×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
1 lipca 2020
Pod Prąd
 

Pod Prąd

Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
czerwiec 2020

wersja on-line

 
 
 
1. 5 lecie referendum w gminie Babiak-spotkanie Koalicji Rozwój TAK-Odkrywki NIE
2. Sprawozdanie ZE PAK za pierwszy kwartał 2020 roku
3. Będzie walka o szkody w środowisku – Frank Bold w akcji
4. Specjalista węgla brunatnego Kasztelewicz: To nie odkrywka, ale zmiany klimatu osuszają ujęcia wody w Czechach
5. Kopalnia Jänschwalde osusza chronione tereny podmokłe w Niemczech
6. Petycja za trwaniem kompleksu Turów do końca pokładów węgla
7. Wielkopolska szczególnie narażona na suszę
1
1. 5 lecie referendum w gminie Babiak-spotkanie Koalicji Rozwój TAK-Odkrywki NIE

Walka trwa, ale z perspektywy czasu wiemy, że dzisiaj jesteśmy silniejsi, a nasze postulaty są coraz bardziej akceptowane. Mija właśnie 5 lat od udanego referendum, w którym mieszkańcy gminy Babiak zadecydowali, że nie chcą odkrywki „Dęby Szlacheckie”.

„Nie było tam podziałów politycznych, to była wspólna decyzja dla dobra lokalnej społeczności. Jednak sprawa odkrywki na złożu "Dęby Szlacheckie" nie jest jeszcze wygrana” powiedzieli mieszkańcy gminy Babiak - inicjatorzy referendum z 21.06 2015 r. podczas zorganizowanej 17 czerwca br, przez naszą Koalicję konferencji prasowej w Koninie. Udział w niej wzięli, oprócz inicjatorów referendum, Stowarzyszenie Eko Przyjezierze, Akcja Konin oraz Fundacja RT-ON.

Rocznica była też okazją do tradycyjnego, co półrocznego, spotkania całej naszej Koalicji - 17.06.20 w Kiejszach w gminie Babiak. Jego celem było uhonorowanie uczestników referendum w tym liderki lokalnego ruchu anty odkrywkowego pani Wandy Radowskiej oraz omówienie wspólnych planów na przyszłość, gdyż batalia o transformację energetyczną i dalsze działania na rzecz rozwoju bez odkrywek i spalania węgla jeszcze przed nami.
Otwierając spotkanie Koalicji Tomasz Waśniewski (Fundacja RT-ON) powiedział:
”Jednym z głównych powodów naszego spotkania jest to, że przed 5-laty odbyło się tu na terenie gminy Babiak referendum przeciwko odkrywce na złożu „Dęby Szlacheckie”. Mieszkańcy gminy odważnie poszli śladem mieszkańców gmin w lubuskiem i w regionie legnickim gdzie podobne referenda odbyły się w 2009 r. Referendum się udało, mimo że jego inicjatorzy działali w trudnym otoczeniu, do tego bez wsparcia ze strony władz samorządowych. Społeczność regionu powiedziała odkrywce - Nie! Brawa dla wszystkich inicjatorów i uczestników referendum. Dziś mają oni powód do pełnej satysfakcji bowiem ich wybór okazał się słuszny, wyprzedzając swój czas pokazali właściwy kierunek rozwoju dla swojego regionu”.

Kilka dni później 19 czerwca 2020 roku jako Koalicja byliśmy reprezentowani przez Kubę Gogolewskiego na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. z siedzibą w Koninie. Przypomnijmy, że koncern wciąż planuje wydobycie węgla brunatnego. Udział w Walnym Zgromadzeniu w Warszawie był pierwszym działaniem Koalicji po spotkaniu w gminie Babiak. Czasu za to nie marnujemy!

^menu
2
2. Sprawozdanie ZE PAK za pierwszy kwartał 2020 roku

Wczoraj (29.06) ZE PAK opublikował sprawozdanie za pierwszy kwartał 2020 roku, w którym koncern po raz pierwszy informuje, że: „Zarząd spółki zwrócił w raporcie uwagę na dużą niepewność na rynku energetycznym i związane z tym ryzyko dla przyszłej działalności firmy” oraz poinformował, iż „przed spółkami działającymi w branży węglowej stoi cała masa wyzwań dotyczących przyszłej działalności oraz ryzyka związanego m.in. ze stale zaostrzającą się ogólnie rozumianą polityką klimatyczną, zmniejszającą się skalą działalności oraz wahaniami relacji cen energii elektrycznej do cen uprawnień do emisji CO2".

^menu
3
3. Będzie walka o szkody w środowisku – Frank Bold w akcji

Fundacja prawnicza Frank Bold została dopuszczona do postępowania o zmianę koncesji górniczej dla złoża Pątnów IV (odkrywka Jóźwin II B). Koncern chce wydłużyć koncesję o 6 lat – będzie to wykorzystanie podobnej ścieżki prawnej jak w przypadku przedłużenia koncesji dla Turowa. Jednak podobnie jak w tamtej sytuacji postępowanie o wydanie koncesji nie zostało poprzedzone decyzją środowiskową. Teraz Frank Bold wchodzi do gry.

Złoże Pątnów IV to odkrywka Jóźwin II B. Frank Bold od długiego już czasu prowadzi sprawę o szkodę w środowisku w Jeziorze Wilczyńskim (obszar Natura 2000). RDOŚ bardzo kategorycznie odmawia uznania wystąpienia szkody, jak i bezpośredniego zagrożenia szkodą, pomimo tego, że zdaje sobie sprawę, że funkcjonowanie kopalni ma negatywny wpływ na stan obszaru. Negatywne skutki będą się zwiększać jeżeli koncesja zostanie przedłużona. W naszej ocenie przedłużenie koncesji w tym wypadku powinno wiązać się z oceną oddziaływania na środowisko, w tym na obszar Natura 2000 wraz z pokazaniem skutków środowiskowych i sposobów przeciwdziałania, kompansaty lub zaprzestania szkodliwej działalności. W innym wypadku można się spodziewać, że koncern zastosuje „biznes jak zwykle”, czyli prywatyzację zysków i upublicznienie strat (środowiskowych, zdrowotnych, społecznych)!

^menu
4
4. Specjalista węgla brunatnego Kasztelewicz: To nie odkrywka, ale zmiany klimatu osuszają ujęcia wody w Czechach

Profesor Zbigniew Kasztelewicz, entuzjasta wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową, wypowiedział się dla portalu CIRE, gdzie cytował wyniki badań prowadzonych przez państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Kolejne badanie ma według IMGW oraz profesora Kasztelewicza pokazywać, że kopalnia nie wpływa na odwadnianie ujęć wody po stronie czeskiej. Jak się pewnie czytelnik domyśla, za suszę odpowiada nie kopalnia, ale zmiany klimatu i wyjątkowy charakter regionu, który ma być szczególnie „wrażliwy” na suszę. Informacja o ekspertyzie IMGW była cytowana przez wiele mediów. PGE tak komentuje wyniki badań: „To ważne stwierdzenie w kontekście funkcjonowania Kopalni Turów, która otrzymała przedłużenie koncesji na wydobycie o 6 kolejnych lat, a która zgodnie z dokumentacją zasobową i racjonalną gospodarką złożem zaprojektowana była do ok. 2044 roku. Po 2044 roku, zgodnie z polityką zielonego ładu Unii Europejskiej, tereny turoszowskiego kompleksu energetycznego poddane zostaną procesowi docelowej rekultywacji i rewitalizacji”.

^menu
5
5. Kopalnia Jänschwalde osusza chronione tereny podmokłe w Niemczech

Walka o uznanie szkód środowiskowych toczy się na coraz większą skalę. Procesy są trudne dowodowo, chociaż wydaje się, że fizyka broni się sama. To co łączy niemieckie i polskie starania o uznanie szkody środowiskowej to systematyczne odcinanie się koncernów węglowych od strat w środowisku, które powodują.
W Niemczech właśnie udało się wykazać związek przyczynowo-skutkowy między kopalnią odkrywkową, a osuszaniem terenów podmokłych. Niedaleko przy granicy z Polską, chronione jezioro Calpenzmoor opadło już 2,5 m od 2017 r. Związek z tym ma odkrywka Jänschwalde, która została już raz zamknięta ze względu na jej osuszające działanie na tereny podmokłe. Właściciel - koncern LEAG ma naprawić szkodę w środowisku, ale z niewiadomych powodów będzie to robić dopiero w przyszłym roku. Tymczasem działanie potrzebne jest od zaraz.

^menu
6
6. Petycja za trwaniem kompleksu Turów do końca pokładów węgla

Kiedy Czesi ślą do Parlamentu Europejskiego petycję za zatrzymaniem rozbudowy odkrywki Turów, samorządy i mieszkańcy regionu z Polski kierują do Europy swój opór za tym, aby Turów działał do 2044 roku. Petycja trafiła od razu tuż przed I turą wyborów prezydenckich na ręce europosłanki Anny Zalewskiej z PiS, która będzie reprezentować obywateli w boju o Turów na arenie europejskiej. Pod dokumentem, który ma trafić do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, podpisało się blisko 30 tysięcy przeciwników likwidacji kompleksu Turów. W akcję zbierania podpisów zaangażowali się obok PGE -samorządy powiatu zgorzeleckiego, mieszkańcy , harcerze a także Pracownicy i Strona Społeczna PGE GiEK.

^menu
7
7. Wielkopolska szczególnie narażona na suszę

Mimo że pada, a niektóre części kraju zmagają się nawet powodziami i podtopieniami, w Wielkopolsce panuje susza rolnicza. Susza stanowi też swego rodzaju gwóźdź do trumny dla jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego. Eko-Przyjezierze zamieściło na swojej stronie zdjęcia z ostatniego obchodu po jeziorach.

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1.    Wyrok NSA nie przesądza o przyszłości regionu zgorzeleckiego – PGE sędzią we własnej sprawie 2.    Wygaszanie Turowa jako „projekt optymalizacyjny”? 3.    (...)
czytaj całość
1. Turów staje się kulą u nogi – aktywa węglowe przeszkadzają w finansowaniu i ubezpieczaniu 2. Cichy gracz transformacji w regionie (...)
czytaj całość
1. PGE liczy, że do przedłużenia koncesji wystarczy aktualizacja decyzji środowiskowej 2. Stowarzyszenie z Konina apeluje do rządu o elektrownię atomową 3. (...)
czytaj całość
    1. PGE przegrywa w sądzie z Greenpeace – wolność słowa wyżej niż interesy koncernów     2. Dziwne Polaków rozmowy – (...)
czytaj całość
1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
więcej
2024-03-01
Pod prąd luty 2024
2024-01-30
Pod prąd styczeń 2024
2024-01-05
Pod prąd grudzień-styczeń 2023/2024
2023-12-11
Pod prąd listopad-grudzień 2023
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej