×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

9 lutego 2016
info
 

Newsletter 01/2016

Energia dla Klimatu, styczeń 2016

 

W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in.: Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym, kilka ciekawych artykułów o polskim górnictwie i energetyce, o zaskakującym wsparciu dla OZE ze strony byłego szefa lobbystów węglowych, o przyjęciu przez małopolski sejmik uchwały zakazującej ogrzewania węglem i drewnem na terenie Krakowa, o raporcie Federacji Konsumentów "Jak zostać prosumentem", o duńskim rekordzie udziału energii wiatrowej oraz o "Klimatycznej bzdurze roku 2015".

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym

(źródło: eko.org.pl)

Organizacje społeczne i samorządy apelują do Głównego Geologa Kraju o powstrzymanie planów budowy kopalni odkrywkowych w Polsce.

i m.in. o tym także w radiu TOK FM z red. Pawłem Sulikiem rozmawiają Tomasz Waśniewski z fundacji "Rozwój Tak – Odkrywki Nie" i Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

 

Bieda, chaos, brak rozwoju - tak kończą się marzenia o kopalni

(źródło: zielonagora.wyborcza.pl)

Mieszkańcy gmin Gubin i Brody przeżyli kolejny rok planowania kopalni węgla brunatnego, rok bez możliwości rozwoju – pisze w swoim artykule Anna Dziadek ze Stowarzyszenia "Nie kopalni odkrywkowej".

 

Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016

(źródło: eko.org.pl)

A w numerze m.in. o corocznym marszu gwiaździstym przeciwko odkrywkom węgla brunatnego na

niemieckich Łużycach i sprzeciwie niemieckich gmin, leżących przy polskiej granicy, w sprawie planowanej pod Gubinem kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Lepsza energetyka to lepsza gospodarka

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska polityka energetyczna powinna uwzględniać nadchodzącą trzecią rewolucję przemysłową. Podejście „inwestujemy w każdą technologię po trochu” zdradza brak zrozumienia w którym momencie transformacji się znajdziemy – pisze dr Christian Schnell.

 

Eksperci: Polska energetyka jest w kryzysie. Za dużo węgla

(źródło: wyborcza.biz/biznes)

- Polska energetyka przechodzi największy w swojej historii kryzys. Jest ona w kolizji z unijną polityką niskoemisyjną. Trzeba działać natychmiast - mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, przewodnicząca organizacji Forum Analiz Energetycznych

Komentarz redakcji: Wreszcie inni specjaliści "z branży" mówią to o czym organizacje ekologiczne i grupa kilku naukowców mówi od wielu lat. Czas na otwarcie oczu przez ministrów - to ponoć rząd "dobrej zmiany"? Dlaczego nie w energetyce?

 

Sukces społeczeństwa obywatelskiego na Pomorzu

(źródło: stopep.org)

Elektrownia Północ już po raz drugi nie otrzymuje zgody na budowę. To efekt licznych odwołań organizacji społecznych i mieszkańców, którzy zwracali uwagę na poważne nieprawidłowości w procesie inwestycyjnym.

 

Nadprodukcja węgla to u nas problem, czy nie?

(źródło: wnp.pl)

Jedni podkreślają, że mamy w kraju do czynienia z nadprodukcją węgla, że jest go nawet ok. 10 mln ton za dużo. Inni wskazują, że jeżeli mamy import węgla do Polski, to nie ma problemu nadprodukcji. Kto ma rację?

 

Komisja Europejska o polskich kopalniach

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Komisarz Vestager: kopalnie, które dostały pomoc publiczną muszą zostać „nieodwołalnie i ostatecznie zamknięte”. Czy dotyczy to także "Brzeszcz"?

 

Były szef lobbystów węglowych: Przestańmy wciskać hamulec dla OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

"Były szef brukselskich lobbystów węglowych"– jak sam siebie określił Paweł Smoleń – podkreślał, że od polityki klimatycznej i jej związku z energetyką nie ma już odwrotu.

Komentarz redakcji: Cieszy nawrócenie każdego, a szczególnie “czarnego, węglowego luda” ;)

 

Węgiel wciąż dominuje, ale OZE rośnie najszybciej w niemieckiej energetyce

(źródło: wnp.pl)

Całkowita produkcja energii elektrycznej w Niemczech w ubiegłym roku wzrosła o 3 proc. Jednak produkcja z odnawialnych źródeł energii wzrosła aż o 19 proc. (!) Mimo że największe znaczenie w niemieckiej energetyce wciąż mają siłownie spalające węgiel, to pierwszeństwo OZE jest tylko kwestią czasu.

 

Koniec złotej ery węgla

(źródło: chronmyklimat.pl)

Światowy wzrost zapotrzebowania na węgiel zatrzymał się pierwszy raz od ponad dziesięciu lat.

 

W ogniu energetycznej rewolucji

(źródło: wnp.pl)

W Europejskiej energetyce obecnie trwa rewolucja, a dystans pomiędzy Polską, a tym co się dzieje na świecie w zakresie przebudowy energetyki gwałtownie rośnie - mówili uczestnicy debaty "Energetyka przyszłości. Rozproszona, odnawialna, prosumencka".

 

ING: odejście energetyki od węgla jest nieuchronne

(źródło: wnp.pl)

Bank ING zakończył finansowanie nowych elektrowni węglowych i kopalń węgla energetycznego na całym świecie. Jakie były powody tej decyzji?

 

Atom

 

Tchórzewski: musimy być gotowi do inwestycji w energetykę jądrową

(źródło: wyborcza.pl)

Program energetyki atomowej w Polsce będzie kontynuowany, co oznacza, że w każdej chwili musimy być gotowi do takiej inwestycji.

Komentarz redakcji:

Zwraca uwagę, że z rezerwą minister wypowiedział się na temat finansowania i postępów w realizacji inwestycji. Mamy nadzieję, że to zaklinanie rzeczywistości, która jest taka, że nikt w Europie obecnie nie buduje nowych elektrowni atomowych, z wyjatkiem tych dwóch haniebnie opóźnionych, przestróg dla inwestorów, we Francji i Finlandii.

 

Projekt elektrowni jądrowej znowu opóźniony

(źródło: gramwzielone.pl)

Proces budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej notuje kolejne opóźnienia.

 

Elektrownia atomowa trzeciorzędną kwestią

(źródło: radiokaszebe.pl)

Elektrownia atomowa na Kaszubach jest pod znakiem zapytania – oświadczył wojewoda pomorski Dariusz Drelich samorządowcom z gmin lokalizacyjnych.

 

Litwa wezwała Polskę, aby nie kupowała prądu z atomówek

(źródło: wnp.pl)

Litewski minister Energii Rokas Masiulis zwrócił się do swoich odpowiedników na Łotwie, w Estonii, Polsce i Finlandii, z propozycją omówienia zakupu energii elektrycznej z państw trzecich, które budują siłownie jądrowe "niespełniające norm bezpieczeństwa".

 

Niska emisja

 

Smog nas zabija. Polska ma najgorsze powietrze w całej Unii Europejskiej

(źródło: dziennikzachodni.pl)

Polska jest najbardziej liberalnym krajem w Unii Europejskiej. Mamy najswobodniejsze zasady informowania społeczeństwa o zanieczyszczeniu powietrza. Jednocześnie mamy najgorsze powietrze w całej Unii. Płacimy za to wysoką cenę.

 

Zakaz spalania węgla w Krakowie

(źródło: eko.org.pl)

Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego uchwalili zakaz ogrzewania węglem i drewnem na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Będzie obowiązywać od 1 września 2019 roku.

 

Rozmowa w Radiu Wrocław: Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

(źródło: radiowroclaw.pl)

Każdego roku wdychamy we Wrocławiu tyle rakotwórczego benzo(a)pirenu, ile znajduje się w tysiącu wypalonych papierosów. Dla porównania w Berlinie tej rakotwórczej substancji jest w powietrzu 6 razy mniej, a w Barcelonie aż 40.

 

Dutkiewicz: wprowadźmy uchwałę antysmogową!

(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaapelował do marszałka dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, by sejmik wprowadził przepisy antysmogowe.

 

Zakopane nie widzi smogu

(źródło: dziennikpolski24.pl)

Władze miasta, wbrew przepisom, nie poinformowały mieszkańców i turystów o ogromnym smogu. Złej jakości powietrze było także w innych małopolskich kurortach. Alarm nie został jednak w nich ogłoszony tylko dlatego, że nikt tam nie sprawdza zapylenia.

 

Jak uchronić się przed smogiem na biegówkach?

(źródło: nabiegowkach.pl)

Bieganie na nartach jest zdrowe, ale bieganie w smogu już zdecydowanie takie nie jest. Tymczasem wciąż niewielu z nas uświadamia sobie, że często także na biegówkach oddychamy katastrofalnej jakości powietrzem. Całe szczęście są sposoby na to, by choć trochę przechytrzyć smog.

 

Powietrze w Zakopanem gorsze niż w Delhi

(źródło: rp.pl)

W Zakopanem, popularnym wśród turystów mieście poziom zanieczyszczenia był gorszy niż w stolicy Indii. Delhi jest uważane za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie.

 

Czy dzisiaj się uduszę w Poznaniu?

(źródło: radiomerkury.pl)

Radio Merkury, od 1 lutego, trzy razy dziennie informować będzie słuchaczy o jakości powietrza w Poznaniu.

 

Łupki

 

Szczelinowanie przyczyną wstrząsów sejsmicznych

(źródło: polskielupki.pl)

Władze stanu Oklahoma wezwały spółki przeprowadzające odwierty do ograniczenia ilości wody z chemikaliami wstrzykiwanej w skały podczas zabiegów szczelinowania.

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Rozwój OZE zwiększy globalny PKB o 1,1 proc.

(źródło: wnp.pl)

Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) do 36 proc., uzgodnione podczas konferencji klimatycznej COP21, może zwiększyć globalny PKB o 1,1 proc., tj. o dodatkowe 1,3 biliona dolarów amerykańskich i zwiększyć m.in. liczbę miejsc pracy w sektorze OZE z 9,2 miliona stanowisk (2014) do nawet 24,4 mln (2030).

 

Energetyka obywatelska – czas na dobre zmiany

(źródło: chronmyklimat.pl)

Do 2030 r. w Polsce mogłoby powstać ok. 3,6 miliona mikroinstalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych (OZE), wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez ruch „Więcej niż energia”.

 

Były prezes PGE: koncerny energetyczne przespały szansę, jaką jest OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Były prezes Polskiej Grupy Energetycznej zapewniał w wywiadzie dla onet.tv, że z powodu zmian, które już zaszły na rynku energii, część koncernów energetycznych znalazła się na skraju bankructwa, a rewolucja na rynku energetycznym nadejdzie wraz z rozpowszechnieniem się magazynów energii.

Komentarz redakcji: Gdzie Pan się schował z tym poglądami, jak rzadził Pan prezes PGE i otwierał budowę deficytowej w przyszłosci elektrowni Opole?

 

Minister energii: nowelizacja ustawy o OZE będzie rewolucją dla rynku

(źródło: gramwzielone.pl)

Minister Tchórzewski tłumaczy w wywiadzie dla Rzeczpospolitej powody opóźnienia o pół roku wdrożenia nowego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.

 

Jak Polska realizuje unijne zobowiązania dot. energii z OZE?

(źródło: cire.pl)

Polska jest zobowiązana do uzyskania minimum 15 proc. udziału produkcji energii z OZE w 2020 roku (...) Cel nie jest wcale tak blisko, jakby się mogło tylko na pierwszy rzut oka wydawać.

 

Polska powinna skorzystać z rewolucji, a nie się przed nią ukrywać

(źródło: gramwzielone.pl)

Europa chce większej integracji rynków energii elektrycznej i lepszego dostosowania ich do dużego udziału odnawialnych źródeł energii.

 

Patriotyzm gospodarczy, czyli pierwsze 3000 mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii

(źródło: ieo.pl)

Prosumeryzm energetyczny rozumiany jako produkcja energii w celu pokrycia własnych potrzeb lub na sprzedaż staje się w Polsce faktem.

 

Czy OZE ochroni Polskę przed obcą dominacją?

(źródło: chronmyklimat.pl)

W chwili obecnej Polska mierzy się z dwoma zasadniczymi wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Jakimi?

 

Konferencja fundacji EuroNatur poświęcona energetyce obywatelskiej

(źródło: chronmyklimat.pl)

Celem konferencji było przedstawienie aktualnych trendów w polityce energetycznej, porównanie kierunków i potencjałów rozwoju regionów, a także próba odpowiedzi na pytanie, jakie działania należy podjąć, aby regiony, gminy i ich mieszkańcy stali się filarem transformacji w kierunku czystych źródeł energii.

 

Co rynek OZE sądzi o systemie wsparcia w ustawie OZE?

(źródło: ieo.pl)

Zakres badania obejmował zebranie opinii aktywnych lub bardziej świadomych uczestników rynku o ustawie o odnawialnych źródłach energii (ustawa OZE).

 

Co musi się zmienić w ustawie o OZE

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Rozdzielenie systemu wsparcia w postaci FiT oraz net-meteringu czy określenie stawek gwarantowanych w oparciu o rzeczywisty koszt wytwarzania energii to niektóre ze zmian w prawie koniecznych do tego, by w Polsce opłacało się być prosumentem.

 

Jak zostać prosumentem

(źródło: federacja-konsumentow.org.pl)

Federacja Konsumentów wydała raport "Jak zostać prosumentem". Raport podpowiada co należy zrobić, aby taką inwestycję zrealizować.

 

Tymbark idzie w zielone. Sam sobie wyprodukuje energię

(źródło: tvn24bis.pl)

Tymbark, producent soków i napojów, wybudował nowoczesną farmę fotowoltaiczną, która zapewni do 25 proc. zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną.

 

Energetyczna modernizacja płockich placówek w PPP

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Płock i spółka Siemens podpisały umowę partnerstwa publiczno-prywatnego na modernizację energetyczną 24. budynków użyteczności publicznej. Nakłady inwestycyjne partnera prywatnego zostaną w 100 proc. spłacone na jego rzecz z oszczędności uzyskanych z ograniczenia zużycia energii w placówkach objętych projektem.

 

Tesla zaczęła dostawy domowych magazynów energii Powerwall

(źródło: gramwzielone.pl)

Po przeprowadzonej w maju 2015 r. prezentacji nowego magazynu energii Powerwall, który ma zrewolucjonizować rynek domowego magazynowania energii i zwiększyć autokonsumpcję energii produkowanej przez domowe instalacje fotowoltaiczne, do Tesli zaczęły spływać tysiące zamówień na Powerwall.

 

BMW chce sprzedawać domowe magazyny energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Jak podaje niemiecki tygodnik Wirtschaftswoche, niemiecki koncern motoryzacyjny planuje sprzedaż domowych magazynów energii. Nowa oferta BMW ma pojawić się jeszcze w tym roku.

 

Słońce

 

Wyraźny spadek kosztów farm fotowoltaicznych w USA

(źródło: gramwzielone.pl)

Według analizy EnergyTrend, w 2015 r. amerykański rynek fotowoltaiczny zanotował dalszy spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu koszty inwestycji w przemysłowe farmy fotowoltaiczne w USA stają się wyraźnie niższe niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

 

Coraz więcej Szkotów ma na dachu panele PV

(źródło: chronmyklimat.pl)

Szkoci nie przejmują się mniejszym nasłonecznieniem i instalują systemy fotowoltaiczne.

 

Włoski miks energetyczny z rekordowym udziałem PV

(źródło: gramwzielone.pl)

Udział fotowoltaiki w konsumpcji energii we Włoszech wyniósł w ubiegłym roku rekordowe 7,8 proc. Tak wysokiej wartości nie zanotował dotąd w swoim miksie energetycznym żaden inny kraj.

 

Wiatr

 

Dania ustanawia światowy rekord zużycia energii wiatrowej

(źródło: energetyka.wnp.pl)

W Danii 42,1 proc. całkowitej energii elektrycznej zużytej w roku 2015 pochodziło z elektrowni wiatrowych, co stanowi nowy rekord świata.

 

Rekordowa produkcja energii wiatrowej w Wlk. Brytanii

(źródło: chronmyklimat.pl)

2015 r. był rekordowym rokiem dla wytwarzania energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Pokrywa ona już jedną dziesiąta zapotrzebowania na energię elektryczną w Zjednoczonym Królestwie.

 

Wiatr najtańszym źródłem energii w Hiszpanii

(źródło: gramwzielone.pl)

Jak podało hiszpańskie stowarzyszenie branży wiatrowej Asociacion Empresarial Eolica (AEE) energia wiatrowa okazała się najtańsza ze wszystkich źródeł obecnych w miksie energetycznym tego kraju.

 

Klimat

 

2015: kolejny rok rekordowych temperatur

(źródło: chronmyklimat.pl)

W ubiegłym roku padły kolejne rekordy temperatur – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

 

Głęboki żal: jak poradzić sobie ze stratą naszego świata

(źródło: zielonewiadomosci.pl)

Przytłaczająca większość klimatologów mówi, że w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z bezprecedensowym ociepleniem ziemskiego klimatu.

 

Traktat klimatyczny nieobowiązkowy?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Negocjacje zostały zakończone, zawarto porozumienie paryskie. Jakie są zobowiązania stron konferencji klimatycznej?

 

Prawda nie zawsze pośrodku

(źródło: zielonewiadomosci.pl)

W kwestii zmian klimatu konsensus wydaje się jasny. Niestety, nie wszyscy fakt ten rzetelnie prezentują.

 

B. Obama: USA na ścieżce zielonego rozwoju

(źródło: reo.pl)

Żadne wyzwania nie stwarzają większych zagrożeń dla naszych dzieci, naszej planety i przyszłych pokoleń niż zmiany klimatyczne – to przesłanie Baracka Obamy z wystąpienia podczas corocznego orędzia w Kongresie USA.

 

Opinia publiczna i korporacje w obliczu zmian klimatycznych

(źródło: chronmyklimat.pl)

Rośnie zaniepokojenie zmianami klimatu. 90 proc. firm obawia się ich skutków. Jakie działania można podjąć?

 

Klasa średnia w obliczu zmian klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Szwajcarska grupa finansowa UBS opublikowała pierwszy raport opisujący wpływ zmian klimatu na światową klasę średnią.

 

Naukowcy zbadali globalny ślad azotowy

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

USA, Chiny, Indie i Brazylia są odpowiedzialne za 46 proc. światowych emisji azotu – wynika z pierwszych badań globalnego śladu azotowego, obejmujących 188 krajów.

 

Ocieplenie oceanów dramatycznie przyspiesza

(źródło: chronmyklimat.pl)

Nowe badanie wykazało, że oceany świata ocieplają się w coraz szybszym tempie, a ostatnie 20 lat odpowiada za połowę wzrostu zawartości ciepła w oceanach, które zakumulowało się od początku rewolucji przemysłowej.

 

Klimatyczna bzdura roku: poznaj wyniki!

(źródło: chronmyklimat.pl)

Znamy już wyniki plebiscytu "Klimatyczna bzdura roku 2015". Zobacz kogo wybrali internauci!

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej