×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

1 stycznia 2015
info
 

Newsletter 12/2014

grudzień 2014

 

W kolejnym, ostatnim już w tym roku wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. informacje o nagłym powyborczym "zaniku" spółki PGE Gubin odpowiedzialnej za przygotowywanie budowy "brunatnego kompleksu energetycznego " w Lubuskiem, słabych prognozach dla węgla, ciemnej stronie japońskiej energetyki atomowej, fatalnej jakości polskiego powietrza w raporcie NIK, chorych polskich uzdrowiskach, a także dyskusję i podsumowanie Konferencji klimatycznej COP 20, Lima 2014, grożbie śmiertelnych upałów oraz najcieplejszym - od 500 lat - mijającym roku.

Życzymy Państwu miłej i pożytecznej lektury, a w nowym roku dobrej energii, przyjaznego klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Redakcja

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

"Pod Prąd" – Informator Lubuski - wydanie świąteczne

Dziękujemy wszystkim za odwagę, motywację, włożony czas i za wszystkie tegoroczne działania, które potwierdziły, że przyszłość Łużyc może być lepsza. Jesteśmy również wdzięczni naszym koleżankom i kolegom z Niemiec, którzy razem z mieszkańcami polskich Łużyc protestowali przeciwko planom zniszczenia naszej małej ojczyzny.
Więcej>>

Znika spółka, która miała budować kompleks energetyczny przy granicy, w Lubuskiem

Spółka celowa PGE Gubin, która miała przygotować inwestycję przy polsko - niemieckiej granicy, przestaje istnieć.
Więcej>>

Odkrywka Tomisławice niezgodna z prawem

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
Rolnik wygrywa z koncernem energetycznym. Z pisemnego uzasadnienia wyroku wynika, że NSA zakwestionował wszystkie zarzuty zawarte w skardze kasacyjnej kopalni. W konsekwencji wyroku sprawa wraca do SKO w Koninie, które zobligowane jest ponownie rozpatrzyć kwestię uchylenia decyzji środowiskowej.
Więcej>>

Pozytywna decyzja Ministerstwa Środowiska dla ZE PAK ws. nowego złoża węgla brunatnego

(źródło: gornictwo.wnp.pl)
Decyzja ministra środowiska została wydana w wyniku rozpatrzenia wniosku złożonego przez spółkę PAK Górnictwo, wchodzącej w skład grupy Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) i dotyczy złoża węgla brunatnego w rejonie "Poniec-Krobia" i "Oczkowice" położonego na terenie miast i gmin Miejska Górka i Krobia w województwie wielkopolskim.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 7 grudnia 2014 (tłumaczenie)

A w nim m.in. o tym jak w globalnym świecie upadek niedawno utworzonego czerwono-zielonego mniejszościowego rządu w Szwecji wpływa na politykę energetyczno-klimatyczną, w tym  wobec węgla brunatnego, w niemieckich landach - Brandenburgii i Saksonii.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 16 grudnia 2014 (tłumaczenie)

Zagrożone wysiedleniem wsie zapraszają na ósmy już marsz przeciwko budowie nowych kopalni węgla brunatnego do miejscowości Grabko, Kerkwitz i Atterwasch. Marsz tradycyjnie odbywa się w każdą pierwszą niedzielę nowego roku - teraz będzie to 4 stycznia.
Więcej>>

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Wieści z niemieckiego rynku energetycznego, czyli polski przemysł węglowy i tak ma prze...

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Albo Polska postawi na nowoczesną energetykę, albo razem z Kompanią Węglową na dno pójdą także elektrownie.
Więcej>>

Chude lata węgla (co najmniej) do 2019 roku

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Prognozy dla rynku węgla nie pozostawiają złudzeń: popyt będzie spadał, ceny się nie odbiją.
Więcej>>

Za cztery lata zaczną pracę nowe bloki Elektrowni Opole

(źródło: biznes.newseria.pl)
Dwa bloki w Opolu, każdy o mocy 900 MW, będą gotowe w 2018 i 2019 roku. Budowa elektrowni jest największym projektem infrastrukturalnym III RP – kosztować będzie ponad 11 mld zł.

Komentarz redakcji:
Nie mówimy, że "jak nam kaktus na ręku wyrośnie", bo to nie ten klimat. Ale... klimat dla węgla nietęgi i te terminy wydają się huraoptymistyczne! No i zobaczymy czy ten budżet się domknie.
Więcej>>

Przez energetykę rozproszoną koncerny energetyczne mogą tracić do 130 mld $ rocznie

(źródło: gramwzielone.pl)
W najnowszym raporcie poświęconym rozwojowi sektora energetycznego w latach 2015-2025 firma konsultingowa Accenture ocenia, że z powodu konkurencji ze strony energetyki rozproszonej koncerny energetyczne z USA i Europy mogą tracić rocznie po kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Komentarz redakcji:
Teraz nie dziwcie się dlaczego nasze koncerny oraz siedzący w ich kieszeni przedstawiciele rządu (rady nadzorcze, zarządy - sowicie opłacane) tak się bronią przed porządna ustawą o OZE wspierającą energetykę obywatelską!
Więcej>>

Atom

PGE EJ 1 sama poprowadzi badania środowiskowe

(źródło: rynekinfrastruktury.pl)
Polska Grupa Energetyczna Energia Jądrowa 1 poinformowała o rozwiązaniu umowy z dotychczasowym wykonawca badań środowiskowych – firmą WorleyParsons. Badania będą kontynuowane w oparciu o doświadczenie PGE – podała grupa w komunikacie.

Komentarz redakcji:
Doświadczenie PGE w badaniach środowiskowych energetyki jądrowej – żarty i zgroza jednocześnie, ale kasa zostaje wśród swoich kolesi... Przypomina się "mistrz kasowania" Grad, były Minister Skarbu z PO, który jako prezes 2 spółek od energetyki jądrowej kwitował w nich ponad 100 tys. zł miesięcznie. To jest fucha. Polski rząd jest niezwykle hojnym kapitalistą, bo czy któryś prawdziwy kapitalista, taki Solorz, czy Czernecki, płaciłby Gradowi 100 tysiączków miesięcznie za budowanie EJ bez jej budowy?
Więcej>>

Słabe szanse na francuskie reaktory jądrowe w Polsce

(źródło: biznes.onet.pl)
Za duże, zbyt złożone w budowie, za drogie – promowane przez francuską Arevę reaktory atomowe EPR trzeciej generacji nie mają wzięcia za granicą. Trudno przypuszczać, by w Polsce miało być inaczej - uważają francuscy eksperci.
Więcej>>

Ukraina: znów awaria elektrowni atomowej w Zaporożu

(źródło: polskieradio.pl)
Władze Ukrainy poinformowały w niedzielę (28.12.2014) o wyłączeniu jednego bloku elektrowni atomowej w Zaporożu z powodu problemów z generatorem. Zarząd elektrowni zapewnia, że nie doszło do żadnego skażenia środowiska.
Więcej>>

Atom po japońsku? Korupcja, manipulacje i wysokie ceny prądu

(źródło: chronmyklimat.pl)
Według polskiego rządu atom to recepta na niedobory prądu i emisje gazów cieplarnianych. W odpowiedzi Piotr Bernardyn - polski dziennikarz mieszkający w Tokio - odsłania ciemne kulisy katastrofy w Fukushimie.
Więcej>>

Finlandia zbuduje z Rosją elektrownię atomową

(źródło: stefczyk.info)
Finlandia wybuduje elektrownię jądrową Hahnikivi razem z Rosjanami - zadecydował fiński parlament w głosowaniu tzw. decyzji zasadniczej w sprawie budowy siłowni.
Więcej>>

Niska emisja 

NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami

(źródło: nik.gov.pl)
Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji – pyłu PM10 i benzo(a)pirenu – wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie.
Więcej>>

Wrocławianie mało wiedzą, kto i kiedy ich truje!

(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)
Z raportu wykonanego na zlecenie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego wynika, że większość Wrocławian nie jest świadoma, iż główne źródło zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu, to wynik spalania słabej jakości węgla (m.in. miału) w piecach domowych – tzw. „niska emisja”.
Więcej>>

List otwarty Dolnośląskiego Alarmu Smogowego do Prezydenta i Radnych Wrocławia

(źródło: eko.org.pl)
W związku z trwającymi pracami nad budżetem Wrocławia na 2015 rok wnioskujemy o istotne zwiększenie środków miasta na program poprawy czystości powietrza, którym oddychamy.
Więcej>>

Maski smogowe zamiast oscypków. W Zakopanem ruszył sezon smogowy

(źródło: chronmyklimat.pl)
W niedzielę 12 grudnia Podhalański Alarm Smogowy zorganizował happening pod tytułem „Otwarcie sezonu smogowego”, a zamiast oscypków oferował spacerującym po Krupówkach przechodniom... maski przeciwpyłowe.
Więcej>>

Chore uzdrowiska

(źródło: wyborcza.pl)
W sezonie grzewczym (czyli przez ok. pół roku) wiele polskich uzdrowisk i miejscowości turystycznych zamienia się w trujowiska. Ale i wtedy pobierają od turystów i kuracjuszy opłatę klimatyczną.
Więcej>>

oraz w dodatkach lokalnych Gazety Wyborczej:

Cały raport - "(O)cena powietrza w Polsce - raport w sprawie wybranych zagadnień związanych z jakością powietrza w Polsce oraz pobieraniem opłat miejscowych i opłat uzdrowiskowych, oraz w sprawie dotacji udzielanych gminom uzdrowiskowym" opublikowany przez Fundację ClientEarth Poland  - TUTAJ

Naukowcy chcą „przewietrzyć” Kraków

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
W grudniu rozpoczęto badania, których głównym celem ma być opracowanie modelu przewietrzania Krakowa – informuje Polska Agencja Prasowa. Pomiary – po raz pierwszy – zostaną zrealizowane dzięki najnowocześniejszemu urządzeniu – SODARU (Sound Detection and Ranging).
Więcej>>

List Health and Environment Alliance (HEAL)oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS) do Ministra Środowiska w sprawie Polityki Czystego Powietrza

(źródło: healpolska.pl)
Wezwanie do poparcia pakietu Polityki Czystego Powietrza, pozwalającego na wprowadzenie narzędzi poprawiających jakość powietrza i zdrowia publicznego na terenie całej Unii Europejskiej.
Więcej>>

Konferencja „Energia, zanieczyszczenia powietrza i zdrowie ludzkie (...)"

(źródło: healpolska.pl)
4 grudnia br. odbyła się konferencja Health And Environment Alliance (HEAL) w partnerstwie z European Medical Students’ Association EMSA Warszawa: Energia, Zanieczyszczenia Powietrza i Zdrowie Ludzkie. Jak Polityka Czystego Powietrza Może Poprawić Zdrowie Publiczne w Polsce.
Więcej>>

Zachodniopomorskie: 26 mln zł na walkę ze smogiem

(źródło: reo.pl)
Uzyskane w ramach programu środki finansowe zostaną skierowane na likwidację lokalnych źródeł ciepła (jednak tylko w Szczecienie i Szczecinku, które wystąpiły o wsparcie) oraz na podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie ich przez bardziej ekologiczne źródła ciepła.
Więcej>>

Łupki

Gaz łupkowy: Minister Karpiński chce, by rząd przyjął projekt specustawy w I kw. 2015 r.

(źródło: serwisy.gazetaprawna.pl)
"Prace nad ustawą posuwają się naprzód. Jesteśmy blisko porozumienia z ministrem środowiska" - powiedział PAP Karpiński.
Więcej>>

Ministerstwo Środowiska przedstawiło stan prac poszukiwawczych za gazem łupkowym

(źródło: gazlupkowy.pl)
Jak informuje Ministerstwo Środowiska od 2010 roku, wykonano w Polsce 67 otworów za gazem łupkowym. W listopadzie spadła liczba koncesji z 60 notowanych w październiku do 56. Prace wiertnicze prowadzi obecnie tylko PGNiG.
Więcej>>

Chevron będzie wiercił na Roztoczu?

(źródło: gazlupkowy.pl)
Koncern Chevron poszukujący na Lubelszczyźnie złóż gazu łupkowego uzyskał w tym roku przedłużenie obowiązywania koncesji Zwierzyniec. Jednak prowadzenie dalszych prac poszukiwawczych przez koncern może być utrudnione ponieważ znaczną część terenu koncesji obejmuje program Natura 2000.
Więcej>>

Gaz łupkowy: Polska jak USA?

(źródło: egospodarka.pl)
Wśród barier wymienia się brak doświadczenia zespołów wiertniczych, odpowiedniej infrastruktury, różnice prawne i kulturowe.
Więcej>>

Komisja Europejska: rozwój sektora gazu łupkowego w Europie zajmie od 5-15 lat

(źródło: gazlupkowy.pl)
Ale niektórzy eksperci podkreślają, że dokonanie już teraz znacznych wydatków na odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną będzie dużo korzystniejsze niż rozwinięcie poszukiwań gazu łupkowego.
Więcej>>

Holenderski parlament przedłużył moratorium na poszukiwanie gazu łupkowego

(źródło: gazlupkowy.pl)
Holenderski parlament przedłużył do 2017 roku moratorium na stosowanie technologii szczelinowania hydraulicznego.
Więcej>>

Nowy Jork zakaże szczelinowania hydraulicznego

(źródło: gazlupkowy.pl)
Władze Nowego Jorku wprowadzą stały zakaz stosowania szczelinowania hydraulicznego na terenie całego stanu.
Więcej>>

Gaz łupkowy po czesku – raport Instytutu Koścuszki

(źródło: lupkipolskie.pl)
Podczas gdy Polska postawiła na aktywny rozwój sektora gazu łupkowego, sąsiedzka Republika Czeska nałożyła moratorium na szczelinowanie hydrauliczne.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Czy Donald Tusk pokocha OZE?

(źródło: chronmyklimat.pl)
1 grudnia Donald Tusk objął stanowisko szefa Rady Europejskiej. Czy spojrzenie na sektor energetyki z poziomu Brukseli wpłynie na jego pogląd na kwestię odnawialnych źródeł energii?
Więcej>>

Ustawa o OZE może wejść w życie w marcu 2015 roku

(źródło: chronmyklimat.pl)
Tak twierdzi poseł Andrzej Czerwiński (PO) - wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki i szef Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

Komentarz redakcji:
Jednak nie ma się z czego cieszyć! Ustawa niesie nowe, niesprawdzone rozwiązania i wspiera  państwowe koncerny energetyczne w procesie skandalicznego transferu środków publicznych za współspalanie węgla i biomasy, ale jednocześnie nadal blokuje rozwój energetyki obywatelskiej i prosumenckiej.
Więcej>>

Unijne kary dla Polski za niewdrożenie dyrektywy o OZE coraz bliżej

(źródło: chronmyklimat.pl)
Melchior Wathelet - rzecznik unijnego Trybunału Sprawiedliwości ocenił, że Polska powinna zostać ukarana za niewdrożenie do krajowego prawa w planowanym terminie postanowień unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii...wysokość kary za niewdrożenie dyrektywy OZE powinna wynieść 61 tys. euro – liczone za każdy dzień opóźnienia.
Więcej>>

Wolny obywatel, czy bezwolny odbiorca energii

(źródło: odnawialny.blogspot.com)
Po 25 latach wolności chodzi o realną, a nie pozorną (taką oferuje obecny kształt projektu ustawy) możliwość wyboru pomiędzy kupowaniem energii od dostawcy, sprzedażą własnej energii z domowej mikroinstalacji do sieci lub produkcję na własne potrzeby – pisze w swoim stanowisku Instytut Energetyki Odnawialnej.
Więcej>>

Spór o definicję za 500 mln zł. Kto straci na współspalaniu i OZE?

(źródło: wyborcza.biz)
Ograniczenie wsparcia dla współspalania biomasy - to jedno z kluczowych założeń projektowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Ekolodzy przekonują, że dotowanie tej technologii to palenie pieniędzmi w starych elektrowniach państwowych koncernów.
Więcej>>

Niezależność energetyczna - wiatrak, biogazownia i instalacja PV w każdej gminie

(źródło: chronmyklimat.pl)
Jeden wiatrak, biogazownia i instalacja PV na 10 ha wystarczą, by zastąpić import rosyjskiego gazu - powiedział były premier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbył się w Łodzi.
Więcej>>

Słupsk - krzemowa dolina odnawianych źródeł energii

(źródło: chronmyklimat.pl)
- Postaram się, by Słupsk stał się "krzemową doliną" odnawianych źródeł energii - zapowiedział na falach radia TOK FM nowy prezydent Słupska Robert Biedroń, wskazując energetykę odnawialną jako pomysł na ekonomiczny rozwój Słupska.
Więcej>>

Termomodernizacja nie(d)oceniona. Możemy zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, zużywając mniej paliw

(źródło: chronmyklimat.pl)
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) do roku 2035 gospodarka światowa wykorzysta jedynie 1/3 możliwości, jakie daje efektywność energetyczna. Dlaczego tak mało, skoro jest to opłacalne i przynosi dodatkowe korzyści?
Więcej>>

Krajowy program termomodernizacji może dać 700 mld zł zysków

(źródło: gramwzielone.pl)
Realizacja programu wsparcia termomodernizacji domów jednorodzinnych w ciągu 20 lat, przy nakładach rzędu 122-193 mln zł, może dać polskiej gospodarce zyski na poziomie nawet 700 mld zł.
Więcej>>

tu do pobrania raport "Strategia modernizacji budynków. Mapa Drogowa 2050"

Słońce

Czy Polacy zaczną masowo instalować mikroelektrownie słoneczne?

(źródło: chronmyklimat.pl)
Niewielkie instalacje fotowoltaiczne mogą radykalnie obniżyć koszty energii elektrycznej dla tysięcy polskich rodzin – brakuje tylko jednego elementu – zapisów prawnych dotyczących gwarantowanych stawek odsprzedaży prądu wytworzonego w mikroinstalacjach OZE – pisze Fundacja BOŚ.
Więcej>>

Już 1/5 australijskich gospodarstw domowych ma instalacje solarne

(źródło: gramwzielone.pl)
Według danych ABS (australijskiego rządowego biura statystycznego) z energii słonecznej - w celu podgrzewania wody lub produkcji energii elektrycznej - korzysta już 19 proc. australijskich gospodarstw domowych, podczas gdy w roku 2011 było to tylko 5 proc.
Więcej>>

Energia słoneczna i magazynowanie w "smart town" w Japonii

(źródło: ekomiko.pl)
Nowe, eksperymentalne “inteligentne miasto” opierające się zwłaszcza na technologii energii słonecznej i akumulowania jest rozwijane w Japonii przez firmę Panasonic wraz z partnerami. Miasto położone jest na obrzeżach Tokio.
Więcej>>

Odkryto nowy sposób przekształcania energii słonecznej w elektryczną

(źródło: wiedza.alkahest.umcs.pl)
Poprzez prosty eksperyment z oświetlaniem metalicznych nanocząsteczek, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Holandii odkryli całkowicie nowy sposób generowania energii elektrycznej.
Więcej>>

W Wielkiej Brytanii powstał największy w Europie magazyn energii

(źródło: oze.pl)
Największy w Europie magazyn energii elektrycznej powstał w miejscowości Leighton Buzzard koło Londynu. ... Szacuje się, że magazyn energii przyniesie oszczędności w wysokości ok. 6 mln funtów, które musiałyby być przeznaczone na modernizację lokalnej sieci energetycznej bez równoczesnej możliwości zmagazynowania nadmiaru energii z OZE.
Więcej>>

Należy inwestować w energię słoneczną – powiedział wysoki urzędnik w Arabii Saudyjskiej

(źródło: oszczedzanie.biz.)
„Energia słoneczna to konieczność a nie wybór” – takie słowa padły z ust dyrektora Saudyjskiego Przedsiębiorstwa Elektrycznego – Hameda al-Saggafa.
Więcej>>

Wiatr

Opracowywanie niezawodnej supersieci energii wiatrowej dla Europy

(źródło: cordis.europa.eu)
Naukowcy są przekonani o potencjale przedsięwzięcia. W ciągu ostatnich 17 lat tempo rozwoju sektora energii wiatrowej UE wyniosło w ujęciu średniorocznym 15,6 proc.
Więcej>>

Wiatraki kuszą indywidualnych inwestorów. Zyski sięgają 17 proc. rocznie

(źródło: polskieradio.pl)
30 tys. zł zamiast kilku milionów – tyle wystarczy, żeby zostać współwłaścicielem elektrowni wiatrowej. To model skopiowany z Niemiec, gdzie wielu inwestorów zrzesza się w jedną grupę inwestycyjną i wspólnie budują farmę wiatrową.
Więcej>>

Wiatraki nie szkodzą zdrowiu - raport Massachusetts Institute of Technology

(źródło: gramwzielone.pl)
W badaniu przeanalizowano ponad 160 przypadków farm wiatrowych i ich wpływu na zdrowie osób mieszkających w ich pobliżu.
Więcej>>

Stacja ładowania pojazdów zasilana energią wiatrową

(źródło: sarpsborg.pl)
Przy brooklyńskim supermarkecie Whole Foods w Nowym Jorku uruchomione zostały właśnie dwie instalacje do ładowania samochodów elektrycznych napędzane siłą wiatru.
Więcej>>

Klimat

Konferencja klimatyczna COP 20, Lima 2014: Podsumowanie

(źródło: eko.org.pl)
Mimo, że peruwiański minister środowiska Pulgar Vidal oraz Christiana Figueres - sekretarz Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) przedstawiają minione negocjacje jako sukces, obiektywnie należy stwierdzić, że ich rezultat jest rozczarowujący.
Więcej>>

Na COP 20 Polska "zdobyła" Skamielinę Dnia

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)
Za swoje przywiązanie do węgla i wydawanie unijnych srodków na węglowe inwestycje Polska otrzymała na COP20 Skamielinę Dnia.
Więcej>>

Materiał z debaty online „Szczyt klimatyczny w Limie – jakie są kierunki światowej polityki klimatycznej?”

(źródło: chronmyklimat.pl)
Zapraszamy do oglądania materiału z debaty on-line, która odbyła się w środę, 17 grudnia o godz 11.00. Tematem dyskusji była 20. Konferencja Stron (COP) Konwencji Klimatycznej w Limie.
Więcej>>

Listy otwarte Koalicji Klimatycznej do premier Kopacz oraz Jean-Claude’a Junckera - przewodniczącego Komisji Europejskiej

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)
Przed szczytem Rady Europejskiej, na którym szefowie państw Unii dyskutowali nad przyjęciem Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), Koalicja Klimatyczna wystosowała listy otwarte do premier Kopacz oraz Jean-Claude’a Junckera - przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Więcej>>

Satelita OCO-2 mierzy dwutlenek węgla w ziemskiej atmosferze

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Naukowcom przy pomocy satelity Orbiting Carbon Observatory NASA (OCO-2) udało się stworzyć pierwsze globalne mapy stężenia gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze, głównie dzięki danym przesłanym przez urządzenie – podaje BBC.
Więcej>>

Arctic Report Card 2014 - NOAA (cz.1)

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) 17 grudnia opublikowała doroczny raport na temat stanu czapy polarnej i klimatu Arktyki. Naukowcy w raporcie stwierdzają, że temperatury w Arktyce rosną ponad dwukrotnie szybciej niż średnia całej planety.
Więcej>>

Operacja się udała, ale pacjent ledwo dyszy

(źródło: chronmyklimat.pl)
Według Met Office (brytyjskiego serwisu meteorologicznego powiązanego z Ministerstwem Obrony) dalszy wzrost emisji gazów cieplarnianych przyniesie Europie Środkowej śmiertelne upały.
Więcej>>

Tak ciepłego roku w Europie nie było od 500 lat!

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Rok 2014 dobiega końca, ale już dziś wiemy, że będzie on najcieplejszy na naszym kontynencie w ostatnich 500 latach. Według badań przeprowadzonych przez trzy niezależne zespoły klimatyczne, rekord ten związany jest z oddziaływaniem człowieka na klimat.
Więcej>>

Co czwarty mieszkaniec UE narażony na hałas uliczny

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Szkodliwe działanie hałasu drogowego wpływa niekorzystnie na co czwartego mieszkańca Unii Europejskiej, zwiększając ryzyko dla zdrowia – od nieprzespanych nocy do chorób serca – poinformowała Europejska Agencja Środowiska (EEA).
Więcej>>

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.plwww.eko.org.pl

info

więcej
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej