×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

12 stycznia 2017
info
 

Newsletter 12/2016

Motto:

 

W życiu jest coś więcej do zrobienia niż tylko zwiększać jego tempo

 

Mahatma Gandhi

 

Energia dla Klimatu, grudzień 2016

 

W tym numerze m.in. o bojach wokół planowanej odkrywki Ościsłowo, barbórkowo-górniczych zaklęciach rządzących polityków, upartej obronie Siuksów przed ropociągiem, ostrzeżeniu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przed ryzykiem ataków na instalacje jądrowe.
Także o tym, że wszystkie biura i centra serwerowe Googla będą zasilane energią produkowaną wyłącznie ze źródeł odnawialnych a w Szkocji OZE pokrywa już 60 proc. zapotrzebowania na energię. A także o historycznym rekordzie wiatrowej energii w Polsce, budowie największego w Europie magazynu energii oraz dwukrotnie szybszym od reszty naszej planety ocieplaniu się Arktyki.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

Nie - kopalni odkrywkowej. Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego zrobi ekologa z każdego

(źródło: eko.org.pl)

Nawet powierzchowne zapoznanie się z wydarzeniami energetycznymi w naszym regionie, w roku 2016, potwierdza słuszność decyzji mieszkańców gmin Gubin i Brody, którzy nie zgadzają się, aby ich gminy zamieniły się w wielkie dziury w ziemi - potocznie zwanymi kopalniami odkrywkowymi węgla brunatnego lub propagandowo "inwestycjami".

 

 

Konin i region – quo vadis?

(źródło: eko.org.pl)

Konin ufundowany jest na gwałtownych zmianach. Tego miasta nie było jeszcze przed wojną. Powstało ono nagle, nie z popiołów, ale z węgla.

 

 

Burzliwa debata dotycząca planowanej odkrywki węgla brunatnego na posiedzeniu sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa

(źródło: przyjezierze.org/pl)

Jak podkreślił wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski, należy wyważyć co jest ważniejsze - energia, która by powstała ze spalenia węgla z odkrywki Ościsłowo (około 10 lat eksploatacji) czy ziemia i produkowana żywność, a także woda, której w tym regionie kraju brakuje.

 

 

Także w tej sprawie:

5 tys. osób protestuje przeciw kopalni węgla brunatnego w Wielkopolsce

 

 

Protesty na razie są skuteczne, bo RDOŚ w Poznaniu wyznaczył nowy termin wydania decyzji środowiskowej w sprawie okrywki węgla brunatnego Ościsłowo na 3 lutego 2017 r.

 

 

Kuriozalne wystąpienie posła Tomasza Nowaka (PO) na sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa (szczególnie od 11:47) gdy poseł – niczym wilk w owczej skórze - okazuje się "żarliwym obrońcą jeziora Wilczyńskiego" i stwierdza, że przetrwa ono tylko jeśli przetrwa ZE PAK..!?!

 

 

Wizyta Mariusza Gajdy, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska na Pojezierzu Gnieźnieńskim

 

 

Apel do premier Szydło

(źródło: eko-unia.org.pl)

Stowarzyszenie EKO-UNIA popiera apel powodowany troską o przyszłość Wielkopolski. Zwracamy się z prośbą o pomoc w zatrzymaniu zagłady przyrody, wysiedleń, utraty warsztatów pracy i degradacji spuścizny kulturowej pokoleń Wielkopolan.

 

 

Samorządy powiatu legnickiego murem przeciw odkrywce!

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

9 grudnia 2016 r. w Legnicy odbyła się zorganizowana przez Fundację "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" w porozumieniu z włodarzami gmin: Kunice, Miłkowice, Ruja i Prochowice (partnerzy spotkania) regionalna Konferencja samorządów i organizacji pozarządowych pt: Odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego na złożu "Legnica"– zamknięta sprawa czy realne zagrożenie?

 

 

Węgiel Łużycki, 18 grudnia 2016

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko-unia.org.pl)

W numerze m.in. o kolejnym Marszu Gwiaździstym przeciwników odkrywek i trudnych pertraktacjach mających zapewnić fundusze na rekultywację po byłych kopalniach odkrywkowych w Niemczech.

 

 

Polityka i wydarzenia

Minister Szyszko chce spalać polskie lasy

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

Drewno pochodzące z polskich lasów zgodnie z propozycją ministra Szyszki będzie mogło być współspalane w elektrowniach węglowych. Trafić tam mogą także drzewa z Puszczy Białowieskiej.

 

 

Prezent dla Polski? Rynki mocy w „zimowym” pakiecie unijnych regulacji energetycznych

(źródło: wnp.pl)

Zapisy te mogą się wydawać gestem w stronę państw mocno uzależnionych od węgla, takich jak Polska, ale jeśli spojrzeć na szerszy kontekst, okazuje się, że subsydiowanie węgla będzie dużo trudniejsze, a pozostawiona w przepisach furtka dla wsparcia węgla stanowi niepotrzebny, fałszywy sygnał.

 

 

Nowy rynek energii UE cz. 1: Prąd ma być wolny, a zadbają o to operatorzy sieci

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Komisja Europejska przyjęła i opublikowała Pakiet Zimowy, czyli projekty dyrektyw tworzących nowy unijny rynek energii, a docelowo unię energetyczną. To bardzo szeroko zakrojony plan, ale czy kraje UE są dziś gotowe na większą integrację i całkowicie nowy sposób myślenia o energetyce?

 

 

Polska energetyka krytykuje pakiet zimowy Komisji Europejskiej

(źródło: wnp.pl)

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) przedstawił liczne uwagi do pakietu na rzecz czystej energii dla wszystkich Europejczyków (Clean Energy for All Europeans legislative proposals). Zdaniem organizacji propozycje KE m.in. praktycznie uniemożliwiają wprowadzenie wsparcia w postaci rynku mocy dla naszych elektrowni węglowych.

 

 

Szydło świętuje z górnikami: nie zejdziemy z drogi reform i zmian

(źródło: tvn24bis.pl)

Polska gospodarka będzie oparta na polskim węglu – zapewniła podczas uroczystości barbórkowych w Jaworznie (Śląskie) premier Beata Szydło. Podkreśliła, że górnictwo potrzebuje stabilności oraz zmian, wprowadzanych w tej branży przez obecny rząd.

 

Komentarz redakcji:

Pani Premier ćwiczy zaklęcia i mity. Czas spojrzeć prawdzie w oczy. Górnictwo i węgiel się kończą. Trwanie przy dorożkach, gdy ruszyła motoryzacja skończyło się plajtą. Dorożki zniknęły.
Słońce, wiatr, biomasa to energia XXI wieku. Pora to przyjąć, bo inaczej szkodzi się interesom i przyszłości Polski, której dobro i rozwój codziennie odmieniacie przez wszystkie przypadki.

 

 

Macierewicz: Polska węglem stoi i to się nie zmieni

(źródło: wnp.pl)

Polska węglem stoi i to się nie zmieni – podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który wziął udział w centralnych uroczystościach z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie.

 

Minister dodał jeszcze – pięknie i wzruszająco: "Pomyślałem sobie: zobacz, z jaką determinacją, wysiłkiem, ale i radością gotowi są oddawać własne zdrowie i życie, aby utrzymywać to bijące serce polskiej energetyki, jakim jest Bełchatów i wszystkie kopalnie węgla brunatnego".

 

Komentarz redakcji:

Każdy kto ma choć odrobinę oleju w głowie wie, że pracując w górnictwie odkrywkowym nie ryzykuje się życiem. Zawodowi kierowcy ryzykują znacznie bardziej. Takie "polityczne gadki" na kilometry zalatują komunistyczną frazeologią. Takich "ponurych kawałków" jest w artykule więcej.

Gorąco polecamy wszystkim wielbicielom czarnego humoru ministra Macierewicza.

 

 

W węglowo-barbórkowy chór wpisał się pięknie także prezydent Duda:

 

Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski

(źródło: wnp.pl)

"O jednym chciałem was zapewnić, że dla mnie jako prezydenta jasną sprawą i oczywistą jest, że węgiel jest naszym podstawowym surowcem energetycznym. Nie zastąpi go żadna energia wiatrowa, inna energia, bo to się Polsce nie opłaca. To może być dodatek do naszej energetyki opartej na węglu" - powiedział prezydent podczas spotkania z górnikami z kopalni "Bogdanka" na Lubelszczyźnie.

 

 

Ale to nie koniec górniczo-barbórkowego kabaretu. Poniżej minister energii w akcji:

 

Minister Tchórzewski: chcę, by polskie spółki górnicze wybudowały nowe kopalnie

(źródło: wnp.pl)

Zakładam, że na przełomie lat 2019-2021 musi być budowana przynajmniej jedna kopalnia. A w ciągu kolejnych pięciu lat - dwie. Mają to budować spółki węglowe.

 

Komentarz redakcji:

Kopernik by tego nie wymyślił. Ledwo zipiące, zadłużone kopalnie mają budować nowe. Jakim cudem? Europa zamyka elektrownie na wegiel, my będziemy go wydobywać na hałdy, bo przeciez rząd podpisał porozumienie klimatyczne w Paryżu?

 

 

Na węglu świat się nie kończy. Zwłaszcza na Śląsku

(źródło: wysokienapiecie.pl)

30 grudnia 2016 r., po 110 latach, wydobycie zakończyła kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu. Zwalniani górnicy o nową pracę nie muszą się martwić. Jednak coraz częściej sami szukają jej już poza górnictwem, bo choć to węgiel zbudował potęgę Śląska, to dawno przestał być jego głównym aktywem. Stały się nim nowoczesny przemysł i ludzie. Paradoksalnie ograniczenie zatrudnienia w górnictwie może przyśpieszyć rozwój przemysłu na Śląsku. Jak to możliwe?

 

 

Jak wzmocnić pozycję konsumenta na polskim rynku energii?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Nie wystarczy poszerzenie istniejących praw konsumenckich. Nowy raport Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wskazuje, że prawo musi nadążać za technologią i umożliwiać obywatelom aktywny udział w rynku energii poprzez zarządzanie jej zużyciem, czy wytwarzanie na własny użytek.

 

Komentarz redakcji:

Dobrze, że powstają takie raporty, choć patrząc na autorytarny i oparty na mitach stosunek władz do energii, to perspektywa wdrożenia ich proobwatelskich postulatów jest odległa.

 

 

Indianie blokują budowę kopalni miedzi w Ekwadorze

(źródło: hutnictwo.wnp.pl)

Około sześćdziesięciu Indian z plemienia Shuar zaatakowało policjantów chroniących wykupione przez jedno z chińskich przedsiębiorstw tereny - w ekwadorskiej części Amazonii - gdzie ma powstać kopalnia miedzi. Zginął jeden policjant, a kilku zostało rannych.

 

Komentarz redakcji:

Skośnooki neokolonializm. Hernán Cortés i Francisco Pizarro mogą być dumni z chińskiej – niekatolickiej – konkwisty.

 

 

Walka z rurociągiem Dakota Access "To początek czegoś niesamowitego"

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Od marca tego roku plemię Siuksów ze Standing Rock w Północnej Dakocie zażarcie protestuje przeciwko projektowi przeprowadzenia rurociągu w sąsiedztwie indiańskiego rezerwatu, argumentując, że projekt ten zagraża zarówno ich dostępowi do wody pitnej jak i miejscom kultu.

 

 

Subiektywne podsumowanie 2016 roku w energetyce i górnictwie

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Ponownie postanowiliśmy podsumować mijający rok przez pryzmat Waszych oczu. Wśród dziesięciu tekstów znajdziecie te najczęściej czytane, cytowane i komentowane.

 

 

Atom

 

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ostrzega przed ryzykiem ataków na instalacje jądrowe

(źródło: wnp.pl)

"Terroryści i przestępcy próbują znaleźć i wykorzystać każdą lukę w światowym systemie bezpieczeństwa jądrowego" - ostrzegł sekretarz generalny MAEA Yukiya Amano, podkreślając, że "każdy kraj może stać się celem ataku" tego typu.

 

Komentarz redakcji:

Oczywiście mówiąc "każdy kraj" sekretarz miał na myśli tylko te kraje, które posiadają instalacje nuklearne lub materiały rozszczepialne. Jest jasne, że zapewnienie owego "bezpieczeństwa jądrowego" jest bardzo drogie i wraz z rozwojem "technik zagrożeń" musi ciągle rosnąć. Czy zwolennicy tej energetyki uwzględniają ten fakt, od zawsze powtarzając jak mantrę, że to tania energetyka?

 

 

Czarnobylski reaktor po 30 latach pod nową osłoną

(źródło: wnp.pl)

W Czarnobylu skończyła się pewna epoka. Historyczny blok IV reaktora atomowego, w którym 26 kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu, został przykryty nowym sarkofagiem "Arką".

 

 

Trybunał RFN: Koncernom jądrowym przysługują odszkodowania

(źródło: dw.com/pl

Niemiecki rząd musi wypłacić odszkodowania koncernom energetycznym po decyzji o rezygnacji z energetyki atomowej. Tak orzekł Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe.

 

 

Uranu na świecie wystarczy na co najmniej 240 lat

(źródło: wnp.pl)

Znaczny postęp nastąpił w wydobyciu uranu z wody morskiej, zawierającej ponad cztery miliardy ton uranu.

 

Komentarz redakcji:

Niestety, to czarny scenariusz. Terroryści zacierają lonty. "Globalna jądrowa stodoła" będzie coraz bardziej prosiła się o zapałki.

 

 

Bułgaria zapłaciła Rosji 620 mln euro za dwa reaktory atomowe, z którymi nie wie co zrobić

(źródło: polskieradio.pl)

Na razie reaktory będą przechowywane u producenta – rosyjskiej spółki Atomstrojeksport. Bułgarskie władze dopiero mają podjąć decyzję, co z nimi zrobić. Próba negocjacji z Iranem w sprawie ich sprzedaży nie powiodła się.

 

 

Japończycy uratują francuskiego czempiona atomowego

(źródło: biznesalert.pl)

Japończycy uratują atomową firmę z Francji. Mitsubishi Heavy Industries Ltd. i Japan Nuclear Fuel Ltd. dokonują już ostatecznych ustaleń w sprawie zainwestowania kilkudziesięciu miliardów jenów w atomowy koncern energetyczny Areva, który jest dofinansowywany obecnie przez francuski rząd.

 

 

Rosja i Japonia podpisały porozumienie o pokojowym wykorzystywaniu energii atomowej

(źródło: interpresspai.pl)

Zgodnie z informacjami, przekazanymi dziennikarzom przez władze spółki Rosatom jednym z najważniejszych zadań stojących w tej chwili przed Rosją i Japonią będzie walka ze skutkami awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Dai – Ichi.

 

 

Jest kompromis ws. niemieckich odpadów atomowych. Chodzi o miliardy euro

(źródło: dw.com/pl)

Zatwierdzona przez Bundestag głosami koalicji rządzącej oraz opozycyjnej partii Zielonych ustawa przewiduje, że państwo przejmie na siebie odpowiedzialność za składowanie odpadów atomowych.

 

Komentarz redakcji:

To potężny, nieuwzględniany koszt w rachunkach za prąd "taniej" energii jądrowej. Gdyby go włączyć w rachunek przemysłu atomowego to bardzo szybko by splajtował.

 

 

Białoruski rząd uspokaja: elektrownia atomowa w Ostrowcu bezpieczna

(źródło: wnp.pl)

Elektrownia atomowa budowana w Ostrowcu (biał. Astrawiec) na północnym zachodzie Białorusi "spełnia wszystkie wymagania ekologiczne i radiologiczne" – zapewnił przedstawiciel białoruskiego ministerstwa środowiska na konferencji prasowej w Mińsku.

 

 

Rośliny pomogą oczyszczać glebę skażoną po Fukushimie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Odpowiednio dobrane gatunki roślin mogą się więc okazać sojusznikiem człowieka w niwelowaniu skutków promieniowania radioaktywnego. Technika oczyszczania gleby, wody i powietrza za pomocą roślin nazywana jest fitoremediacją.

 

 

Niska emisja

 

Rada UE zatwierdziła przepisy ws. limitów emisji zanieczyszczeń powietrza

(źródło: eko.org.pl)

Przedstawiciele państw członkowskich zatwierdzili ustanowienie nowych limitów głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza dla państw UE

 

 

Raport GIOŚ za rok 2015 – powietrze w Polsce przekracza normy zanieczyszczenia

(źródło: chronmyklimat.pl)

Najnowszy raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie pozostawia złudzeń. Polskie powietrze dalekie jest od doskonałości, a główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza są gospodarstwa domowe.

 

 

Zobacz Smogową Mapę Polski. Jest na niej już 128 miejscowości

(źródło: smoglab.pl)

To mapa, na której można znaleźć zdjęcia smogu oraz jego źródeł – dymiących kominów.

 

 

Czy można nie wpuścić strażnika kontrolującego piece?

(źródło: 24tp.pl)

Od kilku miesięcy straż miejska w Zakopanem prowadzi kontrole palenisk pod kątem palenia odpadami. Czy ma do tego prawo? Jak najbardziej. Co więcej, niewpuszczenie strażnika jest przestępstwem.

 

 

Dolny Śląsk: raport DAS - straże miejskie vs smog

(źródło: eko.org.pl)

Raport z działalności straży miejskich i gminnych związanej z interwencjami ws. spalania odpadów na terenie województwa dolnośląskiego.

 

 

Wodzisław wprowadza zakaz palenia w piecach węglowych

(źródło: katowice.tvp.pl)

Zakaz palenia w piecach węglowych - to odważna decyzja, którą podjęli samorządowcy z Wodzisławia Śląskiego. Jednak chodzi jedynie o te miejsca, w których istnieje możliwość podłączenia do sieci gazowej lub ciepłociągu. To ogromny krok w próbie ograniczenia niskiej emisji.

 

 

Zielone światło dla uchwały antysmogowej w Małopolsce

(źródło: malopolska.pl)

Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej dla Małopolski. To dokument, który od połowy przyszłego roku ma wprowadzać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa oraz wyeliminować montowanie kotłów, które nie spełniają norm ekoprojektu.

 

 

Małopolskie. Ponad 216,5 mln zł na wymianę starych pieców węglowych

(źródło: wnp.pl)

Ponad 216,5 mln zł przeznaczyło województwo małopolskie w swoim Regionalnym Programie Operacyjnym na dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych wykorzystywanych do ogrzewania domów. Pozwoli to na likwidację ponad 26,5 tys. takich przestarzałych palenisk.

 

 

Wielkopolska myśli o uchwale antysmogowej

(źródło: cire.pl)

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zastanawia się nad przyjęciem tzw. uchwały antysmogowej - donosi "Głos Wielkopolski". Jak wynika z relacji dziennika władze wielkopolskiego samorządu na razie chcą prowadzić działania edukacyjne i informacyjne, które mają prowadzić do ograniczania niskiej emisji. Jednocześnie przed przygotowaniem uchwały antysmogowej, samorząd województwa chce to skonsultować z samorządami lokalnymi.

 

 

Smog dusi całe Zagłębie – ale mieszkańcy nie są o tym informowani

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Zagłębiowskie miasta Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza znajdują się na liście Światowej Organizacji Zdrowia 50-ciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. To tu znacznie przekroczone są w sezonie grzewczym stężenia szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 oraz rakotwórczego benzo(alfa)pirenu.

 

 

Czeska walka ze smogiem

(źródło: smoglab.pl)

U sąsiadów nie zapalisz mułem i nie kupisz kopciucha, a grzywny są wysokie.

 

 

Debata oksfordzka: katowiccy licealiści chcą czystego powietrza

(źródło: polskialarmsmogowy.pl/katowice)

12 grudnia 2016 licealiści z III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika starli się na argumenty w debacie oksfordzkiej: W Polsce powinno się zakazać palenia węglem. Wygrali zwolennicy propozycji. Byli lepsi.

 

Komentarz redakcji:

Takie debaty powinny się odbywać we wszystkich liceach w Polsce. Bo to właśnie licealiści staną się w najbliższych latach obywatelami-wyborcami odpowiedzialnymi za kształt polskiej polityki - w tym zdrowotnej i energetycznej – czyli za własną i nas wszystkich przyszłość.

 

 

Smog na Targówku i Wawrze – najgorzej w rejonach domów jednorodzinnych

(źródło: polskialarmsmogowy.pl/warszawa)

Badanie powietrza w Wawrze pokazało jego fatalną jakość. Organzacja "Warszawa bez Smogu" zbadała kolejną dzielnicę – Targówek. Nie jest dobrze.

 

 

Badania powietrza w małopolskich miejscowościach - RAPORT

(źródło: krakowskialarmsmogowy.pl)

W ramach akcji pomiarowej prowadzonej przez Krakowski Alarm Smogowy we współpracy z Radiem Kraków dokonano pomiarów stężeń pyłów zawieszonych PM10 w dziewięciu miejscowościach leżących w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa. Na ich podstawie powstał raport autorstwa dr. inż. Jakuba Bartyzela.

 

 

Łupki

 

Co z polską nadzieją na dobrobyt?

(źródło: nettg.pl)

Poszukiwaniom gazu łupkowego w Polsce towarzyszyło kilka lat temu ogromne zainteresowanie, wręcz euforia. Czy nadzieje związane z tym paliwem zostały bezpowrotnie stracone?

 

 

Kończy się amerykański boom gazowy

(źródło: szczesniak.pl)

Dzisiaj już jest po rewolucji – amerykański boom gazu łupkowego się kończy, wydobycie gazu ze złóż osiągnęło szczyt.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Polska znowu wyprzedza plany rozwoju OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W 2015 roku wykorzystanie „zielonej” energii wzrosło o 7%. Dzięki temu Polska ponownie znalazła się powyżej rządowej ścieżki do osiągnięcia celu na 2020 rok. Jednak Ministerstwo Energii ma tyle samo powodów do zadowolenia, co do zmartwień.

 

 

Przyrost OZE poniżej oczekiwań rządu

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Najnowsze dane GUS o udziale OZE w zużyciu energii (a nie produkcji) rozwiewają jednak nadzieje rządu na bezproblemowe dojście do celu wyznaczonego na 2020 rok. Zgodnie z nim Polska powinna osiągnąć 15% udział OZE w końcowym zużyciu energii, w stosunku do którego rząd zaplanował jeszcze pół procenta zapasu.

 

 

Polityka energetyczna, czyli "jakoś to będzie"

(źródło: chronmyklimat.pl)

To, co się obecnie dzieje z sektorem OZE, trudno byłoby nazwać strategią odpowiedzialnego rozwoju. Jest to raczej przejaw braku odpowiedzialności za przyszłość lub traktowanie jej na zasadzie, że "jakoś to będzie".

 

 

Big Data na zielonym prądzie

(źródło: innogy.forbes.pl)

Wielkich serwerowni stale przybywa – nic więc dziwnego, że ich właściciele szukają najróżniejszych sposobów, by zmniejszyć zużycie energii i w miarę możliwości uniezależnić się od paliw kopalnych.

 

 

Google: 100 proc. energii odnawialnej już w 2017 roku!

(źródło: chronmyklimat.pl)

Internetowy potentat poinformował, że już w nadchodzącym roku jego wszystkie biura i centra serwerowe będą zasilane energią produkowaną wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

 

 

Powstanie największy w Europie litowo-jonowy magazyn energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Zadaniem instalacji będzie poprawienie jakości pracy sieci poprzez łagodzenie fluktuacji popytu i podaży energii.

 

 

Wrocław: ratusz będzie kupować energię tylko z odnawialnych źródeł

(źródło: eko.org.pl)

Energia elektryczna, która będzie zużywana w przyszłym roku przez jednostki miejskie gminy Wrocław, będzie pochodzić w całości ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla do atmosfery będzie mniejsza o ok. 165 tys. ton.

 

 

Biedroń z Ikeą wymienią żarówki mieszkańcom Słupska

(źródło: wnp.pl)

Robert Biedroń, prezydent miasta Słupska oraz Anna Pawlak-Kuliga, prezes Ikea w Polsce podpisali deklarację współpracy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pierwszym etapem współpracy będzie wymiana w około 90 mieszkaniach słupszczan klasycznych żarówek na nowoczesne, bezpieczne, energooszczędne i przyjazne środowisku oświetlenie LED.

 

 

W Niemczech trwa dyskusja o przerwaniu subsydiów dla OZE

(źródło: wnp.pl)

Jak donosi niemiecki tygodnik Der Spiegel, w ramach przygotowań do nadchodzących wyborów, niemiecka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) przygotowała projekt polityki energetycznej Niemiec, w którym przewidziano szybkie zakończenie subsydiów płaconych dla deweloperów wiatraków, paneli słonecznych i elektrowni biogazowych.

 

 

OZE w Szkocji pokrywa 60 proc. zapotrzebowania na energię

(źródło: gramwzielone.pl)

Brytyjski rząd przedstawił informacje o miksie energetycznym Wielkiej Brytanii w 2015 r. Szczególnie wysoki udział źródła odnawialne miały w miksie energetycznym Szkocji.

 

 

W Szkocji powstaje wielka podwodna elektrownia

(źródło: innogy.forbes.pl)

Duże koncerny od lat eksperymentują z turbinami poruszanymi siłą morskich prądów. To bardzo kosztowne przedsięwzięcia, ale nie brakuje krajów, które bardzo poważnie myślą o wykorzystaniu tego niewyczerpanego źródła energii.

 

 

Słońce

 

Energia słoneczna tańsza od wiatrowej – punkt zwrotny w historii OZE?

(źródło: swiatoze.pl)

Po razy pierwszy cena niedotowanej energii słonecznej spadła poniżej ceny energii generowanej z wiatru i jest konkurencyjna z cenami prądu wytwarzanego ze spalania węgla czy gazu naturalnego.

 

 

Szczeciński szpital i studio fitnessu będą zasilane energią słoneczną

(źródło: portalkomunalny.pl)

Prąd, wyprodukowany z energii słonecznej, będzie wykorzystywany na potrzeby własne szpitala i pozwoli na ograniczenie wysokości opłat za energię elektryczną.

 

 

Australia: energia słoneczna zmniejszy rachunki za klimatyzację

(źródło: rp.pl/Energianews)

Pierwsze klimatyzacje „na słońce" są już od sześciu lat dostępne na tamtejszym rynku.

 

 

Energia słoneczna blockchain w Australii

(źródło: cryptonews.pl)

Przedmieście w Fremantle w Australii Zachodniej będzie świadkiem tego, że właściciele jednego z domów staną się pierwszymi osobami w tym kraju, którzy będą handlować energią słoneczną w blockchain.

 

 

Stratosferyczny samolot napędzany energią słoneczną

(źródło: geekweek.pl)

Twórca chciałby, aby cały XXI wiek stał się epoką odejścia od paliw kopalnych i skupienia się na odnawialnych źródłach energii.

 

 

Wiatr

 

Historyczny rekord. Wiatraki dostarczyły 1/3 mocy w Polsce

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska energetyka w Święta Bożego Narodzenia przeszła chrzest bojowy. System pracował przy najwyższej w historii produkcji energii z wiatru i najniższym udziale dużych elektrowni konwencjonalnych.

 

 

Energia z wiatraków w Niemczech i Danii poniżej kosztów

(źródło: solarkurier.pl)

W Niemczech i Danii przez orkan ceny energii na giełdach spadły w Bożę Narodzenie poniżej zera, czyli dopłacano, by odbiorcy chcieli prąd! W Polsce energia z wiatraków przekroczyła 30 proc. potrzebnej na rynku mocy.

 

Holandia znów staje się krajem wiatraków

(źródło: gramwzielone.pl)

W Holandii w tym roku przybył potencjał wiatrowy na poziomie aż 822 MW.

 

 

Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki

(źródło: gospodarkamorska.pl)

Kolejne polskie stocznie przygotowują linie produkcyjne wież i fundamentów, kolejne statki budowlane morskich konstrukcji obsługują zagraniczne budowy morskich elektrowni.

 

 

Czy duże farmy wiatrowe spowalniają wiatr? I jaki wpływ ma to na wydajność dużych instalacji

(źródło: swiatoze.pl)

Efekty prac badaczy wskazują, że aby utrzymać obecny wzrost sektora wiatrowego konieczne jest lepsze planowanie nowych instalacji pod kątem wpływu turbin na prędkość wiatru, czyli zasadniczo zwiększenie odległości pomiędzy wiatrakami.

 

 

Klimat

 

Globalne ocieplenie w 2016 roku

(źródło: doskonaleszare.github.io)

Wartość średniej globalnej temperatury, obliczana przez kilka niezależnych ośrodków zajmujących się badaniem klimatu, osiągnęła w 2016 roku najwyższą w historii obserwacji wartość; bijąc w ten sposób ustanowiony w poprzednim roku rekord, który z kolei pobił rekord ustawiony rok wcześniej.

 

 

Arktyka ociepla się dwukrotnie szybciej niż reszta planety

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)

Wszystko wskazuje na to, że Arktyka doświadczy najcieplejszego roku w historii. Naukowcy odkryli, że to ocieplenie zachodzi dwukrotnie szybciej niż w jakimkolwiek innym miejscu na Ziemi.

 

 

W nieodległej przeszłości geologicznej na znacznej części Grenlandii nie było lodu

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Na Grenlandii zalega około 2 851 tys. km³ lodu – wystarczająco dużo na to, aby po całkowitym stopnieniu podnieść poziom mórz o 7 metrów.

 

 

Europejska Agencja ds. Środowiska o realizacji unijnych celów w zakresie klimatu i energii

(źródło: chronmyklimat.pl)

Kraje członkowskie Unii Europejskiej są na dobrej drodze, aby zrealizować cele w zakresie odnawialnych źródeł energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych wyznaczonych na rok 2020, ale słabo radzą sobie w realizacji celów długoterminowych.

 

 

Trump szykuje polowanie na czarownice

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Prezydent-elekt nie pozostawia wątpliwości co do tego, że jego działaniom w ramach rządu USA będzie przyświecało hasło: "globalne ocieplenie to przeszkadzający w zużywaniu zasobów przekręt".

 

 

Renifery stają się coraz chudsze. Przez zmiany klimatu

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)

W ciągu ostatnich 16 lat waga dorosłego renifera na Svalbardzie w norweskiej Arktyce spadła o 12 proc., prawdopodobnie z powodu globalnego ocieplenia – oświadczyli eksperci z Brytyjskiego Towarzystwa Ekologicznego w Liverpoolu.

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej