×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
6 lipca 2023
info
 

Energia dla klimatu czerwiec-lipiec 2023

 

„Odpowiedź świata na katastrofę klimatyczną pozostaje żałosna”
Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ

 

Wakacje to? Najlepszy czas na forsowanie ustaw, które mogą poważnie zmienić praktykę ochrony środowiska w Polsce. Przykład? Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących  procedury i raportu oddziaływania na środowisko. Jeżeli np. rząd uzna, że dana inwestycja jest strategiczna – jak np. CPK czy elektrownia jądrowa, to w zasadzie nie będzie potrzebny taki raport. Specjalny tryb wydawania zezwoleń dla inwestycji “strategicznych” nie będzie też wymagał uwzględnienia woli społeczeństwa. Co można np. wybudować bez raportu? Przykładem takiej budowli, która powstała bez poszanowania środowiska jest chociażby mur na granicy. Czy mur między Polską a Białorusią działa? Z pewnością nie pozwala swobodnie przemieszczać się zwierzętom, ale ludzie sobie z nim jednak radzą. Dowodem na nieskuteczność muru są m.in. plany przywrócenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Napięcie na granicy polsko-niemieckiej widać też na przykładnie rzeki Odry. Sąd administracyjny nakazał wstrzymanie robót hydrotechnicznych, ale rząd i tak się do tego nie zastosował. Następnie Bank Rozwoju Rady Europy (CEB) wstrzymał kredyt dla Polski na rozbudowę rzeki. Mieliśmy otrzymać finansowanie w wysokości 139 mln euro na przystosowanie Odry do żeglugi ( rzekomo do lodołamaczy). Ministerstwo twierdzi jednak, że jest gotowe na każdy scenariusz – działa tak jakby było poza prawem i nie szczędzi pieniędzy na niszczenie przyrody.

Tymczasem przyroda przestała być przewidywalna. Mamy katastrofalne ocieplanie klimatu a przez to suszę czy ogromne pożary jak np. w Kanadzie czy obecnie na Syberii. Niestety nie spiesznie politykom do wprowadzania potrzebnych zmian, a ONZ nazwało reakcję polityków na to wyzwanie „żałosną”. Np. w Parlamencie Europejskim trwa bój o prawo odtwarzania przyrody w ważnych ekosystemach. Komentatorzy twierdzą, że to kluczowe rozporządzenie przetrwało kolejną burzę. Jednak na razie chaotyczne głosowania nad poszczególnymi poprawkami mogą stworzyć poważne luki prawne, które - jeśli nie zostaną usunięte - mogą znacznie osłabić tę regulację. Jeśli w kolejnym głosowaniu europosłowie zdecydują się zignorować zdrowy rozsądek, prawo i naukę, zagrozi to nie tylko przyrodzie, ale i nam wszystkim. Potrzebujemy prawa, które zapewni długoterminową odbudowę przyrody, w przeciwnym razie utrata różnorodności biologicznej tylko się pogłębi, a gospodarka UE i przyszłość jej obywateli będą pierwszymi, które zapłacą za to cenę. Szczególnie trudno będzie przekonać rolników. Np. w Austrii po latach popularności rolnictwa ekologicznego obserwuje się powrót do konwencjonalnego. Supermarkety narzucają tak niskie ceny za produkty spożywcze, że po prostu nie opłaca się produkować lepszej żywności. I tak oto koło się zamyka. Narzekają też odbiorcy prądu czy ciepła jak np. w Bogatyni. Ciepło z elektrowni Turów ma być coraz droższe, a winna ma być Unia Europejska. W Bogatyni powoli rozpoczyna się efekt domina – konwencjonalna energetyka oparta na paliwach kopalnych zaczyna sprawiać coraz większe kłopoty, ale rząd i PGE wciąż twierdzą, że panują nad sytuacją. Na naszych oczach Bogatynia w ciągu kilku dni stała się stolicą kampanii wyborczej PiS i Solidarnej Polski. Polityczni spin doktorzy nie przewidzieli chyba jednak, że kampania konkurencyjna może sobie przypomnieć o przestępczej przeszłości działaczy PiS właśnie tam i opowiedzieć o tym całej Polsce. Było straszno, zaczyna być śmiesznie. Wybory niebawem.

 

Węgiel Brunatny
Energetyka Konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Węgiel Brunatny

Polecamy Pod prąd, a w nim o kampanii PiS w Bogatyni, o proteście polskich ekologów w Niemczech, o prawie geologicznym i górniczym i nie tylko


Bogatynia bez wizji na przyszłość
(źródło: fakt.pl)

Mieszkańcy powoli zaczynają rozumieć, że bez pilnej transformacji może ich czekać nagłe bezrobocie.

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Orlen zmienia nazwę
(źródło: klimat.pracownia.org.pl)

Jak czytamy w oświadczeniu koncernu: „Nowa nazwa odzwierciedla rzeczywisty zakres działalności multienergetycznego koncernu oraz strategiczne kierunki jego rozwoju, wśród których jest morska energetyka wiatrowa, energetyka jądrowa, produkcja wodoru i paliw syntetycznych, a także zielona petrochemia.”

Orlen chce produkować więcej prądu z OZE i odejść od paliw kopalnych? W dniu walnego spotkania akcjonariuszy aktywiści podkreślali: „Inwestycje Orlenu w ropę i gaz napędzają katastrofę klimatyczną i zasilają portfele dyktatorów.

Kierunki importu paliw to nie tylko USA i Norwegia ale Katar i Arabia Saudyjska, a wydobycie i poszukiwanie Orlen prowadzi m. in. w Libii, Pakistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i prowincji Alberta w Kanadzie - jednym z najbardziej zdewastowanych przez sektor paliw kopalnych miejsc na świecie.”


Gaz LPG wpłynie do Polski z Rosji
(źródło: fakty.tvn24.pl)

Polska miała być pierwsza…ale chodziło o odejście od importu gazu z Rosji. Jesteśmy jednak na pierwszym miejscu pod względem ilości importowanego gazu LPG z Rosji.


Podwyżki cen za ciepło w Bogatyni – czy to problem ogólnopolski?
(źródło: tvbogatynia.pl)

W Bogatyni wrze – po tym jak miasto odwiedzili przedstawiciele rządu obiecując wsparcie dla mieszkańców, ogłoszono podwyżki cen ciepła. Ciepło produkowane jest przy okazji produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego. Spółka tłumaczy, że to głównie przez wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Czy takie sytuacje zdarzają się w całym kraju?

Komentarz:

Może to przekona władze i mieszkańców Bogatyni do transformacji. Liczenie na PGE, które za chwilę pozbędzie się Turowa na rzecz NABE, jest strategicznym błędem. Jesteśmy przekonani, że alternatywne dostarczenie ciepła dla Bogatyni  w oparciu o własne OZE i pompy ciepła jest  dziś zieloną i tańsza alternatywą dla mieszkańców.


Nowe projekty gazowe w Europie
(źródło: bankwatch.org)

Rumuńska spółka OMV-Petrom ogłosiła ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie projektu wydobycia gazu kopalnego Neptun Deep na Morzu Czarnym. Jeśli projekt ten zostanie zrealizowany, może to być ostatni gwóźdź do trumny rumuńskich - i unijnych - zobowiązań do powstrzymania kryzysu klimatycznego.


Paliwa kopalne wciąż w natarciu
(źródło: biznesalert.pl)

Branża paliw kopalnych wciąż dobrze zarabia, a za zniszczenie środowiska płacą obywatele na całym świecie. Naukowcy obliczyli jakie bogactwo wciąż generuje dla siebie sektor paliw kopalnych.

^menu
OZE

Mamy rekordy, ale OZE wciąż mają pod górkę
(źródło: wnp.pl)

Jak wynika z danych PSE, na początku lata są dni, kiedy polska fotowoltaika pracuje z mocą prawie 6,5 GW, a farmy wiatrowe - 4 GW przy zapotrzebowaniu na poziomie 17 GW. Tymczasem rząd nie poprawia sytuacji z przyłączeniami do sieci.


Nowe przepisy mogą wyłączać OZE
(źródło: biznesalert.pl)

Przepisy prawa energetycznego wprowadzają m.in. mechanizm nierynkowego ograniczenia generacji z farm wiatrowych i fotowoltaiki przez operatora systemu przesyłowego wobec zagrożenia zbilansowania systemu.


Wiatraki wciąż ograniczane
(źródło: 300gospodarka.pl)

Na efekty liberalizacji zasady 10h dla farm wiatrowych na lądzie poczekamy nawet kilka lat, oceniają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Branża mierzy się dziś także z problemem dostępu do sieci czy finansowania inwestycji.


Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce ograniczania ambicji dla OZE
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Ministerstwo klimatu zaproponowało, aby poziom tzw. obowiązku OZE od 2024 do 2026 roku spadał corocznie o 1 pkt proc. W 2024 roku miałby wynieść 11%, w 2025 - 10%, a w 2026 - 9%. MKiŚ skierowało do konsultacji projekt odpowiedniego rozporządzenia.

Komentarz Redakcji:

To jakieś dywersyjne działania. Polskie firmy za chwilę, aby być kooperantami dużych graczy i sprzedawać na rynki rozwiniętych krajów będą musiały wykazać się świadectwem pochodzenia energii z OZE. Wyjścia są dwa - albo własne inwestycje w OZE, albo zakup certyfikowanej odnawialnej energii. Hamowanie rozwoju OZE podcina konkurencyjność polskiego przemysłu i usług, które daleko nie pojadą na drogim i emisyjnym węglu. Ministerstwo klimatu akurat to powinno wiedzieć.


Rynek baterii w UK
(źródło: gramwzielone.pl)

Wielka Brytania to obecnie największy europejski rynek bateryjnych magazynów energii. Specyfika brytyjskiego rynku energetycznego przyciąga coraz większe inwestycje w bateryjne magazyny i – jak pokazują wyniki jednej z nich – tego rodzaju inwestycje mogą generować spore przychody.

Dwugodzinny magazyn energii bazuje na jednostkach bateryjnych, które dostarczyła Tesla (wykorzystano moduły o mocy 1,5 MW i pojemności 3 MWh). Całkowita moc magazynu w Pillswood wynosi 98 MW, a jego pojemność sięga 196 MWh.


UE i NATO o ryzykach dla energii z OZE
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Rosnąca zależność od energii odnawialnej niesie ze sobą potencjalne ryzyko na poziomie łańcuchów dostaw, ponieważ wiele niezbędnych komponentów nadal pochodzi z krajów nie będących członkami UE i NATO.


W Bogatyni podwyżki, a w innych miejscach najtańsze ciepło w Polsce
(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Nieefektywny system zdecydowano się zastąpić ciepłem produkowanym przez odległą o kilka kilometrów prywatną biogazownię w Darżynie przesyłanym gminnym ciepłociągiem, do którego podłączone są w Potęgowie wszystkie budynki użyteczności publicznej, bloki i wiele domków jednorodzinnych.

^menu
Klimat

Niskoemisyjna Polska? – kochamy autobusy, ale na tym się kończy
(źródło: pkeom.pl)

Nowy ranking Clean Cities Campaign analizuje postępy 42 europejskich miast we wdrażaniu rozwiązań takich jak: rowery i hulajnogi współdzielone, rowery elektryczne, samochody elektryczne, zeroemisyjny transport publiczny oraz punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Polskie miasta dobrze sobie radzą z wprowadzaniem zeroemisyjnych autobusów do miejskiego taboru, ale w pozostałych obszarach już gorzej.


Kryzys energetyczny dzieli Polaków. Może mieć realny wpływ na wynik wyborów
(źródło: klimat.rp.pl)

W Polsce, w roku wyborczym kluczowe staje się pytanie jakie kwestie wymagają najpilniejszych działań, aby powstrzymać kryzys energetyczny. 67 proc. Polek i Polaków domaga się szybszego przejścia na zieloną energię. Tymczasem wyborcy PiS i Solidarnej Polski, ale także Konfederacji, postrzegają politykę klimatyczną jako spisek bogatych krajów – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych (ISP).


Polskie emisje w tabelce
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Krótkie, tabelaryczne podsumowanie emisji dwutlenku węgla w sektorach objętych systemem EU ETS. W ubiegłym roku wyniosły one 184,1 mln ton i były o 4 proc. niższe niż w 2021 r.

Szwajcarzy w referendum zagłosowali za odejściem od paliw kopalnych
(źródło: euractiv.pl)

Szwajcarski glacjolog Matthias Huss określił wyniki referendum jako „silny sygnał”. Stwierdził również, że bardzo się cieszy, że „argumenty wysuwane przez nauki klimatyczne zostały wysłuchane”. 


Unia Europejska sceptyczna wobec geoinżynierii
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

„Ryzyko, wpływ i niezamierzone konsekwencje, jakie niosą ze sobą te technologie, są słabo poznane, a niezbędne zasady i procedury nie zostały opracowane. Technologie te wprowadzają nowe zagrożenia dla ludzi i ekosystemów, a także mogą zwiększać nierównowagę sił między narodami, wywoływać konflikty. Podnoszą też niezliczone kwestie etyczne, prawne, zarządcze i polityczne„

^menu
Niska emisja

Raport – wpływ tlenków azotu na zdrowie
(źódło: healpolska.pl)

Samochody wciąż mają lekko. Wiele programów koncentruje się na zmniejszeniu emisji pyłów i innych substancji powstających głównie w wyniku spalania węgla w gospodarstwach domowych. Tymczasem mniejszą uwagę poświęca się na redukcję stężeń dwutlenku azotu (NO2) z powietrza. Nowy przegląd nauki przygotowany dla HEAL pokazuje, że związek ten ma jednak niebagatelny wpływ na zdrowie.


Dyrektywa CAFE – normy jakości powietrza w EU
(źródło: smoglab.pl)

„Grupa światowej sławy epidemiologów środowiskowych przygotowała apel do polityków Unii Europejskiej, dotyczący przyjęcia bardziej rygorystycznych prozdrowotnych norm jakości powietrza. Sugestie te oparto na aktualnej wiedzy naukowej. Czyli ustaleniach Światowej Organizacji Zdrowia z 2021 roku”.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

​​​​

 

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej