×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

20 kwietnia 2015
info
 

Newsletter 02-03/2015

luty-marzec 2015

Tym razem – z powodu napadu grypy i Wielkanocy – podwójny numer Wiadomości Internetowych. A w nim m.in. obszerny, historyczny, zestaw artykułów i komentarzy dotyczących batalii towarzyszącej uchwalaniu przez nasz parlament "poprawki prosumenckiej" w ustawie o OZE, , a także o nowej, "ekologicznej i klimatycznej" encyklice papieża Franciszka, o ostrzeżeniu niemieckiego wicekanclerza i ministra gospodarki, przed ogromnymi kosztami energii atomowej, o fatalnym polskim "węglowo-smogowym" powietrzu oraz o duńskim przykładzie jak skutecznie wprowadzać czystą energię.

Życzymy Państwu pożytecznej i inspirującej lektury.

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Wielkopolska odkrywka w Europarlamencie – będą pytania do polskich władz

(źródło: stopkopalni.pl)
Zwróciliśmy się do Parlamentu Europejskiego z prośbą o pomoc w respektowaniu naszych praw – mówi Sylwia Maćkowiak - przewodnicząca Naszego Domu.
Więcej>>

Śmierć jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego

(źródło: przyjezierze.org)
Piękno przedwiośnia, klangor żurawi, wciąż zimny wiatr spienione pędzi fale. Coś jednak psuje sielankowy obrazek. Tam, gdzie była woda ciągnie się połać plaż, trzcinowisk i zarośli. Wody odeszły.
Więcej>>

Woda cenniejsza niż węgiel

(źródło: stopkopalni.pl)
Budowa odkrywki w południowo-zachodniej Wielkopolsce przyczyni się do znacznego obniżenia poziomu wód gruntowych wokół kopalni. Zmiany najdotkliwiej odczują rolnicy.
Więcej>>

Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015

(źródło: eko.org.pl)
A w numerze m.in. o sukcesach lubuskich i wielkopolskich kobiet, krytycznej wobec węgla metamorfozie wicepremiera Piechocińskiego i niechlubnej Lubuskiej Skamielinie Roku 2014 przyznanej senatorowi Platformy Obywatelskiej Stanisławowi Iwanowi.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 27 marca 2015
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)
A w numerze m.in. o fikcyjnych miejscach pracy w branży węgla brunatnego na terenie Łużyc, które "wymyśla" brandenburski minister gospodarki Albert Gerber.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 19 marca 2015
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)
W tym numerze m.in. o zatrzymaniu przez związek firm rolniczych z Proschim pracy w należącej do koncernu Vattenfal kopalni Welzow-Süd.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 3 marca 2015
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)
W tym numerze m.in. o kwietniowym Łańcuchu ludzi przeciwko kopalniom węgla brunatnego w Nadrenii i spektaklu teatralnym opowiadającym o przesiedleniach serbołużyckich wsi, na których terenie mają powstać kopalnie węgla brunatnego.
Więcej>>

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Unia energetyczna, czyli europejska racja stanu

(źródło: demoseuropa.eu)
Ścisła integracja energetyczna może stać się nową linią podziału Europy. Tak, jak w przypadku państw strefy euro czy obszaru Schengen, państwa w centrum tego procesu mogą w przyszłości dążyć do ustanowienia własnych instytucji i stawiać warunki graczom peryferyjnym. Unia Energetyczna to test dla narodowych egoizmów i często krótkowzrocznych polityk krajowych.
Więcej>>

Unia energetyczna nie poprawi bezpieczeństwa naszego kraju

(źródło: greenpeace.org)
Szansą na prawdziwą niezależność energetyczną jest efektywne wykorzystanie surowców, pogłębiona integracja wewnętrznego rynku UE i lokalne źródła energii odnawialnej.
Więcej>>

Polska pozostaje importerem netto węgla

(źródło: chronmyklimat.pl)
Rok 2014 był kryzysowy dla polskiego górnictwa węgla kamiennego. Widać to we wszystkich wskaźnikach, począwszy od wyników finansowych po zatrudnienie.
Więcej>>

Sektor górnictwa węgla kamiennego znika z Europy

(źródło: wise-institute.org.pl)
Polskie górnictwo jest dziś w tym miejscu, w którym w Europie Zachodniej było 30 lat temu; by istnieć za 10 lat musi przejść głęboką restrukturyzację, w tym zatrudnienia – uważa dr Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.
Więcej>>

Hausner, Steinhoff i Wilczyński: Polska przespała kilkanaście lat boomu surowcowego

(źródło: fundacja.e-gap.pl)
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej wydała właśnie publikację – „Polityka surowcowa Polski. Rzecz o tym, czego nie ma, a jest bardzo potrzebne”.
Więcej>>

„Polityka Surowcowa Polski” - 12 marca 2015, Kraków

(źródło: iati.pl)
Konferencja przedstawiała wyniki raportu opracowanego pod redakcją prof. Jerzego Hausnera (info powyżej). Pomogła odpowiedzieć na część pytań oraz przyniosła wiele merytorycznych wniosków.
Więcej>>

Obywatele zasobni w zasoby

(źródło: demoseuropa.eu)
Na czwartym spotkaniu Grupy Roboczej ds. Zarządzania Zasobami Naturalnymi w Polsce wypracowano tezy - podstawę dla „Białej Księgi zarządzania zasobami naturalnymi w Polsce”, która zostanie opublikowana w połowie czerwca tego roku.
Więcej>>

Atom

Atomowy szantaż: gmina zarabia, gdy nie krytykuje rządowej spółki

(źródło: trojmiasto.gazeta.pl / eko.org.pl)
Rządowa spółka PGE EJ1, przygotowująca budowę elektrowni atomowej, była gotowa zapłacić trzem gminom na Pomorzu za współpracę. Ale pod warunkiem: nie będą zarzucały niekompetencji i krytykowały opóźnień w projekcie.

Komentarz redakcji:
Od kilku lat nasze podatki płyna na atomówkę, która nie powstanie. Rząd premier Kopacz powinien mieć odwagę wstrzymać ten nierealny program i wydawanie pieniędzy, których brakuje na wiele społecznych potrzeb.
Więcej>>

Radioaktywna woda znowu wycieka z elektrowni jądrowej w Fukushimie

(źródło: wyborcza.pl)
22 lutego w odprowadzanej z terenu elektrowni wodzie wykryto bardzo wysoki poziom promieniowania. Odpływ wody do oceanu tymczasowo zamknięto.
Więcej>>

„Energia atomowa – czysta, bezpieczna, daje nadzieję”

(źródło: tvp.info)
– Jeśli porównamy liczbę awarii i ofiar, to okazuje się, że energia jądrowa jest bezpieczniejsza nawet niż energia słoneczna – mówi amerykański reżyser Robert Stone, autor pełnometrażowego dokumentu pt. „Obietnica Pandory”.

Komentarz redakcji:
I może jeszcze w tych atomówkach zatrudnić speców z "państwa islamskiego" i chłopaków od Putina?
Więcej>>

Spóźniony atom

(źródło: ekonomia.rp.pl)
O trzy lata wobec pierwotnie podanej daty może wydłużyć się termin powstania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Komentarz redakcji:
To informacja bajkowa. Jakie trzy lata? Dziś w ogóle nie wiadmo czy i kiedy budowa się rozpocznie! Wielokrotnie o tym pisaliśmy – czas przerwać te atomowe ambicje i rojenia, i wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Więcej>>

Francja idzie w stronę Niemiec

(źródło: ekonomia.rp.pl)
Ustawa o transformacji energetycznej przewiduje, że do roku 2030 Francja będzie wytwarzać 40 proc. energii elektrycznej z OZE. Udział energetyki jądrowej spadnie jednocześnie z 75 proc. do 50 proc. w 2025 r.
Więcej>>

Bruksela sprawdza węgiersko-rosyjską umowę

(źródło: ekonomia.rp.pl)
Przeciwnicy umowy podnoszą, że Budapeszt już otrzymuje z Rosji 80 proc. potrzebnej ropy i 60 proc. gazu, więc jeszcze zwiększy swoją zależność od jednego dostawcy. A to jest niezgodne z unijną polityką energetyczną.
Więcej>>

Czekamy na atrakcyjną francuską ofertę budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej

(źródło: money.pl)
Minister gospodarki Janusz Piechociński liczy, że Francja będzie zabiegała o możliwość budowy atomu w Polsce. A premier Manuel Valls zachwala doświadczenie francuskich koncernów energetycznych. - Przemysł jądrowy we Francji nie przeżywa trudności, jest w doskonałym stanie. Musimy razem zdobywać nowe rynki.

Komentarz redakcji:
W wypowiedzi wicepremiera Piechocińskiego zwracamy na odsuwające w czasie i asekuracyjne sformułowanie "będzie zabiegała". A w wypowiedzi premiera Francji szczególnie zabawne jest zdanie o wspólnym zdobywaniu nowych rynków. Jasne! - Polska wniesie know-how a Francja siłę roboczą.
Więcej>>

Sigmar Gabriel - niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki ostrzegł Polskę przed kosztami energii atomowej

(źródło: fakty.interia.pl)
"Elektrownie atomowe są - biorąc pod uwagę całościowe koszty inwestycji - najdroższym sposobem wytwarzania energii" - powiedział polityk SPD do polskich i niemieckich polityków, biznesmenów i ekspertów podczas II Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego w Berlinie. I dodał: - energię ze źródeł odnawialnych, wiatru czy słońca, można uznać za "wyjątkową okazję" w porównaniu z kosztami prądu z elektrowni atomowych.

Komentarz redakcji:
A co jak co, ale liczyć koszty, Niemcy – nasz główny partner handlowy – na pewno potrafią.
Może więc lepiej uczyć się na błędach innych i wybrać niemiecki pragmatyzm a nie francuskie "gruszeczki".
Więcej>>

Rosja, także energią atomową, uzależnia od siebie kolejne kraje

(źródło: Jakub Kapiszewski / wiadomosci.dziennik.pl)
Każdy sprzedany reaktor wiąże kraj-klienta z Rosją na kilkadziesiąt lat. Skuteczniej niż gazociąg.

Komentarz redakcji:
To powinna być wystarczająca i wiążąca wskazówka dla naszych polityków, że Polska powinna iść dokładnie w odwrotną energetyczną stronę.
Więcej>>

Niska emisja 

Aż 6 polskich miast już w marcu wykorzystało dopuszczalne roczne limity smogowych dni

(źródło: greenpeace.org)
To Katowice, Kraków, Nowy Sącz, Sucha Beskidzka, Warszawa i Wrocław.
Więcej>>

Stacja monitoringu w Suchej Beskidzkiej pozbawiona zasilania

(źródło: m.wiadomosci.gazeta.pl)
Zasilanie stacji monitoringu powietrza to zagrożenie - uznał burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisławowi Lichosytowi. I odciął stacji prąd!

Komentarz redakcji:
Burmistrz Suchej Beskidzkiej niewątpliwie wysoko zawiesił poprzeczkę w rankingu na najgłupszą akcję publiczną.
Więcej>>

Cieplice - Zdrój czy Cieplice - Truj?

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)
Niezależne pomiary dokonane przez Dolnośląski Alarm Smogowy w Cieplicach Zdroju w dniach 1-10 marca 2015 wykazały znacznie przekroczenia normy dziennej dla pyłu zawieszonego PM10.
Więcej>>

Powstał Polski Alarm Smogowy – lokalni aktywiści łączą siły

(źródło: chronmyklimat.pl)
Lokalne inicjatywy antysmogowe postanowiły połączyć siły i powołały Polski Alarm Smogowy (PAS). – Razem możemy więcej – przekonywali 10 lutego na konferencji w Warszawie, przedstawiając swoje postulaty.
Więcej>>

także audycja w radiu TOK FM:
http://audycje.tokfm.pl/odcinek/23162

Oddychać po ludzku: wyrzućmy kopciuchy

(źródło: wyborcza.biz)
Nowoczesne kotły trują nawet 15 razy mniej niż stare kopciuchy. Ale są dwa razy droższe, więc Polacy kupują ich mało.
Więcej>>

Wpływ złego powietrza na zdrowie w Polsce - jak odbić sie od dna? - w radiu TOK FM

(źródło: eko.org.pl)
Ewa Podolska z radia TOK FM i Radosław Gawlik (EKO-UNIA) rozmawiają z Weroniką Piestrzyńską z organizacji HEAL, dr. hab. Leszkiem Pazderskim z Fundacji Greenpeace oraz dr. Jakubem Jędrakiem z Polskiego Alarmu Smogowego.
Więcej>>

Raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA): jakość powietrza jednym z głównych problemów Polski

(źródło: healpolska.pl)
Zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi i benzopirenem to jeden z głównych problemów Polski w zakresie ochrony środowiska naturalnego – wynika z tego raportu, poświęconego stanowi środowiska w Europie.
Więcej>>

Dolnośląski Alarm Smogowy

(źródło: facebook.com/DolnoslaskiAlarmSmogowy)
A z czym Tobie kojarzy się czyste powietrze?
Więcej>>

Wrocław – Europejska Stolica Kominów

(źródło: chronmyklimat.pl/zielonewiadomosci.pl)
Miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 czy organizator World Games 2017 – to brzmi dumnie. Powodów do dumy wrocławianom nie przysparza jednak jakość powietrza. Z podjęciem walki ze smogiem nie spieszy się władzom miasta.
Więcej>>

Warszawa i Polska duszą się od smogu

(źródło: greenpeace.org)
Luty to pod względem jakości powietrza najgorszy miesiąc w Polsce. Podobnie jak w innych częściach kraju unoszący się w powietrzu smog zatruwa również warszawiaków.
Więcej>>

Jak pomóc samorządom w walce z niską emisją?

(źródło: energetyka.wnp.pl)
Samorządy będą mogły określać jakimi paliwami stałymi mieszkańcy będą mogli palić w swoich przydomowych kotłowniach, a także minimalne standardy techniczne dla takich urządzeń - wynika z przygotowanego przez posłów PO projektu noweli Prawa ochrony środowiska.
Więcej>>


Ponura prognoza: Najbrudniejsze miasta Europy w roku 2030

(źródło: eko.org.pl)
Paryż, Stuttgart, Warszawa – będą należały do 15 miast Europy o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.
Więcej>>

Pekin, czyli kolonia na smog-planecie

(źródło: chronmyklimat.pl)
Na niebie wisi szara zasłona smogu, budynki po drugiej stronie ulicy są niewyraźne. Nad głównym wejściem do szkoły wisi czerwona flaga. Ostrzega, by pod żadnym pozorem nie opuszczać budynku.
Więcej>>

Chiński wodorowy tramwaj sposobem na smog

(źródło: innpoland.pl)
A z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera już ponad 500 tys. mieszkańców Państwa Środka. Chińskie ministerstwo ochrony środowiska poinformowało, że w roku 2014 w 90 proc. (!) metropolii dopuszczalne normy zostały przekroczone.

Komentarz redakcji:
Te smutne dane polecamy wszystkim entuzjastom oszałamiającego rozwoju chińskiego smoka.
Więcej>>

Łupki

USA wprowadza regulacje dotyczące szczelinowania

(źródło: gazetaprawna.pl)
Rząd Baracka Obamy ogłosił pierwsze ogólnokrajowe regulacje dotyczące wydobywania ropy i gazy z łupków. Zapewniają one większą kontrolę odwiertów i ich bezpieczeństwa.

Komentarz redakcji:
Jak zwykle w drugiej kadencji prezydent USA jest swobodniejszy wobec nacisków potężnych lobby i może choć częściowo realizować wcześniejsze obietnice.
Więcej>>

Gaz łupkowy? Nie, dziękujemy! Za duże ryzyko

(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Smutne refleksje Ewy Sufin z Fundacji Strefa Zieleni z podróży studyjnej "śladem amerykańskich łupków".
Więcej>>

Polska zdecydowała się na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego

(źródło: rmf24.pl)
Pięć krajów Unii Europejskiej, w tym Polska i Wielka Brytania, potwierdziło oficjalnie w przesłanych do Brukseli dokumentach, że zdecydowało się na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego. Sześć innych, w tym Niemcy, Austria, Litwa i Węgry nie wykluczyło tej możliwości. Natomiast reszta krajów UE – odpowiedziała negatywnie.
Więcej>>

Gaz łupkowy w Europie. Chevron wycofuje się z poszukiwań w Rumunii

(źródło: manager.money.pl)
Amerykański koncern Chevron po wycofaniu się z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, na Litwie i na Ukrainie rezygnuje z tych poszukiwań również w Rumunii, tym samym porzucając projekt w Europie – informuje Wall Street Journal.
Więcej>>

Gaz łupkowy to szansa, której nie możemy zmarnować. Nie możemy zaprzestać poszukiwań

(źródło: polskatimes.pl)
Nawet biorąc pod uwagę wysokie koszty poszukiwań w stosunku do taniej obecnie ropy, trzeba wiercić, bowiem bez tego nic nie znajdziemy – twierdzi Marcin Moskalewicz, prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" (PERN).

Komentarz redakcji:
Wielkie koncerny (jak w info powyżej) rezygnują z poszukiwań w Polsce i w Europie, ale pana prezesa to nie zraża. Taki bogaty czy chce nas – podatników - złupić?
Więcej>>

Rosjanie mimo sankcji gonią łupkowy peleton

(źródło: biznesalert.pl/sawicki)
Jednak niekorzystnie na projekty łupkowe w Rosji działają niskie ceny ropy oraz ubiegłoroczne sankcje, które ograniczają transfer technologii.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Oczyścimy i zarobimy? - ustawę o OZE komentuje Andrzej Kassenberg

(źródło: nowyobywatel.pl)
O niedawnej parlamentarnej decyzji, która ma ułatwić „zwykłym ludziom” produkcję i sprzedaż „zielonej energii” oraz o tym, czy można w tej kwestii zrobić jeszcze więcej.
Więcej>>

OZE w programach wyborczych kandydatów na prezydenta

(źródło: odnawialny.blogspot.com)
Krótko i jasno przedstawia Grzegorz Wiśniewski – prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO). A pod koniec apeluje, by energetykę odnawialną i szerzej - obywatelską – uczynić ważnym tematem kampanii wyborczej do Parlamentu. Bo, jak ostrzega: - bez silnego wsparcia politycznego administracja rządowa zakpi sobie z uchwalonych progresywnych przepisów w ustawie o OZE.
Więcej>>

OZE. Mniej istotne, kto zarobi, ale jak rozwinie gospodarkę

(źródło: wyborcza.biz)
Po dyskusji nad ustawą o OZE pozostał ogromny niedosyt. Brakuje rozwiązań, które wiążą odnawialne źródła energii z potrzebami całej gospodarki, a przede wszystkim - ochrony środowiska - pisze ekspert od energetyki Rafał Zasuń z serwisu WysokieNapiecie.pl.
Więcej>>

Ministerstwo Gospodarki – będzie nowelizacja ustawy o OZE

(źródło: eko.org.pl)
Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energetyki (18.03) Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało znowelizowanie podpisanej tydzień wcześniej przez prezydenta ustawy o OZE. Celem nowelizacji ma być doprecyzowanie przepisów ustawy w związku z przyjęciem w niej tzw. poprawki prosumenckiej.

Komentarz redakcji:
Widać wyraźnie, że gra interesów trwa dalej i ciągle trzeba władzy patrzeć na ręce, by z prosumenckiej poprawki w ustawie o OZE nie zrobiono karykatury.
Więcej>>

To głosowanie przejdzie do historii. Dlaczego PO nie lubi energetyki obywatelskiej?

(źródło: Tomasz Ulanowski/wyborcza.pl)
To (20 lutego 2015) posiedzenie Sejmu może przejść do historii. Po raz pierwszy w Polsce został przełamany - choć bardzo delikatnie - monopol wielkich firm energetycznych. Posłowie - głosami opozycji i PSL (!) - odrzucili narzucone przez PO poprawki Senatu do ustawy o odnawialnych źródeł energii (OZE)...
Więcej>>

Obywatele wygrali bitwę o OZE

(źródło: chronmyklimat.pl)
To przełomowy dzień dla małych odnawialnych źródeł energii. Posłowie uchwalili ustawę o OZE, do której wprowadzono zapis o finansowym wsparciu dla energetyki obywatelskiej.
Więcej>>

Wyciekły założenia kampanii medialnej skierowanej przeciwko prosumentom

(źródło: Greenpeace Polska / chronmyklimat.pl)
Greenpeace dotarł do informacji, z których wynika, że na zlecenie największych spółek energetycznych przygotowana została kampania dezinformująca społeczeństwo i Parlamentarzystów w sprawie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).
Więcej>>

"Dla takich chwil warto żyć. Warto być posłem" - Artur Bramora, PSL

(źródło: tokfm.pl)
Artur Bramora – twórca sejmowego zapisu poprawki prosumenckiej w ustawie o OZE (zwanej poprawką Bramory) ma prawo do satysfakcji.
Więcej>>

"W Senacie wygrał Gazprom. Trzeba te poprawki odrzucić". Żakowski o ustawie ws. OZE: "Najważniejsze głosowanie roku"

(źródło: tokfm.pl)
- Mam wrażenie, że będzie to jedno z ważniejszych głosowań ostatniego roku. Sprawa pozornie niewielka, bo chodzi o malutkie inwestycje, malutkie przedsięwzięcia, ale niezwykle ważne. Przede wszystkim ze względu na perspektywę suwerenności energetycznej Polski - wyjaśniał Żakowski.

Komentarz redakcji:
Dziękujemy Panie Redaktorze za zaangażowanie. Za jasny, obywatelski głos w tej sprawie.
Więcej>>

Ceny mikroinstalacji będą coraz niższe

(źródło: Edwin Bendyk/polityka.pl)
Najważniejszy jednak argument za poprawką prosumencką przedstawił największy jej przeciwnik, prezes koncernu energetycznego PGE Marek Woszczyk. Stwierdził on, że rozwój energetyki prosumenckiej spowoduje zmniejszenie zużycia węgla o 5 mln ton rocznie.

Komentarz redakcji:
No właśnie – mniejsze zużycie węgla to korzyść dla dopłacających doń podatników – nas wszystkich, czystsze powietrze – czyli zdrowsze społeczeństwo i więcej pieniędzy na leczenie chorych na nowotwory, stwardnienie rozsiane i inne współczesne plagi.
Więcej>>

Unia Energetyczna: rozwój OZE to priorytet

(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl)
25 lutego Komisja Europejska przedstawiła komunikat dotyczący strategii utworzenia Unii Energetycznej. Jej podstawą ma być wspólny system energetyczny, w efektywny sposób wykorzystujący lokalnie dostępne zasoby energetyczne i intensywnie rozwijający nowoczesne, niskoemisyjne technologie.
Więcej>>

Unia Energetyczna: trzy lekcje do odrobienia

(źródło: chronmyklimat.pl)
Zakończony szczyt Rady Europejskiej nie przyniósł wiążących rozstrzygnięć w sprawie unii energetycznej. W tej sytuacji przywódcy krajów członkowskich stają przed pytaniem co dalej? Wydaje się, że wszyscy mają do odrobienia trzy lekcje.
Więcej>>

Przejście Danii na ekologiczny system energetyczny przyspiesza

(źródło: biznestuba.pl)
Do roku 2020 zużycie węgla w Danii zmniejszy się o ponad połowę, natomiast energia pochodząca ze źródeł odnawialnych będzie stanowić coraz większą część duńskiego koszyka energetycznego.
Więcej>>

Jedność brytyjskiego rządu - odejście od węgla i rozwój OZE

(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl/forbes.pl)
Liderzy trzech największych partii rządzących w Wielkiej Brytanii podpisali porozumienie dotyczące jednoznacznego zaprzestania inwestycji w elektrownie węglowe, a promocji inwestycji w odnawialne źródła energii i gospodarki niskoemisyjnej. To mocny sygnał jednego z liderów globalnej gospodarki, członka G-7 i G-20, w sprawie globalnego porozumienia klimatycznego.
Więcej>>

Rentowna termomodernizacja brytyjskich domów

(źródło: chronmyklimat.pl)
Zwiększenie inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynków może oznaczać dla Wielkiej Brytanii tysiące nowych miejsc pracy, miliardy funtów oszczędności na opłatach za energię oraz wzrost brytyjskiego PKB.
Więcej>>

OZE – jak to robią w Nowym Jorku?

(źródło: chronmyklimat.pl)
W stanie Nowy Jork w konflikcie pomiędzy koncernami energetycznymi a OZE państwo staje po stronie prosumenta. Jak to możliwe w państwie, w którym rządzi „niewidzialna ręka rynku”?
Więcej>>

USA: 60 GW z wiatru i słońca do 2025 roku?

(źródło: oze.pl)
W Stanach Zjednoczonych powstał nowy organ doradczy, który ma na celu przyspieszenie przejścia dużych przedsiębiorstw na odnawialne źródła.

Komentarz redakcji:
Wielu polskich polityków jest proamerykańskich – śmiało panie i panowie, bierzcie przykład.
Więcej>>

Tesla zapowiada ekspansję na rynku domowych magazynów energii

(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl)
Tesla chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku i dostarczyć narzędzie do zwiększenia wykorzystania własnej energii elektrycznej i poprawy ekonomi gospodarstw domowych.
Więcej>>

Słońce

Amerykanie wybudowali największą elektrownię słoneczną świata

(źródło: Michał Rolecki/wyborcza.pl)
40 kilometrów na południe od Las Vegas powstała elektrownia słoneczna, która zasili w prąd 140 tysięcy domów. Jest rekordowej wielkości. Elektrownia składa się ze 173,5 tys. luster, które kierują światło słoneczne na wieżę, w której umieszczone są bojlery z wodą...
Więcej>>

Apple buduje ogromną farmę słoneczną

(źródło: csr.forbes.pl)
Już teraz wszystkie centra danych spółki są zasilane energią odnawialną. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany klimatu są poważne i musimy im zapobiegać. Zresztą, to w interesie Apple, bo sami dzięki temu sporo zaoszczędzimy – powiedział Tim Cook, szef informatycznego giganta, na konferencji IT zorganizowanej przez Goldman Sachs.

Komentarz redakcji:
Zwracamy Państwa uwagę na słowa: "dzięki temu sporo zaoszczędzimy". Właśnie dlatego Tim Cook jest szefem Apple'a, a nie np. jakiejś polskiej, nie daj Boże, kopalni węgla.
Więcej>>

Wszystkie meczety Jordanii będą zasilane energią słoneczną

(źródło: geekweek.pl)
Haszymidzkie Królestwo Jordanii, które i tak od lat jest na Bliskim Wschodzie liderem zielonych technologii, stawia kolejny duży ekologiczny krok. Wszystkie (! - red.) meczety znajdujące się w tym kraju, a jest ich łącznie 6 tysięcy, już niedługo będą w pełni zasilane energią słoneczną.

Komentarz redakcji:
Bardzo nas cieszy ta informacja, bo zadaje kłam upowszeniającemu się stereotypowi, że każdy islamista to terrorysta.
Więcej>>

Instalacja ogniw fotowoltaicznych w szpitalu w Suwałkach

(źródło: oze.pl)
Do połowy września w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach mają zostać zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne. Wyprodukowana energia będzie wykorzystywana na potrzeby własne placówki i da spore oszczędności.
Więcej>>

Do roku 2025 w wielu regionach świata energia słoneczna będzie tańsza niż energia z węgla lub gazu

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems.
Więcej>>

Wyspa zasilana wyłącznie energią słoneczną

(źródło: ise.pl)
La Paz (ok. 215 tys. mieszkańców) - miasto w południowo-zachodnim Meksyku już wkrótce będzie w 100 proc. zasilane energią słoneczną. Główny bodziec do rewolucji słonecznej tego miasta stanowiły wysokie koszty paliw kopalnych.
Więcej>>

W Azji powstały pierwsze samochody wydrukowane w drukarce 3D, zasilane energią słoneczną

(źródło: tylkonauka.pl)
Co można skonstruować, mając do dyspozycji drukarkę 3D i panele słoneczne? Studenci z Uniwersytetu Technologicznego w Nanyang (NTU) wydrukowali dwa samochody napędzane energią słoneczną a cała praca zajęła im rok.
Więcej>>

Ta technologia pozwoli bezprzewodowo przekazać na Ziemię energię słoneczną z orbity

(źródło: spidersweb.pl)
Przedstawiciel Japońskiej Agencji Badań Kosmosu (JAXA) stwierdził, że idealnym, choć jeszcze niemożliwym, rozwiązaniem, byłaby budowa całej sieci satelitów zbierających energię ze światła słonecznego i przesyłających ją na Ziemię. Naukowiec ocenił, że najwcześniej mamy na to szansę w latach 40-tych XXI wieku.
Więcej>>

Jerozolima: Teddy Stadium przejdzie na energię słoneczną

(źródło: stadiony.net)
Jako pierwszy stadion w Izraelu obiekt Beitaru Jerozolima będzie zasilany energią słoneczną. Rocznie jego dach wyprodukuje milion kilowatogodzin, co da oszczędność prawie 400 tys. zł.

Komentarz redakcji:
A czy w Polsce jest choć jeden taki stadion? A może by tak wykorzystać energię z kiboli. Może jednak nie, bo taki prąd mógłby dotkliwie pokopać.
Więcej>>

Wiatr

Jak głośna jest turbina wiatrowa?

(źródło: globenergia.pl)
Porównanie poziomu szumu turbiny wiatrowej z innymi sprzętami gospodarstwa domowego.
Więcej>>

Polska czwartym rynkiem wiatrowym w UE w 2014 r.

(źródło: gramwzielone.pl)
W ubiegłym roku więcej farm wiatrowych od Polski zainstalowali w Unii Europejskiej tylko Niemcy, Brytyjczycy, Szwedzi i Francuzi. Jednak dynamika spada, bo było to jednak niemal dwukrotnie mniej niż w latach 2012-2013, a kolejne mogą przynieść większe spowolnienie.
Więcej>>

Energetyka wiatrowa to sukces

(źródło: ekonomia.rp.pl)
Energetyka wiatrowa w Polsce osiągnęła sukces: wzrosła jej efektywność, a spadły koszty - mówili uczestnicy 70. Forum "Energia - Efekt - Środowisko" w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej>>

USA: ambitne cele dla energii wiatrowej

(źródło: Tomasz Deptuła / ekonomia.rp.pl)
Administracja Baracka Obamy wyznaczyła ambitniejsze cele rozwoju energetyki wiatrowej USA. Departament Energii chce, aby w roku 2020 z tego źródła energii odnawialnej pochodziło 10 proc. prądu zużywanego przez Amerykanów.
Więcej>>

Grupa Ikea idzie w zieloną energię i kupuje farmę wiatrową we Wróblewie

(źródło: polskatimes.pl)
Energia produkowana przez farmy należące do IKEA ma zapewnić dostawy prądu do wszystkich podmiotów grupy znajdujących się w naszym kraju. To realizacja strategii koncernu zatytułowanej People & Planet Positive - uzyskanie niezależności energetycznej do 2020 roku w skali całego globu.
Więcej>>

Chiny czy USA? Kto liderem w produkcji energii wiatrowej?

(źródło: oze.pl)
Stany Zjednoczone i Chiny konkurują ze sobą o tytuł wiodącego producenta energii wiatrowej pod względem ilości instalowanych turbin wiatrowych i produkowanej mocy. Kto ma rację?
Więcej>>

Klimat

Ekolog - strażnik boskiego stworzenia?

(źródło: eko.org.pl / rtcc.org)
W nowej encyklice papież Franciszek przypomina starą biblijną prawdę: Troska o człowieczeństwo jest troską o przyrodę.
Więcej>>
także>>

Nie powinniśmy się skupiać tylko na kosztach polityki klimatycznej

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
(...) ale zwrócić uwagę na zyski z niej płynące – podkreślił podczas debaty w PAP Tomasz Terlecki, ekspert Europejskiej Fundacji Klimatycznej i przypomniał, że UE do 2050 roku chce ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 85-95 proc. Dla Polski oznacza to, że jeżeli nadal będziemy mieli elektrownie węglowe, to nie jesteśmy w stanie osiągnąć takiej redukcji – ocenił.
Więcej>>

Puszcza amazońska pochłania mniej CO2

(źródło: chronmyklimat.pl / The Guardian / RTCC)
Lasy Amazonii pochłaniają o 1/3 CO 2 mniej niż kiedyś. To wyjątkowo zła wiadomość – globalne emisje muszą spaść bardziej, niż zakładaliśmy.
Więcej>>

Padł kolejny ponury rekord: zasięg lodu morskiego w Arktyce jest najmniejszy w historii pomiarów

(źródło: chronmyklimat.pl / Climate Central / The Guardian)
Pod koniec lutego lód pokrywał niecałe 15 mln km² arktycznych wód – to o milion km² mniej, niż wynosi średnia z ostatnich trzech dekad.
Więcej>>

Rada UE ds. Środowiska zatwierdziła wkład do nowej umowy klimatycznej

(źródło: chronmyklimat.pl)
Konieczne jest (...) złagodzenie oporu krajów tradycyjnie sceptycznych wobec ochrony klimatu, takich jak Polska.
Więcej>>

Czy Niemcy stracą opinię klimatycznego lidera?

(źródło: chronmyklimat.pl / Clean Energy Wire)
Na szczęście dane za rok 2014 dotyczące produkcji i zużycia energii wskazują na znaczny spadek konsumpcji energii brutto, zapotrzebowania na energię oraz emisji CO 2 w porównaniu do roku 2013.
Więcej>>

Niemcy biorą w ryzy zużycie węgla

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatu jest jednym z filarów Energiewende – niemieckiego programu ambitnych przekształceń w energetyce.
Więcej>>

Zegar Zagłady tyka. Wskazówka dwie minuty bliżej „Godziny Zero”

(źródło: chronmyklimat.pl / ZiemiaNaRozdrozu.pl)
Pomimo pewnych postępów w kwestii ochrony klimatu, obecne wysiłki są absolutnie niewystarczające dla zapobieżenia katastrofalnemu ociepleniu Ziemi.
Więcej>>

W polskim interesie. Jak wykorzystać politykę energetyczno-klimatyczną UE jako wsparcie rozwoju Polski do 2030 roku?

(źródło: chronmyklimat.pl)
Na tytułowe pytanie odpowiadają Maciej Bukowski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych) i Zbigniew Karaczun (Instytut na rzecz Ekorozwoju).
Więcej>>

Czy polskie nawozy mogą wpływać na klimat Ziemi?

(źródło: ekologia.pl)
Chodzi o tzw. ślad węglowy nawozów, czyli całkowitą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, powstającą przy ich produkcji i podczas stosowania na polu.
Więcej>>

Koalicja Klimatyczna: Ustawa o efektywności energetycznej musi zostać przyjęta w tej kadencji Sejmu

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)
W przeciwnym razie system białych certyfikatów wspierający inwestycje prooszczędnościowe zostanie wstrzymany, a Polsce mogą również grozić kary za opóźnienie w implementacji dyrektywy o efektywności energetycznej.
Więcej>>

Atmosfera jak rynsztok – w biznesie naftowym liczy się zysk, nie klimat

(źródło: chronmyklimat.pl)
– Koncerny wydobywcze wciąż chcą traktować atmosferę jako swój prywatny rynsztok– twierdzi Al Gore.
Więcej>>

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska. 
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.plwww.eko.org.pl

info

więcej
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
2014-03-07
newsletter 11/2012
2014-03-07
newsletter 12/2012
2014-03-07
newsletter 3/2013
2014-03-07
newsletter 8/2013
2014-03-07
newsletter 5/2013
2014-03-07
newsletter 4/2013
2014-02-11
newsletter 01/2014
2014-01-07
newsletter 12/2013
2013-12-23
newsletter 11/2013
2013-11-11
newsletter 10/2013
2013-10-13
newsletter 9/2013
Let’s stop the climate disaster together!
The governments of Poland, the Czech Republic, Hungary and Slovakia must take immediate action towards climate neutrality (...)
czytaj całość
Pola irygacyjne we Wrocławiu
List wrocławskich naukowców i społeczników w sprawie metod (...)
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Logika koncernów węglowych – my zarabiamy, wy po (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej