Pod prąd
październik-listopad 2022
1
Górnicza Solidarność domaga się specustawy dla Złoczewa
Zarzuty, krzyki i żądania nowej specustawy w sprawie odkrywki Złoczew. Związkowcy górniczy apelują o ponowne rozważenie i podjęcie decyzji w sprawie budowy odkrywki Złoczew. Do premiera Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina zwrócili się związkowcy - krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ „Solidarność” domaga się stworzenia i wprowadzenia w życie specustawy pozwalającej na budowę kopalni.
Komentarz Redakcji:
Forsowanie przez liderów związkowych powrotu do zarzuconych już (i słusznie) pomysłów eksploatacji złoża węgla brunatnego Złoczew, mimo że całkowicie absurdalne, jest jednak niepokojące. Wpisuje się bowiem w trend tzw. „rehabilitacji węgla” jako cyt.: „niesłusznie i bez podstaw” (wg branży górniczej) eliminowanego z krajowego mixu energetycznego”. Pretekstem do „węglowego wzmożenia” ma być sytuacja geopolityczna i trudna sytuacja na rynku energii. Wszyscy wiemy, że to nie toksyczny węgiel brunatny jest remedium na obecną katastrofę w polskiej energetyce. Niestety może się zdarzyć, że złudne nadzieje górników z Bełchatowa, tak jak wiele razy w przeszłości, będą wykorzystane przez szykujących się do kampanii wyborczej polityków. Prawda jest jednak taka, że powrotu do wydobycia i spalania węgla brunatnego nie będzie i nie zmienią tego najbardziej nawet krewcy związkowcy.
https://www.facebook.com/KomisjaKrajowaSierpnia80/videos/1189883128502253/?extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sparing
https://ddbelchatow.pl/wydarzenia/kopalnia-i-elektrownia/chca-specustawy-ktora-odblokuje-zloza-wegla-pge-wroci-do-pomyslu-otwarcia-nowej-odkrywki/JmCjm3PsUSv6W9Beaksi
^menu
2
Czeskie NGO skarżą do Komisji Europejskiej polsko-czeską umowę w sprawie Turowa
Czeskie oddziały Frank Bold oraz Greenpeace'u, lokalna grupa Sousedský spolek Uhelná oraz niemiecki BUND Sachsen skierowały do Komisji Europejskiej skargę na porozumienie polskiego i czeskiego rządu odnośnie dalszej pracy kopalni Turów. Wg tych NGO dalsze funkcjonowanie kopalnie nie jest zgodne z prawem. Rząd czeski wycofał sprawę z TSUE, nie zadbał też o zabezpieczenie interesów mieszkańców pogranicza, gdzie systematycznie odsysane są wody przez odkrywkę.
Przypomnijmy, że PGE ubiega się o koncesję na wydobycie do 2044 r. a w ostatnim czasie GDOŚ wydał decyzję środowiskową która umożliwi przedłużenie pracy kopalni, odpowiadając po 2,5 roku na liczne skargi organizacji czeskich, niemieckich i polskich na decyzję RDOŚ dla kopalni Turów,
https://www.green-news.pl/3044-turow-polska-czechy-organizacje-ke-tsue
https://energia.rp.pl/wegiel/art37296491-czeskie-i-niemieckie-organizacje-zaskarzyly-do-ke-umowe-ws-turowa
^menu
3
Raport Wielkopolska wschodnia –co z przyszłością?
Ten raport warto przeczytać. Badania pogłębione to możliwość poznania opinii ludzi, ich zdania, a nie tylko procentów. Jaka przyszłość czeka wielkopolskie zagłębie? Raport nie porusza nowej wizji budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie, ale pokazuje jak ludzie zawierzyli Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji oraz, że w przypadku rekultywacji i tworzenia miejsc pracy należy śledzić wszystkie możliwe fundusze.
Przykładowa wypowiedź: „Teraz opada kurtyna zachwytu i zaraz zacznie się panika: o matko, chyba coś poszło nie tak! Inne regiony przestały wierzyć, a może przestały się oglądać na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i biorą środki skąd się da i idą do przodu. My stoimy w miejscu. Pytanie, czy to nie jest jak na przystanku, kiedy przyjeżdża twój autobus, a ty go nie zauważasz, bo się zamyśliłeś. Obawiam się, że zaraz się zaczną wybory samorządowe i moment na start funduszu już minął, a gdyby teraz się zaczął to zostanie potraktowany jak fundusz wyborczy. (…) Paradoksalnie teraz lepiej byłoby żeby funduszu nie było albo jakby się jeszcze bardziej opóźnił.”
http://sprawiedliwa-transformacja.pl/wp-content/uploads/2022/10/RAPORT_PRZEMIN%C4%98%C5%81O-Z-W%C4%98GLEM.pdf
^menu
4
Elektrownia Jänschwalde działa i przekracza normy emisyjne – logika wojny
5
Wielki protest w obronie wsi Lutzerath 12 listopada o godzinie 12
Wydawcy:
Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej"
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski