×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
7 sierpnia 2024
info
 

Energia dla Klimatu lipiec-sierpień


Od kilku dni w sieci i mediach można zobaczyć, że w Bałtyku, niedaleko Gdyni widziano delfiny. Kiedy południe Europy znowu płonie a turyści w Rzymie czy olimpijskim Paryżu narzekają na upały Afrykę zaskoczył śnieg. Z jednej strony tak, południowa Afryka ma teraz zimę, ale nawet tam biały puch na plaży to rzadkie zjawisko. Wszystko przez strumień wyjątkowo zimnego powietrza znad Antarktyki, z którym śnieg dotarł do południa Afryki i sparaliżował na kilka dni życie tego raju. Fale upałów w Polsce to nowa normalność, która z kolei paraliżuje ludzką pracę. W wysokich temperaturach człowiek nie jest wydajny, ale co gorsza praca w takich warunkach może być groźna dla życia. Dlatego rząd zapowiada adaptację przepisów prawa pracy do zmiany klimatu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla: „Pracujemy z głównym inspektorem pracy i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy nad nowymi przepisami, które będą chronić pracowników przed upałami. Mam nadzieję, że zdążymy na przyszły sezon”. Tempo w polityce potrafi szokować. Pracownicy hal produkcyjnych będą  nadal się gotować, z drugiej strony hodowcy norek i faryzeusze edukacji ekologicznej dostali jeszcze więcej czasu, aby rozsiewać dezinformację za miliony złotych z budżetu państwa.

Lato w pełni a na polskich składach tony węgla, które nie czekają na kolejną zimę, tylko zostały po poprzedniej. Rząd więc obmyśla, jak się go pozbyć i może jeszcze skorzystać? Niedawny pomysł premiera Tuska został już skrytykowany przez Komisję Europejską – chciano spalać węgiel, nie płacić opłat za emisje, a energię przesyłać Ukrainie. Sprawa była komentowana w mediach. Szkoda, że mało kto usłyszał, że pierwszy raz w historii w Polsce wiatraki i fotowoltaika pokryły zapotrzebowanie na energię w większym stopniu, niż paliwa kopalne. Nic dziwnego, że węgiel leży składach. Odchodzenie od węgla staje się realne, ale jakoś nikt o tym głośno nie mówi, tak jakby sprawa była tajna. Ciekawie w tym kontekście brzmią słowa ministra z MAP: "W Ministerstwie Aktywów Państwowych aktualnie trwają prace analityczne nad optymalnym modelem przeprowadzenia wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych ze spółek. Mając świadomość, że przedmiotowe analizy dotyczą spółek publicznych oraz dotyczą informacji potencjalnie cenotwórczych, Ministerstwo Aktywów Państwowych w chwili obecnej nie prowadzi aktywnej polityki komunikacyjnej w zakresie tego procesu, jak również stoi na stanowisku, że nie jest możliwe ujawnienie informacji dotyczących tego procesu przed podjęciem finalnej decyzji". Czy to kolejny znak, że proces transformacji - i tak mocno ukryty w nowym rządzie - nie przewiduje partycypacji społecznej?

  Z ciekawostek warto też odnotować, że trwają prace nad projektem, aby gminy dostawały subwencje za tereny chronione. Ponad 600 zł subwencji można dostać za hektar parku narodowego. Ciekawe czy będą też pieniądze wspierające np. drzewa na rynkach albo na cmentarzach. Ludzie potrzebują przyrody, szczególnie teraz, gdy trwają upały. Cieszy zatem powstanie ekologicznego cmentarza w Łodzi -  będzie to las bez nagrobków. Chować będzie się skremowane szczątki swoich bliskich w biodegradowalnych urnach. Pewnie nie jeden chciałby taki właśnie wieczny odpoczynek.

 

Węgiel Brunatny
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Węgiel Brunatny

Lipcowy Pod prąd a w nim o braku absolutorium dla byłego prezesa PGE, o wysychających jeziorach czy o procesie transformacji, który w Polsce odbywa się bez obywateli.



PGE rozmwia z GDOŚ w sprawie koncecji dla Turowa
(źródło: energia.rp.pl)

PGE prowadzi nieformalne rozmowy jak rozwiązać kwestię koncesji z prezesem GDOŚ Piotrem Otawskim. PGE zabiega o możliwość uzupełnienia złożonego wcześniej wniosku bez konieczności rozpatrywania oceny odziaływania na środowisko. Strona skarżąca wykazała, że koncesja do 2044 r. nie zawiera w sobie ustaleń umowy polsko-czeskiej.

 

Umowa społeczna dla górników – wypłata jak na urlopie
(źródło: nettg.pl)

„Zgodnie z ustawą odchodzący z pracy górnicy węgla brunatnego i pracownicy sektora elektroenergetycznego, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż cztery lata, będą mogli przejść na urlopy górnicze lub energetyczne, podczas których będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia naliczanego jak za urlop wypoczynkowy.”

 

Pracownicy ZE PAK wciąż czekają na ustawę osłonową. „Szło to opornie”
(źródło: lm.pl)

„Okazało się, że od 5 lutego do ubiegłego tygodnia szło to bardzo opornie” – powiedziała we wtorek w sejmie o ustawie osłonowej dla górników i energetyków przewodnicząca Związku Zawodowego „Kadra” przy KWB Konin Alicja Messerszmidt. Pracownicy ZE PAK wciąż czekają na możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

 

Opolno-Zdrój – artyści szukają granic wyrobiska
(źródło: magazynszum.pl)

W miejscowości nad krawędzią odkrywki znowu spotkali się artyści, tym razem w celu szukania granic wyrobiska, które ma pochłonąć znaczną część wsi. Sporo domów już zniszczono, chociaż do dzisiaj nie wiadomo czy i gdzie odkrywka będzie się rozszerzać. Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane jesienią.

 

^menu
Energetyka konwencjonalna

Za dużo rosyjskiej ropy na Węgrzech i na Słowacji
(źródło: biznesalert.pl)

Bruksela wezwała Węgry i Słowację do zmniejszenia zależności od rosyjskiej ropy naftowej i poszukiwania alternatywnych źródeł po tym, jak te kraje zgłosiły zastrzeżenia wobec sankcji nałożonych przez Ukrainę na rosyjską firmę energetyczną Łukoil. W liście do Budapesztu i Bratysławy, który widziały Financial Times, unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis podkreślił znaczenie „dywersyfikacji od rosyjskich paliw kopalnych”.

 

Naukowcy: Elektrownia jądrowa w gminie Choczewo może negatywnie wpłynąć na ekosystem Bałtyku
(źródło: portalmorski.pl)

Z powodu wyboru otwartego systemu chłodzenia, elektrownia jądrowa mająca powstać w gminie Choczewo może mieć trwały negatywny wpływ na ekosystem południowego Bałtyku - oceniają naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN. Z taką oceną nie zgadza się Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Maciej Bando.

 

Umowy Orlenu i Synthosa ws. małego atomu wciąż pod lupą. Donald Tusk komentuje
(źródło: wnp.pl)

Premier Donald Tusk oświadczył, że ocena umów zawieranych przez Orlen w sprawie budowy reaktorów SMR trwa i "będą konsekwencje tej oceny". Jak dodał, z tego co wie, obecny zarząd Orlenu podziela wątpliwości służb specjalnych wobec tych umów.

 

Wracają prace nad NABE. Społeczeństwo wyłączone z procesu i bez informacji
(źródło: biznes.pap.pl)

W Ministerstwie Aktywów Państwowych aktualnie trwają prace analityczne nad optymalnym modelem przeprowadzenia wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych ze spółek. MAP podaje: „przed ukończeniem analiz i wypracowaniem docelowej koncepcji ujawnienie szczegółów procesu mogłoby spowodować zbędne spekulacje na rynku i być niewłaściwe zinterpretowane”.

 

Górnicy z PGG dostaną dobre pieniądze za odejście z pracy
(źródło: bizblog.spidersweb.pl)

Coraz częściej i głośniej mówi się o programie dobrowolnych odejść z PGG. Nowe władze spółki uznały, że bez zwolnień trudno będzie utrzymać zakłady. Co ciekawe tu przewidziana jest partycypacja. Być może o wysokości odpraw zadecydują sami górnicy.

 

Nowy plan energetyczny resortu klimatu: przyspieszony koniec węgla
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Najnowsza, ambitniejsza wersja Krajowego Planu dla Energii i Klimatu przewiduje, że już w 2030 r. zużycie węgla kamiennego w energetyce spadnie o połowę.

 

Raport – Transformacja we mgle. Polska 2040
(źródło: izg.org.pl)

Ceny prądu szybują w zawrotnym tempie, a my konsekwentnie dławimy się węglem. Nowy raport Instytutu Zielonej Gospodarki „Transformacja we mgle. Polska 2040”, ma na celu zachęcić do rozmowy i wskazuje nawet potencjalne koła ratunkowe.

Raport INZ:

 

^menu
OZE

Chaos w przepisach to ograniczenia dla pozyskania pieniędzy z KPO
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Trudności w pozyskaniu środków z KPO biorą się natomiast z niejasnych i przeciągających się procedur administracyjnych oraz blokady systemowej, gdyż przez wielkich graczy na rynku energii energetyka obywatelska postrzegana jest jak konkurencja, a nie element rozwoju i bezpieczeństwa całego systemu.

 

Polski prąd z OZE
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Pierwszy raz w historii panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe przez pół roku pokryły większą część zapotrzebowania Europejczyków na energię elektryczną niż paliwa kopalne. W Polsce udział węgla od stycznia do czerwca spadł do 57%. Jednocześnie rośnie zużycie energii elektrycznej.

 

Jak rozwijać OZE na terenach przyrodniczych
(źródło: dzikiezycie.pl)

Trwa dyskusja dotycząca konieczności odblokowania potencjału energetyki wiatrowej na lądzie. Ważne, aby debata nie koncentrowała się wyłącznie na kwestii odległości elektrowni od zabudowań mieszkalnych. Musi ona także podkreślać konieczność zabezpieczenia interesu przyrody i ludzi.

 

Znowu przybyło farm wiatrowych i fotowoltaicznych
(źródło: wnp.pl)

1 lipca w Polsce mieliśmy działające lądowe farmy wiatrowe o mocy 10 331 MW, a na 1 czerwca 2024 r. mieliśmy farmy fotowoltaiczne o łącznej 18 938 MW - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Przez pierwsze pięć miesięcy 2024 r. w Polsce przybyło fam o mocy ok. 1,85 GW.

 

Prąd za darmo z balkonu?
(źródło: money.pl)

W Niemczech coraz bardziej popularne są panele na balkonach. W Polsce to wciąż budzi niezrozumienie. „Taka instalacja jest w stanie wyprodukować tyle energii, ile statystycznie zużywa rodzina w bloku” - wylicza Maciej Borowiak, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

 

Znowu zmiany dla fotowoltaiki
(źródło: wyborcza.biz)

Mikroinstalacje PV, zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r. dostaną dofinansowanie z programu Mój Prąd tylko, jeśli w zestawie będzie magazyn energii. „ Mamy umówione terminy, bez magazynów energii, jesteśmy zaskoczeni” - mówi branża. To kolejny znak, że w transformacji panuje chaos i niepewność.

 

Magazyny energii plus fotowoltaika – kierunek transformacji
(źródło: bizblog.spidersweb.pl)

Bez odpowiedniej liczby i mocy magazynów energii żadnej transformacji nie będzie, a sieć nie poradzi sobie z nadwyżkami. Im więcej takich magazynów, tym większa elastyczność sieci.

 

Protest prosumentów "Nie daj się doić energetyce!"
(źródło: wyborcza.biz)

Polskie realia dla OZE są nieprzewidywalne, z kolei energetyka konwencjonalna wydaje się być wciąż najważniejsza. Ludzie są wściekli „Ruch rośnie w siłę” - mówi Kacper Zbonikowski, nieformalny organizator protestu prosumentów.

 

Magazynowanie energii elektrycznej – pierwszy raport Prezesa URE
(źródło: ure.gov.pl)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym kraju funkcjonuje 12 magazynów energii o mocy co najmniej 50 kW. Regulator wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej za w pełni zintegrowane z siecią.

 

Spór rządu z energetykami o magazyny energii. Inwestycje pod znakiem zapytania
(źródło: energia.rp.pl)

Polskie firmy energetyczne chcą uruchomić magazyny energii o mocy 50 GW. Niespodziewanie jednak zmiana tzw. współczynnika dyspozycyjności mocy tych instalacji może znacząco ograniczyć ich plany. Branża boi się, że atrakcyjność magazynów zmaleje.

 

Albo prąd, albo chleb – dziwne podejście
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Urzędnicy dają rolnikom wybór: albo zarabiacie na rolnictwie albo na produkcji prądu z PV. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa słupy od fotowoltaiki będą przeszkadzać w uprawie gruntów. Według tej optyki pole uprawne nie może jednocześnie być miejscem produkcji energii elektrycznej.

 

^menu
Klimat

Rządowe plany dotyczące energii postawiły na baczność ekspertów. Będzie się działo
(źródło: bizblog.spidersweb.pl)

Nowy Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) wzbudza coraz więcej emocji. Okazuje się, że poprawiony dokument zakłada zdecydowanie wcześniejsze odejścia od węgla, względem pierwotnych planów i tzw. umów społecznych z górnikami dotyczących transformacji energetycznej, które wskazywały na fedrowanie do 2049 r. Ale liczne organizacje pozarządowe i think tanki boją się, że wszystko znowu będzie spisane na kolanie. Dlatego apelują o przeprowadzenie zgodnie z wymogami UE rozwiniętych, partnerskich konsultacji publicznych.

https://bizblog.spidersweb.pl/transformacja-energetyczna-rzad-apel-konsultacje

 

Znaczenie strategii klimatycznej
(źródło: biznesalert.pl)

Długoterminowa strategia klimatyczna ma kluczowe znaczenie dla Polski, nie tylko z punktu widzenia wypełnienia zobowiązań międzynarodowych, ale także dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju kraju. Strategia ta jest niezbędna, aby skutecznie przeprowadzić transformację energetyczno-klimatyczną, która ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę jakości powietrza oraz ochronę ekosystemów.

 

Zmiana klimatu a bezpieczeństwo w raporcie NATO. 175 mln ton emisji CO2 przez wojnę
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Skutki zmiany klimatu zwiększą globalną niestabilność i zagrożenie konfliktami zbrojnymi – czytamy w kolejnym poświęconym klimatowi raporcie NATO. Sojusz zdaje relację nt. kwestii operacyjnych, ale i roli Rosji w szerzeniu klimatycznego denializmu.

 

Będzie nowy podatek od ogrzewania. Tyle wyniesie opłata za ogrzewanie węglem i gazem
(źródło: lodz.eska.pl)

W ramach działań Unii Europejskiej mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, planowane jest wprowadzenie opłat za ogrzewanie. Nowa taryfa będzie dotyczyć użytkowników węgla, gazu, ekogroszku oraz oleju opałowego. Ujawniono już przewidywane stawki tych opłat.

 

Drzewa wciągają metan
(źródło: national-geographic.pl)

Najnowsze badania pokazują, że rola drzew w pochłanianiu gazów cieplarnianych nie ogranicza się do CO2.

 

Microsoft miał zostać klimatycznym wzorem. Ale zamiast maleć, emisje CO2 wystrzeliły
(źródło: tech.wp.pl)

Kilka lat temu Microsoft obiecał, że do 2030 r. nie tylko przestanie szkodzić klimatowi, ale i będzie usuwać więcej CO2 z atmosfery niż emituje. Dziś emisje firmy są... o 30 proc. wyższe. Jak do tego doszło?

 

Polskie ptaki mają poważny problem
(źródło: zielona.interia.pl)

Czy ptaki wciąż odlatują do ciepłych krajów na zimę? Skoro w Polsce jest ciepło, to nie muszą się męczyć i mają więcej czasu i przestrzeni na wyprowadzenie lęgów i odchowanie piskląt. To jednak pozory, w rzeczywistości zmiany klimatyczne wpływają też na nie negatywnie.

 

^menu
Niska emisja

Rząd bierze stronę górników. Woli stracić miliardy z KPO
(źródło: bizblog.spidersweb.pl)

Mijają kolejne tygodnie, a rząd nie potrafi dojść do porozumienia, co zrobić z nowymi normami jakości paliw stałych, w tym węgla. Ministerstwo Przemysłu występuje w roli adwokata górników i przekonuje, że przez te regulacje trzeba będzie zamykać szybciej niektóre kopalnie, a sam węgiel będzie jeszcze droższy. Argumenty o demolującym zdrowiu i życiu Polaków smogu są cały czas bagatelizowane. Kilkadziesiąt tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie, kto by się tym przejmował?

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej