×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

19 marca 2014
info
 

newsletter 2/2014

luty 2014

 

            W kolejnym  wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo interesujący zestaw artykułów i dokumentów dotyczących polskich i zagranicznych problemów energetycznych. Teraz, gdy rośnie napięcie wokół konfliktu ukraińsko-rosyjskiego problematyka energetyczna staje w centrum uwagi nie tylko Polski. To czas, w którym decydują się strategiczne kierunki rozwoju naszej energetyki. Przykład decyzji ws. Elektrowni Opole, o czym piszemy w tym numerze, jasno wskazuje, że, niestety, nie muszą to być decyzje na miarę XXI w. Na szczęście, a wiele takich przykładów w naszym Informatorze zamieszczamy, demokracja energetyczna i oddolne inicjatywy energetyczne, obywatelskie i samorządowe nie znają granic i torują sobie drogę często wbrew politykom, monopolistycznym korporacjom i ich lobbystom.

Zapraszamy do lektury.

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

Zamieszczamy 2 ostatnie numery  Informatora Lubuskiego - "Pod prąd". Po prostu dlatego, że tyle tam, wokół coraz bardziej mitycznego "kompleksu energetycznego", się dzieje. W czym, za co serdeczne dzięki, spory jest udział członków naszej Koalicji. Oba numery Informatora dość szczegółowo relacjonują tę wielość wydarzeń prawnych, społecznych i medialnych, które w poprzednim miesiącu miały tam miejsce.

 

1) „Pod prąd” - Informator Lubuski 3(10) / 2014

2) „Pod prąd” - Informator Lubuski 2(9) / 2014

 

Poniżej najnowszy numer "Węgla Łużyckiego", newslettera (Kohlrundbrief – www.lausitzer-braunkohle.de), którego wydawcą jest GRÜNE LIGA z Cottbus.

 

Węgiel Łużycki, 24 lutego 2014

(BRUNICOWY ROZGLĔD)

A w numerze m.in. o tym jak łużycki węgiel brunatny kompromituje niemiecką transformację energetyczną w prasie światowej i "Deklaracja przeciwko wysiedleniu łużyckich wsi" organizacji Europejski Wolny Alians.

Także w obronie języka i kultury Serbołużyczan, zagrożonych zniszczeniem przez odkrywki, wystąpili, z okazji międzynarodowego dnia języka ojczystego, pisarze niemieckiego PEN Clubu.

Więcej>>

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

 

PGE stara się o nowe złoża węgla brunatnego

Komentarz Radosława Gawlika:

No to mamy jasność. A gdzie "kompleks"(odkrywka+elektrownia)? - zawyją zakompleksieni politycy w lubuskiem! Tymczasem niech sobie ten artykuł wytną i powieszą nad łóżkiem. Niech wiedzą, że w latach 2014-20 mają setki unijnych milionów złotych na OZE i oszczedzanie energii. To jest realne i niech na tym się skoncentrują!

Więcej>>

 

Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni stwarza zagrożenie dla zdrowia

Bruksela zaakceptowała wniosek polskiego rządu o derogację w ramach Transitional National Plan – TNP.

Więcej>>

 

Elektrownia Opole: Pieniądze w błoto

Gigantyczna inwestycja w Opolu ma być, wedle słów premiera, „największą inwestycją przemysłową Wolnej Polski”. Pytanie tylko, po co właściwie powstaje?

Więcej>>

 

Debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na rozwój polskiej gospodarki

Instytut na rzecz Ekorozwoju 26 lutego 2014 roku zorganizował debatę online zatytułowaną "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok"

Więcej>>

 

Walka energochłonności z efektywnością energetyczną

Syntetyczną miarą rozwoju każdego kraju jest zużycie energii na jednostkę produktu krajowego (PKB). To wskażnik jego nowoczesności, konkurencyjności,  a także dbałości o środowisko. Jak to wygląda w Polsce? Radosław Gawlik w swoim felietonie pokazuje w jakim miejscu jesteśmy i ile jeszcze mamy do zrobienia, by dogonić europejską czołówkę.

Więcej>>

 

Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym

Warszawa straszy zawetowaniem unijnego Pakietu 2030, zaostrzającego politykę energetyczno-klimatyczną. Ale strategia rządu jest chybiona.

Wicepremier Piechociński zapowiedział w piątek (14.02.2014), że Polska, właśnie śladem Niemiec, także chce rozwijać własne technologie energetyki odnawialnej. Idąc za ciosem powinniśmy od Niemców wziąć lekcję dyplomacji i ekonomii.

Na początek obliczmy ile rzeczywiście kosztować nas będzie nowa polityka, zanim tradycyjnie już ją zawetujemy.

Więcej>>

 

Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030

Pod koniec stycznia Komisja Europejska przedstawiła cele dotyczące redukcji emisji i udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Europy w 2030 roku.

Więcej>>

 

Cele pakietu klimatyczno-energetycznego a sprawa polska

W styczniu Komisja Europejska przedstawiła swoje propozycje celów pakietu klimatyczno-energetycznego w perspektywie 2030 r., czym wywołała kolejną falę dyskusji. Polska należy do krajów, w których decydenci zdają się nie dostrzegać faktu, że Europa nie szuka już odpowiedzi na pytanie "co robić?" ani tym bardziej "czy działać?", ale pracuje nad konstruktywną odpowiedzią na pytanie "jak?".

Wiecej>>

 

Nowe cele klimatyczne UE na 2030 - ponowne weto Polski?- do odsłuchania w radiu TOK FM

Zachęcamy do wysłuchania bardzo ciekawej dyskusji, która 22 lutego odbyła się w radiu TOK FM.

Wzięli w niej udział dr Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE),  Tobiasz Adamczewski z WWF Polska i Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Więcej>>

 

Japonia szuka nowych dróg importu gazu ziemnego

Po katastrofie w Fukushimie i wyłączeniu swoich reaktorów nuklearnych, ceny energii w Japonii są jednymi z najwyższych na świecie.

Więcej>>

 

Czy Kraków będzie drugim Dublinem w kwestii jakości powietrza?

W miastach irlandzkich, w których wprowadzono zakaz sprzedaży węgla, żeby przeciwdziałać paleniu nim w domowych piecach, zanieczyszczenie powietrza zmniejszyło się średnio o 50%.

Więcej>>

 

ClienthEarth wygrywa w NSA z koncernami energetycznymi

Wczoraj NSA uwzględnił 6 skarg ClientEarth na wyroki WSA, w ktorych tenże odmówił legitymacji skargowej fundacji ClienthEarth.

Więcej>>

 

Ryby wygrały z elektrownią

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) stwierdził w części nieważność decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy Elektrowni Północ.

Więcej>>

 

Atom

 

Minister Bieńkowska podtrzymała decyzję o lokalizacji elektrowni jadrowej w Gąskach

28 lutego Ministerstwo Infrastruktury utrzymało w mocy decyzję wojewody zachodniopomorskiego o możliwości lokalizacji w Gąskach elektrowni atomowej.

Więcej>>

 

Kolejny duży wyciek w Fukushimie

Kolejny wyciek w nieczynnej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Operator elektrowni poinformował, że do środowiska przedostało się 100 ton silnie radioaktywnej wody.

Więcej>>

 

Atom będzie dla nas za drogi

Lepiej promować odnawialne źródła energii – mówi były wicepremier Waldemar Pawlak.

Wiecej>>

 

"Nowoczesna" elektrownia jądrowa w Finlandii nie wiadomo kiedy i za ile?

Pierwotnie elektrownia jądrowa - EJ OL3 miała być przyłączona do sieci w 2009 r. Budowę rozpoczęto w 2005 r. Dziś kosztuje ona blisko 3 razy więcej niż planowano!

Polska elektrownia jądrowa, o budowie której rząd właśnie postanowił, ma kosztować optymistycznie (?!) 40 mld zł. To dużo kasy, bardzo dużo, ale ta kwota ma się zupłenie nijak do rzeczywistych kosztów tej energetyki, które wychodzą w trakcie permanentnej afery budowlanej w Finlandii. Bez afer polska EJ bedzie kosztowała co najmniej dwa razy tyle. A jak będziemy pilnować standardów - tak jak Finowie - może 3-4 razy tyle.

Podatnicy, razem z dziećmi i wnukami, odkładajcie już forsę na POlską atomówkę!

Więcej>>

 

Łupki

 

Wybuch na złożu gazu łupkowego w Pensylwanii

Od wtorku, 11. lutego, koncern wydobywczy Chevron próbuje sobie poradzić ze skutkami katastrofalnego wybuchu i pożaru na złożu gazu łupkowego w Pensylwanii. Dodatkowe koszty akcji ratowniczych i ubezpieczeń przy tego rodzaju inwestycjach(podobnie jak w przypadku elektrowni jądrowych) powinny kazać nam wszystkim zastanowić się nad ich realną opłacalnością. I to nie tylko ekonomiczną, ale i ogromnymi kosztami zdrowia publicznego (także psychicznymi: bezustanny stres itd.) społeczności lokalnych, ratowników i obsługi technicznej takich instalacji.

Więcej>>

 

Ile gazu ma Polska? Dowiemy się za 7 lat

Potrzebujemy przyjemniej siedmiu lat na oszacowanie, ile gazu z łupków w Polsce się znajduje – ocenił podczas debaty w PAP prof. Stanisław Nagy z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH w Krakowie.

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego dr Piotr Litwa zwrócił uwagę, że polskie łupki zbyt często w naszym kraju porównuje się do tych amerykańskich.

Czy obie te wypowiedzi ostudziły popędliwy zapał polityków?

Więcej>>

 

W ciągu roku ubyło 20 łupkowych koncesji

Obecnie w Polsce są zaledwie 93 czynne koncesje, a jeszcze rok temu było ich 113.

Wkrótce  rząd ma się zająć projektem zmian w prawie geologicznym i górniczym. To ostatni dzwonek na nowelizację przepisów dotyczących poszukiwania i wydobycia gazu ze złóż łupkowych. Bez niej nie uda się zahamować masowego już odpływu inwestorów.

Więcej>>

 

Mieszkańcy Żurawlowa cytują papieża, by zablokować poszukiwania gazu łupkowego

„Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! Zwracam się w szczególny sposób do tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj i za jego rozwój, aby nie zapominali o obowiązku chronienia go przed ekologicznym zniszczeniem!” - to tylko fragment homilii, którą w 1999 r., w Zamościu, wygłosił Jan Paweł II.

 

Około 250 kartek z wizerunkiem papieża Jana Pawła II rozesłali do urzędów i redakcji mieszkańcy wsi Żurawlów na Zamojszczyźnie, którzy sprzeciwiają się poszukiwaniom gazu łupkowego. – Papież nie wypowiadał się w sprawie gazu, ale mówił o ochronie środowiska, a to się ze sobą wiąże – tłumaczy sołtys wsi.

Więcej>>

 

Szef Exxona przeciwnikiem… gazu łupkowego na swoim podwórku

Przeciwnikom intensywnej eksploatacji gazu łupkowego w USA przybył dość nieoczekiwany i mimowolny sojusznik – dyrektor i prezes największego koncernu naftowego na świecie Exxon Mobil Rex Tillerson.

Więcej>>

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Program Prosument dla jednostek samorządu terytorialnego. NFOŚiGW wesprze budowę małych, lokalnych elektrowni

Rada nadzorcza NFOŚiGW przyjęła warunki programu Prosument, który będzie wspierał w latach 2014-2020 budowę małych instalacji.

...Zainteresowani będą mogli otrzymać preferencyjne kredyty na 1 proc. rocznie, maksymalnie do 15 lat wraz z dotacją, pokrywające do 100 proc.kosztów kwalifikowanych instalacji.

Więcej>>

 

Biogazownie nie są na przegranej pozycji

Trzeba tworzyć takie regulacje, żeby w biogazownie mogli zainwestować mali, lokalni inwestorzy.

Na przykładzie Niemiec widać, że (biogazownie) mogą być fantastycznym rozwiązaniem – wyzwalającym społeczną energię, oddolną lokalną inicjatywę, nikogo nie faworyzującym, przyczyniającym się do większego upodmiotowienia społeczności lokalnych.
Pytania na wybory:
Czy tego nie wie nasza chłopska partia? Gdzie jest PSL? Piechociński jest w tej partii, czy w jakiejś atomowo-węglowej korporacji?

Wiecej>>

 

Oświadczenie PIGEO ws. postępowania KE dot. nielegalnej pomocy publicznej dla OZE

Poniżej prezentujemy oświadczenie Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) w sprawie postępowania Komisji Europejskiej dotyczącego nielegalnej pomocy publicznej dla m.in. współspalania i energetyki wodnej.

Wiecej>>

 

Energia europejskich mórz i oceanów

Komisja Europejska wesprze rozwój generowania energii z wód opływających Europę

Więcej>>

 

Słońce

 

Energia słoneczna pomocna w walce o czysty klimat

Okazuje się, że energia słoneczna może być kluczem do sukcesu dla powiatów, które chcą zadbać o poprawę swojego klimatu. Właśnie z takiego rozwiązania skorzystał powiat suski, leżący w Małopolsce.

Więcej>>

 

Śląsk stawia na energię słoneczną. "Nie jest uciążliwa"

Jeszcze w tym roku w Kochcicach pod Lublińcem powstanie farma fotowoltaiczna - zapowiada "Dziennik Zachodni". Wcześniej miały tam stanąć wiatraki wytwarzające energię z wiatru, ale nie chcieli ich mieszkańcy. Podobnie jak w kilku innych gminach tego regionu.

Więcej>>

 

Dotacje na energię słoneczną w województwie pomorskim

W konkursie „Słoneczne Pomorze” ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku jednostki samorządu terytorialnego i uczelnie z woj. pomorskiego mogą otrzymać łącznie 3,2 mln zł w formie dotacji i pożyczek. Pieniądze z konkursu mogą zostać przeznaczone na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Więcej>>

Oraz>>

 

Ford prezentuje nowy model C-MAX Solar napędzany energią słoneczną

Ford wraz z SunPower Corp i Georgia Institute of Technology stworzył koncepcję hybrydowego pojazdu wykorzystującego energię słoneczną oraz specjalną technologię koncentracji energii do naładowania baterii. Samochód ten jest wspólnym projektem Forda, kalifornijskiego SunPower Corp oraz Georgia Institute of Technology.

Wiecej>>

 

Energia słoneczna pomoże walczyć z ubóstwem w Afryce

Firma Google sfinansuje badania nad możliwościami wykorzystania energii słonecznej w Afryce. Organizacja SolarAid dostanie od internetowego potentata 650 tysięcy dolarów na badania. Wszystko by walczyć z ubóstwem w najbiedniejszych regionach tego kontynentu.

Więcej>>

 

Słoneczna łódź. Polscy studenci budują łódź napędzaną energią słoneczną

Regaty DONG Energy Solar Challenge to impreza organizowana co dwa lata w Holandii. Następny wyścig rozpocznie się za 144 dni. Wystartuje w nim WUT Solar Boat Team, czyli studenci z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej

Więcej>>

 

Alcatel wprowadza ładowanie energią słoneczną do swoich smartfonów!

Oprócz nowych smartfonów na targach MWC w Barcelonie możemy również poznać ciekawe oraz innowacyjne technologie. Jedną z nich jest Wysips, który pozwala na ładowanie smartfona za pomocą światła!

Więcej>>

 

Ruszyła największa elektrownia słoneczna na ziemi. Współfinansuje ją... Google

Internetowy gigant pompuje pieniądze w energię odnawialną? Kogoś może to dziwić, ale Google od lat inwestuje setki milionów dolarów w projekty niekoniecznie internetowe.

Więcej>>

 

Wiatr

 

Areva buduje morską farmę wiatrową w Niemczech

Koncern Areva zainstalował 20 z 40 turbin wiatrowych w parku wiatrowym Trianel w Borkum, położonym w okolicy niemieckiego wybrzeża Morza Północnego.

Wiecej>>

 

Morska energetyka wiatrowa może być motorem rozwoju - mówi Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ).

Aby morska energetyka wiatrowa stała się motorem rozwoju polskiego przemysłu morskiego, nie wystarczy zbudowanie morskich farm wiatrowych o mocy 2,2 GW, dla których zostały już wydane warunki przyłączenia.

Wiecej>>

 

Klimat

 

Jak chronić klimat i osiągnąć wzrost

Skoro wybitny ekonomista Jeffrey Sachs kibicuje nowej unijnej polityce w zakresie klimatu i energii do 2030 r., mamy powody do dumy.

Wiecej>>

 

Raport Climate Strategies

Innowacyjność i efektywność energetyczna, a nie ceny energii decydują o konkurencyjności Unii Europejskiej

Więcej>>

 

Scenariusze klimatyczne Polski w XXI wieku

Czy powoli powinniśmy przyzwyczajać się do zim takich jak obecna? Czy, jak przewidują niektóre ośrodki meteorologiczne, Scenariusze klimatyczne Polski w XXI wieku najbliższe lato, które ma należeć do najcieplejszych w historii (...)

Więcej>>

 

Żarówka, elektryczne auta, Kalifornia i system, który łączy to w całość

Jak zamienić żarówkę na samochód – na – baterię? I o tym co na prawdę wymyślił Edison.

Więcej>>

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE."

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej