Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
Bardzo dobra informacja dotycząca zamożności województw - "Gdy spojrzymy na województwa jako całość, to w ubiegłym roku na pierwsze miejsce wysunęło się województwo lubuskie. Jego dochód po przeliczeniu "na głowę" mieszkańca wyniósł 256 złotych. Na drugim miejscu znalazło się województwo zachodniopomorskie (250 złotych), a dalej podkarpackie (246 złotych) i dopiero mazowieckie (240 złotych)”.
Trzeba zaznaczyć, że najbogatszymi gminami w Polsce są wciąż te zlokalizowane wokół dużych zakładów przemysłowych czy elektrowni. Nie przekłada się to, jak widać, na zamożność regionów. Wręcz przeciwnie – miejscowości zlokalizowane w sąsiedztwie tych miejsc ponoszą często niezapłacony rachunek – koszty zewnętrzne. Są to m.in. zanieczyszczenie powietrza, burze piaskowe, płonące torfowiska oraz susze a także utrata zdrowia mieszkańców oraz straty gospodarcze jak zmniejszenie plonów, czy spadek produkcji w lasach. Jest to kolejny argument, że województwo lubuskie powinno iść raczej w stronę turystyki niż węgla brunatnego.
Nieco żartobliwie donosimy, że ukazał się kolejny odcinek serialu „Planowanie kopalni i elektrowni” kręconego przez Lubuski Urząd Marszałkowski. Dla tych, którzy słabo śledzą losy współpracy Urzędu Marszałkowskiego i koncernów energetycznych przybliżamy kulisy – właśnie pojawiła się nowa bohaterka: „Analiza wydobycia kopalin o znaczeniu regionalnym, ponadregionalnym i krajowym na terenie woj. lubuskiego”, która kosztowała ćwierć miliona złotych.
Teraz zupełnie poważnie – dokument ten doczekał się już polemicznych odniesień, m.in. ze względu na to, że większość poruszanych kwestii była już wcześniej znana, pozostałe zostały z kolei opracowane bardzo ogólnie i powierzchownie.
Problem ten omówiła Anna Dziadek w swoim artykule:
http://www.eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=2&kat=13&art=258
Jednym z wniosków Dziadek jest: W dokumencie nie podjęto nawet próby zestawienia korzyści płynących z eksploatacji kopalin z szeroko pojętymi negatywnymi następstwami tej eksploatacji -w sferze ekonomicznej, społecznej, przyrodniczej, z uwzględnieniem następstw długofalowych.
Konieczne jest też poszerzenie dokumentu o analizę wpływu eksploatacji kopalin na rynek pracy w regionie, w szczególności wskazanie planowanej ilości utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy.
Warto jednak zwrócić uwagę, że również na stronie Urzędu Marszałkowskiego można przeczytać pewne fragmenty „Analizy” krytyczne dla projektu kopalni odkrywkowej: „Największe niekorzystne oddziaływania związane będą z budową kopalni odkrywkowych, w szczególności wydobywających węgiel brunatny”.
Urząd prezentuje także turystyczny i leczniczy potencjał regionu:
„Oprócz zasobów kopalin energetycznych, województwo lubuskie posiada także potencjał zasobowy złóż rud miedzi, soli, wód leczniczych, solanek i wód termalnych – powiedział S. Szymanowicz.”
Analiza zostanie obecnie poddana konsultacjom społecznym.
Po tym jak informowaliśmy o wygranej mieszkańców gminy Babiak w referendum przeciwko odkrywce ( 90 % mieszkańców przeciw przy 43 % frekwencji), dotarła do nas wiadomość na temat spotkania mieszkańców z wojewodą wielkopolskim. Z opisu wydarzenia wynika, że proces planowania kopalni wszędzie wygląda tak samo – najpierw mieszkańcy są informowani, a nie uczestniczą w dialogu, następnie kiedy wypowiadają się „przeciw”, urzędnicy traktują ich opieszale dając im do zrozumienia jak zawiłym procesem jest samo planowanie kopalni. Poza tym, budowana jest atmosfera, w której mieszkańcy, niczym bohater powieści Kafki „Proces”, muszą się pogodzić z nieuchronnością danej decyzyji mielonej w machinie administracyjnej.
Według doniesień mieszkańców Babiaka, wojewoda przybył na spotkanie z grupą pracowników, którzy odpowiadali za niego na pytania. Sam wojewoda przybyłych gości przywitał słowami: „Wielkopolska węglem stoi ". Wojewoda potwierdził, że w przeszłości był pracownikiem Kopalni Węgla Brunatnego Konin. Mieszkańcy dowiedzieli się też, że „wojewoda nie decyduje w sprawie koncesji, ani nie uczestniczy w procesie administracyjnym , i nie decyduje w żadnym zakresie" . Następnie mieszkańcy Babiaka zostali odesłani do RDOŚ i Ministerstwa Środowiska.
Metody urzędników polegające na ukazaniu beznadziejności sytuacji, wprowadzeniu ludzi w stan niemocy i wreszcie kreślenie bardzo negatywnego rozwoju sytuacji w przypadku jeżeli mieszkańcy nie wycofają się z protestu, są stosowane od lat w aparacie władzy, administracji, wszędzie tam, gdzie wciąż panuje sen o władzy absolutnej, porządku i podporządkowaniu obywateli. W wolnym kraju literatura na temat omawianych praktyk jest jednak powszechnie dostępna i ludzie zdają sobie sprawę z tego, że są to tylko „metody”, jedne z wielu, ale na pewno nie takie jakie akceptuje społeczeństwo obywatelskie.
16 czerwca 2015 r. Zarząd Województwa Lubuskiego zatwierdził Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO-Lubuskie 2020. W roku 2015 można się starać o środki na realizację celu Efektywność energetyczna i ograniczenie emisji w miastach. Ogromne środki przewidziane też są na odnawialne źródła energii, ale niestety nie ma tych ich w puli na rok 2015.
Wielkopolska idzie w zaparte. Radny Andrzej Dąbek złożył wniosek o referendum, w którym mieszkańcy Ślesina będą mogli zadecydować, czy chcą, aby na terenie ich gminy powstała kopalnia odkrywkowa.
Od kilku miesięcy koncern Vattenfall bezskutecznie chce sprzedać branżę węgla brunatnego na terenie Łużyc w Niemczech. Szef koncernu Magnus Hall ogłosił wcześniej, że Vattenfall będzie inwestować w technologie przyjazne klimatowi. Nie chcemy poddawać w wątpliwość stanowiska koncernu, wiemy jednak, że wydobycie węgla brunatnego okazało się po prostu nierentowne. Ze względu na spadające ceny na giełdzie prądu, Vattenfall zatrzymał wszystkie działania związane z przesiedleniami mieszkańców pod kopalnię Nochten II. Sprzedaż branży może być dodatkowo utrudniona ze względu na decyzje polityczne - jedna z elektrowni Vattenfall Jänschwalde ma zostać przeniesiona do federalnej rezerwy mocy energetycznych.
Stowarzyszenie „Nie kopalni odkrywkowej”
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Zespół redakcyjny:
Hanna Schudy,
Anna Dziadek,
Radosław Gawlik (red. naczelny),
Janusz Szymański.
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |