Pod Prąd
na przełomie roku 2022/2023
Drodzy Koalicjanci, zapowiada się trudny przyszły rok. Wojna w Ukrainie trwa, podwyżki cen energii dopiero przed nami, a do tego pogarsza się sytuacja epidemiczna i pandemiczna. To wszystko może się okazać bardzo dobrym pretekstem, aby dawać paliwom kopalnym fora.
Życzymy Wam wytrwałości w pracy, zdrowia i poprawy stosunków wodnych w regionach!
1
1. NABE prawie gotowe – sporo pytań co do przyszłości regionów górniczych
„NABE uwolni spółki energetyczne od aktywów węglowych” –
To nie jest fejk, to oficjalne stanowisko PGE, które przyznaje, że węgiel to ryzyko inwestycyjne. Rząd potrzebuje pieniędzy na rozwój OZE, więc pozbywa się węgla z „portfela” inwestycyjnego. Prezes PGE mówi wprost:
- Potrzebujemy się dalej rozwijać, potrzebujemy się mocniej zapożyczać. Dzisiaj instytucje finansowe, ubezpieczyciele, banki, nie chcą finansować przedsiębiorstw, które mają w swoim portfolio źródła zasilane węglem. Stąd ta cała operacja, wielka operacja polegająca na wydzielaniu aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE)”
Powstanie NABE połączone zostało także z umową społeczną. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby NABE miało głównie funkcję transformacyjną dla sektora górniczego. Cieszą się górnicy, w tym załoga ZE PAK.
Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że NABE dostarczy:
- gwarancje pracownicze w obszarze statusu pracodawcy, zachowania uprawnień pracowniczych i stabilizacji zatrudnienia, warunków pracy i wynagrodzeń po procesie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa,
- system osłon socjalnych dla pracowników przedsiębiorstw prowadzących działalność wytwórczą energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego,
- mechanizm minimalizowania skutków transformacji,
- zasady monitorowania realizacji Umowy Społecznej.
MAP dodaje, że przewidziano „wprowadzenie w drodze ustawowej pakietu świadczeń socjalnych dla pracowników w okresie wyłączania bloków energetycznych lub systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego”.
Komentarz: „
Mamy powód do satysfakcji bowiem jako Fundacja, EKO-UNIA i Koalicja RT-ON od lat naciskaliśmy na instytucje finansowe (banki i ubezpieczyciele) żeby nie wpierały inwestycji węglowych i szerzej włączyły się w walkę ze zmianami klimatu radykalnie zmieniając przy tym swoje polityki korporacyjne w kierunku wparcia dla zielonych inwestycji. Coraz trudniej finansować brudną, węglową energię. Proces ten (z trudem) zrozumieli nawet rządzący i władze PGE dostrzegając potrzebę pozbycia się toksycznych tj. węglowych aktywów by spółki mogły pozyskać swobodne finansowanie. Czy NABE jest będzie dobrym rozwiązaniem? Tego teraz nie wiemy ale wiemy,że krok ten został wymuszony przeze banki poddane presji społeczeństwa obywatelskiego .Pojawiają się obawy, że w związku z NABE koszt odchodzenia od węgla- transformacji spadnie wyłącznie na nas podatników. Koncerny, które lata na nim się bogaciły, umywają ręce - „toksyczny węgiel” i problemy transformacji nie są już ich ?”
https://www.clientearth.pl/najnowsze-dzialania/artykuly/bez-wiatrakow-na-ladzie-polski-rachunek-za-prad-bedzie-wyzszy-o-7-mld-zl-wynika-z-analizy-aurory-i-clientearth/
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/umowa-spoleczna-NABE-transformacja-energetyczna-12855.html
https://nettg.pl/gornictwo/192959/nabe-uwolni-spolki-energetyczne-od-aktywow-weglowych
^menu
2
2. Ku przestrodze – jezioro powyrobiskowe w Cottbus wciąż niegotowe
3
3. Konferencja w Bełchatowie – ruszyły zapisy
„TRANSFORMACJA WĘGLA BRUNATNEGO” – to konferencja, która odbędzie się w dniach 17–19 kwietnia 2023. Kongres ma być międzynarodowy, więc chyba warto wziąć w tym udział.
„Bełchatów stanie się miejscem integracji osób ze środowiska górniczego i energetycznego. Naukowcy i eksperci związani z branżą podejmować będą ważne dla gospodarki tematy związane z przyszłością węgla brunatnego, który stanowi istotny element stabilizujący bezpieczeństwo energetyczne Polski.”
Komentarz redakcji:
Nie zrozumiemy dlaczego takie plany, konferencje i środki UE z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie mogą dotyczyć też Turowa, którego czas też się kończy, a transformacja trwa jak twierdzi PKE i rząd PiS?
Rejestracja wystartowała:
https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/ruszaja-przygotowania-do-xi-miedzynarodowego-kongresu-gornictwa-wegla-brunatnego-w-belchatowie
^menu
4
4. 14 stycznia wielki protest koło kopalni Garzweiler w Niemczech
Spółka RWE zapowiedziała likwidację obozu dla klimatu oraz ochrony miejscowości Lutzerath koło odkrywki Garzweiler. Organizacje jak Alle Dörfer Bleiben BUND, Campact, Fridays For Future Deutschland, Greenpeace Deutschland, Klima-Allianz Deutschland, Lützerath Lebt!, NAJU NRW proszą o pomoc w obronie obozowiska, które stało się niemieckim symbolem ochrony klimatu. Nie wykluczone, że dojdzie do starć z policją, co wydarzało się podczas obrony lasu Hambacher Forst. Przedsmak starcia mieliśmy już 2 stycznia, o czym donosiło nawet TVP. Musimy jednak sprostować, że protesty te odbywają się w innym landzie, a mianowicie w Nadrenii Północnej-Westfalii; nie była to żadna potyczka, ale przedsmak sporej konfrontacji, a do tego nie chodzi o żadne pomysły na uruchomienie odkrywki, ale o plany, na które już się zgodził rząd landowy. Dodajmy, że jeżeli węgiel spod wsi zostanie spalony, to zostanie też przekroczony budżet emisyjny, na jaki Niemcy się zgodziły w związku z Porozumieniem Paryskim.
https://www.tvp.info/65430356/zamieszki-w-niemczech-aktywisci-klimatyczni-starli-sie-z-policja-w-lutzerath-chodzi-o-uruchomienie-kopalni-wegla-brunatnego
https://www.alle-doerfer-bleiben.de/demo/
^menu
5
5. Polecamy wystawę zdjęć w Libercu o Turowie
6
6. Koncesja dla Turowa do 2044 - ostatnia prosta?
30 grudnia 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że organ koncesyjny wydał zawiadomienie o zakończeniu postępowania w sprawie koncesji dla Kopalni Turów na wydobycie do 2044 r.
Strony mają możliwość zapoznania się z aktami sprawy, składania wniosków i uwag w przedmiotowej sprawie, w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w terminie 21 dni od dnia publicznego ogłoszenia obwieszczenia.
^menu
Wydawcy:
Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski