„Jeśli chcemy, by wszystko zostało, jak jest, wszystko musi się zmienić”
Giuseppe Tomasi di Lampedusa
Południowa Polska tonie. Kiedy piszę te słowa, we Wrocławiu wciąż życie toczy się normalnie, ale trudno o poczucie normalności, kiedy widać, że Kłodzko, Międzygórze, Bystrzyca, Głuchołazy, Lądek Zdrój i nie tylko wyglądają jak po wojnie. W 1997 r. powódź wydarzyła się w lipcu, w wakacje. Teraz jest już prawie jesień, a ludzie nie mają gdzie mieszkać. W dobie mediów społecznościowych nietrudno o spiskowe teorie, które już żerują na emocjach. To będzie wielki test na zachowanie solidarności, wzajemnej pomocy, szczególnie, że wojna wciąż trwa a potrzebujących jest coraz więcej.
Lato nie oszczędzało, bo temperatura długi czas nie była typowa dla sierpnia a szczególnie września. Upały spowodowały suszę a na Wiśle w Warszawie głębokość rzeki wyniosła rekordowe 20 cm. W mediach szum, ale tłumaczenia meteorologów w telewizji nie odnoszą tych problemów do zmiany klimatu, a kiedy po „prognozie pogody” następuje kaskada reklam samochodów, to już chyba wiemy, że żyjemy w alternatywnej rzeczywistości. W sytuacji obecnej powodzi zapewne pojawi się temat zmiany klimatu, chociaż klimat może się też okazać wygodną wymówką. Zobaczymy bowiem jak ostatnie lata prowadzona była ochrona przeciwpowodziowa, szczególnie ta która zdaje sobie sprawę z tego, że żywioł ma swoje prawa i nieprzewidywalne oblicza.
Upały „podkręciły też” katastrofalne warunki w innych rzekach jak Odra, a szczególnie Kanał Gliwicki. Chyba społeczeństwo powoli zaczyna się przyzwyczajać do nowej rzeczywistości, a ta jest taka, że Polska nie ma już klimatu umiarkowanego, ale zaczyna przypominać południe Europy z przeszłości. W tym samym czasie południe Europy przestaje być znośne do życia a w sierpniu 2024 płonęło nie raz.
Wojna w Ukrainie weszła na teren Rosji, co sprawia, że konflikt zaczyna być bardziej odczuwany przez tzw. zwykłych Rosjan. W trakcie kampanii wyborczej w USA, ale też w Niemczech czy Austrii czuć wpływy Rosji, gdy pojawiają się wątpliwości czy wciąż i jak pomagać Ukrainie. Tymczasem Rosja utrzymuje się dzięki środkom z Europy. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez think-tank CREA, od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, mimo istotnych redukcji zapotrzebowania na ropę i gaz, kraje UE zapłaciły Rosji 200 mld euro za jej paliwa kopalne, głównie ropę i gaz. Tymczasem całkowite wsparcie UE i USA dla Ukrainy ma wynosić zaledwie 185 miliardów euro, zgodnie z danymi Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii. Ta wojna na pewno nie sprzyja polityce klimatycznej, umożliwia też szantaż, że bez rodzimego węgla sobie nie poradzimy. Górnicy nadal wierzą w umowę społeczną, która zakłada wydobycie do 2049 r. i chyba liczą, że ich protesty coś zmienią. Tą ułudę napędza też najpewniej chaos kompetencyjny – obecnie nie wiadomo kto w Polsce siedzi za sterem transformacji energetycznej.
W niektórych państwach członkowskich do władzy dochodzi skrajna prawica stąd należy też przemyśleć jak komunikować problem Zielonego Ładu, zmiany klimatu itp. W USA temat klimatu został jakby zepchnięty na margines – nie mówi o tym także Kamala Harris, gdyż wie, że temat polityki klimatycznej to grząski grunt. Efekt jest taki, że mamy do czynienia z mydleniem oczu, ale pytanie czy lepsze to czy może szczerość, ale do tego spadki w sondażach wśród niezdecydowanych wyborców. Tylko utrzymanie demokratycznego porządku na świecie stanowi szansę dla transformacji energetycznej i walki ze zmianą klimatu. Transformacja energetyczna będzie też potrzebować specjalistów, a tym w Polsce był Jan Popczyk. To on odpowiadał za tworzenie energetyki po transformacji ustrojowej i po odłączenie Polski od systemu radzieckiego. To on tworzył zręby transformacji energetycznej gorąco wskazując, że przyszłość należy do OZE i magazynowania energii. Warto przypomnieć jego słowa o planach elektrowni jądrowych w Polsce: „Nie widzę szans na powstanie jakiejkolwiek dużej elektrowni atomowej w Polsce. To zbyt droga technologia. Jeżeli prywatny biznes chce wykładać swoje pieniądze na małe reaktory, proszę bardzo, niech buduje, tylko nie za pieniądze podatników i odbiorców energii elektrycznej skazanych na państwowe taryfy przenoszące koszty rynku mocy i wielu innych sprytnych regulacyjnych „innowacji”. Teraz będziemy musieli sobie radzić bez wsparcia tego wielkiego specjalisty i dobrego człowieka.
|
Węgiel brunatny |
|
Energetyka Konwencjonalna |
|
OZE |
|
Klimat |
|
Niska emisja |
Wiadomości dotyczące Turowa, Bełchatowa, Konina, wyborów w Niemczech i nie tylko.
^menu
Budowa bloków energetycznych opalanych błękitnym paliwem trwa w najlepsze, choć po ostatnim kryzysie gazowym entuzjazm dla tego typu projektów nieco przygasł. — Polsce grozi pułapka gazowa — ostrzega Greenpeace Polska. Sprawdzamy, gdzie powstają gazowe bloki i jaką rolę mają odegrać w polskiej energetyce.
Austria i Rosja mają ciekawą przeszłość, ale w przyszłości będzie chyba rósł dystans. Wien Energie jest największym nabywcą i dystrybutorem gazu ziemnego w Wiedniu. Dostarcza energię elektryczną i cieplną oraz gaz do ok. 2 mln odbiorców, w tym 460 tys. gospodarstw domowych korzystających z sieci ciepłowniczej.
– Każdy, kto kupuje gaz lub ciepło od Wien Energie, może być pewien, że (środki przeznaczone na ten cel – red.) nie są wykorzystywane do finansowania wojny prowadzonej przez Rosję – powiedział Michael Strebl, prezes zarządu spółki.
Związkowcy: „W maju tego roku powstał rządowy zespół do spraw wydzielenia aktywów. Nie wiemy, kto ma w nim zasiadać, czy będą to tylko przedstawiciele rządu, czy jeszcze jacyś eksperci. Chcemy, żeby znalazło się w nim też miejsce dla strony związkowej, która jest wyczulona na kwestie społeczne. Dzisiejszy protest odbywa się pod hasłem "Nic o nas bez nas". Może trochę wyświechtanym, ale najlepiej obrazującym sytuację”.
Do końca miesiąca wypowiedzenia mają dostać ci pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, którzy do 1 lipca 2024 roku uzyskali prawo do emerytury. Dyrektor spółki poinformował, że zwolnionych zostanie 364 pracowników. "Stosunki pracy rozwiążemy z ok. 260–270 osobami, bo część pracowników jest np. objęta szczególną ochroną związkową" - podała spółka w komunikacie. Wiadomo, na jakie odprawy mogą liczyć górnicy. Zwolnienia obejmą grupę około 260-270 osób. Liczba pracowników spółki to obecnie to około 37 tysięcy.
- Górników należy zapytać, czy wiedzą co robią, domagając się teraz podwyżek lub jednorazowych bonusów. Chyba bowiem ktoś nam tu mentalnie odjechał - mówił w wywiadzie dla wnp.pl Janusz Piechociński. Ostro krytykował sytuację w polskim górnictwie.
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w Unii po napaści Rosji na Ukrainę, podziemne magazyny gazu w Europie powinny być napełnione w 90 proc. na koniec października. UE ma zapasy gazu już teraz- z wyprzedzeniem ponad dwóch miesięcy zgromadziła już zapasy, niezbędne dla zapewnienia zwiększonych dostaw surowca zimą i uniknięcia ewentualnego kryzysu energetycznego w czasie mrozów.
Węgry coraz bardziej odstają od UE. Wprowadzono ułatwienia wizowe dla obywateli Rosji oraz kraj upiera się przy ciągłości dostaw ropy ze wschodu. "Transport będzie droższy, a ryzyko od rosyjsko-ukraińskiej granicy będzie ponosić MOL, ale jest rozwiązanie prawne, dzięki któremu można w dłuższej perspektywie zapewnić dostawy ropy naftowej trasą zagrożoną pod względem tranzytu".
Polska ma jedne z najwyższych, realnych cen energii dla gospodarstw domowych w Europie - wynika z danych Eurostatu. Ministerstwo Klimatu we współpracy z Ministerstwem Finansów nie wykluczają ich dalszego ich mrożenia, ale jest coraz więcej głosów, że to droga donikąd.
Niemiecka prokuratura wydała europejski nakaz aresztowania za Ukraińcem Wołodymyrem Z. profesjonalnym nurkiem, który według niemieckich śledczych miał być zaangażowany w wysadzenie dwóch gazociągów leżących na dnie Morza Bałtyckiego. Berlin ma być zły na Polaków za rzekomy współudział w samej akcji, padły słowa, że nam tego nie zapomną. Minister Sikorski odpowiedział: „My też Wam nie zapomnimy”.
Kluczowym argumentem zwolenników SMR jest to, że nowe reaktory będą konkurencyjne ekonomicznie. Jednak doświadczenia z początkowymi SMR-ami, które zostały zbudowane lub są obecnie w trakcie budowy, pokazują, że nie jest to prawdą.
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów wpłyną na obniżenie wyniku operacyjnego grupy Tauron za pierwszą połowę 2024 r. o 1,61 mld zł — poinformował koncern w piątek. Wcześniej prezes spółki informował, że starsze bloki węglowe mogą być niepotrzebne w systemie już od końca 2025 r.
^menu
Pisaliśmy już wiele razy, że transformacja energetyczna w Polsce jest rozproszona i pełna sprzeczności. Do tego nie wszystko co wymyśli MAP czy MKiS może zaakceptować Bruksela. W sprawie górnictwa węgla kamiennego wciąż obecna jest data działania kopalń do 2049. Wysokie Napięcie pisze m.in. że nie da się w nieskończoność przedłużać rynku mocy dla starych elektrowni węglowych. Problem z tym, że dla Polski może to oznaczać tzw. Lukę mocową, bo niestety mamy spore zapóźnienia w transformacji.
Polska ma potencjał, żeby stać się zagłębiem offshorowym dla całej Europy.To się po prostu opłaca, to nikomu nie przeszkadza, to daje nam szansę na zdrowe powietrze i czyste środowisko – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka i zapowiada, że moc produkowana z morskich farm wiatrowych będzie znacznie większa niż ta z energetyki jądrowej.
„Do 2030 roku Polska może dołączyć do grupy krajów, które więcej energii czerpią z OZE niż z węgla. Warto w tym kontekście przypomnieć, że 8 października 2023 r. OZE pokryły rekordowe 97 proc. zapotrzebowania polskich odbiorców na moc. W niektóre dni pierwszego kwartału tego roku energia wygenerowana z OZE stanowiła 80 proc. całkowitego zapotrzebowania".
Brak spójnych przepisów i długie procedury, ograniczona dostępność technologii, wysokie koszty inwestycji i opór społeczny – oto jedne z ważniejszych barier rozwoju produkcji biogazu według IOŚ-PIB.
– Nowe przepisy mogą przyczynić się do dynamicznego wzrostu liczby instalacji wiatrowych, ale pytanie, gdzie będziemy magazynować wyprodukowaną energię, pozostaje bez odpowiedzi. W projektowanych regulacjach brakuje rozwiązań wspierających rozwój infrastruktury do magazynowania energii z OZE, a technologie takie jak elektrownie szczytowo pompowe to sprawdzone rozwiązania znane od ponad 100 lat, które mogą świetnie uzupełnić plany rządu – podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący FPP.
Fotowoltaika czy wiatraki to mocno niestabilne źródła energii — raz dają energii za mało jak na potrzeby, a innym razem za dużo. Magazyny energii to obecnie klucz do rozwoju tego typu energetyki. Bez tego system potrzebuje elektrowni atomowych, węglowych lub gazowych, które stabilizują rynek. W Polsce mamy nawet duże magazyny, niektóre pamiętające jeszcze czasy Edwarda Gierka. Problem w tym, że w czerwcu i lipcu, kiedy są najbardziej potrzebne, nagle przestały działać.
Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 r. nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta.
Dlaczego tak długo trwa przygotowanie i przyjęcie tej nowelizacji ustawy o OZE, po niewypale Ministerstwa KiŚ z początku kadencji nowej koalicji?
^menu
Podczas kampanii można odnieść wrażenie, że tematyka klimatu i transformacji energetycznej nie jest obecna. Eksperci twierdzą, że to wytrąca oręż z rąk Trumpa, który straszy, że administracji Bidena i Harris, że wytoczyła "wojnę przeciwko amerykańskiej energii", co zresztą jest bzdurą. Stany Zjednoczone są dziś bowiem największym producentem ropy naftowej na świecie i są też największym eksporterem skroplonego gazu LNG
Naukowcy wykazali, że wskaźnik śmiertelności z powodu upałów w 2023 r. był najwyższy w Grecji i wyniósł 393 zgony na milion osób. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Włochy (209 zgonów na milion) i Hiszpania (175 zgonów na milion).
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że zakończyło prace nad projektem ustawy zobowiązującej miasta wielkości równej oraz powyżej 20 tys. mieszkańców do przygotowania planów adaptacji do zmiany klimatu. To aż 209 miast w Polsce. Samo uchwalenie przepisów nie uchroni jednak mieszkańców tych miast przed błędami, jakie mogą zostać popełnione przy planowaniu działań adaptacyjnych.
Fale upałów przetaczają się przez Europę od tygodni. Grzeją się też wody Morza Śródziemnego - miejscami temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza! To, co dzieje się w pogodzie, mocno uderza w Europejczyków. I ich kieszenie. A ukrop nadciągnął do naszej części kontynentu.
^menu
Najwyższa Izba Kontroli ujawniła, że żadne z 12 skontrolowanych uzdrowisk nie spełniało wszystkich wymagań dotyczących jakości powietrza. Mimo to, Minister Zdrowia potwierdził ich status bez żadnych zastrzeżeń.
Skierowany jest do gmin, w których obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, czyli tam, gdzie stężenie zanieczyszczeń powietrza przekracza dopuszczalne normy. Z programu można otrzymać środki na inwestycje w gospodarstwach domowych, które obejmują m.in.:
^menu
Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień (...) |
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |