×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

14 marca 2016
info
 

Newsletter 02/2016

Energia dla Klimatu, luty 2016

 

W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in.: o konferencji „Przyszłość nowych odkrywek węgla brunatnego w Polsce'', która odbyła się w Przyjezierzu i była jednocześnie spotkaniem koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”, o węglu brunatnym w kontekście politycznym, psychologicznym i etycznym - czyli dlaczego niektórzy wciąż stawiają na węgiel, aktualne informacje z niemieckich Łużyc, a także o tym, że premier Beata Szydło broni węgla i dystansuje się od budowy elektrowni atomowej, wszystko, co musisz wiedzieć o smogu, o słynnym polskim uzdrowisku Rabce Zdroju, którego powietrze jest zanieczyszczone oraz że w ubiegłym roku nasz kraj był w Europie pod względem potencjału podłączonych do sieci farm wiatrowych tylko za Niemcami.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Przyszłość nowych odkrywek węgla brunatnego w Polsce'' – konferencja w Przyjezierzu

(źródło: przyjezierze.org/pl)

25.02.2016 w Przyjezierzu odbyła się IV Krajowa Konferencja Ekologiczna pod nazwą Przyszłość nowych odkrywek węgla brunatnego w Polsce. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-PRZYJEZIERZE" wraz z Fundacją „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”.

 

Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016

(źródło: eko.org.pl)

A w numerze m.in. o węglu brunatnym w kontekście politycznym, psychologicznym i etycznym. Czyli dlaczego niektórzy wciąż stawiają na węgiel.

 

Węgiel Łużycki, 5 lutego 2016 r.

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o niemieckich przygotowaniach w sprawie odejścia od węgla w polityce energetycznej i wizycie federalnej minister środowiska Barbary Hendricks na terenie łużyckiego regionu węgla brunatnego.

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Beata Szydło broni węgla. I dystansuje się od budowy elektrowni atomowej

(źródło: wyborcza.biz)

Polska energetyka jest oparta na węglu i jeszcze przez dziesiątki lat będzie oparta na węglu - powiedziała na placu budowy elektrowni w Jaworznie premier Beata Szydło pytana o projekt energetyki atomowej. Jednocześnie p. Premier zdystansowała się wobec budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Komentarz redakcji:

To sygnał, że być może ten rząd przerwie budowanie “elektrowni atomowej” , na której proces przygotowania poszły już setki milionów złotych. Naszym zdaniem będzie to “dobra zmiana”. Choćby wobec dużych i rosnacych oraz właściwie niewiadomych i nieskończonych kosztów energetyki atomowej w Polsce i większości krajów Europy.

 

Rynek węgla nadal w głębokiej recesji

(źródło: wnp.pl)

Początek 2016 roku przyniósł dalsze spadki cen węgla we wszystkich międzynarodowych terminalach węglowych; światowy rynek tego surowca wciąż jest w stanie głębokiej recesji - wynika z opracowania katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

 

Era węgla się kończy i nic tego nie zmieni

(źródło: wyborcza.biz)

Najczęściej mówi się, że z troski o środowisko i klimat i chodzi (...) o redukcję gazów cieplarnianych. Ale drugi powód, o którym nie mówi się głośno, a który jest nawet ważniejszy, to nie walka o klimat, ale troska o bezpieczeństwo energetyczne Europy.

 

Chiny: węgiel w opałach

(źródło: chronmyklimat.pl)

Załamanie popytu, olbrzymia nadpodaż, spadek cen, znikające zyski i topniejące przychody firm górniczych – to krajobraz sektora górnictwa węgla kamiennego w Chinach na początku 2016 roku.

 

Energetyczna globalizacja z udziałem Polski

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska importuje energię z Norwegii i Rosji, chociaż z żadnym z tych krajów nie ma połączenia energetycznego. Tak powstaje europejski rynek energii.

 

Atom

 

PGE EJ1 wycofuje się z planów budowy elektrowni jądrowej na terenie Wydmy Lubiatowskiej

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

Spółka PGE EJ1 usunęła lokalizację “Choczewo” z listy potencjalnych lokalizacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej i nie planuje prowadzić dalszych prac przygotowawczych na tym terenie.

Komentarz redakcji:

Dobra decyzja, bo Wydma Lubiatowska to prawdziwy skarb przyrodniczy i krajobrazowy. Pora w ogóle zwinać działalnośc tych kosztowynych spólek typu PGE EJ1.

 

Mieszkańcy Pomorza chcą OZE zamiast atomu

(źródło: eko.org.pl)

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska wskazują, że mieszkańcy Pomorza są przeciwni budowie elektrowni jądrowej w ich regionie i w Polsce.

 

Stanowisko pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej do likwidacji

(źródło: wnp.pl)

Rząd przygotowuje się do likwidacji stanowiska pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej. Ministerstwo Energii (...) zapewnia, że nie będzie to miało implikacji dla programu polskiej energetyki jądrowej.

 

Atom w Indiach przyspiesza

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Indie usuwają właśnie przeszkodę prawną, która na ponad pięć lat mocno hamowała rozwój energetyki jądrowej.

 

Niska emisja

 

Nie tylko piece i auta. Wszystko, co musisz wiedzieć o smogu

(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

Ceną zanieczyszczonego powietrza jest nie tylko utrata zdrowia, ale również ogromne straty gospodarcze. Dlatego walka ze smogiem wymaga działań także na szczeblu rządowym.

 

Wojna ze smogiem

(źródło: wyborcza.biz)

Najgorszej jakości węgiel i przestarzałe piece idą w odstawkę. Po Krakowie uchwał antysmogowych chcą władze Wrocławia i Legnicy, a marszałek Śląska przepisami antysmogowymi zamierza objąć ponad 160 gmin.

 

Sposób na smog w mieście. Obok zakazów - pomoc mieszkańcom. Rozmowa z Radosławem Gawlikiem

(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

Jedynym miastem, w którym podjęta została realna walka ze smogiem jest w Polsce Kraków. Bo tam nie tylko wprowadzono zakazy, ale też od razu duże ułatwienia dla mieszkańców - Radosław Gawlik, działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i stowarzyszenia EKO-UNIA.

 

Oddychamy najbrudniejszym powietrzem w Europie

(źródło: eko.org.pl)

Jakość powietrza w Zagłębiu Dąbrowskim jest alarmująca. Polacy oddychają najbrudniejszym powietrzem w całej Unii Europejskiej. W niektórych miastach w naszym kraju normy zanieczyszczenia są przekroczone kilkunastokrotnie.

 

Katowice walczą ze smogiem

(źródło: miastothinktank.pl)

Katowicka Fundacja Napraw Sobie Miasto postanowiła uruchomić Katowicki Alarm Smogowy.

 

Śląsk, smog: Gminy muszą wspólnie wypracować stanowisko ws. zakazów służących polepszeniu jakości powietrza

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Samorząd woj. śląskiego uzgadnia z gminami działania mające ograniczyć zanieczyszczenia powietrza.

 

Brudne powietrze to wstyd

(źródło: wyborcza.biz)

Koalicja na rzecz poprawy jakości powietrza pod auspicjami Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact rozpoczęła działania.

 

10 lutego wystartowała kampania #ZakopaneBezSmogu

(źródło: zakopanebezsmogu.pl)

Organizatorami kampanii są: Polska Zielona Sieć, Made in Zakopane i Podhalański Alarm Smogowy.

 

Cichy zabójca w uzdrowisku

(źródło: uwaga.tvn.pl)

Rabka Zdrój jest miasteczkiem, w którym specyficzny mikroklimat źródeł solankowych pozwala na leczenie górnych dróg oddechowych. Tymczasem od kilku lat eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego na własną rękę mierzą i alarmują, że w słynnym polskim uzdrowisku powietrze jest zanieczyszczone.

 

Zatruta Nowa Ruda

(źródło: wroclaw.tvp.pl)

Nowa Ruda jest miastem o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. Notuje się w nim rekordowe wartości stężenia benzo(a)pirenu powodującego m.in. nowotwory.

 

Cząstki smogu “tuczą” w Pekinie

(źródło: rp.pl)

Smog powoduje cukrzycę, otyłość, psuje płuca i wątrobę – wynika z badań na szczurach oddychających pekińskim powietrzem.

 

Łupki

 

Brytyjskie łupki – blade światełko w tunelu

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Nawet 68 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego może zostać wykonanych w północnej i centralnej Anglii w ciągu najbliższych pięciu lat.

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Greenpeace: Europa potrzebuje OZE

(źródło: chronmyklimat.pl)

Greenpeace uważa, że kluczem do bezpieczeństwa energetycznego nie jest budowa gazociągu Nord Stream 2, tylko rozwój energetyki odnawialnej i podnoszenie efektywności energetycznej.

 

Polka z najbardziej prestiżową nagrodą w globalnej branży OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Przyznawaną co roku w Dubaju nagrodę Zayed Future Energy Prize w tym roku, w kategorii oganizacji pozarządowych, otrzymała działająca w Indonezji organizacja o swojsko brzmiącej nazwie Kopernik. Jej założycielką jest Ewa Wojkowska, która o działalności Kopernika opowiedziała portalowi Gramwzielone.pl.

 

Energia i ciepło z biogazu dla Parku Wodnego Tychy

(źródło: wnp.pl)

Wodny Park Tychy będzie korzystał z własnego źródła energii elektrycznej i ciepła, które będzie wykorzystywało biogaz powstający w tyskiej oczyszczalni ścieków.

 

PV i magazyny energii to proste środki do transformacji energetycznej

(źródło: gramwzielone.pl)

W wywiadzie dla PV Magazine na temat przyszłości technologii magazynowania energii Nick Morbach i Volker Wachenfeld z SMA wskazują na korzyści z zastosowania tej technologii na rynku energetycznym, na którym coraz ważniejszą rolę odgrywa generacja z niestabilnych źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych.

 

Blisko 75% nowych elektrowni w UE to OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W 2015 roku w Unii Europejskiej uruchomiono nowe elektrownie o mocy 29 GW, tj. ponad 10% więcej, niż rok wcześniej. Niemal połowa przypadła na elektrownie wiatrowe, a jedna trzecia na słoneczne.

 

Cała prawda o Energiewende

(źródło: chronmyklimat.pl)

W nowej publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla dr Wojciech Szymalski omawia fakty i mity dotyczące niemieckiej transformacji energetycznej.

 

Ekologiczna osada, gdzie OZE działają pełną parą

(źródło: chronmyklimat.pl)

Ekocentrum ICPPC jest dowodem na to, że technologia może współgrać z naturą, nawet na tradycyjnej małopolskiej wsi.

 

Słońce

 

W Argentynie ma powstać największa na świecie farma fotowoltaiczna

(źródło: gramwzielone.pl)

Wybrany przed kilkoma miesiącami na stanowisko prezydenta Argentyny Mauricio Macri zapowiedział realizację największego na świecie projektu fotowoltaicznego. Gigantyczna farma fotowoltaiczna ma powstać w jednym z najlepiej nasłonecznionych regionów na świecie.

 

Pierwsza na świecie fabryka drukowanych ogniw fotowoltaicznych powstała w Polsce

(źródło: gramwzielone.pl)

W Zaczerniu koło Rzeszowa uruchomiono zakład, w którym produkowane będą cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne, do czego zostanie wykorzystana technologia druku.

 

Mieszkańcy Lublina z szansą na dofinansowanie domowej instalacji PV

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Właściciele budynków jednorodzinnych w Lublinie chcący samodzielnie produkować na własne potrzeby prąd ze słońca mogą wziąć udział w projekcie "Lubelska Energia Fotowoltaiczna".

 

Wiatr

 

Polska drugim największym rynkiem wiatrowym w UE w 2015

(źródło: gramwzielone.pl)

Według statystyk przedstawionych przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w ubiegłym roku nasz kraj był w Europie pod względem potencjału podłączonych do sieci w 2015 r. farm wiatrowych na II miejscu za Niemcami. Pod względem całkowitego potencjału energetyki wiatrowej wyprzedziliśmy m.in. Danię.

 

Europejskie morskie farmy wiatrowe produkują już ponad 11 GW

(źródło: gospodarkamorska.pl)

Morskie farmy wiatrowe mają coraz większy udział w produkcji mocy na europejskim rynku energetycznym.

 

W energetyce wiatrowej w Polsce mogłoby pracować 42 tysiące osób

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Rynek pracy w energetyce wiatrowej będzie ewoluował w zależności od politycznych i gospodarczych warunków rozwoju branży. Przy dobrych wiatrach w 2030 roku może ona zatrudniać 42 tysiące Polaków, przy złych – zaledwie 5 tysięcy.

 

Udział wiatru w miksie energetycznym Szkocji wzrósł do 48 proc.

(źródło: gramwzielone.pl)

W ubiegłym miesiącu działające w Szkocji elektrownie wiatrowe – mimo mniejszej produkcji niż przed rokiem – zaspokoiły 48 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną szkockiej gospodarki.

 

Duńczycy budują największą morską farmę wiatrową na świecie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Duński koncern energetyczny Dong Energy rozpoczął inwestycję mającą na celu budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy aż 1200 MW, która zajmie powierzchnię około 407 km2.

 

Klimat

 

Klimatyczny plan Obamy pod znakiem zapytania

(źródło: chronmyklimat.pl)

Sąd Najwyższy USA zablokował najbardziej ambitny w dotychczasowej historii walki USA z globalnym ociepleniem plan w zakresie ograniczenia emisji CO2 w amerykańskiej gospodarce.

 

Czy zmiany klimatu pozbawią nas prądu?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wyższe temperatury i utrudniony dostęp do wody mogą utrudnić pracę elektrowni w wielu miejscach na świecie.

 

Wolna od lodu Arktyka coraz bliżej

(źródło: chronmyklimat.pl)

Kiedy zobaczymy wolny od lodu Ocean Arktyczny? Prognozy przedstawiane na przestrzeni ostatnich 20 lat były bardzo rozbieżne.

 

Klimatyczny redukcjonizm kontra holizm

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zmiana klimatu to niewątpliwie największe zagrożenie przed jakim stoi ludzkość, lecz sposób w jaki próbujemy uporać się z tym wyzwaniem, nawet jeśli nam się to powiedzie, może zrodzić kolejne poważne problemy.

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
2014-03-07
newsletter 11/2012
2014-03-07
newsletter 12/2012
2014-03-07
newsletter 3/2013
2014-03-07
newsletter 8/2013
2014-03-07
newsletter 5/2013
2014-03-07
newsletter 4/2013
2014-02-11
newsletter 01/2014
2014-01-07
newsletter 12/2013
2013-12-23
newsletter 11/2013
2013-11-11
newsletter 10/2013
2013-10-13
newsletter 9/2013
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Na jesień 2019 w Szkole Podstawowej w Tuszowie Narodowym odbyła się ogólnopolska akcja ekologiczna "Recykling Daje Owoce". (...)
czytaj całość
Logika koncernów węglowych – my zarabiamy, wy po (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (...)
Recykling Daje Owoce w Żorach
Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne
Czy PKO BP dumnie finansuje elektrownię węglową?
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej