×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
22 lipca 2019
info
 
TEPP

Energia dla Klimatu,
czerwiec/lipiec 2019

Naftowy OPEC boi się Grety, pod sejmem protestują polskie nastolatki, z nieba leje się żar. Taki mamy klimat pod koniec czerwca i na początku lipca. Była chwila ulgi, ale upały mają wrócić w III dekadzie lipca. W porównaniu z sytuacją sprzed roku sprawy dramatycznie przyspieszyły – jest coraz goręcej, dopadła nas susza. Rolnicy obserwują już teraz nieurodzaj, czego symbolem jest na razie cena pietruszki, ale może się stać wartość chleba. Z kolei dzieci i młodzież zaczynają z przerażeniem dostrzegać swoje krytyczne położenie. I wychodzą na ulice.

Czerwcowy protest pod sejmem wywołał niespodziewany wręcz hejt głównie dorosłych mężczyzn i botów. Oblicza się ,ze 40 % informacji w mediach społecznościowych płynia z kont czyli inteligentnych automatów sieciowych, którymi zarządza na wielką skale kopalna i KGB-owska Rosja Putina, manipulując polityką i opinia publiczną przy Brexicie, wyborze Trumpa, i zapewne debacie o transformacji energetycznej  i  wyborach w Polsce. Przecież główny sojusznik Ukrainy jest wrogiem Rosji i warto utrzymać tam podział i uzależnienie od węgla kamiennego, który jest znacznie tańszy niż w Polskich głębokich, choć mocno dotowanych kapalniach. W ub. roku właśnie dostaliśmy stamtąd 15 mln ton, w tym pewnie więcej. Też z Donbasu, który Rosja zaanektowała zbrojnie Ukrainie. To jest samo w sobie  dodatkowym skandalem dla polskiego rządu, który konsekwentnie od 4 lat kultywuje coraz bardziej „straszno i smieszno” - czarne polskie złoto.

Dziś młodzi i politycy opozycji już wiedzą węgiel  podgrzewa piekarnik klimatyczny TEŻ w POLSCE i smogiem dotyka śmiertelnie co roku ok 50 tys. ludzi, czyli średnie miasto ;(

W prasie pojawiają się artykuły o nowej religii klimatyzmu. Polaryzacja społeczeństwa postępuje. Z pewnością żyjemy w ciekawych czasach.

W lipcowym przeglądzie Energii dla Klimatu jest stosunkowo dużo artykułów o klimacie. Dowiadujemy się, że klimat powoduje wzrost ilości kleszczy, że można umrzeć od upałów, że brakuje wody.

O śladzie węglowym,  że bitcoin przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych bardziej niż Szwajcaria, że nawet oglądanie kotów w internecie, czy płacenie kartą przyczynia się do katastrofy, która przed nami. Pisze się też, całe szczęście, jak sobie z tą apokalipsą poradzić, jak nie dać się zastraszyć itp.

Obóz dla klimatu na Pojezierzu Gnieźnieńskim już w lipcu może być zatem jeszcze bardziej ciekawy i ludny niż rok temu. Ekologia staje się dziś wreszcie tematem społecznym, bezpieczeństwa narodowego, odpowiedzialności za przyszłe pokolenia oraz świadectwem dobrego planowania ekonomicznego. Szkoda, że tak późno. Część naukowców i obywateli uważa, ze za poźno. Dzisiaj potrzebna nam jest wspólnota, wyobraźnia i wiara w człowieka. Modlitwa nie wystarczy. Depresja z pewnością podetnie skrzydła.

Redakcja Energii dla Klimatu,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA  

 
 
 
Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska Emisja
Kultura i smog
Odkrywki

Pod prąd

Zapraszamy do lektury informatora Koalicji „Rozwój Tak. Odkrywki Nie”, w którym przeczytacie Państwo o obozie dla klimatu, planach ZE PAK, zainteresowania telewizji europejskich tematem polskich odkrywek, ale także  wyjątkowych uroczystościach, jakim było 10-lecie referendum anty-odkrywkowego w gminie Brody.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z tej wyjątkowej dla mieszkańców Dolnych Łużyc uroczystości:

Pod prąd - newsletter

W numerze także o konflikcie polsko-czeskim dotyczącym rozbudowy odkrywki Turów

Co jest ważniejsze - woda i dobre stosunki sąsiedzkie czy węgiel brunatny?
Komunikat Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA

Fragment stanowiska czeskiego: „starosta miasta Frýdlant, Dan Ramzer: Głęboko się sprzeciwiamy projektowi poszerzenia odkrywki i zrobimy wszystko, żeby zminimalizować jego wpływ na życie mieszkańców regionu.”

Skarga do Komisji Europejskiej – kopalnie odkrywkowe contra ramowa
dyrektywa wodna

(źródło:

 wysokienapiecie.pl)

Koalicja Rozwój Tak Odkrywki Nie we współpracy z fundacją prawniczą Frank Bold skarży Polskę za błędne wdrażanie Ramowej Dyrektywy Wodnej. Pozwolenia na budowę kopalni odkrywkowych zawierają odstępstwa, które w zdecydowanie za duży sposób uniemożliwiają osiągnięcie dobrego stanu wód.

Susza i odkrywki

(źródło:

  przekroj.pl)

Temat wysychania jezior, ale też dużych rzek w wyniku zmian klimatu czy działalności kopalni odkrywkowych jest coraz bardziej interesujący dla dziennikarzy i społeczeństwa. Jest szansa, że przełoży się to na decyzje o transformacji energetycznej dla Polski.  Wysychajace regularnie rzeka Noteć jest tematem m.in. Przekroju

Elektrownia Konin na biomasę, ale reszta wciąż opalana węglem brunatnym

(źródło:

 magazynbiomasa.pl)

Elektrownia Konin to część elektrowni PAK. Największy element- Elektrownia Pątnów ciągle będzie zasilana węglem brunatnym. Region stara się o pieniądze na transformację, ale istnieją podejrzenia, że w za małym stopniu działania są podejmowane na rekultywację czy naprawę gospodarki wodnej.

Od redakcji:

Czy ktoś policzył ślad węglowy ze zwożenie biomasy do tak wielkiej elektrowni z różnych stron z Polski, Europy czy Afryki? Skąd ta biomasa i ile dodatkowo wyemituje transport ją zwożący?

Energetyka konwencjonalna

Baj, baj, Elektrownia Północ!

(źródło:
 clientearth.org)

Po wielu latach w końcu wiemy,  że elektrownia na węgiel kamienny w okolicach Malborka to jednak zły pomysł

– Dzisiejszy wyrok to efekt wieloletniej kampanii i bezprecedensowy sukces dla ochrony klimatu i bezcennej przyrody Wisły. Mamy nadzieję, że historia Elektrowni Północ stanie się przykładem dla innych inwestorów, którzy wbrew światowym trendom brną w projekty węglowe – komentuje Diana Maciąga, ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Katastrofa klimatyczna, czy już ją mamy?

(źródło:

 audycje.tokfm.pl)

Transformacja energetyczna, ochrona klimatu przedmiotem debaty w Radiu Rok FM

Rozmawiają prof. Maciej Nowicki, były minister ochrony środowiska, Urszula Zielińska z oraz Radosław Gawlik z partii Zieloni.

Polska o włos od blackout’u – upały i energia elektryczna

(źródło: newsweek.pl)

Koniec czerwca i upały przypomniały Polsce, że monopol węglowy oznacza ryzyko blackoutu. Eksperci zaznaczają, że w chwili dużego zapotrzebowania na energię polski system energetyczny jest ratowany przed dopływ energii odnawialnej głównie z Niemiec. Każdy kolejny gorący dzień może dla nas oznaczać brak zasilania prądem.

 To nie fikcja - tak było w sierpniu 2015 roku, gdy z powodu gorąca Polskie Sieci Energetyczne, państwowy operator sieci energetycznej, wprowadziły najwyższy 20 stopień zasilania.

Blacout w najbogatszym kraju świata- dlaczego nie - Nowy York bez prądu

(źródło:

 tvn24.pl)

Awaria, pożar czy inne awarie mogą pozbawić energii elektrycznej całe miasta. Tak się stało w Nowym Yorku. W takich sytuacjach korzystne jest posiadanie niezależnego zasilania. Polecamy materiały zdjęciowe dostępne pod linkiem

Rekompensaty - tylko dla indywidulanych odbiorców prądu - za podwyżki cen prądu bardzo wysokie.

(źródło:

 cire.pl)

Rekompensaty z tytuły wyższych cen energii elektrycznej za I półrocze 2019 r. powinny wynieść ok. 2,1-2,3 mld zł, ocenił w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, ME szacuje, że rekompensaty za cały rok 2019 pochłoną 4,2-4,3 mld zł.

Od redakcji:

Ceny usług i produktów w sklepach jednak rosną , bo utrzymanie dotowania węgla kosztuje nas w podwyżkach cen produktów w firmach i usług w samorządzie. Burmistrzowie mówią o 70 % podwyżkach cen energii, które dostali od monopolistów. Stąd boom na PV, na słońce na dachach domów w firmach i na domach wolnostojących….

Przedsiębiorcy krytykują rekompensaty za podwyżki energii elektryczne

(źródło:

 gramwzielone.pl)

Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że skierowany do konsultacji projekt, bazując na wartościach średnich, wskaźnikach, wzorcach itp., nie uwzględnia indywidualnych warunków działania spółek i nie bierze pod uwagę realnej ceny, za jaką sprzedawcy prądu kupili go na rynku hurtowym.

Ceny uprawnień do emisji za CO2 wciąż rosną – czy jest jakaś granica dla cen?

(źródło:

 archiwum.rp.pl)

Ceny uprawnień do emisji wynoszą obecnie 28 euro. Jakie będą trendy? M.in. Carbon Tracker uważa, że ceny będą cały czas rosnąć

Ostrołęka i finansowanie- Energa i półprawdy

(źródło:

 cire.pl)

Projekt Ostrołęka C jest rentowny, ale skala inwestycji stanowi znaczne wyzwanie dla zamknięcia jego finansowania - poinformował zarząd Energi w odpowiedzi na pytania akcjonariuszy zadane podczas ZWZ.

Nord Stream 2 krytykowany

(źródło:

 pl.clientearth.org)

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła uwagi do Duńskiej Agencji Energetycznej dotyczące wpływu podmorskiego gazociągu Nord Stream 2 na siedliska i klimat Morza Bałtyckiego. Uwagi złożyła w ramach konsultacji publicznych dotyczących budowy Nord Stream 2 w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

OZE

Wiatraki nie szkodzą owadom, w tym pszczołom

(źródło:

 cire.pl)

Mitów na temat energetyki wiatrowej jest wiele, jest to m.in. przekonanie, że sprzyjają one śmiertelności ptaków i owadów. Badania pokazują, że gdyby wystąpiło jakieś oddziaływanie negatywne na pszczoły, niewątpliwie byłoby ono widoczne w zachowaniu czy w zdrowotności rodzin pszczelich w pobliżu elektrowni wiatrowej, tak się jednak nie dzieje.

Energa, która chce budować - ponoć ostatnią - elektrownię węglową Ostrołęka, będzie miała nową nazwę Energa OZE.

(źródło:
 cire.pl)

Na razie jest zmieniana nazwa. Energa zaznacza, że zmiana nazwy Energi Wytwarzanie na Energa OZE, to pierwszy krok ku wprowadzeniu odświeżonego podejścia pomorskiej spółki do generacji energii elektrycznej, jeszcze mocniej nastawionego na odnawialne źródła energii. 

Polsce potrzebne jest OZE, aby wypełnić zobowiązania

(źródło:

 biznesalert.pl)

Polska będzie potrzebowała co najmniej 3-4 GW mocy zainstalowanych w farmach fotowoltaicznych.

Dobre wiadomości z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

ClientEarth wygrał ważną sprawę dotyczącą kwestii jakości powietrza w odniesieniu do wymogów jego monitorowania i organizacji samej sieci monitoringu.
We wczorajszym wyroku (sprawa C-723/17) TSUE w odpowiedzi na nasze pytania prejudycjalne potwierdził, że:
Obywatele mają prawo kierować do sądu skargi na organy administracji, jeśli nie będą one odpowiednio monitorować jakości powietrza. 
TSUE podkreślił, że istnieje silny związek między unijnymi przepisami dotyczącymi jakości powietrza a ochroną zdrowia ludzkiego i że zasady dotyczące lokalizacji stacji monitorujących odgrywają istotną rolę w procesie kontroli i oceny jakości powietrza.
Co ważne, decyzje władz publicznych dotyczące lokalizacji stacji monitorujących muszą opierać się na solidnych danych naukowych. Ponadto do celów stwierdzenia przekroczenia określonej w załączniku XI do tej dyrektywy wartości dopuszczalnej dla średniej obliczanej w okresie roku kalendarzowego wystarczy, by poziom zanieczyszczeń wyższy od tej wartości został stwierdzony w jednym punkcie pomiarowym.

Klimat

Jak chronić klimat i nie zwariować

(źródło:

 newsweek.pl)

Przewidywany koniec świata, lęk o przyszłość dzieci, poczucie niesprawiedliwości, to stany czy uczucia, które dotykają coraz więcej osób. Niektórzy mogą reagować depresją czy lękami. Jak sobie radzić z dystopijnymi myślami, jak sprawnie działać i zachować spokój odpowiada psycholog dr Budziszewska

Mitygacja nie wystarczy. Musimy się przygotować na najgorsze

(źródło:

 businessgreen.com)

Zmiany klimatu powodują intensywne i zaskakujące zjawiska pogodowe. Ludzie nie wiedzą, jak się bronić przed zdarzeniami jak powódź, huragan itp. Dotychczasowe działania dotyczyły głównie zapobieganiu zmianom klimatu. ONZ ostrzega, że dzisiaj musimy większą uwagę skierować na obronę przed żywiołem. Przeciwdziałanie i obrona muszą iść w parze.

Polityka Klimatyczna - Parlament Europejski płynie zieloną falą

(źródło:

 politico.eu)

Przyszła kadencja Parlamentu Europejskiego ma być zielona i przyjazna klimatowi. Kwestie te obecne są na agendzie politycznej jak nigdy wcześniej. Polityka zareagowała na wyzwania społeczne i humanitarne

Susza w Polsce i sympatia dla paliw węglowych

(źródło:

 agropolska.pl)

Chleb to w Polsce świętość, ale woda? Organizacje ekologiczne od lat alarmują, że spalanie paliw kopalnych powoduje zmiany klimatu i suszę czyli zabiera nam chleb powszedni. Spalanie węgla zabiera też wodę bezpośrednio. Statystyki wskazują, że elektrownia węglowa co trzy minuty zużywa tyle wody, ile mieści się w basenie olimpijskim. Do wyprodukowania jednej kartki papieru potrzebne jest 10 litrów wody, 500 gramów plastiku pochłania ok. 90 litrów wody, a dla wyprodukowania jednego samochodu osobowego trzeba zużyć ok. 3 000 litrów wody.

Klimat i zdrowie – upały bardzo niebezpieczne dla dzieci i osób w wieku podeszłym

(źródło:

 facebook.com)

Wywiad z doktor Anetą Górską-Kot, Ordynator Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Upały to nie przelewki. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do nietypowych objawów. Możemy zbagatelizować bardzo niebezpieczne sygnały, co w przypadku dzieci może się skończyć bardzo źle.

Filmy z kotami, reklamy i inne internetowe filmiki generują duże ilości CO2

(źródło:

 theshiftproject.org)

Aż 9 procent gazów cieplarnianych dostaje się do atmosfery przez technologie internetowe używane do reklam, zabawnych filmików i innych. Think tank The Shift Project właśnie opublikował badania na ten temat.

Kryptowaluta zużywa więcej prądu niż Szwajcaria

(źródło:

 tvn24bis.pl)

Naukowcy uruchomili narzędzie nazwane Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI), które oblicza w czasie rzeczywistym (wynik aktualizowany jest co 30 sekund), ile energii potrzebne jest do utrzymania sieci bitcoin.

Coraz więcej osób ginie w pożarach, w tym strażaków

(źródło:

 euractiv.com)

Ponad 200 osób zginęło w Europie w 2017 w wyniku pożarów, w 2018 r. tylko 100 zginęło w płomieniach zeszłego lata

Paryż wprowadza Pogotowie Klimatyczne

(źródło:
 fakty.interia.pl)

Mimo głosów krytyki do władz miasta, sama idea jest szczytna. Pytanie na czym będzie polegało wdrażanie jej w życie

Latanie samolotem zmienia klimat bardziej niż sądzono

(źródło:
 biznesalert.pl)

Pozostawiane przez samoloty smugi kondensacyjne przyczyniają się do globalnego ocieplenia bardziej, niż emitowany podczas lotu dwutlenek węgla – informuje pismo „Atmospheric Chemistry and Physics”. Jak wynika z badań Ulrike Burkhardt i jej współpracowników z niemieckiego Instytutu Fizyki Atmosferycznej, do roku 2050 efekt ocieplenia niezwiązanego z emisją CO2 ma się potroić.

Klimat na agendzie międzynarodowej

(źródło:

 teraz-srodowisko.pl)

Polska hamuje plan neutralności klimatycznej. Młodzież protestuje. Teraz Środowisko podsumowuje koniec czerwca

Mamy kryzys

(źródło:

 wyborcza.pl)

Dr Joanna Remiszewska, fizyczka atmosfery: Politycy, w zasadzie ze wszystkich ugrupowań, zanim zaczną się wypowiadać na tematy związane ze zmianami klimatycznymi, powinni poczytać opracowana naukowe oraz zasięgnąć opinii ekspertów. One nie kłamią, fizyka nie kłamie. 

Niska Emisja

Program rządu Czyste powietrze do wymiany

(źródło:

 pl.clientearth.org)

Rządowy program Czyste Powietrze nie działa, a Polsce grożą kary za smog. To było do przewidzenia, gdy w ubiegłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok za przekroczenia pyłu PM10.

Warszawa wprowadza stan wyjątkowy dla klimatu i jakości powietrza

(źródło:

 smoglab.pl)

Warszawa  chce nie tylko apelować o działania do władz centralnych, ale sporo zrobić we własnym zakresie. Przy okazji zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprawiłaby się jakość powietrza, miasto stało by się przejezdne, bezpieczniejsze i bardziej dostępne dla pieszych.

Czy Wrocław będzie kolejnym miastem? Jest to ważne dla klimatu, ale też dla jakości powietrza

(źródło:

 wroclaw.wyborcza.pl)

Kultura i smog

Klimat i jakość powietrza zagościły na imprezach kulturalnych.

Samochód, polski bożek, śmiertelny dla ludzi, jakości powietrza, klimatu, przestrzeni miast.

(źródło:

 oko.press)

Ilość samochodów na polskich drogach rośnie. Widać to i słychać na ulicach miast i wsi. Politycy nie mają odwagi tego zmienić.

Przygotowała:
Katarzyna Kubiczek,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Redakcja:
Radosław Gawlik,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

info

więcej
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej