×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
10 sierpnia 2020
info
 

Energia dla Klimatu Lipiec 2020

Lato to czas, kiedy jest zbyt gorąco, aby robić rzeczy, dla których było zbyt zimno w zimie.

Mark Twain

Przecież nie mamy szczególnej ochoty, by likwidować kopalnie. To nie jest nasz kaprys. Jednak sytuacja ekonomiczna tej branży jest taka, jaka jest. Nie można tego nie zauważać.

Jacek Sasin

Lato na półkuli północnej w pełnej krasie i gorączce. We Włoszech rekordowe temperatury dochodzące do 40 stopni Celsjusza. Na północy Norwegii po rekordowych temperaturach powyżej 20 stopni, roztapiający się lodowiec penetruje i poważnie uszkadza kopalnię węgla kamiennego. Wydobycie stanęło. Topnieje też wieczna zmarzlina na Syberii a wraz z nią widoki na dalsze trwanie tamtejszych miast czerpiących zyski z przemysłu wydobywczego. Z resztą wydobycie i tak nie najlepiej stoi. Wyniki branży energetycznej ostatniego półrocza pokazują, że z wyjątkiem Chin kraje świata odchodzą od węgla – pandemia stała się w opinii komentatorów czynnikiem przyspieszającym. Nawet w Niemczech produkcja węgla spadła o 39% przez co jest ona obecnie niższa niż w Polsce.

Lipcowe boje o budżet europejski i przyznanie środków na odbudowę oraz na transformację energetyczną postawiły polski rząd przy ścianie, bo w końcu trzeba będzie coś postanowić. Kiedy media opublikowały przecieki planu zamykania kopalń, rząd wpadł w popłoch i zaczął obwiniać dziennikarzy za szerzenie fake newsów. Polska ze swoim węglem rzeczywiście zaczyna przypominać wyspę. Na początku sierpnia branżowy portal CIRE donosi, że to właśnie Polska jest największym wytwórcą energii z elektrowni węglowych. Tyle że branża OZE i tak depcze jej po piętach. Zdaniem 78 proc. Polaków OZE w najbardziej pozytywny sposób wpływają na ochronę środowiska oraz klimatu. Takie opinie prezentuje  najwyższy odsetek respondentów we wszystkich badanych krajach. Nawet górnicy twierdzą, że w sumie praca na świeżym powietrzu, na farmach fotowoltaicznych czy przy wiatrakach jest lepsza niż fedrowanie pod ziemią. Tylko musi zostać przedstawiona „realna propozycja, a nie odprawa, która wystarczy na trzy lata”. Na Śląsku górnicy mają swoje zdanie, z którym liczy się rząd. Górnicy z kopalni odkrywkowych mają mniej szczęścia. Kopalnia Adamów właśnie kończy pracę, a górnikom zaleca się udać do urzędu pracy. O rekultywacji ZE PAK na razie nie mówi. Nie ma to jak odłożyć sprawy na potem.

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska Emisja
Odkrywki

Pod prąd lipiec,

Wakacyjny „Pod prąd” obfity w wydarzenia, także mimo pandemii, przeczytacie Państwo o problemach PGE z oddaniem bloku w Turowie, protestach antyodkrywkowych w Polsce i w Niemczech, i nie tylko.

Kopalnia Adamów do likwidacji, górnicy do urzędu pracy
(źródło: turek.net.pl)

PAK KWB „Adamów” ma zakończyć wydobycie węgla do końca tego roku. Górnicy zostaną zwolnieni, a ich dalsze losy będą się toczyć w Urzędzie Pracy w Turku, który pisze do lokalnych pracodawców: Jeżeli Państwo dysponują lub w najbliższych miesiącach będą dysponować wolnymi miejscami pracy, prosimy o zgłoszenie aktualnych ofert pracy w celu ułatwienia zwalnianym pracownikom utrzymania aktywności zawodowej.

Spływ kajakowy i protest przy kopalni Turów
(źródło:stopturow.com)

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym na sercu leży dobro mieszkańców okolic Turoszowa i środowiska na spotkanie na Trójstyku, połączone z wystąpieniami i wspólnym kajakowaniem. Zobaczymy się w niedzielę, 30 sierpnia na łąkach po obu stronach rzeki Nysy Łóżyckiej, w miejscu, gdzie spotykają się trzy państwa.

^menu
Energetyka konwencjonalna

Rząd się miota, podaje sprzeczne informacje i oskarża media
(źrodło: onet.pl)

W lipcu rząd, a konkretnie minister Sasin, liczył najwyraźniej, że da się z górnikami na Śląsku przeforsować plan zamykania kopalń oraz obniżek płac. Informacje wyciekły do mediów, ale rząd po nieudanych negocjacjach z ZZ zaczął obwiniać dziennikarzy za „fake newsy”. Poszczególni ministrowie wyrażają też sprzeczne informacje dotyczące przyszłości węgla.

Łączna światowa moc elektrowni węglowych spadła w pierwszym półroczu 2020 roku. Zdarzyło się to po raz pierwszy, odkąd rejestrowane są takie dane.

Zamykanie elektrowni węglowych w Europie i w USA przeważyło nad otwieraniem nowych, z których 60 proc. powstaje w Chinach.

Data z kapelusza – Sasin planuje wydobywać węgiel do 2060 roku
(źródło: forsal.pl)

„Nie możemy na to zamykać oczu, szczególnie wobec naszego osamotnienia w UE w kwestiach węglowych” – przekonuje Sasin. Jego zdaniem kres energetyki węglowej w Polsce nastąpi najpóźniej w 2060 r.

Koncerny rejestrują spadek obrotów
(źródło: energia.rp.pl)

W pierwszym półroczu brytyjsko-niderlandzki Shell, włoski Eni, francuski Total zaliczyły potężne straty netto. Winna jest pandemia, która zastopowała rozwój gospodarki światowej.

Słabe ciśnienie gazu
(źródło: cire.pl)

Jak wynika z danych URE w pierwszym kwartale 2020 roku doszło do 6 103 zmian sprzedawcy gazu ziemnego, wobec 13 134 zmian w analogicznym okresie roku ubiegłego i średniej kwartalne z ostatnich czterech lata na poziomie 13 277.

Politycy PiS zaprzeczają sobie nawzajem w sprawie węgla
(źródło: biznesalert.pl)

MEP Izabela Kloc: "Plan drastycznych cięć w górnictwie, przygotowany w ministerstwie aktywów państwowych, był niepotrzebny, bo i tak nie zostałby zrealizowany. Póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość nie ma mowy o działaniach, które mogłyby zdestabilizować Śląsk".

Parę dni później Sasin
(źródło: wiadomosci.dziennik.pl)

"Co do oświadczenia pani poseł Kloc, to chcę bardzo wyraźnie powiedzieć – jest ono całkowicie nieprawdziwe. Pan premier Mateusz Morawiecki mówił o tym w czwartek wyraźnie. Nie wiem, co pani poseł chciała osiągnąć przez swoje świadczenie, ale tworząc fałszywe wrażenie konfliktu wewnątrz rządu w tej sprawie, poważnie utrudniła dialog ze stroną społeczną".

Ropa tanieje
(źródło: wnp.pl)

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają i są blisko 40 USD za baryłkę. Na rynku w sierpniu będzie więcej surowca z krajów sojuszu OPEC+.

Ostrołęka nielegalna… a do tego straty
(źródło: pl.clientearth.org)

„Z gorzką satysfakcją przyjmujemy decyzję sądu potwierdzającą, że uchwała zezwalająca na budowę bloku węglowego Ostrołęka C była prawnie nieważna. Decyzja o realizacji inwestycji od początku była błędna, na co wskazywaliśmy w pismach do Zarządu, zanim Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy przyjęło – jak potwierdził dzisiaj sąd – niezgodna z prawem uchwałę o budowie bloku Ostrołęka C. W międzyczasie budowa przyniosła Enei i Enerdze miliardową stratę. Kto za to odpowie? W dzisiejszych warunkach rynkowych projekty węglowe są spisane na straty i każdy, kto decyduje się w nie inwestować, naraża swoją firmę i jej akcjonariuszy na wielkie ryzyko” – mówi Ilona Jędrasik, kierowniczka projektu Polska Energia w ClientEarth.

Górnicy boją się niekompetencji rządu
(źródło: kulturaliberalna.pl)

Górnicy twierdzą, że nie boją się zmiany pracy. „Praca na świeżym powietrzu, na farmach fotowoltaicznych czy przy wiatrakach jest lepsza niż fedrowanie pod ziemią. Tylko musi zostać przedstawiona nam realna propozycja, a nie odprawa, która wystarczy na trzy lata”.

Elektrownia Turów i kolejne przesunięcia oddania bloku
(źródło: tvp.info)

PGE ma kolejny orzech do zgryzienia. Jeden z wykonawców nowego bloku Elektrowni Turów – firma Budimex właśnie ogłosiła, że chce przesunięcia terminu oddania bloku:
"Przyczyną przesunięć w planowanym harmonogramie są kwestie niezależne od konsorcjum związane ze skutkami pandemii COVID-19 oraz zmianami prawa i innymi okolicznościami będącymi ich następstwem i mającymi wpływ na możliwość zrealizowania przez konsorcjum zobowiązań w terminie ustalonym w umowie. Konsorcjum wskazuje ponadto na zwiększone koszty realizacji inwestycji, które będą przedmiotem dalszych rozmów z zamawiającym".

^menu
OZE

Newsletter TEPP

A w nim nowe technologie magazynowania energii, technologie wodorowe, nowy sukces OZE w Polsce i za granicą, wpływ transformacji energetycznej na PKB i inne.

Polacy najbardziej proOZE z całej europy środkowo-wschodniej
(źródło: swiatoze.pl)

Zdecydowane poparcie Polaków dla OZE - w najbardziej pozytywny sposób OZE wpływają na ochronę środowiska oraz klimatu. To najwyższy odsetek we wszystkich badanych krajach. Podobnie uważa siedmiu na dziesięciu Litwinów. Dość pozytywnie do OZE nastawieni są również Niemcy (63 proc.).

Polska nie zrealizuje celu OZE na 2020 r.
(źródło: cire.pl)

Niższa konsumpcja energii da wyższy udział OZE, jednak i tak celu na 2020 r. nie osiągniemy. Nie wypełniając naszego zobowiązania na forum Unii Europejskiej.

PiS zablokował wiatraki, a teraz szykuje liberalizację
(źródło:gramwzielone.pl)

W maju 2016 r. branżą wiatrakową wstrząsnęła informacja o przyjęciu przez parlament tzw. ustawy antywiatrakowej, która zablokowała inwestycje w energię wiatrową w Polsce.

 Minister Emilewicz: „Chciałabym, abyśmy zakończyli konkretny proces legislacyjny do końca tego roku. To nie jest ustawa nad którą powinniśmy pracować bardzo szybko. Będziemy zachęcać parlament, aby pracować nad nią sprawnie, natomiast chcielibyśmy, aby wszystkie głosy zostały wysłuchane”.

Naukowcy o nowelizacji w sprawie drewna i OZE
(źródło: swiatoze.pl)

„Współspalanie, traktowanie drewna jako wsadu pod kotły elektrowni – jest nonsensem, jeśli chodzi o ograniczenie wytwarzania dwutlenku węgla. Mniej dwutlenku węgla produkujemy, paląc w elektrowni węglem kamiennym – niż gdy współspalamy drewno. Jeśli traktujemy sprawę poważnie, to ani jedna szyszka, ani jedna gałąź z lasu nie powinna trafiać do elektrowni, do produkcji energii elektrycznej” - mówi prof. Wesołowski, UWR.

Unia chce zwiększenia celu OZE do 2030 r.
(źródło:green-news.pl)

W 2030 r. udział OZE w produkcji energii elektrycznej powinien być większy niż dotychczas ustalone 32 proc.

^menu
Klimat

Wyciek metanu przy Antarktydzie
(źródło: smoglab.pl)

Naukowcy opisali pierwszy aktywny wyciek metanu, zlokalizowany w pobliżu Antarktydy. Ich zdaniem bardzo prawdopodobne jest to, że gaz cieplarniany przedostaje się do atmosfery przyczyniając do procesów globalnego ocieplenia.

Rolnictwo przesuwa się na północ
(źródło: energetyka24.com)

Ze względu na zmianę klimatu północne ziemie mogą się nadawać pod uprawę. Jest jednak ale. Obszary te to rozmrożona wieczna zmarzlina, która będzie uwalniać silnie szkodliwy dla klimatu i ocieplający metan.

W Katowicach  rada miasta powołała komisję klimatu
(źródło:cire.pl)

"To, co się dzieje na poziomie lokalnym, oddolnym, przyśpiesza działania prorozwojowe, w tym na rzecz ochrony środowiska" - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa.
"To jest jasny znak, że klimat, podobnie jak smog, jest kosmopolityczny, że jego konsekwencje dotykają nas niezależnie od tego, czy mamy prawicowe, czy lewicowe poglądy" – Jarosław Makowski.

Niepokojące dane z Arktyki
(źródło:forsal.pl)

Ocieplenie klimatu prowadzi do tego, że jeziora znajdujące się w Arktyce są pokryte lodem przez coraz mniejszą część roku. Prowadzi to do wzrostu emisji metanu, czyli gazu cieplarnianego, który zatrzymuje 32 razy więcej ciepła niż dwutlenek węgla.

Klimat nam niestraszny
(źródło:odpowiedzialny-inwestor.pl)

Zdecydowana większość z giełdowych spółek nie analizuje jak katastrofa klimatyczna wpłynie na ich działalność, a także odwrotnie – jak ich działalność wpływa na klimat. Spółki, które wskazały, że posiadają w tym zakresie strategię albo plany działań można policzyć na palcach jednej ręki.

Ubezpieczamy węgiel - wbrew zaleceniom
(źródło: odpowiedzialny-inwestor.pl)

Europejscy i światowi ubezpieczyciele wdrażają politykę ograniczania ubezpieczeń i inwestycji w spółki węglowe. Wbrew tym trendom polska Grupa PZU wciąż ubezpiecza funkcjonujące kopalnie i elektrownie węglowe.

Środki unijne za neutralność klimatyczną
(źródło:eko.org.pl)

Unia coraz silniej stawia warunki na przyznanie środków na transformację energetyczną. Polska dotychczas nie ogłosiła planów neutralności kraju do 2050 r.

Wałbrzych zawalczy o środki na transformację energetyczną
(źródło:biznesalert.pl)

Miasto, które nie ma żadnej kopalni chce się ubiegać o środki na transformację energetyczną.

^menu
Niska Emisja

Kraków ma szansę uratować ludzi od przedwczesnych zgonów
(źródło:krakowskialarmsmogowy.pl)

Wdrożenie uchwały antysmogowej dla Małopolski to 1452 mniej przedwczesnych zgonów rocznie [RAPORT]

Strefa wolna od diesli
(źrodło: smoglab.pl)

Praktycznie cały Kraków może stać się strefą bez starych diesli. Ograniczenia mają dotknąć również posiadaczy aut benzynowych, a w centrum kierowcy ograniczą prędkość

Kolejna wygrana w sprawie opłat klimatycznych
(źródło: smoglab.pl)

Opłatę klimatyczną z Torunia zaskarżył w styczniu aktywista warszawskiego ruchu Miasto Jest Nasze, Beniamin Łuczyński. Skarga wpłynęła 13 stycznia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a wyrok został wydany 21 lipca. Sąd orzekł, że opłata w Toruniu została pobrana nielegalnie.

^menu


Redakcja:

Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy,
Witold Miklaszewski, Paweł Pomian

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej