×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
8 czerwca 2021
info
 

Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021

 

- Powiedz mi, po co jest ten miś?
- No właśnie: po co?

- Otóż to. Nikt nie wie po co, dlatego nie musisz obawiać się, że ktoś zapyta.

Dialog z filmu „Miś” Stanisława Barei (1980)
 

Maj to miesiąc wyznań, zauroczeń i konsekwentnie też złamanych serc. Choć był raczej chłodny, atmosfera w energetyce podgrzewała się z minuty na minutę. Zdecydowanie w Polsce tematem nr 1 była elektrownia i kopalnia Turów. Nikt sobie nie wyobraża jej końca, obrona kompleksu przypomina bitwę potopu szwedzkiego, ale tym razem najazd przyszedł z południa. No i te „Pepiki” jednak nie dają sobie w kaszę dmuchać. Czeski film czy humor kręcony był raczej w wydaniu polskiego rządu i jego sposobu prowadzenia negocjacji. Nie mniej zainteresowania wywołało nagłe wyłączenie elektrowni Bełchatów. Już pojawiały się głosy, że to nie przypadek, że to kolejny atak, a tu się okazało, że: „z zebranych do tej pory informacji wynika, że nie było to efektem działań podmiotów trzecich ani żadnej aktywności w cyberprzestrzeni". Czy mamy przez to rozumieć, że nasz system może rozłożyć na łopatki zwykłe zwarcie?

Koncerny energetyczne miały wiele okazji, aby pokazać jak dbają o „bezpieczeństwo energetyczne” kraju.  Jak się okazało, koncern ENEA nie policzył, że elektrownia Ostrołęka będzie pozbawiona podstaw ekonomicznych i …wydał na nią ponad 1 mld zł. Tak oto w maju tematy energetyczne z branżowych stawały się newsami dnia i chyba społeczeństwo powoli uświadamia sobie, że energetyka w Polsce nie jest obywatelska tylko koncernowa, a najlepszym dowodem mają się okazywać ograniczenia dla nowych mocy OZE na dachach od 2022 roku. Coś za szybko ludzie uniezależniają się od prądu z PGE czy Taurona. Rząd zrobi więc wszystko, aby temu niepodległościowemu zrywowi zapobiec i jeszcze na koniec nazwie to Polskim Ładem.

Na świecie poprawia się sytuacja pandemiczna. Najważniejsze instytucje jak Międzynarodowa Agencja Energii ogłaszają potrzebę hamowania zmiany klimatu. Do wielu dotarło, że nie ma gospodarki na martwej planecie. Papież przypomniał znowu, że: "Potrzebujemy integralnej ekologii człowieka, która przekształci nasze style życia, naszą relację z zasobami ziemi; która zajmie się nie tylko problemami środowiskowymi, ale człowiekiem w całości, odpowiadając na wołanie biednych". Czy będzie lepiej? No cóż. Zalecenia papieża można różnie interpretować, a PGE już ogłasza, że „jako jedna z pierwszych grup energetycznych, ogłosiła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej”. Do kiedy niby ta neutralność? Do 2050? Skoro Turów do 2044 r., a kopalnie węgla kamiennego do 2049r to chyba nie prędko.

Maj podgrzewał, ale też rozczarował – Unia Europejska kilkukrotnie nie stanęła na wysokości zadania. Udało się porwać białoruskiego opozycjonistę z cywilnego samolotu z pasażerami, i na razie nic. Unia nie reaguje też na niszczenie obszarów Natura 2000 np. w planowanym Turnickim Parku Narodowym, i to w sytuacji, kiedy właśnie w maju świętujemy utworzenie europejskiej sieci Natura 2000.

Na świecie dochodziło też do coraz większej degradacji środowiska. Brazylia boryka się z suszą, na Syberii i północy Europy temperatury osiągały 30 stopni Celsjusza. Na Sri Lance rośnie oburzenie w związku z pożarem kontenerowca, który zapalił się i trwale zanieczyścił plaże. Okazało się, że  statkowi nie pozwolono wcześniej na zawijanie do portów w Indiach i Katarze, a nawet czekania w tych krajach na redzie. To dopiero Sri Lanka zgodziła się przyjąć statek na swoje wody terytorialne, gdzie później doszło do wycieku i pożaru. Jak lisa do kurnika wpuściła też Czarnogóra chińskiego inwestora i firmy budujące autostradę „do nikąd”. Mimo że droga wciąż nie jest skończona, Chiny wystawiły Czarnogórze rachunek, przez który kraj może zbankrutować. To wszystko, łącznie z Turowem, pokazuje ile kosztuje ludzka arogancja i ignorancja.

Te smutne doniesienia mieszały się też z nastrojami niczym z Barei. Dzień dziecka 2021 pokazał o jakiej przyszłości dla najmłodszych marzą dorośli. Do wrocławskiego Zoo zjechała się cała Polska, skutecznie korkując miasto i zatrzymując ludzi w gigantycznej kolejce po bilety. W Świeradowie-Zdroju oddano wieżę widokową, na którą można wejść już za prawie 50 zł, wcześniej również stojąc w kolejce. Wieżę postanowił wybudować też Urząd Morski w Gdyni, który stwierdził, że na Mierzei można jednak zarobić – „Dostępne są specjalne miejsce postojowe oraz punkt, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy”. Na dzień dziecka można też było  dostać nagrodę od Gaz-System, który chciał „podkreślić bliski związek gazociągu Baltic Pipe z dbałością o środowisko”. Wcześniej trzeba było sobie zrobić las w słoiku i być może zabrać go ze sobą do kolejek na Kasprowy, do zoo czy do wieży widokowej. Nie słyszałam, niestety, aby dzieci w Bogatyni dostały coś od PGE i rządu za to, że nie skorzystają z prawie 1 mld zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. A jeszcze parę lat temu śpiewała dla nich Majka Jeżowska.

Odkrywki
Energetyka Konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd maj a w nim o wyroku TSUE i reakcji czeskich oraz polskich władz, dyplomacji, awarii w Bełchatowie i nie tylko:


Kilian o negocjacjach Rządu w sprawie Turowa:
(źródło: businessinsider.com.pl)

„Minister Sasin, zamiast wieszczyć jak Kasandra różnego rodzaju strategie zagłady, może by pochylił się nad strategią rozwiązania problemu. To chyba jest lepsza strategia, niż ciągłe powtarzanie, jak będzie źle. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby minister Sasin z ministrem Kurtyką usiedli do rozmów po drugiej stronie granicy i rozwiązali ten spór”


O sile TSUE w sprawie Turowa
(źródło: cire.pl)

Polska musi wykonać postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie tymczasowego zamknięcia kopalni węgla brunatnego w Turowie


Zielona transformacja albo zapaść - Bełchatów
(źródło: lodz.wyborcza.pl)

Region Bogatyni i Bełchatowa nie są przygotowane w ogóle na koniec węgla w regionie. Niestety kompleksy energetyczne tej wielkości generują w regionie „monopol” zatrudnienia oraz setki powiązanych z kompleksem miejsc pracy zewnętrznych. O transformacji myślą zazwyczaj nie władze czy koncern, ale organizacje pozarządowe

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Rząd wycofa przepisy, który zadziałały w sprawie Turowa
(źródło: cire.pl)

Rząd ma rozpatrzyć projekt noweli, który usunie z dotychczasowych przepisów zapis pozwalający jednokrotne przedłużeni koncesji np. na wydobycie węgla bez konieczności uprzedniego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.


Umowa społeczna c.d.n.
(źródło: wnp.pl)

O umowie społecznej rządu z górnikami piszemy od grudnia 2020 r. bo wtedy, 13 grudnia miała być gotowa treść umowy. Do dzisiaj, kiedy dokument jest już podpisany, nie wiemy, co ta umowa oznacza. Wiemy, że jest deklaracja wydobycia węgla do 2049 r. Wiemy też, że musi to zaakceptować KE. Górnicy wciąż pełni obaw.


Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej
(źródło: ure.gov.pl)

URE: „Cele środowiskowe oraz prognozowane deficyty energetyczne związane z rosnącym zapotrzebowaniem na energię w gospodarkach rozwiniętych i rozwijających się, przekładają się na konieczność zarówno optymalizacji jej zużycia, jak i wprowadzania przez kraje działań zmierzających do maksymalizacji jej oszczędności. Jak przewiduje wchodząca jutro w życie nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej, do 2030 r. Polska ma osiągnąć krajowy cel oszczędności energii finalnej na poziomie nie mniejszym niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego, co odpowiada ok. 65 TWh energii elektrycznej.


G7 nie chcą wsparcia dla węgla
(źródło: forsal.pl)

USA, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy i Japonia - oraz Unia Europejska zobowiązały się, że do końca 2021 roku podejmą konkretne kroki w kierunku całkowitego zniesienia bezpośredniego wsparcia rządowego dla elektrowni węglowych pozbawionych technologii wychwytywania i składowania emisji (tzw. unabated coal).

^menu
OZE

Newsletter dotyczący transformacji, w tym przepisy dla OZE i efektywności energetycznej, nowe programy oraz zmiany w prawie.


Płoną dachy z panelami – warto sprawdzać jakość
(źródło: businessinsider.com.pl)

Usługa, materiał oraz doświadczenie monterów. Coraz więcej dachów z panelami płonie. Sprawdzamy dlaczego.


Koniec boomu OZE po 2021?
(źródło: rp.pl)

Prosumenci, którzy do końca roku zamontują fotowoltaikę i po raz pierwszy uruchomią taką instalację do 31 grudnia, zachowają prawo do rozliczeń na obecnych zasadach przez 15 lat.


Wrocław będzie miał nową fabrykę
(źródło: globenergia.pl)

Pierwsza na świecie przemysłowa fabryka perowskitów, czyli nowego materiału PV, który może zmienić świat energetyki słonecznej, powstanie we Wrocławiu.


Kopciuchy do lamusa
(źródło: globenergia.pl)

Największym zainteresowaniem cieszą się ostatnio pompy ciepła. Ludzie wybierają ochronę środowiska i wygodę. Nowelizacja ustawy o OZE może to jednak zmienić.

^menu
Klimat

Wałbrzych chce dekarbonizacji do 2040 r.
(źródło: eko.org.pl)

Ambitne decyzje wcielane w życie w Wałbrzychu. Kiedy Polska traci czas na umowy społeczne bez pokrycia, Wałbrzych wchodzi na drogę transformacji.


KOBIZE – spadek emisji w 2020 r w stosunku do 2019r, najwięcej w lotnictwie
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Pandemia nie została bez wpływu na emisje CO2 Polski. Największy spadek emisji odnotowano w sektorze lotniczym - o 62 proc. W hutnictwie żelaza i stali emisje spadły o 29 proc., w drzewnym i papierniczym odpowiednio o 12 i 10 proc. W energetyce elektrownie i ciepłownie zawodowe zanotowały po ok. 8 proc. spadku. Z kolei wzrosty emisji odnotowano jedynie w sektorze szklarskim - o 3 proc. i mineralnym o 1,8 proc. Więcej o 2,1 proc. wyemitowały też elektrociepłownie przemysłowe.


Wyroki sądowe i cięcia emisji – bezprecedensowy przypadek Shell
(źródło: euractiv.pl)

Sąd w Hadze orzekł 26 maja, że koncern Shell przyczynił się do „niebezpiecznych zmian klimatycznych”, nakazując firmie zmniejszenie emisji CO2 o 45 proc. netto do końca 2030 r. w porównaniu z poziomem z 2019 r., zarówno od swoich dostawców, jak i klientów.

Sąd stwierdził też , że założenia strategii firmy są „mało niekonkretne i pełne zastrzeżeń”. Pozew został złożony w kwietniu 2019 r. w imieniu ponad 17 tys. obywateli Holandii przez siedem organizacji, w tym Greenpeace i Friends of the Earth Netherlands. Jest pierwszym,  w którym ekolodzy zwrócili się do sądu w celu skłonienia dużej firmy energetycznej do zmiany strategii klimatycznej.


Największa światowa agencja MAE zmienia scenariusz – znacznie szybsze odejścia od paliw kopalnych
(źródło: iea.org)

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała scenariusz działania zgodny z net-zero/celami porozumienia paryskiego scenariusz.

MAE, której członkiem jest polski rząd, przyjmuje:  koniec z inwestycjami w kopaliny, dekarbonizacja energetyki w krajach OECD do 2035, reszta 2040, zakaz sprzedaży kotłów gazowych 2025, zakaz sprzedaży samochodów o tradycyjnych napędach 2035 Jeszcze w 2016 IEA pisała, że "Paliwa kopalne, w szczególności gaz ziemny i ropa naftowa, pozostaną podstawą światowego systemu energetycznego przez wiele kolejnych dekad".


Polski Ład kradnie dzieciom przyszłość – zamiast inwestycji, rozdawanie pieniędzy
(źródło: next.gazeta.pl)

Zmiana klimatu coraz częściej trafia na wokandy. Na całym świecie obywatele, także ci najmłodsi, skarżą z sukcesem państwa, które wbrew konstytucyjnym deklaracjom, odbierają młodym ludziom szansę na korzystanie z praw do życia, bezpieczeństwa biologicznego, edukacji czy własności. Czy rządowy "Polski Ład" wkrótce "zasiądzie" na ławie oskarżonych?


Biden sprząta po Trumpie?
(źródło: euractiv.pl)

Joe Biden zdecydował o zawieszeniu licencji wydanych na poszukiwanie ropy naftowej i gazu w Narodowym Rezerwacie Przyrody Arktyka na Alasce.


Wojny klimatyczne, gorsze niż militarne
(źródło: zielona.interia.pl)

Dzieje się to, co przewidywane od lat. Za co będziemy się zabijać w XXI w.? Pytał Harald Welzer w swojej książce. Co się okazuje - Nie wojny, a ekstremalne zjawiska pogodowe były głównym powodem, dla którego ludzie musieli uciekać z domów w 2020 r. - wynika z danych Internal Displacement Monitoring Centre, organizacji pozarządowej z Genewy.
Czytaj więcej na :


Czekoladka pomarańczowa? Trzeba się spieszyć
(źródło: forsal.pl)

W tym roku pora deszczowa w Brazylii, która jest największym na świecie eksporterem kawy, cukru i soku pomarańczowego, była praktycznie bez deszczu.


Adaptacja i woda opadowa
(źródło: 300gospodarka.pl)

Okazuje się, że można pięknie zagospodarować wodę opadową. Jakość życia oraz adaptacja do zmiany klimatu.

^menu
Niska emisja

Karny Kopciuch działa
(źródło: smoglab.pl)

Zakończyło się postępowanie administracyjne w sprawie kopcącego budynku przy ulicy Powstańców w Łaziskach Rybnickich, na terenie gminy Godów w powiecie wodzisławskim. O wszczęcie tego postępowania wnioskowali organizatorzy akcji Karny Kopciuch i zajmująca się sprawami ekologii Fundacja 360!


Polski Sąd Najwyższy - Powietrze dobrem osobistym nie jest…
(źródło: smoglab.pl)

– Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że prawo do czystego powietrza nie jest dobrem osobistym, ale służy ochronie dóbr osobistych takich jak zdrowie, wolność, prywatność – mówi Miłosz Jakubowski. – Kilkakrotnie podkreślone zostało w uzasadnieniu, że zanieczyszczenie powietrza wiąże się z zagrożeniem, a przy większym nasileniu również naruszeniem tych dóbr osobistych – dodaje prawnik.


Wrocławianie nie chcą spalarni odpadów
(źródło: wiadomosci.onet.pl)

Budowę spalarni odpadów negatywnie oceniają organizacje ekologiczne. – To słabo pasuje do strategii Unii Europejskiej, polegającej na redukcji odpadów i odzysku takich surowców, jak szkło czy plastik oraz ich ponownego wykorzystania – mówi Onetowi Radosław Gawlik, były wiceminister środowiska


Polak potrafi – stare piece i ich drugie życie
(źródło: wyborcza.pl)

Kiedy w województwie z uchwałą antysmogową wymienia się piece kopciuchy i wywozi je na złom, w innej części kraju wciąż można ich używać. Recykling (pyłów zawieszonych, chorób i śmierci) po polsku?

^menu


Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej