Motto:
Reszta świata wierzy w to, że następują zmiany klimatyczne, nawet jeśli administracja Trumpa upiera się, że jest inaczej.
James Hansen, amerykański fizyk i klimatolog
W numerze m.in. o mocnych antyodkrywkowych deklaracjach przedstawicieli rządu podczas konferencji poświęconej wpływowi planowanej odkrywki węgla brunatnego "Oczkowice" na gospodarkę i środowisko w płd. Wielkopolsce, o wycofaniu się Deutsche Banku z finansowania inwestycji w kopalnie węgla i nowe elektrownie węglowe i walce, "ale bez przesady", resortu energii ze smogiem, co ostro skrytykował m.in. Polski Alarm Smogowy. A także o tym, że warte 50 mld dolarów projekty OZE ruszają w ... Arabii Saudyjskiej, że także Putin zadekretował rozwój energetyki odnawialnej, o imponującym rozwoju fotowoltaiki w USA, i że 6 lutego wiatraki w Europie produkowały energię dla 100 mln domów oraz bardzo ciekawa rozmowa z Jamesem Hansenem, amerykańskim fizykiem i nestorem klimatologii - o klimacie, polityce, Obamie i Trampie.
Życzymy pożytecznej lektury
(źródło: eko-unia.org.pl)
Nic gorszego się nie może wydarzyć, niż odkrywka w pobliżu. Władze gmin Złoczew, Ostrówek i Burzenin w województwie łódzkim wspierają budowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Krótka rozmowa z dr. hab. Leszkiem Pazderskim chemikiem i ekspertem energetycznym.
(źródło: eko.org.pl)
20 lutego br. na Świętej Górze k. Gostynia odbyła się konferencja poświęcona wpływowi planowanej odkrywki węgla brunatnego "Oczkowice" (płd. Wielkopolska) na gospodarkę i środowisko. Głównym organizatorem był nasz koalicjant Stowarzyszenie Nasz Dom.
Relacja z ww. konferencji Józefa Drzazgowskiego ze Stowarzyszenia Ekologicznego "EKO-PRZYJEZIERZE":
Na konferencji padły też mocne antyodkrywkowe deklaracje od przedstawicieli rządu:
Wiceminister środowiska Mariusz Gajda przyznał, że eksploatacja węgla brunatnego w tym regionie pociągnie za sobą zbyt duże koszty środowiskowe i społeczne. – Nie będzie wody, nie będzie życia, będzie za to jedna wielka pustynia – podkreślił przedstawiciel rządu.
Komentarz redakcji:
To potwierdzenie podziałów w rządzie co do odkrywek i pewnej gry z opinią publiczną, która jest prowadzona. Jedni, z Ministerstwa Energii, są zdecydowanie na tak, inni, z Ministerstwa Środowiska - jak słychać - na nie. Czy zdecyduje Prezes?
Oświadczenie poselskie dotyczące konferencji posła Jana Mosińskiego:
(źródło: eko.org.pl)
W tym numerze m.in. o kolejnym odroczeniu przez RDOŚ w Poznaniu decyzji w sprawie kopalni "Ościsłowo" i przyznaniu - w plebiscycie Gazety Pomorskiej - tytułu osobowości roku 2016 Józefowi Drzazgowskiemu, prezesowi Stowarzyszenia EKO-Przyjezierze za działalność społeczną i charytatywną – (nasza redakcja składa serdeczne gratulacje).
(źródło: biznesalert.pl)
Strategia Morawieckiego nie przesądza o kierunku rozwoju polskiej energetyki. Zdecyduje o tym dokument Ministerstwa Energii. A z deklaracji tego resortu wynika, że priorytet będzie miał węgiel, co oznacza podwyżki dla konsumentów – mówi PAP Wojciech Jakóbik.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Oprócz naszego kraju w koalicji mają się znaleźć Grecja, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja i Estonia. Warszawa chce te kraje namówić do walki o zniesienie limitu emisji dla elektrowni korzystających z pomocy publicznej.
(źródło: wnp.pl)
6,97 zł wyniosła w ubiegłym roku średnia strata kopalń na sprzedaży każdej tony węgla; to prawie czterokrotnie mniej niż rok wcześniej, kiedy do każdej tony trzeba było dopłacać średnio 26,81 zł - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
(źródło: rp.pl)
Polska szuka możliwości repolonizacji branży energetycznej. - Myślę, że częściowo ten sektor będzie repolonizowany - powiedział w rozmowie z Onet.pl wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
W 2015 r. Unia Europejska zużywała mniej energii niż ćwierć wieku wcześniej - wynika z najnowszych danych Eurostat. Znaczenie paliw kopalnych spada, ale z drugiej strony rośnie zależność UE od ich importu. Przez 25 lat wskaźnik ten wzrósł prawie o połowę.
(źródło: biznesalert.pl)
Wizyta Putina w Budapeszcie nosi symboliczne znaczenie, przede wszystkim, jest to sygnał dla USA, że Rosja ma w Europie sojuszników i może rozwijać swoją sieć wysuniętych przyczółków. Węgrzy stali się swego rodzaju rosyjskimi lobbystami w Unii.
(źródło: gramwzielone.pl)
Emmanuel Macron jest zwolennikiem inwestycji w odnawialne źródła energii i postuluje wycofanie się z produkcji energii we francuskich elektrowniach węglowych, które chce zamknąć już do roku 2022. Udział węgla we francuskim miksie energii wynosi już tylko około 1 proc.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o zniesieniu ograniczeń w sferze wydobycia węgla kamiennego wprowadzonych przez Baracka Obamę. Spełnił tym samym kolejną obietnicę złożoną w trakcie kampanii wyborczej.
(źródło: biznesalert.pl)
Orlen to spółka publiczna i wszelkie „nierynkowe”, nieuzasadnione biznesowo transakcje mogą być ocenione jako działanie na szkodę akcjonariuszy mniejszościowych – komentuje poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas.
Komentarz redakcji:
Jak za komuny – towarzysze wiedzą lepiej, a Kodeks spółek handlowych to burżuazyjny wymysł.
(źródło: rp.pl)
Taniejąca technologia solarna i spadek cen aut na prąd zatrzymają globalny popyt na ropę i węgiel po 2020 r. Paliwa kopalne w dekadę stracić mogą nawet 10 proc.
(źródło: gramwzielone.pl)
Państwowy duński koncern energetyczny Dong Energy poinformował, że do roku 2023 całkowicie wycofa się z produkcji energii elektrycznej i cieplnej z węgla. –Przyszłość należy do źródeł odnawialnych – komentuje Henrik Paulsen, szef Dong Energy.
(źródło: rp.pl)
Polska nie zmniejsza zużycia energii – wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej.
(źródło: gramwzielone.pl)
Bloomberg informuje, że rośnie grupa zwolenników wprowadzenia w Unii Europejskiej bardziej restrykcyjnej polityki, która ma prowadzić do ograniczania produkcji energii z węgla i zachęcać do podejmowania inwestycji w czystszą generację. Jak zauważa Bloomberg, problemem jest opozycja ze strony niektórych państw, wśród których jako głównego oponenta zmian wskazuje Polskę.
(źródło: gramwzielone.pl)
Deutsche Bank i jego spółki nie będą przyznawać finansowania dla inwestycji w kopalnie węgla i nowe elektrownie węglowe, a aktualne zaangażowanie w takie projekty ma być stopniowo redukowane.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
W kwestii budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej rząd rozłożył ręce w geście bezradności. Ale na dobrą sprawę trudno mieć o to do niego pretensje, bo przyszłość energetyki jądrowej w UE stoi pod dużym znakiem zapytania.
(źródło: biznesalert.pl)
W przyjętej przez rząd strategii wicepremiera M.Morawieckiego założono, że w Polsce powstaną elektrociepłownie atomowe. Dlaczego jest to tak wygodne dla polityków? – Bo taka technologia jest wdrażana tylko w Chinach i minie 20-30 lat zanim być może zostanie zastosowana w Polsce – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.
(źródło: rp.pl)
Białoruska siłownia budowana jest blisko miasta Ostrowiec w rejonie grodzieńskim, 50 km od stolicy Litwy, co od początku wzbudzało protesty władz w Wilnie. Zdaniem Litwinów elektrownia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w całej Europie.
(źródło: wnp.pl)
W elektrowni były wybudowane specjalne magazyny. Jednak ze względu na katastrofę i późniejsze szybkie wyłączenie zakładu, nie zostały wykorzystane. Teraz mogą zostać zapełnione.
(źródło: rp.pl)
Po raz pierwszy w historii Chiny dostarczyły do Europy swoje urządzenia dla energetyki jądrowej.
(źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl)
Puścili w świat wieść o papierosach dla dzieci, by przyciągnąć mieszkańców do nowo otwartego centrum informacji o smogu. - Z jego powodu każde dziecko w Warszawie wdycha tygodniowo tyle benzopirenu, ile znajduje się w paczce papierosów – alarmują działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
(źródło: rp.pl)
Normy węgla do sprzedaży dla gospodarstw domowych, zaproponowane przez ministerstwo, są dalece niewystarczające – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Bruksela poinformowała, że problemy z ochroną powietrza występują w 23 z państw UE. W raporcie dot. Polski, Bruksela zaleca poświęcenie uwagi emisjom pyłów wynikającym właśnie z "generowania energii i ciepła", a także ustalenie normy jakości dla kotłów i paliw w nich stosowanych.
(źródło: gramwzielone.pl)
Bruksela wezwała pięć państw do podjęcia działań zmierzających do redukcji emisji NO2. To Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania. Nadmierne stężenie NO2 zagraża zdrowiu mieszkańców tych państw, a jego główną przyczyną jest przede wszystkim transport drogowy. Z powodu nadmiernego stężenia NO2 rocznie przedwcześnie umiera w Unii Europejskiej około 70 tys. osób.
(źródło: portalsamorzadowy.pl)
Od początku roku minęło zaledwie półtora miesiąca, a 16 polskich miast już przewyższyło dopuszczalny, roczny limit dni z przekroczeniem norm jakości powietrza - informuje Polska Zielona Sieć. Listę otwiera Kraków, Nowy Targ i Wodzisław Śląski.
(źródło: smoglab.pl)
Francja, wprowadzając alarm smogowy, bierze dane ze stacji z najwyższymi wskazaniami. Patrzy gdzie jest najgorzej, a nie gdzie jest najlepiej.
(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
W ciągu tygodnia prawie 25 tysięcy osób podpisało się pod apelem „Nie chcemy umierać za węgiel”. 17 lutego Akcja Demokracja, Prawnicy dla Ziemi, Miasto jest Nasze i Greenpeace Polska złożyły do Komisji Europejskiej podpisy wraz ze skargą na stężenia toksycznego benzo(a)pirenu w powietrzu.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Ministerstwo opublikowało projekt nowych wymagań jakościowych dla węgla, które mają pomóc walczyć ze smogiem.
Komentarz redakcji:
Bez jasnych i rygorystycznych norm dla jakości dopuszczonego do sprzedaży węgla i pieców (i ostrych kar za ich naruszanie) nic z tej walki ze smogiem nie będzie, a suweren zapłaci zdrowiem za ustępstwa wobec lobby węglowego. Czyli jak zwykle... pan, pani, społeczeństwo.
(źródło: rp.pl)
Pakiet działań, które mają ograniczyć emisję pyłów, okazuje się zaskakująco liberalny. Nie eliminuje węgla najgorszej jakości, czego oczekują walczące o czyste powietrze samorządy.
(źródło: zielonasiec.pl)
Szybko rośnie liczba miast, w których już teraz został przekroczony dopuszczalny limit 35 dni w roku z wyjątkowo zanieczyszczonym powietrzem – alarmuje Polska Zielona Sieć.
( źródło: smoglab.pl)
Po raz kolejny okazuje się jednak, że w parze z ogólnymi deklaracjami, nie idą konkretne rozwiązania, mogące znacząco poprawić sytuację.
(źródło: eko.org.pl)
Oceniamy najnowsze zapowiedzi rządu Prawa i Sprawiedliwości jako koniunkturalne, podyktowane bardziej presją, „pistoletem smogowym”, a nie rzeczywistą troską o jakość polskiego powietrza i zdrowie obywatelek i obywateli.
(źródło: rp.pl)
26 mld euro rocznie płacimy za skutki zanieczyszczonego powietrza – wynika z raportu Komisji Europejskiej dotyczącego wdrażania polityki ochrony środowiska w Polsce. Wskazane przez KE koszty stanowią w polskim PKB aż 6 proc. (!!!) - jesteśmy europejskim liderem.
(źródło: smoglab.pl)
Są miejsca, gdzie wyobraźnia wybiega dalej i jest w zupełnie innym miejscu. W takim, w którym my być może znajdziemy się za wiele lat.
(źródło: eko.org.pl)
W Kępnie powietrze w sezonie grzewczym od lat przykro pachnie i gryzie gardła dzieci, dorosłych i seniorów. Po akcji Dolnośląskiego Alarmu Smogowego (DAS) z pyłomierzem w styczniu 2017 r. w Kępnie, mieszkańcy tego wielkopolskiego miasta dowiedzieli się nie tylko o skali problemu, ale też zainteresowali się wpływem niskiej emisji na zdrowie.
(źródło: portalsamorzadowy.pl)
Wskazują m.in. na problemy związane z brakiem obowiązku korzystania z istniejących sieci ciepłowniczych czy potrzebę wsparcia, aby z niskoemisyjnych źródeł ciepła mogli korzystać ubożsi mieszkańcy.
(źródło: biznesalert.pl)
Do połowy roku przygotowany zostanie systemowy program termomodernizacji, by ocieplić ponad 60 proc. dziurawych – jak szwajcarski ser – polskich domów – zapowiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Komentarz redakcji:
O tym eksperci mówili od lat. Ale program powinien koniecznie dotyczyć także domów jednorodzinnych. Tym bardziej, że jak szacują powszechna termomodernizacja domów zmniejszyłaby ilość emitowanych przez nie szkodliwych substancji o ok. 60 proc., ograniczyłaby zużycie energii i pozwoliła na racjonalne dopasowanie mocy źródeł ciepła do rzeczywistych potrzeb.
(źródło: rp.pl)
Ze smogiem zmagają się nie tylko miasta położone w kotlinach południowej Polski. Swój bój toczą też aglomeracje w centrum kraju.
(źródło: portalsamorzadowy.pl)
Sejm odrzucił (24 lutego) projekt ustawy autorstwa posłów Nowoczesnej w sprawie ustanawiania stref bez spalin w miastach.
(źródło: biznesalert.pl)
To była jedna z najgorszych zim ostatnich lat, jeśli spojrzymy na zanieczyszczenie powietrza w Europie. Niektóre europejskie miasta przywodzą na myśl najbardziej zanieczyszczone miasta w Indiach czy Chinach; potrzebujemy inteligentnych metropolii – uważa wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw unii energetycznej Maroš Šefčovič.
(źródło: healpolska.pl)
Wysokie stężenie pyłu PM 2,5 może zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera aż o 92%. Najnowsze badania potwierdziły dotychczasowe raporty o korelacji pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza a zaburzeniami zdolności poznawczych.
(źródło: smoglab.pl)
Smog szkodzi też zwierzakom. O tym, co smog robi naszym braciom mniejszym mówi weterynarz, dr Paweł Stefanowicz.
(źródło: biznesalert.pl)
Na poziom cen ropy wpływać może rosnąca podaż ze strony Stanów Zjednoczonych. 9 mln baryłek dziennej produkcji to za mało, żeby zaspokoić potrzeby amerykańskiego rynku. Jednak rośnie cały czas produkcja ropy z łupków.
(źródło: wnp.pl)
Udział węgla w miksie energetycznym Polski będzie stopniowo malał, bez względu na to, kto będzie rządził. Należy postawić na odnawialne źródła energii, które są najprostsze i najszybsze w realizacji.
(źródło: newseria.pl)
Do 2020 roku udział OZE w polskim miksie energetycznym na wzrosnąć do 15 proc. – wynika z unijnego pakietu energetycznego. Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energetyki Odnawialnej nasz kraj może mieć jednak kłopoty z realizacją tego celu.
(źródło: gramwzielone.pl)
Najbardziej została mi w pamięci radiowa rozmowa rolnika, bodajże z Dolnego Śląska, przeprowadzona kilka dni po uchwaleniu ustawy z poprawką. Nie zapomnę jak powiedział, że uchwalenie poprawki prosumenckiej jest jak…„ponowne i ostateczne wyzwolenie chłopów z pańszczyzny, tym razem energetycznej” – komentuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
(źródło: wnp.pl)
Rząd Arabii Saudyjskiej rozpoczyna przetargi na budowę odnawialnych źródeł energii. Chce aby w przyszłości kraj produkował energię wyłącznie w elektrowniach słonecznych i na farmach wiatrowych.
(źródło: gramwzielone.pl)
Cele obowiązkowego udziału OZE w swoich miksach energetycznych wdrożyły już także inne stany i miasta USA. Najambitniejszy jak na razie jest cel przyjęty przez władze stanowe Hawajów, które chcą zwiększyć udział zielonej energii również do 100 proc. do roku 2045.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Jeszcze kilka lat temu prezydent Rosji był bardzo sceptyczny wobec transformacji energetycznej zachodzącej w Niemczech. Ale teraz polecił rządowi na serio wziąć się za efektywność energetyczną i źródła odnawialne. Ze szczególnym wskazaniem na „rozwój mikrogeneracji z OZE”.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Inwestycje w odnawialne źródła energii dają zarobić. Stają się alternatywą dla lokat i nieruchomości - przekonują spółki inwestycyjne.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Energię elektryczną na Bałtyku będziemy mogli produkować nie tylko z wiatru. Wykorzystanie nawet spokojnego morza do generacji prądu ma umożliwić wynalazek hiszpańskiego startupu.
(źródło: gramwzielone.pl)
Niestety, niewiele na temat szans, jakie te dziedziny dają polskiej gospodarce.
(źródło: gramwzielone.pl)
To świetna wiadomość nie tylko dla branży motoryzacyjnej, ale również dla sektora energetycznego, dla którego baterie litowo-jonowo stają się podstawową technologią magazynowania energii.
(źródło: gramwzielone.pl)
W sumie mikrosieć ma zaspokajać przeciętnie 65 proc. zapotrzebowania na energię wyspy, znacząco zmniejszając emisje CO2 i redukując zapotrzebowanie na ropę o ponad 60 proc.
(źródło: gramwzielone.pl)
Cel niemieckiego rządu to budowa 15 tys. punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych energią, która będzie pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy nie świeci słońce. Jednak wyniki amerykańskiego eksperymentu dowodzą, że fotowoltaika może też zastąpić elektrownie konwencjonalne potrzebne do bieżącego zarządzania systemem energetycznym.
(źródło: gramwzielone.pl)
W 2016 r. fotowoltaika była w Stanach Zjednoczonych najważniejszym źródłem energii pod względem zainstalowanego potencjału, a amerykański sektor solarny zatrudnia już ponad 260 tys. pracowników, więcej niż w amerykańskich sektorach związanych z przetwarzaniem i produkcją energii z gazu, węgla czy atomu.
(źródło: gramwzielone.pl)
Fotowoltaika to kluczowa technologia, która ma pomóc stanowi Nowy Jork w osiągnięciu przyjętego w ubiegłym roku celu 50-procentowego udziału OZE w stanowym miksie energetycznym.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i małopolskiego zyska w najbliższym instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy nominalnej 802,1 kWp.
(źródło: gramwzielone.pl)
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW, z której generacja zaspokoi częściowo rosnące zapotrzebowanie na energię rzeszowskiej oczyszczalni.
(źródło: gramwzielone.pl)
Ogromny kompleks farm fotowoltaicznych ma powstać na powierzchni 7,8 km2, na pustyni znajdującej w pobliżu Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
(źródło: gramwzielone.pl)
Portugalczycy testują efektywność rozwiązania mającego na celu produkcję energii z instalacji fotowoltaicznych położonych na zbiornikach wodnych.
(źródło: gramwzielone.pl)
Powodem spowolnienia na greckim rynku solarnym, oprócz ogólnego kryzysu gospodarczego, z którym Grecy zmagali się w ostatnich latach, jest niepewność regulacyjna, a także problemy z rozliczeniami sprzedawanej energii.
(źródło: gramwzielone.pl)
6 lutego farmy wiatrowe w Europie wyprodukowały w sumie niemal 1 TWh energii elektrycznej. To wystarczyłaby do pokrycia zapotrzebowania na energię 100 mln europejskich gospodarstw domowych.
(źródło: m.wysokienapiecie.com)
Przybywa interpretacji gmin co do sposobu opodatkowania turbin wiatrowych postawionych na ich terenie, a wraz z nimi rośnie niepewność mieszkańców i inwestorów.
(źródło: biznesalert.pl)
Podczas konferencji pt.: „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki” rozmawiano o możliwościach inwestycyjnych polskich firm w sektorze energetyki. Rodzime przedsiębiorstwa podkreślają, że są już obecne w tej branży za granicą, czekają jednak na możliwości inwestycji w Polsce.
(źródło: gramwzielone.pl)
21 lutego działające w naszym kraju farmy wiatrowe wyprodukowały 114 GWh energii elektrycznej, co odpowiadało niemal 23-procentowemu udziałowi w krajowej konsumpcji energii elektrycznej.
(źródło: rp.pl)
"Jeżeli pilotażowa konstrukcja okaże się atrakcyjna biznesowo, ma szansę zostać rozpropagowana na szerszą skalę, stanowiąc element zaangażowania PKN Orlen w rozwój energetyki w obszarze odnawialnych źródeł energii" – podkreśla spółka.
(źródło: gramwzielone.pl)
Farma o mocy 650 MW powstanie na północy Szwecji i wejdzie w skład gigantycznego kompleksu farm wiatrowych o docelowej mocy nawet 4 GW.
(źródło: gramwzielone.pl)
Farma wiatrowa Wikinger będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zużyciu generowanemu przez około 350 tys. gospodarstw domowych.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Nominacje potwierdziły tendencję do negowania lub co najmniej zmniejszania wagi spraw klimatycznych na rzecz poprawy warunków działania dla amerykańskich firm, w tym szczególnie paliwowo-energetycznych.
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
O klimacie, polityce, Obamie i Trampie – rozmowa z Jamesem Hansenem, amerykańskim fizykiem i nestorem klimatologii.
(źródło: biznesalert.pl)
– Globalny i unijny mechanizm ochrony klimatu wzajemnie się uzupełniają – a nie wykluczają. Trudno zrozumieć co minister środowiska Jan Szyszko ma na myśli twierdząc, że unijna polityka klimatyczna jest niezgodna „z duchem” porozumienia paryskiego – ocenia Julia Michalak, od stycznia 2017 r. dyrektorka ds. polityki europejskiej w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Handlu Emisjami (IETA), zrzeszającym największe firmy obecne na rynkach handlu CO2.
(źródło: rp.pl)
Unia Europejska zaostrza zasady handlu emisjami CO2, żeby walczyć ze zmianami klimatycznymi. Polska się sprzeciwia.
(źródło: rp.pl)
Eksperci na konferencji w Monachium wskazywali, że globalne ocieplenie może zaostrzyć rywalizację mocarstw o zasoby naturalne w Arktyce.
(źródło: portalsamorzadowy.pl)
44 samorządy zaplanują, w jaki sposób miasta przystosują się do skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych. Miejskie Plany Adaptacji (MPA) powstaną do końca 2019 r. Ich wdrożenie poprawi bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.
Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień (...) |
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |