×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
1 sierpnia 2023
Pod Prąd
 

Pod prąd lipiec 2023

 
 
 
Turów – NSA odmówiło zastosowania środka tymczasowego, ale to nie kończy sprawy
Prawo geologiczne i górnicze – nie wszystko stracone, walka trwa. Senat odrzucił nowelizację!
Ustawa ocenowa – Lex Turów
NABE – na czym ma polegać bezpieczeństwo energetyczne?
Brak wizji na przyszłość – Bogatynia okiem antropolożki
1
Turów – NSA odmówiło zastosowania środka tymczasowego, ale to nie kończy sprawy

Rząd ogłasza wygraną, chociaż postępowanie trwa. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wydane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowienie o wstrzymaniu wykonalności decyzji środowiskowej dla Turowa. Nie kończy to jeszcze sprawy kopalni, gdyż o prawidłowości decyzji środowiskowej WSA będzie dopiero orzekał.
To, że mamy do czynienia z manipulacją zauważyli sami związkowcy KWB Turów. Wiedzą oni, że koncesja została wydana z błędami, ale dopiero teraz zgłaszają swoje niezadowolenie. W efekcie wykrycie tych błędów może oznaczać dla zakładu spore problemy.

"Nawet Federacja Związków Zawodowych działających na terenie kopalni Turów zwracała uwagę na to, że w przypadku przedłużenia koncesji na wydobycie, doszło do nieprawidłowości. W pełni zgadzamy się z obawami, jakie wyrażają związkowcy i tak samo jak oni uważamy, że nastąpiły nieprawidłowości w postępowaniu koncesyjnym, za które odpowiada PGE i rząd premiera Morawieckiego. Jednak najbardziej rażącym błędem z ich strony jest brak dobrego planu sprawiedliwej transformacji energetycznej, który pozbawił region turoszowski środków unijnych" – powiedziała Anna Meres z Greenpeace.

 https://energia.rp.pl/elektroenergetyka/art38750691-nsa-zgadza-sie-z-rzadem-i-pge-zwrot-akcji-w-sprawie-kopalni-turow

^menu
2
Prawo geologiczne i górnicze – nie wszystko stracone, walka trwa. Senat odrzucił nowelizację!

Senat RP 14 lipca br. odrzucił w całości przegłosowaną już w Sejmie (16.06.2023r.) nowelizację ustawy prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, która zakładała m.in. ochronę złóż kopalin w Polsce i wprowadzenie definicji złoża strategicznego. Za wnioskiem o odrzucenie noweli głosowało 51 senatorów, przeciw było 43, a jeden wstrzymał się od głosu. Senatorowie przyjęli argumenty i zdecydowanie krytyczne stanowisko licznych organizacji pozarządowych w tym Fundacji RT-ON i Fundacji Frank Bold. Przeciwnicy ustawy od wielu miesięcy wskazywali na jej możliwą niekonstytucyjność, naruszenie prawa własności oraz kompetencji samorządów. Chodzi m.in. o nieuznanie gminy za stronę postępowania i wykluczenie samorządu z procesu decyzyjnego, brak możliwości odwołania od decyzji o uznaniu złoża za strategiczne oraz brak odszkodowania dla właścicieli nieruchomości położonych na strategicznych złożach np. węgla brunatnego.

27.07.2023r. odbyło się w Sejmie posiedzenie połączonych Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych wraz z Komisją Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na temat rozpatrzenia uchwały Senatu ws. ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3515). Co zaskakujące wspomniane wyżej komisje, wbrew oczekiwaniom przedstawicieli większości sejmowej i obecnego na posiedzeniu Wiceministra Dziadzio (Gł. Geolog Kraju) podtrzymały veto Senatu (!) , rekomendując przyjęcie uchwały Senatu, co oznaczałoby w finale odrzucenie ustawy.

Koalicja RT-ON od lat walczy w tej sprawie oraz nagłaśnia problem tzw. ochrony złóż strategicznych, którego konsekwencją byłoby zablokowanie rozwoju gmin położonych na złożach węgla brunatnego. Jak relacjonuje Tomasz Waśniewski (Fundacja RT-ON) - uczestnik posiedzeń komisji ws. nowelizacji p.g.g. w Sejmie i Senacie - minister Dziadzio, np. podczas posiedzenia komisji w Senacie (11.07.23) bez ogródek przyznał, że w ustawie chodzi o zabezpieczenie złóż węgla brunatnego pod kopalnie odkrywkowe. Wg jego planów obszar „chroniony” ma obejmować „jedynie” sto kilkadziesiąt tysięcy hektarów zaś złóż strategicznych węgla brunatnego ma być ok.12 (!). Nie trudno zgadnąć o jakie złoża chodzi i jakie społeczności lokalne byłyby pokrzywdzone blokadą rozwoju. Głosowanie Sejmu ws. przyjęcia lub odrzucenia veta Senatu było pierwotnie w porządku posiedzenia Sejmu 27 lipca ale ostatecznie z niego spadło. Kolejne posiedzenie Sejmu 16-17 sierpnia. Liczmy, że zgodnie ze stanowiskiem połączonych Komisji posłowie przyjmą uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw i wyrzucą ją tam gdzie jej miejsce tj. do kosza. Byłby to niewątpliwy sukces i pokaz skuteczności społeczeństwa obywatelskiego podobny do tego z jesieni 2019 r. gdy jako Koalicja RT-ON protestując pod Sejmem zablokowaliśmy tzw. specustawę górniczą.

 https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje.xsp?unid=93E7E14373AE6196C12589F200388E12#
 https://wysokienapiecie.pl/krotkie-spiecie/senat-odrzuci-nowel-ustawy-prawo-geologiczne-i-g-rnicze-ws-ochrony-z/
 https://www.prawo.pl/biznes/kontrowersyjne-zmiany-w-prawie-geologicznym-ograniczajace-zabudowe,521008.html
 https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8759635,senacka-komisja-ds-klimatu-odrzucila-nowelizacje-prawa-geologicznego.
 https://www.portalsamorzadowy.pl/zmiany-w-prawie/senat-za-odrzuceniem-noweli-prawa-geologicznego,475630.html

^menu
3
Ustawa ocenowa – Lex Turów

Rząd ma coraz więcej problemów z ochroną środowiska. Mnożą się procesy oraz wyroki nakazujące np. wstrzymanie inwestycji. Jako obywatele wiemy, że państwo prawa u nas w zasadzie już nie działa. Teraz niewykonywanie wyroków ma się stać legalne. Nowelizacja tzw. ustawy ocenowej to nie tylko zamach na przyrodę. Ustawa ta odbierze możliwość konsultacji społecznych. W zasadzie wszystko, co rząd uzna za „strategiczne” będzie można wcielić w życie. Rząd chce de facto rządzić spec ustawami.

 https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,29957436,lex-turow-pozwoli-pis-ignorowac-orzeczenia-sadow-ws.html

^menu
4
NABE – na czym ma polegać bezpieczeństwo energetyczne?

NABE tworzone jest od dawna i akurat w wakacje zostały podjęte kolejne decyzje. Jak wiadomo aktywa węglowe mają być przekazane do NABE, aby koncerny energetyczne w pewnym sensie uwolniły się od balastu i opłat dodatkowych z tytułu emisji CO2. Pytanie dla kogo taka agencja będzie bezpieczna. Po przekazaniu aktywów do NABE, agencja będzie odpowiadać za większość energii produkowanej w Polsce. Jednocześnie stanie się monopolistą. Rząd nie chce jednak, aby instytucje kontrolne wtrącały się do projektu NABE.
Nowe informacje to także poprawki do ustawy o osłonach dla energetyków i górników węgla brunatnego. Wiadomo zatem, że NABE będzie się wiązało ze zwolnieniami górników. Nie jest znany harmonogram, gdzie zwolnienia będą miały miejsce w pierwszej kolejności. Na razie nie ma ani NABE, ani zgody na jej formę udzielonej przez Komisję Europejską. Wiadomo tylko, że będą zwolnienia w górnictwie węgla brunatnego.

 https://energia.rp.pl/cieplo/art38748971-panstwo-przejmie-elektrownie-weglowe-od-spolek-co-zrobi-nabe
 https://energia.rp.pl/elektroenergetyka/art38766491-rzad-chce-by-urzad-antymonopolowy-nie-wtracal-sie-w-budowe-nabe

^menu
5
Brak wizji na przyszłość – Bogatynia okiem antropolożki

Prof. Katarzyna Majbroda bada trendy społeczne w regionie Bogatyni związane z czekającą region transformacją. Jak twierdzi prof. Majbroda, wizje przyszłości różnią się zdecydowanie w zależności od wieku respondentów. Najmniej obaw mają ci, którzy kończą pracę w kombinacie, boją się ci, którzy pracują a najbardziej otwarte na dyskusję o przyszłości jest młode pokolenie. Niestety mieszkańcy nie znają żadnego harmonogramu, dotyczącego wyłączenia kopalni i elektrowni. Brak harmonogramu odejścia od węgla stanowi też istotny element poczucia braku bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Nawet jeżeli do zamknięcia zostało jeszcze 20 lat, oznacza to, że czas najwyższy pomyśleć o transformacji. Z pojęciem tym w regionie ludzie kojarzą jednak coś negatywnego, a nie szansę na zmianę.

 https://www.tvbogatynia.pl/artykul/6738,dr-hab-katarzyna-majbroda-instytut-etnologii-i-antropologii-kulturowej-uniwersytet-wroclawski

^menu
Wydawcy: ,Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA" Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1.    Wyrok NSA nie przesądza o przyszłości regionu zgorzeleckiego – PGE sędzią we własnej sprawie 2.    Wygaszanie Turowa jako „projekt optymalizacyjny”? 3.    (...)
czytaj całość
1. Turów staje się kulą u nogi – aktywa węglowe przeszkadzają w finansowaniu i ubezpieczaniu 2. Cichy gracz transformacji w regionie (...)
czytaj całość
1. PGE liczy, że do przedłużenia koncesji wystarczy aktualizacja decyzji środowiskowej 2. Stowarzyszenie z Konina apeluje do rządu o elektrownię atomową 3. (...)
czytaj całość
    1. PGE przegrywa w sądzie z Greenpeace – wolność słowa wyżej niż interesy koncernów     2. Dziwne Polaków rozmowy – (...)
czytaj całość
1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
więcej
2024-03-01
Pod prąd luty 2024
2024-01-30
Pod prąd styczeń 2024
2024-01-05
Pod prąd grudzień-styczeń 2023/2024
2023-12-11
Pod prąd listopad-grudzień 2023
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej