Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
W dniach 21 i 22 września 2015 r. odbyło się spotkanie strategiczne Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE". Do Brdowa w gminie Babiak (Wielkopolska) przyjechali reprezentanci organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich i samorządów z regionów zagrożonych wydobyciem lub dotkniętych eksploatacją węgla brunatnego metodą odkrywkową z Lubuskiego, Wielkopolski, Dolnego Śląska, Łódzkiego i Kujawsko-Pomorskiego. Gmina została wybrana na miejsce spotkania nieprzypadkowo - w czerwcu br. mieszkańcy zorganizowali zwycięskie referendum przeciw odkrywce węgla brunatnego. Spotkanie umożliwiło członkom koalicji lepsze poznanie się nawzajem, ale też pełniejsze zrozumienia problematyki poszczególnych regionów.
Przeczytaj relację i zobacz zdjęcia:
Jednym z satyrycznych wątków spotkania koalicji RTON w Brdowie było stwierdzenie uczestnika mającego od lat doświadczenie w zakresie działania koncernów węglowych, czy samych firm górniczych. Powiedział on zatem: „Kopalnia wychowała mnie sobie tak, jak Ameryka Bin Ladena”. I nie ma w tym stwierdzeniu przesady, ponieważ strategie działania koncernów a z drugiej strony ruchów obywatelskich są ze sobą powiązane, wywołują się wzajemnie. Stąd polecamy artykuł podsumowujący konferencję, która odbyła się na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, a poświęcona była strategii koncernów m.in. energetycznych polegających na neutralizowaniu działania ruchów oddolnych. Wiedzę na temat kampanii i metod działania koncernów powinien przyswoić sobie każdy obywatel, szczególnie ten lub ta, która działa przeciwko powstaniu nieakceptowanych społecznie, ale też dużych i drogich, projektów takich jak budowa kopalni węgla brunatnego, budowa lotniska, czy resortu narciarskiego.
Przeczytaj:
Dnia 24 września przedstawiciele EKO-UNII oraz Stowarzyszenia NIE kopalni odkrywkowej zorganizowali spotkania z mieszkańcami sołectw w gminie Brody. Architekt krajobrazu pan Jakub Józefczuk zapoznał się z potrzebami mieszkańców, stanem terenów rekreacyjnych w poszczególnych miejscowościach - ze szczególnym zwróceniem uwagi na stan zieleni i zbiorników decydujących o małej retencji.
Oczywiście najwięcej zainteresowania wzbudził staw w Kole, w którego oczyszczenie włożono tak wiele pracy społeczników - przede wszystkim mieszkańców Koła.
Z niecierpliwością czekamy na projekty i zalecenia architekta dla poszczególnych miejscowości.
Zobacz zdjęcia z warsztatów:
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA zaprasza do wzięcia udziału w konkursie szkolnym „Jak żyć w cieniu odkrywki?”. Termin składania prac do 30.10.2015.Czekamy na oryginalne, ciekawe prace poruszające temat kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w Polsce oraz alternatyw energetycznych.
Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie:
pobierz ogłoszenie:
Unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Canate odpowiedział na wyrażoną przez polskiego prezydenta Dudę krytykę polityki klimatycznej i wezwanie do jej weryfikacji. Komisarz zwracał prezydentowi Dudzie uwagę, że węgiel już od dawna uznawany jest za paliwo przeszłości. Nie tylko Unia Europejska ale inne kraje świata stawiają na odnawialne źródła energii, a przynajmniej wdrażają systemową transformację energetyczną. Transformacja ta rozpoczęła się już także w Chinach i w USA o czym albo nie wiedzą polscy politycy, albo celowo wprowadzają obywateli w błąd twierdząc, że te dwa giganty gospodarcze wciąż inwestują głównie w energię z paliw kopalnych. Można zatem nieco żartobliwie uznać, że Duda dostał, na razie, bezpłatne korepetycje od komisarza Canate. Do międzynarodowej konferencji „klimatycznej” w grudniu zostało już mało czasu. Miejmy nadzieję, że Duda posłucha zdrowego rozsądku oraz apelu papieża Franciszka nawołującego do większego zaangażowania polityków w ochronę środowiska, które jest przecież naszym wspólnym domem.
Co ważne, minister środowiska Marcin Grabowski po spotkaniu z papieżem w Watykanie powiedział, że rząd polski jest za przyjęciem nowej umowy klimatycznej na konferencji w Paryżu. Miejmy nadzieję, że minister zarówno myślą, słowem, uczynkiem i brakiem zaniedbań poważnie się postara, aby ta deklaracja ujrzała światło dzienne.
Na temat oszukiwania społeczeństwa, w kwestii wiodącej roli węgla wypowiedziała się też ostatnio bardzo stanowczo prezeska stowarzyszenia sprzeciwiającego się planom PGE i Vattenfall - Anna Dziadek. 3 września omawiany był bowiem w Warszawie projekt strategii energetyki w Polsce. Wynika z niego, że w przyszłości rola węgla brunatnego w energetyce będzie ograniczana. W zasadzie dotrwają do przewidywanego końca już istniejące kompleksy energetyczne. Jak z kolei wiadomo z doniesień medialnych zza granicy, branża węgla brunatnego staje się coraz większym obciążeniem dla firm energetycznych. Koncern Vattenfall wciąż szuka nabywcy na łużyckie kopalnie i elektrownie. Przewidywana w przyszłości cena za emisję CO2 też nie wróży obiecująco. Okazuje się zatem, że w końcu trzeba będzie zwolennikom kompleksu przełknąć gorzką prawdę, którą od lat komunikują przeciwnicy pozyskiwania energii, jak za czasów króla Ćwieczka, czyli z kopalni odkrywkowych węgla brunatnego.
Artykuł:
Stowarzyszenie „Nie kopalni odkrywkowej”
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Zespół redakcyjny:
Hanna Schudy,
Anna Dziadek,
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Korepety
Energia kobiet w transformacji regionu zgorzeleckiego vol. 2 |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...) |
Chcą przyznać osobowość Odrze, żeby ją chronić. Jest (...) |
1.5 dla OPP |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) |
Sąd rozstrzyga: prace regulacyjne na Odrze wykonano nielegalnie |
Radni i prezydenci miast nie chcą rozmawiać o (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |