×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

3 września 2013
Pod Prąd
 

Informator lubuski 4/2013

„Pod prąd”
Informator Lubuski 4/2013

W numerze:

1. Referendum sprawiło, że nasz głos usłyszała cała Polska!
2. Co dalej z odkrywką i rozwojem woj. lubuskiego
3. Sprzedajni radni i PGE w natarciu. Manipulacji ciąg dalszy
4. Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję „Wpływ spalania węgla na zdrowie” - Gubin, 27 września 2013.

1. Referendum sprawiło, że nasz głos usłyszała cała Polska!

Dziękujemy wszystkim obywatelom, którzy interesują się przyszłością regionu, stawiają na nowoczesne rozwiązania i rozwój naszej gminy, a nie na monopole oferujące demagogię o miejscach pracy nawet za cenę zniszczenia regionu i dewastacji środowiska. Dziękujemy również tym obywatelom, którzy na referendum przybyli, ale odmówiono im prawa do udziału w głosowaniu. Rada gminy na razie zostaje, ale to nie znaczy, że kopalnia na naszym terenie powstanie.  Nic nie jest przesądzone!

W referendum (18.08.2013) w sprawie odwołania rady gminy Brody w związku z jej poparciem dla projektu budowy kompleksu energetycznego wzięła zbyt mała liczba uczestników, przez co zostało ono uznane za nieważne. W ocenie organizacji ekologicznych ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielna Sieć, od głosowania odwiodła mieszkańców „siła manipulacji”. Radni i PGE od dawna propagowali tendencyjne hasło „Nie daj się wkręcić w referendum”, tym samym rekomendując postawy nieobywatelskie. Anna Dziadek, mieszkanka gminy zaangażowana w grupie referendalnej  podkreśla, że nacisk na bojkot referendum był tak silny, że nawet niektóre osoby zasiadające w komisjach nie wzięły udziału w głosowaniu! Po raz pierwszy w gminie Brody sprawdzono każdy dowód osobisty - nikt kto przyszedł bez dowodu nie mógł oddać głosu - nawet, jeżeli był wieloletnim dyrektorem jedynej szkoły w gminie i jego tożsamość mogło potwierdzić 100 % członków komisji! Nie zorganizowano autokaru, co było praktyką przy innych wyborach i większość plakatów i informacji dotyczących referendum była usuwana. Mimo niekorzystnego terminu, sprzecznych, często nieprawdziwych informacji (np.: że kompleks Brody-Gubin jest inwestycją rządową i wszystko jest przesądzone) do referendum przystąpiło aż 25 % uprawnionych do głosowania, a wynik jest miażdżący dla prokopalnianego lobby:  90 % mieszkańców chce odwołania Rady Gminy w Brodach! Próg ważności nie został osiągnięty ze względu na frekwencję. Rada nie została odwołana, ale wynik referendum potwierdził, że kopalniane plany na terenie gminy nie mają poparcia społecznego.

Manipulacje, które zadecydowały o niższej niż się spodziewano frekwencji dostrzegli też mieszkańcy biorący udział w referendum.

Anna Dziadek: „Gdy termin referendum był już znany - 18 sierpnia - członkowie Stowarzyszenia sponsorowanego przez PGE i część radnych popierających budowę kopalni zaczęli nawoływać do jego bojkotu  pod hasłem: "nie daj się wkręcić w referendum". Rozwieszono plakaty, wydano ulotki i w prasie lokalnej pojawiły się sponsorowane ogłoszenia, aby zostać w domu i nie głosować. Jaki był cel namawiania ludzi do pozostania w domach? Czy świadczy to o tym, że radni: Tracz, Maszkowski, Kossak, Bejnarowicz oraz członkowie Stowarzyszenia sponsorowanego przez PGE: Jaszewski, Szafrański i przedstawiciele PGE wiedzą, że nie mają poparcia społecznego dla inwestycji? Czy opinia mieszkańców w tak ważnej dla gminy kwestii nie interesuje kopalnianych lobbystów?”

A oto wybrane anonimowe wypowiedzi  z forum internetowego:

„No i referendum w Brodach za nami. Zgodnie z oczekiwaniami zakończyło się całkowitą porażką  prokopalnianych radnych. Mimo bardzo intensywnej kampanii prowadzonej przez stowarzyszenie panów Jaszewskiego i Szafrańskiego ponad 90% uczestników referendum zagłosowało za odwołaniem rady gminy pod przewodnictwem Marka Tracza. Jaśniej chyba nie można było przypomnieć radnym, że mają się zajmować sprawami gminy a nie kopalni. 
A swoją drogą tak dziwnego referendum w Brodach to najstarsi górale nie pamiętali. W pamięci pozostaną nam na pewno odsyłani z kwitkiem mieszkańcy gminy, którzy, mimo że dotarli do lokali wyborczych, zostali odesłani do domów i nie mogli zagłosować. Zapamiętamy na pewno te nagłe zmiany w organizacji referendum i brak autobusu (przecież podobno tak wszyscy chcieli poznać nasze zdanie, a jak mogliśmy się wypowiedzieć to nawet na autobus nie było). Zapamiętamy pewnego Pana agitującego pod kościołem. Duży niesmak zostanie w związku z ustaleniem terminu referendum akurat w długi weekend sierpniowy. Generalnie odniosłem wrażenie, że nasze władze bardzo mocno pracowały aby frekwencja była niska i w tych warunkach pójście do referendum aż 700 osób uważam za wielki sukces. Tak więc w gminie Brody szykuje się po wyborach w przyszłym roku wielkie personalne trzęsienie ziemi w składzie rady gminy”

„Trudno powiedzieć za czym głosowały osoby, które nie oddały głosów w referendum. Część z nich została niedopuszczona do głosowania bo nagle w gminie Brody okazało się, że nikt nikogo nie zna, część nie trafiła do lokali wyborczych, ponieważ ktoś pozmieniał lokale wyborcze, cześć była na urlopach, część myślała, że nie ma sensu iść na referendum, bo inni za nich odwołają naszą kiepska radę  gminy, część generalnie nigdy nie chodzi na wybory a i pewnie te sześćdziesiąt parę osób, które podpisały apel w obronie radnych też była w tej grupie, która nie oddała głosu w referendum. Generalnie wynik jest jasny:  90 % za odwołaniem rady gminy Brody przy 25 % frekwencji! Proszę więc zakończyć tę starą śpiewkę, że plany budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego mają poparcie społeczne w gminie Brody”.

Zobacz ogłoszenie opłacone przez radnych i PGE w Gazecie Lubuskiej:

Protokół ustalenia wyniku referendum gminnego
http://www.bip.brody.pl/system/obj/2276_wyniki.pdf

Zobacz:
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130819/POWIAT18/130819622

1.2. O naszym referendum pisze się też w Niemczech!

Informacja z Lausitzer Kohle Rundbrief z 29 sierpnia 2013
„[...] Powodem zorganizowania referendum było to, że radni gminy całkowicie zlekceważyli  zdecydowany sprzeciw obywateli w sprawie powstania kopalni  wyrażony w referendum z 2009. Spór zaostrzył się dodatkowo po tym jak odwołano przewodniczącą rady gminy, która nie poparła planu powstania kopalni. W głosowaniu 18 sierpnia wzięło udział 701 obywateli, mniej niż wymagane 3/5 uprawnionych do głosowania. Jednakże za sukces można uznać to, że referendum w ogóle się odbyło. Poza tym osoby, które brały udział w głosowaniu potwierdziły, że nie ma akceptacji dla powstania kopalni. Aż 672 oddanych głosów, czyli 92.5%, opowiedziało się za odwołaniem rady gminy, a tylko 50 głosów – 7% - chciało zachowania rady w obecnym składzie.”

Zobacz: http://www.lausitzer-braunkohle.de/aktuell.php

2. Co dalej z odkrywką i rozwojem woj. lubuskiego

Osoby, które włączyły się w organizację referendum zaznaczają, że taki wynik nie jest porażką. Po pierwsze został poprawiony nie tylko przepływ informacji na temat kopalni, ale przede wszystkim ich jakość.  Warto podkreślić, że grupa przeciwników kopalni poprawiła organizację i urosła w siłę. Rośnie także świadomość obywatelska. Ludzie chcą ochrony swoich praw i zdają sobie sprawę z tego, że studium zagospodarowania przestrzennego nie musi przewidywać kopalni i elektrowni! Dużym sukcesem referendum jest nie tylko wynik - 90 % za odwołaniem Rady Gminy, ale również otrzymanie korzystnych decyzji sądu w trybie referendalnym, o czym będziemy jeszcze informować.

Nadal będą wyjaśniane wątpliwości prawne czy radny (obecnie przewodniczący rady) lobbujący za kopalnią PGE może być pracownikiem PGE. Czy radni mogą mieć, sponsorowane przez PGE, kancelarie prawne? Widzimy tu konflikt interesów, mimo że nie widzi go wojewoda i kolegium odwoławcze przy sejmiku.

Należy wspólnie prostować liczne niczym nie poparte obietnice inwestora (co do miejsc pracy, wysokości odszkodowań), które zderzają się z inną rzeczywistością w miejscach, gdzie już trwają odkrywki w Polsce.

Będziemy konsekwentnie pokazywać, że w interesie gmin Gubin i Brody, ale i innych gmin lubuskich, nie jest budowa kopalni i elektrowni rodem sprzed 50 lat a  rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz oszczędnośći efektywność energetyczna (EE), które dają miejsca pracy, niezależność energetyczną, rzeczywiste innowacje. Mało kto wie, że kilkaset milionów euro jest na te ostatnie cele planowane w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014 -20. Na OZE i EE, a nie na kompleks energetyczny oparty na węglu brunatnym. Pora aby lokalni politycy zaczęli czytać swoje dokumenty i nie wisieli na klamce jednej firmy i jednej technologii…

Aktywni ludzie w Brodach, a jest ich niemało, winni już myśleć o tym kogo chcą widzieć jako swojego reprezentanta w przyszłej radzie. Wybory będą za rok. Po ostatnich doświadczeniach takie cechy jak lojalność, uczciwość wobec wyborców, otwarcie na różne kierunki rozwoju gminy, nie tylko dyktowane przez jeden koncern stają się kluczowymi kryteriami wyboru.
  

Zapraszamy do śledzenia bieżących informacji dotyczących planowanego "kompleksu"  na stronach internetowych Stowarzyszenia NIE KOPALNI ODKRYWKOWEJ: www.nieodkryce.pl oraz informacji prawnych na stronie prowadzonej przez Ekologiczny Serwis Prawny:  www.niedlakopalni.pl.

3. Radni i PGE w natarciu. Manipulacji ciąg dalszy

1. Radny po raz kolejny wmawia obywatelom, że do uchwalenia studium zagospodarowania przestrzennego, które przewiduje kopalnię, zmusza radę ustawa. Owszem, takie studium musi powstać, ale nigdzie nie jest powiedziane, że na tym terenie ma powstać kopalnia i elektrownia!

Zobacz materiał filmowy:
http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/informacja/informacje-lubuskie-komentarze/wideo/19082013/12144542
Więcej na temat studium zagospodarowania przestrzennego i planowanej w nim kopalni:
http://eko.org.pl/odkrywki.php

2. Trwa nieustające planowanie i pielęgnowanie lubuskiego, komercyjnego KOMPLEKSU
28 sierpnia 2013 roku w Zielonej Górze odbyło się kolejne, raczej niepotrzebne, spotkanie w sprawie planowanego przez władze województwa i pielęgnowanego w lokalnych mediach kompleksu energetycznego Gubin-Brody, za które zapłacili lubuscy podatnicy. Nawet Marszałek Województwa Elzbieta Polak i Cezary Bujak, członek zarządu PGE Gubin przyznali, że województwo lubuskie ma szansę rozwijać się bez realizacji planu budowy kopalni i elektrowni. Wciąż również nie wiemy, kto miałby sfinansować budowę „kompleksu”, która nie jest inwestycją rządową.

Zobacz sprawozdanie: http://eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=2&kat=13&art=82

4. Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję „Wpływ spalania węgla na zdrowie” - Gubin, 27 września 2013.

Ogólnopolska Koalicja "Rozwój Tak - Odkrywki NIE", Stowarzyszenie Ekologiczne
EKO-UNIA, Stowarzyszenie „Nie Kopalni Odkrywkowej” oraz partnerzy z Niemiec
(m.in. Umweltgruppe Cottbus, Pro-Guben) zapraszają na międzynarodową konferencję, która odbędzie się w piątek 27 września 2013 r. w Domu Kultury w Gubinie. O szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Roboczy plan konferencji*:

  • godz. 11.00 – otwarcie konferencji
  • godz. 11.15 – 12.15 wystąpienia prelegentów
  • godz. 12.15 – 12.45 przerwa na kawę i herbatę
  • godz. 12.45 – 14.00 wystąpienia prelegentów
  • godz. 14.00 – 15.00 dyskusja
  • godz. 15.00 – lunch

 

Wydawcy:
   Stowarzyszenie Nie kopalni odkrywkowej
   Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Redakcja:
   Hanna Schudy
   Anna Dziadek
   Dorota Wasilewska
   Radosław Gawlik
   Janusz Szymański

Pod Prąd

    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
Turów – NSA odmówiło zastosowania środka tymczasowego, ale to nie kończy sprawy Prawo geologiczne i górnicze – nie wszystko stracone, walka (...)
czytaj całość
więcej
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
2015-01-20
Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej