1
Nie żyje Zbigniew Barski – walczył m.in. z planowaną odkrywką Gubin
Z ogromnym żalem żegnamy naszego kolegę Zbigniewa Barskiego.
„Zbyszek to był super gość, konkretny i zdecydowany, ale też umiejący słuchać ludzi. Miał swoje zdanie i umiał go uzasadnić. Obronił swój region i ludzi przed gigantyczną odkrywką - nonsensowną inwestycją- dziś to widać wyraźnie.
Przyłączam się do żalu, smutku i współczucia dla rodziny i dla nas, którzy byliśmy blisko ze Zbyszkiem.”
„To był odważny, przyjazny, pomocny i oddany sprawie człowiek.Jego odejście w sile wieku to ogromna strata dla naszego ruchu przeciwników odkrywek! W 2009 r. w swojej gminie Gubin był zaangażowany w referendum anty odkrywkowe, od samego początku tj. 2011 r. Zbigniew współtworzył Ogolnopolską Koalicję „Rozwój Tak-Odkrywki”(RT-ON) będąc jej wiceprzewodniczącym, obok Radosława Gawlika i Zbigniewa Tynenskiego. Był też członkiem Rady Fundacji „RT –ON” (choroba zmusiła go rezygnacji z końcem 2022 r.). Jednocześnie był Wójtem gminy wiejskiej Gubin od 2010 r. (wypełniał swoje obowiązki już trzecią kadencje). Cześć Jego pamięci!”
Ostatnie pożegnanie, jak przekazali nam koalicjanci Anna Dziadek i Wójt Ryszard Kowalczuk odbędzie 3 marca br. o g.13.00 w Starosiedlu (powiat krośnieński, gmina Gubin).
https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,29509521,zbigniew-barski-nie-zyje-wojt-gminy-gubin-zmarl-po-dlugiej.html
https://gazetalubuska.pl/nie-zyje-zbigniew-barski-byl-wojtem-gminy-wiejskiej-gubin-odszedl-po-walce-z-ciezka-choroba/ar/c3-17327841
^menu
2
Organizacje ekologiczne będą skarżyć przedłużenie koncesji dla odkrywki Turów do 2044 r.!
3
Rekultywacja w praktyce – jak ZE PAK dba o tereny pogórnicze
4
W Krobi o zmianach w prawie geologicznym i górniczym
10 lutego br. w Krobi (Wielkopolska Płd. - złoże wągla brunatnego „Oczkowice”) odbyła się konferencja poświęcona istotnemu zagadnieniu, jakim są dla społeczności lokalnej zagrożenia wynikające z ochrony złóż kopalin w Polsce. Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Krobia, Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju” oraz Fundacja ,,Rozwój TAK - Odkrywki NIE" i Związek Gmin Wiejskich RP. W spotkaniu wzięli udział m. in. przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych na terenie których udokumentowano złoża węgla brunatnego. Samorządowcy oraz organizacje pozarządowe krytycznie ocenili proponowaną nowelizację prawa geologicznego i górniczego (p.g.g), wskazując na wynikające z niej negatywne konsekwencje dla samorządu terytorialnego, mieszkańców oraz inwestorów, takie jak: ograniczenie roli władz samorządowych i lokalnych społeczności, ograniczenie prawa własności i spadek wartości nieruchomości, wzmocnienie uprawnień centralnej administracji geologicznej i nadanie nowych kompetencji Głównemu Geologowi Kraju. Przyjęto wspólne stanowisko, sprzeciwiające się stosowanej praktyce przez Marszałka Woj.Wielkopolskiego, jako Organu Geologicznego I Stopnia, który odmawia udzielania inwestorom uzgodnień budowlanych na terenach, gdzie występują złoża kopalin.
Zaproszona przez Fundację "RT-ON" Maria Włoskowicz, prawniczka Fundacji "Frank Bold", podczas prezentacji jednoznacznie stwierdziła, iż proponowane zmiany w ustawie Prawo geologiczne i górnicze są niezgodne z artykułami Konstytucji, które dotyczą:
• demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej;
• działania organów władzy publicznej na podstawie i w granicach prawa;
• ochrony własności i prawa dziedziczenia, pozwalającej na wywłaszczenie jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i ze słusznym odszkodowaniem;
• własności, która może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.
Szczegóły konferencji na stronie Fundacji
https://rt-on.pl/wiadomosci/item/659-w-krobi-dyskutowano-o-konsekwencjach-ochrony-zloz-kopalin-w-polsce
Warto dodać, że zmiany w prawie geologicznym i górniczym są rządowi potrzebne także po to, aby umożliwić magazynowanie CO2
https://www.rynekinfrastruktury.pl/mobile/cementowanie-szykuja-sie-do-wychwytywania-co2-potrzebne-zmiany-prawa---84900.html
^menu
5
Elektrownia szczytowo – pompowa w Bogatyni?
6
Kolejne problemy z zalewaniem wyrobiska w Cottbus
Na początku lutego pojawiła się radość – woda do wyrobiska znowu płynie. Zalewanie byłej kopalni odkrywkowej Cottbus-Nord zostało przerwane w maju ubiegłego roku. Powodem był deficyt wody spowodowany suszą. Teraz zbiorniki, takie jak zapora Spremberg (Spree-Neisse) są na tyle pełne, że możliwe było spuszczanie wody do wyrobiska. Radość nie trwała jednak długo – pod koniec lutego doszło do kolejnego osuwiska. Cottbus od lata stara się być przyszłym miastem portowym. W mieście już dzisiaj funkcjonują obiekty zapraszające na wakacje nad wybrzeże „Chociebuskiego Morza Bałtyckiego”. Kolejne osuwiska i susza sprawiają, że wizja ta może przekształcić się w „rekreację na pustyni”.
https://www.rbb24.de/studiocottbus/panorama/2023/02/flutung-cottbuser-ostsee-trockenheit.html
^menu
7
Niemieckie odkrywki pochłaniają kolejne wsie
Ostatnie protesty w Niemczech w NRW przyciągnęły prawie 30 000 osób. Mowa była, że Lutzerath to ostatnia wieś, która zostanie zniszczona.
http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2591
Okazuje się, że nie.
W Saksonii ma zniknąć także wieś Mühlrose. Media w końcu zaczęły też pisać o tym przypadku. Tu fragment reportażu: „Mühlrose leży na terenie Łużyc. W pobliżu pracuje odkrywka Nochten. Wiele lat okoliczne wsie walczyły, aby odkrywka się nie rozrastała. Ma się stać inaczej.
We wsi stoją jeszcze domy, niektóre zostały już zniszczone. Na podwórkach stoją jeszcze dziecięce trampoliny, a w krzakach pałętają się kury. "
Bez zezwolenia będą ten węgiel wydobywać. Ja nie mam zamiaru się wyprowadzać” - mówi Günter Zech, lat 80. "
Dlaczego pozwalają na coś takiego?. LEAG może robić co chce!"
https://www.morgenpost.de/politik/article237676153/muehlrose-lausitz-kohleabbau-braunkohle-kohleausstieg-sachsen.html
^menu
Wydawcy:
Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski