W numerze:
1. Wójt Ryszard Kowalczuk z Brodów opowiada o walce z chorobą
2. Oszczędności i samodzielność już teraz! Greenpeace Polska stawia baterie słoneczne na dachu szkoły w Chlebowie
3. PGE: trzeba zabezpieczyć złoża dla przedsiębiorców. A społeczność lokalna?
4. W elektrociepłowni Zielona Góra zakończyła się era spalania węgla
5. Gazeta Lubuska i Urząd Marszałkowski
6. Dlaczego kopalnia odkrywkowa stała się religią lubuskich polityków?
7. Radny Robert Paluch (PIS) zadaje niewygodne pytania
8. Kariera Marcina Jabłońskiego – z Urzędu Marszałkowskiego do PGE
9. Kontakty PGE z Wojewodą Lubuskim
10. Inwestor kopalni nie może partycypować w kosztach sporządzenia studium zagospodarowania przestrzennego gminy Brody
11. Spotkanie ogólnopolskiej koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE"
12. Zapraszamy do udziału w „Łańcuchu ludzkim”
Wójt Kowalczuk, jako przeciwnik budowy kopalni, ma w lokalnej polityce ciężkie życie. Grupa radnych z Brodów zmieniła w ubiegłym roku front i, jako sojusznik PGE, zaciekle z nim walczyła.,. Wójt przeszedł szpitale i długotrwałą rekonwalescencję. Wrócił do pracy odmieniony przejściami. Warto przeczytać wywiad z człowiekiem wiernym zasadom.
Polecamy artykuł:
http://eko.org.pl/odkrywki.php/imgturysta/image/odkrywki/glosa/min_80.jpg
Greenpeace Polska stawia baterie słoneczne na dachu szkoły w Chlebowie
Podczas gdy radni obradowali w sprawie wirtualnej, jak na razie, kopalni, to na dachu budynku szkoły w Chlebowie zostały zamontowane baterie słoneczne (ogniwa fotowoltaiczne do produkcji prądu). Przyniosą szkole 5 tys. złotych oszczędności rocznie. Instalację zamontował Greenpeace.
Jeżeli władze - zamiast na kopalnię - postawiłby na OZE, to powstałyby nowe miejsca pracy, a do tego oszczędności. W przeciwieństwie do radnych z gminy Brody, wójt Barski z Gubina wciąż nie wie, ile miejsc pracy mogłoby powstać dzięki planowanej kopalni węgla brunatnego. Pewne jest natomiast, że gdyby kopalnia powstała wiele miejsc pracy zostałoby utraconych. Plany budowy kopalni już dzisiaj odstraszają potencjalnych inwestorów.
Samorządowcom przypominamy o odpowiedzialności za region w perspektywie dłużej niż kadencja.
Zobacz materiał filmowy:
http://www.tvp.pl/tvp-regionalna/aktualnosci/gospodarka/greenpeace-przeciwko-powstaniu-kopalni-gubinbrody/14576823
Samorządowcy z gminy Brody przekonują, że kopalnia przyniesie korzyści przede wszystkim mieszkańcom. Okazuje się jednak, że PGE zdaje się mieć w tej sprawie zgoła odmienne zdanie. Według Jacka Kaczorowskiego (prezesa zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.) relacje samorządów i inwestora wydobywającego węgiel, nie wspominając o mieszańcach, to „sprawa drugorzędna”. Jacek Kaczorowski z PGE apeluje o rozwiązanie problemu dotyczącego ochrony strategicznie ważnych złóż węgla brunatnego. Jego zdaniem najważniejsi są przedsiębiorcy zajmujący się wydobyciem i energetyką. Twierdzi również, że na terenie całej Polski przedsiębiorcy mają problem, ponieważ: „Samorządy lokalne nie mają obowiązku umieszczania w swoich planach zagospodarowania przestrzennego złóż surowców”. Obecne prawo najwyraźniej chroni obywateli. Żyjemy jednak w kraju , gdzie prawo jest stanowione, co oznacza, że może się zmienić. Dlatego jako obywatele zainteresowani przyszłością regionu musimy patrzeć na ręce politykom i prezesom spółek takich jak PGE.
Polecamy protokół ze spotkania sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Energetyki i Surowców Energetycznych (nr 7) z 19 lutego 2014:
http://orka.sejm.gov.pl/zapisy7.nsf/0/240A600823BA6D77C1257C8A004F7C5B/%24File/0297407.pdf
Elektrownia Zielona Góra kończy z paleniem węgla. Teraz kotły będą opalane jedynie gazem ziemnym, a w razie konieczności olejem opałowym.
Cieszymy się, że w województwie lubuskim „era węgla” dobiega końca. Zwracamy jednak uwagę, że pozostanie przy konwencjonalnych nośnikach energii, takich jak gaz ziemny, oznaczać może zależność od państw, które prowadzą politykę niezgodną z zasadami demokracji i poszanowania prawa międzynarodowego. Mamy nadzieję, że już wkrótce w urzędach Zielonej Góry i województwa lubuskiego rozpocznie się era odnawialnych źródeł energii.
Czytaj:
http://www.strefabiznesu.gazetalubuska.pl/artykul/zielonogorska-elektrocieplownia-pozegnala-sie-z-weglem
Jak czytamy w blogu „Nad Wartą” największe gazety wydawane w województwie lubuskim są regularnie „zasilane” ze środków publicznych. To, że gazety walczą o przeżycie w dobie Internetu nie może być jednak usprawiedliwieniem tego, że czerpią korzyści ze strony władz województwa. Oznacza to, że mamy powody powątpiewać w ich niezależność. Zdaniem autorów bloga: „Gazeta [Lubuska] ma powody do serwilizmu, bo tylko w 2013 roku została zasilona z Urzędu Marszałkowskiego kwotą blisko pół miliona złotych (445 tys.), a w przeciągu ostatnich trzech lat – zgodnie z danymi służb podległych marszałek E. Polak – prawie 2 milionami złotych”. Warto dodać, że według autorów bloga, co potwierdzają nasze informacje, wynagrodzenie otrzymali również doradcy, konsultanci i kilka innych redakcji, a wśród nich …były rzecznik Urzędu Marszałkowskiego i „doradca” ds. PR Robert Gromadzki. Wiemy też, że pan Gromadzki doradza również PGE Gubin Spółka z o.o. w sprawie promocji kopalni węgla brunatnego...
Ocenę tej sytuacji zostawiamy czytelnikom „Pod prąd”
Zobacz:
http://nadwarta.blogspot.com/2014/03/niezaleznosc-mediow-po-lubusku.html
a) Najstarszy poseł w Sejmie – Józef Zych (PSL)
Poseł Zych jest politykiem, który ma swoje zdanie. W rozmowie w Radiu Zachód powiedział, że zdaje sobie sprawę z różnorodności głosów na pewne tematy. Jednakże w kwestii kopalni, jego zdaniem, rozwiązanie jest jedno i ma być uzgodnione „przez ludzi myślących”. Zych twierdzi: „Wszyscy, którzy myślą, wiedzą co jest najlepsze dla województwa”. I dalej: „Żądamy wpisania kopalni do programu rządowego”. Zdaniem posła Zycha sprzeciw wobec kompleksu energetycznego to nieporozumienie. Twierdzi też, że trzeba ludziom wytłumaczyć, że węgiel jest najlepszy, a jeżeli mają inne zdanie, to się mylą. Według posła istnieje, jak to ujął „silne lobby spoza województwa”, które umacnia postawy sceptyczne. Poseł Zych zapowiada publicznie, że wezwie na „dywanik” zarząd PGE w obecności wicepremiera, aby "żądać wprowadzenia do programu i realizacji" przez rząd budowy kopalni i elektrowni w Gubinie-Brodach.
Czy nie słychać w tym pewnej religijnej, wręcz fanatycznej argumentacji? Zdaniem posła Zycha jest tylko jedna prawda i szansa dla województwa – kopalnia. Ci, którzy nie wierzą – błądzą. Poza tym można odnieść wrażenie, że poseł stoi na stanowisku, że nie ma dwóch równorzędnych punktów widzenia: jest jedna prawda, a reszta to herezje. Wszelki sceptycyzm wzmacniają wrogie siły spoza województwa. Jeżeli poseł definiuje „województwo” jako Lubuski Urząd Marszałkowski i swoje biuro poselskie, to przyznajmy mu rację! I rozumiemy dlaczego starszy pan nie pojawia się na terenie gmin Gubin i Brody, gdzie jest zbyt wiele osób, które mogłyby zagrozić jego wierze.
Posłuchaj audycji w Radiu Zachód:
http://www.zachod.pl/radio-zachod/gosc-radia-zachod/jozef-zych-posel-psl-27/
b) Marszałek Elżbieta Polak (PO) - osoba głęboko wierzącą w kopalnię odkrywkową
Z relacji XLVI Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego wiemy, że pani Marszałek Polak nadal wierzy w kompleks energetyczny. Na jakiej podstawie? Marszałek Polak mówi: „Sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawia, że sprawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego będą zyskiwały na znaczeniu zarówno w naszym kraju jak i na forum Unii Europejskiej. To oznacza, że na znaczeniu zyska także sprawa budowy kompleksu energetycznego w naszym województwie”. Pani Marszałek stara się, ale widocznie nie wie, że nie można cyklicznie otrzymywać anty-nagrody w postaci „Skamieliny Roku”. Są przecież także inni, oddani odkrywce Lubuszanie, jak senator Iwan, redaktor Baług, redaktor Makowska, czy poseł Bukiewicz. Ich działania również zasługują na wyróżnienie.
c) Rada powiatu Krosno Odrzańskie – kopalniani ateiści!
Zachwiana została WIARA w inwestycje węglowe radnych powiatu Krosno Odrzańskie, którzy planowali podjąć uchwałę popierającą powstanie kompleksu energetycznego Gubin-Brody. Jednak po wystąpieniach wójtów: Zbigniewa Barskiego i Ryszarda Kowalczuka oraz przedstawicieli Stowarzyszenia „NIE KOPALNI ODKRYWKOWEJ” i PGE Gubin, podczas marcowej sesji nie podjęli spornej uchwały. Gratulujemy Radnym rozwagi i odwagi!
Przecztaj reportaż z posiedzenia rady powiatu zamieszczony w Gazecie Tygodniowej:
http://eko.org.pl/imgturysta/image/odkrywki/glosa/85.jpg
Radny Robert Paluch, przewodniczący Komisji Gospodarczej Sejmiku Lubuskiego napisał interpelację, w której z niepokojem pyta co dla mieszkańców oznacza ochrona złoża w trzech lubuskich gminach? Dziękujemy Panu Radnemi i cieszymy się, że są w naszym województwie politycy, dla których los mieszkańców jest ważny i nie traktują nas jako zbędnego dodatku do surowców naturalnych i złóż.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią interpelacji:
http://eko.org.pl/odkrywki.php/imgturysta/image/odkrywki/glosa/min_81.jpg
Marcin Jabłoński był już: wiceburmistrzem Słubic, wicewojewodą gorzowskim, prezesem Zakładu Energetyki Cieplnej w Słubicach, starostą słubickim, marszałkiem województwa lubuskiego, prezesem szpitala w Słubicach, wojewodą lubuskim i podsekretarzem stanu w MSW. Były marszałek, wojewoda, a ostatnio podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych został teraz prezesem warszawskiej spółki Exatel.
Spółka działa od 1993 r. Właścicielem ponad 99 proc. akcji Exatel jest państwowa spółka PGE. Informacja z Gazety Lubuskiej przedstawia jeden z powodów, dla których warto realizować się jako polityk.
„Karuzela, karuzela..” śpiewała już w latach 60-tych Maria Koterbska. Nie wiedziała czego ilustracją będę słowa tej piosenki.
Posłuchajcie: www.youtube.com/watch?v=w9Al46cp3II&feature=kp
Przeczytaj: Exatel.http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140309/POWIAT11/140309457
Fundacja Frank Bold wystąpiła do Wojewody Lubuskiego z zapytaniem, czy i kiedy odbywał spotkania z przedstawicielami spółek z grupy kapitałowej PGE (przypominamy - to PGE Gubin Sp. z o.o. planuje budowę kompleksu energetycznego w tym regionie), a także prosiła o przesłanie korespondencji dotyczącej tych spotkań. Wojewoda stwierdził, że ani spotkania, ani wymiana korespondencji nie miały miejsca. Zapomniał jednak, że informacje o niektórych spotkaniach były publikowane na stronie internetowej lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Polecamy sprawozdanie:
http://www.eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=2&kat=13&art=140
Po raz kolejny radni w Brodach i niektórzy dziennikarze minęli się z prawdą próbując oskarżać Wójta Gminy Brody Ryszarda Kowalczuka, że nie chciał brać pieniędzy od inwestora na sporządzenie studium. Dlaczego? Komentarz prawników dotyczący możliwości finansowania studium jest bardzo jasny i czytelny.
Zachęcamy do lektury:
http://www.eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=5&kat=17&art=141
12 marca 2014 r. we Wrocławiu odbyło się spotkanie ogólnopolskiej koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE". Na spotkanie przybyli członkowie z kilku województw. Omawialiśmy dotychczasowe sukcesy, przygotowywaliśmy plany na przyszłość. Podczas spotkania mieliśmy szansę wymiany doświadczeń z regionów. Okazało się, że osoby działające dla dobra publicznego i ochrony środowiska spotykają się z szykanami, a, co gorsza, z dotkliwą wręcz podejrzliwością sąsiadów i władz lokalnych, czy nawet służb przeznaczonych do ochrony bezpieczeństwa społeczeństwa. Paradoksem jest, że właśnie jednym z celów Koalicji jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego i zdrowia polskich obywateli. Zwracamy uwagę na koszty zdrowotne spalania węgla. Najwyraźniej lobby, które nie zgadza się na energetykę rozproszonąi obywatelską czuje się bezkarnie. A może jest wspierane przez sam aparat władzy?
Greenpeace organizuje na terenie gmin Gubin i Brody oraz po stronie niemieckiej akcję „Łańcuch Ludzki”, barwny protest 10 tysięcy osób, które połączą miejsca planowanych odkrywek po obu stronach granicy - w Polsce i Niemczech. Akcja odbędzie się 23 sierpnia br.. „Łańcuch ludzki” to działanie, w którym ludzie trzymają się za ręce protestując przeciwko niszczeniu stron rodzinnych przez kopalnie węgla brunatnego. Przyłącz się i Ty!
Przeczytaj artykuł:
http://eko.org.pl/imgturysta/image/odkrywki/glosa/86.jpg
Stowarzyszenie „Nie Kopalni Odkrywkowej”
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Zespół redakcyjny:
Hanna Schudy,
Anna Dziadek,
Dorota Prugar-Wasielewska,
Radosław Gawlik (red. naczelny),
Janusz Szymański
http://eko.org.pl/odkrywki.php/imgturysta/image/odkrywki/glosa/min_80.jpg
http://eko.org.pl/odkrywki.php/imgturysta/image/odkrywki/glosa/min_81.jpg
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |