×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

10 października 2016
info
 

Newsletter 09/2016

Motto:

 

"Naród, który nie umie istnieć bez cierpienia musi sam sobie je zadawać. Stąd płyną szokujące sadystyczne fantazje (...), a nawet proszę się nie zdziwić - uparte kultywowanie energetyki węglowej, zasnuwającej miasta dymem i grożącej nadchodzącą zapaścią cywilizacyjną."

prof. Maria Janion
List do Kongresu Kultury, 2016

 

 

Energia dla Klimatu, wrzesień 2016

 

W tym numerze m.in. o kolejnej konferencji Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” w sali Kolumnowej Sejmu  pt. "Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski?", poprzedzonej pikietą przed Sejmem, relacja Hanny Schudy ze spotkania w Erkelenz w Niemczech z okazji 10-lecia koalicji „Przyszłość zamiast węgla brunatnego”, o kolejnym kompromitującym "wyskoku" ministra środowiska (!) - że węgiel jest podstawą naszego zrównoważonego rozwoju, o różnych wizjach polityki energetyczno-klimatycznej USA Donalda Trumpa i Hilary Clinton, o decyzji holenderskiego parlamentu - wyłączenia pozostałych w Holandii elektrowni węglowych i o tym, że Chiny i RPA zachorowały na OZE. A także ciekawy artykuł polskiej dyplomatki o niemieckiej transformacji energetycznej, że San Francisco do 2025 roku chce mieć 100 proc. energii z odnawialnych źródeł oraz ogromnym postępie ws. ratyfikacji światowego porozumienia klimatycznego.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski?

(źródło: eko-unia.org.pl)

20.09.2016 w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się doroczne spotkanie-konferencja Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” z udziałem posłów i wiceministrów ochrony środowiska i rolnictwa. Główna część konferencji była poświęcona problemowi: Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski? Zapraszamy do obejrzenia ciekawych i ważnych prezentacji.

 

 

Informacja prasowa Koalicji po konferencji i przyjęta na niej Deklaracja:

(po wyświetleniu kliknij na zielony napis proba.zip)

 

Zdjęcia z pikiety (poprzedzającej konferencję) przed Sejmem, na której wystąpili przedstawiciele antyodkrywkowych społeczności z różnych rejonów Polski:

 

 

Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

Ponad 500 dzieci ze wszystkich szkół znajdujących się na terenie gmin Gubin i Brody (woj. lubuskie) utworzyło na dziedzińcu szkoły w Brodach kształt słońca, pod którym znalazł się transparent z hasłem „Nasze szkoły świecą słońcem”.

 

Komentarz redakcji:

Od kilku już lat Koalicja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" wspiera tamtejsze lokalne społeczności w ich sprzeciwie wobec planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego i elektrowni. Te "szkoły świecące słońcem" są przykładem na "Rozwój TAK" bez odkrywek – oszczędny, czysty, edukacyjny, przyjazny środowisku i mieszkańcom.

 

 

 

ZE PAK czy rzepak? Raport o kosztach zewnętrznych kopalni i elektrowni ZE PAK S.A.

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

Fundacja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” publikuje raport „ZE PAK czy rzepak? - Oddziaływanie społeczne i zdrowotne spółek należących do ZE PAK oraz koszty zewnętrzne planowanych przez ZE PAK kopalni odkrywkowych węgla brunatnego”.

 

 

Zatruty oddech węgla brunatnego

(źródło: facebook.com/EkoUnia)

Lekarka Imgard Emmrich, która pracowała w Guben ponad 40 lat, mówi o skutkach zdrowotnych
działalności kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Ludzie chorują i umierają przedwcześnie.
 

 

Co dalej po węglu brunatnym

(źródło: eko.org.pl)

Relacja Hanny Schudy ze spotkania w Erkelenz w Niemczech z okazji 10-lecia koalicji „Przyszłość zamiast węgla brunatnego”.

 

 

Gigantyczne osuwisko w Kopalni Turów

(źródło: radiowroclaw.pl)

Do groźnego osuwiska ziemi doszło w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Na zwałowisku wewnętrznym lawina błota przykryła przenośniki transportujące nadkład i urobek.

 

 

Czas rezygnować ze starych technologii. Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Turowie sama się zasypuje...

(źródło: eko.org.pl)

Stanowisko Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" w związku z katastrofą (osuwiskiem) w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

 

 

Demonstracja w sprawie nowej odkrywki (materiał z Teleskopu TV Poznań)

(źródło: poznan.tvp.pl)

Dylemat, który zarysował redaktor TV Poznań - która ze szkód przyniesie większe korzyści?

Kilkuset górników z konińskiej kopalni węgla brunatnego chce zgody na uruchomienie odkrywki Ościsłowo, bo dotychczasowe złoża, na których pracują za kilka lat się kończą. Z drugiej strony tego protestu są okoliczni mieszkańcy i ekolodzy, którzy mówią, że kolejna odkrywka w tym regionie będzie ekologiczną katastrofą.

 

 

Pod Prąd – Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, wrzesień 2016

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. kolejny głos mieszkańców i rolników, m.in. z gminy Wierzbinek, oraz ekspertów współpracujących z Koalicją "RT-ON" (m.in. dr hab. Leszek Pazderski i prof. Chmiel) w reportażu TV TRWAM. W programie pokazano negatywne skutki eksploatacji węgla brunatnego w regionie Konina - wyschniętą rzekę Noteć w okolicach Ślesina.

 

 

Łódzkie. Samorządy wspierają projekt kopalni węgla brunatnego w Złoczewie

(źródło: wyborcza.biz)

Wsparcie projektu budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie (łódzkie) jest celem stowarzyszenia samorządów lokalnych, które zawiązało się 22 września na spotkaniu przedstawicieli gmin, miast i powiatów z regionu łódzkiego.

 

Komentarz redakcji:

Z podobnym "brunatnym amokiem" lokalnych polityków i samorządowców mieliśmy wcześniej do czynienia w Lubuskiem. I, na szczęście, dzięki zdecydowanemu oporowi mieszkańców do dziś nic z tego nie wyszło. Teraz wielką dziurę, zniszczenie środowiska, wsi, cmentarzy, kaplic i rolnictwa chcą mieszkańcom okołozłoczewskich gmin zafundować lokalni włodarze. Jak ich "muzealny" pomysł inwestowania w najbrudniejszą technologie ma się do innowacyjnej, zrównoważonej gospodarki – planu Morawieckiego?

 

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

PILNE: Tesla w tarapatach. Polskie spółki pokazały pierwszy rodzinny samochód na węgiel

(źródło: aszdziennik.pl)

Auto kompatybilne jest tylko z polskim paliwem- zresztą coraz mniej dostępnym - koksem.

 

 

Spadek inwestycji w energetyce wzmacniany kagańcową ustawą o OZE

(źródło: grzegorzwisniewski.innpoland.pl)

Ministerstwo Energii w efekcie odroczenia wejścia w życie ustawy o OZE, a potem jej „kagańcowej” nowelizacji z czerwca 2016 roku promującej m.in. „bezinwestycyjne” współspalanie biomasy z węglem zatrzymało dobrze zapowiadające się inwestycje w energetyce odnawialnej.

 

 

Krynica 2016. Priorytet rządu: zyski dla energetyki węglowej

(źródło: m.wyborcza.biz)

W tej sytuacji wyzwaniem jest zapewnienie rentownej produkcji prądu ze źródeł konwencjonalnych.... Rentowność nowych bloków energetycznych (np. tych budowanych w Opolu czy Kozienicach) jest zapewniona przy cenach hurtowych na poziomie 240-250 zł za megawatogodzinę. Obecnie średnia cena wynosi 180 zł i nic nie wskazuje na to, by miała rosnąć.

 

Komentarz redakcji:

Ładnie się bawimy, na koszt podatnika smiley

Już dziś wiemy, że produkcja prądu z nowych i nowoczesnych bloków bedzie deficytowa. Rząd nie ma innych pomysłów na wydatki, jak subwencjonowanie brudnego klimatycznie, środowiskowo i zdrowotnie węgla. Sami górnicy chyba już rozumieją, że to absurd, który się musi skończyć z dużym hukiem...
 

 

Minister środowiska: węgiel podstawą rozwoju Polski

(źródło: gramwzielone.pl)

– Polska to kraj zasobny w bogactwa energetyczne, a bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o własne zasoby surowcowe, a więc węgiel kamienny i węgiel brunatny, jest podstawą bytu ekonomicznego i zrównoważonego rozwoju – PAP cytuje list polskiego ministra do ministrów środowiska krajów UE.

 

Komentarz redakcji:

Minister środowiska!? Co za wstyd! Polskie środowisko i obywatele naprawdę zasługują na ministra, który nie będzie nas ośmieszał. To powtarzanie mitów o zasobach węgla, który tymczasem jest głęboko w ziemi i od lat za drogi. Więc te własne surowce to bajka, o którą powinien spytać podległego mu Głównego Geologa Kraju.

 

 

Energetyka najsłabszym ogniwem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

(źródło: reo.pl)

Obszar „Energia”w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” nie spełnia pokładanych w nim nadziei i oczekiwań, a Ministerstwo Energii koncentruje się niemal wyłącznie na wytwarzaniu paliw i energii w spółkach skarbu państwa, a gubi z oczu najbardziej innowacyjny przemysł przetwórczy zielonej gospodarki – ocenia Instytut Energetyki Odnawialnej.

 

 

PGE szykuje się na rewolucję energetyczną

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Nowa strategia Polskiej Grupy Energetycznej to reakcja na szybko zachodzące zmiany na rynku energii elektrycznej. Ma pomóc spółce przetrwać i rozwijać się w nowych obszarach. Sukces PGE zależeć będzie od tego, czy spółka będzie w stanie realizować ambitne plany i na co pozwoli jej właściciel.

 

Pytanie redakcji:

Czy jest nadzieja, że największy polski koncern energetyczny zaczyna myśleć jak zachodnie branżowe koncerny?

 

 

Obietnica wyborcza musi poczekać. Nie ma nowych miejsc pracy w górnictwie

(źródło: parlamentarny.pl)

- Obecnie nie ma nowych miejsc pracy w górnictwie, ale górnicy, którzy zechcą pozostać w branży, będą mieć swoje miejsca pracy - mówił w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

 

 

Tchórzewski: na przełomie roku decyzje o budowie elektrowni w technologii czystego węgla

(źródło: cire.pl)

Na przełomie roku zapadną decyzje o budowie dwóch elektrowni węglowych w Polsce w najbardziej nowoczesnej technologii na świecie - w technologii czystego węgla. Jedna z nich mogłaby powstać w elektrowni Dolna Odra - powiedział w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

 

Komentarz redakcji:

Nie ma czystego węgla, bo technologia jego spalania, nawet zgazowania, to nie technologia anihilacji i wrzucenia emisji do "czarnej dziury"! O tym także (poniżej) w Polskim Radiu 24 mówi dr Andrzej Kassenberg.

 

 

Świat stawia na energetykę odnawialną. Polska trzyma się węgla

(źródło: polskieradio.pl)

O braku przyszłości energetyki węglowej mówi w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju w rozmowie z red. Robertem Lidke (Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia).

 

 

Czy wg Nowoczesnej Polska węglem stoi?

(źródło: tokfm.pl)

Poseł Michał Stasiński – członek sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju w radiu TOK FM o polskiej gospodarce, energetyce i węglu.

 

 

Francuski EDF jak Henryk Walezy

(źródło: nettg.pl)

Pozbywając się swoich węglowych aktywów nad Wisłą, EDF chce przenieść pozyskane środki do swoich atomowych projektów we Francji i Wielkiej Brytanii.

 

 

Plan dla Śląska: energetyki dużo, górnictwa mało

(źródło: energetyka.wnp.pl)

W Katowicach 14 września br. przyjęto "Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego" zwane w skrócie planem dla Śląska. W dokumencie bardzo dużo miejsca poświęcono znaczeniu energetyki i jej rozwojowi, bardzo niewiele miejsca znalazło się natomiast dla górnictwa.

 

 

Szykuje się duża inwestycja! W jednym miejscu ma powstać kopalnia i elektrownia

(źródło: rybnik.com.pl)

Wydobycie węgla, produkcja energii elektrycznej i cieplnej – wszystko to ma mieścić się w kompleksie energetyczno-wydobywczym jaki powstanie tuż przy rybnickiej elektrowni. Spółka Bapro chce zainwestować w Rybniku 8 miliardów złotych, by stworzyć zakład pracy dla 3 tys. osób!

 

Komentarz redakcji:

To gruszki na wierzbie. Inwestycja za 8 mld PLN ma być zrealizowana przez spółkę z kapitałem zakładowym 10 tys. zł?! I jak to się ma do info powyżej – planu dla Śląska? Widać, że wicepremier ds. rozwoju swoje, ale lobby węglowo-energetyczne nic sobie z tego nie robi i ciągnie w swoją stronę.

 

 

Szydło obiecała wyborcom elektrownię w Ostrołęce. I zbudują

(źródło: wyborcza.biz)

Koncerny Enea i Energa zrzucą się na nową siłownię w Ostrołęce. Podpisały też z Polską Grupą Górniczą list intencyjny na dostawy węgla nawet na 40 lat. To z grubsza tyle, ile wynosi żywot elektrowni węglowej.

 

Komentarz redakcji:

Jak w dowcipie o I sekretarzu PZPR, który mówi: - Zbudujemy wam most, - Ale towarzyszu, tu nie ma rzeki? - To rzekę też postawimy.

 

 

Karolina Baca-Pogorzelska: Duszenie kury znoszącej złote jaja

(źródło: m.interia.pl)

Skoro więc PGG będzie chciała na węglu zarabiać, a Energa będzie go chciała jednak ze Śląska wozić do Ostrołęki, to nawet nie chcę myśleć, ile będzie kosztowała megawatogodzina energii z nowego bloku, którego sama budowa ma kosztować 6 mld zł.

 

Komentarz redakcji:

To ekonomiczny absurd. Przecież nikt nie wie ile będzie kosztował węgiel za 30-40 lat! A najprawdopodobniej w tym czasie energetyka odnawialna całkowicie wyprze z rynku paliwa kopalne jako nieopłacalne. Może więc już teraz patronat nad tą budową "jako muzeum" powinien objąć Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Sobotka: nie otrzymaliśmy potrzebnych dokumentów ws. kopalni Turów

(źródło: energetyka24.com)


19.09.2016 czeski premier Bohuslav Sobotka oświadczył, że jego kraj nie otrzymał z Polski wszystkich żądanych dokumentów w sprawie rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów,

która miałaby zagrażać zaopatrzeniu w wodę przygranicznych czeskich miejscowości.

 

 

Regiony Polski Wschodniej potrzebują coraz więcej energii. Skąd ją brać?

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Większość województw Polski Wschodniej charakteryzuje duża nadwyżka zużycia energii elektrycznej nad jej lokalną produkcją, a zapotrzebowanie na energię w tej części Polski wyraźnie rośnie.

 

 

Zatrzymać import węgla do Polski!

(źródło: wnp.pl)

W trakcie debaty w Senacie 21 września, na temat nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zaznaczył, że resorty energii i środowiska mają problem z taką konstrukcją przepisu w tej sprawie, żeby nie zakwestionował go Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Europejska.
 

 

Czy energetyka w Polsce obejdzie się bez zagranicznych inwestorów?

(źródło: reo.pl)

Rząd dąży do uzyskania niemal 100 proc. udziału spółek skarbu państwa w sektorze. Bezpieczeństwo energetyczne, które dzięki temu mamy zyskać, może okazać się iluzoryczne.

 

Komentarz redakcji:

Im więcej rządu w tym sektorze, tym więcej nieefektywnych decyzji, schlebiania górniczemu lobby i droższej energii, za którą zapłacimy. Tak jest już i tak będzie.

 

 

KE zatwierdziła pomoc publiczną dla kogeneracji w Polsce

(źródło: chronmyklimat.pl)

Komisja Europejska stwierdziła, że polski plan wspierania kogeneracji ciepła i energii elektrycznej stanowi co prawda pomoc państwa, ale jest to zgodne z unijnym prawem.

 

 

Zagadkowe ograniczenie prądu w Polsce. 1200 firm czeka na karę

(źródło: wyborcza.biz)

1200 firm może zapłacić kary za nieograniczenie poboru prądu w trakcie ubiegłorocznych upałów. Raport, który daje odpowiedź czy takie ograniczenia w ogóle były potrzebne, pozostaje tajny.

 

 

KE wzywa Polskę do wdrożenia dyrektywy o efektywności energetycznej

(źródło: energetyka24.com)

Komisja Europejska ponownie wezwała Polskę do pełnego wdrożenia przepisów o efektywności energetycznej, które nakładają na państwa członkowskie UE obowiązek osiągnięcia do 2020 r. określonego poziomu oszczędności energii.

 

 

Australijczycy chcą uruchomić nową kopalnię węgla w Polsce

(źródło: biznes.onet.pl)

Balamara, australijska grupa kapitałowa, chce uruchomić w okolicach Nowej Rudy (dolnośląskie) kopalnię węgla koksującego. Obecnie dobiegają końca prace zmierzające do udokumentowania znajdujących się tam złóż węgla.

 

Komentarz Krzysztofa Jędrzejewskiego z Koalicji Klimatycznej:

Po co wozić węgiel z Australii do Polski - lepiej jak Australijczycy otworzą nową kopalnię u nas :)

 

 

Trump vs Clinton. Co powiedzieli o energii?

(źródło: gramwzielone.pl)

Biały Dom, którym od dwóch prezydenckich kadencji kieruje Barack Obama, obrał w polityce energetycznej jednoznaczny kierunek - rozwoju odnawialnych źródeł energii. Amerykańska administracja może jednak obrać w tym zakresie odwrotny kurs, jeśli kolejnym prezydentem USA zostanie Donald Trump.

 

 

Więcej o polityce energetyczno-klimatycznej USA i jej całkowicie odmiennej wizji w programach Hilary Clinton i Donalda Trumpa w ciekawej analizie: "Polityka energetyczna USA – co dalej?"

 

 

Indie stawiają na węgiel, ale są problemy

(źródło: wnp.pl)

(...) rosnące wydobycie ma bardzo negatywne konsekwencje. Oprócz zniszczenia środowiska naturalnego pojawia się zjawisko określane jako kwaśne deszcze. Coraz liczniejsze są niepokoje społeczne, bo kopalnie wkraczają także na tereny uprawne.

 

 

Holandia: parlament za wyłączeniem elektrowni węglowych

(źródło: gramwzielone.pl)

Holenderscy posłowie opowiedzieli się za wyłączeniem pozostałych elektrowni węglowych, które jeszcze działają w Holandii.

 

 

Atom

 

Wielka Brytania podpisała kontrakt na budowę Hinkley Point

(źródło: biznesalert.pl)

Jak poinformował na swoich stronach internetowych rząd Wielkiej Brytanii, 29 września doszło do podpisania historycznej umowy z francuskim EDF na rozbudowę elektrowni jądrowej Hinkley Point.

 

 

Polska wolna od odpadów nuklearnych

(źródło: alexjones.pl)

Polska jest 31 krajem, który stał się wolnym od HEU (Highly Enriched Uranium), co oznacza zakończenie operacji trwającej dziesięć lat, mającej na celu usuniecie ponad 700 kilogramów wzbogaconego uranu z Polski.

 

 

i wypowiedź Radosława Gawlika z EKO-UNII w TVN24 (od 1:29):

 

 

KE daje zielone światło budowie rosyjskiej elektrowni jądrowej na Węgrzech

(źródło: biznesalert.pl)

Komisja Europejska zakończyła swoje dochodzenie w sprawie projektu elektrowni jądrowej Paks na Węgrzech, który jest realizowany z udziałem Rosji.

 

 

Ruszyła budowa dwóch bloków w elektrowni atomowej Buszehr

(źródło: wnp.pl)

Rozpoczęła się budowa dwóch nowych bloków w irańskiej elektrowni atomowej Buszehr. Docelowo w zakładzie ma pracować aż pięć bloków, każdy o mocy 1000 MW.

 

 

Niska emisja

 

WSA oddala skargę na krakowską uchwałę antysmogową

(źródło: krakowskialarmsmogowy.pl)

Przeciwnicy walki ze smogiem w Krakowie ponoszą porażkę. Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał uchwałę antysmogową dla Krakowa, przegłosowaną przez Sejmik Wojewódzki 16 stycznia 2016 r. W opinii WSA zapisy uchwały są zgodne z Konstytucją, a prawo do życia i zdrowia jest nadrzędne. To doskonała wiadomość dla mieszkańców Krakowa – jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

 

 

O antysmogowych przepisach na Forum Ekonomicznym w Krynicy

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Czy doczekamy się antysmogowych regulacji na poziomie krajowym? Czy rząd określi wymogi emisyjne dla kotłów na węgiel i drewno? Czy Ministerstwo Energii wprowadzi w końcu przepisy regulujące jakość sprzedawanego węgla? Kiedy w Polsce powstanie strategia poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych?

 

 

Wrocław ogranicza emisje

(źródło: chronmyklimat.pl)

Podczas debaty pt. "Budowa gospodarki niskoemisyjnej – praktyka na poziomie lokalnym w Polsce i w Niemczech", która odbyła się 27 września, zaprezentowano dobre praktyki Wrocławia oraz jego miasta partnerskiego Wiesbaden.

 

 

Czeska Praga pozwana za brudne powietrze

(źródło: chronmyklimat.pl)

ClientEarth wraz z lokalnymi partnerami wytoczył 26 września sprawę czeskiej Pradze o łamanie limitów zanieczyszczenia powietrza wyznaczonych przez Unię Europejską.

 

 

Smog dotarł do mózgu – najnowsze badania naukowców z Lancaster

(źródło: healpolska.pl)

Naukowcy opisują wyniki swojego doświadczenia jako szokujące i podkreślają, że po raz pierwszy udało się zidentyfikować cząsteczki będące składnikami zanieczyszczeń środowiska w ludzkim mózgu.

 

 

Raport WHO „Globalne obciążenie chorobami” – chrońmy środowisko dla zdrowia

(źródło: healpolska.pl)

W samej tylko Europie roczne koszty związane z przedwczesnymi zgonami i chorobami powstałymi na skutek zanieczyszczeń powietrza ocenia się na 1,5 biliona dolarów.

 

 

Co dalej z zanieczyszczonym powietrzem w Polsce? - dyskusja w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

 

W kolejnej audycji z cyklu "Energia dla Klimatu" z Andrzejem Gułą, liderem Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS), o historii powstania KAS, rozwoju ruchu antysmogowego i fatalnym polskim powietrzu dyskutują prowadzący audycję red. Ewa Podolska oraz Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, partia Zieloni.

 

 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ochrony powietrza i zdrowia obywateli

(źródło: eko-unia.org.pl)

Interpelację złożyła poseł Mirosława Stachowiak-Różecka. Została opracowana wspólnie z przedstawicielami Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz była przedmiotem licznych dyskusji.

 

 

Odpowiedział na interpelację podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz:

 

 

Krakowski Alarm Smogowy - "Zakręć smog"!

(źródło: facebook.com/KrakowskiAlarmSmogowy)

Krakowski Alarm Smogowy rozpoczął akcję edukacyjną w krakowskich liceach pn. "Zakręć smog"! Zobaczcie koniecznie ich filmik edukacyjny - obiecujemy, że nie powieje nudą!

 

 

Kraków: Od października kontrole palenisk

(źródło: reo.pl)

Od 1 października strażnicy miejscy w Krakowie zaczną kontrole palenisk – podał Marcin Warszawski ze Straży Miejskiej. W poprzednim sezonie grzewczym obecność substancji zabronionych stwierdzono w 477 piecach.

 

 

Przygotowują uchwałę antysmogową dla całej Małopolski

(źródło: krakow.wyborcza.pl)

Tylko nowoczesne kotły i zakaz stosowania odpadów węglowych - władze województwa chcą wprowadzić uchwałę antysmogową dla całej Małopolski. Na wymianę przestarzałych pieców mieszkańcy mają mieć czas do 2023 roku.

 

 

Palenie śmieci to oszczędność wyłącznie pozorna

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Kiedyś ludzie chodzili po chrust do lasu, teraz do śmietnika po śmieci, żeby wybrać te, które są bardziej „kalorycznym paliwem” – przyznaje Gabriela Gibas-Psuturi, która już kilka lat temu wypowiedziała wojnę miejscowym trucicielom atmosfery w Żywcu.

 

 

Śląskie: ponad 1,5 tys. wniosków na rzecz ograniczenia niskiej emisji

(źródło: wiadomosci.onet.pl)


Ponad 1,5 tys. wniosków złożyli mieszkańcy woj. śląskiego w ramach pilotażowego programu o dofinansowanie inwestycji ograniczających tzw. niską emisję. Dzięki łącznej dotacji w wysokości 4,2 mln zł z terenu województwa ma m.in. zniknąć 750 starych kotłów, zwanych "kopciuchami".
 

 

Kraków znów zachęci do wymiany pieców

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

12 września ruszył kolejny etap kampanii „Tak! Dla czystego powietrza”. Akcja potrwa do 16 października, a w jej trakcie 20 ankieterów odwiedzi ponad 6 tys. gospodarstw domowych, zlokalizowanych na terenie Starego Miasta, Dębnik, Kazimierza, Starych Grzegórzek i Starego Podgórza.

 

 

Toruń: WFOŚiGW rozpoczął nabór wniosków na OZE w domu

(źródło: reo.pl)

Celem programu EKODOM jest ograniczenie lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery poprzez oszczędność zużycia ciepła w wyniku termomodernizacji budynków oraz poprzez zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł.

 

 

Żyjesz w mieście pełnym smogu? Twój mózg szybciej się zestarzeje

(źródło: zdrowie.senior.pl)

Nie mamy dobrych informacji dla mieszkańców Krakowa, Katowic, czy innych miast, w których wysoki jest poziom smogu. Zanieczyszczenie powietrza sprawia, że syzbciej starzeje się mózg i serce.

 

 

Smog nie tylko w Krakowie – nowe badania jakości powietrza w Krakowie i na Śląsku

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej* wykonali dla Krakowskiego Alarmu Smogowego nowatorskie badania stanu powietrza w obrębie Krakowa i jego okolic, Podhala oraz Górnego Śląska. Wyniki badań potwierdzają, że skala zanieczyszczenia powietrza pyłem w badanych obszarach jest ogromna i dotyczy również mniejszych miejscowości.

 

 

Pył nadal nad Kaliszem. Pomóc może zmiana pogody

(źródło: faktykaliskie.pl)


Stacja pomiarowa na Dobrzecu nadal odnotowuje przekroczenie w powietrzu dopuszczalnego poziomu groźnego dla zdrowia pyłu PM10. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego liczy na zmianę pogody i deszcz, który oczyści powietrze. Póki co apeluje, aby osoby starsze, chore i dzieci ograniczyły przebywanie na dworze.

 


Gigantyczne osuwisko w Kopalni Turów

(źródło: kontakt24.tvn24.pl)

Kopalnia Turów wstrzymała sprzedaż węgla odbiorcom indywidualnym. Nie są zagrożone dostawy dla elektrowni.

 

Komentarz redakcji:

Już wiemy, kto generuje czad poprzez spalanie węgla brunatnego w nieprzystosowanych paleniskach domowych. Chwila oddechu z powodu zasypania części kopalni.

 

 


Renault-Nissan liderem sprzedaży samochodów bezemisyjnych

(źródło: reo.pl)

Sojusz Renault-Nissan poinformował, że od grudnia 2010 roku, czyli od wprowadzenia na rynek modelu Nissan Leaf, sprzedał 350 tys. samochodów elektrycznych. Tym samym zyskał pozycję światowego lidera w sprzedaży pojazdów bezemisyjnych.

 

 

Łupki

 

Amerykańskie koncerny zwiększają wydobycie ropy z łupków. Celują w Europę

(źródło: rp.pl)

Według danych Baker Hugher na 9 września od maja liczba miejsc, skąd wydobywana jest ropa zwiększyła się w USA o jedną trzecią i wynosi 414.

 

 

Chińskie łupki na celowniku BP

(źródło: polskielupki.pl)

BP ogłosiło, że podpisał drugą umowę z China National Petroleum Corporation (CNPC) na poszukiwanie gazu łupkowego. Umowa obejmuje obszar około 1000 kilometrów kwadratowych w Rong Chang Bei w basenie syczuańskim.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

Ponad połowa obywateli UE może produkować energię

(źródło: gramwzielone.pl)

Organizacje, które zleciły wykonanie raportu, podkreślają konieczność zapewnienia pro-prosumenckich regulacji w ramach unii energetycznej, wpisując je do nowej wersji unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii.

 

Komentarz redakcji:

Polskim władzom taki unijny "kop" bardzo by się przydał i znacząco ułatwił obywatelom rozwój odnawialnej, rozproszonej energetyki.

 

 

Jak wybrnąć z finansowych problemów na rynku OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Postanowiliśmy przyjrzeć się losom systemu wsparcia dla OZE w Polsce w ostatnich latach i zestawić je ze skutkami, jakie odczuwają dziś uczestnicy rynku. Zrozumienie tego, co faktycznie się stało, pozwoli wszystkim stronom znaleźć najlepsze wyjście z obecnej trudnej sytuacji.

 

próba diagnozy, cz. I:

 

próba diagnozy, cz. II:

 

Chiny zachorowały na OZE

(źródło: eko.org.pl)

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze. Rok 2016 będzie trzecim z rzędu, w którym udział węgla w miksie spada, a OZE wzrasta.

 

 

Szwecja realizuje swój ambitny plan OZE

(źródło: reo.pl)

Szwedzi już w ubiegłym roku zapowiadali, że chcą być pierwszym na świecie państwem całkowicie niezależnym od paliw kopalnych. Są na dobrej drodze - udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto w 2014 roku wynosił aż 52,6 proc. Warto podkreślić, że cel OZE na 2020 rok wynosił w tym kraju 49 proc.

 

 

Odnawialne RPA

(źródło: swiatoze.pl)

Mimo obecnie wielkiego udziału paliw kopalnych na tamtejszym rynku, odnawialna rewolucja w RPA trwa w najlepsze. Dużą rolę w niej odgrywa świetna polityka rządu, który zamierza całkowicie przebudować tamtejszy przemysł pozyskiwania energii, bardzo mocno wspierając tańsze, odnawialne źródła.

 

Komentarz redakcji:

Nasi kopalni politycy winni tam pojechać po inspiracje, jak transformować naszą gospodarkę. To byłyby lepiej wydane pieniądze od dotowania deficytowego górnictwa.

 

 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: 313 mld dolarów inwestycji w OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

W skali globalnej na inwestycje w sektorze wytwarzania energii wydano 420 mld USD, a udział OZE w tej wartości wyniósł 70 proc.

 

 

W świecie komputerów zostaniemy skansenem maszyn do pisania

(źródło: reo.pl)

Wicepremier Morawiecki: „Technologia OZE tak szybko tanieje, że nie ma sensu w nią teraz inwestować – wstrzymajmy się z tym jeszcze kilka kolejnych lat”. Czy to dobre podejście? - pyta i opowiada pisarz i naukowiec Marcin Popkiewicz.
 

 

Microsoft przyjął cel w zakresie energii odnawialnej

(źródło: gramwzielone.pl)

Udział OZE w energii konsumowanej przez centra serwerowe Microsoftu ma wzrosnąć do 2018 r. do 50 proc., a następnie do 60 proc. do roku 2020. Inne amerykańskie firmy z sektora technologicznego przyjęły podobne lub jeszcze ambitniejsze cele w zakresie energii odnawialnej.

 

 

Spadek inwestycji w energetyce wzmacniany kagańcową ustawą o OZE

(źródło: odnawialny.blogspot.com)

Jest to o tyle groźne, że realne inwestycje w każdej branży przemysłowej łatwo jest zatrzymać, ale znacznie trudniej jest ponownie je pobudzić.

 

 

Branża OZE apeluje o pomoc do premier Szydło

(źródło: reo.pl)

Politycy kolejnych partii rządzących wydają się nie rozumieć potrzeby rozwoju czystej energetyki opartej na rodzimych zasobach odnawialnych i wbrew woli większości Polaków odwracają się od światowych trendów, upierając się jednocześnie przy ratowaniu energetyki rodem z poprzedniego wieku - uważa Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej (PIGEOR).

 

 

Prof. Zbigniew Karaczun z SGGW – OZE może być kołem zamachowym gospodarki

(źródło: rynekinfrastruktury.pl)

Wypowiedź prof. Zbigniewa Karaczuna z SGGW, także eksperta Koalicji Klimatycznej, m.in. o polskiej energetyce i OZE w kontekście rolnictwa i terenów wiejskich.

 


Brakuje chęci, by rozwiązać problemy sektora OZE

(źródło: reo.pl)

O tym, czy możliwy jest dialog rządu z branżą OZE i jak przedsiębiorcy odbierają działania rządu wobec sektora energetyki odnawialnej - rozmowa z Wojciechem Cetnarskim, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

 

 

Banki krytycznie o pomyśle obniżenia poziomu obowiązkowego zakupu energii z OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Obniżenie w 2017 r. poziomu obowiązkowego zakupu energii z OZE nie może być zaakceptowane przez środowisko bankowe – ocenił Bank Ochrony Środowiska w uwagach do projektów rozporządzeń do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

 

 

Klastry głównym elementem kolejnej nowelizacji ustawy o OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Wiadomo, że w tej nowelizacji resort energii chce się skupić nad dopracowaniem koncepcji klastrów i spółdzielni energetycznych.

 

 

W Sejmie o magazynach energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Krzysztof Kochanowski, prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii (PIME), ocenił, że „kończy się czas XIX-wiecznego postrzegania energetyki, czyli wielkich skupisk, wielkich elektrowni, które zasilają nasz system" i że "zmierzamy do mobilności, minimalizowania kosztów zasobów energetyki”.

 

 

Pierwszy w Polsce przemysłowy magazyn energii

(źródło: gramwzielone.pl)

– Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z najważniejszych zagadnień innowacyjnych na świecie w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego – mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA.

 

Komentarz redakcji:

A na świecie są już tysiące, jeśli nie miliony magazynów energii. Czas nadrabiać stracony czas.

 

 

Jak uwolnić potencjał efektywności energetycznej?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Na budynki przypada około 40 proc. światowego zużycia energii, są one też największym miejskim źródłem emisji zanieczyszczeń i wymagają pilnych działań zaradczych - ocenili uczestnicy panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

 

 

Efektywność energetyczna może o połowę obniżyć koszty małych i średnich przedsiębiorstw

(źródło: reo.pl)

W branżach hotelarskiej, gastronomii i handlu sektora MŚP koszty zużycia energii mogą stanowić nawet 50 proc. wszystkich kosztów. Można je zmniejszyć nawet o połowę, poprawiając efektywność energetyczną - przekonują eksperci.

 

 

Energiewende – konsensus społeczny, a nie fanaberia

(źródło: cse.ibngr.pl)

Niemcy nie zamierzają zmieniać azymutu swojej transformacji energetycznej. Wręcz przeciwnie – w nadchodzących latach ma ona nabrać jeszcze większego rozpędu oraz rozprzestrzenić się na państwa sąsiednie.

 

Komentarz redakcji:

Rzeczowy i klarowny artykuł p.Iwony Jakuszko-Dudki (polskiej dyplomatki w Ambasadzie RP w Berlinie) o niemieckiej transformacji energetycznej. Krzepiące, a i pomarzyć można - żeby tak u nas...

 

 

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce i Niemczech

(źródło: pkeom.pl)

Udział energii generowanej z OZE w Niemczech wynosi już blisko 30%, a w Polsce nadal mamy niewiele ponad 10%. Z czego to wynika? Zobaczcie, jak na przestrzeni kilkunastu lat zmieniało się prawo odnośnie odnawialnych źródeł energii w obu krajach.

 

 

Ta inwestycja to zapowiedź nowej ery w europejskiej energetyce

(źródło: gramwzielone.pl)

Europejski sektor energetyczny wchodzi w fazę wielkich zmian. Maleje znaczenie tradycyjnej energetyki opartej na konwencjonalnych elektrowniach, a jednocześnie rośnie znaczenie energetyki opartej na źródłach odnawialnych, której możliwości zwiększy forsowana przez Unię Europejską budowa transgranicznych sieci przesyłowych.

 

 

Pierwszy Powerpack Tesli zainstalowany w Europie

(źródło: gramwzielone.pl)

W Wielkiej Brytanii zainstalowano pierwszy na Starym Kontynencie przemysłowy magazyn energii Tesli o nazwie Powerpack, który będzie gromadzić energię produkowaną na farmie fotowoltaicznej położonej w południowo-wschodniej części kraju.

 

 

PolarSol zwycięzcą konkursu KICkoff

(źródło: chronmyklimat.pl)

Rozwiązanie, które zaprezentował Estończyk Dabrel Prits reprezentujący firmę PolarSol, pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków poprzez wykorzystanie energii słonecznej, pompy cieplnej oraz opatentowanego wymiennika ciepła.

 

 

Nikola Motor Company – amerykańska firma proponująca elektryczne ciężarówki!

(źródło: swiatoze.pl)

Nikola Motor Company ma w planie zaprezentować elektryczną ciężarówkę Nikola One. Prezentacja ma mieć miejsce w Salt Lake City, 2 grudnia.

 

 

Słońce

 

Nagrody ONZ "Momentum for Change" głównie dla projektów PV

(źródło: gramwzielone.pl)

Projekt, który otrzymał nagrodę "Momentum for Change" i który zyskał dotąd niewątpliwie największy rozgłos, to opracowana przez Google aplikacja Sunroof, która umożliwi właścicielom domów i firm ocenienie, ile energii mogą produkować umieszczone na ich dachu panele fotowoltaiczne, i która pomoże im w dobraniu optymalnej instalacji fotowoltaicznej.

 

 

San Francisco wprowadza obowiązek montażu fotowoltaiki

(źródło: gramwzielone.pl)

Celem San Francisco jest zwiększenie do 2025 roku udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym do 100 proc.

 

Komentarz redakcji:

Tempo w jakim słoneczna i odnawialna "zaraza" szerzy się także w wielu innych regionach USA budzi podziw i zazdrość.

 

 

Islandia: ta inwestycja może odmienić przemysł fotowoltaiczny

(źródło: chronmyklimat.pl)

Na Islandii ma powstać ogromna fabryka krzemu przeznaczonego do zastosowania w modułach fotowoltaicznych.

 

 

PKP chcą montować panele PV na ekranach akustycznych

(źródło: reo.pl)

Jak uzasadnia spółka, jest to szansa na dodatkowe źródła energii do oświetlenia przejść pod torami lub zasilania urządzeń.

 

 

Największa na świecie farma fotowoltaiczna powstała w Indiach

(źródło: gramwzielone.pl)

W Indiach uruchomiono ogromną farmę fotowoltaiczną o mocy 648 MW. To największa tego typu inwestycja na świecie. Kosztowała około 679 mln USD (45,5 mld INR).

 

 

Tak też można wykorzystać energię słoneczną

(źródło: gramwzielone.pl)

W okolicach Lidzbarka Warmińskiego zrealizowano testowy odcinek ścieżki rowerowej, która nocą oddaje nagromadzone światło słoneczne i świeci w ciemności.

 

 

Wiatr

 

Wiatraki w odwrocie. Rząd obcina wsparcie, firmy zwijają interes

(źródło: tvn24bis.pl)

Państwowe spółki spisują farmy wiatrowe na straty, a przedsiębiorcy tną miejsca pracy i myślą o wycofaniu się z Polski. Bo takie inwestycje nie mogą już liczyć na państwowe wsparcie. Do końca przyszłego roku pracę może stracić ok. 4 tys. osób.

 

 

Co z offshore w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju?

(źródło: gramwzielone.pl)

O wpisanie do rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego upomniała się Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej.

 

 

Morska energetyka wiatrowa przysłuży się polskiej gospodarce

(źródło: chronmyklimat.pl)

77 tys. nowych miejsc pracy do 2030 r. i wzrost PKB o 60 mld zł to możliwe korzyści z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – wynika z raportu McKinsey & Company.

 

 

Ustawa odległościowa: Zachodniopomorscy radni apelują o zmiany w prawie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Radni zachodniopomorscy apelują do rządu o nowelizację ustawy odległościowej. Chcą kompromisu pomiędzy rozwiązaniami chroniącymi obywateli i tymi wspierającymi działania przedsiębiorców i mieszkańców.

 

 

Stowarzyszenie małej energii wiatrowej o klastrach energetycznych

(źródło: swiatoze.pl)

Klastry są szansą na równouprawnienie małych i średnich przedsiębiorstw z wielkimi inwestorami i prosumentami – uważa Kamil Szydłowski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej.

 

 

Crowdfunding dla energii z wiatru

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki Produkcja energii z wiatru jest coraz bardziej popularna w Polsce. Moc zainstalowanych elektrowni wiatrowych zwiększa się z roku na rok. W 2005 roku wyniosła 83 MW, natomiast w 2016 roku już 5660 MW.

 

 

Gigantyczne turbiny wiatrowe staną u wybrzeży Danii

(źródło: gramwzielone.pl)

Wrażenia nie robi łączny potencjał planowanych elektrowni wiatrowych, jednak warta uwagi – zwłaszcza w kontekście ograniczania kosztów morskiej energetyki wiatrowej – jest ich jednostkowa moc.

 

 

Najsilniejsza turbina świata. Czy morską energetykę wiatrową czeka tylko rozkwit?

(źródło: swiatoze.pl)

Trwają pracę nad 10MW turbiną. Budowane farmy offshore często mają moc wyższą niż atomowe – wszystko więc wskazuje na to, że morską energetykę wiatrową czeka świetlana przyszłość.

 

 

Japonia testuje pływające turbiny wiatrowe. Konkurencja dla Europy?

(źródło: gospodarkamorska.pl)

Japonia dołączyła do walki o rynek pływających farm wiatrowych, na którym dominują firmy z Europy, takie jak portugalski EDP i norweski Statoil. Mitsubishi Heavy Industries oraz Hitachi rzucają im wyzwanie.

 

 

Nowy system magazynowania energii - wielka nadzieja dla wiatraków!

(źródło: swiatoze.pl)

Wykorzystanie tego wynalazku ma być rentowne w parudziesięciu elektrowniach wiatrowych, umiejscowionych na morzu śródziemnym oraz wybrzeżach USA i Japonii. Wzmocni to w tych krajach jeszcze bardziej rolę wiatru jako źródła energii.

 

 

Przenośna mikroturbina wiatrowa

(źródło: ThisIsBrainy)

Idealna na wypad w góry (i nie obejmuje jej ustawa odległościowa).

 

 

Klimat

 

Kraje UE dają zgodę na ratyfikację umowy klimatycznej

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Unijni ministrowie środowiska dali zielone światło dla szybkiej ratyfikacji światowego porozumienia klimatycznego. Polskie interesy zostały zabezpieczone - mówił szef resortu środowiska Jan Szyszko, wskazując, że nasz kraj nie zrezygnuje z węgla.

 

 

Chiny i USA ratyfikowały porozumienie klimatyczne z Paryża. To historyczny alians

(źródło: wyborcza.pl)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon pochwalił Obamę za, jak to nazwał, "inspirujące przywództwo". Powiedział też, że Obama i prezydent Chin Xi Jinping są politykami "dalekowzrocznymi, odważnymi i ambitnymi".

 

Komentarz redakcji:

To ważny moment w historii Ziemi. Może jest jeszcze jakaś szansa na uniknięcie katastrofy globalnej - "zagotowania się naszego klimatu". Chiny i USA potwierdzają, że jako najwięksi producenci gazów cieplarnianych traktują poważnie zmiany prowadzace do dekarbonizacji (odwęglowienia) ich gospodarek.     A gdzie jest polski rząd? Siedzi na dole w kopalni?

 

 

Sekretarz generalny ONZ: globalne ocieplenie to fakt naukowy

(źródło: energetyka24.com)

Sekretarz generalny ONZ wyraził satysfakcję z powodu ratyfikacji porozumienia klimatycznego z Paryża przez Chiny.

 

 

Już 60 państw ratyfikowało porozumienie klimatyczne

(źródło: chronmyklimat.pl)

– To, co wydawało się niemożliwe, stało się oczywiste. Wejście w życie porozumienia paryskiego będzie katalizatorem na wielu płaszczyznach. Zmobilizuje rządy państw do przyspieszenia krajowych działań na rzecz ochrony klimatu – podkreślił sekretarz generalny Ban Ki-moon podczas uroczystej ceremonii związanej z procesem ratyfikacji porozumienia paryskiego, która odbyła się podczas 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

 

Węglem w politykę klimatyczną. Polski rząd liczy na dezintegrację UE?

(źródło: energetyka24.com)

Polska może mieć duży problem z wypełnieniem swoich zobowiązań w zakresie polityki klimatycznej UE. Jedyną nadzieją dla realizowanej przez rząd strategii energetycznej opartej o węgiel wydaje się dezintegracja Wspólnoty w nadchodzących latach.

 

 

Ekolodzy: Ministerstwo Rozwoju nie dostrzega w polityce klimatycznej szansy dla gospodarki

(źródło: parlamentarny.pl)

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie uwzględnia polityki klimatycznej jako szansy dla polskiej gospodarki, a może to być nasz motor rozwoju - twierdzi Instytut na rzecz Ekorozwoju.

 

 

Droga do ratyfikacji Porozumienia Paryskiego

(źródło: mos.gov.pl)

23 września 2016 r. Minister Środowiska prof. Jan Szyszko podpisał wniosek o ratyfikację Porozumienia paryskiego ws. zmian klimatu i przekazał go do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – „Porozumienie paryskie zobowiązuje państwa do działań na rzecz klimatu z poszanowaniem ich gospodarczej specyfiki” podkreślił prof. Szyszko.

 

 

Cieżarówki - poważny problem dla klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Europosłowie nalegają by Komisja Europejska wprowadziła normy zużycia paliwa dla samochodów ciężarowych.

 

 

Szczecin: będzie kontrola emisji CO2 ze statków

(źródło: reo.pl)

Polska Żegluga Morska oraz Polski Rejestr Statków będą współpracować przy monitorowaniu, raportowaniu i weryfikacji emisji CO2 ze szczecińskich jednostek.

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
2014-03-07
newsletter 11/2012
2014-03-07
newsletter 12/2012
2014-03-07
newsletter 3/2013
2014-03-07
newsletter 8/2013
2014-03-07
newsletter 5/2013
2014-03-07
newsletter 4/2013
2014-02-11
newsletter 01/2014
2014-01-07
newsletter 12/2013
2013-12-23
newsletter 11/2013
2013-11-11
newsletter 10/2013
2013-10-13
newsletter 9/2013
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Na jesień 2019 w Szkole Podstawowej w Tuszowie Narodowym odbyła się ogólnopolska akcja ekologiczna "Recykling Daje Owoce". (...)
czytaj całość
Logika koncernów węglowych – my zarabiamy, wy po (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (...)
Recykling Daje Owoce w Żorach
Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne
Czy PKO BP dumnie finansuje elektrownię węglową?
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej