×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

14 września 2015
info
 

Newsletter 08/2015

Energia dla Klimatu, sierpień 2015

Upały za nami i wakacje niestety też. Upały dały się mocno we znaki naszej energetyce i o tym w tym numerze Wiadomości Internetowych parę ciekawych artykułów. Ich autorzy wskazują jak bardzo rozproszona, odnawialna energetyka może stanowić remedium na takie sytuacje. A ponadto w numerze m.in. o niemieckich protestach (wspartych przez sporą grupę Polaków) przeciwko funkcjonowaniu odkrywek i elektrowni na wegiel brunatny, o kolejnych ekologicznych i proklimatycznych inicjatywach papieża Franciszka, a także „Islamskiej Deklaracji w sprawie Globalnej Zmiany Klimatu” - dojrzałym i nowoczesnym spojrzeniu grupy liderów naukowych, politycznych i społecznych wyznania muzułmańskiego na problem globalnej odpowiedzialności.

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Papież Franciszek sprzymierzeńcem mieszkańców zagrożonych powstaniem kopalni odkrywkowych węgla brunatnego

(źródło: eko.org.pl)

Papież z kolei wskazuje, że powinniśmy robić dzisiaj wszystko co możliwe, abyśmy ani my, ani nasze dzieci nie musieli zostać uchodźcami klimatycznymi.

Trupią głową w węgiel brunatny

(źródło: eko.org.pl)

8 sierpnia pod Elektrownią Jaenschwalde odbył sie protest przeciwko funkcjonowaniu odkrywek i elektrowni na wegiel brunatny.

i świetne zdjęcia:

oraz film:

Relacja: Obóz klimatyczny w Zagłebiu Nadreńskim

(źródło: eko.org.pl)

EKO-UNIA na Obozie klimatycznym koło odkrywek i elektrowni na węgiel brunatny w Zagłębiu Nadreńskim.

Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015

(źródło: eko.org.pl)

A w numerze m.in. o tym jak Polska wspierając węgiel popełnia energetyczne samobójstwo i świetnej wystawie „Wspomnienia śmieją się do nas ze zdjęć” o tym, jak przez lata kształtowały się losy mieszkańców Łużyc, po stronie polskiej i niemieckiej. Wystawa „wisi” w „Zajeździe Malinowym” Doroty Szewior, w Wielotowie, w gminie Gubin, gdzie warto przyjechać, także niezależnie od tej ciekawej wystawy.

Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2015

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o redukcji miejsc pracy przez koncern Vattenfall w elektrowni Jänschwalde i fatalnym bilansie tego koncernu za ostatni kwartał, opublikowanym 21 lipca. Jak na dłoni widać jak węgiel brunatny staje się dla niemieckich Łużyc coraz większym obciążeniem i hamulcem rozwoju.

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Czy fala upałów nas czegoś nauczy?

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Rząd potwierdził sięgające kilku tygodni naprzód prognozy i specjalnym rozporządzeniem usankcjonował ograniczenie dostaw energii elektrycznej dla niektórych odbiorców. Na poważne dane, umożliwiające wyciąganie poważnych wniosków z obecnej sytuacji systemu energetycznego przyjdzie jeszcze poczekać, ale kilka wrażeń już się nasuwa.

Komentarz redakcji:

Ciekawy jest wykres w tym artykule ilustrujący energetykę słoneczną w Niemczech. 11. sierpnia, akurat gdy ekipa EKO-UNII była w Nadrenii Północnej-Westfalii, osiągniety został rekord mocy słonecznej z paneli PV - 22,4 GW. To mniej wiecej tyle mocy ile potrzebuje cała Polska w szczycie zapotrzebowania. Ale cała Polska , dzieki konsekwentnej polityce blokowania OZE przez rządy i koncerny energetyczne ma ok. 50 MW mocy z paneli PV...tj. (w tym dniu) ok. 450 razy mniej (!!!) od Niemiec, które przecież nie leżą na równiku.

Kraj bez prądu, czyli polska miłość do węgla to już niebezpieczna obsesja

(źródło: wyborcza.pl)

Obecne problemy z dostawami energii elektrycznej jasno pokazują, że czas zrezygnować z naszego przywiązania do czarnego złota.

To nie upał jest powodem kłopotów z energią

(źródło: Kasia Guzek/ greenpeace.natemat.pl)

Winą za zaistniały stan rzeczy obarczono… upał. To bardzo śmiała teza, zgodnie z którą kraje takie jak Hiszpania czy Grecja co sezon borykałyby się z przerwami w dostawach energii.

I znowu dwudziesty stopień zasilania

(źródło: biznesalert.pl)

Nasi sąsiedzi zbierają żniwo mądrej i długofalowej polityki energetycznej. Mając silnie zdywersyfikowany miks energetyczny z dużym udziałem odnawialnych źródeł z milionami indywidualnych właścicieli maleńkich elektrowni zarabiają także na upałach, które w Polsce przynoszą wyłączenia prądu – ocenia dr Michał Wilczyński.

Grzegorz Wiśniewski o przyczynach problemów z dostawami energii

(źródło: gramwzielone.pl)

- Obniżenie poziomu wody w rzekach ( w czasie upałów - dop. red.) ujawniło, że energetycy pływali bez majtek - pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Dlaczego polska energetyka nie wytrzymała upałów

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Tylko 2 proc. wykorzystywanej w Polsce energii pochodzi z zagranicy. W Europie gorzej jest tylko w dwóch wyspiarskich krajach: na Malcie i Cyprze. Niemożność sprowadzenia prądu z zagranicy to jedna z przyczyn problemów naszego systemu energetycznego. Eksperci wskazują też na jeden z najniższych w Europie udziałów źródeł rozproszonych w strukturze wytwarzania energii, czy też najmniejszy, w przeliczeniu na mieszkańca, udział systemów fotowoltaicznych.

W pierwszym półroczu strata górnictwa węgla kamiennego wyniosła 1,445 mld zł


(źródło: wyborcza.biz)

Polskie górnictwo węgla kamiennego zamknęło pierwsze półrocze 2015 r. stratą netto 1,445 mld zł - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Rok wcześniej w tym okresie strata wyniosła 772,3 mln zł, a w całym ub.r. - 2,203 mld zł.

Komentarz redakcji:

To strata prawie 2 razy (!) większa niż rok temu. Polska coraz bardziej nie stoi węglem, ale leży, i to z kretesem. Wygląda na to, że pomoc dla górnictwa to współudział w zbiorowym samobójstwie energetyczno-finansowym.

Rząd przedstawił projekt Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku

(źródło: chronmyklimat.pl)

Do konsultacji trafił kluczowy dla sektora energetycznego akt strategiczny. Przewiduje się dominującą rolę węgla i równomierny udział pozostałych źródeł w krajowym miksie energetycznym.

Giganci stawiają na własny prąd

(źródło: 4.rp.pl)

Największe przedsiębiorstwa w kraju chcą być niezależne energetycznie. Na budowę elektrowni wydadzą co najmniej 8 mld zł.

Komentarz redakcji:

To wyraźne wotum niefności wobec wielkosalowej energetyki. Nasze wielkie firmy wolą być zaopatrywane przez energetykę mniejszą (często własną), ale mobilną i pewną. To z pewnością dobry krok w kierunku energetyki zrównoważonej i rozproszonej.

Diabeł tkwi w szczegółach

(źródło: gramwzielone.pl)

Energetyka odnawialna jest najdynamiczniej rozwijającym się podsektorem energetycznym. Dlatego komentarz prof. Strupczewskiego o rzekomym odchodzeniu od OZE bardzo mnie zaskoczył – pisze Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Kokos z Afryki w piecu polskiej elektrowni. Dlaczego nie stać nas na OZE?

(źródło: zielonagora.gazeta.pl)

Węgiel miesza się nawet z łupinami kokosów sprowadzanych z Afryki. To wynalazek naszych energetyków. Nikt w Unii tego nie robi. "Spalono" pod płaszczykiem produkcji zielonej energii prawie 8 mld zł. A na rozwój fotowoltaiki, biogazowni czy innych odnawialnych źródeł energii, środków brak - mówi Anna Dziadek, przeciwniczka planowania kompleksu energetycznego Gubin-Brody.

PGE prognozuje stratę netto na 5 mld zł w pierwszym półroczu

(źródło: money.pl)

Zarząd PGE przekazał wstępne szacunki wybranych danych finansowych za pierwsze półrocze.

Nowa Zelandia zamknie ostatnie elektrownie węglowe

(źródło: gramwzielone.pl)

Największy producent energii z węgla w Nowej Zelandii zapowiedział zamknięcie swoich bloków opalanych węglem. Polityka energetyczna Nowej Zelandii zakłada zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym aż do 90 proc.

Kanadyjski Kościół protestancki słucha papieża. Porzuca sektor paliwowy, idzie w zielone

(źródło: tvn24bis.pl)

United Church (Zjednoczony Kościół Kanady), największy protestancki Kościół w Kanadzie, zdecydował się sprzedać cały swój naftowy portfel. Twierdzi, że politycy są zbyt opieszali w przeciwdziałaniu zmianom klimatu, ale też może sporo tracić na taniejącej ropie.

W USA bankrutuje druga największa kopalnia górnicza

(źródło: nettg.pl)

Majątek trwały Alpha Natural Resources z Wirginii wynosi 10 mld dol., a ruchomości szacuje się na 7 mld dol. Kilka dni temu ANR złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu (bancruptcy protection).

Australia planuje zwolnić w najbliższym czasie 30 tys. górników

(źródło: nettg.pl)

80 proc. dużych firm węglowych ograniczyło wydatki (gdy w zeszłym roku robiła to jeszcze mniej niż połowa - 44 proc.). W 2016 r. przewiduje się zamknięcie w Australii kopalń zatrudniających w sumie 30 tys. górników. Najdotkliwsze cięcia uderzą w stany węglowe Nową Południową Walię i Queensland.

Konieczne jest wielkie „ekologiczne nawrócenie”

(źródło: tvn24bis.pl)

Papież Franciszek krytykuje politykę klimatyczną i ogłasza 1 września Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Stworzenia. To jego kolejna inicjatywa w obronie środowiska naturalnego.

Atom

Elektrownia jądrowa najwcześniej w 2027 r.

(źródło: gramwzielone.pl)

Ministerstwo Gospodarki potwierdziło przesunięcie planowanego terminu uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wcześniej zakładano uruchomienie jej w 2025 r. Teraz jest mowa o latach 2027-2029.

Japonia znów produkuje energię z atomu

(źródło: ekonomia.rp.pl)

Po dwóch latach bez energii atomowej Japonia znów produkuje energię elektryczną w elektrowni Senday na wyspie Kiusiu. Jednak wielu japońskich ekologów oraz mieszkańców miejscowości znajdujących się w okolicy elektrowni uważa, że wznowienie działania elektrowni atomowych jest co najmniej nierozsądne.

Kazachstan tworzy Bank Nisko Wzbogaconego Uranu

(źródło: nawschodzie.eu)

Bank będzie utworzony pod auspicjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jest to organizacja wschodząca w skład ONZ i kontrolująca wykorzystanie energii atomowej na świecie.

Niska emisja

Konkurs na antysmogowy plakat

(źródło: kampaniespoleczne.pl)

Prace można składać do 5 października 2015. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www. eko.org.pl. I, nie najmniej ważne - będą nagrody.

Jakość powietrza w dużej mierze zależy od pogody

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Czy i w jakim stopniu smog zagraża nam latem oraz co ma na niego największy wpływ – o tym mówi w wywiadzie Jakub Jędrak z Krakowskiego (oraz Polskiego) Alarmu Smogowego.

Smog? Premier Kopacz: nie stać nas, by z węgla rezygnować

(źródło: krakow.gazeta.pl)

Rząd nie zamierza wprowadzić norm jakościowych dla węgla, które wyeliminują trujące miały. Rozmowa z premier Ewą Kopacz.

Prawo lobby węglowego ważniejsze od zdrowia?

(źródło: krakow.gazeta.pl)

Wszystkich tych, którzy liczyli, że przyjęta przez Sejm ustawa antysmogowa jest pierwszym krokiem w walce o czyste powietrze, muszę rozczarować. To był krok ostatni – pisze krakowska dziennikarka Dominika Wantuch, po wizycie premier Kopacz w Krakowie.

Komentarz redakcji:

Pani Premier, taki szpagat jest niebezpieczny. Z jednej strony występuje Pani jako wrażliwa na zdrowie Polaków lekarka, a z drugiej jako obrończyni polskiego węgla, który ich właśnie zabija.

Mieszkańcy Małopolski na potęgę inwestują w OZE

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Łącznie w latach 2013-2014 na obszarze Małopolski przeprowadzono około 12 tys. inwestycji z zakresu ograniczania emisji powierzchniowej (niskiej emisji). Obejmowały one przede wszystkim likwidację kotłów na paliwo stałe, termomodernizację budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

We Wrocławiu do wymiany są tysiące węglowych pieców

(źródło: wfosigw.wroclaw.pl)

"Ze stolicy Dolnego Śląska, dzięki realizacji KAWKI I i II do końca roku 2018 znikną około dwa tysiące pieców opalanych węglem. Wysokość środków przeznaczonych w roku 2015 na realizację KAWKI II wyniesie 5 mln złotych."

Komentarz redakcji:
Oczywiście dobrze, że jest KAWKA. Jedyny program, jak na razie, który wspiera poprawę czystości powietrza w miastach. Ale dwa tysiące pieców, które zostaną wymienione do roku 2018, to wciąż niewiele. Szacuje się, że w mieście do wymiany jest 40-50 tys. pieców. Potrzebujemy
całościowego programu likwidacji "niskiej emisji", edukacji i promocji oraz połączenia różnych źródeł finansowania.

Dym z kominów kamienic groźny dla zdrowia mieszkańców

(źródło: lodz.wyborcza.pl)

Zanieczyszczenia nasilają tzw. stres oksydacyjny, który zwiększa ryzyko procesów miażdżycowych, prowadzających do zawałów lub zaburzeń rytmu serca - rozmowa z prof. Wojciechem Hanke, kierownikiem Zakładu Epidemiologii Środowiskowej i zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Nowy Sącz: jest plan walki ze smogiem. Potrzebne będzie 100 mln złotych

(źródło: radiokrakow.pl)

Realizację planu walki o czyste powietrze w Nowym Sączu przewidziano na najbliższe pięć lat, bo Nowy Sącz jest w czołówce europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Chiny: Największa katastrofa środowiskowa świata

(źródło: chronmyklimat.pl)

Co szósty zgon w Chinach wywołany jest zanieczyszczeniem powietrza. Z tego powodu w Chinach umiera dziennie (!) ok. 4 tys. ludzi - to 1.6 mln ludzi rocznie. W Polsce – 45 tysięcy rocznie.

Walka o czyste powietrze w Czechach

(źródło: forsal.pl)

Państwo uruchomiło kolejne fundusze na wymianę kotłów centralnego ogrzewania w domach prywatnych. Najwięcej otrzymają osoby mieszkające w najbardziej zanieczyszczonych regionach kraju. Do 2022 roku Czesi muszą wymienić ponad 360 tys. starych kotłów.

Komentarz redakcji:

A dodajmy, że Czesi mają już wprowadzone normy jakości węgla. Tak więc po wymianie pieców będą mieli problem niskiej emisji właściwie rozwiązany.

Polski autobus elektryczny na testach w Paryżu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Autobus elektryczny Solarisa jest testowany przez paryskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej. Od 2025 roku w stolicy Francji będą kursowały wyłącznie pojazdy bezemisyjne.

Komentarz redakcji:

Paryż lansuje "czystą modę" z polskim autobusem w roli głównej. Miejmy nadzieję, że ta moda trafi także do naszych miast.

Łupki

Gaz łupkowy w Polsce. Coraz mniejsze zainteresowanie jego wydobyciem

(źródło: money.pl)

Słabnie zainteresowanie gazem łupkowym z Polski - wynika z informacji ministerstwa środowiska.

Wielka Brytania przeforsowuje gaz łupkowy

(źródło: euractiv.pl)

Brytyjski rząd przekaże ministrowi społeczności i samorządów lokalnych kompetencje bezpośredniego zatwierdzania zezwoleń na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego. Dotychczas decyzja ta leżała w gestii lokalnych polityków, którzy w ostatnich miesiącach blokowali możliwość wykorzystania tego surowca.

Główny Geolog Kraju: poszukiwania łupkowe nie są fiaskiem

(źródło: polskieradio.pl)

Nie ma powodu do głębszego niezadowolenia z rozwoju projektu łupkowego w Polsce. Jestem umiarkowanym optymistą co do tego, że zasoby tego surowca w naszym kraju będziemy w stanie komercyjnie wykorzystać - zapewnia w rozmowie z wnp.pl Sławomir Brodziński, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju.

Produkcja gazu łupkowego w USA po raz pierwszy spadnie

(źródło: gazownictwo.wnp.pl)

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA), statystyczne ramię Departamentu Energii, prognozuje, że we wrześniu 2015 roku produkcja gazu ziemnego z siedmiu głównych amerykańskich basenów łupkowych spadnie po raz pierwszy od początku tzw. rewolucji łupkowej.

Odnawialne źródła energii (OZE)

Komisarz UE odpowiada prezydentowi Dudzie: wszyscy inwestują w OZE

(źródło: chronmyklimat.pl)
Unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Canate odpowiedział na wyrażoną przez nowego polskiego prezydenta krytykę polityki klimatycznej i wezwanie do jej weryfikacji.

Stolica wspiera energię odnawialną

(źródło: um.warszawa.pl)

- Warszawa jest pierwszym dużym miastem, które przyłączyło się do kampanii „Więcej niż Energia”. Namawiamy inne polskie metropolie, aby zrobiły to samo, bo tylko solidarne działania mogą wywrzeć pożądane skutki w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszych obywateli i zmniejszenia emisji związanych z produkcją energii - podkreśla Leszek Drogosz, dyrektor miejskiego Biura Infrastruktury.

Polski rząd przez lata brutalnie dławił energetykę odnawialną

(źródło: smart-grids.pl)

Rozmowa z posłem Jackiem Najderem przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Nowoczesnej Energetyki.

Niemcy biją kolejny rekord produkcji energii z OZE

(źródło: eko.org.pl)

25 lipca w Niemczech padł kolejny rekord produkcji zielonej energii. Tego dnia udział OZE w niemieckim miksie energetycznym wyniósł aż 78 proc, (!)

Komentarz redakcji:

Jak widać niemieckiej energetyce upały niestraszne, a nasza ledwo zipie. Jakich jeszcze dowodów potrzebują nasi politycy, by i u nas mocno postawić na OZE.

Niemcy: 35 proc. więcej magazynów energii z rządową dopłatą

(źródło: gramwzielone.pl)

Dla coraz większej grupy odbiorców magazynowanie staje się niezbędnym elementem zaopatrzenia w energię. Umożliwia to konsumowanie nadwyżek wyprodukowanej energii i zapewnia bezpieczeństwo dostaw oraz stabilne koszty energii.

Komentarz redakcji:

Niemcy, jak zwykle, tworzą małą energetykę pragmatycznie, z głową i kompleksowo. Całe szczęście, że przedsiębiorczy Polacy, nie oglądając się na naszych konformistycznych polityków, wkrótce będą chcieli "mieć tak jak Niemcy".

General Electrics zbuduje „największy magazyn energii“

(źródło: gramwzielone.pl)

Magazyn energii będzie zlokalizowany w Imperial Valley w Kalifornii i ma umożliwić magazynowanie energii produkowanej przez systemy fotowoltaiczne, usprawniając w ten sposób pracę sieci elektroenergetycznej należącej do Imperial Irrigation District.

Co dałaby prosumencka generacja fotowoltaiczna w okresie sierpniowego kryzysu energetycznego?

(źródło: ieo.pl/pl)

Generacja fotowoltaiczna o mocy 300 MW przewidziana do zbudowania w instalacjach prosumenckich objętych taryfami gwarantowanymi (FiT) - gdyby te weszły w życie zgodnie z pierwotnym planem 1 stycznia 2013 roku (a nie dwa lata później), pozwoliłaby na oszczędności kosztów zaopatrzenia odbiorców w energię elektryczną w kryzysowym dniu 10 sierpnia (i w tygodniu poprzedzającym) oraz mogłaby zapobiec wprowadzeniu 20-go stopnia zasilania i ograniczeniom w dostawach energii w dniu 11 sierpnia - pisze Instytut Energetyki Odnawialnej.

Duży wzrost produkcji zielonej energii w UE

(źródło: gramwzielone.pl)

W pierwszym półroczu br. "wielka piątka" czołowych europejskich gospodarek dodała potencjał w odnawialnych źródłach energii wynoszący razem 8 GW, a tylko w lipcu br. OZE w pięciu największych gospodarkach Unii Europejskiej wyprodukowały w sumie o 25 proc. zielonej energii więcej niż w lipcu 2014 r.

Komentarz redakcji:

Jesteśmy w Unii Europejskiej a nasi politycy często są głusi i ślepi na to co "tam się wyrabia". Jeśli mamy doganiać najlepszych, to nie "mędrkujmy", ale ich naśladujmy.

Sorry, taki mamy klimat 2.0

(źródło: chronmyklimat.pl)

Argumentacja rządu twierdzącego, że energia odnawialna się w Polsce nie sprawdziła, ponieważ nie pomaga w przezwyciężeniu kryzysu energetycznego jest zadziwiająca. W Niemczech, w tym samym czasie moc ze słońca wspomagająca cały system osiągała 20 GW!

Wnioski z debaty w "Rzeczpospolitej" na temat przyszłości OZE w Polsce

(źródło: gramwzielone.pl)

Rzeczpospolita przeprowadziła debatę na temat perspektyw rozwoju polskiego sektora odnawialnych źródeł energii.

Otwarto pierwszy w Polsce ekologiczny dworzec

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

W Nasielsku (woj. mazowieckie) otwarto pierwszy w Polsce ekologiczny dworzec, w którym zastosowano m.in. odnawialne źródła energii, oświetlenie LED i system odzyskiwania wody deszczowej. Według PKP takie rozwiązania pozwolą obniżyć koszty utrzymania dworca o 40 proc. W tym roku powstaną jeszcze trzy takie obiekty.

Chilijskie kopalnie inwestują w fotowoltaikę i oszczędzają na energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Władze tego kraju dostrzegły, że rozwiązaniem problemu małej podaży energii oraz słabo rozwiniętej sieci elektroenergetycznej może być rozwój odnawialnych, rozproszonych źródeł energii.

Komentarz redakcji:

Tak prosto i nowocześnie rozwiązuje się drogie koszty przesyłu energii. Eliminując przesył.

Norwegowie szykują się na elektryczną rewolucję

(źródło: gospodarkamorska.pl)

Już w niedalekiej przyszłości transport wodny w tym kraju może zostać zdominowany przez jednostki, które będą zasilane wyłącznie energią elektryczną albo przez statki hybrydowe.

Komentarz redakcji:

Już widzimy komentarze naszych węglowch ekspertów i polityków. "To jakieś widzimisię bogatych Norwegów, taka proekologiczna moda! Nas, Polaków, na to oczywiście nie stać." Moda tak, ale za nią stoi, w razie kryzysu, bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. Norwegia, teraz bogata w ropę i gaz, już myśli o przyszłości i buduje niezależną, odnawialną energetykę.

Wkrótce powstanie pierwszy elektryczny kuter

(źródło: gospodarkamorska.pl)

Nie będzie emitował szkodliwych dla środowiska substancji. Nowoczesne rozwiązanie spowoduje także spadek zużycia paliwa o 60-70 proc oraz obniżenie hałasu i wibracji.

Lekcja z upałów

(źródło: chronmyklimat.pl)

Lekcją z upałów powinno być budowanie „klimatycznych miast przyszłości”. Społeczność miasteczka Saerbeck, położonego w Nadrenii Północnej-Westfalii, postanowiła w 2008 roku, że do roku 2030 licząca (wraz z przyległościami) 7,2 tys. osób miejscowość chce w całości przejść na energię ze źródeł odnawialnych – chodzi o energię elektryczną, ciepło oraz transport.

Toyota wprowadza na europejski rynek samochód z ogniwami wodorowymi

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Toyota wprowadza na europejski rynek model Mirai wykorzystujący wodór jako paliwo i emitujący wyłącznie parę wodną.

Słońce

Po prąd sięgniemy do Słońca. "Zielona energia" będzie dodatkiem czy podstawą?

(źródło: zielonagora.gazeta.pl)

Gdy upały i piekące słońce wywołały kryzys energetyczny, gdy stanęły wielkie lubuskie fabryki, a koszykarze Stelmetu BC trenowali po ciemku, Lubuskie gminy Świebodzin, Międzyrzecz i Przytoczna dostały po 800 tys. zł na zakup i instalację paneli słonecznych. Dołożyli się mieszkańcy, bo część paneli słonecznych stanie przy ich domach. Czy podobnych inwestycji powinno być więcej?

Lotnisko Chopina samo produkuje sobie prąd dzięki nowoczesnej technologii

(źródło: warszawa.wyborcza.pl)

Na lotnisku chwalą się, że występujące w czasie upałów problemy z dostawami prądu ich nie dotyczą. Terminal w większości jest zasilany dzięki umieszczonym na dachu bateriom słonecznym.

Zielony Słupsk zaczyna od zielonej szkoły

(źródło: gramwzielone.pl)

Pierwszym krokiem w tym kierunku może być montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu jednej ze słupskich szkół.

Wierzchosławicom grozi zwrot unijnej dotacji za farmę PV

(źródło: gramwzielone.pl)

Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW kosztowała w sumie około 10,5 mln zł. Dzisiaj, po spadku kosztów instalacji PV, który nastąpił w ostatnich latach, taką samą farmę fotowoltaiczną można wybudować za połowę tej kwoty.

Komentarz redakcji:

Inwestor, gmina, najwyraźniej nie doszacował ryzyka tempa rozwoju fotowoltaiki, która szybko taniejąc postawiła wierzchosławicką farmę w bardzo trudnej rynkowej sytuacji.

Farma fotowoltaiczna w Pellworm działa już 32 lata

(źródło: gramwzielone.pl)

Na niemieckiej wyspie Pellworm w roku 1983 powstała pierwsza duża instalacja fotowoltaiczna w Niemczech i jedna z pierwszych na świecie.

Obama daje 1 mld USD na fotowoltaikę

(źródło: gramwzielone.pl)

Amerykański prezydent poinformował o przeznaczeniu kolejnych funduszy, dzięki którym Waszyngton chce wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. Administracja USA zwiększy środki na rozwój rozproszonej fotowoltaiki.

Słoneczna mapa pokazuje fotowoltaiczny potencjał dachów w USA

(źródło: gramwzielone.pl)

Mapdwell ma pokazać maksymalny potencjał dachów w amerykańskich miastach pod kątem wykorzystania fotowoltaiki. Narzędzie ma podpowiadać, jaki maksymalnej wielkości system można zamontować na danym dachu, ile taki system wyprodukowałby energii, a także jaki byłby koszt inwestycji i kiedy mogłaby się zwrócić.

Słońce zaspokaja 1/10 zapotrzebowania na energię Włoch

(źródło: gramwzielone.pl)

W lipcu udział fotowoltaiki we włoskim miksie energetycznym wyniósł 9,9%.

Australia: już prawie 1,5 mln małych instalacji PV

(źródło: gramwzielone.pl)

Fotowoltaika to zdecydowanie najczęściej wybierane przez Australijczyków rozwiązanie w zakresie produkcji energii odnawialnej. Łączna liczba małoskalowych instalacji do produkcji zielonej energii w Australii przekracza już 2,377 mln (!).

Brazylia: powstała autostrada zasilana fotowoltaiką

(źródło: gramwzielone.pl)

Infrastruktura autostrady prowadzącej do Rio de Janeiro jest zasilana energią z systemów fotowoltaicznych, dzięki którym stała się całkowicie niezależna od innych źródeł energii.

Wiatr

Energia z wiatru w USA najtańsza w historii

(źródło: gramwzielone.pl)

Amerykański Departament Energii podał, że średnia cena energii z farm wiatrowych, którą zakontraktowano w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku, jest najniższa w historii.

Spór o wiatraki. UNESCO grozi Niemcom

(źródło: dw.com)

Malownicza górna Dolina Środkowego Renu w 2002 roku otrzymała status dziedzictwa kulturowego UNESCO. Politycy chcą teraz w tym rejonie postawić 40 wiatraków generujących prąd. UNESCO grozi odebraniem tytułu.

Szwajcarzy postawią na Śląsku ogromną farmę wiatrową

(źródło: gramwzielone.pl)

Szwajcarski inwestor buduje w gminie Krzanowice koło Raciborza farmę wiatrową, której docelowa moc wyniesie ponad 90 MW. Po ukończeniu będzie to jedna z największych farm wiatrowych funkcjonujących na terenie Polski.

Klimat

Ludzka twarz Islamu – troska o klimat w imię Allaha

(źródło: chronmyklimat.pl)

„Islamska Deklaracja w sprawie Globalnej Zmiany Klimatu” to dojrzałe i nowoczesne spojrzenie na problem globalnej odpowiedzialności.

Obama rusza na wojnę z węglem

(źródło: wyborcza.pl)


- Do 2030 roku zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych w energetyce o 32 proc. w porównaniu z rokiem 2005 - zapowiedział Barack Obama. Promowane będą źródła odnawialne, czyli wiatr, słońce i woda, które za 15 lat mają dostarczać aż 28 proc. generowanego w USA prądu.

Zmiany Klimatu w Polsce – czy jesteśmy przygotowani?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wszystko wskazuje na to, że rok 2015 będzie najcieplejszy w historii pomiarów. W Polsce zapamiętamy go jako rok, w którym poziom wody w Wiśle opadł do poziomu najniższego od ponad 200 lat.

Burmistrzowie chrońcie klimat!

(źródło: gramwzielone.pl)

Ale czy burmistrzowie potrafią planować? Czy potrafią wyobrazić sobie, jak będą żyć mieszczanie za 25 lat? To już będą dzieci ich dzisiejszych wyborców. Też będą potrzebować czystej wody, czystego powietrza, czystej energii i czystej ziemi. Burmistrzowie, wykorzystajcie mądrze i odpowiedzialnie środki unijne, żeby chronić klimat.

Fale upałów: jaka przyszłość czeka Polskę?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zwalnia pas bardzo szybkich wiatrów wiejących nad Europą. To dlatego Polskę nawiedzają długotrwałe upały. Do końca wieku maksymalne temperatury w Europie Centralnej wzrosną nawet o 7 stopni!

Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 1: Upały i zdrowie Polaków

(źródło: chronmyklimat.pl)

W cyklu „Prognozy IPCC dla Polski i regionu” omawiamy zmiany klimatu w obecnym stuleciu i potrzeby adaptacyjne w poszczególnych dziedzinach życia. Dziś zagrożenia dla zdrowia Polaków i zmiany konieczne w służbie zdrowia.

Sektor paliw kopalnych może stracić aktywa warte 100 bln USD

(źródło: gramwzielone.pl)

Citigroup oszacował, że korzyści z transformacji energetycznej w kierunku niskoemisyjnej gospodarki w skali globalnej mogą w perspektywie 2040 r. znacząco przewyższyć jej koszty.

Które miasta Europy zmiany klimatu dotkną najbardziej?

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Europejska Agencja Środowiska opublikowała niedawno szereg interaktywnych map ukazujących zagrożenia dla miast wynikające ze zmian klimatu, a także ich zdolność reagowania na te zmiany.

Hillary Clinton przeciwko odwiertom w Arktyce

(źródło: biznesalert.pl)

Arktyka jest wyjątkowym skarbem. Biorąc pod uwagę posiadaną przez nas wiedzę, nie warto ryzykować tam odwiertów – napisała Clinton.

Australia przyjęła cel redukcji emisji CO2. "Mało ambitny"

(źródło: gramwzielone.pl)

Do tej pory prowęglowy rząd Australii sprzeciwiał się przyjęciu własnych zobowiązań w redukcji emisji CO2. Teraz, pod rosnącą presją przed zbliżającym się szczytem klimatycznym ONZ w Paryżu, przyjął w końcu cel redukcji emisji CO2, który zwolennicy walki ze zmianami klimatu oceniają jednak jako zbyt niski.

Komentarz redakcji:

Argumenty premiera Abbotta są podobne do argumentów naszych władz przeciwko polityce klimatycznej, a przyjęty cel redukcji obserwatorzy i komentatorzy, australijscy i międzynarodowi, określają jako "żałośnie nieadekwatny".

Raz za sucho, raz za mokro

(źródło: polityka.pl)

Brak wody doprowadził do upadku niejedną cywilizację. W Polsce mamy wody coraz mniej, a coraz więcej dotkliwych susz. Gwałtowne ulewy wcale nie poprawiają sytuacji.

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej