrocławia - nie rozwiązały problemu nadmiernej emisji spalin pochodzących z transportu-wyznała Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym marcowym raporcie.
2. NIK skontrolowała urzędy miast, w których występowały najwyższe stężenia dwutlenków azotu (NO2) w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Częstochowie, Bielsku-Białej, Tarnowie oraz Legnicy. Kontrola prowadzona była od 1 stycznia 2018 r. do 1 września 2023 r.

 

Czyste powietrze – rekordowe zainteresowanie
(źródło: zielona.interia.pl)

Niedawno do programu "Czyste powietrze" złożono rekordową liczbę wniosków na tydzień - aż 6649. Tak dużego zainteresowania jeszcze nie było. Aby na bieżąco monitorować postępy jego realizacji, Polski Alarm Smogowy opublikował właśnie Barometr Programu Czyste Powietrze, który będzie aktualizowany co tydzień.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej