×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

13 lutego 2019
info
 

Newsletter 01/2019

 

ENERGIA DLA KLIMATU 
Styczeń 2019
 
 

„Po nas choćby potop”

Madame de Pompadour


Pierwszy miesiąc roku obfitował w ważne wydarzenia dotyczące energii i klimatu. Na forum ekonomicznym w Davos sączyła się krytyka pod adresem Niemiec i Nord Stream II. W Najwyższej Izbie Kontroli dyskutowano o przyszłości energetyki w Polsce. Szwedzi przedstawili nowe słowo dotyczące skrywanego wyrzutu sumienia ze względu na latanie samolotem. W USA pojawiły się głosy, że Trump blefował i w rzeczywistości za jego kadencji więcej kopalni węglowych się zamyka  niż za czasów Obamy. Młodzież protestowała w ramach piątków dla klimatu i szczególnie ta niemiecka dała się we znaki rządowi, po tym jak tzw. komisja węglowa zaproponowała datę odejścia od węgla do 2038 roku. Polska z kolei w swoim węglowym dołku dusiła się od smogu i śniła- coraz słabiej- o węglowej przyszłości. Takie doniesienia jak zwiększony import węgla z Rosji do Polski (70 % z 18-19 mln ton w 2018r) raczej odsłaniają hipokryzję i chyba nawet programy Energia plus (części gowinowskej rządowego obozu) nie zmienią faktu, że mamy problem. Ten problem to gigantyczny kryzys polskiego modelu węglowego, z którego nawet rząd i prezydent już raczej zdają sobie sprawę? Inna sprawa to zmiany klimatu za którymi idą potężne powodzie jak np. ta w Australii, niosące biblijne wręcz plagi jak węże i krokodyle – wszystko to sprawia, że słowa słynącej z rozpusty Madame de Pompadour są już nieaktualne – potop nie będzie po nas, ale już na nas czeka.

Na początku stycznia eksperci w dziedzinie energetyki jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska), Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Kierownictwo PSL w Sejmie zaprosiło liderów wszystkich partii łącznie z PIS na naradę. Rząd ten i poprzednie zostawiły nas na węglowym lodzie więc obywatele biorą sprawę w swoje ręce. Nie da się bowiem dłużej ukrywać, że „sukcesy” Polski polegają na tym, że najpierw trzeba było zatrzymać wzrosty cen energii, potem doszło do chaosu z taryfami przed samą Komisją Europejską, a na koniec do zawirowań na giełdzie jeżeli chodzi o PGE. W kontekście dołowania węgla chichotem można tylko skomentować plany budowy elektrowni jako flagowego projektu ministra Tchórzewskiego. Ostrołęka bowiem chodzi z tacą po Polsce, tylko chętnych do rzucania jakoś brak.

                                                                                                           Hanna Schudy 

 

Energetyka konwencjonalna

Węgiel i złe inwestycje – zawirowania na giełdzie

(źródło: energetykon.pl

8 stycznia Polska Grupa Energetyczna była najgorszą spółką wśród największych firm na polskiej giełdzie, zgrupowanych w indeksie WIG20. PGE straciła 2,5 proc. przy sporych obrotach rzędu blisko 49 mln zł. Wszystko przez wcześniejszy komunikat grupy o rozpoczęciu rozmów w sprawie budowy bloku węglowego elektrowni Ostrołęka – uważa PAP.

 

Niemcy odchodzą od węgla przed 2038

(źródło: dw.com

Już postanowione. Do roku 2050 emisje dwutlenku węgla, najważniejszego gazu cieplarnianego, powinny spaść o 80 do 95 procent w porównaniu z sytuacją z roku 1990. Do 2030 r. wyłączonych zostanie 17 GW z elektrowni węglowych. Do 2022 wyłączonych zostanie 12 GW.

 

Węgiel chwilowo drożeje

(źródło: wysokienapiecie.pl

Cena węgla energetycznego przekroczyła 250 zł zł tonę. Ostatni raz paliwo dla elektrowni kosztowało tyle sześć lat temu. Sytuacja cieszy Polską Grupę Górniczą, której wydobycie opłaca się dopiero przy wysokich cenach, ale stawia rząd między młotem a kowadłem ze względu na ceny prądu, a także – co mniej oczywiste – ropy i gazu.

 

Przemysł czy górnictwo

(źródło: wysokienapiecie.pl

Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę, że w związku z bardzo wysokimi cenami na polskim rynku hurtowym powinniśmy otworzyć się na większy import tańszego prądu, aby wspierać krajowy przemysł. Przeciwnego zdania jest jednak minister energii Krzysztof Tchórzewski. Na większym imporcie straciłyby bowiem, nadzorowane przez niego, koncerny energetyczne i górnictwo.Rosyjski węgiel do łatania naszych braków

(źródło: gospodarka.dziennik.pl

Już nie tylko ciepłownictwo i składy opałowe, ale także energetyka musi sięgać po węgiel z Rosji – wynika z dokumentów, do których dotarł DGP. W efekcie potwierdzają się nasze prognozy z pierwszej połowy 2018 r. – import węgla do Polski w ubiegłym roku to 18–19 mln ton. Ponad 70 proc. przyjechało z Rosji.

 

Za Trumpa zamknięto więcej kopalni niż za Obamy

(źródło: biznesalert.pl

Prezydent USA musi się rozliczyć z wyborczego kłamstwa. Nie uda mu się zatrzymać końca węgla

 

Wzrost importu węgla do Niemiec

(źródło: biznesalert.pl

– Niemcy sprowadzą w tym roku 45 milionów ton węgla kamiennego, co stanowi wzrost o około 1,4 proc. w stosunku do 2018 roku – donosi agencja Reuters. 

 

Nowe regulacje rynku mocy

(źródło: cire.pl

elektrownie, w których emisje przekraczają 550 gramów CO2 na kilowatogodzinę (kWh), nie będą mogły korzystać ze wsparcia państwa w ramach rynku mocy po 1 lipca 2025 r.

 

Ceny prądu - Dzieje się to, czego miało nie być

(źródło: forum-energii.eu

Tak nagłych zwrotów akcji w energetyce nie było jeszcze nigdy. Strategiczny sektor gospodarki gwałtownie zaczął się wymykać spod kontroli rządu, który wydaje się zaskoczony wzrostem cen, rosnącym importem węgla, gazu i energii elektrycznej. Zaskoczenie jest duże, bo właśnie tego wszystkiego miało nie być, a zbliżają się wybory.

 

Ceny prądu w KE

(źródło: cire.pl

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział pilną nowelizację ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku, ponieważ Komisja Europejska miała zastrzeżenia do ograniczenia roli Urzędu Regulacji Energetyki w ustalaniu nowych taryf.

Kolejne przeprosiny Polski po uwagach KE

"Przyznałem się do tego, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE poprzez wprowadzenie rozwiązań w tej ustawie i w tej dziedzinie robimy krok do tyłu" - powiedział minister Tchórzewski na antenie Radia RMF.

 

Ekspertyza Instytutu Jagiellońskiego – atom oparty na niczym

(źródło: jagiellonski.pl

Polityka energetyczna 2040 - Nierealne założenia dotyczące programu jądrowego – zbyt duży zakres, zbyt ambitny harmonogram, zbyt optymistyczne założenia kosztowe.

 

Ceny uprawnień do emisji

(źródło: cire.pl

W środę giełda EEX przeprowadziła druga w tym roku aukcję uprawnień do emisji dwutlenku węgla w imieniu Polski. Cena utrzymała się poniżej poziomu 23 euro

 

Wiceminister Tobiszowski chce zwiększenia wydobycia węgla,
Minister obiecuje, że węgiel z nami pozostanie.


(źródło: cire.pl

Tobiszowski: do 2030 r. udział wolumenu węgla w miksie energetycznym pozostanie na obecnym poziomie

Od redakcji:

Niektórzy entuzjaści, będą krzyczeć więcej węgla, nawet jak wszystkie elektrownie zostaną wyłączone…i zastąpione EE i OZE

 

Miasto Poznań stawia na naukę i efektywność

(źródło: epoznan.pl

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej opracują plan poprawy efektywności energetycznej (EE)

 

Unia Europejska zależna od rosyjskiego gazu

(źródło: cire.pl

Jak odnotowuje dziennik, w trzecim kwartale ubiegłego, aż 47 proc. unijnego importu błękitnego paliwa pochodziło z tego kierunku.

Niemcy chcą ochronić Nord stream II przed interwencją prawną UE

(źródło: cire.pl

Niemcy coraz bardziej poważnie traktują Nord Stream II na arenie międzynarodowej. Chcą realizacji projektu

 

Krytyka w Davos: Gaz z Rosji jako broń geopolityczna

(źródło: biznesalert.pl

Coraz więcej słów krytyki pod adresem współpracy Niemiec i Rosji w projekcie Nord Stream II

 

Odkrywki

Problemy przy odkrywce Tomisławice

(źródło: cire.pl

Tomisławie - decyzja środowiskowa wydana w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek cały czas pozostaje w obrocie prawnym

 

Pod Prąd Styczeń

A w nim o konsultacjach dla odkrywki Turów, o uchwale rady gminy Brody, konsultacjach Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. i wiele innych

 

OZE

Zrób sobie miks – przyszłość odnawialnych źródeł energii

(źródło: rp.pl

Na świecie zaczęła się era obywatelskiej, inteligentnej, efektywnej i odnawialnej energii: wiatru, słońca, wody, biomasy i geotermii. Z tej listy różnych źródeł każdy może ułożyć sobie własny miks energetyczny.

 

Konferencja otwierająca odnawialny rok 2019

Szanse dla transformacji energetycznej. Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej

Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów i członków wszystkich partii i ugrupowań również na lokalnej polskiej scenie politycznej o przyjęcie wspólnej wizji i planu transformacji energetycznej - Uczyńmy ją wspólnym priorytetem – mówili organizatorzy.

Podobna konferencja odbyła się we Wrocławiu u dotyczyła transformacji Dolnego Śląska

Coraz więcej prądu z wiatru dla przemysłu

(źródło: gramwzielone.pl

Inwestorzy z branży wiatrowej oraz działające w Europie przedsiębiorstwa zawarły w ubiegłym roku wieloletnie umowy na zakup energii z farm wiatrowych o rekordowej mocy. Ten, coraz wyraźniejszy trend pozwala deweloperom wiatrowym na rozwój inwestycji poza rządowymi mechanizmami wsparcia, a odbiorcy mogą zabezpieczyć na wiele lat dostawy czystej energii po stałych, konkurencyjnych cenach.

 

Prąd w USA dzięki rozwojowi OZE

(źródło: elektro.info.pl

EIA: energetyka słoneczna i wiatrowa, będą najszybciej rozwijającymi się źródłami wytwarzania energii elektrycznej w USA przez co najmniej następne dwa lata.

 

Wiśniewski krytykuje politykę energetyczną 2040

(źródło: gramwzielone.pl

Projekt PEP 2040 zawiera propozycje wielu konkretnych i pilnych działań na rzecz rozwoju energetyki jądrowej, przy braku jakikolwiek działań na rzecz OZE aż do 2030 roku. 

 

EKO-UNIA wysyła poważna opinię w konsultacji na temat PEP 2040 przygotowaną przed dr Andrzeja Kassenberga

 

Nie osiągniemy planowanego udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w 2020 roku.

(źródło: wysokienapiecie.pl

Plan został wysłany nie tylko do Brukseli, ale także do innych resortów. Według naszych źródeł sporą konsternację wzbudził w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, dla którego przyznanie się do niewypełnienia celu OZE również okazało się niespodzianką, bo dotychczas Polska zapewniała Komisję, że cel uda się wypełnić.

 

OZE i Czysta ekonomia

(źródło: gramwzielone.pl

Podczas zorganizowanej w Sejmie przez Polskie Stronnictwo Ludowe konferencji poświęconej transformacji energetycznej profesor Jan Popczyk zapewniał, że w jej wyniku polski miks energetyczny może docelowo być oparty w całości na źródłach odnawialnych – co jego zdaniem wynika nie z polityki klimatycznej, ale z „czystej ekonomii”.

 

Na razie słowa Emilewicz – energia plus i co dalej

(źródło: tvn24bis.pl

Minister Milewicz szykuje rewolucję, na którą czeka wielu. Czy to tylko słowa, czy pójdzie za tym transformacja energetyczna? Ale jak, kiedy rządzi energią w PiS pan Tchórzewski?

 

Klimat

Holandia musi ograniczyć emisje

(źródło: cire.pl

Sąd apelacyjny zatwierdził wyrok z 2015 roku, który zapadł w postępowaniu prowadzonym na wniosek pozarządowej organizacji ekologicznej Urgenda. Wniosek został wówczas poparty przez 886 obywateli holenderskich. Obecnie, po czterech latach, nakaz sądu apelacyjnego "jest ostrzeżeniem dla wszystkich rządów. Muszą ściśle przestrzegać programu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zwłaszcza CO2. Pod rygorem odpowiedzialności sądowej" - skomentował w komunikacie prasowym Marjan Minnesma, szef organizacji Urgenda.

Latanie a klimat

(źródło: noizz.pl

Szwedzi mają już słowo na ukrywany wstyd z korzystania z transportu lotniczego

 

Znaczenie baterii w ochronie klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl

Zmienna natura wiatru i energii słonecznej oznacza, że magazynowanie energii jest ogromną częścią walki o łagodzenie zmiany klimatu.

 

Młodzież protestuje dla klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl

W całej Europie trwają strajki młodzieży. Piątek dla klimatu ma przypomnieć dorosłym o pilności walki ze zmianami klimatu

 

Bezpieczeństwo, energetyka, klimatu

(źródło: energia.rp.pl

Kassenberg: Już dzisiaj produkcja energii elektrycznej z wiatru jest tańsza niż z węgla, co powoduje albo ograniczenie pracy bloków węglowych, albo wręcz ich odstawienia. Gotowa do budowy jest Ostrołęka C, stanowi ona przykład decyzji politycznej, niepartej w żadnym stopniu o analizy ekonomiczne.

 

Chaos pogodowy na świecie

USA doświadcza siarczystych mrozów, a w Australii ludność trudzi się z powodzią stulecia, falą upałów oraz krokodylami na ulicach miast

 

Niska emisja

Wyrok przełomowy dla Polski i Europy

(źródło: samorzad.pap.pl

Grażyna Wolszczak pozwała skarb państwa za zanieczyszczenie powietrza w grudniu. Po rozprawie mówiła: – Ludzie, mamy wielką moc. Korzystajmy z tego. Miałam lekką nadzieję, ale nie spodziewałam się, że mój pozew zostanie uwzględniony w pełnym zakresie.

Reprezentujący ją radca prawny Radosław Górski komentował: – To wyrok przełomowy w skali Polski i Europy. Państwo powinno zrobić sobie rachunek ewentualnych strat, jeśli ludzie pójdą masowo do sądu. Zadośćuczynienia i odszkodowania w walce ze smogiem mogą dotyczyć miliardów złotych Radosław Górski powiedział także, że w przygotowaniu jest już pozew zbiorowy w sprawie smogu, do którego może dołączyć każdy (szczegóły na stroniepozywamsmog.eu). Zostanie złożony w połowie tego roku.

 

Raport – Polska ma problem i prawie nic z nim nie robi

(źródło: wyborcza.pl

Międzynarodowy raport 15 europejskich NIK-ów i Europejskiego Trybunału Obrachunkowego - Polska walczy ze smogiem za słabo a jest liderem zanieczyszczenia powietrza

Ciepło w większości z węgla

(źródło: cire.pl

Co trzeci Polak mieszka w budynku ogrzewanym węglem. W poprzednim sezonie grzewczym koszty zaopatrzenia w ten surowiec wzrosły ok. 6,5 proc.; w obecnym sezonie może to być ok. 11,5 proc. - prognozują użytkownicy węgla, ankietowani przez firmę Kantar TNS.Krytyka strefy czystego transportu w Krakowie

(źródło: magnapolonia.org

Jaka będzie przyszłość sfery czystego transportu w Krakowie? Sprzeciw mieszkańców i przedsiębiorców

 

Czyste powietrze znowu działa?

(źródło: wfos.krakow.pl

Nabór wniosków do programu Czyste Powietrze został wznowiony.

Więcej informacji o wprowadzonych zmianach na stronach:

 

Smog u bram. Krytyczna sytuacja na Dolnym Śląsku

(źródło: nowagazeta.pl) 

Dolny Śląsk przeżył w tym tygodniu najcięższy, jak dotąd, atak smogu w obecnym sezonie grzewczym. Dolnośląski Alarm Smogowy protestował

 

Wrocławski Indeks powietrza – wspólna inicjatywa miasta i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

(źródło: wroclaw.wyborcza.pl

 

Fatalna sytuacja w dolnośląskich uzdrowiskach – normy jakości powietrza przekroczone

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl) 

Zimą lubimy wycieczki do górskich miejscowości. Uważajmy na panujący tam smog

 

Rzecznik praw obywatelskich wysłuchał mieszkańców w sprawie zatrucia środowiska

(źródło: dziennikzachodni.pl

Prawo do jakości życia – mieszkańcy na Śląsku zostali wysłuchani

 

Chiny mimo wzrostu gospodarczego nie są szczęśliwe. Powodem jest zanieczyszczenie powietrza

(źródło: cire.pl

Zespół prof. Sigi Zhenga z Massachusetts Institute of Technology (MIT) współpracujący ze specjalistami z Chińskiej Akademii Nauk, University of Southern California, Shanghai University of Finance and Economics oraz uniwersytetem Tsinghua w Pekinie odkrył, że zanieczyszczenie powietrza w miastach Chin może przyczyniać się do niskiego poziomu szczęścia wśród miejskiej populacji tego kraju

 

Poziom informowania na terenie Polski przekroczony

(źródło: powietrze.gios.gov.pl

Powyżej 200 dla PM 10 w województwie śląskim i małopolskim

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski, Paweł Pomian

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław 

 

 

 

 

 

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej