×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

29 grudnia 2015
info
 

Newsletter 12/2015

Energia dla Klimatu, grudzień 2015

 

W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in.: podsumowanie efektów paryskiego Szczytu Klimatycznego, o wystąpieniu gmin Gubin i Brody żądających od koncernu Vattenfall wypłaty odszkodowań za straty spowodowane działalnością niemieckich kopalni odkrywkowych węgla brunatnego, o tym, że już 61 proc. Polaków uważa, iż Polska stopniowo powinna odchodzić od energetyki opartej na węglu i, że w Wielkiej Brytanii dobiega końca era węgla, o niemieckich planach rezygnacji z wytwarzania energii elektrycznej z węgla, bo już w tym roku ponad 30 proc. produkują z OZE, a także o tym, że już do 2050 roku Chiny mogą czerpać aż 84 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Gminy walczą o odszkodowanie za szkodliwą kopalnię. Będzie kasa za "odkrywkę"?

(źródło: zielonagora.wyborcza.pl)

Wójtowie przygranicznych gmin Gubin i Brody żądają od koncernu Vattenfall wypłaty odszkodowań za straty spowodowane działalnością kopalni odkrywkowych węgla brunatnego: Jänschwalde i Cottbus Nord. Samorządowcy liczą na 1,17 mln zł rekompensat.

 

Sprzeciwiają się Białej Księdze Ochrony Złóż Kopalń

(źródło: prw.pl)

Publikacja nie jest próbą inwentaryzacji krajowych zasobów, ale zapowiedzią poważnych protestów społecznych - twierdzą przeciwnicy budowy kopalni odkrywkowej w Zagłębiu Miedziowym.

 

Wiceminister środowiska skrytykował plany budowy kopalń w Wielkopolsce i "Białą Księgę"

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

- Uznaję ten dokument jako niebyły, to nieco farsa i groteska - tak wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek ocenił przygotowaną przez poprzedni rząd i ministerstwo środowiska "Białą Księgę Ochrony Złóż Kopalin" oraz plany budowy kopalń odkrywkowych węgla brunatnego w Wielkopolsce.

 

Dlaczego gminy nie chcą odkrywek węgla brunatnego? - audycja w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

W audycji z cyklu "Energia dla klimatu" dyskutowano o sensie otwierania nowych odkrywek (kopalni) węgla brunatnego we wschodniej i północnej Wielkopolsce oraz społecznych i ekologicznych skutkach tych działań. Gośćmi byli tamtejsi lokalni działacze: Wanda Radowska, Katarzyna Czupryniak i Józef Drzazgowski. Audycję współprowadzili red. Ewa Podolska i Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

CBOS: Większość Polaków za stopniowym odejściem od węgla

(źródło: eko.org.pl)

Większość, bo 61 proc. Polaków uważa, że Polska stopniowo powinna odchodzić od energetyki opartej na węglu.

 

Rząd zmienia język: będziemy zamykać "części zakładów"

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Ministerstwo Energii po raz pierwszy przyznało, że część zakładów Kompanii Węglowej jest do zamknięcia.

 

Rezygnacja z węgla. Plan dla Niemiec

(źródło: dw.com/pl)

68 procent Niemców popiera stanowisko federalnej minister ochrony środowiska Barbary Hendricks odnośnie rezygnacji z wytwarzania energii elektrycznej z węgla.

 

Greenpeace: w ciągu 9 miesięcy br. na świecie spadło zużycie węgla

(źródło: wyborcza.biz)

Według Greenpeace'u od stycznia do września 2015 r. w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. na świecie nastąpiło zmniejszenie zużycia węgla od 2,3 do 4,6 proc. Z raportu organizacji wynika, że stało się tak z powodu m.in. mniejszego zapotrzebowania na węgiel w Chinach i USA.

 

Brytyjczycy kończą wydobycie węgla

(źródło: gramwzielone.pl)

W Wielkiej Brytanii dobiega końca era węgla. Brytyjczycy likwidują swoją ostatnią głębinową kopalnię węgla, a w ciągu 10 lat chcą całkowicie zrezygnować z udziału tego surowca w swoim miksie energetycznym.

 

Niemcy też: Koniec kopalń węgla kamiennego

(źródło: dw.com/pl)

W Zagłębiu Ruhry pracę zakończyła jedna z ostatnich kopalni węgla kamiennego. Po ponad stu latach istnienia swoje podwoje zamyka szyb „Auguste Victoria“ w Marl w Zagłębiu Ruhry. Do tej pory ponad trzy tysiące górników "fedrowało” tam ok. 3 mln ton węgla rocznie.

 

S. Gomułka: Finansowanie kopalń przez elektrownie nieekonomiczne

(źródło: gramwzielone.pl)

W ostatnim czasie padła propozycja, by deficyt kopalń, który w tym roku może osiągnąć nawet 3 mld zł był finansowany przez elektrownie państwowe.

 

Zwijać czy wspierać?

(źródło: nettg.pl)

Trudne czasy są dopiero przed nami - uważa Michal Heřman, prezes PG Silesia. Opinie tego menedżera zarządzającego prywatną kopalnią o polskiej branży wydobywczej są wprawdzie bardzo krytyczne, ale nie można im odmówić trzeźwego osądu sytuacji.

 

Instytucje finansowe zapowiadają zmniejszenie inwestycji w paliwa kopalne

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Europejskie instytucje finansowe i fundusze emerytalne zapowiadają dekarbonizację swoich portfoliów inwestycyjnych, czyli zmniejszenie inwestycji w aktywa węglowe i inne paliwa kopalne.

 

Górniczy bojkot ING Banku Śląskiego

(źródło: niezalezna.pl)

Górnicza „Solidarność” podjęła decyzję o likwidacji rachunku bankowego w ING Banku Śląskim. O to samo zaapelowała do wszystkich pracowników kopalń, struktur związku z branży górniczej oraz podmiotów działających w sektorze węglowym. To protest przeciwko wycofaniu się grupy ING z wszelkich inwestycji związanych z węglem kamiennym.

 

Czy francuski potentat wycofa się z Polski?

(źródło: gramwzielone.pl)

Jeśli plotki o sprzedaży części aktywów przez EDF rzeczywiście są prawdziwe, to prawdopodobnie rząd nakłoni państwowe spółki, aby kupiły i kontynuowały zawieszony projekt budowy nowego bloku w Rybniku. Inwestycja jest warta 6 mld zł.

 

Pociąg do energetyki

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Przestańmy ogniskować problemy elektroenergetyki na europejskiej polityce klimatycznej. Najważniejszym projektem dyskutowanym w europejskich stolicach jest nowy model rynku energii, a w tej kwestii nie mamy niestety wiele do powiedzenia.

 

Polska chciała zablokować prace ws. zanieczyszczeń powietrza

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

17 grudnia przedstawiciele krajów UE ustalili stanowisko ws. limitów głównych zanieczyszczeń powietrza dla poszczególnych państw członkowskich. Przeciw byli reprezentanci czterech rządów, w tym Polski, ale nie wystarczyło to, by zablokować dalsze prace.

 

Możliwa 63-procentowa redukcja emisji do 2050 r.

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej ukazuje potencjał redukcji emisji tkwiący w różnych sektorach. Zakłada on 40-proc. redukcję do 2050 roku, chociaż możliwości są większe – twierdzi Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

 

Europejska Unia Energetyczna - Rezolucja PE

(źródło: eko.org.pl)

Rezolucja Parlamentu Europejskiego z 15 grudnia 2015 r. w kierunku europejskiej unii energetycznej (2015/2113(INI)).

 

Nowela ustawy o górnictwie: Nie będzie likwidacji kopalń

(źródło: parlamentarny.pl)

Przedłużenie środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r. - zakłada uchwalona przez Sejm nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

 

Węgiel brunatny

 

PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?

(źródło: eko.org.pl)

- Oczywistą sprawą jest, że zasoby węgla brunatnego, które znajdują się w złożu Złoczew, pozwalają na lokalizację trzech bloków wytwórczych klasy 1000 MW - mówi Jacek Kaczorowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK).

 

Kopalnia odkrywkowa pod Poznaniem? Zniknie Czempiń, zagrożone są Puszczykowo i Wielkopolski Park Narodowy

(źródło: poznan.wyborcza.pl)

Gdyby zapisy "Białej księgi" Ministerstwa Środowiska weszły w życie, gigantyczna kopalnia odkrywkowa mogłaby powstać zaledwie kilka kilometrów od granicy miasta. Największe obawy ma Aquanet, bo inwestycja pozbawiłaby aglomerację wody.

 

Atom

 

Wiosną ruszą badania środowiskowe dla elektrowni jądrowej

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Wiosną rozpocznie się kolejny etap badań środowiskowych i lokalizacyjnych związanych z planami budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Na podstawie ich wyników do końca 2017 r. ma zostać wybrana preferowana najlepsza z trzech lokalizacji.

 

Powstał plan inwestycji dot. budowy elektrowni jądrowej w Polsce

(źródło: wnp.pl)

Samorząd woj. pomorskiego, spółka PGE EJ 1 oraz gminy brane pod uwagę przy lokalizacji elektrowni atomowej na Pomorzu, przygotowały postulatywny pakiet inwestycji i działań związanych z ewentualną realizacją tego przedsięwzięcia. Plan musi jeszcze zaakceptować strona rządowa.

 

Kolejne kłopoty Japonii z energią atomową

(źródło: biznesalert.pl)

Kłopoty energetyki jądrowej w Japonii wydają się nie mieć końca. Po katastrofie w Fukushimie, z której skutkami nie uporano się do dziś, doszedł problem znalezienia miejsca na odpady jądrowe – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

 

Awaria w elektrowni atomowej w Rosji

(źródło: wprost.pl)

Po tym, jak 18 grudnia w wyniku wydobycia się pary z jednej z turbin, wstrzymana została praca w Leningradzkiej Elektrowni Atomowej, wśród mieszkańców pobliskiego Sosnowego Boru, miejscowości, w której znajduje się elektrownia, wybuchła panika.

 

Rosja wybuduje co najmniej 6 elektrowni atomowych w Indiach

(źródło: wnp.pl)

Rosja planuje wybudowanie w Indiach w ciągu dwudziestu lat co najmniej sześciu elektrowni atomowych - powiedział w Moskwie rosyjski prezydent Władimir Putin po spotkaniu z szefem indyjskiego rządu Narendrą Modim.

 

Rosyjska serwerownia zasilana energią atomową

(źródło: technowinki.onet.pl)

Serwerownie dużych firm potrzebują ogromnych ilości energii elektrycznej nie tylko do zasilania komputerów, lecz także rozbudowanego systemu chłodzenia odbierającego ciepło z tysięcy dysków twardych. Rosjanie postanowili więc zbudować serwerownię zasilaną energią z elektrowni atomowej.

 

Niska emisja

 

Groźny smog - Krakowski Alarm Antysmogowy w TVP Info

 

Komisja pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku ze złą jakością powietrza

(źródło: eko.org.pl)

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o postawieniu Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z utrzymującym się wysokim poziomem cząstek pyłu zawieszonego w powietrzu stanowiącym poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

 

Czyste powietrze na Święta

(źródło: eko.org.pl)

"Drogi Mikołaju, nie proszę Ciebie o nową zabawkę, chciałabym tylko, by w naszym mieście było czyste powietrze. Czy możesz przynieść nam czyste powietrze?" - taką prośbą dziecka zaczyna się film, którym Polski Alarm Smogowy promuje mikołajkowa akcję "Czyste powietrze na Święta".

 

Wrocław proponuje zmiany w ustawie antysmogowej

(źródło: gramwzielone.pl)

Jeszcze kilka tygodni temu wrocławski magistrat forsował wprowadzenie w stolicy Dolnego Śląska opłaty klimatycznej. Teraz, pod wpływem protestów ekologów, wrocławscy urzędnicy zmieniają plan i chcą walczyć ze smogiem.

 

Wzięli sprawę smogu w swoje ręce

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

System rozproszonych czujników zanieczyszczenia powietrza i maska antysmogowa to niektóre pomysły uczestników krakowskiego Smogathonu. Najlepsze rozwiązania chcą zrealizować nie czekając na działania władz.

 

Będzie smog, będzie darmowa komunikacja

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Będzie smog w Krakowie, będzie darmowa komunikacja – zdecydowali 16 grudnia radni. Rozwiązanie to zacznie obowiązywać najwcześniej w styczniu.

 

Lądek-Zdrój: Badają jakość powietrza

(źródło: prw.pl)

Chcą wiedzieć, aby przeciwdziałać. W Lądku – Zdroju trwają pierwsze od wielu lat pomiary smogu w powietrzu współorganizowane przez Dolnoślaski Alarm Smogowy.

 

Rekordowy smog w Pekinie. Czerwony alert w stolicy Chin

(źródło: polskieradio.pl)

Stolica Chin ponownie tonie w smogu, a chińskie władze wprowadzają tak zwany czerwony alert. To najwyższy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

 

Łupki

 

Stan prac poszukiwawzcych za gazem łupkowym – grudzień 2015

(źródło: infolupki.pgi.gov.pl)

Według stanu na dzień 30 listopada 2015 r. w Polsce obowiązują 32 koncesje na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów uwzględniających gaz z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 10 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy).

 

Łupki na Lubelszczyźnie

(źródło: polskielupki.pl)

Zainteresowanie poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce maleje i choć nie jest jeszcze znany raport Państwowego Instytutu Geologicznego, to na Lubelszczyźnie firmy zamykają odwierty.

 

Brytyjczycy będą wydobywać gaz łupkowy w parkach narodowych

(źródło: energetyka.defence24.pl)

Brytyjski parlament przegłosował przepisy umożliwiające wydobycie gazu z łupków położonych na terenie parków narodowych. Zgoda na prace będzie jednak uzależniona od zachowania wysokich wymogów środowiskowych.

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Sejm: jest poselski projekt odroczenia części ustawy o OZE

(źródło: wyborcza.pl)

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii autorstwa posłów PiS; przewiduje on odroczenie o sześć miesięcy - do czerwca 2016 roku - wejście w życie przepisów dotyczących wsparcia dla małych źródeł OZE i zasad aukcji OZE.

 

Prognoza: zatrudnienie dla 5-7 tys. inżynierów w branży OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Nowe miejsca pracy będą rozproszone po Polsce dając zatrudnienie zarówno w miastach jak i obszarach niezurbanizowanych – ocenia Bergman Engineering.

 

Projekt „Energooszczędne Żory” da ponad 400 tys. zł oszczędności rocznie

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

W Żorach podsumowano projekt polegający na poprawie efektywności energetycznej budynków oświatowych. W ramach projektu przeprowadzono w tym roku termomodernizację pięciu placówek szkolnych.

 

Chiny mogą być odnawialne już w 2050 roku

(źródło: chronmyklimat.pl)

Chiny mogą do 2050 roku czerpać aż 84 proc. energii ze źródeł odnawialnych – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, na której zlecenie powstał specjalny raport „China’s Future Generation”.

 

Niemcy już ponad 30 proc. energii produkują z OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

W tym roku znowu wzrośnie udział energetyki odnawialnej w wytwarzaniu energii elektrycznej w Niemczech, a OZE staną się, podobnie jak w ubiegłym roku, najważniejszym źródłem energii w niemieckim miksie energetycznym.

 

Sojusz gigantów na rynku magazynowania energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Czołowy niemiecki koncern energetyczny E.ON podpisał porozumienie o współpracy z firmą Samsung SDI – największym na świecie producentem baterii litowo-jonowych. Dla E.ON współpraca z Samsungiem to cześć nowej strategii ukierunkowanej na energetykę rozproszoną i OZE.

 

Słońce

 

Dubaj w 2030: fotowoltaika na każdym dachu i 5 GW na gruncie

(źródło: gramwzielone.pl)

Dubaj ma zostać globalnym centrum energii słonecznej. (...) Wraz z wdrażaniem rządowej strategii energetycznej, w której centralną rolę odegra energetyka słoneczna, udział OZE w miksie energetycznym Dubaju ma wzrosnąć do 75 proc.

 

Powstała największa na świecie dachowa instalacja fotowoltaiczna

(źródło: gramwzielone.pl)

W indyjskim mieście Amritsar uruchomiono największy na świecie, zbudowany w jednym etapie dachowy system fotowoltaiczny o mocy aż 12 MW.

 

Powstała największa farma fotowoltaiczna w Rosji

(źródło: gramwzielone.pl)

21 grudnia w Orsku, rosyjskim mieście położonym w obwodzie orenburskim w południowej części Uralu, została uruchomiona największa farma fotowoltaiczna w Rosji, której łączna moc wyniesie 25 MW.

 

Wiatr

 

PiS wraca do pomysłów mogących zablokować energetykę wiatrową

(źródło: gramwzielone.pl)

Po wyborach parlamentarnych realizacja pomysłów PiS na energetykę wiatrową staje się realna i może zablokować rozwój polskiej branży wiatrowej.

 

Kolejny rekord energetyki wiatrowej w Niemczech

(źródło: gramwzielone.pl)

Jak wynika z danych przedstawionych przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE, w listopadzie niemieckie farmy wiatrowe wyprodukowały w sumie 11,42 TWh energii elektrycznej, pokrywając 25 proc. niemieckiego zapotrzebowania na energię w ubiegłym miesiącu. (...) stając się najważniejszym źródłem w niemieckim miksie energetycznym.

 

Wiatraki w jednej firmie

(źródło: rp.pl)

Należy rozważyć stworzenie jednej dużej grupy energetycznej rozwijającej technologię i produkcję energii elektrycznej z OZE.

 

Znaczący spadek kosztów energii wiatrowej w Niemczech

(źródło: gramwzielone.pl)

Tylko w ciągu ostatnich czterech lat koszt energii pozyskiwanej z lądowych farm wiatrowych w Niemczech spadł średnio o 12 proc.

 

Klimat

 

COP21 - jest globalne porozumienie klimatyczne!

(źródło: chronmyklimat.pl)

Po dwóch tygodniach światowych negocjacji klimatycznych 196 państw przyjęło globalną umowę mającą na celu zahamowanie ocieplenie klimatu Ziemi na maximum 1,5 oC. Jest to pierwsze w historii porozumienie, zakładające działania dotyczące redukcji gazów cieplarnianych na tak wielką skalę.

 

Historyczne porozumienie w sprawie klimatu. Polska ugrała to, co chciała

(źródło: wyborcza.pl)

Porozumienie zostało wypracowane po wielu latach męczących negocjacji. Delegaci ze 196 krajów wykuwali je przez dwa tygodnie ciężkich rozmów prowadzonych dzień i noc w podparyskim Le Bourget, podczas konferencji, w której wzięło udział blisko 40 tys. ludzi.
 

 

Eksperci o COP21: mamy do czynienia z przełomem w polityce klimatycznej

(źródło: wyborcza.pl)

W umowie klimatycznej z Paryża mamy do czynienia z przełomem w światowej polityce ws. klimatu, a kierunek, który wyznacza, stanowi sygnał m.in. dla rządów i inwestorów, jaki obrać model rozwoju gospodarki - twierdzą eksperci, dyskutujący o postanowieniach paryskiego porozumienia.

 

Uniwersalne porozumienie klimatyczne: wielki sukces i wiele braków

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Po raz pierwszy w historii przywódcy większości państw świata porozumieli się w kwestii klimatu. Dokument, będący rezultatem paryskiej konferencji, jednoczy kraje rozwinięte i kraje Południa we wspólnocie zobowiązań.

 

Presja antropiczna jest faktem

(źródło: eko.org.pl)

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu - jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku.

 

Na nic globalne porozumienie - klimat ochronią innowacje w OZE

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Paryska umowa klimatyczna wywrze mały wpływ na zatrzymanie globalnego wzrostu temperatur, dlatego zamiast wydawać na tę politykę rocznie 1 bln dol., lepiej przeznaczać 100 mld na badania nad zieloną energią - uważa duński naukowiec dr Bjorn Lomborg, który wcześniej "wsławił się" w kwestionowaniu roli człowieka w zmianach klimatu.

 

Rośnie odpowiedzialność biznesu za klimat

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Do przeciwdziałania zmianom klimatu poczuwa się coraz więcej firm. Odpowiedzialne, zrównoważone podejście do prowadzenia biznesu, choć jest także elementem działań wizerunkowych, przekłada się na realną redukcję emisji CO2.

 

Skamielina Dnia – kopalna nagroda dla skamieniałej polityki

(źródło: chronmyklimat.pl)

Nawet na tak kluczowym dla losów planety wydarzeniu jak COP21 nie może zabraknąć humoru. Czarnego – tak jak polityka węglowa krajów otrzymujących antynagrodę "skamieliny dnia".

 

Gospodarka niskoemisyjna - nie ma już innej drogi

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Porozumienie klimatyczne zawarte w sobotę w Paryżu to ważny sygnał dla gospodarek całego świata, że czas przestawić się na rozwój niskoemisyjny. Powinna to zrozumieć także Polska, jeśli nie chce stać się skansenem Europy.

 

List otwarty do szefowej polskiego rządu

(źródło: eko.org.pl)

Siedemdziesięciu wybitnych Polaków apeluje do premier Szydło o poparcie wiążącego porozumienia podczas szczytu klimatycznego.

 

Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia

(źródło: eko.org.pl)

Polska na arenie międzynarodowej często przedstawia się jako kraj na dorobku, zbyt biedny na solidaryzowanie się w przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

 

Rekordowo wysokie temperatury powietrza w Arktyce

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Temperatury powietrza w Arktyce osiągnęły poziom najwyższy od 115 lat, a topnienie lodów prowadzi do niszczenia środowiska naturalnego morsów i zmusza niektóre ryby do migrowania na północ.

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej