×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

7 sierpnia 2016
info
 

Newsletter 07/2016

 

 

Motto:

Wyobrażam sobie, że za 50 lat zaprzeczanie globalnemu ociepleniu będzie postrzegane jako zbrodnia przeciwko ludzkości.

 

prof. Stephan Lewandowsky, psycholog z Uniwersytetu w Bristolu.

 

Energia dla Klimatu, lipiec 2016

 

W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in. o znikających jeziorach Pojezierza Gnieźnieńskiego zagrożonych odkrywkami węgla brunatnego, raporcie "Ciemna chmura Europy", który wskazuje, że Polska "przoduje" w truciu własnych mieszkańców i sąsiadów szkodliwymi emisjami z naszych elektrowni węglowych, atomowym, węglowym i łupkowym (?!) Planie Morawieckiego dla energetyki, projekcie utworzenia rynku mocy, za który wszyscy zapłacimy, pożeraniu naszych zasobów wody przez elektrownie węglowe, o już najdroższej - planowanej - brytyjskiej elektrowni jądrowej Hinkley Point C, o plusach i minusach znowelizowanej ustawy o OZE i Kostaryce – kraju, który produkuje prawie 100 proc. zielonej energii. A także o gminie Wągrowiec i pierwszej w Polsce Gminnej Mapie OZE, o największej od lat niemieckiej reformie rynku energii odnawialnej, kontrowersjach wokół ustawy"antywiatrakowej" i kajakowym, na Wiśle, podziękowaniu aktywistów Greenpeace'u papieżowi Franciszkowi za jego zaangażowanie w ochronę klimatu i ekologiczną encyklikę Laudato si’.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Znikające jeziora – Po stronie prawdy, reportaż interewncyjny w TV Trwam

(źródło: tv-trwam.pl)

Jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego są zagrożone okolicznymi odkrywkami węgla brunatnego.Tymi już istniejącymi i tymi planowanymi. Sytuację opisują naukowcy i miejscowi aktywiści.

 

 

Fundacja Thomson Reuters odkrywa wielkopolskie odkrywki

(źródło: przyjezierze.org/pl)

Międzynarodowa agencja prasowa Reuters zainteresowała się odkrywkami węgla brunatnego we wschodniej Wielkopolsce.

 

 

Pod Prąd – Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE, lipiec 2016

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o znikających jeziorach Pojezierza Gnieźnieńskiego wskutek rujnującej działalności odkrywek węgla brunatnego i ciągle trwającej obsesji lubuskich, i nie tylko, polityków planowaniem kompleksu energetycznego Gubin-Brody.

 

 

Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o decyzji berlińskiego senatu, aby nie inwestować więcej pieniędzy w produkcję energii z paliw kopalnych i sprzeciwie stowarzyszenia „Odejście od węgla” Berlin - w formie spływu łodziami do elektrowni Klingenberg, która funkcjonuje w oparciu o spalanie węgla brunatnego.

 

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Polski węgiel zabija. Trujemy siebie i swoich sąsiadów

(źródło: tvn24bis.pl)

Polska najbardziej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej truje mieszkańców szkodliwymi emisjami ze swoich elektrowni węglowych - wynika z pierwszej w historii analizy skutków zdrowotnych transgranicznych zanieczyszczeń powietrza opracowanych w raporcie "Ciemna chmura Europy".

 

 

Węgiel brunatny - początek końca? Polityka energetyczna oraz transformacja energetyczna wybranych krajów europejskich - Raport

(źródło: eko.org.pl)

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA we współpracy z organizacjami z 10 krajów europejskich (Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Niemiec, Serbii, Turcji, Grecji, Macedonii, Węgier i Rumunii) przygotowało raport pt. "Węgiel brunatny - początek końca? Polityka energetyczna oraz transformacja energetyczna wybranych krajów europejskich".

 

 

Plan Morawieckiego dla energetyki: „tak” dla atomu, „nie” dla wiatraków

(źródło: energetyka24.com)

Ministerstwo Rozwoju opublikowało dokument pt. "Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", który zostanie poddany konsultacjom społecznym i stanowi rozwinięcie zaprezentowanego w lutym br. "Planu Morawieckiego". Zaprezentowany materiał zawiera także rozdział poświęcony przyszłości branży energetycznej – w tym budowy dwóch krajowych elektrowni atomowych i hubu gazowego.

 

Komentarz redakcji:

To jest strategia nieodopowiedzialnego rozwoju: atom i gaz łupkowy - tak się odcinaliśmy od PO, aż ich powielamy? Niech p. Morawiecki Junior szybko zmieni doradców. Wydawało się, po deklaracjach ministrów, że PiS przynajmniej zamknie pseudobudowy elektrowni atomowych. A tu mamy mieć dwie po 3 tys. MW każda. Oczywiście za nasze, budżetowe pieniądze. To jasne - atom i atomowe śmieci będą "narodowe". Na świecie nie ma prywtnego kapitału, który - po Czarnobulu i Fukushimie - inwestuje w tak niepewny interes. Może to tylko sen maluczkich o potędze?

 

 

Cała "Strategia ...." - rozdział Energia s. 191-196:

 

 

Czarna wizja dla polskiego czarnego złota

(źródło: wnp.pl)

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24. Gośćmi audycji byli: Witold Gadomski - publicysta Gazety Wyborczej, Paweł Pelc - wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego oraz Kamil Maliszewski - analityk w Domu Maklerskim mBanku.

 


Inwestowanie w węgiel to coraz większe ryzyko

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Przybywa zagranicznych instytucji finansowych, które deklarują, że nie będą finansować nowych inwestycji opartych na węglu. To efekt mody, presji środowisk ekologicznych, czy zwykłego rachunku ekonomicznego? I jak wpłynie to na polskie plany rozbudowy energetyki węglowej? Spytaliśmy ekspertkę banku HSBC, Victorię Clarke.

 

 

Polskie elektrownie węglowe pożerają nasze zasoby wody

(źródło: greenpeace.org)


Polska energetyka węglowa pożera ogromne ilości wody - aż 70% poboru w naszym kraju
przypada własnie na tę gałąź przemysłu. To rekord w skali światowej - ujawnia opublikowany w Polsce raport Greenpeace. To grozi wyłączeniami dostaw prądu w czasie fali upałów i suszy.

 

 

W maju kopalnie sprzedały najmniej węgla w tym roku

(źródło: wnp.pl)

W maju br. sprzedaż węgla z polskich kopalń wyniosła nieco ponad 5,4 mln ton i była najniższa w tym roku. Poziom zapasów węgla przekracza 4,7 mln ton.

 

 

Węgiel. Filar polskiej energetyki - ale jak długo?

(źródło: wnp.pl)

Jeszcze długo pozostanie filarem polskiej energetyki, ale jego znaczenie będzie systematycznie spadać. Spółki węglowe już o tym wiedzą.

 

 

Czy zabraknie nam węgla?

(źródło: wnp.pl)

Coraz częściej w branży górniczej można usłyszeć, że zabraknie nam węgla, jeśli nie sięgniemy po jego nowe pokłady. W starych kopalniach złoża się wyczerpują, a cięcie inwestycji związane z dekoniunkturą na węglowym rynku oznacza, że górnictwo samo nam się zwija.

 

Komantarz redakcji:

Mała i marna satysfakcja. Mówiliśmy to od kilku lat m.in. w oparciu o opracowania byłego Głównego Geologa Kraju dr. Michała Wilczyńskiego. Ale rząd, górnictwo i społeczeństwo chyba musi się jeszcze z tą prawdą zderzyć...

 

 

Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie

(źródło: bankier.pl)

Kopalnie odkrywkowe to ogromne obiekty, które zmieniają okolice. Spojrzenie na zdjęcia satelitarne Polski łatwo pozwala zlokalizować kompleksy w Bełchatowie czy Bogatyni. Już niedługo na mapie naszego kraju mogą się pojawić dwa nowe obiekty tego typu.

 

Komentarz redakcji:

To odgrzewany kilka razy kotlet. Mało strawny. Te informacje słyszymy od ok 10 lat. A im dalej w XXI wiek tym trudniej kopać i palić najbrudniejszym paliwem...

 

 

Projekt rynku mocy podwyższy rachunki za energię o 20 proc. i jest niezgodny z prawem UE

(źródło: pl.clientearth.org)

Przyjęcie projektu rynku mocy w brzmieniu zaproponowanym przez Ministerstwo Energii wiązałby się z nałożeniem na społeczeństwo i gospodarkę kosztów rzędu 80-90 mld zł w okresie od 2021 do 2030 roku – ostrzega analiza przygotowana przez Regulatory Assistant Project (RAP) i ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

 

 

Cały raport „Założenia rynku mocy w Polsce – analiza prawna i ekonomiczna“:

 

 

Czy rynek mocy będzie Św. Graalem polskiej energetyki?

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Projekt, który przygotował resort energii oraz Polskie Sieci Energetyczne jest przemyślany i nieźle skonstruowany. Ale wiszą nad nim dwa pytania, na które nie ma dziś dobrej odpowiedzi. Pierwsze to reakcja Komisji Europejskiej, drugie – ile za to wszystko zapłacimy.

 

Komentarz redakcji:

Rząd na pewno się nie chwali ile zapłacimy? Prosimy "wysokiegonapiecie" zajrzeć do raportu wyżej - RAP i ClientEarth Prawnicy dla Ziemi – wychodzi 80-90 mld zł w ciagu 10 lat.

 

 

Jakie są szczegółowe propozycje rynku mocy?

(źródło: wnp.pl)

Ministerstwo Energii rozpoczęło konsultacje nad wprowadzeniem rynku mocy. W załączeniu pokazujemy prezentację resortu energii ze szczegółowymi propozycjami dot. rynku mocy.

 

 

Opłata mocowa, czyli jak rząd chce sfinansować rynek mocy

(źródło: gramwzielone.pl)

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że w obecnej sytuacji rynku i przy obecnych niskich cenach energii w Europie inwestycje w nowe bloki się nie opłacają. Tak tłumaczył konieczność przeniesienia nowych obciążeń na odbiorców energii.

 

 

Likwidacja zakładów górniczych – problem czy szansa?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Energetyka węglowa jest coraz mniej opłacalna. Kurczące się pokłady węgla w Polsce, sprawiają, że wydobycie jego jest coraz droższe. To powoduje, iż coraz więcej kopalni węgla jest zamykanych, górnicy tracą zatrudnienie, a tereny pogórnicze wymagają rewitalizacji.

 

 

Fałszywy świt. Czyli sytuacja górnictwa w połowie roku

(źródło: konradswirski.blog.tt.com.pl)

Mamy do czynienia z ciągłą kroplówką sektora energetycznego dla górnictwa, która pewnie na koniec roku osiągnie poziom 2 mld złotych.

 

 

Enea wyłączyła blok w Kozienicach z powodu wysokiej temperatury

(źródło: energetyka24.com)

Enea Wytwarzanie poinformowała w komunikacie REMIT, że w okresie 4.07 - 6.07 wyłączony pozostanie blok nr 5 Elektrowni Kozienice. Przyczyną jest wysoka temperatura wody zrzutowej.
 

Komentarz redakcji:
To jeszcze nie 20 stopień zasilania. Ale proszę. Byłaby fotowoltaika w kraju, nie martwilibyśmy się o tej porze brudną energią zrzucającą za ciepłą wodę do rzek...

 

 

PGE Henryk Baranowski: Chcemy pozostać czempionem

(źródło: rp.pl)

Analizujemy różne warianty rozwoju. Mamy coraz mniej czasu na adaptację i dostosowanie modelu biznesowego firmy do zmieniającego się otoczenia. Fundamentem pozostanie węgiel – mówi prezes PGE Henryk Baranowski.

 

 

O co chodzi w ETS - Europejskim Handlu Emisjami? - audycja z cyklu "Energia dla klimatu" w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl/eko.org.pl)

Od lat polskie rządy i przemysł jednym głosem krytykują system EU ETS, a my, konsumenci energii, słyszymy wyłącznie o tym, że spowoduje on wzrost cen energii elektrycznej w Polsce.
Tymczasem raporty mówią o ogromnym wsparciu jakie otrzymały bądź otrzymają państwo i koncerny energetyczne właśnie w ramach systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych.
 

Dyskutują: mec. Agnieszka Warso-Buchanan - Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi,
Agata Staniewska - Zastępca Dyrektora Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan i współprowadzący audycję: red. Ewa Podolska – TOK FM i Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

 

 

Wpływy z aukcji ETS jako źródło finansowania niskoemisyjnej modernizacji w Polsce

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wpływy z EU ETS w zależności od cen uprawnień mogą sięgnąć w latach 2020 – 2030 nawet 100 mld zł i z założenia powinny prowadzić do obniżania kosztów systemu energetycznego, a więc poprawy efektywności, elastyczności i innowacyjności – mówi Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.

 

 

Polska chce sparaliżować system handlu emisjami?

(źródło: wnp.pl)

Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz stowarzyszeń reprezentujących sektor energetyczny podpisali 13 lipca br. deklarację ws. reformy europejskiego systemu handlu emisjami (EU ETS). - Propozycja ta zmierza do sparaliżowania systemu handlu emisjami, a w konsekwencji unijnej polityki walki ze zmianami klimatu - komentuje dr Marcin Stoczkiewicz z organizacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

 

 

Czy chcemy mieć polski samochód elektryczny na węgiel?

(źródło: reo.pl)

Polska w widoczny sposób odstaje od UE i od świata. Świat i UE sięgają po źródła OZE, które redukują emisję CO2 do zera, a Polska stawia na supernowoczesne bloki węglowe, niezwykle drogie (kupuje je na świecie, w tym w UE, tam ich nikt już nie chce), które umożliwiają redukcję emisji CO2 o 20% - mówi w wywiadzie prof. Jan Popczyk.

 

 

Bezpieczeństwo energetyczne w komunikacie ze szczytu NATO w Warszawie

(źródło: biznesalert.pl)

Będziemy nadal poprawiać efektywność energetyczną naszych sił zbrojnych, poprzez ustanowienie wspólnych standardów, zmniejszanie zależności od paliw kopalnych oraz prezentowanie rozwiązań na rzecz efektywności energetycznej w wojsku.

 

 

30 mld zł na wykorzystanie możliwości energetycznych Wisły

(źródło: wnp.pl)

Wykorzystujemy tylko ok. 17 proc. potencjału technicznego rzek do produkcji prądu. Aby wykorzystać możliwości energetyczne Wisły, konieczna jest budowa stopni wodnych. Koszt takiego przedsięwzięcia, w zależności od koncepcji, szacowany jest od 20 do 30 mld zł - mówi Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Komentarz redakcji:

Pan Gajda nie dodał, że to plan technokratyczny kompletnej dewastacji wyjatkowych przyrodniczo polskich rzek, dla wątpliwej - m.in. ze względów na zasoby wodne - żeglugi i produkcji prądu na stopniach wodnych.

 

 

Inwestycje w gazyfikację węgla jeszcze w tym roku?

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Pod koniec roku mogą ruszyć pierwsze inwestycje w nowe bloki energetyczne wykorzystujące technologię gazyfikacji węgla - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał nad takimi rozwiązaniami pracują obecnie PGE i Enea.

 

 

Ruszył handel energią z Niemcami

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Po dwóch latach przerwy handel energią elektryczną z Niemcami ponownie odżywa. To efekt budowy po polskiej stronie tzw. przesuwników fazowych, które pomagają odblokować połączenia transgraniczne na zachodzie i południu Polski. Dzięki temu rośnie nasze bezpieczeństwo, spadają ceny na rynku hurtowym, ale Polska ponownie staje się importerem energii elektrycznej.

 

 

Bruksela ma nowy scenariusz

(źródło: chronmyklimat.pl)

Do 2030 r. czeka nas wzrost cen energii i większa zależność od dostaw z zagranicy. Sytuacja się poprawi dopiero ok. 2050 r. Nie mamy wyjścia, musimy dożyć, żeby to sprawdzić.

 

 

Wielkie zmiany w RWE. Nie ominą też Polski

(źródło: gramwzielone.pl)

Firmę czeka być może największa zmiana modelu biznesowego w historii, a "nowe" RWE będzie bazować na zdecentralizowanej energetyce i stanie się graczem numer jeden w niemieckim zwrocie energetycznym Energiewende.

 

 

Węgiel w centrum kampanii prezydenckiej w USA

(źródło: biznesalert.pl)

Walka wyborcza między kandydatami na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa. Hillary Clinton startująca w barwach Partii Demokratycznej zapowiada stopniową likwidację branży węglowej. Republikański kandydat, Donald Trump, obiecuje, że „uratuje” amerykański przemysł węglowy.

 

 

Zielona gospodarka czy „kontrrewolucja” węglowa? Wyzwania dla reform gospodarczych w Chinach

(źródło: osw.waw.pl)

Jedną z priorytetowych reform w agendzie prezydenta Xi Jinpinga jest tzw. rewolucja energetyczna, będąca elementem głębokiej restrukturyzacji chińskiej gospodarki i odejścia od modelu opartego na inwestycjach i przedefiniowania roli węgla w chińskiej polityce gospodarczej. Jego udział w produkcji energii ma systematycznie spadać.
 

 

Transformacja energetyczna w Szwecji. Więcej kalkulacji niż ideologii

(źródło: eko.org.pl)

Większość krajów na świecie przystąpiło do transformacji energetycznej prowadzącej do produkcji czystej energii, przede wszystkim z OZE. Krajem, który finalizuje transformację jest Szwecja.

 

 

Dyrektywa NEC pominie metan?

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Negocjatorzy z państw unijnych i PE porozumieli się w sprawie limitów głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza dla krajów UE, w tym dwutlenku siarki, cząstek stałych i tlenków azotu. Ostateczne decyzje zostaną podjęte jesienią.

 

 

Atom

Zachodniopomorskie: Nie będzie elektrowni atomowej w Gąskach

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

- Na taką oficjalną decyzję czekaliśmy 5 lat - powiedziała w rozmowie z PAP wójt gminy Mileno Olga Roszak-Pezały. - Opór mieszkańców i władz zbudował mur - jak się dzisiaj okazało - niepokonany. Zwyciężyliśmy. Pokazaliśmy "NIE" dla atomu w Gąskach w gminnym referendum, pozyskaliśmy sprzymierzeńców, poparły nas lokalne samorządy i prawie całe Pomorze Zachodnie - dodała.

 

 

Polska elektrownia jądrowa ruszy w 2031 r.?

(źródło: wnp.pl)

Pierwsza polska elektrownia jądrowa o mocy ok. 1,65 GW zostanie uruchomiona w roku 2031 - wynika z prezentacji, jaką przedstawił Eryk Kłossowski, prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

 

 

Najdroższa elektrownia jądrowa bliżej realizacji

(źródło: gramwzielone.pl)

28 lipca rada nadzorcza francuskiego EDF zgodziła się na realizację projektu brytyjskiej elektrowni jądrowej Hinkley Point C, która – mimo, że jej realizacja jeszcze się nie zaczęła – jest już uznawana za najdroższą w historii elektrownię jądrową. Finalny koszt tego projektu może być znacznie wyższy niż zakładane obecnie 18 mld funtów.

 

 

Wielka Brytania. May opóźnia decyzję ws. elektrowni atomowej Hinkley Point

(źródło: wnp.pl)

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May osobiście interweniowała, by nie doszło do zaplanowanego na 29 lipca podpisania porozumienia w sprawie budowy nowej brytyjskiej elektrowni atomowej Hinkley Point, w którą ma być zaangażowany kapitał chiński - podał Reuters.

 

 

Białoruś: „nieprzewidziana sytuacja” na budowie elektrowni atomowej

(źródło: wnp.pl)

Do "nieprzewidzianej sytuacji" doszło na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu (biał. Astrawiec) - powiadomiło 26 lipca białoruskie Ministerstwo Energetyki, odnosząc się do doniesień o upuszczeniu tam reaktora.

 

 

Chiny przypominają o planach jądrowych wobec Morza Południowochińskiego

(źródło: biznesalert.pl)

Jak podaje agencja Reuters, Chińczycy planują umieścić na spornym Morzu Południowochińskim do 20 platform z elektrowniami jądrowymi.

 

 

Niska emisja

W Polsce nie ma czym oddychać

(źródło: medonet.pl)


Umieramy na raka płuc i zawały. Zabija nas smog. Polska jest liderem niechlubnego rankingu Światowej Organizacji Zdrowia – mamy najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie. Co to oznacza dla naszego zdrowia? Pytamy prof. dr. hab. med. Piotra Jankowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

 

Zanieczyszczenia powietrza mogą nas jeszcze słono kosztować – raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)

(źródło: healpolska.pl)

Zanieczyszczenie powietrza jest współcześnie najpoważniejszym środowiskowym zagrożeniem zdrowia na całym świecie.
 

 

Polska przed sądem za brudne powietrze

(źródło: wyborcza.biz)

Przed Trybunałem Sprawiedliwości zaczął się proces przeciwko Polsce za zanieczyszczone powietrze. A nasze Ministerstwo Energii opóźnia antysmogowe przepisy. - To działanie lobby węglowego! - mówi opozycja.

 

 

Dyrektywa CAFE – w trosce o nasze zdrowie

(źródło: healpolska.pl)

Niestety pomimo tego, że w końcu doczekaliśmy się Krajowego Programu Ochrony Powietrza, jak i Programów Ochrony Powietrza dla miejsc, w których następowały przekroczenia (a występowały praktycznie w całej Polsce) oraz pomimo, że udało się wdrożyć tzw. uchwałę antysmogową, a samorządy podejmują działania na szczeblu lokalnym – jakość powietrza w Polsce wciąż pozostaje zła.

 

 

Antysmogowa akcja "Piąte: nie zabijaj! …ale nie w Krakowie"

(źródło: gazetakrakowska.pl)

W mieście pojawi się siatka wielkoformatowa z hasłem „Piąte: nie zabijaj! …ale nie w Krakowie.
Smog w Krakowie to 1400 zgonów rocznie”. Będzie ona widoczna m.in. w trakcie Światowych Dni Młodzieży, ale organizatorzy zapewniają, że akcja jest skierowana do mieszkańców, a nie do pielgrzymów.

 

 

Polskie miasta chcą skuteczniej walczyć ze smogiem

(źródło: wnp.pl)

W Krakowie odbyło się spotkanie prezydentów miast, poświęcone działaniom zmierzającym do poprawy jakości powietrza.

 

 

Katowiccy radni odrzucili obywatelski projekt uchwały ws. jakości powietrza

(źródło: katowice.tvp.pl)

Pod projektem wniesionym pod obrady podpisało się ponad 900 mieszkańców. Inicjatorami akcji byli przedstawiciele fundacji Napraw Sobie Miasto oraz działającego w jej ramach Katowickiego Alarmu Smogowego.

 

Po tej decyzji ostro zareagował prof. Paweł Buszman prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca:

"Mieszkańcy skazani na choroby, bo zabrakło dobrej woli?"

 


Coraz więcej samorządów walczy ze smogiem

(źródło: energetyka.wnp.pl)

- W ostatnich miesiącach pojawia się wiele inicjatyw walki z zanieczyszczeniem powietrza. Impulsem do takich działań było podpisanie 6 października 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, czyli tzw. „ustawy antysmogowej” - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
 

 

Na Dolnym Śląsku walki ze smogiem ciąg dalszy

(źródło: radiowroclaw.pl)

Uchwała antysmogowa coraz bliżej. 54 dolnośląskie gminy już zadeklarowały współpracę przy realizacji dokumentu, który ma pomóc poprawić jakość powietrza w regionie.

 

 

Gumowy smog w Nowym Sączu

(źródło: sadeczanin.info)

Miejscowa firma prowadzi tu recykling opon w sposób urągający wszelkim normom. Kilogramy pyłu ze zmielonej gumy trafiają wprost na podwórka i do płuc ludzi!

 

 

Zdzisław Kuczma nie odpuszcza. Sypią się kolejne doniesienia do prokuratury

(źródło: rybnik.com.pl)

Stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy na czele ze Zdzisławem Kuczmą składa kolejne doniesienia do prokuratury na rybniczan, którzy zostali ukarani przez Straż Miejską za nieekologiczne zachowania.

 

 

Sąd odrzucił skargę mieszkanki Zakopanego w sprawie Programu ochrony powietrza

(źródło: zielonasiec.pl)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił dzisiaj skargę Jolanty Sitarz-Wójcickiej, aktywistki Podhalańskiego Alarmu Smogowego, która zaskarżyła małopolski Program ochrony powietrza. Aktywistka zapowiada skierowanie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

 

Nowy program walki z niską emisją. Na co można dostać dotację?

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Od 11 lipca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyjmuje wnioski w pilotażowym programie „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”.

 

 

Małopolska aktualizuje Program ochrony powietrza

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Program ochrony powietrza to strategia, zgodnie z którą do 2023 roku w Małopolsce ma zdecydowanie poprawić się jakość powietrza, a poziom zanieczyszczeń – w tym najgroźniejszych pyłów, m.in. dwutlenku azotu i dwutlenku siarki – powinien mieścić się w dopuszczalnych normach.

 

 

Władze Sosnowca z Tauron Ciepło ograniczają niską emisję

(źródło: wnp.pl)

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Sosnowcu, w szczególności w sezonie grzewczym, znacząco przekracza dopuszczalne normy. Jest jednak szansa, że niebawem znikną brudne, dymiące kominy z centrum miasta, a stan powietrza ulegnie wyraźnej poprawie.

 

 

Poznań posiada największy system inteligentnej sieci ciepłowniczej w Polsce

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Przyłączanie nowych obiektów do sieci wpłynęło na zmniejszenie niskiej emisji o ponad 140 tysięcy ton, w tym 1,4 tys. ton pyłów, oraz znaczną poprawę jakości powietrza w Poznaniu.

 

 

Łupki

Ropa z łupków wraca do gry

(źródło: polskielupki.pl)

Firma konsultingowa Wood Mackenzie podała, że najbardziej opłacalnym kierunkiem rozwoju rynku naftowego są inwestycje w łupki, bowiem 60 proc. ropy, której wydobycie jest opłacalne przy cenie 60 USD/bbl, jest ukryta właśnie w tych skałach.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

Prof. Popczyk: ustawa o OZE – zwierciadło rynku grup interesów

(źródło: gramwzielone.pl)

Potrzebą numer jeden nie są w kraju inwestycje w bloki węglowe klasy 1000 MW (a jeszcze bardziej w bloki jądrowe klasy 1600 MW), wymagające rynku mocy wytwórców (kontraktów różnicowych); przeciwnie, są to inwestycje zgubne dla polskiej wielkoskalowej energetyki korporacyjnej (WEK), ale też ogromnie szkodliwe dla Polski – pisze prof. dr hab. inż. Jan Popczyk.

 

          część 1

          część 2

 

Rząd: to stereotyp, że Polska nie rozwija OZE. Energetyka liczy na konkretne korzyści z Polskiej Fundacji Narodowej

(źródło: gramwzielone.pl)

17 największych polskich przedsiębiorstw powołało z inicjatywy Ministerstwa Skarbu Państwa Polską Fundację Narodową. W komunikacie na temat jej powołania resort skarbu informuje, że Fundacja ma walczyć ze stereotypami na temat polskiej gospodarki. Wśród nich MSP wymienia „stereotyp”, że Polska nie rozwija odnawialnych źródeł energii.

 

 

Przeminęło z wiatrem? PiS woli palić węglem

(źródło: oko.press)


Barack Obama zapowiada współpracę w rozwijaniu produkcji zielonej energii w Polsce.
Może nie wie, że ta produkcja się właśnie zwija?

 

 

O ustawie o odnawialnych źródłach energii – wykładnia z pierwszej ręki czy nowomowa

(źródło: odnawialny.blogspot.com)

Znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii to 240 przeliczeniowych stron maszynopisu. Nie są to wersety do czytania dla tzw. zwykłych ludzi, ani nawet dla właścicieli małych firm, choć to właśnie te nowe grupy producentów energii miały być adresatami i beneficjatami 6-letnich efektów prac legislacyjnych.

 

 

Wchodzą w życie nowe przepisy dla prosumentów. Jakie są ich plusy i minusy?

(źródło: gramwzielone.pl)

1 lipca 2016 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o OZE, która wprowadza zupełnie nowe (i dotąd nigdzie niestosowane) zasady rozliczeń dla prosumentów.

 

 

O inwestycjach w OZE dla przedsiębiorstw na podstawie badań IEO

(źródło: ieo.pl)

O możliwościach inwestowania małych i średnich przedsiębiorstw w instalacje OZE. Opinia przygotowana na podstawie badań Instytutu Energetyki Odnawialnej.

 

 

O lokalnych społecznościach energetycznych

(źródło: boell.org/pl)

W jakim kierunku warto strategicznie rozwijać polską energetykę? Jak przeprowadzić zrównoważoną transformację energetyczną regionów opartych obecnie na węglu? Jak realizować wizje zielonych miast? Relacja z kluczowych sesji X Forum Nowej Gospodarki w Katowicach.

 

 

Rozwój energetyki rozproszonej poprawiłby bezpieczeństwo energetyczne Polski

(źródło: portalfotowoltaika.pl)

Niewielkie elektrownie, rozwój OZE i energetyki prosumenckiej zmniejszą ryzyko blackoutu.

 

 

Stracimy szansę na rozwój polskiego przemysłu OZE?

(źródło: gramwzielone.pl)

Obecnie 250 krajowych przedsiębiorstw, które wytwarzają urządzenia dla energetyki odnawialnej i eksportuje, bardzo rozwinęło działalność w ostatnich latach.

 

 

Czy biogazownie uratują polską energetykę?

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Przepisy określą na nowo zasady wsparcia dla rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Zdaniem wielu ekspertów otwiera to furtkę do rozwoju biogazownictwa, dla którego w Polsce warunki są wręcz wymarzone.

 

 

Deloitte wzmacnia ofertę dla inwestorów z branży OZE

(źródło: reo.pl)

Deloitte postanowiło rozszerzyć portfolio swoich usług adresowanych do firm i samorządów prowadzących inwestycje energetyczne, m.in. z zakresu biogazowni i fotowoltaiki.

 

 

Richard Heinberg: lekcje na drodze do 100 procent czystej energii

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Poprzednie transformacje energetyczne (odkrycie ognia, powstanie rolnictwa, rewolucja przemysłowa) zmieniały społeczeństwa od zewnątrz i wewnątrz. Najprawdopodobniej czekająca nas rewolucja energetyczna będzie nie mniej przekształcająca.

 

 

Polityka klimatyczna weszła do Unii Energetycznej tylnymi drzwiami – rozmowa z Jadwigą Wiśniewską, posłanką do Parlamentu Europejskiego

(źródło: biznesalert.pl)

W rozmowie z portalem StopWiatrakom.eu Jadwiga Wiśniewska mówi o skutkach rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie sprawozdania z postępów w dziedzinie energii odnawialnej oraz spraw rozwoju OZE.

 

Komentarz redakcji:

Pani posłanka bohatersko broni polskiego węgla, a o Unii Europejskiej mówi, że "maniakalnie koncentruje się wyłącznie na redukcji emisji". Pewnie jej łatwiej wygadywać takie rzeczy, bo często nie musi oddychać naszym fatalnym, polskim powietrzem, a znacznie czystszym – brukselskim.

 

 

Miasto dobrej energii

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Bielsko-Biała, określane mianem „Miasta dobrej energii”, dokłada wielu starań w trosce o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój. W zakresie projektów energetycznych może pochwalić się sukcesami na skalę ogólnopolską i europejską.

 

 

Pierwsza gmina w Polsce z Gminną Mapą OZE

(źródło: chronmyklimat.pl)

Mieszkańcy gminy Wągrowiec (woj. wielkopolskie) mogą w czasie rzeczywistym obserwować produkcję energii ze swoich instalacji fotowoltaicznych, a Urząd Gminy monitoruje osiągany efekt ekologiczny.

 

 

Zachodniopomorskie dofinansuje pojazdy elektryczne i OZE

(źródło: energetyka.wnp.pl)

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą starać się o dofinansowanie kupna pojazdów elektrycznych, odnawialnych źródeł energii, czy termomodernizacji.

 

 

Od przyszłego roku nowe warunki techniczne dla budynków – mniejsza energochłonność, więcej OZE

(źródło: reo.pl)

Sektor budowlany jest drugim co do wielkości odbiorcą energii w Polsce. Zgodnie z wymogami unijnymi do 2021 roku większość budynków powinna być samowystarczalna pod względem energetycznym.

 

 

Dofinansowanie na zmniejszenie zużycia energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Dofinansowanie na termomodernizację m.in. szpitali i muzeów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabory wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego pt. Poprawa jakości powietrza, część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie.

 

 

Bielsko-Biała: w szpitalu wykorzystają energię odnawialną

(źródło: rynekzdrowia.pl)

Budowa elektrowni fotowoltaicznej, ocieplenie stropodachów, wymiana opraw oświetleniowych i uszczelnienie okien - to główne założenia termomodernizacji Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Inwestycja pochłonie ponad 7 mln zł.

 

 

Wyspa poligeneracyjna Polygen wspomoże OZE w energetyce rozproszonej?

(źródło: gramwzielone.pl)

Polygen ma się doskonale wpisywać we współpracę z turbinami wiatrowymi i instalacjami fotowoltaicznymi, stabilizując podaż energii elektrycznej na wydzielonym obszarze.

 

 

Komisja Europejska stawia na produkcję energii z fal i pływów morskich

(źródło: gramwzielone.pl)

Jak zapowiedział unijny komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella, Komisja Europejska chce, aby technologie produkcji energii z fal, pływów czy prądów morskich stały się kolejną „europejską historią sukcesu”. To technologia szczególnie obiecująca, gdyż wykorzystuje przewidywalne źródło energii odnawialnej.

 

 

Niemcy przyjęli największą od lat reformę rynku OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Niemcy to największy w Europie rynek OZE. Tylko potencjał elektrowni wiatrowych i słonecznych u naszych zachodnich sąsiadów zbliża się do 90 GW, a niemieckie źródła odnawialne odpowiadają już za 1/3 niemieckiej struktury energii elektrycznej.

 

 

Przyszłość energetyki odnawialnej w Niemczech – stały trend, nowe zasady

(źródło: pl.boell.org/pl)

Niemcy konsekwentnie dążą do redukcji emisji i realizacji długofalowych celów polityki energetycznej bazującej na inicjatywach obywatelskich i ekologicznych rozwiązaniach.

 

 

Watykan rekordzistą świata w OZE

(źródło: s31.postimg.org)

Z bożą pomocą Watykan świeci przykładem dla całego świata jak produkować czystą energię.

 

 

W tym kraju prawie 100 proc. struktury energetycznej to OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Kostaryka bije kolejne rekordy udziału zielonej energii w krajowej strukturze energetycznej. W pierwszym półroczu br. ten udział wyniósł przeciętnie 96,36 proc. Tylko w ubiegłym miesiącu było to natomiast aż 99,58 proc.

 

 

USA, Kanada i Meksyk chcą 50 proc. czystej energii już w 2025 r.

(źródło: chronmyklimat.pl)

Kwestia OZE i technologii niskoemisyjnych często dzieli europejskie kraje. Inaczej jest za Oceanem, gdzie cel zwiększania produkcji czystej energii zjednoczył największe gospodarki Ameryki Północnej. USA, Kanada i Meksyk.

 

 

Portugalia to mistrz Europy w OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Portugalczycy są europejskim liderem w zakresie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Jak żaden inny kraj w Europie Portugalia jest bliska niemal całkowitego udziału OZE w krajowej strukturze energii elektrycznej.

 

 

Magazyny energii. Niemcy rozpoczęli projekt za 100 mln euro

(źródło: gramwzielone.pl)

To pierwszy tak duży komercyjny projekt w Europie, który zakłada wykorzystanie magazynów energii na przemysłową skalę.

 

 

Niemcy obniżają koszt domowych magazynów energii o 40 proc.

(źródło: gramwzielone.pl)

Rosnąca konkurencja na amerykańskim rynku domowych magazynów energii skutkuje szybkim rozwojem technologii i spadkiem jej cen.

 

 

To prawo może zapoczątkować boom na magazyny energii w USA

(źródło: gramwzielone.pl)

Amerykański senat opracował ustawę, która ma na celu wsparcie inwestycji w magazyny energii – zarówno przemysłowe jak i domowe.

 

 

Niemcy: ruszyły dopłaty do zakupu auta elektrycznego

(źródło: reo.pl)

Premia przy zakupie samochodu elektrycznego wyniesie 4 tys. euro, a w przypadku auta hybrydowego – 3 tys. euro.

 

 

Odszedł na zawsze światowy twórca koncepcji prosumenta. Czy razem z polskim prosumentem?

(źródło: odnawialny.blogspot.com)

27 czerwca w swoim domu w Los Angeles zmarł Alvin Toffler, amerykański futurolog, inżynier, ekonomista i wizjoner, autor m.in. takich książek jak „Szok Przyszłości” i „Trzecia fala” i kilku innych, w których w II połowie XX wieku przewidział kluczowe, obecnie zachodzące zmiany w technologii i w społeczeństwach.

 

 

Słońce

Niespotykana żywotność polskiej fotowoltaiki i odporność firm fotowoltaicznych na stres fundowany przez polityków

(źródło: odnawialny.blogspot.com)

Fotowoltaika w Polsce nigdy nie miała szczęścia do polityki i polityków, prawa i ustawodawców.

Ale klientów nie ubywa, a branża fotowoltaiczna trwa i dalej się rozwija.

 

 

Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2016” - Instytut Energetyki Odnawialnej:

 

 

W Polsce działa już ponad 7,2 tys. mikroinstalacji

(źródło: chronmyklimat.pl)

Całkowita liczba mikroinstalacji w Polsce wzrosła na koniec marca br. do ok. 7,2 tys., a ich łączna moc wyniosła ok. 47 MW. Segment mikroinstalacji zdecydowanie zdominowała technologia fotowoltaiczna.

 

 

Opole Lubelskie ogrzewa się słońcem

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wykorzystanie energii słonecznej jest coraz bardziej popularne wśród samorządów gminnych i społeczności lokalnych. Przykładem tego trendu jest Gmina Opole Lubelskie.

 

 

Elektrownia w każdej parafii?

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Czy Kościół na Podkarpaciu może stać się znaczącym graczem w sektorze odnawialnej energii? Parafie w najbardziej nasłonecznionej części kraju masowo zakładają spółki, które mają się zajmować produkcją słonecznej energii.

 

 

Fotowoltaiczny rekord Chińczyków. 20 GW w pół roku!

(źródło: gramwzielone.pl)

W pierwszej połowie tego roku Chińczycy zamontowali niewiarygodny potencjał nowych elektrowni fotowoltaicznych na poziomie 20 GW.

 

 

Bank Światowy przeznaczy 1 mld dolarów na fotowoltaikę w Indiach

(źródło: chronmyklimat.pl)

Bank Światowy i rząd Indii zawarły porozumienie mające na celu pozyskanie wartych 1 miliard dolarów kredytów na rozwój elektrowni fotowoltaicznych w Indiach.

 

 

Frost & Sullivan: grid parity fotowoltaiki już w 2020 r.

(źródło: gramwzielone.pl)

W najnowszym komunikacie towarzyszącym aktualizacji raportu Global Solar Power Market—2016 Frost & Sullivan ocenia, że fotowoltaika “ostatecznie dojrzewa” jako globalne źródło energii.

 

 

BEE: to nieprawda, że Niemcy rezygnują z taryf gwarantowanych

(źródło: gramwzielone.pl)

Czołowe niemieckie stowarzyszenie branży energetyki odnawialnej BEE (Bundesverband Erneuerbare Energie) zwraca uwagę, że po przyjęciu ostatniej nowelizacji niemieckiej ustawy o OZE w niemieckiej prasie pojawiły się komentarze mówiące o rezygnacji z systemu taryf gwarantowanych czy końcu energetyki obywatelskiej. BEE odpowiada, że to nieprawda.

 

 

Władze Flandrii: jeden panel fotowoltaiczny na każdego mieszkańca

(źródło: gramwzielone.pl)

Władze Regionu Flamandzkiego przyjęły plan rozwoju energetyki odnawialnej, w ramach którego do roku 2020 r. zainstalowanych ma zostać 6,4 mln modułów fotowoltaicznych. To mniej więcej tyle, ile wynosi ludność Flandrii.

 

 

Obama: 1 GW fotowoltaiki dla biedniejszych Amerykanów

(źródło: gramwzielone.pl)

Amerykańska administracja przedstawiła plan o nazwie Clean Energy Savings For All, w ramach którego chce wspierać inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, z których skorzystają Amerykanie znajdujący się w gorszej sytuacji materialnej.

 

 

Przewodnik po inwestycjach w dachowe systemy fotowoltaiczne dla firm

(źródło: gramwzielone.pl)

Brytyjski instytut BRE National Solar Centre opublikował przewodnik ze wskazówkami na temat inwestycji w systemy fotowoltaiczne w przedsiębiorstwach. Przewodnik dotyczy inwestycji na Wyspach Brytyjskich, jednak jego wnioski mogą być interesujące również dla polskich firm, które dzięki fotowoltaice mogą istotnie obniżyć koszty swojego funkcjonowania.

 

 

Amerykanie opracowali technologię solarnych okien

(źródło: gramwzielone.pl)

Amerykańska firma SolarWindow Technolgies poinformowała o opracowaniu transparentnej technologii, która umożliwia zbieranie energii z przezroczystych ogniw fotowoltaicznych.

 

 

Solar Impulse przechodzi do historii. „To dopiero początek”

(źródło: gramwzielone.pl)

Rano 26 lipca samolot Solar Impulse, który jest napędzany wyłącznie energią słoneczną, zakończył swoją misję przelotu dookoła świata.

 

 

Wiatr

Ile projektów wiatrowych ma szanse na realizację? Przedstawiamy wyniki badań ankietowych

(źródło: wnp.pl)

Badanie pokazało, że ponad 99 proc. lądowych farm wiatrowych na etapie rozwoju zostało, kolokwialnie mówiąc, przewróconych przez tzw. ustawę odległościową.

 

 

Ustawa antywiatrakowa mniej restrykcyjna? ME planuje nowelizację

(źródło: gramwzielone.pl)

Przygotowana przez Ministerstwo Energii nowelizacja może złagodzić wyjątkowo restrykcyjne kryterium minimalnej odległości farm wiatrowych od domów czy obszarów chronionych.

 

 

Niemcy już nie budują farm wiatrowych? 73-proc. wzrost inwestycji

(źródło: gramwzielone.pl)

W Niemczech energetyka wiatrowa nie zwalnia. W pierwszej połowie tego roku w Niemczech uruchomiono lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,892 GW (579 turbin). To 73-procentowy wzrost w porównaniu do I połowy 2015 r., kiedy uruchomiono nowe turbiny o łącznej mocy 1,093 GW.

 

 

Rusza budowa największej farmy wiatrowej na Bałtyku

(źródło: chronmyklimat.pl)

Farma wiatrowa Wikinger ma być zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km².

 

 

Jak zintegrować morskie farmy wiatrowe z systemami państw bałtyckich

(źródło: wnp.pl)

Projekt Baltic InteGrid (Integrated Baltic offshore wind electricity grid development) współfinansowany z programu INTERREG Regionu Morza Bałtyckiego, został zakwalifikowany jako projekt flagowy w ramach Europejskiej Strategii na rzecz obszaru Morza Bałtyckiego.

 

 

14 mld euro inwestycji w offshore w pół roku

(źródło: gramwzielone.pl)

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope podaje, że tylko w I połowie tego roku europejski sektor morskiej energetyki wiatrowej przyciągnął inwestycje warte aż 14 mld euro.

 

 

U wybrzeży Holandii powstanie najwydajniejsza morska farma wiatrowa

(źródło: gospodarkamorska.pl)

Duński koncern Dong Energy wygrał kontrakt na budowę dwóch morskicj farm wiatrowych przy wybrzeżach Holandii. Tamtejszy rząd twierdzi, że energia pozyskana stamta będzie najtańsza na świecie.

 

 

Kolejny kontrakt Google na europejskim rynku OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

To kolejna inwestycja Google w europejskim sektorze OZE. Tym razem internetowy potentat podpisał umowę na zakup energii z ogromnej lądowej farmy wiatrowej, która powstanie w Norwegii. Potentat z Doliny Krzemowej od dłuższego czasu zapewnia, że swoje zapotrzebowanie na energię pokryje docelowo w całości ze źródeł odnawialnych.

 

 

Zielone światło dla morskich farm wiatrowych we Francji

(źródło: reo.pl)

Trzy projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,4 GW, realizowane przez EDF w partnerstwie z kanadyjską firmą energetyczną Enbridge, uzyskały zgodę francuskich władz lokalnych na „montaż i eksploatację”.

 

 

Klimat

Globalne ocieplenie twój wróg!

(źródło: wyborcza.pl)

Kto ucieka przed odpowiedzialnością za zmiany klimatu? Wyznawcy wolnego rynku. Rozmowa z prof. Stephanem Lewandowskym, psychologiem z Uniwersytetu w Bristolu.

 

 

Greenpeace podziękował papieżowi Franciszkowi za działania na rzecz klimatu

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

23 lipca podczas spływu kajakowego po Wiśle aktywiści rozpostarli duży transparent z wizerunkiem papieża Franciszka i jego słowami “Zmiany klimatyczne są problemem, którego nie można zostawić następnemu pokoleniu”. Podziękowali w ten sposób papieżowi za opublikowaną rok temu encyklikę Laudato si’, poświęconą ekologii.

 

 

Film ze spływu:

 

 

Zdjęcia ze spływu:

 

 

Czy Polska odczuje skutki Brexitu w polityce klimatycznej UE?

(źródło: wnp.pl)

Z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE tak wiele spraw trzeba będzie układać na nowo, że być może i polityka klimatyczno-energetyczna stanie się przedmiotem dyskusji.

 

 

Potrzebne większe ambicje

(źródło: chronmyklimat.pl)

Naukowcy alarmują: dobrowolne zobowiązania do redukcji emisji nie wystarczą, aby zatrzymać wzrost temperatury poniżej 2 st. C.

 

 

Światowe PKB topnieje pod wpływem zmiany klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wzrost temperatur spowodowany zmianą klimatu stanowi poważne zagrożenie dla wydajności światowej gospodarki. Szczególnie odczują to kraje w najcieplejszych regionach planety.

 

 

KE przedstawiła kolejne propozycje w sprawie redukcji CO2

(źródło: cire.pl)

20 lipca Komisja Europejska przedstawiła propozycje ws. ograniczeń emisji gazów cieplarnianych w sektorach nieobjętych unijnym systemem handlu certyfikatami (non-ETS). Cel redukcji dla Polski wynosi minus 7 proc. Polska oczekuje, ze finalna propozycja będzie uwzględniała wcześniejsze wysiłki redukcyjne.

 

 

Propozycje KE komentuje Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej:

 

 

Stanowisko Koalicji Klimatycznej w tej sprawie:

 

 

ONZ: W. Brytania i Niemcy podkopują porozumienie klimatyczne

(źródło: gramwzielone.pl)

Specjalny wysłannik ONZ ds. zmian klimatu i b. prezydent Irlandii Mary Robinson skrytykowała rządy Wielkiej Brytanii i Niemiec za subsydiowanie sektorów związanych z paliwami kopalnymi.

 

 

Ocieplenie o 1,5C możemy zapewnić sobie już w niecałe 5 lat

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

W ostatnim raporcie podsumowującym IPCC, opublikowanym na początku 2014 roku, przedstawiono oszacowania, jak wiele CO2 możemy jeszcze wyemitować, żeby z określonym prawdopodobieństwem nie przekroczyć progów ocieplenia o 1,5°C, 2°C i 3°C względem poziomu z okresu przedprzemysłowego. Na jakim etapie jesteśmy dzisiaj?

 

 

Z Paryża do Marrakeszu: wdrożenie światowego porozumienia w sprawie klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Z myślą o kolejnym globalnym szczycie klimatycznym w Marrakeszu Europejski Komitet Regionów zachęca do udziału w debacie na temat tego, jak zobowiązania podjęte w Paryżu przekuć w konkretne wyniki na poziomie lokalnym.

 

 

Jensen: Zmiany klimatu niosą ogromne zagrożenia dla zdrowia

(źródło: biznesalert.pl)

Światowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza powinny iść w parze z wysiłkami na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

 

 

Rekordowo niski poziom pokrywy lodowej w czerwcu w Oceanie Arktycznym

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wielkość pokrywy lodowej w Oceanie Arktycznym w czerwcu wynosiła 10 600 000 km2, najmniej w historii pomiarów dla tego miesiąca.

 

 

Zmiany klimatyczne podsycają konflikty

(źródło: monde-diplomatique.pl)

Zmiany klimatyczne wywierają coraz bardziej zauważalny wpływ na życie społeczne wielu krajów. Dowodem może być dynamika prostestów i konfliktów w ostatnich latach.

 

 

Trzy sposoby na adaptację miast do zmian klimatu

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Inwestowanie w wieloletnie narzędzia służące adaptacji do zmian klimatu zwiększa odporność miast – czytamy w najnowszym raporcie EEA. Ekstremalne zjawiska wymagają wielkich wysiłków ze strony samorządów, raport przedstawia trzy sposoby na adaptację.

 

 

Klimatyzacja dobra rzecz?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Według najnowszych analiz do roku 2030 na całym świecie zostanie zainstalowanych 700 milionów nowych klimatyzatorów. Co to oznacza dla klimatu?

 

 

Ekolodzy ostrzegają przed katastroficznymi skutkami ocieplenia klimatu

(źródło: biznesalert.pl)

Zmiany klimatu mogą spowodować niebezpieczny efekt domina – ostrzega brytyjska organizacja Comitee on Climate Change w swoim nowym raporcie.
 

 

Do 2020 r. Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy na inwestycje proklimatyczne 100 mld euro

(źródło: gramwzielone.pl)

Do 2020 r. EBI ma przeznaczyć na projekty związane z ochroną klimatu, w tym z odnawialnymi źródłami energii, w sumie 100 mld dolarów.

 

 

Czy potrzebujesz klimatyzatora?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wywołany przez klimatyzatory wzrost ilości zużywanego prądu zwykle nie poprawia jakości ziemskiego klimatu. Klimatyzator i jego utrzymanie też kosztuje. Podpowiadamy co zrobić, aby ochłodzić dom bez klimatyzatora.

 

 

Mieszkańcy Wysp Marshalla w obliczu uchodźstwa klimatycznego

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wyspy Marshalla wznoszą się średnio jedynie o 1,8 m ponad poziom morza. W związku ze wzrostem poziomu mórz na świecie mieszkańcy Wysp Marshalla będą w najbliższych latach zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

 

 

Mysz, która nie dała rady… Pierwszy gatunek ssaków ofiarą zmiany klimatu

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)

Zamieszkała przez gryzonie wyspa była niewielka – ot, 340 na 150 metrów, a najwyższy na wyspie punkt leżał raptem 3 metry nad poziomem morza. Tym niemniej wyspa dla niewielkich gryzoni była wystarczająca.

 

 

Podwodny las wodorstów u wybrzeżu Australii wymiera z powodu globalnego ocieplenia

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)

Jeden z największych lasów wodorostów na świecie umiera z powodu zmian klimatycznych.

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław,

www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

 

info

więcej
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej