×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
11 grudnia 2024
Pod Prąd
 

Pod Prąd

listopad/grudzień 2024

 
 
 
Raport Instratu – Kompleks Turów będzie stopniowo wygaszany
Raport NIK dotyczący kopalin stałych – Turów na celowniku
Zalewanie wyrobisk w Wielkopolsce – nieporozumienia na linii ZE PAK, Wody Polskie i NGO
Co dalej z Bełchatowem? Nieznane kierunki transformacji i rekultywacji
Protesty w Niemczech przeciwko rozbudowie odkrywki Nochten na terenie Łużyc
Ministerstwo kultury i dziedzictwa chroni interesy koncernu energetycznego?
Krajowy Plan Energii i Klimatu przemilcza zmierzch węgla w energetyce
Dolnośląski Kongres Kobiet zaprasza do dyskusji na temat roli kobiet w transformacji
Prawo geologiczne i górnicze do zmiany! 10 konkretnych postulatów do Głównego Geologa Kraju
Spotkanie Koalicji „RT-ON” – 6 grudnia 2024 ,Wrocław 
1
Raport Instratu – Kompleks Turów będzie stopniowo wygaszany

Właśnie ukazał się raport Instratu odnośnie przyszłości  regionu Bogatyni i energetyki w Turowie. Analiza Instratu wskazuje, że kompleks węgla brunatnego w Turowie wkracza już w okres schyłkowy, który dobiegnie końca w perspektywie lat 2030–2035.
Instrat zaznacza, że do zamknięcia Turowa  nie przyczynią się żadne konflikty międzynarodowe czy procesy sądowe, ale kwestie rynkowe oraz rozwój OZE i magazynów energii także w sąsiedztwie kompleksu. Przed wzrostem cen w systemie ETS w 2018 r. spalanie węgla brunatnego uchodziło za tanie a koszty wydobycia były zdecydowanie niższe, niż węgla kamiennego. Węgiel wykorzystywany w Turowie jest jednak paliwem o najwyższej emisyjności w przeliczeniu na jednostkę energii. Do cen emisji dochodzą koszty stałe (zarówno utrzymania elektrowni, jak i powiązanej z nią odkrywki).
Spadek wydobycia węgla brunatnego jest nieuchronny i widać to także  w rządowym dokumencie - aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu. 
Produkcja energii w Turowie jest także hamowana przez ciągłe awarie bloków. Ostatnio Instrat skomentował to przy okazji tzw. przywołania do produkcji energii przez PSE. W uzasadnieniu trudnej sytuacji energetycznej Instrat zaznacza, że  nowy blok w Turowie „ma awarię od września”. 

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/20292561/zmierzch-wegla-w-turowie
 https://instrat.pl/wp-content/uploads/2024/12/Instrat-Policy-Paper-05-2024-Zmierzch-wegla-w-Turowie.pdf
 https://www.gramwzielone.pl/trendy/20287491/pse-oglosil-okres-przywolania-po-raz-drugi-w-historii-rynku-mocy

^menu
2
Raport NIK dotyczący kopalin stałych – Turów na celowniku

Najwyższa Izba Kontroli właśnie opublikowała raport dotyczący nieprawidłowości związanych z koncesjonowaniem wydobycia kopalin. Najpoważniejsze zastrzeżenia NIK miał odnośnie  Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”. NIK w zasadzie ogłosił to, co strona społeczna podkreślała od dawna – dalsze wydobycie węgla w Turowie obciążone jest licznymi błędami proceduralnymi. Jak czytamy w komunikacie  „przy postępowaniu o wydłużenie terminu obowiązywania koncesji naruszono przepisy m.in. ustawy prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. W konsekwencji Polska była zobowiązana do przekazania stronie czeskiej 35 mln euro, a Komisja Europejska potrąciła ze środków przekazywanych Polsce w ramach refundacji wydatków łącznie 68,6 mln euro.”
Na Turów wydano zatem ogrom środków publicznych w sposób niezgodny z procedurami. Społeczeństwo powinno o tym słyszeć tak często, jak się da.

 https://www.nik.gov.pl/najnowsze-informacje-o-wynikach-kontroli/koncesjonowanie-wydobycia-kopalin-i-weglowodorow.html

^menu
3
Zalewanie wyrobisk w Wielkopolsce – nieporozumienia na linii ZE PAK, Wody Polskie i NGO

Rekultywacja odkrywek co do zasady („zanieczyszczający płaci”) jest obowiązkiem operatora kopalni. Co więcej kopalnia musi naprawić swoje szkody ze środków własnych i nie może w tym celu pozyskiwać ich ze środków publicznych. Niedługo zakończy się działalność kopalni odkrywkowych należących do koncernu ZE PAK. Mimo że straty górnicze w postaci wysychających jezior znane  są  od lat, to wciąż nie jest jasne jak będzie przebiegać rekultywacja regionu. Niedawno koncern ZE PAK ogłosił, że proponowany projekt hydrologiczny został zatrzymany a społeczeństwo może stracić możliwość rekultywacji. Prezes PAK Piotr Woźny powiedział: „Bez projektu hydrologicznego napełnianie pokopalnianych wyrobisk może potrwać nawet 35 lat” „Nie wyobrażamy sobie zaprzepaszczenia takiej szansy i dalszego utrzymywania deficytu wody w tym regionie przez kolejne dekady”.

 https://www.lm.pl/aktualnosci/ze-pak-w-wyniku-zmiany-decyzji-wod-polskich-spoleczenstwo-straci-120-mln-zl

Jednocześnie część organizacji ekologicznych skomentowało, że dotychczasowy projekt hydrologiczny był niedopracowany i obciążony wątpliwościami prawnymi: „Uznajemy za zasadne podjęcie działań mających na celu poprawę stosunków wodnych w Wielkopolsce Wschodniej, zaburzonych przez ponad 70. letnią działalność kopalń odkrywkowych oraz pogłębiający się kryzys klimatyczny. Jednocześnie zwracamy uwagę, że podejmując próbę naprawienia sytuacji jezior w regionie, nie wolno doprowadzić do pogorszenia sytuacji hydrologicznej i hydromorfologicznej w ekosystemach rzek Warty oraz Noteci i obszarach chronionych z nimi związanych. Dlatego apelujemy o podjęcie działań, które pozwolą rozpoznać i zniwelować potencjalne zagrożenia środowiskowe związane z ewentualną realizacją projektu „Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski Wschodniej”.
 https://zielonasiec.pl/wp-content/uploads/2024/07/2024_06_Analiza-zapisow-programu-odkrywki-WLKP_V2.pdf

Powyższe pokazuje, że w całym procesie zabrakło transparentności, komunikacji oraz partycypacji interesariuszy. Do tego wydaje się, że koncern podjął się prac nad projektem hydrologicznym za późno, a teraz czuć wywieraną presję ze względu na czas, który nagli. 
Sprawa jest jednak złożona i budzi kontrowersje też w gronie zaangażowanych NGO. Z porozumienia dotyczącego przerzutu wody z Warty wycofały się Wody Polskie a ich rolę w projekcie chcą przejąć lokalne samorządy zainteresowane odbudową zasobów wodnych min w osuszonych jeziorach.

^menu
4
Co dalej z Bełchatowem? Nieznane kierunki transformacji i rekultywacji

Odejście od węgla brunatnego jest nieuniknione także w Bełchatowie. O transformacji Bełchatowa mówi się od lat, ale niewiele się zmienia. W odróżnieniu od regionu Turowa, Bełchatów dostał środki z FST. Trudno jednak mówić, że prowadzona jest tam już transformacja energetyczna. Podobnie  jak w Koninie nie ma jasnych planów dotyczących rekultywacji. Eksperci mówią: „Musimy sprawdzić, czy projekt zalania wodą będzie realistyczny, jakie będą koszty - mówił w czasie debaty dr Zbigniew Kaczkowski, adiunkt w Katedrze UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego
- Ja nie widziałem żadnej uczciwie zrobionej oceny, co się może wydarzyć: co zyskujemy, co tracimy. Zadbajmy o to, żeby ta woda była jak najczystsza. Inaczej to, co miało być benefitem, będzie gnijącym akwenem - dodał.
Dopytywany, czy w ogóle zalanie wyrobiska to projekt realny, podkreślił: - Nie umiem odpowiedzialnie powiedzieć: tak lub nie. Załóżmy, że nie będziemy zalewać, ale wyłączymy pompy. Co się stanie? Wody z Warty i innych źródeł zaczną i tak naciekać. Taka jest konsekwencja wykopania dużej dziury. Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, potrzebny jest duży nakład badawczy - podsumował.

 https://www.money.pl/gospodarka/aleksandra-majda/energetyczne-serce-polski-musi-przejsc-operacje-co-dalej-z-belchatowem-7088342287211264a.html

^menu
5
Protesty w Niemczech przeciwko rozbudowie odkrywki Nochten na terenie Łużyc

Koncern LEAG przygotowuje się do rozbudowy kopalni odkrywkowej Nochten w kierunku wiosek Mulkwitz i Rohne. Wcześniej organizacje protestujące przeciw rozbudowie wydzierżawiły  prywatny kawałek lasu, co teraz blokuje ten projekt. Koncern LEAG już złożył wniosek o cesję gruntu w 2021 roku. Decyzja ma zostać podjęta w ciągu najbliższych kilku tygodni. Na przeszkodzie stoi jednak orzeczenie niemieckiego trybunału. Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł trzy lata temu, że ochrona klimatu nie może być odkładana na później. Uznano, że plany wydobywcze LEAG są całkowicie niezgodne z niemieckimi celami klimatycznymi, które zostały następnie zaostrzone w 2021 roku. Firma, która jest częścią Grupy EPH, twierdzi jedynie, że cele nie zostały prawnie określone dla projektów wytwarzania energii z węgla i wydobycia węgla.

 https://www.mdr.de/nachrichten/sachsen/bautzen/goerlitz-weisswasser-zittau/tagebau-nochten-wald-enteignung-leag-100.html

^menu
6
Ministerstwo kultury i dziedzictwa chroni interesy koncernu energetycznego?

EKO-UNIA wraca do gry po decyzji MKiDN w sprawie zabytków w Opolnie-Zdroju. Chodzi o trwające postępowania prawne odnośnie układu ruralistycznego Opolna-Zdroju oraz o wpisanie do rejestru zabytków kilku obiektów na terenie wsi Opolno-Zdrój. Kolejny raz sąd uznał, że organ ochrony dziedzictwa kultury nie pełni swoich obowiązków. Naszym zdaniem organ nie tylko nie chroni zabytków, ale w pewnym sensie chroni on interesy koncernu energetycznego. Konserwator nie chroni zabytków w Opolnie także tam, gdzie nigdy nie sięgnie wyrobisko węgla. Zarówno przedstawiciele EKO-UNII jak i naukowcy i lokalni przedsiębiorcy podkreślają, że ochrona dziedzictwa  domów przysłupowych i uzdrowiskowych w Opolnie może być szansą i atutem w procesie transformacji regionu.

 https://wroclaw.tvp.pl/83535156/zapomniane-dawne-uzdrowisko-opolno-zdroj-umiera-mieszkancy-czekaja-co-dalej
 https://wroclaw.tvp.pl/82264422/dolnoslaskie-interwencje-magazyn-reporterow

^menu
7
Krajowy Plan Energii i Klimatu przemilcza zmierzch węgla w energetyce

Projekt aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu to kolejna strategia pod tytułem „chowamy głowę w piasek i mamy nadzieję, że problem sam zniknie”. Jak rząd chce wypracować rozsądną politykę energetyczną Polski, skoro kluczowy dokument pomija fakt, że górnictwo upada i działa już tylko dzięki wielomiliardowym kroplówkom? W samym 2023 roku wydobycie węgla kamiennego spadło o 10 proc., a zatrudnienie wzrosło. Bal na Titanicu trwa w najlepsze — mówi Marek Józefiak, rzecznik i ekspert ds. polityki ekologicznej Greenpeace Polska.

 https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/35646/wegiel-i-gaz-czyli-nowy-plan-energetyczny-rzadu/

^menu
8
Dolnośląski Kongres Kobiet zaprasza do dyskusji na temat roli kobiet w transformacji

W Zgorzelcu odbyło się wyjątkowe spotkanie. Rozmawiano o energii kobiet w transformacji regionu zgorzeleckiego. Sprawiedliwa transformacja nie może toczyć się bez aktywnego udziału kobiet w kształtowaniu przyszłości regionu. Spotkanie było wyjątkowe, ponieważ jeszcze nigdy nie było tak liczne, jeszcze nigdy tak otwarcie nie rozmawialiśmy o największym wyzwaniu, jakie czeka nie tylko powiat zgorzelecki, ale cały subregion jeleniogórski. 
O czym mówiliśmy?

  • Perspektywa zmiany:
    Kobiety wnoszą innowacyjne podejście do zarządzania, empatię i kreatywność. Udział kobiet w decyzjach dotyczących przyszłości regionu zapewnia bardziej sprawiedliwe i trwałe rozwiązania.
  • Aktywizacja zawodowa:
    Transformacja to szansa na tworzenie nowych miejsc pracy. Wspieranie aktywności zawodowej kobiet może wzmocnić lokalną gospodarkę i zwiększyć ich niezależność finansową.
  • Włączenie społeczne:
    Transformacja społeczna powinna uwzględniać potrzeby wszystkich mieszkańców – kobiety mogą być głosem tych, którzy często są pomijani.
  • Nowa gospodarka:
    Kobiety mogą odegrać kluczową rolę w promowaniu przedsiębiorczości i edukacji w regionie.

Zapraszamy do odsłuchania debaty z udziałem kobiet
Nagranie można obejrzeć na stronie DKK: 

 https://fb.watch/wn_oDYPc9H/

^menu
9
Prawo geologiczne i górnicze do zmiany! 10 konkretnych postulatów do Głównego Geologa Kraju

Z końcem listopada br. grupa Koalicjantów tj.Fundacja "RT-ON", Fundacja Frank Bold orz Fundacja Greenpeace Polska, wsparta m.in. przez Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski "Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju" oraz Związki Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wystosowała apel do wiceministra MKiŚ, Głównego Geologa Kraju Krzysztofa Galosa z 10 konkretnymi postulatami zmian w ustawie. 
Postulujemy między innymi o:

  • Rozróżnienie ochrony złóż strategicznych od pozostałych.
  • Prawo właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości do udziału w decyzjach.
  • Wzmocnienie roli gminy w uznawaniu złóż za strategiczne.
  • Jasne i precyzyjne kryteria uznania złoża za strategiczne.
  • Rekompensaty dla gmin i odszkodowania dla właścicieli nieruchomości.
  • Doprecyzowanie definicji ochrony złóż kopalin.

Więcej przeczytają Państwo na stronie pod linkiem: 

 https://rt-on.pl/wiadomosci/item/683-prawo-geologiczne-i-gornicze-do-zmiany-10-konkretnych-postulatow-do-glownego-geologa-kraju
 https://www.chronmyklimat.pl/energetyka/2575-prawo-geologiczne-i-gornicze-do-zmiany-10-konkretnych-postulatow-do-glownego-geologa-kraju

^menu
10
Spotkanie Koalicji „RT-ON” – 6 grudnia 2024 ,Wrocław 

6 grudnia 2024 r. ,w dzień tradycyjnych Mikołajek, odbyło się, co półroczne spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK -Odkrywki NIE”.  Miejscem spotkania była, po raz kolejny, siedziba EkoCentrum we Wrocławiu.
Spotkanie miało po raz pierwszy aż tak mocno hybrydowy charakter bowiem obradowaliśmy jednocześnie stacjonarnie i on line- zauważył moderujący całość spotkania Tomasz Waśniewski (Fundacja „RT-ON”).  Dzięki technologii, co cenne , dołączyć mogło szersze grono uczestników.  Spotkanie otworzyli Wiceprzewodniczący Koalicji Radosław Gawlik oraz Przewodniczący Rady Fundacji „RT-ON” Waldemar Kwaśny. Obaj odnieśli się do aktualnej polityki klimatyczno-energetycznej w Polsce oraz zaniechań rządzących  w działaniach na tym polu. W dyskusji głos na początku zabrali reprezentujący swoje regiony reprezentanci Stowarzyszenia „NIE Kopalni Odkrywkowej”, Stowarzyszenia „Eko-Przyjezierze”, społeczności gminy Babiak (Wschodnia Wielkopolska). Następnie o działaniach swoich organizacji opowiadali przedstawiciele Stowarzyszenia „EKO-UNIA”, Fundacji Greenpeace Polska, Fundacji „Frank Bold” oraz Fundacji „RT-ON”. 

 Podstawowe kwestie, jakie wybrzmiały podczas spotkania i w dużej mierze zdominowały grudniowe spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK -Odkrywki NIE” dotyczyły sprawy rekultywacji terenów w Wielkopolsce Wschodniej zdegradowanych przez działalność kopalni odkrywkowej węgla brunatnego oraz proponowanych zmian w Ustawie prawo geologiczne i górnicze, które w formie 10 postulatów jej nowelizacji zostały przekazane przez grupę Koalicjantów na ręce wiceministra, Głównego Geologa Kraju Krzysztofa Galosa. Duże poruszenie wśród Koalicjantów wywołała prezentacja dr Magdaleny Krysińskiej, która przedstawiła zrealizowany na zlecenie Fundacji RT-ON „Raport z badań sondażowych dotyczących społecznej świadomości skutków wydobycia węgla brunatnego w Wielkopolsce Wschodniej 2024”, podobnie  też wystąpienia, wspierających Koalicję jako eksperci, mecenasów Sebastiana Czwojdy i Bartosza Rogali.

W spotkaniu Koalicji  uczestniczyła po raz pierwszy pani Joanna Rogowska, córka śp. Ireny Rogowskiej inicjatorki referendum z 2009 r. przeciw odkrywce w regionie legnickim i późniejszej liderki obywatelskiego ruchu anty odkrywkowego w Polsce

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA" Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

    1. Raport Instratu – Kompleks Turów będzie stopniowo wygaszany     2. Zalewanie wyrobisk w Wielkopolsce  – nieporozumienia na (...)
czytaj całość
1.    Wyrok NSA nie przesądza o przyszłości regionu zgorzeleckiego – PGE sędzią we własnej sprawie 2.    Wygaszanie Turowa jako „projekt optymalizacyjny”? 3.    (...)
czytaj całość
1. Turów staje się kulą u nogi – aktywa węglowe przeszkadzają w finansowaniu i ubezpieczaniu 2. Cichy gracz transformacji w regionie (...)
czytaj całość
1. PGE liczy, że do przedłużenia koncesji wystarczy aktualizacja decyzji środowiskowej 2. Stowarzyszenie z Konina apeluje do rządu o elektrownię atomową 3. (...)
czytaj całość
    1. PGE przegrywa w sądzie z Greenpeace – wolność słowa wyżej niż interesy koncernów     2. Dziwne Polaków rozmowy – (...)
czytaj całość
1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
więcej
2024-03-28
Pod prąd marzec 2024
2024-03-01
Pod prąd luty 2024
2024-01-30
Pod prąd styczeń 2024
2024-01-05
Pod prąd grudzień-styczeń 2023/2024
2023-12-11
Pod prąd listopad-grudzień 2023
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej