×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

6 września 2016
info
 

Newsletter 08/2016

Motto:

Nie będzie łatwo obudzić w człowieku takiej odpowiedzialności za świat, która dotrzyma kroku
rozwojowi cywilizacji. Ale ci, którzy chcą, mogą zacząć już dziś.

 

                                                                                                                    Vaclaw Havel

 

 

Energia dla Klimatu, sierpień 2016

 

W tym numerze m.in. o zaskakującym wstrzymaniu przez PGE planów budowy kopalni odkrywkowej Gubin-Brody, ekologicznym i społecznym przesłaniu papieża Franciszka dla energetyków, "eksporcie" zanieczyszczeń przez nasze elektrownie węglowe, wezwaniu ubezpieczeniowych gigantów - skierowanym do państw grupy G20 - do zakończenia subsydiowania paliw kopalnych, radości Mielna świętującego wygaszenie decyzji ws. budowy elektrowni atomowej, artykule The Economist: Lepiej inwestować w OZE niż w atom i Elonie Musku, pezesie Tesli - proroku rozwoju energetyki obywatelskiej.

A także o ekologicznym absurdzie - Europie produkującej zieloną energię paląc amerykańskie lasy, pomyśle, by Norwegia stała się "zieloną baterią" Europy, Szkocji, w której 7 sierpnia wiatr zaspokoił 100 proc. zapotrzebowania na energię i o tym czy lobby węglowe cenzuruje TVP.

 

Życzymy pożytecznej lektury, ale zaplanuj spokojnie godzinę lub dwie na wybrane informacje.

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

Plany budowy kopalni odkrywkowej w Gubinie wstrzymane

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

Plany budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie gmin Gubin i Brody (woj. lubuskie) zostały wstrzymane postanowieniem administracyjnym Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

 

 

Wstrzymanie planów budowy odkrywki Gubin-Brody odbiło się szerokim echem w mediach regionalnych (polskich i niemieckich) oraz ogólnopolskich. Np. w Rzeczpospolitej napisano (choć autorka pomyliła Ziemię Lubuską z Wielkopolską): "Jak twierdzą nasze źródła zbliżone do kręgów rządowych, przeciwnikami odkrywki w Gubinie mają być ministrowie rolnictwa i środowiska".

 

 

Okłamiecie? Okłamiemy!

(źródło: kanapapulsu.wordpress.com)

 Zalecam optymistycznie patrzeć w przyszłość, może tym razem na miedziowej wizji ucierpi mniej ludzi,    niż w przypadku zwidy – zwanej gubińskim kompleksem energetycznym – mówi Anna Dziadek, prezeska  Stowarzyszenia "Nie kopalni odkrywkowej".

 

 

Poniżej kilka kolejnych tytułów i artykułów na ten temat:

 

Projekt PGE w Gubinie oficjalnie wstrzymany

 

 

Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech

 

 

Dłużej poczekamy na kopalnię i elektrownię

 

 

Zawieszone postępowanie RDOŚ ws. wydobycia węgla w Gubinie

 

 

Ale Sandra Apanasionek, rzeczniczka PGE GiEK, prezentuje urzędowy, korporacyjny optymizm PGE ws. tej odkrywki:

 

PGE nie rezygnuje z elektrowni i kopalni Gubin

(źródło: energetyka.wnp.pl)

Spółka PGE GiEK kontynuuje przygotowania związane z pozyskaniem koncesji na eksploatację złoża Gubin - zapewnia Sandra Apanasionek, rzeczniczka PGE GiEK.

 

 

Nie chcą kopalni odkrywkowej. "Osuszono nam ziemię, zniszczono jeziora"

(źródło: przyjezierze.org/pl)

Protest Stowarzyszenia Eko -Przyjezierze i Koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE" w Kleczewie przeciw budowie nowych odkrywek węgla brunatnego na pograniczu Wielkopolski i Kujaw (złoże Ościsłowo). Protest zrelacjonowały liczne regionalne i ogólnopolskie media.

 

 

Jezioro Wilczyńskie opadło o 4 m - zobacz fotografię :(

(źródło: facebook.com)

Smutne, ale prawdziwe. Tak działają leje depresji kopalni odkrywkowych węgla brunatnego.

 

 

Stop Odkrywce – relacja filmowa

(źródło: youtube.com)

Co prawda Zgromadzenie Publiczne Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", przed WZA spółki węglowej ZE PAK S.A. w Warszawie (28.06.2016), to już historia, ale za to dobrze udokumentowana w postaci profesjonalnej relacji filmowej. Relacja z protestu w Warszawie z udziałem mieszkańców wielkopolskich gmin (złoża "Oczkowice", Dęby Szlacheckie", "Ościsłowo").
 

Głos zabrali koalicjanci m.in. Wanda Radowska i Sylwia Maćkowiak oraz eksperci dr Michał Wilczyński i Łukasz Adamkiewicz, a także Bogumił Kolmasiak (Akcja Demokracja) i Jakub Gogolewski (Fundacja „RT-ON”).

 

 

Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, sierpień 2016

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. rzetelny (prawie godzinny), interwencyjny reportaż TV Trwam, w cyklu "Po stronie prawdy", w którym głos oddano ludziom sprzeciwiającym się niszczeniu ziemi, domów i wody poprzez budowę i działania kopalni odkrywkowych węgla brunatnego na Pojezierzu Gnieźnieńskim, i o tym, że rządowa „Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju” jest zaprzeczeniem rozwoju zrównoważonego.

 

 

Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o wystawie oraz konferencji dotyczącej przyszłości Łużyc bez węgla brunatnego – pracach młodych planistów i architektów w sprawie regionu koło Peitz po tym, jak przestanie istnieć elektrownia Jänschwalde.

 

 

Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o badaniach, które wskazują na fatalne skutki kopalni odkrywkowych na łużyckie lasy, tereny podmokłe i bagna.

 

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Ekologiczne i społeczne przesłanie papieża Franciszka dla energetyków

(źródło: odnawialny.blogspot.com)

Papież nie dokuczył polskim górnikom i energetykom cytatem z jego ostatniej ekologicznej encykliki: „technologia oparta na spalaniu silnie zanieczyszczających paliw kopalnych, zwłaszcza węgla (…) powinna być stopniowo zastąpiona”.

 

 

Raport: Brudne (nowe) technologie węglowe

(źródło: zielonasiec.pl)

Najnowszy raport pt. „Podsycanie ognia” (ang. „Fuelling the Fire”) światowej organizacji Friends of the Earth International ukazuje jak poważne zagrożenie dla klimatu i stanu środowiska stanowi podziemne zgazowanie węgla.

 

 

Cały raport (po angielsku):

 

 

Polskie elektrownie węglowe w czołówce największych trucicieli Unii

(źródło: m.wyborcza.biz/newsweek.pl)

Nieomal 80 proc. emitowanych przez polskie elektrownie węglowe zanieczyszczeń trafia za granicę i przyczynia się do zgonów u naszych sąsiadów.

 

 

Komentarz redakcji:

Raport jest dla Polski miażdżący. Jedyną pociechą jest to, że 78 proc. naszych zanieczyszczeń

"eksportujemy". Trujemy i zabijamy głównie naszych sąsiadów. Polskie, patriotyczne elektrownie węglowe "tylko" 22 proc. emitowanych zanieczyszczeń przeznaczają na przedwczesne zgony 1283 rodaków rocznie. Do powietrza, którym się trujemy, dokładają się jednak też nasi sąsiedzi.

 

Lektura obowiązkowa dla polityków

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Najlepsza polska książka ekonomiczna roku została napisana przez… fizyka jądrowego. Marcin Popkiewicz dotyka w niej największych „nierozwiązywalnych” bolączek polskiej energetyki i pokazuje jak krok po kroku sobie z nimi poradzić. A to dopiero początek zaskoczeń jakie czekają czytelników „Rewolucji energetycznej. Ale po co?”.

 

 

Górnictwo na ostrzu kilofa

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Albo rząd zmusi górnicze związki do zgody na zamykanie kopalń, albo związkowcy zaczną protesty i wysadzą cały plan w powietrze. Rząd ma na razie niezłą taktykę, tylko gdzieś zgubił strategię...

 

 

Rządowe godzenie węgla i energii jądrowe

(źródło: rp.pl/Energianews)

Dobrze postawiona diagnoza rzeczywistości, ale niewiele recept na rozwiązanie problemów – tak eksperci oceniają wizję Morawieckiego dla sektora.

 

 

Atomowo-węglowy dylemat rządu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Ile węgla? Ile atomu i innych technologii? Odpowiedzi na te strategiczne pytania polska energetyka potrzebuje od zaraz. Konsultacje w sprawie Planu Morawieckiego pokazują, że pełnej zgody w rządzie na razie brak.

 

 

Ministerstwo Energii w węglowym transie

(źródło: wyborcza.biz)

Ministerstwo Energii jednym komunikatem zgasiło atomowe zapędy Mateusza Morawieckiego. Priorytetem są nowe bloki węglowe - głosi komunikat resortu Krzysztofa Tchórzewskiego

 

Komunikat Ministerstwa Energii:

 

Lewiatan: Polska nie ma odpowiedniej strategii energetycznej

(źródło: wnp.pl)

Lewiatan podkreśla, że na świecie energetyka się zmienia - następuje integracja rynków, rozbijanie tradycyjnych monopoli, wzrost konkurencji w wielu krajach. Lewiatan wskazuje, że bardzo ważne są zmiany technologiczne. Ocenia, że kiedyś najważniejszy był węgiel, teraz już nie i że w przyszłości wiatr i słońce wygrają z każdym źródłem energii o wysokim koszcie zmiennym produkcji.

 

Komentarz redakcji:

No i doczekaliśmy się, że poważna organizacja biznesowa mówi to, co organizacje ekologiczne powtarzają od wielu lat. Może ta prawda spłynie wreszcie na rządzących Polską.

 

 


Konrad Świrski: Dokąd zmierza polska energetyka?

(źródło: biznesalert.pl)

Problem finansowy sektora – teraz już energetyczno- górniczego powoli zdominuje strategię. Widać już pierwsze oznaki rozbieżności pomiędzy ambitnymi planami rozwojowymi (elektromobilność, przemysł, kontynuacja budowy energetyki jądrowej), a brutalnymi realiami konieczności posiadania na to wszystko środków.

 

 

Polska powinna dywersyfikować miks energetyczny

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska powinna stawiać na źródła energii inne niż węgiel i ropa naftowa. Najwięcej zyskiwać mają źródła odnawialne i atom – wynika z sondażu przeprowadzonego przez portal WysokieNapiecie.pl.

Respondenci zdają sobie jednak sprawę, że zmiany będą następować wolniej od oczekiwań.

 

 

Plan Morawieckiego do poprawki

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

- Projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju mówi o potrzebie stworzenia długofalowej i stabilnej polityki energetycznej państwa. W rzeczywistości jednak w obecnym kształcie przypomina zbiór pobożnych życzeń, które nie mają wiele wspólnego ze spójną wizją rozwoju sektora energetycznego oraz odpowiedzialnej polityki - komentuje Anna Ogniewska, ekspertka Greenpeace Polska ds. energetyki odnawialnej.

 

 

ClientEarth: Plan Morawieckiego dla energetyki jest nierealny

(źródło: gramwzielone.pl)

Plan powstał w oderwaniu od realiów ekonomicznych, a silne wsparcie dla inwestycji w paliwa kopalne mija się z celami międzynarodowej i unijnej polityki klimatycznej, które mówią o stopniowym odchodzeniu od wysokoemisyjnych źródeł energii – pisze Ilona Jędrasik z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

 

 

Prof. Filar: nie wierzę w szczególną rolę spółek Skarbu Państwa w rozwoju kraju

(źródło: wnp.pl)

Okazuje się, że - kupując akcje spółki energetycznej - de facto nabywa się kopalnie, bo podjęto decyzję, że dana spółka ma zainwestować w przemysł węglowy. I znowu mamy do czynienia z czynnikiem politycznym a nie ekonomicznym – mówi prof. Dariusz Filar, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

 

 

Strategia niskoemisyjnego rozwoju UE a polityka energetyczna Polski do 2050 r.

(źródło: pism.pl)

W pracach nad polską strategią energetyczną należy wziąć pod uwagę politykę klimatyczną UE oraz konsekwencje politycznych zmian zachodzących w Europie. Ich nieuwzględnienie może mieć wiele konsekwencji.

 

 

Jak uniknąć przerw w dostawach prądu? Rząd użyje mocy

(źródło: wyborcza.biz)

Rząd przygotowuje system wsparcia pisany pod koncerny energetyczne. - Bezpieczeństwo kosztuje - argumentuje prezes Tauronu. - To zabetonowanie systemu opartego na węglu - odpowiadają krytycy.

 

 

O ile wyższe rachunki za prąd? 340 zł czy 50 zł rocznie?

(źródło: wyborcza.biz)

Ministerstwo Energii oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne pracują nad stworzeniem systemu finansowego wsparcia dla budowy nowych elektrowni na węgiel. System wsparcia ma się nazywać rynkiem mocy. Idea jest taka, że elektrownie dostają pieniądze nie za samą sprzedaż prądu, ale za gotowość do jego produkcji wtedy, kiedy jest to najbardziej potrzebne, choć nieopłacalne z powodów ekonomicznych.

 

 

Raport Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej "Rynek mocy - czyli jak uniknąć blackoutu"

(źródło: pkee.pl)

Zdaniem autorów raportu, dynamiczny rozwój dotowanych źródeł odnawialnych doprowadził do trwałej utraty rentowności źródeł konwencjonalnych, kluczowych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

 

Komentarz redakcji:

Powyższa teza autorów raportu jest całkowicie bałamutna. Od lat dopłacamy do coraz mniej rentownego górnictwa i szkód przezeń wyrządzanych. Koszty zdrowotne jakie ponosi społeczeństwo sięgają wielu miliardów złotych w skali roku. A w połączeniu z kosztami środowiskowymi, rekultywacyjnymi, kosztami górniczych przywilejów (renty, emerytury, premie itd.) są wielokrotnie większe od dotacji do odnawialnych źródeł energii.

 

 

Bloomberg: polskie elektrownie pod presją tańszego importu czystej energii

(źródło: gramwzielone.pl)

W artykule poświęconym polskiemu rynkowi energii elektrycznej Bloomberg stwierdza, że działające w naszym kraju elektrownie węglowe stają pod coraz większą presją ze strony importu czystej energii z krajów sąsiednich.

 

 

Węgiel kamienny (chwilowo) wrócił do łask

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W ostatnim półroczu elektrownie opalane węglem kamiennym produkowały znacznie więcej energii, niż w dwóch poprzednich latach. Przyczynił się do tego zbieg kilku okoliczności, które właśnie się kończą, a wraz z nimi lekka poprawa nastrojów górników.

 

 

Kiepskie perspektywy przed polskimi spółkami energetycznymi

(źródło: wnp.pl)

Dom maklerski banku BZ WBK wydał rekomendację „sprzedaj” dla grup PGE, Tauron, Enea i Energa. Powodem jest fakt, że polska energetyka będzie wkrótce miała znaczące udziały w państwowych kopalniach, rynek mocy wciąż pozostaje odległą przyszłością, a obciążające dług netto przejęcia na rynku lokalnym są wciąż wysoce prawdopodobne.

 

 

Justyna Piszczatowska: Nie będzie takich cen, które uratują polskie górnictwo (WIDEO)

(źródło: biznesalert.pl)

Ceny węgla kamiennego na świecie rosną, ale już nie wrócą, nawet przez wiele lat, do takiego poziomu, aby polskie górnictwo przestało przynosić olbrzymie straty, jeżeli nie zostaną zamknięte najsłabsze kopalnie.

 

 

Rząd jest "za" a nawet "przeciw" zamykaniu kopalń. "Sprzeczne wypowiedzi oficjeli"

(źródło: energetyka24.com)

4 sierpnia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapewnił w Zabrzu, że przyszłość każdej z kopalń będzie określona po szczegółowej analizie jej sytuacji, w dialogu ze stroną społeczną. Ponownie zdementował informację, jakoby rząd chciał zamknąć siedem kopalń. Tymczasem Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, stwierdził, że rząd "od początku mówił o zamykaniu części kopalń, które od dawna są nieopłacalne z powodu wyczerpania złoża".

 

Komentarz redakcji:

Ludzie z rządu przerzucają sobie problemy polskiego górnictwa z rąk do rąk jak gorący kartofel. Świat dynamicznie rozwija nowoczesną energetykę w oparciu o OZE, a nam takie dyskusje rządzących o anachronicznym górnictwie i opartej nań energetyce pętają dalszy rozwój i są jałową stratą czasu.

 

 

Rząd wreszcie zamyka nierentowne kopalnie

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Dzięki zamykaniu kolejnych kopalń węgla z rynku zniknie w sumie jakieś 15 proc. krajowego wydobycia, czyli ok. 10 mln ton węgla. Czy to wystarczy, aby uratować resztę?

 

 

Minister Kowalczyk wyjaśnia, dlaczego Polska stawia na węgiel i atom: Energia odnawialna jest najmniej bezpieczna

(źródło: tokfm.pl)

Od początku mówiliśmy, że cześć kopalń trzeba zamykać z powody wyczerpania złoża. Ale w to miejsce trzeba budować nowe - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Henryk Kowalczyk. Minister przekonywał też, że np. energia odnawialna nie jest bezpieczna, bo jak przestaje wiać to jej nie ma.

 

Komentarz redakcji.

Chwała, że minister rządu PiS dostrzega, że nie da się eksplotowac kopalń z wyczerpanymi złożami. Jednak co do wiatru, to nie odkrywa Ameryki. Państwo PiS i tak dziedziczy blisko 6000 MW mocy opartej na polskim wietrze. Zalecamy studia ministrowi i rządowi dotyczące magazynów energii z OZE (wiatru).

 

 

Jan Szyszko: propozycje Brukseli szkodliwe dla Polski

(źródło: wyborcza.biz)

Propozycje Brukseli ws. emisji CO2 są szkodliwe dla Polski, za to leżą w interesie niektórych państw UE - twierdzi minister środowiska Jan Szyszko. - Jest wręcz odwrotnie. Dzięki Brukseli poprawi się jakość powietrza i zmniejszy uzależnienie od ropy z Rosji - odpowiada prof. Zbigniew Karaczun z SGGW.

 

 

Nowe unijne ograniczenia emisji. Gdzie Polska może szukać oszczędności?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Cele, jakie wstępnie wyznaczono Polsce, są przez niektórych postrzegane jako ambitne. Gdzie rodzima gospodarka może szukać optymalnych oszczędności?

 

 

Ceny węgla w górę, ale nie w Polsce

(źródło: gornictwo.wnp.pl)

Na rynku międzynarodowym obserwowany jest wzrost cen węgla. Jeśli chodzi o rynek polski to mamy dokładnie odwrotną sytuację.

 

 

Są sposoby na pozbycie się nadwyżek węgla

(źródło: biznesalert.pl)

Rozmowa z dr. Aleksandrem Sobolewskim, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

 

 

Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

(źródło: wyborcza.biz)

Według opublikowanego właśnie sondażu CBOS w porównaniu z ubiegłym rokiem zaufanie do węgla jako do źródła energii, które daje bezpieczeństwo, spadło o 10 pkt proc. Dla odnawialnych źródeł energii (OZE) ten odsetek jest stały i wynosi 87 proc.

 

 

Jeszcze więcej współspalania

(źródło: chronmyklimat.pl)

Do 2030 rząd planuje zwiększyć udział biomasy leśnej przeznaczonej do wykorzystania w energetyce z 200 tys. m³ obecnie do aż 4 mln m³ – wynika z planów przedstawionych przez Ministerstwo Rozwoju.

 

 

"Nie możemy siedzieć na tyłku, nic nie robić". Elblążanie mówią "nie" budowie Elektrowni Północ

(źródło: info.elblag.pl)

- Większość elblążan nie wie, że praktycznie pod naszym nosem ma powstać elektrownia węglowa, która zatruje środowisko i zniszczy zabytki, w tym również te nieliczne elbląskie – mówi Ewa Szybalska, elblążanka z koalicji Stop Elektrowni Północ.

 

 

Więcej o destrukcyjnym wpływie zanieczyszczonego powietrza z elektrowni węglowych na zabytki w ciekawym zeszłorocznym artykule:

 

 

Ubezpieczeniowi giganci wzywają G20 do zakończenia subsydiowania paliw kopalnych

(źródło: reo.pl)

Trzech największych ubezpieczycieli na świecie – Aviva, Aegon i Amlin – wezwało przywódców państw G20 do zakończenia subsydiowania paliw kopalnych, informuje brytyjski „The Guardian”.

 

 

Zagłębie Ruhry bez kopalń i hut

(źródło: 1.wdr.de/radio)

W 2018 r. Niemcy zamkną ostatnie dwie kopalnie węgla kamiennego – w Bottrop i w Ibbenbüren. Zakończy się 200-letni rozdział w historii regionu między Ruhrą i Renem – Zagłębia Ruhry.

 

 

Czechy kończą wydobycie węgla kamiennego

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Działalność wydobywcza będącej jedynym czeskim producentem węgla kamiennego spółki OKD (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie) ma się zakończyć w 2023 roku.

 

 

Czysty zysk z brudnego prądu

(źródło: pb.pl)

W energetyce dwóch Czechów idzie pod prąd i kupuje to, co Francuzi, Niemcy, Włosi i Szwedzi sprzedają. Mają apetyt na Polskę.

 

Komentarz redakcji:

Nawet dla laika pachnie to czystą spekulacją. Czescy kapitaliści zgarną co się da z masy upadłościowej branży węglowej (też dotacje państwowe wspierajace transakcje) i znikną z nadwyżką kapitału. Pozostaną nieopłacone koszty środowiskowe i społeczne.

 

 

Dług ludzi wobec Ziemi

(źródło: tvn24.pl)

Czy Bałtyk będzie smutny albo Tatry w depresji?

 

 

Europa produkuje zieloną energię paląc amerykańskie lasy

(źródło: gramwzielone.pl)

Europejskie kraje dążąc do wywiązania się z obowiązków produkcji zielonej energii doprowadzają do wycinania lasów w USA.

 

 

Reformy energetyczne na Ukrainie – na drodze do ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju

(źródło: pl.boell.org/pl)

Sektor energetyczny na Ukrainie przechodzi fundamentalną przemianę. Jednak pokonanie przestarzałych struktur i głęboko zakorzenionej korupcji wymaga jasnej, długofalowej strategii w zakresie transformacji w kierunku zielonej gospodarki i zrównoważonej energetyki.

 

 

Atom

 

Wielki powrót atomu. Rząd chce energii jądrowej

(źródło: rp.pl)

Rząd zakłada nie tylko przyspieszenie budowy elektrowni atomowej, ale także budowę małych reaktorów termojądrowych produkujących równocześnie energię i ciepło. W sumie chodzi o zakłady dysponujące mocą rzędu 6 tys. MW. Taka inwestycja oznaczałaby niebagatelny koszt, znacznie przekraczający szacowane obecnie 120 mld zł.

 

 

Komentarz redakcji:

To raczej tylko część rządu, w szczególności wicepremier Morawiecki, jest taka atomowa, bo minister energii, Tchórzewski (i tu, o dziwo, się z nim zgadzamy), od energii jądrowej dystansuje (niestety, preferując węgiel) i przywołuje kompromitującą fińską przygodę z atomem – niekończące się problemy związane z budową reaktora Olkiluoto 3.

 

 

Mielno świętuje wygaszenie decyzji ws. elektrowni atomowej

(źródło: wnp.pl)

"Chcemy podziękować nie tylko mieszkańcom zaangażowanym w ruch antyatomowy, ale także ludziom dobrej woli, działaczom społecznym i stowarzyszeniom, również spoza gminy, którzy nas wspierali" - mówi wójt Mielna Olga Roszak-Pezała.

 

 

Rząd Wielkiej Brytanii zwleka z decyzją o budowie elektrowni jądrowej

(źródło: energetyka.salon24.pl)

Brytyjski rząd odłożył decyzję w sprawie elektrowni jądrowej Hinkley Point C. Główną przyczyną ma być zaangażowanie Chińczyków w przedsięwzięcie, ale według niektórych komentatorów istotne są również wysokie koszty budowy.

 

 

The Economist: Lepiej inwestować w OZE niż w atom

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Jak wynika z danych przedstawionych przez "The Economist", energia jądrowa traci przewagę w postaci niższego kosztu, a – zdaniem brytyjskiego magazynu – tańsza od niej jest już produkcja energii z lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

 

 

Małe reaktory jądrowe przyszłością polskiej energetyki?

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Minister Energii powołał zespół doradczy, którego zadaniem będzie przygotowanie warunków do wdrożenia w Polsce wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych. Stwarza to szansę na wykorzystanie nowoczesnych technologii kogeneracyjnych.

 

Komentarz redakcji:

Czy to nowoczesna technologia ? Jak CCS( przechwytywanie i zatłaczanie pod ziemię CO2) w węglu. Nigdzie tego nie wdrożono. Polska królikiem doswiadczalnym technologii atomowych. Swietny pomysł na katarstrofę.

 

 

Dalia Grybauskaite: białoruska elektrownia atomowa zagraża państwom bałtyckim

(źródło: wnp.pl)

Budowana na Białorusi w Ostrowcu elektrownia atomowa, w odległości 50 km od Wilna, może być wykorzystana w sposób niekonwencjonalny przeciwko państwom bałtyckim – powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

 

 

EDF dostanie 400 mln euro za wyłączenie elektrowni jądrowej

(źródło: gramwzielone.pl)

Francuski rząd chce zmniejszyć udział elektrowni jądrowych w krajowym miksie energetycznym do 50 proc. już do roku 2025. Obecnie udział energii jądrowej we francuskim miksie energii sięga 75 proc.

 

Komentarz redakcji:

Paradoks dający do myślenia. Miłośnicy energii atomowej podkreślają, że jest bardzo tania. To czemu u licha nagle drożeje gdy trzeba ją wyłączyć.

 

 

Niska emisja

 

Niska świadomość niskiej emisji

(źródło: chronmyklimat.pl)

Trzeba o tym mówić głośno – w Polsce mamy do czynienia z patologią emisyjną. W domowych kotłach spalane jest praktycznie wszystko.

 

 

Rząd wprowadzi normy emisji dla pieców i węgla

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Ministerstwa Rozwoju, Środowiska i Zdrowia zapowiadają przyśpieszenie wejścia w życie unijnych norm eliminujących najmniej efektywne piece węglowe i wprowadzenie ograniczeń w stosowaniu najgorszej jakości węgla w domach i małych ciepłowniach. Ograniczenia mają obowiązywać szybciej, niż wymaga tego od nas Unia Europejska.

 

Komentarz redakcji:

Ktoś tu bredzi - to kreowanie schizofrenicznej rzeczywistości. NIK od wejścia do UE, od 2004 r., alamuje kolejne rządy, iż nie ma przyjętych niezbędnych regulacji dotyczacy norm emisyjnych na piece i jakość paliw stałych używanych w sektorze bytowym. Komisja Europejska ma dość i podała Polskę do Europejskiego Sądu – ETS - za nie przestrzeganie dyrektywy o jakości powietrza.

Mamy najgorsze powietrze w Europie – obywatele mają dość. Przetrzyjcie zapylone oczy ministrowie rzadu!

 

 

Nie Rób Dymu” - ruszyła kampania nt. palenia drewnem w piecu i kominku

(źródło: wnp.pl)

Rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna „Nie Rób Dymu”. Jej bohaterowie, drwal i naukowiec pokażą jak ekonomicznie, efektywnie i ekologicznie palić drewnem w domowych piecach i kominkach.

 

Komentarz redakcji:

Ciekawe co przyniesie ta kampania, czego dowiemy się od naukowców. Obecnie wiemy, że zwykłe kominki, które dominują w krajobrazie Polski, to zwykłe kopciuchy. Emitują cześciej wiecej szkodliwego pyłu zawieszonego niż piece na wegiel, które też z kominów nie wypuszczają uzdrowiskowego powietrza...

 

 

Małopolanie chcą czystego powietrza

(źródło: malopolska.pl)

Ponad 50 wniosków do prowadzonej właśnie przez Województwo Małopolskie aktualizacji Programu ochrony powietrza zgłosili mieszkańcy regionu, organizacje pozarządowe i władze samorządowe. Tak duże zainteresowanie i wysoka jakość opinii potwierdzają, że Małopolanie mają coraz większą świadomość zagrożeń płynących ze złej jakości powietrza, jakim oddychają.

 

 

Fundusz chce czyścić powietrze, ale pieniądze daje na geotermię

(źródło: wyborcza.biz)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy ponad miliard złotych na programy poprawy jakości powietrza. Konkretnie na wsparcie rozwoju geotermii i ocieplania budynków publicznych i sakralnych.

 

 

Wicepremier Morawiecki o zgazowaniu węgla i paliwach niskoemisyjnych

(źródło: gornictwo.wnp.pl)

Wicepremier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski rozmawiali w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) o rozwoju polskiej energetyki. Dyskutowano także o paliwach niskoemisyjnych dla ogrzewnictwa indywidualnego i omówiono możliwości istotnego ograniczenia niskiej emisji przez wykorzystanie paliwa o nazwie „błękitny węgiel” produkowanego z krajowego węgla kamiennego.
 

Komentarz redakcji:

W czasie spotkania Wicepremier Morawiecki wyraził się też, bardzo kurtuazyjnie: "To bardzo pozytywny przekaz dla przyszłości, abyśmy korzystali z tego, czego mamy dużo - węgla i wiedzy wokół węgla." A my myślimy, że jest dokładnie odwrotnie – im mamy więcej węgla, tym mamy większy problem: społeczny, ekonomiczny i środowiskowy. A wiązanie polskiej przyszłości z węglem, to hamulec naszego rozwoju.

 

 

Zakopane chce dobrze wykorzystać pieniądze z RPO na walkę ze smogiem

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Zakopane złożyło w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dwa wnioski o środki unijne na walkę ze smogiem. Ich łączna wartość to ponad 13 mln złotych, a kwota dofinansowania, o jaką ubiega się miasto wynosi ponad 9,2 mln zł – podał Podhalański Alarm Smogowy.

 

 

Miliard zł z NFOŚiGW na poprawę jakości powietrza

(źródło: wnp.pl)

Poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz zmniejszenia zużycia energii w budynkach - to cel programu „Poprawa jakości powietrza”, na który NFOŚiGW przeznaczy 1 mld zł.

 

Komentarz redakcji:

NFOŚ skasował programy poprzedników – m.in. słynną KAWKĘ, ale nowe propozycje nie są lepsze, a raczej mniej czytelne. Mieszanie reducji gazów cieplarnianych (CO2) z redukcją pyłów zawieszonych, czy benzoalfapirenu w powietrzu Polski utrudnia rozliczenie. Czy rzeczywiście chodzi o ochronę
powietrza za 1 mld?

 

 

Minister Środowiska odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskic, co robi w sprawie zanieczyszczenia powietrza

źródło: rpo.gov.pl)

Minister Środowiska zgodził się z diagnozą Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawioną w wystąpieniu generalnym z 24 marca 2016 r. w sprawie konieczności podjęcia dodatkowych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

 

 

Smog problemem Warszawy. Co poprawi jakość powietrza w mieście?

(źródło: warszawa.wyborcza.pl/ eko.org.pl)

Smog to coraz poważniejszy problem Warszawy. Metro, tramwaje, więcej budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej, przebudowa oświetlenia ulic na energooszczędne, baterie i wiatraczki - takie inwestycje mają poprawić jakość powietrza w stolicy.

 

Komentarz redakcji:

Ci Niemcy nic tylko ryją pod polskim węglem - tym razem słońcem i wiatraczkiem :)

 

 

Naukowcy opracują elektrofiltry na kominy do gospodarstwach domowych

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Skutecznym sposobem redukcji zanieczyszczeń powietrza mogą być elektrofiltry montowane na kominach w indywidualnych gospodarstwach domowych - przekonuje Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa.

 

Komentarz redakcji:

Polski patent? Ma kosztować 2-3 tys. zł i możliwy do zamontowawnia na kominie. Wszystko po to, aby móc palić węglem, którego coraz bardziej nie mamy, bo jednak rząd - mimo buńczucznych proweglowych deklaracji - zamyka, dotowane od lat i od lat deficytowe, kopalnie.

 

 

Ile emituje samochód na prąd z węgla?

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Milion elektrycznych samochodów ładowanych energią wytwarzaną z polskiego węgla – taką wizję przyszłości za 10 lat roztoczył niedawno wicepremier Mateusz Morawiecki. Bezsprzecznie, jest to droga do ograniczenia emisji zanieczyszczeń ulatujących z rur wydechowych. Spróbujmy jednak oszacować, jak wygląda to z punktu widzenia emisji CO2.

 

 

Wrocławscy urzędnicy będą jeździli samochodami elektrycznymi

(źródło: portalkomunalny.pl)

Walka ze smogiem jest priorytetem, ale żeby walczyć, trzeba najpierw rozpoznać sytuację i do tego będzie służyć przenośna stacja pomiarowa. Nie wypada jednak wozić takiej stacji samochodem spalinowym, dlatego będziemy ją przewozić właśnie tym autem – podkreślił prof. Adam Jezierski.

 

 

Łupki

 

Polskie łupki rozczarowują inwestorów

(źródło: wnp.pl)

Efekty szczelinowania wierceń wykazują słabe wyniki. Na razie łupki wydają się w naszych warunkach nieproduktywne, poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.

 

 

Trudna droga do polskich niekonwencjonalnych źródeł gazu

(źródło: gazownictwo.wnp.pl)

Wydaje się, że w przyszłości temat gazu łupkowego może okazać się jeszcze bardzo interesujący. Jednak chyba raczej nie teraz. Państwo może jednak się na te lepsze czasy przygotować. Aby to zrobić potrzebne jest bardzo dobre prawo i przepisy wykonawcze. To z pewnością jest osiągalne.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Polacy chcą energetyki opartej na OZE

(źródło: chronmyklimat.pl)

Kwestia społecznego zaufania do źródeł energii jest analizowana pod kątem ich bezpieczeństwa oraz perspektywiczności. W obydwu wymiarach najwyższe wskaźniki zaufania – ponad 80 proc. – uzyskują odnawialne źródła energii.

 

 

Bartłomiej Derski: Zamiast dopłacać do górnictwa powinniśmy postawić na OZE (WIDEO)

(źródło: biznesalert.pl)

Wbrew temu co twierdzą polscy politycy broniący górnictwa i deficytowych kopalń, już teraz nasza energetyka w 100 proc. może być oparta na odnawialnych źródłach energii. – To lepszy pomysł niż inwestowanie w nowe elektrownie węglowe – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski z WysokieNapiecie.pl.

 

 

OZE dalej zwiększają swój udział w globalnym rynku energii

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała dane, które wskazują na dalszy wzrost udziału energii odnawialnej w globalnej podaży energii. OZE pozostają obecnie drugim co do wielkości źródłem energii elektrycznej na świecie.

 

 

W radiu TOK FM o przyszłości OZE mówi Grzegorz Wiśniewski

(źródło: tokfm.pl)

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, zna się na niej jak mało kto w Polsce. Dlatego naprawdę warto posłuchać, co sądzi o jej przyszłości.

 

 

Ustawa o odnawialnych źródłach energii - tekst ujednolicony

(źródło: ieo.pl/pl)

Jednolity tekst ustawy o OZE został przygotowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej i uwzględnia nowelizacje z 29 grudnia 2015 r. oraz z 22 czerwca 2016 r. Oczywiście nie jest tekstem oficjalnym, bo taki może być ogłoszony tylko przez Marszałka Sejmu.

 

 

Energetyka odnawialna będzie bankrutować. Rząd nie pomoże

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Ceny tzw. zielonych certyfikatów dobiła informacja rządu, że planuje od przyszłego roku ograniczyć

obowiązek ich zakupu. W najgorszej sytuacji są najmniejsi inwestorzy. Mniej zapłacą jednak odbiorcy.

 

 

Jeszcze więcej współspalania

(źródło: chronmyklimat.pl)

Współspalanie węgla z biomasą (ma wzrosnąć z 200 tys. m³ obecnie do aż 4 mln. m³ w 2030 r.) to jedna z preferowanych przez rząd PiS technologii energetycznych, które po kolejnej nowelizacji ustawy o OZE może zdominować rynek energetyki odnawialnej.

 

 

Współpraca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego z Miastem Stołecznym Warszawą

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wybrane miasta, we współpracy z lokalnymi green building councils, opracują plany działań, które znacząco przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej na poziomie miasta, a także przyniosą wymierne korzyści mieszkańcom.

 

 

Spółdzielnie szukają oszczędności inwestując w OZE

(źródło: portalkomunalny.pl)

Podstawową korzyścią wynikającą z inwestycji w OZE przez wspólnoty jest zmniejszenie wysokości rachunków, a tym samym obniżenie czynszów i kosztów eksploatacji budynku.

 

 

Kim jest nowy prorok energetyki obywatelskiej?

(źródło: biznesalert.pl)

Nowy plan Tesli ma pomóc w rozwoju energetyki obywatelskiej. Prezes firmy Elon Musk wyrasta na jej nowego proroka.

 

 

Hybrydowa elektrownia na dużą skalę? Czemu nie!

(źródło: swiatoze.pl)

W mieście San Luis na terenie Arizony, na obszarze 240 ha, niedaleko granicy z Meksykiem powstaje elektrownia hybrydowa. Elektrownia ta będzie pracowała korzystając z energii wiatru i energii słonecznej.

 

 

Kryzys w Australii Południowej: klęska OZE czy spisek?

(źródło: reo.pl)

Pewnego dnia na początku lipca w stanie Australia Południowa ziścił się czarny scenariusz – wiatr przestał wiać, system stanął w obliczu braku energii, a ceny na rynku wystrzeliły do niewyobrażalnych wartości. „Kryzys” trwał jeden dzień, ale przedstawiany jest albo jako dowód na nierealność modelu opartego na OZE, albo jako efekt zmowy konwencjonalnych elektrowni.

 

 

Zasobna w ropę Norwegia może stać się "zieloną baterią" Europy

(źródło: gramwzielone.pl/politico.eu)

Norweska energetyka wodna może ułatwić Europie przejście na odnawialne źródła energii. Pomysł wydaje się być szczególnie atrakcyjny dla UE, która w ciągu najbliższych lat będzie przekształcać swój rynek energii elektrycznej, aby uwzględniał rosnący udział odnawialnych źródeł energii w systemie.

 

 

KE zgadza się na wsparcie OZE w kolejnych krajach europejskich

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Komisja Europejska uznała plany Luksemburga i Malty mające na celu wspieranie produkcji energii ze źródeł odnawialnych za zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

 

 

Dominikana chce potroić moc OZE

(źródło: reo.pl)

Aby zwiększyć udział OZE z 9 do 27 proc. konieczne są inwestycje szacowane rocznie na 566 mln dol. do 2030. Ale realizacja tego celu będzie w rzeczywistości prowadzić do rocznych oszczędności w wysokości 5,3 mld dol. rocznie (!) – jeśli weźmiemy pod uwagę takie czynniki, jak zdrowie ludzi i zmniejszenie emisji.

 

 

Rosatom stawia na OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Rosjanie zorientowali się, że rozproszone OZE są receptą na utrzymanie w ryzach ogólnych kosztów funkcjonowania energetyki. Zapewnienie dostępności energii za pomocą OZE wychodzi znacznie taniej, niż budowa nowych źródeł konwencjonalnych czy atomowych.

 

 

Słońce

 

Andrychów świeci przykładem!

(źródło: swiatoze.pl)

Najlepiej oświetlona gmina i miasto w Polsce, instalacja fotowoltaiczna i energooszczędne oświetlenie LED-owe w każdym obiekcie użyteczności publicznej w gminie, farma fotowoltaiczna o mocy 1MW zamiast składowiska odpadów komunalnych – to wszystko w jednej gminie.

 

http://swiatoze.pl/aktualnosci/andrychow-swieci-przykladem_623.html

 

Episkopat będzie zasilany energią z fotowoltaiki

(źródło: gramwzielone.pl)


Główna siedziba Kolegium Episkopatu Polski będzie korzystać z energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. Cel tej inwestycji, sfinansowanej ze środków Episkopatu, to maksymalne wykorzystanie energii na użytek własny.
 

 

Elektrownie słoneczne do kupienia w Ikei

(źródło: wyborcza.biz)

Polskie sklepy sieci Ikea będą sprzedawać panele fotowoltaiczne. - Chcemy pomóc Polakom obniżyć rachunki za prąd - mówi Anna Pawlak-Kuliga, nowa szefowa Ikea Polska.


 

 

Radomski szpital zaoszczędzi dzięki kolektorom słonecznym

(źródło: portalkomunalny.pl)

Instalacja, w której skład wchodzi 219 kolektorów słonecznych, przyniesie oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody. Każda zaoszczędzona złotówka w ochronie zdrowia liczy się podwójnie.

 

 

Polskie panele fotowoltaiczne stopniowo wypierają z rynku chińskie, mimo że są droższe

(źródło: ieo.pl/pl)

Jeszcze w 2012 roku chińskie moduły fotowoltaiczne stanowiły 91 proc. sprzedaży w Polsce. Dziś ten odsetek spadł do 21 proc., podczas gdy udział polskich produktów wzrósł z 2 proc. do 17 proc., mimo że ich cena jest wyższa – wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

 

 

Dania uruchamia wsparcie dla domowej fotowoltaiki

(źródło: gramwzielone.pl)

Od pierwszego września Duńczycy mogą składać wnioski dotyczące wsparcia w zakresie inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne. Oferowane wsparcie dotyczy preferencyjnej stawki za sprzedaż energii.

 

Komentarz redakcji:

Co ci Duńczycy wyprawiają. Nie dość, że mają mniej słońca od nas, to jeszcze państwo będzie płaciło właścicielom domowych instalacji fotowoltaicznych preferencyjne stawki za sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci. Wszystko odwrotnie niż u nas.

 

 

Nowe fotowoltaiczne ławeczki innogy nad Wisłą!

(źródło: rwe.pl)

Nowe fotowoltaiczne ławeczki innogy nad Wisłą. Dzięki energii słonecznej będzie można doładować telefony komórkowe, dodatkowo skorzystać z wi-fi, a także – bezpiecznie zaparkować rower! To pierwsze tego typu elementy małej architektury w Warszawie.

 

http://www.rwe.pl/pl/dla-mediow/2016/nowe-fotowoltaiczne-laweczki-innogy-nad-wisla

 

Jak rozwija się fotowoltaika we Francji?

(źródło: gramwzielone.pl)

W pierwszej połowie 2016 r. znajdujące się we Francji elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały w sumie 3,8 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost w ujęciu rok do roku o 12 proc.

 

 

Wiatr

 

Nowe rozporządzenie może doprowadzić do finansowej zapaści energetyki wiatrowej

(źródło: wyborcza.biz)

Energetyka wiatrowa w Polsce stanęła. 99 proc. planowanych inwestycji może zostać niezrealizowanych, a pracę w branży - stracić 4 tys. osób.

 

 

Ustawa wiatrakowa, czyli czego powinniśmy się spodziewać?

(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl)

Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wprowadziła istotne ograniczenia w zakresie ich budowy i lokalizacji. Sytuację dodatkowo komplikuje kwestia uwzględniania farm i turbin w planach zagospodarowania przestrzennego.

 

 

Francuzi zbudują pierwsze pływające farmy wiatrowe

(źródło: chronmyklimat.pl)

Sektor offshore rozwija się w Europie świetnie. Podana przez WindEurope wartość inwestycji w morskie farmy wiatrowe wyniosła (na Starym Kontynencie) w I połowie br. aż 14 mld euro.

 

 

Wiatr zaspokoił 100 proc. zapotrzebowania na energię Szkocji

(źródło: chronmyklimat.pl)

Według WWF Scotland w niedzielę 7 sierpnia farmy wiatrowe działające na terenie Szkocji pokryły w całości zapotrzebowanie na energię tego kraju. Szkocja to jeden z europejskich liderów w produkcji energii odnawialnej. W ubiegłym roku udział OZE w szkockim miksie energetycznym sięgnął 57,4 proc., a rok wcześniej 49,7 proc.

 

Komentarz redakcji:

Nie tylko wielkość udziału energii odnawialnej w szkockim miksie energetycznym budzi uznanie, ale przede wszystkim dynamika tego wzrostu – 7,7 proc. w skali roku (!). Jakże żałośnie w tym kontekście wygląda polityka antywiatrakowa PiSu.

 

 

Energia z farm wiatrowych w USA kosztuje już tylko 0,02 USD/kWh

(źródło: gramwzielone.pl)

Rozwój energetyki wiatrowej w USA i tańsze ceny energii z farm wiatrowych, obok spadku kosztów technologii, to po części także efekt oferowanych na poziomie federalnym ulg podatkowych.

 

 

Przemysł wiatrowy fundamentem brytyjskiej elektorenergetyki

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

W Wielkiej Brytanii powstanie największa morska farma wiatrowa na świecie. Wart sześć miliardów funtów projekt budowy elektrowni Hornsea 2 otrzymał zielone światło od brytyjskiego ministerstwa ds. biznesu - poinformował dziennik "The Times".

 

 

Rząd Hesji podzieli się z gminami dochodami z wiatraków

(źródło: chronmyklimat.pl)

W niemieckim landzie Hesja weszło w życie prawo, na mocy którego gminy mogą dostać 20 proc. dochodów z dzierżawy publicznych gruntów pod farmy wiatrowe.

 

 

Klimat

 

Światowa Organizacja Zdrowia o efektach zmian klimatycznych

(źródło: chronmyklimat.pl)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, iż każdego roku między 2030 a 2050 rokiem, ze względu na zmianę klimatu umierać będzie około 250 tys. ludzi więcej, niż obecnie.

 

 

Rok 2016 będzie prawdopodobnie najcieplejszy w historii pomiarów

(źródło: chronmyklimat.pl)

Specjaliści z NASA ogłosili, że pierwsze półrocze 2016 roku było zdecydowanie cieplejsze, niż najcieplejsze jak dotąd pierwsze 6 miesięcy roku 2015. Temperatura na Ziemi jest o krok od ustanowienia trzeciego pod rząd rekordu wysokości rocznych temperatur.

 

 

Program Partii Demokratycznej w W USA: Mobilizacja dla ochrony klimatu

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

W lipcu 2016 roku Krajowa Konwencja Demokratów przyjęła program partii, który zawiera najmocniejsze oświadczenie przedstawione kiedykolwiek przez główne amerykańskie ugrupowanie, dotyczące naglącej konieczności podjęcia działań na rzecz klimatu.

 

 

Ekologia a sprawiedliwość: o losach trudnego związku

(źródło: pol-int.org/pl)

Ma również (Południe – przyp. redakcji) prawo oskarżać nas, Europejczyków, o głęboką, choć pewnie nie do końca uświadomioną hipokryzję: statystyczny Niemiec, mimo że świadomy zmian klimatycznych, odpowiada za kilkukrotnie wyższą emisje CO2 niż Hindus, produkuje masę odpadów (surowce!) i zajada się mięsem (emisja, zanieczyszczenie środowiska!).

 

 

Julia Michalak: Unijna polityka klimatyczna jest nie do zatrzymania

(źródło: biznesalert.pl)

Polska nie jest hamulcowym zmian w europejskiej polityce klimatycznej, ponieważ nie za bardzo może to robić, szczególnie po zawarciu w ubiegłym roku w Paryżu globalnego porozumienia klimatycznego, które podpisała także Warszawa.

 

 

Czy lobby węglowe cenzuruje TVP?

(źródło: pvfans.pl)

Rozpoczęcie Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio. Jednym z motywów przewodnich części artystycznej otwierającej igrzyska była ekologia i problem globalnego ocieplenia. Chcecie zobaczyć ten motyw w polskiej retransmisji? Cóż, możecie mieć problem.

 

 

Zbigniew Karaczun: Polsce trudno o sojuszników przeciwko ambitnej polityce klimatycznej

(źródło: biznesalert.pl)

Nie widzę dużej szansy na zmianę sposobu podejmowania decyzji, na ten który lansuje polski rząd – mówi w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl prof. Karaczun.

 

 

Perspektywy niskoemisyjnej transformacji w Polsce

(źródło: chronmyklimat.pl)

Na początku obecnej dekady narracja skupiona na kosztach i zagrożeniach redukcji emisji dominowała w polskiej debacie publicznej, brakowało natomiast oceny potencjalnych korzyści z polityki klimatycznej - komentują autorzy artykułu opublikowanego przez redakcję Pol-Int.

 

 

Mieszkańcy Alaski pozbawieni domów - przyczyną zmiany klimatu

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Mieszkańcy miejscowości Shishmaref w amerykańskim stanie Alaska opowiedzieli się w tym tygodniu w referendum za przeniesieniem się w głąb kontynentu ze względu na ocieplanie się klimatu, które sprawia, że zamieszkana przez nich wyspa stopniowo ulega erozji.

 

 

Poziom mórz już rośnie na skutek globalnego ocieplenia

(źródło: portalkomunalny.pl)

Globalne ocieplenie, na które ma wpływ emisja gazów cieplarnianych, już teraz powoduje wzrost poziomu mórz. Naukowcy nie byli świadomi skali problemu, bowiem ich pierwotne wnioski zaburzyła erupcja filipińskiego wulkanu. O nowych ustaleniach czytamy w „Scientific Reports”.

 

 

Torfowiska pod kloszem

(źródło: chronmyklimat.pl)

Globalne ocieplenie może prowadzić do osuszania torfowisk. A jeśli torfowisko wyschnie, węgiel z powietrza nie tylko nie będzie tam magazynowany, ale co gorsza - z osuszonych torfowisk będzie uwalniany do atmosfery. A to z kolei jeszcze bardziej zwiększy efekt cieplarniany i przyspieszy wzrost średniej temperatury na świecie.

 

 

Antarktyczny szelf wciąż pęka. Może uwolnić górę lodową wielkości Denver

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)

Ogromne pęknięcie w jednym z największych szelfów lodowych Antarktyki gwałtownie wzrosło w ostatnich miesiącach, budząc obawy naukowców, że może doprowadzić do destabilizacji całej olbrzymiej struktury – donosi Huffington Post.

 

 

Zmiana klimatu przyczyną wojen?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Klęski żywiołowe zwiększają ryzyko konfliktów zbrojnych w krajach zróżnicowanych etnicznie. Czy tej wybuchowej mieszance można zapobiec?

 

 

Czy czeka nas katastrofa ekologiczna?

(źródło: tokfm.pl)

Jak działalność człowieka wpływa na ekosystem i klimat? Na to pytanie w audycji "Godzina filozofów", w radiu TOK FM, odpowiada dr hab. Wiktor Kotowski.

 

 

Wielka Rafa Koralowa obumiera w zastraszającym tempie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Obecny rok jest wyjątkowo destrukcyjny dla położonej u wybrzeży Australii Wielkiej Rafy Koralowej. Około 90% rafy wybielało, co doprowadziło już do śmierci ponad 1/3 koralowców.

 

 

Przesunięte chmury

(źródło: chronmyklimat.pl)

Najnowsza analiza danych satelitarnych wskazuje, że średnio rzecz biorąc chmury sięgają coraz wyżej i przesuwają się w stronę biegunów. A to, niestety, sprzyja ociepleniu klimatu.

 

 

Globalne ocieplenie wskrzesza prehistoryczne wirusy

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)

Naukowcy odkryli już wirusy wynikające z topnienia warstwy zamarzniętej ziemi, które były uznawane za wymarłe przez dziesiątki tysięcy lat – donosi Mother Nature Network.

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej