×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

20 kwietnia 2015
info
 

Newsletter 02-03/2015

luty-marzec 2015

Tym razem – z powodu napadu grypy i Wielkanocy – podwójny numer Wiadomości Internetowych. A w nim m.in. obszerny, historyczny, zestaw artykułów i komentarzy dotyczących batalii towarzyszącej uchwalaniu przez nasz parlament "poprawki prosumenckiej" w ustawie o OZE, , a także o nowej, "ekologicznej i klimatycznej" encyklice papieża Franciszka, o ostrzeżeniu niemieckiego wicekanclerza i ministra gospodarki, przed ogromnymi kosztami energii atomowej, o fatalnym polskim "węglowo-smogowym" powietrzu oraz o duńskim przykładzie jak skutecznie wprowadzać czystą energię.

Życzymy Państwu pożytecznej i inspirującej lektury.

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Wielkopolska odkrywka w Europarlamencie – będą pytania do polskich władz

(źródło: stopkopalni.pl)
Zwróciliśmy się do Parlamentu Europejskiego z prośbą o pomoc w respektowaniu naszych praw – mówi Sylwia Maćkowiak - przewodnicząca Naszego Domu.
Więcej>>

Śmierć jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego

(źródło: przyjezierze.org)
Piękno przedwiośnia, klangor żurawi, wciąż zimny wiatr spienione pędzi fale. Coś jednak psuje sielankowy obrazek. Tam, gdzie była woda ciągnie się połać plaż, trzcinowisk i zarośli. Wody odeszły.
Więcej>>

Woda cenniejsza niż węgiel

(źródło: stopkopalni.pl)
Budowa odkrywki w południowo-zachodniej Wielkopolsce przyczyni się do znacznego obniżenia poziomu wód gruntowych wokół kopalni. Zmiany najdotkliwiej odczują rolnicy.
Więcej>>

Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015

(źródło: eko.org.pl)
A w numerze m.in. o sukcesach lubuskich i wielkopolskich kobiet, krytycznej wobec węgla metamorfozie wicepremiera Piechocińskiego i niechlubnej Lubuskiej Skamielinie Roku 2014 przyznanej senatorowi Platformy Obywatelskiej Stanisławowi Iwanowi.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 27 marca 2015
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)
A w numerze m.in. o fikcyjnych miejscach pracy w branży węgla brunatnego na terenie Łużyc, które "wymyśla" brandenburski minister gospodarki Albert Gerber.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 19 marca 2015
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)
W tym numerze m.in. o zatrzymaniu przez związek firm rolniczych z Proschim pracy w należącej do koncernu Vattenfal kopalni Welzow-Süd.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 3 marca 2015
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)
W tym numerze m.in. o kwietniowym Łańcuchu ludzi przeciwko kopalniom węgla brunatnego w Nadrenii i spektaklu teatralnym opowiadającym o przesiedleniach serbołużyckich wsi, na których terenie mają powstać kopalnie węgla brunatnego.
Więcej>>

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Unia energetyczna, czyli europejska racja stanu

(źródło: demoseuropa.eu)
Ścisła integracja energetyczna może stać się nową linią podziału Europy. Tak, jak w przypadku państw strefy euro czy obszaru Schengen, państwa w centrum tego procesu mogą w przyszłości dążyć do ustanowienia własnych instytucji i stawiać warunki graczom peryferyjnym. Unia Energetyczna to test dla narodowych egoizmów i często krótkowzrocznych polityk krajowych.
Więcej>>

Unia energetyczna nie poprawi bezpieczeństwa naszego kraju

(źródło: greenpeace.org)
Szansą na prawdziwą niezależność energetyczną jest efektywne wykorzystanie surowców, pogłębiona integracja wewnętrznego rynku UE i lokalne źródła energii odnawialnej.
Więcej>>

Polska pozostaje importerem netto węgla

(źródło: chronmyklimat.pl)
Rok 2014 był kryzysowy dla polskiego górnictwa węgla kamiennego. Widać to we wszystkich wskaźnikach, począwszy od wyników finansowych po zatrudnienie.
Więcej>>

Sektor górnictwa węgla kamiennego znika z Europy

(źródło: wise-institute.org.pl)
Polskie górnictwo jest dziś w tym miejscu, w którym w Europie Zachodniej było 30 lat temu; by istnieć za 10 lat musi przejść głęboką restrukturyzację, w tym zatrudnienia – uważa dr Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.
Więcej>>

Hausner, Steinhoff i Wilczyński: Polska przespała kilkanaście lat boomu surowcowego

(źródło: fundacja.e-gap.pl)
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej wydała właśnie publikację – „Polityka surowcowa Polski. Rzecz o tym, czego nie ma, a jest bardzo potrzebne”.
Więcej>>

„Polityka Surowcowa Polski” - 12 marca 2015, Kraków

(źródło: iati.pl)
Konferencja przedstawiała wyniki raportu opracowanego pod redakcją prof. Jerzego Hausnera (info powyżej). Pomogła odpowiedzieć na część pytań oraz przyniosła wiele merytorycznych wniosków.
Więcej>>

Obywatele zasobni w zasoby

(źródło: demoseuropa.eu)
Na czwartym spotkaniu Grupy Roboczej ds. Zarządzania Zasobami Naturalnymi w Polsce wypracowano tezy - podstawę dla „Białej Księgi zarządzania zasobami naturalnymi w Polsce”, która zostanie opublikowana w połowie czerwca tego roku.
Więcej>>

Atom

Atomowy szantaż: gmina zarabia, gdy nie krytykuje rządowej spółki

(źródło: trojmiasto.gazeta.pl / eko.org.pl)
Rządowa spółka PGE EJ1, przygotowująca budowę elektrowni atomowej, była gotowa zapłacić trzem gminom na Pomorzu za współpracę. Ale pod warunkiem: nie będą zarzucały niekompetencji i krytykowały opóźnień w projekcie.

Komentarz redakcji:
Od kilku lat nasze podatki płyna na atomówkę, która nie powstanie. Rząd premier Kopacz powinien mieć odwagę wstrzymać ten nierealny program i wydawanie pieniędzy, których brakuje na wiele społecznych potrzeb.
Więcej>>

Radioaktywna woda znowu wycieka z elektrowni jądrowej w Fukushimie

(źródło: wyborcza.pl)
22 lutego w odprowadzanej z terenu elektrowni wodzie wykryto bardzo wysoki poziom promieniowania. Odpływ wody do oceanu tymczasowo zamknięto.
Więcej>>

„Energia atomowa – czysta, bezpieczna, daje nadzieję”

(źródło: tvp.info)
– Jeśli porównamy liczbę awarii i ofiar, to okazuje się, że energia jądrowa jest bezpieczniejsza nawet niż energia słoneczna – mówi amerykański reżyser Robert Stone, autor pełnometrażowego dokumentu pt. „Obietnica Pandory”.

Komentarz redakcji:
I może jeszcze w tych atomówkach zatrudnić speców z "państwa islamskiego" i chłopaków od Putina?
Więcej>>

Spóźniony atom

(źródło: ekonomia.rp.pl)
O trzy lata wobec pierwotnie podanej daty może wydłużyć się termin powstania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Komentarz redakcji:
To informacja bajkowa. Jakie trzy lata? Dziś w ogóle nie wiadmo czy i kiedy budowa się rozpocznie! Wielokrotnie o tym pisaliśmy – czas przerwać te atomowe ambicje i rojenia, i wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Więcej>>

Francja idzie w stronę Niemiec

(źródło: ekonomia.rp.pl)
Ustawa o transformacji energetycznej przewiduje, że do roku 2030 Francja będzie wytwarzać 40 proc. energii elektrycznej z OZE. Udział energetyki jądrowej spadnie jednocześnie z 75 proc. do 50 proc. w 2025 r.
Więcej>>

Bruksela sprawdza węgiersko-rosyjską umowę

(źródło: ekonomia.rp.pl)
Przeciwnicy umowy podnoszą, że Budapeszt już otrzymuje z Rosji 80 proc. potrzebnej ropy i 60 proc. gazu, więc jeszcze zwiększy swoją zależność od jednego dostawcy. A to jest niezgodne z unijną polityką energetyczną.
Więcej>>

Czekamy na atrakcyjną francuską ofertę budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej

(źródło: money.pl)
Minister gospodarki Janusz Piechociński liczy, że Francja będzie zabiegała o możliwość budowy atomu w Polsce. A premier Manuel Valls zachwala doświadczenie francuskich koncernów energetycznych. - Przemysł jądrowy we Francji nie przeżywa trudności, jest w doskonałym stanie. Musimy razem zdobywać nowe rynki.

Komentarz redakcji:
W wypowiedzi wicepremiera Piechocińskiego zwracamy na odsuwające w czasie i asekuracyjne sformułowanie "będzie zabiegała". A w wypowiedzi premiera Francji szczególnie zabawne jest zdanie o wspólnym zdobywaniu nowych rynków. Jasne! - Polska wniesie know-how a Francja siłę roboczą.
Więcej>>

Sigmar Gabriel - niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki ostrzegł Polskę przed kosztami energii atomowej

(źródło: fakty.interia.pl)
"Elektrownie atomowe są - biorąc pod uwagę całościowe koszty inwestycji - najdroższym sposobem wytwarzania energii" - powiedział polityk SPD do polskich i niemieckich polityków, biznesmenów i ekspertów podczas II Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego w Berlinie. I dodał: - energię ze źródeł odnawialnych, wiatru czy słońca, można uznać za "wyjątkową okazję" w porównaniu z kosztami prądu z elektrowni atomowych.

Komentarz redakcji:
A co jak co, ale liczyć koszty, Niemcy – nasz główny partner handlowy – na pewno potrafią.
Może więc lepiej uczyć się na błędach innych i wybrać niemiecki pragmatyzm a nie francuskie "gruszeczki".
Więcej>>

Rosja, także energią atomową, uzależnia od siebie kolejne kraje

(źródło: Jakub Kapiszewski / wiadomosci.dziennik.pl)
Każdy sprzedany reaktor wiąże kraj-klienta z Rosją na kilkadziesiąt lat. Skuteczniej niż gazociąg.

Komentarz redakcji:
To powinna być wystarczająca i wiążąca wskazówka dla naszych polityków, że Polska powinna iść dokładnie w odwrotną energetyczną stronę.
Więcej>>

Niska emisja 

Aż 6 polskich miast już w marcu wykorzystało dopuszczalne roczne limity smogowych dni

(źródło: greenpeace.org)
To Katowice, Kraków, Nowy Sącz, Sucha Beskidzka, Warszawa i Wrocław.
Więcej>>

Stacja monitoringu w Suchej Beskidzkiej pozbawiona zasilania

(źródło: m.wiadomosci.gazeta.pl)
Zasilanie stacji monitoringu powietrza to zagrożenie - uznał burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisławowi Lichosytowi. I odciął stacji prąd!

Komentarz redakcji:
Burmistrz Suchej Beskidzkiej niewątpliwie wysoko zawiesił poprzeczkę w rankingu na najgłupszą akcję publiczną.
Więcej>>

Cieplice - Zdrój czy Cieplice - Truj?

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)
Niezależne pomiary dokonane przez Dolnośląski Alarm Smogowy w Cieplicach Zdroju w dniach 1-10 marca 2015 wykazały znacznie przekroczenia normy dziennej dla pyłu zawieszonego PM10.
Więcej>>

Powstał Polski Alarm Smogowy – lokalni aktywiści łączą siły

(źródło: chronmyklimat.pl)
Lokalne inicjatywy antysmogowe postanowiły połączyć siły i powołały Polski Alarm Smogowy (PAS). – Razem możemy więcej – przekonywali 10 lutego na konferencji w Warszawie, przedstawiając swoje postulaty.
Więcej>>

także audycja w radiu TOK FM:
http://audycje.tokfm.pl/odcinek/23162

Oddychać po ludzku: wyrzućmy kopciuchy

(źródło: wyborcza.biz)
Nowoczesne kotły trują nawet 15 razy mniej niż stare kopciuchy. Ale są dwa razy droższe, więc Polacy kupują ich mało.
Więcej>>

Wpływ złego powietrza na zdrowie w Polsce - jak odbić sie od dna? - w radiu TOK FM

(źródło: eko.org.pl)
Ewa Podolska z radia TOK FM i Radosław Gawlik (EKO-UNIA) rozmawiają z Weroniką Piestrzyńską z organizacji HEAL, dr. hab. Leszkiem Pazderskim z Fundacji Greenpeace oraz dr. Jakubem Jędrakiem z Polskiego Alarmu Smogowego.
Więcej>>

Raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA): jakość powietrza jednym z głównych problemów Polski

(źródło: healpolska.pl)
Zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi i benzopirenem to jeden z głównych problemów Polski w zakresie ochrony środowiska naturalnego – wynika z tego raportu, poświęconego stanowi środowiska w Europie.
Więcej>>

Dolnośląski Alarm Smogowy

(źródło: facebook.com/DolnoslaskiAlarmSmogowy)
A z czym Tobie kojarzy się czyste powietrze?
Więcej>>

Wrocław – Europejska Stolica Kominów

(źródło: chronmyklimat.pl/zielonewiadomosci.pl)
Miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 czy organizator World Games 2017 – to brzmi dumnie. Powodów do dumy wrocławianom nie przysparza jednak jakość powietrza. Z podjęciem walki ze smogiem nie spieszy się władzom miasta.
Więcej>>

Warszawa i Polska duszą się od smogu

(źródło: greenpeace.org)
Luty to pod względem jakości powietrza najgorszy miesiąc w Polsce. Podobnie jak w innych częściach kraju unoszący się w powietrzu smog zatruwa również warszawiaków.
Więcej>>

Jak pomóc samorządom w walce z niską emisją?

(źródło: energetyka.wnp.pl)
Samorządy będą mogły określać jakimi paliwami stałymi mieszkańcy będą mogli palić w swoich przydomowych kotłowniach, a także minimalne standardy techniczne dla takich urządzeń - wynika z przygotowanego przez posłów PO projektu noweli Prawa ochrony środowiska.
Więcej>>


Ponura prognoza: Najbrudniejsze miasta Europy w roku 2030

(źródło: eko.org.pl)
Paryż, Stuttgart, Warszawa – będą należały do 15 miast Europy o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.
Więcej>>

Pekin, czyli kolonia na smog-planecie

(źródło: chronmyklimat.pl)
Na niebie wisi szara zasłona smogu, budynki po drugiej stronie ulicy są niewyraźne. Nad głównym wejściem do szkoły wisi czerwona flaga. Ostrzega, by pod żadnym pozorem nie opuszczać budynku.
Więcej>>

Chiński wodorowy tramwaj sposobem na smog

(źródło: innpoland.pl)
A z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera już ponad 500 tys. mieszkańców Państwa Środka. Chińskie ministerstwo ochrony środowiska poinformowało, że w roku 2014 w 90 proc. (!) metropolii dopuszczalne normy zostały przekroczone.

Komentarz redakcji:
Te smutne dane polecamy wszystkim entuzjastom oszałamiającego rozwoju chińskiego smoka.
Więcej>>

Łupki

USA wprowadza regulacje dotyczące szczelinowania

(źródło: gazetaprawna.pl)
Rząd Baracka Obamy ogłosił pierwsze ogólnokrajowe regulacje dotyczące wydobywania ropy i gazy z łupków. Zapewniają one większą kontrolę odwiertów i ich bezpieczeństwa.

Komentarz redakcji:
Jak zwykle w drugiej kadencji prezydent USA jest swobodniejszy wobec nacisków potężnych lobby i może choć częściowo realizować wcześniejsze obietnice.
Więcej>>

Gaz łupkowy? Nie, dziękujemy! Za duże ryzyko

(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Smutne refleksje Ewy Sufin z Fundacji Strefa Zieleni z podróży studyjnej "śladem amerykańskich łupków".
Więcej>>

Polska zdecydowała się na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego

(źródło: rmf24.pl)
Pięć krajów Unii Europejskiej, w tym Polska i Wielka Brytania, potwierdziło oficjalnie w przesłanych do Brukseli dokumentach, że zdecydowało się na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego. Sześć innych, w tym Niemcy, Austria, Litwa i Węgry nie wykluczyło tej możliwości. Natomiast reszta krajów UE – odpowiedziała negatywnie.
Więcej>>

Gaz łupkowy w Europie. Chevron wycofuje się z poszukiwań w Rumunii

(źródło: manager.money.pl)
Amerykański koncern Chevron po wycofaniu się z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, na Litwie i na Ukrainie rezygnuje z tych poszukiwań również w Rumunii, tym samym porzucając projekt w Europie – informuje Wall Street Journal.
Więcej>>

Gaz łupkowy to szansa, której nie możemy zmarnować. Nie możemy zaprzestać poszukiwań

(źródło: polskatimes.pl)
Nawet biorąc pod uwagę wysokie koszty poszukiwań w stosunku do taniej obecnie ropy, trzeba wiercić, bowiem bez tego nic nie znajdziemy – twierdzi Marcin Moskalewicz, prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" (PERN).

Komentarz redakcji:
Wielkie koncerny (jak w info powyżej) rezygnują z poszukiwań w Polsce i w Europie, ale pana prezesa to nie zraża. Taki bogaty czy chce nas – podatników - złupić?
Więcej>>

Rosjanie mimo sankcji gonią łupkowy peleton

(źródło: biznesalert.pl/sawicki)
Jednak niekorzystnie na projekty łupkowe w Rosji działają niskie ceny ropy oraz ubiegłoroczne sankcje, które ograniczają transfer technologii.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Oczyścimy i zarobimy? - ustawę o OZE komentuje Andrzej Kassenberg

(źródło: nowyobywatel.pl)
O niedawnej parlamentarnej decyzji, która ma ułatwić „zwykłym ludziom” produkcję i sprzedaż „zielonej energii” oraz o tym, czy można w tej kwestii zrobić jeszcze więcej.
Więcej>>

OZE w programach wyborczych kandydatów na prezydenta

(źródło: odnawialny.blogspot.com)
Krótko i jasno przedstawia Grzegorz Wiśniewski – prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO). A pod koniec apeluje, by energetykę odnawialną i szerzej - obywatelską – uczynić ważnym tematem kampanii wyborczej do Parlamentu. Bo, jak ostrzega: - bez silnego wsparcia politycznego administracja rządowa zakpi sobie z uchwalonych progresywnych przepisów w ustawie o OZE.
Więcej>>

OZE. Mniej istotne, kto zarobi, ale jak rozwinie gospodarkę

(źródło: wyborcza.biz)
Po dyskusji nad ustawą o OZE pozostał ogromny niedosyt. Brakuje rozwiązań, które wiążą odnawialne źródła energii z potrzebami całej gospodarki, a przede wszystkim - ochrony środowiska - pisze ekspert od energetyki Rafał Zasuń z serwisu WysokieNapiecie.pl.
Więcej>>

Ministerstwo Gospodarki – będzie nowelizacja ustawy o OZE

(źródło: eko.org.pl)
Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energetyki (18.03) Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało znowelizowanie podpisanej tydzień wcześniej przez prezydenta ustawy o OZE. Celem nowelizacji ma być doprecyzowanie przepisów ustawy w związku z przyjęciem w niej tzw. poprawki prosumenckiej.

Komentarz redakcji:
Widać wyraźnie, że gra interesów trwa dalej i ciągle trzeba władzy patrzeć na ręce, by z prosumenckiej poprawki w ustawie o OZE nie zrobiono karykatury.
Więcej>>

To głosowanie przejdzie do historii. Dlaczego PO nie lubi energetyki obywatelskiej?

(źródło: Tomasz Ulanowski/wyborcza.pl)
To (20 lutego 2015) posiedzenie Sejmu może przejść do historii. Po raz pierwszy w Polsce został przełamany - choć bardzo delikatnie - monopol wielkich firm energetycznych. Posłowie - głosami opozycji i PSL (!) - odrzucili narzucone przez PO poprawki Senatu do ustawy o odnawialnych źródeł energii (OZE)...
Więcej>>

Obywatele wygrali bitwę o OZE

(źródło: chronmyklimat.pl)
To przełomowy dzień dla małych odnawialnych źródeł energii. Posłowie uchwalili ustawę o OZE, do której wprowadzono zapis o finansowym wsparciu dla energetyki obywatelskiej.
Więcej>>

Wyciekły założenia kampanii medialnej skierowanej przeciwko prosumentom

(źródło: Greenpeace Polska / chronmyklimat.pl)
Greenpeace dotarł do informacji, z których wynika, że na zlecenie największych spółek energetycznych przygotowana została kampania dezinformująca społeczeństwo i Parlamentarzystów w sprawie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).
Więcej>>

"Dla takich chwil warto żyć. Warto być posłem" - Artur Bramora, PSL

(źródło: tokfm.pl)
Artur Bramora – twórca sejmowego zapisu poprawki prosumenckiej w ustawie o OZE (zwanej poprawką Bramory) ma prawo do satysfakcji.
Więcej>>

"W Senacie wygrał Gazprom. Trzeba te poprawki odrzucić". Żakowski o ustawie ws. OZE: "Najważniejsze głosowanie roku"

(źródło: tokfm.pl)
- Mam wrażenie, że będzie to jedno z ważniejszych głosowań ostatniego roku. Sprawa pozornie niewielka, bo chodzi o malutkie inwestycje, malutkie przedsięwzięcia, ale niezwykle ważne. Przede wszystkim ze względu na perspektywę suwerenności energetycznej Polski - wyjaśniał Żakowski.

Komentarz redakcji:
Dziękujemy Panie Redaktorze za zaangażowanie. Za jasny, obywatelski głos w tej sprawie.
Więcej>>

Ceny mikroinstalacji będą coraz niższe

(źródło: Edwin Bendyk/polityka.pl)
Najważniejszy jednak argument za poprawką prosumencką przedstawił największy jej przeciwnik, prezes koncernu energetycznego PGE Marek Woszczyk. Stwierdził on, że rozwój energetyki prosumenckiej spowoduje zmniejszenie zużycia węgla o 5 mln ton rocznie.

Komentarz redakcji:
No właśnie – mniejsze zużycie węgla to korzyść dla dopłacających doń podatników – nas wszystkich, czystsze powietrze – czyli zdrowsze społeczeństwo i więcej pieniędzy na leczenie chorych na nowotwory, stwardnienie rozsiane i inne współczesne plagi.
Więcej>>

Unia Energetyczna: rozwój OZE to priorytet

(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl)
25 lutego Komisja Europejska przedstawiła komunikat dotyczący strategii utworzenia Unii Energetycznej. Jej podstawą ma być wspólny system energetyczny, w efektywny sposób wykorzystujący lokalnie dostępne zasoby energetyczne i intensywnie rozwijający nowoczesne, niskoemisyjne technologie.
Więcej>>

Unia Energetyczna: trzy lekcje do odrobienia

(źródło: chronmyklimat.pl)
Zakończony szczyt Rady Europejskiej nie przyniósł wiążących rozstrzygnięć w sprawie unii energetycznej. W tej sytuacji przywódcy krajów członkowskich stają przed pytaniem co dalej? Wydaje się, że wszyscy mają do odrobienia trzy lekcje.
Więcej>>

Przejście Danii na ekologiczny system energetyczny przyspiesza

(źródło: biznestuba.pl)
Do roku 2020 zużycie węgla w Danii zmniejszy się o ponad połowę, natomiast energia pochodząca ze źródeł odnawialnych będzie stanowić coraz większą część duńskiego koszyka energetycznego.
Więcej>>

Jedność brytyjskiego rządu - odejście od węgla i rozwój OZE

(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl/forbes.pl)
Liderzy trzech największych partii rządzących w Wielkiej Brytanii podpisali porozumienie dotyczące jednoznacznego zaprzestania inwestycji w elektrownie węglowe, a promocji inwestycji w odnawialne źródła energii i gospodarki niskoemisyjnej. To mocny sygnał jednego z liderów globalnej gospodarki, członka G-7 i G-20, w sprawie globalnego porozumienia klimatycznego.
Więcej>>

Rentowna termomodernizacja brytyjskich domów

(źródło: chronmyklimat.pl)
Zwiększenie inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynków może oznaczać dla Wielkiej Brytanii tysiące nowych miejsc pracy, miliardy funtów oszczędności na opłatach za energię oraz wzrost brytyjskiego PKB.
Więcej>>

OZE – jak to robią w Nowym Jorku?

(źródło: chronmyklimat.pl)
W stanie Nowy Jork w konflikcie pomiędzy koncernami energetycznymi a OZE państwo staje po stronie prosumenta. Jak to możliwe w państwie, w którym rządzi „niewidzialna ręka rynku”?
Więcej>>

USA: 60 GW z wiatru i słońca do 2025 roku?

(źródło: oze.pl)
W Stanach Zjednoczonych powstał nowy organ doradczy, który ma na celu przyspieszenie przejścia dużych przedsiębiorstw na odnawialne źródła.

Komentarz redakcji:
Wielu polskich polityków jest proamerykańskich – śmiało panie i panowie, bierzcie przykład.
Więcej>>

Tesla zapowiada ekspansję na rynku domowych magazynów energii

(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl)
Tesla chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku i dostarczyć narzędzie do zwiększenia wykorzystania własnej energii elektrycznej i poprawy ekonomi gospodarstw domowych.
Więcej>>

Słońce

Amerykanie wybudowali największą elektrownię słoneczną świata

(źródło: Michał Rolecki/wyborcza.pl)
40 kilometrów na południe od Las Vegas powstała elektrownia słoneczna, która zasili w prąd 140 tysięcy domów. Jest rekordowej wielkości. Elektrownia składa się ze 173,5 tys. luster, które kierują światło słoneczne na wieżę, w której umieszczone są bojlery z wodą...
Więcej>>

Apple buduje ogromną farmę słoneczną

(źródło: csr.forbes.pl)
Już teraz wszystkie centra danych spółki są zasilane energią odnawialną. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany klimatu są poważne i musimy im zapobiegać. Zresztą, to w interesie Apple, bo sami dzięki temu sporo zaoszczędzimy – powiedział Tim Cook, szef informatycznego giganta, na konferencji IT zorganizowanej przez Goldman Sachs.

Komentarz redakcji:
Zwracamy Państwa uwagę na słowa: "dzięki temu sporo zaoszczędzimy". Właśnie dlatego Tim Cook jest szefem Apple'a, a nie np. jakiejś polskiej, nie daj Boże, kopalni węgla.
Więcej>>

Wszystkie meczety Jordanii będą zasilane energią słoneczną

(źródło: geekweek.pl)
Haszymidzkie Królestwo Jordanii, które i tak od lat jest na Bliskim Wschodzie liderem zielonych technologii, stawia kolejny duży ekologiczny krok. Wszystkie (! - red.) meczety znajdujące się w tym kraju, a jest ich łącznie 6 tysięcy, już niedługo będą w pełni zasilane energią słoneczną.

Komentarz redakcji:
Bardzo nas cieszy ta informacja, bo zadaje kłam upowszeniającemu się stereotypowi, że każdy islamista to terrorysta.
Więcej>>

Instalacja ogniw fotowoltaicznych w szpitalu w Suwałkach

(źródło: oze.pl)
Do połowy września w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach mają zostać zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne. Wyprodukowana energia będzie wykorzystywana na potrzeby własne placówki i da spore oszczędności.
Więcej>>

Do roku 2025 w wielu regionach świata energia słoneczna będzie tańsza niż energia z węgla lub gazu

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems.
Więcej>>

Wyspa zasilana wyłącznie energią słoneczną

(źródło: ise.pl)
La Paz (ok. 215 tys. mieszkańców) - miasto w południowo-zachodnim Meksyku już wkrótce będzie w 100 proc. zasilane energią słoneczną. Główny bodziec do rewolucji słonecznej tego miasta stanowiły wysokie koszty paliw kopalnych.
Więcej>>

W Azji powstały pierwsze samochody wydrukowane w drukarce 3D, zasilane energią słoneczną

(źródło: tylkonauka.pl)
Co można skonstruować, mając do dyspozycji drukarkę 3D i panele słoneczne? Studenci z Uniwersytetu Technologicznego w Nanyang (NTU) wydrukowali dwa samochody napędzane energią słoneczną a cała praca zajęła im rok.
Więcej>>

Ta technologia pozwoli bezprzewodowo przekazać na Ziemię energię słoneczną z orbity

(źródło: spidersweb.pl)
Przedstawiciel Japońskiej Agencji Badań Kosmosu (JAXA) stwierdził, że idealnym, choć jeszcze niemożliwym, rozwiązaniem, byłaby budowa całej sieci satelitów zbierających energię ze światła słonecznego i przesyłających ją na Ziemię. Naukowiec ocenił, że najwcześniej mamy na to szansę w latach 40-tych XXI wieku.
Więcej>>

Jerozolima: Teddy Stadium przejdzie na energię słoneczną

(źródło: stadiony.net)
Jako pierwszy stadion w Izraelu obiekt Beitaru Jerozolima będzie zasilany energią słoneczną. Rocznie jego dach wyprodukuje milion kilowatogodzin, co da oszczędność prawie 400 tys. zł.

Komentarz redakcji:
A czy w Polsce jest choć jeden taki stadion? A może by tak wykorzystać energię z kiboli. Może jednak nie, bo taki prąd mógłby dotkliwie pokopać.
Więcej>>

Wiatr

Jak głośna jest turbina wiatrowa?

(źródło: globenergia.pl)
Porównanie poziomu szumu turbiny wiatrowej z innymi sprzętami gospodarstwa domowego.
Więcej>>

Polska czwartym rynkiem wiatrowym w UE w 2014 r.

(źródło: gramwzielone.pl)
W ubiegłym roku więcej farm wiatrowych od Polski zainstalowali w Unii Europejskiej tylko Niemcy, Brytyjczycy, Szwedzi i Francuzi. Jednak dynamika spada, bo było to jednak niemal dwukrotnie mniej niż w latach 2012-2013, a kolejne mogą przynieść większe spowolnienie.
Więcej>>

Energetyka wiatrowa to sukces

(źródło: ekonomia.rp.pl)
Energetyka wiatrowa w Polsce osiągnęła sukces: wzrosła jej efektywność, a spadły koszty - mówili uczestnicy 70. Forum "Energia - Efekt - Środowisko" w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej>>

USA: ambitne cele dla energii wiatrowej

(źródło: Tomasz Deptuła / ekonomia.rp.pl)
Administracja Baracka Obamy wyznaczyła ambitniejsze cele rozwoju energetyki wiatrowej USA. Departament Energii chce, aby w roku 2020 z tego źródła energii odnawialnej pochodziło 10 proc. prądu zużywanego przez Amerykanów.
Więcej>>

Grupa Ikea idzie w zieloną energię i kupuje farmę wiatrową we Wróblewie

(źródło: polskatimes.pl)
Energia produkowana przez farmy należące do IKEA ma zapewnić dostawy prądu do wszystkich podmiotów grupy znajdujących się w naszym kraju. To realizacja strategii koncernu zatytułowanej People & Planet Positive - uzyskanie niezależności energetycznej do 2020 roku w skali całego globu.
Więcej>>

Chiny czy USA? Kto liderem w produkcji energii wiatrowej?

(źródło: oze.pl)
Stany Zjednoczone i Chiny konkurują ze sobą o tytuł wiodącego producenta energii wiatrowej pod względem ilości instalowanych turbin wiatrowych i produkowanej mocy. Kto ma rację?
Więcej>>

Klimat

Ekolog - strażnik boskiego stworzenia?

(źródło: eko.org.pl / rtcc.org)
W nowej encyklice papież Franciszek przypomina starą biblijną prawdę: Troska o człowieczeństwo jest troską o przyrodę.
Więcej>>
także>>

Nie powinniśmy się skupiać tylko na kosztach polityki klimatycznej

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
(...) ale zwrócić uwagę na zyski z niej płynące – podkreślił podczas debaty w PAP Tomasz Terlecki, ekspert Europejskiej Fundacji Klimatycznej i przypomniał, że UE do 2050 roku chce ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 85-95 proc. Dla Polski oznacza to, że jeżeli nadal będziemy mieli elektrownie węglowe, to nie jesteśmy w stanie osiągnąć takiej redukcji – ocenił.
Więcej>>

Puszcza amazońska pochłania mniej CO2

(źródło: chronmyklimat.pl / The Guardian / RTCC)
Lasy Amazonii pochłaniają o 1/3 CO 2 mniej niż kiedyś. To wyjątkowo zła wiadomość – globalne emisje muszą spaść bardziej, niż zakładaliśmy.
Więcej>>

Padł kolejny ponury rekord: zasięg lodu morskiego w Arktyce jest najmniejszy w historii pomiarów

(źródło: chronmyklimat.pl / Climate Central / The Guardian)
Pod koniec lutego lód pokrywał niecałe 15 mln km² arktycznych wód – to o milion km² mniej, niż wynosi średnia z ostatnich trzech dekad.
Więcej>>

Rada UE ds. Środowiska zatwierdziła wkład do nowej umowy klimatycznej

(źródło: chronmyklimat.pl)
Konieczne jest (...) złagodzenie oporu krajów tradycyjnie sceptycznych wobec ochrony klimatu, takich jak Polska.
Więcej>>

Czy Niemcy stracą opinię klimatycznego lidera?

(źródło: chronmyklimat.pl / Clean Energy Wire)
Na szczęście dane za rok 2014 dotyczące produkcji i zużycia energii wskazują na znaczny spadek konsumpcji energii brutto, zapotrzebowania na energię oraz emisji CO 2 w porównaniu do roku 2013.
Więcej>>

Niemcy biorą w ryzy zużycie węgla

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatu jest jednym z filarów Energiewende – niemieckiego programu ambitnych przekształceń w energetyce.
Więcej>>

Zegar Zagłady tyka. Wskazówka dwie minuty bliżej „Godziny Zero”

(źródło: chronmyklimat.pl / ZiemiaNaRozdrozu.pl)
Pomimo pewnych postępów w kwestii ochrony klimatu, obecne wysiłki są absolutnie niewystarczające dla zapobieżenia katastrofalnemu ociepleniu Ziemi.
Więcej>>

W polskim interesie. Jak wykorzystać politykę energetyczno-klimatyczną UE jako wsparcie rozwoju Polski do 2030 roku?

(źródło: chronmyklimat.pl)
Na tytułowe pytanie odpowiadają Maciej Bukowski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych) i Zbigniew Karaczun (Instytut na rzecz Ekorozwoju).
Więcej>>

Czy polskie nawozy mogą wpływać na klimat Ziemi?

(źródło: ekologia.pl)
Chodzi o tzw. ślad węglowy nawozów, czyli całkowitą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, powstającą przy ich produkcji i podczas stosowania na polu.
Więcej>>

Koalicja Klimatyczna: Ustawa o efektywności energetycznej musi zostać przyjęta w tej kadencji Sejmu

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)
W przeciwnym razie system białych certyfikatów wspierający inwestycje prooszczędnościowe zostanie wstrzymany, a Polsce mogą również grozić kary za opóźnienie w implementacji dyrektywy o efektywności energetycznej.
Więcej>>

Atmosfera jak rynsztok – w biznesie naftowym liczy się zysk, nie klimat

(źródło: chronmyklimat.pl)
– Koncerny wydobywcze wciąż chcą traktować atmosferę jako swój prywatny rynsztok– twierdzi Al Gore.
Więcej>>

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska. 
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.plwww.eko.org.pl

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej