×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

11 lipca 2015
info
 

Newsletter 06/2015

Energia dla Klimatu, czerwiec 2015

W tym numerze Wiadomości Internetowych "przebojem" jest nowa encyklika Papieża Franciszka "Laudato Si'" ("Pochwalony bądź"). To bardzo ważny głos w globalnej dyskusji o zmianach klimatycznych i ich ogromnych społecznych skutkach. Miejmy nadzieję, że ten głos pomoże także w "zielonym nawróceniu" wielu polskich polityków i lobbystów węglowej, korporacyjnej energetyki.

A o tym, że można inaczej, nowocześnie i ekologicznie, niech świadczy zmieszczona przez nas rozmowa z Tomaszem Koprowiakiem, byłym burmistrzem Kisielic - pierwszej samowystarczalnej energetycznie gminy w Polsce. Przykład Kisielic okazał się tak zaraźliwy, że w aktualnej strategii energetycznej władze stanu Nowy Jork przyjęły – o czym także piszemy - że udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w stanowym miksie energetycznym wzrośnie do roku 2030 do 50 proc.

Życzymy pożytecznej lektury i orzeźwiającego, wakacyjnego oddechu.

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

17 czerwca odbyła się w Sejmie konferencja - "Kryzys surowcowy a bezpieczeństwo energetyczne Polski - scenariusze oraz programy adaptacyjne". Organizatorami byli Ogólnopolska Koalicja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, posłanka Anna Grodzka i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Zasadniczym celem konferencji było podkreślenie wagi polityki energetycznej kraju dla strategii bezpieczeństwa narodowego, z myślą o teraźniejszych i przyszłych pokoleniach.

Więcej>>

Edukacja nad wielką dziurą

(źródło: eko.org.pl)
Historię i fatalne skutki wieloletniego wydobywania węgla brunatnego na Dolnych Łużycach, po stronie niemieckiej, poznali uczestnicy wyjazdu studyjnego z gmin Gubin i Brody zorganizowanego przez stowarzyszenia EKO-UNIA i „Nie kopalni odkrywkowej”.

Więcej>>

Mieszkańcy gminy Babiak zdecydowali w referendum, że nie chcą kopalni

(źródło: wiadomosci.onet.pl)
21 czerwca w gminie Babiak, w powiecie kolskim, przeprowadzone zostało referendum w sprawie mającej powstać kopalni węgla brunatnego. Komentarzem niech będzie wynik – uprawnionych było ponad 6,5 tys. osób, frekwencja wyniosła 42,94 proc. Przeciw budowie odkrywki głosowało 2527 mieszkańców, za było tylko 227. Czyli ponad 91 proc.(!) głosujących powiedziało kopalni NIE. Rada gminy poparła wynik referendum i zwróciła się do wojewody o uwzględnienie jego wyniku przy podejmowaniu decyzji dotyczących planowanej odkrywki.

Więcej>>

Ślesin. Referendum w sprawie nowej odkrywki?

(źródło: przegladkoninski.pl)
Czy w gminie Ślesin, w powiecie konińskim, będzie referendum w sprawie budowy odkrywki „Ościsłowo”? Taki wniosek złożył 25 czerwca podczas sesji rady miejskiej radny Andrzej Dąbek.
Radny nie ukrywa, że w podjęciu decyzji w sprawie wniosku o referendum, pomógł mu wynik referendum z gminy Babiak.

Więcej>>

Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26)/2015

(źródło: eko.org.pl)
A w numerze m.in. o udziale przedstawiciela koalicji "Rozwój Tak-Odkrywki Nie", Tomasza Waśniewskiego, w międzynarodowym seminarium pt. "Klimat i węgiel: rola państwa jako akcjonariusza", które odbyło się 3 czerwca we francuskim Zgromadzeniu Narodowym, w Paryżu i ... polskich burzach piaskowych – uprzykrzonym dla mieszkańców m.in. gminy Babiak zjawisku powstającym wokół odkrywki „Drzewce” w woj. wielkopolskim.

Więcej>>

Węgiel Łużycki, 5 czerwca 2015

(źródło: eko.org.pl)
Najbardziej optymistyczna wiadomość w tym numerze - stopa bezrobocia we wschodniej Saksonii i południowej Brandenburgii pierwszy raz od zjednoczenia Niemiec spadła poniżej 10 proc. A ponieważ liczba miejsc pracy związanych z węglem brunatnym nie wzrosła, to oznacza, że znaczenie węgla brunatnego dla regionu spada. Zmiana strukturalna najwyraźniej już się zaczęła i odejście od węgla brunatnego jest coraz bliższe.

Więcej>>

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Rebecca Harms: Czas na nowe myślenie o unii energetycznej

(źródło: euractiv.pl)
Przewodnicząca grupy Zielonych – Wolnego Sojuszu Europejskiego (Zieloni-EFA) w Parlamencie Europejskim krytykuje projekt unii energetycznej przedstawiony przez Donalda Tuska jeszcze jako premiera RP.

Więcej>>

Węgiel brunatny to sprawa zamknięta - rozmowa z Bärbel Höhn

(źródło: krytykapolityczna.pl)
Pieniądze nie powinny iść na przeszłość, lecz na przyszłość. Ale to wymaga odwagi – mówi

Bärbel Höhn – przewodnicząca komisji Bundestagu ds. Środowiska, Ochrony Przyrody, Budownictwa i Bezpieczeństwa Atomowego. Członkini Zielonych.

Więcej>>

W Europie inwestycje związane z węglem maleją, a w Azji zużycie rośnie

(źródło: wyborcza.biz)
Przedsiębiorstwa, banki i fundusze inwestycyjne, głównie europejskie, w ostatnich tygodniach ogłaszają zmniejszenie lub wycofywanie się z inwestycji związanych ze węglem, co sprzyja redukcji emisji CO2. A z kolei w gospodarkach wschodzących apetyt na węgiel rośnie.

Więcej>>

Norwegia wycofuje się z węgla. Stracą m.in. Tauron i PGE

(źródło: gramwzielone.pl)
5 czerwca parlament tego kraju jednogłośnie zdecydował o sprzedaży udziałów, które norweski państwowy fundusz emerytalny posiada w firmach uzyskujących ponad 30 proc. przychodów z działalności opartej na węglu. Wśród nich są firmy z Polski.

Komentarz redakcji:

Na świecie z powodów ideowych trwa proces wycofywania kapitałów z inwestycji węglowych - spalanie węgla powoduje ocieplenie klimatu zagrażające gatunkowi ludzkiemu i w ogóle życiu na Ziemi. To uruchomiło proces biznesowy - trzymanie pieniędzy w spółkach związanaych z energetyką węglową jest coraz bardziej ryzykowne - ceny akcji spadają - inwestorzy będą uciekać. Ale czy coś na ten temat wie polski rząd?

Więcej>>

Węgiel zniechęca akcjonariuszy polskich spółek energetycznych

(źródło: gramwzielone.pl)
„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że w ciągu trzech miesięcy kapitalizacja PGE i Taurona stopniała odpowiednio o 9 i 7 proc. Cytowani przez „RZ” analitycy upatrują powodów takiej sytuacji w możliwości przejęcia przez te koncerny aktywów zadłużonych spółek węglowych.

Więcej>>

Nadchodzi czas Śląska bez górnictwa

(źródło: Andrzej Bęben/Trybuna Górnicza)
Rozmowa z prof. Janem Pyką, byłym rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członkiem Rady Społecznej przy Metropolicie Katowickim o wydanym przez tę radę dokumencie

„O przebudowę Górnego Śląska" (cały dokument).

Komentarz redakcji:
Ciekawy wywiad, redaktor zadaje mocne pytania wprost, prof. Pyka odpowiada bardzo dyplomatycznie. Ale i tak cenne, że w końcu on i opiniotwórcza rada na Śląsku zaczyna mówić rozsądnym głosem, nie klęcząc przed węglem.

Więcej>>

"Polski węgiel: quo vadis?" - raport Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE)

(źródło: wise-institute.org.pl)
Według autorów polska polityka powinna uwzględniać schyłkowy charakter górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

Więcej>>

Śląsk – co po węglu? Debata on-line

(źródło: chronmyklimat.pl)
Ta ciekawa debata odbyła się 22 czerwca na portalu chronmyklimat.pl, a wstępem do niej były dane przedstawione w raporcie, o którym mowa w poprzednim punkcie.

Więcej>>

Energochłonność polskiej gospodarki spada

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
W Polsce poprawia się efektywność energetyczna. W latach 1996 - 2013 energochłonność polskiej gospodarki zmniejszyła się o 51 proc. - wyliczył Główny Urząd Statystyczny.

Komentarz redakcji:

Taka poprawa cieszy, ale wskazuje także na jakim "energochłonnym ugorze" byliśmy i, niestety, ciągle jesteśmy. By dorównać najlepszym czekają nas jeszcze lata efektywnej roboty. Mamy prawie 4-krotnie bardziej energochłonną gospodarkę od Niemiec, które do 2030 r. planują jeszcze 2-krotne jej zmniejszenie!

Więcej>>

Niemcy: niepewny los opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych

(źródło: chronmyklimat.pl)
Minister gospodarki Gabriel chciał polepszyć niemiecki bilans klimatyczny poprzez wprowadzenie specjalnej opłaty „Klimaabgabe” dla starych elektrowni węglowych. Jednak projekt ten może zostać odrzucony. Większe szanse ma propozycja alternatywna.

Więcej>>

Atom

W Gdańsku powstał antyatomowy mural

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
W ten sposób mieszkańcy Pomorza zwracają uwagę społeczeństwa na zagrożenie, jakie niosą plany budowy elektrowni jądrowej. Ten mural to wołanie o zachowanie wydm i ich obrona przed pełną megalomanii i arogancji nuklearną propagandą rządu i PGE.

Więcej>>

także>>

„Rzeczpospolita”: harmonogram budowy elektrowni jądrowej mało realny

(źródło: gramwzielone.pl)
Choć wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz zapewniał ostatnio w Senacie, że pierwsze bloki planowanej elektrowni jądrowej powstaną do 2025 r.

Komentarz redakcji:
Minister udaje, że wierzy w to co mówi, choć na spotkaniu w Senacie powiedział także: "Wyzwaniem jest zwłaszcza finansowanie programu, bo to inwestycja bardzo długiego horyzontu ekonomicznego. Zapewne będzie wchodził w rachubę udział sektora publicznego w finansowaniu tego programu". Panu ministrowi, ku przestrodze, polecamy artykuł poniżej, bo z pewnością nie będzie łatwo zmusić Polaków i Unię do wyrzucania pieniędzy w atomowe błoto.

Więcej>>

Niemiecka branża wiatrowa chce skarżyć W. Brytanię za elektrownię jądrową

(źródło: gramwzielone.pl)
Niemieckie stowarzyszenie branży wiatrowej BWE wezwało rząd w Berlinie do wystąpienia na forum Unii Europejskiej przeciwko planowanym subsydiom, które Wielka Brytania chce przyznać operatorowi elektrowni jądrowej Hinkley Point C.

Więcej>>

Niska emisja

Polska czeka na przepisy, które umożliwią walkę ze smogiem

(źródło: wyborcza.biz)
Zaraz koniec kadencji Sejmu, a Polska nadal nie ma przepisów, które umożliwią walkę ze smogiem. Przyczyny corocznej przedwczesnej śmierci ok. 40 tys. Polaków.

Więcej>>

Otwarto pierwszą w Polsce niskoemisyjną strefę ekonomiczną

(źródło: portalsamorzadowy.pl)
A stało się to 1 czerwca w gminie Jasienica koło Bielska-Białej. Zdaniem wójta Janusza Pierzyny dzięki inwestycjom przedsiębiorców w ciągu dwóch, trzech lat powstanie tam co najmniej tysiąc miejsc pracy.

Więcej>>

Polska mało ambitna w walce z zanieczyszczeniami atmosfery

(źródło: chronmyklimat.pl)
Podczas gdy Polsce trwa ogłoszony przez ministra Grabowskiego „rok powietrza”, w Brukseli przedstawiciele resortu środowiska proponują najmniej ambitne rozwiązania walki z jego zanieczyszczeniami.

Więcej>>

Kraków chce poprawki Arkita by móc walczyć ze smogiem

(źródło: chronmyklimat.pl)
Krakowski Alarm Smogowy wraz z władzami Krakowa i 14. ościennymi gminami domagają się pilnego wprowadzenia do ustawy Prawo ochrony środowiska tzw. poprawki Arkita - co dałyby samorządom narzędzia do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Więcej>>

Krakowianie rezygnujący z węgla nie będą przepłacać

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Więcej osób, które zlikwidują piece węglowe w Krakowie, będzie mogło skorzystać z programu osłonowego i dopłat do rachunków za ogrzewanie. 24 czerwca radni podwyższyli kryterium dochodowe przyznawania takiej pomocy.

Więcej>>

10 europejskich krajów przekracza limity zanieczyszczeń

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Emisje zanieczyszczeń powietrza w UE nadal są wyższe niż te wymagane przez prawo - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska.

Więcej>>

Łupki

Gaz z łupków pod ostrzałem Zielonych i Unii. Krytykują Polskę za przepisy dotyczące wydobycia

(źródło: m.money.pl)
Reprezentujący Komisję Europejską Karl Falkenberg z dyrekcji generalnej ds. środowiska, przypomniał że "trzy lata temu spodziewano się w Europie gazowej bonanzy". Teraz jednak, w jego ocenie, poza Polską i Wielką Brytanią, które wciąż stawiają na wydobycie gazu z łupków, w innych krajach UE widać "realizm lub rozczarowanie".

Więcej>>

Kolejny amerykański koncern rezygnuje z polskich łupków

(źródło: wyborcza.biz)
5 czerwca amerykański gigant paliwowy ConocoPhillips ogłosił, że wycofuje się z trzech koncesji na poszukiwanie złóż gazu łupkowego w Polsce. Conoco było ostatnim wielkim koncernem z USA wiercącym w polskich łupkach.

Więcej>>

Gaz łupkowy w Polsce: Koniec marzeń o gazowej potędze

(źródło: serwisy.gazetaprawna.pl)
Miało być pięknie, wyszło jak zwykle. Złoża gazu łupkowego najpierw były olbrzymie, potem dyskretnie się ulotniły.

Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Więcej niż energia - ruch, który pobił rekord Polski

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
9 czerwca w trakcie happeningu pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zainaugurowany został ruch “Więcej niż energia” - ogólnopolska kampania na rzecz energetyki obywatelskiej.

Więcej>>

Energetyka obywatelska w Polsce i w innych krajach (audycja w radiu TOK FM)

(źródło: eko.org.pl)
"Energetyka obywatelska - program gotowy do wzięcia, doświadczenia z innych krajów" - o tym (27.06. w cyklu "Energia dla klimatu") dyskutowali w radiu TOK FM ekspertka Ilona Jędrasik - rzeczniczka Fundacji Clienth Earth oraz Tobiasz Adamczewski - ekspert ds. klimatu i energii w WWF Polska z prowadzącymi: red. Karoliną Głowacką i Radosławem Gawlikiem (Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA).

Więcej>>

Raport ClientEarth: Energetyka obywatelska. Modelowe rozwiązania z Europy Zachodniej

(źródło: chronmyklimat.pl)
Autorzy przekonują, że zaangażowanie podmiotów nieprofesjonalnych w rynek energetyczny może nieść ze sobą szereg zalet dla polskiej gospodarki.

Więcej>>

Bruksela przedstawia stan realizacji celu OZE na 2020 r. w krajach UE

(źródło: gramwzielone.pl)
Komisja Europejska opublikowała raport, w którym podsumowano stan realizacji poszczególnych, krajowych celów OZE na rok 2020, a w nim m.in. o tym, że europejskie firmy z branży OZE zarobiły w ubiegłym roku około 130 mld euro.

Więcej>>

Partia Zieloni: Stanowisko ws. ustawy o OZE

(źródło: partiazieloni.pl)
Platformo, nie duś zielonej energii biurokracją!

Więcej>>

Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej

(źródło: chronmyklimat.pl)
Kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji pozrządowych, biznesu prosumenckiego i instytucji naukowych podpisało się pod listem skierowanym do premier Ewy Kopacz w sprawie nowelizacji ustawy o OZE. Sygnatariusze apelują m.in. o utrzymanie tzw. „poprawki prosumenckiej” w wersji przyjętej przez Sejm.

Więcej>>

Najbardziej zielona gmina w Polsce

(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Z Tomaszem Koprowiakiem, byłym burmistrzem Kisielic, pierwszej samowystarczalnej energetycznie gminy w Polsce rozmawia Weronika Bloch.

Więcej>>

Potrzebne ministerstwo OZE i ochrony środowiska

(źródło: gramwzielone.pl)
Fundacja demosEuropa opublikowała raport „Obywatele zasobni w zasoby”, w którym rekomenduje przekształcenie Ministerstwa Środowiska w Ministerstwo Energetyki Odnawialnej i Ochrony Środowiska.

Więcej>>

Polska "po niewłaściwej stronie osi historii"

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Gdyby przyjąć, że rozwój OZE jest - obok śmiertelności noworodków czy dostępu do internetu - jednym ze wskaźników postępu cywilizacyjnego, to Polska jest na szarym końcu, z ok. 20-letnim opóźnieniem wobec wielu krajów UE - mówi Grzegorz Wiśniewski, szef Instytutu Odnawialnych Energii.

Więcej>>

My, polscy prosumenci - nie jesteśmy złodziejami i oszustami

(źródło: chronmyklimat.pl)
Twierdzenie, że my, prosumenci, będziemy przewymiarowywać nasze instalacje, żeby na nich zarabiać jest zwykłym oczernianiem rodzącego się prosumenctwa w Polsce.

Więcej>>

Ciężar zmian na barkach efektywności i OZE

(źródło: chronmyklimat.pl)
Nadal za mało inwestujemy w technologie redukujące zużycie paliw kopalnych. Tymczasem era węgla powinna się właśnie kończyć – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Więcej>>

To cóż, że ze Szwecji

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Zabrze nosi się z zamiarem wybudowania osiedla, które będzie całkowicie niezależne energetycznie. Pomysł zaczerpnięto ze Szwecji. Niezależność energetyczną (w zakresie energii elektrycznej i cieplnej) zapewni osiedlu odpowiednia infrastruktura w postaci m.in. ogniw fotowoltaicznych czy pomp ciepła.

Więcej>>

Fundusze z Norwegii na zielone miejsca pracy w Polsce

(źródło: gramwzielone.pl)
W ramach programu Green Innovation Norway rząd Norwegii chce przeznaczyć 80 mln zł na dofinansowanie dla polskich firm z sektora MŚP w zakresie rozwijania proekologicznych produktów i usług.

Więcej>>

Centrum serwerowe Google w 100 proc. na energii odnawialnej

(źródło: gramwzielone.pl)
Komputerowy potentat poinformował o planach budowy nowego centrum serwerowego, które powstanie na terenie wyłączonej elektrowni węglowej. Będzie zasilane w 100-procentach energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Więcej>>

W stanie Nowy Jork do 2030 r. 50 proc. energii z OZE

(źródło: gramwzielone.pl)
Zgodnie z nowym planem władz Nowego Jorku, około 20 mln mieszkańców tego stanu do końca przyszłej dekady ma czerpać ze źródeł odnawialnych połowę zużywanej przez siebie energii.

Więcej>>

Brytyjczycy prezentują domowy magazyn energii za 2 tys. funtów

(źródło: gramwzielone.pl)
Dzięki niemu gospodarstwa domowe posiadające instalacje fotowoltaiczne jeszcze bardziej obniżą swoje rachunki za prąd.

Więcej>>

Szukając św. Graala energetyki

(źródło: chronmyklimat.pl)
Trwa wyścig o to, kto pierwszy opracuje i dostarczy technologię magazynowania prądu na szeroką skalę.

Więcej>>

Słońce

Szkoły będą zasilane energią słoneczną

(źródło: srodowisko.abc.com.pl)
Wszystkie szkoły w gminie Bodzechów (woj. świętokrzyskie) mają być zasilane energią słoneczną.

Więcej>>

Energetyka słoneczna zmieni sposób, w jaki ludzie produkują energię

(źródło: gramwzielone.pl)
Bloomberg New Energy Finance (BNEF) w swym nowym raporcie prognozuje, że rozwój sektora dachowych instalacji fotowoltaicznych spowoduje, że do 2040 r. produkowana przez nie energia będzie tańsza niż energia z sieci w większości gospodarek, a prawie 13 proc. generowanej na świecie energii będzie pochodzić z tego rodzaju instalacji.

Więcej>>

Indie stają się potentatem w PV. Plan to 100 GW w kilka lat

(źródło: gramwzielone.pl)
Rozwój elektrowni fotowoltaicznych, jako rozproszonych źródeł energii, może rozwiązać problemy z energią większej części Indii, która nie ma dostępu do energii z sieci.

Więcej>>

Energia słoneczna robi w Polsce furorę

(źródło: innpoland.pl)
W ciągu pięciu lat będziemy jej produkować kilkadziesiąt razy więcej.

Więcej>>

KGHM wybuduje w Polsce fabrykę paneli PV

(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl)
Miedziowy potentat” i jednocześnie spółka kontrolowana przez skarb państwa – KGHM podjęła poważną i długo zapowiadaną decyzję. Chce stworzyć fabrykę ogniw fotowoltaicznych w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych na terenie Polski.

Więcej>>

Polska łódź, która zachwyciła świat

(źródło: tech.wp.pl)
Pływać może praktycznie non stop i za darmo, bo napędzana jest energia słoneczną - tak działa, stworzona przez Polaka, Tesla-21.

Więcej>>

Studenci z Polski wystartują w wyścigu pojazdów zasilanych energią słoneczną

(źródło: superauto24.se.pl)
Zespół studentów Politechniki Łódzkiej, jako pierwsza i jedyna grupa z Polski, została zakwalifikowana do wyścigu Bridgestone World Solar Challenge 2015.

Więcej>>
 

Wiatr

Europejski i światowy rynek energetyki wiatrowej

(źródło: chronmyklimat.pl)
W 2014 roku globalny rynek energii wiatrowej powrócił na ścieżkę wzrostu, po spowolnieniu w 2013 roku. Na świecie zainstalowano ponad 52 GW mocy, więcej niż w 2013 roku (37 GW).

Więcej>>

IKEA - za pięć lat zasilanie wyłącznie zieloną energią [WIDEO]

(źródło: chronmyklimat.pl)
Celem zakupu farm wiatrowych w Polsce jest osiągniecie niezależności energetycznej Grupy IKEA do 2020 roku.

Więcej>>

Druga co do wielkości na świecie farma wiatrowa RWE rozpoczyna działalność w Walii

(źródło: reo.pl)
Premier Walii Carwyn Jones dokonał uroczystego otwarcia parku wiatrowego Gwynt y Môr położonego 8 mil od wybrzeża północnej Walii.

Więcej>>

Pływająca turbina wiatrowa o mocy 7 MW

(źródło: gramwzielone.pl)
Pilotażowy projekt pływających elektrowni wiatrowych jest realizowany u wybrzeży Fukushimy.

Więcej>>

Klimat

Klimat jest dobrem wspólnym – o nowej encyklice Papieża Franciszka

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)
W ocenie Koalicji Klimatycznej encyklika "Pochwalony bądź" jest dokumentem niezwykłej wagi nie tylko ze względu na przekaz duchowy.

Więcej>>

Pełna treść encykliki "Laudato Si'" ("Pochwalony bądź")

Encyklika Franciszka: Polska rozdarta między religią a uzależnieniem od węgla

(źródło: chronmyklimat.pl)
Jak Polska odpowie na zieloną encyklikę papieża Franciszka? Czy możliwe jest „nawrócenie” polskiej energetyki na zielone technologie? - zastanawia się Grzegorz Wiśniewski.

Więcej>>

Nadchodzi zmiana klimatu w kościele?

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Interesujące jest to, że w promocję encykliki „Laudato sii”, traktującej o „trosce o nasz wspólny dom”, włączyły się środowiska tradycyjnie dystansujące się od kościoła katolickiego.

Więcej>>

Niemiecka prasa o papieskiej encyklice

(źródło: dw.com/pl)
Piątkowe (19.06.2015) komentarze niemieckiej prasy szeroko omawiają ekologiczną encyklikę papieża Franciszka i jej możliwe, globalne oddziaływanie.

Więcej>>

Financial Times: ważny głos papieża Franciszka ws. zmian klimatycznych

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Najnowsza encyklika papieża Franciszka poświęcona zmianom klimatycznym może być jednym z najważniejszych elementów jego pontyfikatu.

Więcej>>

„The Lancet”: Zmiana klimatu pogorszy nasze zdrowie

(źródło: chronmyklimat.pl)
Autorzy artykułu opublikowanego 23 czerwca w prestiżowym brytyjskim tygodniku medycznym „The Lancet” ostrzegają: zmiany klimatu wywołają pogorszenie zdrowia publicznego.

Więcej>>

Obama i Rousseff wzywają do zawarcia ambitnego porozumienia ws. klimatu

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
30 czerwca, po spotkaniu w Waszyngtonie, prezydenci USA i Brazylii, Barack Obama i Dilma Rousseff wezwali do zawarcia ambitnego porozumienia podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu i zobowiązania się do zwiększenia inwestycji w OZE.

Więcej>>

Chiny ogłosiły zamiar redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 roku

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Także (jw. 30 czerwca) premier Chin Li Keqiang ogłosił w Paryżu zamiar redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Ma to być wkład Chin w porozumienie o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych na świecie, które będzie omawiane w czasie grudniowego szczytu w stolicy Francji.

Komentarz redakcji:
Niestety, po lekturze entuzjazm do chińskiej deklaracji maleje. Dokument jest nieprecyzyjny, mało ambitny i nazbyt polityczny. Choć jest krokiem w dobrą stronę.

Więcej>>

Atlas Węgla 2015. Cała prawda o klimatycznej truciźnie

(źródło: chronmyklimat.pl)
Zmiany klimatyczne można zahamować tylko przez rezygnację z węgla. Pomimo tego Niemcy, Polska i inne kraje stawiają na ten surowiec. Piętnuje to wydany w Niemczech „Atlas Węgla 2015”.

Więcej>>

Nieefektywne elektrownie węglowe muszą zniknąć

(źródło: dw.com/pl)
Pół roku przed szczytem klimatycznym w Paryżu Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) naciska: ponad dwie trzecie światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z sektora energetycznego. Jeżeli szczyt klimatyczny tego nie uwzględni, jest skazany na niepowodzenie.

Więcej>>

Bill Gates inwestuje w zieloną energię

(źródło: gramwzielone.pl)
Jego celem jest dofinansowanie badań i inwestycji w technologie, które pomogą w walce ze zmianami klimatu.

Więcej>>

Zielona niewiedza

(źródło: chronmyklimat.pl)
Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC) od lat twierdzi, że klimat Ziemi się ociepla z powodu emitowanych przez działalność człowieka gazów cieplarnianych. A czy są na świecie poważane organizacje naukowe uważające, że jest inaczej?

Więcej>>

Niedźwiedzie polarne nie przetrwają na diecie lądowej

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Naukowcy już od dawna wiedzą, że niedźwiedzie polarne, zmuszone latem przez zanik lodu do zejścia na ląd, mogą żywić się ptasimi jajami, jagodami i małymi ssakami. Ale czy te wielkie ssaki będą w stanie przeżyć w ocieplającej się Arktyce, zmieniając dietę na lądową?

Więcej>>

Epickie susze dewastują planetę

(źródło: chronmyklimat.pl)
Niedobory wody mogą stać się największym zagrożeniem, z którym będziemy musieli się zmierzyć w ocieplającym się świecie. W siedmiu regionach świata to już się dzieje.

Więcej>>

Krytyczne zanieczyszczenie powietrza w Santiago de Chile

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Władze miasta wprowadziły stan wyjątkowy, polegający na ograniczeniu ruchu samochodów oraz zawieszeniu działalności firm najbardziej zatruwających środowisko. Tak wysokie zanieczyszczenie powietrza jest pochodną braku opadów; w czerwcu w regionie Santiago de Chile panuje najgorsza od 1986 roku susza.

Więcej>>

Klimatyczny precedens w holenderskim sądzie (WIDEO)

(źródło: chronmyklimat.pl)
Sąd w Hadze nakazał holenderskim władzom obniżenie emisji dwutlenku węgla, by chronić Holendrów przed zmianami klimatu. To precedensowy w skali światowej wyrok.

Więcej>>

Redakcja:

Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej