Bazylia pospolita
roślina jednoroczna dorastająca do 50 cm wys. o charakterystycznym aromacie; łodyga prosta, rozgałęziona; korzeń wiązkowy; liście jajowate, jasnozielone; ulistnienie - równoległe; kwiaty drobne, białawe, różowe, czerwonawe lub żółtawe, zebrane na szczytach pędów w postaci kłosów (wyrastają z kątów listków szypułkowych), zrosłopłatkowe, dwuwargowe, ułożone na szypułce naokoło. Owoc - rozłupnia z czarnymi, lepkimi kulistymi rozłupkami. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Roślina uprawiana.
Surowiec
Zbiera się ziele w czasie kwitnięcia i suszy w temp. do 40°C. Herba Basilici - w sprzedaży w sklepach zielarskich i spożywczych. Olejek bazyliowy dostępny w sklepach zielarskich i w aptekach (Pollena Aroma).
Sklad Chemiczny
Ziele zawiera ok. 1% olejku eterycznego (a w nim: eugenol, linalol, cyneol, kamforę, metylochawikol, alfa-pinen, karwakol, pinen), garbniki - do 5-6%, flawonoidy, saponiny (ok. 0,13%), kw. kawowy, kw. cytrynowy, kw. rozmarynowy, kwasy tłuszczowe, glikozydy, goryczki, liczne sole i witaminy.
Działanie
Działanie: głównie pobudzające wydzielanie śliny, soku żołądkowego, trzustkowego, jelitowego i żółci, ponadto wiatropędne, odkażające, wykrztuśne, przeciwzapalne, napotne, mlekopędne, pobudzające ośrodek naczynioruchowy, ogólnie tonizujące
Wskazania
zaburzenia trawienia, brak apetytu, lekkie bóle brzucha, nieżyty zatok i układu oddechowego.