×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

16 listopada 2015
info
 

Newsletter 10/2015

Energia dla Klimatu, październik 2015

 

W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in. o tym, że 92 proc. Polaków chce, by więcej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych, o apelu Dalajlamy na rzecz ochrony klimatu aby nie pogrążać Afryki w głodzie, apelu hierarchów Kościoła o globalne porozumienie klimatyczne oraz relacje naszej specjalnej wysłanniczki Hanny Schudy z konferencji w Bonn – przygotowującej treść porozumienia na konferencję klimatyczną COP 21 w Paryżu.

A także o tym, dlaczego elektrownie i kopalnie węgla brunatnego PGE straciły na wartości ponad 8 mld zł, o dziwnej sprawiedliwości - gdzie truciciele odpowiedzialni za choroby polskich obywateli otrzymują z budżetu więcej środków od tych, którzy ratują ich życie i zdrowie, o miażdżącej ekspertyzie prof. Popczyka o (bez)sensowności budowy w Polsce elektrowni jądrowych oraz podpisaniu przez prezydenta Dudę „ustawy antysmogowej”.

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" w Brdowie

(źródło: przyjezierze.org/pl)

To było już kolejne w tym roku spotkanie ogólnopolskiej koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE”. Tym razem w Brdowie, we wschodniej Wielkopolsce, w klasztorze Paulinów nad uroczym Jeziorem Brdowskim – relacjonuje Józef Drzazgowski ze stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze.

 

Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o tym dlaczego elektrownie i kopalnie węgla brunatnego PGE straciły na wartości ponad 8 mld zł i o „Ochronie wody pitnej, a nie interesów lobbystów” - działaniach osób poszkodowanych przez górnictwo odkrywkowe w Łużyckim Regionie Węglowym, w Brandenburgii.

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Po wyborach kolejne likwidacje kopalń [ANALIZA]

(źródło: chronmyklimat.pl)

Bez względu na to jaki rząd powstanie po wyborach, likwidacji kolejnych kopalń nie da się uniknąć. Polskie górnictwo ma ogromny nadmiar zdolności wydobywczych, a naszego węgla nikt nie chce kupować za granicą.

 

Energetyka i górnictwo – wielki nieobecny kampanii wyborczej

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Problemy sektora były traktowane przez polityków jak wstydliwa choroba – lepiej nic nie mówić lub zagadywać na okrągło. 20 stopień zasilania w sierpniu niczego naszych kandydatów nie nauczył.

 

"Bezpieczeństwo energetyczne w programach partii politycznych" [RELACJA]

(źródło: energetyka.defence24.pl)

Do tytułowej debaty zostali do niej zaproszeni przedstawiciele ośmiu największych komitetów wyborczych.

 

Tak ma wyglądać energetyka w Polsce w 2050

(źródło: chronmyklimat.pl)

Większość mocy w systemie przypadnie na źródła odnawialne, które będą produkować tyle samo energii, ile wytwarzamy dzisiaj (i nadal będziemy przynajmniej do 2050 r.) z węgla kamiennego. Tak – według prognozy ekonomistów – będzie wyglądać polska energetyka za 35 lat.

 

Jak połączą energetykę z górnictwem?

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Odchodzący rząd zostawia w szufladzie dwa warianty zintegrowania górnictwa z energetyką. A w budżecie na przyszły rok zabezpieczono dodatkowe 900 mln zł dla SRK, co otwiera drogę do likwidacji kolejnych nierentownych kopalń.

 

Kopalnia za złotówkę? Ile rzeczywiście Tauron wyda na „Brzeszcze”

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Zakup kopalni "Brzeszcze" za 1 zł to zaledwie początek. Tauron będzie musiał w najbliższym czasie zainwestować w nią przynajmniej 250 mln zł, a najprawdopodobniej jeszcze szybciej zwrócić 80 mln zł pomocy publicznej. Jak zareaguje na to Komisja Europejska, która jeszcze w lutym twardo twierdziła, że każda kopalnia, która dostała pomoc publiczną, musi być zamknięta?

 

Kaczyński: Z węglem po wsze czasy

(źródło: eko.org.pl)

- zapewniał Jarosław Kaczyński podczas krótkiej konferencji prasowej w Ostrołęce.

Komentarz redakcji:

Bardzo zręcznie - prezes schlebia mitom i wiekszości, która żyje mitami. Problem, że może on nawet w to wierzy, ale... się zderzy, jak ludzie dadzą mu władzę.

 

Siarka, rtęć, chlorki i azoty czyli nowe energetyki kłopoty

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Nieoficjalny projekt nowych wymogów ochrony środowiska dla elektrowni to kolejny potężny ból głowy dla naszych energetyków. Trzeba będzie za co najmniej 13 mld zł zmodernizować większość starszych bloków węglowych. Kłopot w tym, że ich modernizacja się nie opłaca. Czy wobec coraz silniejszego zaostrzania norm środowiskowych przez UE węgiel będzie nadal dawał nam bezpieczeństwo energetyczne?

 

Ustawa antysmogowa dobije górnictwo?

(źródło: biznes.newsweek.pl)

Politycy zamiast reformować górnictwo – chcą sprawić, że będziemy więcej płacić za energię. To fatalny moment na takie eksperymenty.

 

Brukselskie "Politico": polscy politycy zakładnikami węgla

(źródło: gramwzielone.pl)

Brukselski tygodnik "Politico" w artykule poświęconym polskiej energetyce zwraca uwagę na jej zależność od węgla, a także na zależność głównych partii politycznych od lobby przemysłu górniczego, którą widać przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i że „obok powodów politycznych są też praktyczne”, które wynikają z faktu, że „nawet jeśli Polska będzie produkować duże ilości energii z OZE, jej przestarzałe sieci nie poradzą sobie z fluktuacjami podaży energii”.

Komentarz redakcji:

Węgiel wstrzymuje w Polsce innowacyjność nie tylko rozwoju nowoczesnych sieci elektroenergetycznych, ale i wielu innych działów gospodarki i myśli technicznej.

 

Nowe elektrownie węglowe nie takie czyste jak je malują

(źródło: chronmyklimat.pl)

Nowe elektrownie węglowe, pomimo zastosowania nowoczesnych technologii, będą powodować miliardowe koszty zdrowotne – ostrzega HEAL Polska. Organizacja wskazuje, że Polska wydaje więcej na subwencje dla energetyki węglowej niż na szpitale (!).

Komentarz redakcji:

Trzeba z tym skończyć. Nie może być tak, że truciciele odpowiedzialni za choroby polskich obywateli otrzymują z budżetu więcej środków od tych, którzy ratują ich życie i zdrowie. Tak naprawdę politycy, którzy podejmują takie decyzje powinni stanąć przed Trybunałem Stanu.

 

„Subwencje dla energetyki węglowej a koszty zdrowotne. Studium przypadku projektu elektrowni Łęczna” - raport HEAL

(źródło: healpolska.pl)

W raporcie dokonano analizy bieżącej sytuacji w sektorze polskiej, opartej na węglu, energetyki pod kątem emisji zanieczyszczeń powietrza, generującej znaczące koszty zewnętrzne dla zdrowia Polaków – mieszkańców kraju o najwyższych stężeniach zanieczyszczeń powietrza w Unii Europejskiej.

 

Elektrownia Północ bez kolejnego pozwolenia na budowę

(źródło: stopep.org/pl)

Obecnie inwestor rozważa sprzedaż problematycznego projektu. „Nie mamy wątpliwości, że Kociewie to nie miejsce na Elektrownię Północ, a każde kolejne postępowanie to bezzasadne marnowanie publicznych pieniędzy i czasu administracji państwowej” – podsumowuje Radosław Ślusarczyk.

 

CEZ chce kupić elektrownie i kopalnie Vattenfall w Niemczech

(źródło: wnp.pl)

Czeski koncern CEZ jest zainteresowany kupnem elektrowni Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe i Lippendorf blok R, kopalń Jänschwalde, Nochten, Reichwalde, Welzow-Süd i Cottbus Nord oraz 10 elektrowni wodnych, które nie mogą być sprzedawane oddzielnie, bez aktywów węgla brunatnego.

 

Niepewna przyszłość energetyki węglowej w Niemczech

(źródło: osw.waw.pl)

44 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w Niemczech w 2014 r. pochodziło w elektrowni węglowych. Jednocześnie Niemcy mają plan redukcji emisji CO2 do 2050 r. o nawet 95 proc. w stosunku do 1990 r. To oznaczałoby całkowite odejście od energetyki węglowej - prognozuje Ośrodek Studiów Wschodnich.

 

Angela Merkel, Jerry Brown i Shell – debata o podatku węglowym

(źródło: chronmyklimat.pl)

Co ma ze sobą wspólnego Angela Merkel, prezydent Filipin i Shell? 20 października zwołana została Komisja ds. Podatku Węglowego. O tym, że pora wprowadzić opodatkowanie węgla, wiedzą już nawet wielkie kompanie przemysłowe.

 

Bill Gates o wyzwaniach sektora energetycznego

(źródło: gramwzielone.pl)

Bill Gates głośno mówi o potrzebie budowy systemu energetycznego, w którym zostaną wyeliminowane paliwa kopalne, i zapowiada liczone w miliardach dolarów inwestycje w czyste technologie. (...) Gates krytykuje też przygotowania do szczytu klimatycznego w Paryżu, określając jego prawdopodobne efekty jako zbyt mało ambitne.

 

Atom

Białaczka u pracownika Fukushimy mogła być spowodowana promieniowaniem

(źródło: wyborcza.pl)

20 października japońskie władze przyznały, że wystąpienie białaczki u pracownika elektrowni atomowej Fukushima mogło była spowodowane radioaktywnym promieniowaniem. To pierwszy taki przypadek, o którym poinformowano oficjalnie od katastrofy ponad cztery lata temu.

Komentarz redakcji:

Zwracamy uwagę ten fragment artykułu: "Do lipca tego roku odszkodowania wypłacone przez japońskie władze sięgnęły ponad 7 bilionów jenów (ok. 60 mld dolarów)." Jak widać obok ogromu ludzkich cierpień awarie w elektrowniach jądrowych mają także olbrzymi wymiar finansowy.

 

Platforma rezygnuje z elektrowni atomowej?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jacek Protasiewicz, poseł, członek zarządu i szef biura krajowego Platformy Obywatelskiej.

– Był rozważany wariant uruchomienia energetyki jądrowej. Jednak kontekst zewnętrzny się zmienił, zwłaszcza po katastrofie w Japonii [w 2011 roku – red.] i program został zarzucony.

Nie ma zgody społecznej ani politycznej na uruchomienie budowy elektrowni atomowej – powiedział w programie "Kawa na ławę" w TVN24. – Nie każdy program, który został wdrożony, na który poszły nawet jakieś nakłady, musi zakończyć się finałem. Zwłaszcza, jeśli w tym przypadku jest taki protest społeczności lokalnej – dodał poseł.

Komentarz redakcji:

Rząd PO-PSL nie potwierdził rezygnacji z budowy elektrowni atomowych.

 

Ekspertyza prof. Popczyka: „Elektrownie jądrowe w Polsce i ich alternatywa”

(źródło: chronmyklimat.pl)

Energetyka jądrowa nie jest odpowiednia dla Polski. To ryzyko, koszty i przekraczane terminy. Program jądrowy, opóźniony już o 16 lat, może kosztować 160 mld zł – pisze prof. Jan Popczyk.

 

Greenpeace: Jest alternatywa dla elektrowni atomowej

(źródło: chronmyklimat.pl)

Z opublikowanej dziś analizy eksperckiej prof. Jana Popczyka wynika, że budowa pierwszego tylko bloku elektrowni jądrowej ma kosztować 45 mld złotych. Jego zdaniem polska gospodarka mogłaby zyskać znacznie więcej dzięki inwestycjom w OZE i podnoszeniu efektywności energetycznej.

 

Naimski, PiS: energetyka jądrowa to impuls dla rozwoju Polski

(źródło: wnp.pl)

Polska - duże państwo europejskie - powinna mieć jednak dostęp do najnowszych technologii, do których należy technologia jądrowa. Dostęp do niej dałby impuls dla rozwoju kraju - mówi wnp.pl Piotr Naimski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister gospodarki.

Komentarz redakcji:

Panu Naimskiemu polecamy artykuł poniżej, pokazujący jak globalna ofensywa energetyki odnawialnej i rozproszonej wypycha z rynku przestarzałą, ryzykowną i drogą energetykę jądrową, a ludzie z nią związani tracą pracę.

 

Areva zlikwiduje 2700 miejsc pracy we Francji

(źródło: energetyka.wnp.pl)

Francuska spółka Areva, największa w świecie firma przemysłu nuklearnego, zapowiedziała, że w ramach - spowodowanej niekorzystnymi wynikami finansowymi- restrukturyzacji zlikwiduje we Francji do 2017 roku 2700 miejsc pracy.

 

Londyn znalazł inwestora na elektrownię jądrową

(źródło: gramwzielone.pl)

Brytyjski rząd w poszukiwaniu kapitału na nowe bloki jądrowe sięgnął po pomoc Chin. Premier David Cameron i prezydent Chin Xi Jinping ogłosili udział Państwa Środka w finansowaniu budowy pierwszej od lat, nowej elektrowni jądrowej na Wyspach.

Komentarz redakcji:

Brytyjczycy ustalili z inwestorem (francuskim EDF), że będzie on otrzymywać, w ramach systemu tzw. kontraktów różnicowych, stałą, gwarantowaną przez 35 lat cenę za sprzedaż energii. A co jeśli, a wiele na to wskazuje, za 10-15 lat prąd z energetyki odnawialnej będzie zdecydowanie tańszy od tej atomowej? Wiadomo, uprzywilejowaną daninę dla przemysłu jądrowego i jego lobbystów zapłaci odbiorca końcowy – brytyjski podatnik. Nawet jeśli dojdzie wówczas do jakichś renegocjacji – to one też nie będą za darmo.

 

Pięciu do polskiego atomu

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Pięć zagranicznych podmiotów dostało prośby o wyrażenie zainteresowania udziałem w postępowaniu zintegrowanym na budowę i eksploatację polskiej elektrowni jądrowej. Na obecnym etapie ewentualne odpowiedzi pozytywne nie będą jeszcze wiążące, czas na prawdziwe oferty przyjdzie po oficjalnym starcie postępowania, co ma nastąpić na przełomie tego i przyszłego roku.

 

Minister skarbu: nie poddamy się presji ws. budowy elektrowni jądrowej

(źródło: pb.pl)

Naszym zadaniem jest stabilizacja polityki energetycznej w oparciu o węgiel – powiedział w Poznaniu minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński. Dodał, że Polska zamierza budować elektrownię jądrową, ale nie podda się żadnym presjom w tej sprawie.

 

Australia rozważy budowę elektrowni atomowej

(źródło: wnp.pl)

Jak tłumaczą władze w Canberze Australia uważnie przygląda się światowym tendencjom energetycznym. Choć obecnie władze są sceptycznie nastawione do budowy siłowni jądrowej, to w przyszłości nie można tego wykluczyć.

 

Atomowa karuzela

(źródło: youtube)

A w Niemczech w chłodniach kominowych zamkniętych elektrowni atomowych na karuzelach beztrosko kręcą się dzieci. To fragment krótkiego filmiku o niezwykle ambitnej, niemieckiej transformacji energetycznej – Energiewende.

 

Niska emisja

Prezydent Duda podpisał „ustawą antysmogową”

(źródło: chronmyklimat.pl)

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację ustawy Prawo ochrona środowiska, zwaną „ustawą antysmogową”. To bardzo dobra wiadomość dla milionów Polaków oddychających powietrzem zaliczanym do najgorszych w Unii Europejskiej.

 

Będzie czym oddychać!

(źródło: chronmyklimat.pl)

„Z zadowoleniem przyjmujemy podpisanie przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej. Obecnie stężenie trujących gazów, pyłów i substancji w sezonie grzewczym w wielu polskich miastach przekracza wszelkie możliwe normy, co odbija się na życiu i zdrowiu ich mieszkańców. Teraz możemy to zmienić.” – mówi Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.

 

Wyniki konkursu na plakat Plakatem w Smog

(źródło: eko.org.pl)

Po długich obradach komisja wyłoniła zwycięskie prace w konkursie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

 

Kraków: zakaz palenia węglem i 220 mln zł na walkę z niską emisją

(źródło: gramwzielone.pl)

Prezydent Krakowa już w dniu podpisania ustawy antysmogowej zapowiedział wystąpienie do sejmiku woj. małopolskiego o przyjęcie kolejnej uchwały wprowadzającej zakaz używania paliw stałych do ogrzewania domów na terenie stolicy Małopolski. Tym razem, dzięki ustawie, którą podpisał prezydent RP, takiej uchwały nie zakwestionują sądy.

 

Skarb Państwa pozwany za zanieczyszczone powietrze

(źródło: gramwzielone.pl)

50 tys. złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, spowodowane zanieczyszczonym powietrzem w Rybniku. Ryzyko zachorowania, obniżenie komfortu życia i ingerencja w swobodę poruszania – to niektóre ze strat poniesionych przez pozywającego Skarb Państwa.


Oliwer Palarz, który skierował swój pozew do Ministra Środowiska, stwierdza, że zanieczyszczenie powietrza w Rybniku w latach 2010-2015 regularnie przekraczało normy dopuszczalne dla m.in. pyłów PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenu.

 

Śmiercionośne pyły w polskim powietrzu. Zagrożone nie tylko płuca

(źródło: wyborcza.biz)

Pyły, które unoszą się w powietrzu, szkodzą nie tylko płucom, ale mogą prowadzić do chorób serca - ostrzega dr Adam Stańczyk z Wojskowego Instytutu Medycznego.

 

Rabka-Zdrój: Czyste powietrze albo odebranie statusu uzdrowiska

(źródło: krakow.wyborcza.pl)

Alarm dla jednego z najbardziej znanych polskich uzdrowisk - Rabki-Zdrój. Jeśli chce utrzymać swój status, musi zacząć badać powietrze i ograniczyć jego zanieczyszczenie. Bo średnioroczny poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu przekracza tam normy ośmiokrotnie (!).

 

Ustawa antysmogowa to śmierć dla węgla złej jakości

(źródło: wnp.pl)

Tzw. ustawę antysmogową oceniam dobrze. Ustawa ta nie oznacza śmierci dla węgla w ogóle, to śmierć dla złej jakości węgla i śmieci spalanych w domowych paleniskach - mówi wnp.pl Gabriela Lenartowicz, śląska wicewojewoda.

 

Solidarność apeluje: nie zniszczyć rynku węgla opałowego

(źródło: eko.org.pl)

Górnicza Solidarność zwróciła się do ministra gospodarki, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, by nie podpisywał projektów rozporządzeń ws. norm jakościowych paliw stałych - dowiedział się portal wnp.pl.

Komentarz redakcji:

A gdzie solidarność z chorymi i umierającymi na skutek skażenia powietrza byle jakim węglem spalanym w gospodarstwach domowych? Także z chorującymi rodzinami górników i samych górniczych działaczy?

 

Pieniądze z WFOŚ na niskoemisyjne kotły węglowe

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Wsparcie projektów dotyczących termomodernizacji budynków przy jednoczesnym zastosowaniu niskoemisyjnych i wysokosprawnych kotłów węglowych przewiduje porozumienie podpisane w Katowicach pomiędzy województwem śląskim a WFOŚiGW.

 

Kraków nieprzerwanie walczy ze smogiem

(źródło: portalkomunalny.pl)

Rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej, dotacje do wymiany pieców i likwidacja palenisk węglowych w budynkach należących do Gminy to główne działania Krakowa w walce ze smogiem. Na przystankach i w tramwajach wyświetlane są informujące o skażeniu, a na ulicach Krakowa pojawią się kolejne stacje pomiarowe i pyłomierze.

 

Ekologia dobra na wszystko

(źródło: wprost.pl/blogi)

Prezydent Duda podpisał ustawę antysmogową - czy już możemy odetchnąć pełną piersią? Niestety nie. Rzeczywisty cel ustawy nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska.

Komentarz prawnika z Fundacji Frank Bold:

Niezmiernie bawią mnie brednie (powtarzane przez wszystkie media od prawa do lewa), że to gminy będą wprowadzały standardy dla paliw lub pieców. Oczywiście w internecie mnóstwo jest komentarzy w stylu "byle wójt będzie mógł zakazać palenia węglem". Cała ustawa antysmogowa liczy aż 6 i pół strony (!), a informacja o tym, że uchwały podejmować będą sejmiki województw jest na samym początku.

 

Pozytywnie o ustawie antysmogowej w radiowej jedynce

(źródło: polskieradio.pl)

Dyskutowali: Piotr Gursztyn (Do Rzeczy), Pawel Wroński (Gazeta Wyborcza), Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna).

od 8 minuty:

 

Łupki

Łupkowy balon coraz bardziej sflaczały

(źródło: chronmyklimat.pl)

Z roku na rok balon oczekiwań, który pompowano wokół gazu łupkowego, staje się coraz bardziej sflaczały. Z większości swoich koncesji na poszukiwanie łupków zrezygnowało PGNiG. W ciągu ostatniego roku liczba koncesji spadła blisko o połowę.

 

Czy doczekamy się polskiego gazu z łupków?

(źródło: biznes.newsweek.pl)

W Polsce po początkowej euforii nadzieje na gaz z łupków przygasły. Amerykanie na swoje łupkowe eldorado pracowali kilkadziesiąt lat – przypominali uczestnicy debaty „Newsweeka” i „Forbesa”.

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

OZE zdominują nowe inwestycje w energetyce do 2020 r.

(źródło: chronmyklimat.pl)

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency) w swoim najnowszym raporcie ocenia, że w najbliższych pięciu latach OZE będą najczęściej instalowanym źródłem energii na świecie. Nowy, globalny potencjał źródeł odnawilalnych w 40-procentach ma powstać w Chinach.

 

Greenpeace: Polacy chcą, by więcej energii pochodziło z OZE

(źródło: wyborcza.pl)

Zdecydowana większość Polaków (92 proc.) chce, by więcej energii w naszym kraju pochodziło ze źródeł odnawialnych - wynika z badania TNS dla Greenpeace. 58 proc. respondentów jest zdecydowanie za zwiększeniem udziału energii z OZE, na odpowiedź - raczej tak - wskazało 34 proc. ankietowanych.

 

Wybory parlamentarne: OZE łączy ponad podziałami partyjnymi

(źródło: chronmyklimat.pl)

Z badań wynika, że poparcie dla większej ilości inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) deklaruje 92 proc. Polek i Polaków. Wysokie poparcie dla tej technologii występuje wśród zwolenników wszystkich partii politycznych.

 

Energetyczne Polaków wybory: zielone światło dla zielonej energii

(źródło: demoseuropa.eu)

Wiatraki na polach, panele na dachach i biogazownie przy drodze – taki (kraj)obraz wyłania się ze społecznych oczekiwań Polaków. Ponad jedna trzecia społeczeństwa jest zdania, że rozwój energetyki odnawialnej poprawiłyby jakość ich życia.

Komentarz redakcji:

Zadziwiająca jest odporność większości polityków na te opinie obywateli!

 

Wiatr tańszy niż atom i węgiel

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jak wylicza BNEF (Bloomberg New Energy Finance) , w II połowie br. w niektórych regionach świata energia z wiatru była już tańsza niż energia z konwencjonalnych źródeł. Dystans w tym zakresie zmniejsza fotowoltaika. Energetyka wiatrowa na lądzie oraz fotowoltaika są obecnie znacznie bardziej konkurencyjne w stosunku do tradycyjnej generacji niż wydawało się 5 czy 10 lat temu – wnioskuje Luke Mills, analityk Bloomberga.

 

Przedstawiciele partii politycznych o OZE - koszty czy szansa dla gospodarki?

(źródło: gramwzielone.pl)

Temat energetyki, a tym bardziej energetyki odnawialnej, rzadko przebijał się w debacie polityków towarzyszącej kampanii wyborczej, a jeśli się pojawiał, wówczas z reguły przenoszony był na kwestie górnictwa.

 

O roli Polski na wspólnym rynku energii w UE

(źródło: gramwzielone.pl)

Przed Polską ważna debata dotycząca kształtu europejskiego rynku energii. Komisja Europejska traktuje utworzenie wspólnego rynku jako priorytet. Centralnym elementem systemu elektroenergetycznego ma być energia ze źródeł odnawialnych wytwarzana w obszarach o najwyższym potencjale. Polska może na tym znacznie skorzystać.

 

Pakt dla OZE i inne pomysły Zjednoczonej Lewicy na energetykę

(źródło: chronmyklimat.pl)

W swoim programie wyborczym Zjednoczona Lewica postuluje oparcie polskiego miksu energetycznego na OZE i węglu, a także odejście od budowy elektrowni jądrowej.

 

Energetyka obywatelska. Przewodnik dla samorządów

(źródło: zielonasiec.pl)

Jak samorządy mogą skorzystać z rozwoju energetyki obywatelskiej? Gdzie szukać finansowania i jak przygotować się do inwestycji w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii (OZE)? Na te pytania odpowiada nowy przewodnik przygotowany w ramach akcji „Więcej niż energia” przez CEE Bankwatch Network przy wsparciu Polskiej Zielonej Sieci.

          Przewodnik:

 

Pierwsze spotkanie ruchu „Więcej niż energia”

(źródło: chronmyklimat.pl)

13 października w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie członków ruchu “Więcej niż Energia”. Kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, zrzeszeń i organizacji biznesowych oraz organizacji pozarządowych rozmawiało o największych wyzwaniach oraz możliwościach, jakie daje zaangażowanie społeczneństwa w działania w zakresie produkcji i oszczędzania energii.

 

Co oznaczają cele zrównoważonego rozwoju dla energetyki?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Cele zrównoważonego rozwoju przyjęte podczas szczytu w Nowym Jorku napawają optymizmem. Energetyka prosumencka w Polsce będzie się rozwijać.

 

Reforma wsparcia OZE w Niemczech nie przyniosła skutku

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Co jednak ciekawe, choć koszty energii rosną, poparcie społeczne dla transformacji energetycznej w Niemczech jest nadal wysokie. Według najnowszej ankiety TNS Emnid, 93 proc. obywateli uważa, że rozwój OZE jest ważny lub bardzo ważny, a 57 proc. uważa, że koszty wsparcia OZE są odpowiednie.

 

Światowy miks energetyczny do 2040 r. radykalnie się odwróci

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Do 2040 r. światowy miks energetyczny radykalnie się zmieni – z obecnego opartego w 2/3 o energię z paliw kopalnych do takiego, w którym 56 proc. energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych – czytamy w najnowszym raporcie BNEF.

 

Mikrosieci uchronią miasta od przerw w dostawie energii elektrycznej

(źródło: globenergia.pl)

Oprócz zwiększenia odporności systemu poprzez rozmieszczenie na obszarze miasta niezależnie funkcjonujących generatorów, mikrosieć to dla społeczności szansa na dywersyfikację źródeł energii w wymiarze lokalnym.

 

Cel Szwecji: kraj uniezależniony od paliw kopalnych

(źródło: gramwzielone.pl)

Perspektywa zastąpienia surowców kopalnych odnawialnymi źródłami energii nigdy jeszcze nie była tak bliska.

 

Słońce

Coraz większy popyt na fotowoltaikę

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Według danych firmy IHS, średnie ceny paneli fotowoltaicznych od 2009 roku obniżyły się nawet o 80 proc. Do końca dekady koszt instalacji ma spaść o kolejne 27 proc. Ceny spadają również w Polsce. Czekają nas co najmniej dwa lata rozkwitu.

 

7 warunków do zadowolenia z instalacji fotowoltaicznej

(źródło: kotly.pl)

Praktyczne porady dla prosumentów, którzy chcą produkować słoneczny prąd.

 

Niemcy sprawdzili, ile mogą pomieścić elektrowni PV

(źródło: gramwzielone.pl)

W badaniu wykonanym na zlecenie niemieckiego ministerstwa transportu i infrastruktury cyfrowej wskazano potencjał energetyki słonecznej na powierzchniach, które można wykorzystać w Niemczech do budowy instalacji fotowoltaicznych.

Komentarz redakcji:

Ale Niemcy dają "słonecznego czadu". Teraz ich fotowoltaiczny potencjał to już ok. 39 GW (moc wszystkich polskich elektrowni to ok 30 GW), a ich celem, do roku 2030, jest montaż instalacji fotowoltaicznych o potencjale 65 GW. A to przecież ten sam klimat i to samo słońce!

 

Chińczycy przyjęli imponujący cel w zakresie fotowoltaiki

(źródło: gramwzielone.pl)

W tym roku Chiny wyprzedzą Niemców i staną się globalnym liderem w zakresie zainstalowanego potencjału systemów fotowoltaicznych. Władze tego kraju nie spoczywają jednak na laurach i wyznaczają nowy cel w zakresie potencjału PV na rok 2020 – czterokrotny (!) wzrost, do imponującego poziomu 150 GW.

 

Koło Torunia powstała największa w Polsce farma słoneczna

(źródło: wpolityce.pl)

Największa farma fotowoltaiczna o mocy prawie 4 MW powstała w gminie Czernikowo koło Torunia.

 

Fotowoltaika na parkingu da rocznie nawet 200 tys. zł oszczędności

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Instalacje mieściłyby się na dachach tzw. car portów, które stanowić będą zadaszenie dla 160 aut.

 

Hiszpania wprowadza „podatek od słońca”

(źródło: gramwzielone.pl)

Hiszpański rząd systematycznie zniechęca swoich obywateli do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Madryt postanowił opodatkować energię produkowaną na własny użytek, a nieskonsumowane nadwyżki energii właściciele podłączonych do sieci instalacji OZE o mocy do 100 kW będą musieli oddać zakładom energetycznym za darmo.

 

RWE optymalizuje ładowanie samochodów elektrycznych energią słoneczną

(źródło: portalkomunalny.pl)

Koncern RWE testuje nowe rozwiązania, które pozwolą na optymalizację procesu ładowania samochodów elektrycznych z wykorzystaniem zielonej energii oraz umożliwią harmonijną integrację technologii e-mobility z siecią elektroenergetyczną.

 

Wiatr

Powstała „najdokładniejsza mapa wietrzności”

(źródło: gramwzielone.pl)

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) przedstawiła mapę wietrzności, którą określiła jako najdokładniejsze tego rodzaju narzędzie. Mapa jest dostępna on-line, a korzystanie z niej jest bezpłatne.

 

Energetyka wiatrowa sprzyja stabilizacji systemu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Paleta usług, jakie elektrownie wiatrowe mogą świadczyć dla całego systemu elektroenergetycznego jest coraz większa.

 

Więcej pracy w wiatrakach niż w górnictwie?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Energetyka wiatrowa może w 2030 r. zatrudniać w Polsce więcej ludzi niż górnictwo węgla kamiennego – wynika z raportu WISE (Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych).

 

Google kupuje udziały w ogromnej farmie wiatrowej w Afryce

(źródło: gramwzielone.pl)

Internetowy potentat kupi udziały w jednym z największych projektów wiatrowych, które są obecnie realizowane na kontynencie afrykańskim i który jest jednocześnie największą prywatną inwestycją, którą zrealizowano dotąd w Kenii.

 

Klimat

Dalajlama apeluje o działania na rzecz ochrony klimatu

(źródło: ekobuddyzm.pl)

„Nie ma innej planety, na którą moglibyśmy się przenieść. To jest nasz jedyny dom."

 

"Przed XXI. Szczytem Klimatycznym w Paryżu" - audycja z cyklu "Energia dla klimatu" - w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

O szansach, problemach i możliwości renegocjacji przez rząd RP polityki klimatycznej (...). O tym dyskutują eksperci: Julia Michalak - szefowa Projektu Klimat i Energia w demosEuropa, Zbigniew Karaczun - Koalicja Klimatyczna, prof. SGGW i współprowadzący audycję: red. Ewa Podolska – TOK FM i Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

 

Apel hierarchów Kościoła o globalne porozumienie klimatyczne w Paryżu

(źródło: wyborcza.pl)

Kardynałowie i biskupi z całego świata zaapelowali w poniedziałek (26.10) do uczestników grudniowej konferencji klimatycznej w Paryżu o działania na rzecz zawarcia porozumienia, które będzie sprawiedliwe, prawnie wiążące i przyniesie prawdziwe zmiany.

 

Koreańczyk Hoesung Lee przewodniczącym IPCC

(źródło: chronmyklimat.pl)

Ekonomista specjalizujący się w energetyce ma stać na czele najważniejszego ciała doradczego ds. zmian klimatu. Lee chce być łącznikiem między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się. Prof. Lee – do niedawna wiceprzewodniczący tej organizacji – jest specjalistą od ekonomii zmian klimatu oraz zrównoważonego rozwoju.

 

Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Prezydent Andrzej Duda nie ratyfikował poprawki dauhańskiej, przedłużającej do 2020 roku obowiązywanie w Polsce Protokołu z Kioto. Jakie konsekwencje polityczne będzie miała decyzja głowy państwa?

 

Papież: Nieokiełznany kapitalizm niszczy środowisko

(źródło: chronmyklimat.pl)

Na krótko przed szczytem klimatycznym w Paryżu papież przyjmie na audiencji prezydenta Andrzeja Dudę. Ciekawe, czy prezydent, prezentujący się jako głęboko wierzący katolik, zaakceptuje apel papieża o ochronę klimatu, czy dalej będzie aktywnie torpedować wysiłki tych, którzy próbują ten klimat ustabilizować.

 

Zmieniający się klimat pogrąża Afrykę w głodzie

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Prawie 60 mln mieszkańców Czarnej Afryki nie ma pożywienia, a w związku z ulewnymi deszczami i suszami będzie jeszcze mniej żywności - ostrzegła Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC).

 

ONZ: chroń klimat – odstaw mięso

(źródło: chronmyklimat.pl)

Przyzwyczajenia żywieniowe należą do najgłębiej wdrukowanych w naszą naturę. Okazuje się, że uratować świat może tylko fundamentalna zmiana naszej diety.

 

Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ w Bonn

(źródło: eko.org.pl)

W Bonn rozpoczęły się właśnie negocjacje ONZ przed konferencją klimatyczną COP 21 w Paryżu, której celem będzie opracowanie międzynarodowego porozumienia dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych – pisze z Bonn Hanna Schudy.

Komentarz redakcji:

To pierwsza z cyklu trzech relacji (kolejne poniżej) naszej specjalnej wysłanniczki Hanny Schudy z konferencji w Bonn. Była tam jedyną polską obserwatorką reprezentującą organizację pozarządową.

 

COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?

(źródło: eko.org.pl)

Pierwszy dzień negocjacji klimatycznych w Bonn przyniósł rozczarowanie. Jednak już drugiego dnia, we wtorek, zaproponowany został nowy, ale dłuższy tekst wprowadzający ponownie m.in. dekarbonizację jako czynnik zapobiegający zmianom klimatu.

 

Oddaję głos delegatom rządu RP. Konferencja klimatyczna ONZ w Bonn przed COP 21 w Paryżu

(źródło: eko.org.pl)

Polska delegacja na konferencji klimatycznej ONZ w Bonn reprezentuje interesy rządu RP i stoi na stanowisku, że wiodącym źródłem energii w Polsce pozostanie węgiel. Hanna Schudy przedstawia punkt widzenia polskich negocjatorów.

 

Przewodnik po nowym porozumieniu klimatycznym: Czego chcą kraje rozwijające się?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Dla nas ważne jest ograniczanie emisji, dla nich: pieniądze na adaptację i odbudowę po katastrofach, ale też transfer technologii. Perspektywa krajów bogatych wyraźnie różni się od zapatrywań krajów biednych.

 

UE, osiągając 23 proc. redukcję emisji, przyjęła rolę lidera przed paryską konferencją klimatyczną

(źródło: europa.eu)

Wspólny komunikat prasowy Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska dotyczący sprawozdania pt. „Trendy i prognozy dla Europy – 2015”.

 

Parlament Europejski o COP21: to bitwa stulecia

(źródło: gramwzielone.pl)

Unia Europejska i państwa członkowskie powinny wezwać na paryskiej konferencji klimatycznej COP21 do 40 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku i zapewnienia finansowania adekwatnego do przyjętych zobowiązań - uznał Parlament Europejski.

 

Księżopolski: okrakiem na klimatycznej barykadzie

(źródło: chronmyklimat.pl)

W miarę zbliżania się konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu rośnie temperatura sporów na temat działań zmierzających do nowego globalnego porozumienia dotyczącego emisji gazów cieplarnianych.

 

Porozmawiajmy o pieniądzach

(źródło: chronmyklimat.pl)

Czyli o tym, jak dwa stopnie Celsjusza odmienią globalną ekonomię.

 

Gazeta Prawna: Emisjami CO2 straszą nas nieuki

(źródło: naukaoklimacie.pl/chronmyklimat.pl)

W Dzienniku Gazecie Prawnej pojawił się artykuł, którego autor ma szanse na wysoką pozycję w konkursie na Klimatyczną Bzdurę Roku.

 

Przewodnik po nowym porozumieniu klimatycznym: Sprawiedliwość i poziom ambicji

(źródło: chronmyklimat.pl)

Krajowe plany redukcyjne przedstawione przed COP21 to groch z kapustą, a raczej... wodzianka. Każdy coś tam upitrasił i coś w tej zupie pływa, ale nijak nie składa się to na pożywną potrawę.

 

Dodatkowe emisje ze źródeł naturalnych a przyszła zmiana klimatu

(źródło: naukaoklimacie.pl)

W projekcjach klimatu IPCC pokazywane są cztery możliwe wizje rzeczywistości. Przedstawiamy jak one powstają i na ile prawdopodobny jest najbardziej pesymistyczny scenariusz „biznes jak zwykle”.

 

Pantery śnieżne zagrożone zmianami klimatu

(źródło: wwf.pl)

Musimy podjąć pilne działania na rzecz ochrony panter śnieżnych – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Z jej najnowszego raportu wynika, że ten gatunek pantery podobnie jak ludzie, którzy współdzielą te same góry z panterami, stały się ofiarami zmian klimatu.

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej