×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
29 kwietnia 2023
Pod Prąd
 

Pod prąd

kwiecień 2023

 
 
 
Mieszkańcy gminy Wierzbinek oszukani – środowisko zdewastowane, wykupu działek nie będzie
Rząd przyjął projekt prawa geologicznego i górniczego(p.g.g.) - wracają ciemne czasy PRL
Bezczynność konserwatora - zabytki łużyckie niszczeją
Kolejna wieś w Niemczech przeznaczona do zniszczenia - 7 maja protest
Konferencja z udziałem Koalicjantów "RT-ON" pt. "Konin. Ciąg dalszy nastąpił"
1
Mieszkańcy gminy Wierzbinek oszukani – środowisko zdewastowane, wykupu działek nie będzie

Koncern ZE PAK od lat szkodził społeczności lokalnej i pogłębiał katastrofę ekologiczną w regionie poprzez odkrywkę Tomisławice. Już teraz, w wyniku szkodliwej działalności spółki poziom wód w jeziorach Pojezierza Gnieźnieńskiego obniżył się o kilka metrów. Nielegalne wydobycie trwało przez lata, co sprawiło, że mieszkańcy żyli w przekonaniu, że ich grunty kiedyś zostaną wykupione. Nagle spółka stwierdziła, że jednak nie opłaca jej się wydobywać węgla. Ludzie zostali na lodzie, a środowisko jest i tak zdewastowane. Wydobycie węgla w kopalni Tomisławice skończy się już w 2024 r. Wynika to m.in. z rachunku ekonomicznego ZE PAK w związku z kończącym się rynkiem mocy.

 https://www.przegladkoninski.pl/PL-H68/8/27892/kto-zaplaci-nam-odszkodowanie-za-lata-wegetacji-mieszkancy-tomislawic-spotkali-sie-z-przedstawicielem-kopalni/1
 https://wielkopolska.tv/domagaja-sie-by-kopalnia-wykupila-reszte-wsi-tomislawice/

^menu
2
Rząd przyjął projekt prawa geologicznego i górniczego(p.g.g.) - wracają ciemne czasy PRL

Stało się to, przed czym przez lata ostrzegaliśmy. Rząd przyjął nowelizację prawa górniczego i geologicznego, która ma wprowadzić m.in. pojęcie złoża strategicznego. Z oficjalnej informacji na stronie KPRM

 https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy--prawo-geologiczne-i-gornicze-oraz-niektorych-innych-ustaw
wynika, że :
Projekt zakłada wprowadzenie definicji "złoża strategicznego", które ze względu na swoje znaczenie dla gospodarki lub bezpieczeństwa kraju, podlegać będzie szczególnej ochronie prawnej. Pozwoli to uniknąć wątpliwości interpretacyjnych oraz usankcjonuje szczególne miejsce, jakie zajmą złoża strategiczne w hierarchii krajowych złóż kopalin.

  • Uregulowany zostanie proces uznawania złoża za strategiczne - jego uznanie będzie się odbywać na podstawie decyzji ministra klimatu i środowiska. Minister będzie jednocześnie prowadził w Biuletynie Informacji Publicznej wykaz złóż strategicznych.
  • Wprowadzone zostaną instrumenty mające zapewnić większą skuteczność, jeśli chodzi o ujawnianie złóż kopalin w dokumentach planistycznych.

W praktyce niesie to poważne ryzyko dla rozwoju i transformacji gmin, gdzie takie złoża się znajdują. Tzw. "ochrona" złóż kopalin (np. węgla brunatnego) w nowelizacji prawa górniczego i geologicznego (p.g.g), w praktyce zabezpiecza jedynie interesy inwestora górniczego, całkowicie blokuje rozwój gminy (nieszczęśliwie położonej na złożu), eliminuje z procesu decyzyjnego społeczności lokalne i organizacje pozarządowe, łamie przy tym (konstytucyjne) prawo własności. Oburzające jest, że cześć mieszkańców zagrożonych gmin przed laty wygrała batalie z planami budowy kopalni odkrywkowych wychodząc np. na ulice, organizując lokalne referenda. Teraz po raz kolejny, nie z własnej winy, będą pokrzywdzeni bo akurat mają swoje domy i gospodarstwa nad złożem węgla - komentuje Tomasz Waśniewski (Fundacja RT-ON).

Pisaliśmy o tym w analizie dla Fundacji RT-ON, gdzie eksperci z Fundacji Frank Bold wskazują, że:

  • Ochrona złóż w proponowanym kształcie jest rozwiązaniem chybionym.
  • Nowe regulacje w tym zakresie są w polskim systemie prawnym niepotrzebne. Przede wszystkim realnie zdatne do wydobycia zasoby złóż są w Polsce rzadkością. Ponadto porównywalny stopień ochrony złóż istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego da się osiągnąć już istniejącymi rozwiązaniami prawnymi.
  • Projekt ustawy jest również rażąco nieproporcjonalny. Po pierwsze prowadzi on do naruszenia prawa własności bez odszkodowania. Co więcej, nieracjonalnie ingeruje we władztwo planistyczne gminy i jej samodzielność zagwarantowaną przez Konstytucję.
  • Jak zostało szczegółowo wyjaśnione w analizie, projekt ustawy jest również bezprawny. Rozwiązania w niej zaproponowane są bowiem sprzeczne z podstawowymi zasadami konstytucyjnymi.
  • Proponowane regulacje sprzeciwiają się jednocześnie europejskiej i światowej polityce klimatycznej, ignorując zasadę zrównoważonego finansowania i brak możliwości pozyskania w przyszłości środków finansowych na eksploatację złoża.

Na stronie RT-ON można zapoznać się z jeszcze jedną krytyczną analizą prawną dot. tej nowelizacji.

 https://rt-on.pl/publikacje?download=47:opinia-prawna-dot-zmian-w-ustawie-prawo-geologiczne-i-gornicze

Przypomnijmy, że prze rokiem wspólne, krytyczne stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy p.g.g przyjęła Fundacji RTON oraz Stowarzyszenie Samorządów Południowo Zachodniej Wielkopolski "Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju". Wyjaśniono w nim dokładnie, jakim potencjalnie szkodliwym tworem jest nowelizacja tej ustawy w formule przyjętej właśnie przez rząd,

 https://rt-on.pl/wiadomosci/item/632-stanowisko-ws-projektu-ustawy-o-zmianie-ustawy-prawo-geologiczne-i-gornicze-oraz-jego-wplywie-na-prawo-wlasnosci-wladztwo-planistyczne-samorzadow-oraz-konstytucyjne-prawo-do-czynnego-udzialu-spoleczenstwa-w-ochronie-rodowiska?fbclid=IwAR1f_F0me3iuEqdQ26Un_JKwKFUvfV2M9xaSfAxtyiFldvxYUuaV0DbgkLI

^menu
3
Bezczynność konserwatora - zabytki łużyckie niszczeją

Podczas gdy Rząd Polski wypłaca Czechom ogromne odszkodowania i buduje infrastrukturę ograniczającą odpływ wody, emisję światła i pyłu, ludzie w Opolnie-Zdroju przy Bogatyni, którzy sąsiadują wręcz z wyrobiskiem Turów od lat żyją w niepewności. Zabytkowe budynki, łużyckie domy przysłupowe, nawet te nie znajdujące się na terenie planowanego wyrobiska, nie zostały wpisane do rejestru zabytków przez Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków. W konsekwencji przedłużenia koncesji na wydobycie do 2044 r. transformacja regionu wcale się nie rozpoczęła. Zabytki niszczeją, ponieważ Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przez szereg miesięcy nie zajmował się sprawą wpisu do woj. rejestru zabytków budynku przy ul. Kasztanowej 22 w Opolnie-Zdroju, pomimo terminów na rozpoznanie spraw określonych przez kodeks postępowania administracyjnego.
W tym czasie dawny pensjonat Rudelsburg niszczał i był kilkakrotnie podpalany. Powstała na skutek jednego z pożarów olbrzymia dziura w dachu budynku powodowała, że w wyniku działań czynników atmosferycznych budynek podlegał powolnej dezintegracji. Interwencja w tej sprawie ze strony jednej z organizacji społecznych u konserwatora nic nie dała. Dopiero po tym kiedy EKO-UNIA zwróciła się do właściciela dawnego pensjonatu (PGE GiEK z siedzibą w Bełchatowie) budynek prowizorycznie zabezpieczono.
W skutek skargi na bezczynność Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków złożonej przez EKO-UNIĘ Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził, że konserwator dopuścił się bezczynności w rozpoznaniu ww. sprawy, z rażącym naruszeniem prawa.
Zabytki, które mogłyby odegrać rolę w transformacji i przyszłości regionu, do 2044 r. po prostu przestaną istnieć.

 https://biznesalert.pl/schudy-bog-stworzyl-luzyce-a-diabel-wegiel-brunatny-co-zostanie-mieszkancom-regionu-bogatyni/

^menu
4
Kolejna wieś w Niemczech przeznaczona do zniszczenia - 7 maja protest

Niemiecki rząd federalny prowadzi obecnie negocjacje z firmą węglową LEAG na temat zakończenia wydobycia węgla brunatnego na terenie Łużyc. Negocjacje są tak samo nieprzejrzyste jak w przypadku nadreńskiej wsi Lützerath, która została już zniszczona przez koncern RWE. Efektem negocjacji między rządem a koncernem może być to, że poszerzenie odkrywki Nochten będzie jednak możliwe.
Ruchy antyodkrywkowe z Niemiec zapraszają na protest 7 maja, godz. 12:30 koło miejscowości Mühlrose - stara nazwa tej łużyckiej wsi to Miłoraz- w Saksonii. Wsi grozi zniszczenie na rzecz odkrywki Nochten (LEAG).

 https://www.alle-doerfer-bleiben.de/

^menu
5
Konferencja z udziałem Koalicjantów "RT-ON" pt. "Konin. Ciąg dalszy nastąpił"

Konin 14 kwietnia 2023
Blisko 6 lat temu, w czerwcu 2017 r. spotkaliśmy się, po raz pierwszy w takiej formule, w Koninie podczas konferencji "Konin. Powrót do przyszłości". Miasto i region stało wówczas w obliczu ogromnych wyzwań, które miała ze sobą nieść nieuchronna transformacja. Choć otoczenie nam wtedy nie sprzyjało, zainicjowaliśmy bardzo trudną rozmowę o przyszłości bez węgla oraz kopalni odkrywkowych. Pomimo że wszyscy wiedzieliśmy, że jedyną słuszną drogą dla Konina są zmiany, prowadzące do rozwoju społecznego, gospodarczego i technologicznego, to chyba nikt się wtedy nie spodziewał, że nadejdą one relatywnie szybko.

Co dokładnie zmieniło się w Koninie na przestrzeni tych kilku lat? Jak teraz wygląda w nim życie? Czy Konin wykorzystał szansę, jaką niewątpliwie mu dała Sprawiedliwa Transformacja? To najważniejsze pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi 14 kwietnia br. podczas konferencji, której nie mogliśmy zorganizować pod innym hasłem niż "Ciąg dalszy nastąpił", ponieważ to spotkanie było niczym innym jak płynną kontynuacją wątków podjętych przez nasze środowisko oraz lokalnych aktywistów prawie 6 lat temu.

Aby wyjaśnić i zrozumieć proces zmiany Konina, konferencję podzieliliśmy na trzy bloki.

BLOK 1 "PRZESZŁOŚĆ" Droga do Transformacji Wielkopolski Wschodniej (panel retrospektywny). Głos jako panelista zabrał m.in. Józef Drzazgowski inicjator i od kilkunastu już lat lider protestów przeciwko skutkom działania kopalni węgla brunatnego w regionie płn-wsch. Wielkopolski oraz Kujaw. O motywach powołania Koalicji "RT-ON" związanych np. lokalnymi referendami antyodkrywkowymi oraz o kulisach organizacji konferencji w 2017 r. opowiedział Tomasz Waśniewski (Fundacja RT-ON).

BLOK 2 "TERAŹNIEJSZOŚĆ" Działania na rzecz transformacji Wielkopolski Wschodniej. Tu jako "RT-ON" przedstawiliśmy krytyczną prezentację na temat trwającego już procesu rekultywacji terenów po odkrywkowych i zagrożeń, które się z tym wiążą.

BLOK 3 "PRZYSZŁOŚĆ" Kolejne rozdziały rozwoju regionu Wielkopolski Wschodniej. Panel dyskusyjny z udziałem reprezentantów konińskiej młodzieży, działaczy kultury, przedsiębiorców oraz Agencji Rozwoju Regionalnego (ARR).
Oprócz części merytorycznej nie zabrakło także miejsca na ożywioną dyskusję. Zależało nam by głos mogli zabrać także mieszkańcy Konina, samorządowcy oraz aktywiści na co dzień związani z tym miastem i regionem czy zaangażowani w proces zmian w przeszłości.

Organizatorami konferencji byli: Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", Fundacja "Instytut Zielonej Przyszłości", Stowarzyszenie "Akcja Konin" oraz Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA". Relacje w sieci "na żywo" prowadził lokalny portal LM

 https://www.youtube.com/watch?v=Ge6jXX57-Kg

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA" Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1.    Wyrok NSA nie przesądza o przyszłości regionu zgorzeleckiego – PGE sędzią we własnej sprawie 2.    Wygaszanie Turowa jako „projekt optymalizacyjny”? 3.    (...)
czytaj całość
1. Turów staje się kulą u nogi – aktywa węglowe przeszkadzają w finansowaniu i ubezpieczaniu 2. Cichy gracz transformacji w regionie (...)
czytaj całość
1. PGE liczy, że do przedłużenia koncesji wystarczy aktualizacja decyzji środowiskowej 2. Stowarzyszenie z Konina apeluje do rządu o elektrownię atomową 3. (...)
czytaj całość
    1. PGE przegrywa w sądzie z Greenpeace – wolność słowa wyżej niż interesy koncernów     2. Dziwne Polaków rozmowy – (...)
czytaj całość
1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
więcej
2024-03-01
Pod prąd luty 2024
2024-01-30
Pod prąd styczeń 2024
2024-01-05
Pod prąd grudzień-styczeń 2023/2024
2023-12-11
Pod prąd listopad-grudzień 2023
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej