1
PGE przegrywa w sądzie z Greenpeace – wolność słowa wyżej niż interesy koncernów
Koncern PGE chciał uciszyć Greenpeace Polska i udaremnić działania na rzecz odejścia od spalania węgla i ochrony klimatu. W tym celu PGE złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko prezesowi i członkowi zarządu Fundacji.
– Nie damy się zastraszyć, ani prywatnymi aktami oskarżenia, ani pozwami i tak długo jak koncerny energetyczne i górnicze będą napędzać kryzys klimatyczny, będziemy je za to krytykować. Orzeczenie sądu pokazuje, że mamy do tego prawo – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska.
https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/34878/chcieli-zakneblowac-greenpeace-przegrali-w-sadzie/
^menu
2
Dziwne Polaków rozmowy – bez społeczeństwa i z pozytywnymi ankietami
We Wrocławiu w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się trzecie posiedzenie Komisji Wspólnej w zakresie łagodzenia skutków eksploatacji odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów na terenie Czech. Kolejny raz bez społeczeństwa obywatelskiego, znowu bez zaproszeń. Transformacja energetyczna regionu to wciąż sprawa przyszłości, a władze lokalne podkreślają, że bez kopalni transformacja jest niemożliwa. To spotkanie pokazuje bliski zera stopień uspołecznienia tego procesu. W tym kontekście ciekawie wypadają wyniki ankiety dotyczące jakości życia na Trójstyku. W sprawie Turowa dowiadujemy się, że:
„prawie co trzeci ankietowany nie czuje wpływu kopalni na swoje życie. Najmniej wpływ kopalni odczuwają Czesi. Oni z kolei najczęściej (40 proc.) deklarują wpływ na środowisko kopalni, podobnie jak Niemcy (33). Dla Polaków "odczuciem" jest praca (29).” Niestety w Internecie nie można znaleźć dostępu do tej ankiety, a informację podaje jedynie Bogatynia.info
https://www.bogatynia.info.pl/newsy/wiadomosci/15131-ankieta
https://www.bogatynia.info.pl/newsy/wiadomosci/15134-spotkanie-we-wroclawiu-w-sprawie-lagodzenia-skutkow-kopalni
^menu
3
NGO proszą o uspołecznienie procesu transformacji
Grupa polskich NGO skierowała list do MKiS w sprawie konsultacji społecznych dotyczących bardzo ważnych strategii dotyczących transformacji - Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK)
„Konsultacje publiczne są jednym z najważniejszych etapów tworzenia nowoczesnych polityk publicznych i gwarantem ich wysokiej jakości. Poprawiają one jakość tworzonych rozwiązań, pozwalają na lepsze rozpoznanie stanowisk wszystkich zainteresowanych stron oraz finalnie, na znalezienie najlepszego rozwiązania, zapewniając udział społeczeństwa w procesie tworzenia polityk publicznych i pozostawiając jednocześnie decyzyjność władzy wykonawczej. Konsultacje publiczne wesprą więc stronę rządową w odpowiednim zaprojektowaniu ambitnej polityki energetycznej, zwiększą jej potencjał implementacyjny, przy jednoczesnym poszerzeniu akceptacji społecznej.”
http://eko.org.pl/n_2669
^menu
4
Były prezes PGE bez absolutorium
5
Jezioro Powidzkie wysycha, a i tak jest oceniane jako najlepsze w Polsce
6
Wigańcice ku przestrodze
Miejscowość Wigańcice to symbol bezsensownego zniszczenia na rzecz kopalni odkrywkowych, teraz może się stać platformą dla transformacji. Bogatynia z kolei, do której należą Wigańcice, to jedna z najbogatszych gmin w Polsce, ale brakuje jej wizji przyszłości w postindustrialnej rzeczywistości. Mieszkańcy, zamiast szukać rozwiązań i upominać się o plan działania, upatrują w organizacjach pozarządowych przeciwników. Jednocześnie nie wszyscy dopuszczają do świadomości, że funkcjonowanie kopalni i elektrowni nieubłaganie przemija. Obecnie trwają prace nad rozwojem kolei, planowane jest centrum handlowe, ale jednocześnie miejscowość Opolno-Zdrój ma zostać zniszczona. W regionie mieszkańcy borykają się z latami zaniedbań, a teraz dalsze istnienie kopalni rozumiane jest jako warunek udanej transformacji.
https://smoglab.pl/kopalnia-pochlonela-ich-wioske-teraz-walcza-by-ja-przywrocic/
^menu
Wydawcy:
Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA"
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski