×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
20 października 2022
info
 

Energia dla Klimatu wrzesień-październik 2022

 

„Będę domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne i nadmiarowe zyski. Wszystkie podmioty, a przede wszystkim wrażliwe, nie mogą cierpieć na tym, że te spółki akurat realizują sobie wysoki zysk”

Mateusz Morawiecki

 

„Nie będzie sprawiedliwości klimatycznej bez sprawiedliwości społecznej”.

Frans Timmermans, Progresywny Kongres w Berlinie, październik 2022

 

Kryzys surowcowy spowodowany wojną w Ukrainie oznacza dla nas wzrost cen paliw kopalnych i energii elektrycznej, ale też staje się pretekstem do utrzymywania rekordowych marż elektrowni węglowych. Rząd szuka sposobów na przeciwdziałanie problemowi a rozwiązaniem ma być zamrożenie cen energii. Tylko, że ta różnica będzie wyrównana z budżetu państwa. W budżecie z kolei pieniędzy może być mniej, bo Unia Europejska poważnie traktuje zasadę praworządności i do Polski mają nie popłynąć nie tylko pieniądze z KPO, ale także innych unijnych funduszy na lata 2021-27. Możemy się domyślać jak to wpłynie na transformację energetyki czy walkę o czyste powietrze. Polska cofa się niestety w rozwoju.

Świat nie dostaje chwili wytchnienia, jeżeli chodzi o katastrofy związane z energetyką czy klimatem. Obraz gazu ulatniającego się do morza po ataku na Nord Stream 2 doświadczamy kruchości infrastruktury, którą nazywaliśmy strategicznym bezpieczeństwem. W kopalniach giną ludzie jak np. w Turcji, w Hiszpanii powódź, w USA huragan. Chiny wciąż grożą Tajwanowi, a w tle oczywiście znowu bezpieczeństwo energetyczne i cyfrowe, bo jak wiemy to w Tajwanie produkuje się ważne półprzewodniki i układy scalone.

W Polsce czekamy i cieszymy się też z importu węgla. Coś co jeszcze niedawno było wstydem, dzisiaj jest powodem do dumy. Mamy też Baltic Pipe i podobno możemy być spokojni, bo tu gaz płynie z Norwegii a nie Rosji. Ale pamięć o Nord Stream 2 chyba jednak nas trochę trzeźwi. Temat transformacji w stronę energetyki odnawialnej i rozproszonej cichnie, dzisiaj bowiem wracamy do przeszłości, albo nawet jeszcze gorzej. Mamy szykować świeczki na zimę, a w wielu polskich piwnicach czeka już węgiel brunatny – najgorsze paliwo, nie nadające się do spalania w piecach przydomowych.

Ukraina wciąż płonie. W tle jest odwet za zniszczenie Mostu Krymskiego – to kolejny przykład ataku na infrastrukturę. Tego typu przykłady nie osłabiają jednak wizji centralnego planowania, gdyż wizja elektrowni atomowej w Polsce wchodzi na nowy etap realizacji. Co prawda szykujemy jodek potasu na wypadek ataku na elektrownię w Zaporożu, ale w Polsce cały czas słyszymy zapewnienia, że elektrownia będzie bezpieczna.

Za miesiąc kolejny szczyt klimatyczny COP 27 w Egipcie. Będziemy rozmawiać o implementacji polityki klimatycznej. Polska jest tam częścią Unii, chociaż zawsze może pojechać z własnymi osiągnięciami. Ciekawe co wymyśli nasz rząd, bo powodów do chwalenia się jest mniej niż kiedykolwiek. Zobaczymy też  na ile bogaci będą chcieli pomagać krajom trzeciego świata w adaptacji do zmiany klimatu. Chodzi już nie tylko o sprawiedliwość, ale znowu o bezpieczeństwo. UE zostawiła z boku biedne kraje w przypadku szczepionek. Kraje te szukają zatem przyjaciół z innego kierunku. Niestety oznacza to coraz większe wpływy Rosji czy Chin np. w Afryce, gdzie już dzisiaj np. Wagnerowcy w Republice Środkowoafrykańskiej kontrolują złoża metali ziem rzadkich, zwłaszcza litu i miedzi oraz różnych rodzajów minerałów.

Coraz bardziej spada też zaufanie do władz publicznych. Dowiedzieliśmy się, że prawdopodobnie kury na fermach karmione były olejami technicznymi do produkcji smarów, że węgiel z Kolumbii to muły i że to samorządy mają się zająć sprzedażą węgla. Może też dlatego Polacy i Polski masowo rzucili się na serial „Wielka Woda”. Okazuje się bowiem, że to nie technologie, dane czy mapy mogą nas ocalić przed katastrofą, ale współdziałanie obywateli oraz sprawne służby, które słuchają naukowców – prawda znana jak słońce.

 

Węgiel Brunatny
Energetyka Konwencjonalna
Klimat
Niska emisja
Węgiel Brunatny

Czy dalsze działanie elektrowni Turów zahamuje transformację energetyczną Polski? Odpowiada Radosław Gawlik

 

Decyzja środowiskowa dla wydobycia w Turowie do 2044 r.
(źródło: greenpeace.org)

Organizacje ekologiczne zapowiadają złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, domagając się uchylenia decyzji i wstrzymania jej wykonalności. 

 

Pod prąd wrzesień – październik a w nim konferencja w Sejmie na temat wody, odkładana transformacja Turowa i nie tylko

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Polska odcięta od dziesiątków euro dotacji i pożyczek – jak to wpłynie na transformację energetyki?
(źródło: next.gazeta.pl)

Spór o praworządność wchodzi na wyższy poziom. Do dzisiaj Polska nie otrzymała zatwierdzonego w czerwcu KPO - 24 mld euro dotacji i 12 mld euro pożyczek na odbudowę gospodarki po pandemicznych zawirowaniach.

Jak to wpłynie na transformację energetyki?

Komentarz:

Wpłynie to źle, dlatego, że większość środków UE w tym okresie budżetowym 2021-27 miała wspierać realizację Zielonego Ładu i budowanie odporności oraz bezpieczeństwa po covidzie.  Transformacja energetyczna „cierpi”, racja stanu Polski - Polek i Polaków cierpi jeszcze bardziej.

Wciąż trudno zrozumieć, jak rząd stał się zakładnikiem gry praworządnością między PiS a Solidarną Polska. Rządząca prawica doprowadziła do kopania się z UE, której Polska jest członkiem. Razy w UE , to razy w nas samych - w społeczeństwo, któremu przy 17 % inflacji dramatycznie zaczyna brakować miliardów euro środków z UE, które dla Polski, od dawna, były najwyższe w całej Unii.

 

Nadmiarowe zyski będą ograniczone?
(źródło: money.pl)

„Będę domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne i nadmiarowe zyski. Wszystkie podmioty, a przede wszystkim wrażliwe, nie mogą cierpieć na tym, że te spółki akurat realizują sobie wysoki zysk” - premier Mateusz Morawiecki. 

 

Planowanie elektrowni atomowej postępuje
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Koreańska, francuska a może amerykańska? Polska coraz poważniej planuje budowę elektrowni. Ogłasza też konsultacje transgraniczne dotyczące atomu. Czy budowa elektrowni atomowej przez USA to jakiś rodzaj umowy o wpływach amerykańskiego kapitału i technologii strategicznych w tej części Europy?

 

Jeden wielki koncern - Fuzja Orlenu i PGNIG
(źródło: businessinsider.com.pl)

PKN Orlen po wchłonięciu Grupy Lotos teraz ma zrobić to samo z PGNiG.

 

Elektrownie z postojami - Jaworzno i Turów
(źródło: next.gazeta.pl)

Blok Elektrowni Jaworzno znowu ma problem z odżużlaniem wynikającym najpewniej ze złej jakości paliwa. Bloki elektrowni Turów wciąż są remontowane.

 

Energetyka coraz bardziej wpływa na rolnictwo
(źródło: euractiv.pl)

Rolnictwo, może poważnie odczuć problemy energetyczne a to wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe. Eksperci przekonują, że rząd zaniedbał w ostatnich latach transformację energetyczną. Częściowym rozwiązaniem ma być oszczędzanie energii.

 

Repower EU – jakie szanse dla Polski
(źródło: wnp.pl)

Unia chce wspierać uniezależnienie się od paliw z Rosji. Środki na ten cel są spore. Czy spór o praworządność wpłynie także na problemy z funduszami dla Polski w tym obszarze?

 

Kto zapłaci za zamrożenie cen prądu?
(źródło: businessinsider.com.pl)

Obecne zamrożenie cen energii powstrzyma nagły, ogromny wzrost rachunków gospodarstw domowych, części przedsiębiorstw czy samorządów. Ekonomiści tłumaczą, że koszty zamrożenia w dużej mierze pokryje budżet państwa. A to odbije się na obywatelach. 

 

Atak na Nord Stream 2
(źródło: wiadomosci.onet.pl)

Kto jest za to odpowiedzialny? – Dopóki nie otrzymamy dalszych informacji lub nie będziemy w stanie przeprowadzić dalszej analizy, nie będziemy spekulować, kto mógł być odpowiedzialny – stwierdził też sekretarz obrony USA.

Jedno jest pewne – infrastruktura scentralizowanej energetyki nie jest bezpieczna

 

Balic Pipe – rząd spokojny o bezpieczeństwo
(źródło: businessinsider.com.pl)

— Trudno się wzruszać nad fragmentami instalacji gazowej, ale proszę mi wierzyć, to jest naprawdę wzruszający dla mnie moment — mówił przed otwarciem Gazociągu Bałtyckiego prezydent Duda w Goleniowie. Polityk przypomniał, że pomysł budowy tego połączenie powstał ponad dwie dekady temu, a jego celem jest "uniezależnienie od dostaw gazu z Rosji".


 Dr Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej: „Konieczne jest pilne opracowanie – ponad podziałami politycznymi i w ramach szerokiej partycypacji społecznej – dokumentu, przedstawiającego politykę energetyczną Polski do roku 2050, który pokaże, jak zamierza się osiągnąć neutralność klimatyczną, zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne oraz wpisać się w światowe trendy transformacji energetycznej”.

 

Niemcy nie chcą wprowadzenia ceny maksymalnej gazu
(źródło: biznesalert.pl)

Spore wsparcie dla niemieckiej gospodarki oraz brak zgody Niemiec na limit dla cen gazu. Niemcy są oskarżane o brak solidarności.

 

EKO banki?
(źródło: wyborcza.pl)

Naukowcy prześwietlili największe banki działające w Polsce pod kątem finansowania inwestycji związanych z paliwami kopalnymi. Co się okazało? Zamiast zadawać sobie pytanie, czy nasz bank jest eko, powinniśmy zapytać, w jak dużym stopniu przykłada się do zmian klimatycznych. Na czarnej liście są wszystkie największe polskie banki.

 

OZE i Efektywność Energetyczna
(źródło: 300gospodarka.pl)

RWE chce uczestniczyć w rządowym programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

 

Wiatraki na morzu
(źródło: green-news.pl)

Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że stworzy w Ustce bazę operacyjno-serwisową dla morskich farm wiatrowych (offshore wind). Z infrastruktury tej spółka zamierza korzystać przy rozwoju planowanych projektów na Morzu Bałtyckim. Obok bazy powstać ma Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym szkoleni będą przyszli pracownicy elektrowni wiatrowych.

 

Nie czas na wiatraki, kiedy nie ma czym palić?
(źródło: energia.rp.pl)

Energetyka wiatrowa na morzu ma się dobrze, ale zasada 10 h wciąż jest problemem dla rozwoju na lądzie. O co chodzi?

Komentarz:

Ten rząd cechuje krótkoterminowe,  wybiórcze bo dyktowane grupami wyborców myślenie i działanie. Dlaczego od 3 miesięcy zajmujemy się węglem? Bo idą wybory, a „polskie złoto”, okazało się polskim przekleństwem. Badania rządu pokazują, że bardziej pali nim elektorat właśnie władzy. Pali, gdy jest! A gdy go nie ma, denerwuje się na rządzących. Co z tego, że wiatraki produkują prąd 3 razy taniej niż elektrownie węglowe, że stanowią ważnych czynnik decentralizacji zaopatrzenia w OZE obok słońca i magazynów energii, które mogą stanowić biogazownie, że mogą z pompami ciepła stanowić świetne czyste, tańsze źródło energii do ogrzewania paliwami kopalnymi.

 

Fotowoltaika
(źródło: green-news.pl)

Panele można montować praktycznie wszędzie, oczywiście pod pewnymi warunkami. Fotowoltaika może powstawać tam, gdzie nikt nie myśli np. o wiatrakach.

 

Pompy ciepła wygrywają z gazem i węglem
(źródło: spidersweb.pl)

Polacy nie chcą wydawać fortuny na węgiel. Najchętniej całą zimę przetrwaliby również w towarzystwie jak najefektywniejszego i przy okazji najtańszego źródła ciepła. Tylko jak dokonać takiego wyboru, w dobie kryzysu energetycznego, przy szalejących cenach surowców i wyhamowanej też transformacji? Swoje wyliczenia prezentuje Paweł Lachman, szef Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zgodnie z nimi wybór jest tylko jeden.

 

Wielka wymiana lodówek? Jest apel o dopłaty dla kupujących
(źródło: biznes.interia.pl)

Najwięcej prądu w domach zużywa AGD, a co najmniej 2 mln gospodarstw ma sprzęt starszy niż 10 lat. Nowy potrafi zaś zużywać nawet 70 proc. mniej energii - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

 

^menu
Klimat

Podsumowanie lata 2022 – klimat
(źródło: naukaoklimacie.pl)

Lato 2022 było w Europie rekordowo gorące. Historyczne rekordy padły m.in. w Wielkiej Brytanii, głęboka susza dotknęła Francję, w Alpach doszło do rekordowego topnienia lodowców. 

 

Powódź w Pakistanie
(źródło: smoglab.pl)

Rekordowe powodzie w Pakistanie przyniosły ogromne zniszczenia, całe rzesze ludzi zostały pozbawione dachu nad głową. Wielu straciło dorobek całego życia. W Pakistanie pojawił się teraz nowy problem w postaci chorób zakaźnych.

 

Postawy Polaków
(źródło: 300gospodarka.pl)

Dwie trzecie Polaków martwi się zmianami klimatu w dużym stopniu. Połowa chciałaby podejmować więcej proklimatycznych działań, tylko nie wie, od czego zacząć. To niektóre z wniosków z raportu opracowanego przez Carbon Footprint Foundation.

 

^menu
Niska emisja

Czyste powietrze do lamusa
(źródło: kwbturow.pgegiek.pl)

Zawieszone normy jakości węgla, miał dostępny dla klientów indywidualnych. Kopalnia Turów sprzedaje węgiel brunatny. To będzie ciężka zima.

 

Dodatek węglowy
(źródło: fakt.pl)

Kto dostanie dofinansowanie? Na pewno nie ambitni.

 

Przesunięcie daty wymiany kopciuchów
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Sejmik Województwa Małopolskiego zlekceważył wynik konsultacji społecznych, w których blisko 80 proc. obywateli opowiedziało się przeciw zmianom w uchwale antysmogowej.

 

Ocena – czy samorządy mają sprzedawać węgiel?
(źródło: gazetaprawna.pl)

- Ludzie chcą, by sprzedażą zajmowali się ci, którzy się na tym znają - komentuje wyniki Marcin Duma z United Surveys. Gdy zapytaliśmy konkretnie o to, czy samorządy powinny brać udział w sprzedaży węgla, widać dużą rezerwę wobec tego pomysłu. Popiera go 35 proc., czyli odsetek zbliżony do sondażowych notowań PiS, natomiast przeciwnego zdania jest 56 proc. pytanych.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

 

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej