×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

26 października 2014
info
 

Newsletter 09/2014

wrzesień 2014


W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. informacje o rankingowym sukcesie antyodkrywkowych wójtów z gmin Gubin i Brody, bankructwach "amerykańskiego węgla", sporach w Finlandii wokół atomu, pękaniu polskich snów o łupkowej potędze, a także o rosnącej społecznej świadomości jak złym powietrzem oddychamy w Polsce i podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku.

Życzymy miłej i pożytecznej lektury.

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

PAMIĘTAMY! - STOP Odkrywce, 27 września 2009 - 27 września 2014

V rocznica referendum przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica”
Uczestnikom referendum, jego organizatorom - tysiącom świadomych i zaangażowanych obywateli oddajmy dziś wyrazy zasłużonego szacunku i pełnego uznania. To WY mieliście rację!!!
Więcej>>

W peeselowskich kuluarach Sejmu padła ważna(?) deklaracja wicepremiera Janusza Piechocińskiego

Budowa kompleksu energetycznego Gubin-Brody zostanie imiennie wpisana do strategii i dokumentów rządowych.

Komentarz Radosława Gawlika:
Spokojnie! Ostatnio wicepremier Piechociński nie taki androny ogłaszał. Skandalem jest natomiast niezaproszenie do Sejmu władz gmin Gubin i Brody, w których ma powstać odkrywka. Taki zwyczaj polityków z PSL pochodzący jeszcze z czasów ZSL.
Więcej>>

Odkrywkowa kopalnia w Złoczewie

(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Szykuje się nam w województwie łódzkim kolejna dziura w ziemi i to położona zaledwie pół kilometra od granic Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Pewne jest, że obszar parku znajdzie się w strefie oddziaływań leja depresyjnego, którego powierzchnia może wynieść ponad 500 km².
Więcej>>

Pod Prąd - Informator lubuski 10 (17) 2014

A w nim m.in. o budowie pod Gubinem największej w Polsce elektrowni słonecznej i sukcesie antyodkrywkowych wójtów Zbigniewa Barskiego z gminy Gubin i Ryszarda Kowalczuka z gminy Brody, którzy znaleźli się w czołówce rankingu Gazety Lubuskiej na najlepszego samorządowca województwa lubuskiego. Zajęli 2. i 6. miejsce.
Więcej>>

Węgiel Łużycki: Wydanie specjalne, 6 września 2014

Lausitzer-Kohle-Rundbrief: Sonderausgabe
BRUNICOWY ROZGLĔD: WÓSEBNE WUDAŚE

W tym wydaniu specjalnym „Węgla Łużyckiego” omówiono wyłącznie nadchodzące w Brandenburgii wybory do Landtagu, w szczególności stosunek poszczególnych partii do węgla brunatnego.

Dołączyliśmy również już powyborczy komentarz do ich wyników (tłumaczenie: Hanna Schudy).
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 11 września 2014

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

A w nim m.in. o żądaniach niemieckiej serbołużyckiej mniejszości, by szwedzki Vattenfall odszedł w Brandenburgii od energetyki opartej na węglu brunatnym. Nacisk na to jest podwójny, bo jednocześnie, 14 września, odbywają się wybory landowe w Brandenburgii i parlamentarne w Szwecji.
Więcej>>

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Węglowa autarkia – bezpieczna energia dla każdego?

W sierpniu br. rząd zaprezentował nowy, wstępny projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 r. Na konsultacje, na koniec wakacji, społeczeństwo dostało dwa tygodnie (!). Ten wstępny projekt ocenia Radosław Gawlik i kończy: rząd po kolana utknął w kopalni.
Więcej>>

Na furce z weglem do Brukseli

(...) Jeśli do Brukseli pojedzie również Elżbieta Bieńkowska, można oczekiwać, że klimatyczna wajcha pójdzie w ruch – pisze Michał Olszewski.
Więcej>>

W rządzie trwa burza mózgów jak uratować nierentowne górnictwo.

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Najnowszy, tajny na razie pomysł – wzrost cen węgla dzięki kontraktom długoterminowym spółek węglowych i energetyki.
Więcej>>

Wojna i węgiel

(źródło: inwestor.newseria.pl)
Katowicki Holding Węglowy jest ponoć bliski podpisania kontraktu na dostawy węgla na Ukrainę. Klientów zza wschodniej granicy może niedługo pozyskać także Węglokoks.

Komentarz redakcji:
Czyli tylko wojna i to blisko (koszty transportu), i tylko na chwilę, ratuje polskie kopalnie.
Więcej>>

Zaawansowane prace ziemne na budowie bloków w Opolu

(źródło: http://budownictwo.wnp.pl)
Na budowie nowych bloków w Elektrowni Opole zostały zakończone wykopy pod budynki maszynowni i kotłowni bloku nr 6.

Komentarz redakcji:
Za prąd z węgla zapłacą konsumenci, jak za Gierka. A rządu, który podżyrował tę decyzję już dawno nie będzie.
Więcej>>

Czołowy bank inwestycyjny UBS: za 10 lat tradycyjne elektrownie będą dinozaurami

Według analityków banku, w niedalekiej przyszłości rynek energetyczny będzie bazować głównie na zdecentralizowanym modelu generacji wykorzystującym źródła odnawialne i magazyny energii.
Więcej>>

Kopalnie węgla w Stanach Zjednoczonych na skraju bankructwa

Zadłużenie James River wynosi już ok. 800 mld dolarów i – zdaniem Bloomberga – może to być kolejny producent węgla, który ogłosi bankructwo. Od 2003 r. w Stanach Zjednoczonych upadło już kilkanaście koncernów wydobywczych.
Więcej>>

Atom

Preferowany przez Polskę model finansowania elektrowni atomowej pod lupą Komisji Europejskiej

(źródło: biznes.newseria.pl)
Jeśli wybrany zostanie model finansowania poprzez kontrakty długoterminowe, to zapłacą wszyscy odbiorcy energii. Dopłaty wyrównujące cenę energii nie będą pochodzić bezpośrednio z budżetu, lecz z opłat za energię. W Polsce nie ma obecnie możliwości prawnej zróżnicowania ceny energii dla odbiorców w zależności od jej źródła.
Więcej>>

Energetyka jądrowa na świecie a perspektywa Polski

Fundacja im. Heinricha Bölla zaprasza na spotkanie z głównym autorem raportu World Nuclear Industry Status Report (cykliczny, przekrojowy raport o stanie energetyki jądrowej na świecie) Myclem Schneiderem i dyskusję na temat przyszłości energetyki w Polsce i na świecie.
Więcej>>

Francja przekazała Polsce swoje standardy budowy atomu

(źródło: rynekinfrastruktury.pl)
29 września w swojej warszawskiej ambasadzie Francuzi przekazali Polsce swoje standardy projektowania, budowy i użytkowania elektrowni atomowej.
Więcej>>

Prezes PGE EJ 1: udział w projekcie jądrowym jest w interesie KGHM, Enei i Tauronu

Kapitał tych trzech dużych spółek Skarbu Państwa ma zostać wykorzystany do pokrycia kosztów fazy wstępnej projektu. Porozumienie przewiduje również, że udziałowcy podejmą decyzję o ewentualnym dalszym zaangażowaniu w 2017 r. po przeprowadzeniu kolejnych analiz.
Więcej>>

PGE: zmiana charakteru budowy elektrowni atomowej w Polsce

(źródło: energetyka.wnp.pl)
Projekt budowy elektrowni atomowej w Polsce jest przedsięwzięciem polskiego sektora elektroenergetycznego - powiedział wiceprezes PGE Dariusz Marzec, otwierając 12 września debatę w PAP "Elektrownia atomowa w Polsce - przygotowania i realizacja".
Więcej>>

Finlandia: konflikt o energię atomową. Zieloni wychodzą z rządu

(źródło: chemia.wnp.pl)
Fińska federacja ruchów ekologicznych Zielona Unia (VIHR) postanowiła opuścić rządzącą koalicję po przyznaniu przez rząd licencji na budowę siłowni atomowej fińsko-rosyjskiemu konsorcjum - podał w czwartek (18 września) lider partii, minister ds. środowiska Ville Niinisto.
Więcej>>

Polskie mity nuklearne – futurologia z ciarkami na plecach

(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Poważna awaria w Lubiatowie może sprawić, że Gdynia i Gdańsk, a nawet Warszawa staną się niezdatne do zamieszkania na całe dziesięciolecia, a Polska nie jest przygotowana do zadośćuczynienia ofiarom - straszy ekspert energetyki atomowej Jan Haverkamp.
Więcej>>

Energia atomowa w Europie. "Atom to bezpieczeństwo, UE nie może go ignorować"

(źródło: money.pl)
Za najważniejsze wyzwania na najbliższe lata uznano stworzenie w Europie stabilnego otoczenia regulacyjnego dla długoterminowych inwestycji w energetyce oraz terminowe i bez przekraczania budżetów zakończenie nowych projektów jądrowych, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii.

Komentarz redakcji:
Terminowość i dyscyplina budżetowa projektów jądrowych – śmiać się czy płakać, czy ze świecą szukać?Więcej>>

Niska emisja

Państwo musi pomóc docieplić domy

(źródło: wyborcza.biz)
Pod względem zanieczyszczenia powietrza nasz kraj przoduje w Europie. Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice są w pierwszej dziesiątce miast z największą liczbą dni w roku, w których przekraczane jest dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń w powietrzu – pisze w ciekawym artykule Marek Wielgo.
Więcej>>

Polska ma najgorsze powietrze w Europie

(źródło: wyborcza.pl)
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem w "Wyborczej" bardzo ciekawy komentarz Marka Wielgo "Państwo musi pomóc docieplić domy" (powyżej). Zgadzam się w zupełności, iż od wielu lat rządy w Polsce nic nie robią w zakresie wsparcia termomodernizacji domów... - pisze Andrzej Guła z Instytutu Ekonomii Środowiska i Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Więcej>>

Zabójcze zanieczyszczone powietrze

(źródło: wiadomosci.onet.pl)
Co roku 45 tys. osób umiera w naszym kraju przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Polska obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE, a główną winę za to ponosi palenie w piecach węglem, drewnem i śmieciami - uważają eksperci.
Więcej>>

Zakopane chce zakazu palenia węglem złej jakości

Zakopane może być drugim miastem w Polsce, w którym wprowadzony zostanie zakaz palenia węglem w celu ogrzewania budynków mieszkalnych. Chodzi jednak tylko o węgiel złej jakości.
Więcej>>

Chorzów ogranicza zanieczyszczenie powietrza

(źródło: chronmyklimat.pl)
Zanieczyszczenie powietrza do niedawna było poważnym problemem dla położonego na Śląsku Chorzowa. Dziś sytuacja się zmieniła. Jak do tego doszło?
Więcej>>

Łupki

Gminy mówią NIE gazowi łupkowemu

(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Oficjalny hurraoptymizm naszych władz w sprawie gazu łupkowego to za mało dla wielu Polaków, by na trzeźwo ocenić wady i zalety wydobycia tego gazu w naszym kraju. Ale niektórzy, jak Andrzej Przybycień z Przywidza już te absurdalne wady widzą i nazywają: "Mieszkańcom zabrania się używania wody do mycia samochodów i podlewania ogródków latem, a zachodnim koncernom zezwala się na zużycie milionów litrów wody, która po wydobyciu będzie bezpowrotnie stracona."
Więcej>>

Niedobory wody zagrażają wydobyciu ropy naftowej i gazu z łupków

Ostatni raport przygotowany przez World Resources Institute (WRI) zwraca uwagę na problem niewystarczających zasobów wody, utrudniający tzw. fracking czyli szczelinowanie hydrauliczne( jedyną stosowaną metodę wydobycia gazu łupkowego). Opublikowane dane wskazują, że 38% światowych zasobów łupkowych znajduje się w miejscach suchych lub dotkniętych ciężkim niedoborem wody.
Więcej>>

Bułgaria: ekolodzy żądają wprowadzenia stałego zakazu szczelinowania hydraulicznego

(źródło: gazlupkowy.pl)
Ulicami Soffi, Warny i Płowdiw, przemaszerowali przeciwnicy szczelinowania hydraulicznego domagając się wprowadzenia stałego zakazu stosowania tej metody przy wydobyciu węglowodorów.
Więcej>>

Łupkowe wątpliwości Marcina Popkiewicza (cz. 3)

(źródło: chronmyklimat.pl)
Przedstawiamy ostatni z cyklu trzech artykułów Marcina Popkiewicza – analityka megatrendów, przewodniczącego ASPO Polska, redaktora naczelnego portalu Ziemia na rozdrożu.

Pierwszą część artykułu można przeczytać TUTAJ
http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/energetyka/lupkowe-watpliwosci

a drugą TUTAJ
http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/energetyka/lupkowe-watpliwosci-cz-2
Więcej>>

Zagraniczne koncerny porzucają polskie łupki. To koniec marzeń o gazowej potędze?

Przez rok liczba koncesji na poszukiwanie gazu w złożach łupkowych zmniejszyła się o ponad jedną trzecią. Z Polski wycofały się kolejne zagraniczne koncerny, a wiercenia prowadzą przede wszystkim polskie, kontrolowane przez państwo firmy.
Więcej>>

Gaz łupkowy w Polsce: koncerny wciąż uciekają

Twierdzą, że dotychczasowe wyniki są dużo gorsze od oczekiwań. Kilka firm zrezygnowało z dalszych poszukiwań gazu łupkowego w Polsce, mimo że nie wykonały żadnego odwiertu.
Więcej>>

Chevron ujawni skład płynu do szczelinowania

(źródło: gazlupkowy.pl)
Chevron postanowił dołączyć do dobrowolnego programu monitorowania aspektów środowiskowych podczas prac wydobywczych gazu z łupków, który jest realizowany w USA.
Więcej>>

Wadliwe konstrukcje odwiertów winne zanieczyszczeniu wody

Najnowsze badania przeprowadzone w USA potwierdzają, że proces szczelinowania hydraulicznego nie jest winny zanieczyszczeniu ujęć wody. Zdaniem naukowców odpowiedzialne za ten proces jest niewłaściwe wykonanie samych odwiertów.

Komentarz redakcji:
To tak jak z sosem grzybowym. Bardzo dobry sos, tylko jeden muchomor był trujący. Było smaczne – nikt nie przeżył.
Więcej>>

Brytyjczycy nie wierzą w nasze złoża?

Brytyjczycy z 3Legs Resources spodziewali się lepszych wyników z odwiertów, które mogłyby pozwolić na komercyjne wydobywanie gazu z łupków.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Komisja Europejska podnosi cel OZE na 2030 r. Efekt Putina?

(źródło: chronmyklimat.pl)
W nowej wersji strategii energetycznej Unii Europejskiej podniesiono cel udziału OZE w unijnym miksie energetycznym do roku 2030 r.
Więcej>>

Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 roku

Ze zdziwieniem przyjmujemy praktyczne pominięcie we wstępnej wersji dokumentu potencjału odnawialnych źródeł energii – piszą eksperci Koalicji Klimatycznej.
Więcej>>

Profesor Popczyk: Niech Polska w końcu zauważy pozytywne strony pakietu 3x20

(źródło: chronmyklimat.pl)
Ciągle dyskutujemy o systemach wsparcia, o pieniądzach, które trzeba przeznaczyć na rozwój technologii, na spełnianie celów, a nie dyskutujemy o tym, jakie technologie rozwijać, jakimi sposobami przebudowywać energetykę.
Więcej>>

Rząd nie da zarobić ludziom na własnym prądzie

(źródło: prawo.gazetaprawna.pl)
Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii to gwóźdź o trumny energetyki obywatelskiej i ukłon w stronę koncernów węglowych.
Więcej>>

Waldemar Pawlak: zamienić miejsca pracy w górnictwie na miejsca pracy w OZE

Jeżeli będziemy zamieniali miejsca bardzo ciężkiej pracy pod ziemią na interesujące miejsca pracy w energetyce odnawialnej, to będzie to dobra zamiana i dobry kierunek – przekonywał podczas Kongresu Energii Odnawialnej w Gdańsku Waldemar Pawlak.
Więcej>>

Waldemar Pawlak: Mam nadzieję, że ustawa o OZE będzie uchwalona do końca kadencji Sejmu

- Sytuacja na Ukrainie to dla nas szansa na zwiększenie niezależności energetycznej naszego kraju. Dziś jest nowy moment na otwarcie i nowy rząd powinien bardziej zdecydowanie uruchomić mechanizmy dla OZE, aby uniknąć deficytu mocy w systemie – przekonuje Waldemar Pawlak.
Więcej>>

Węgiel czy energia odnawialna – co lepsze? (część 1)

(źródło: chronmyklimat.pl)
Z mediów wciąż słychać naszych polityków, mówiących, że Polska węglem stała i stać będzie, a storpedowanie europejskiej polityki transformacji energetycznej jest polską racją stanu. To potwornie krótkowzroczne podejście – pisze jak zwykle ciekawie i kolorowo Marcin Popkiewicz.
Więcej>>

Jak lepiej zarządzać polskim systemem energetycznym?

Rozmowa z Arkadiuszem Węglarzem – doradcą zarządu Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA ds. Gospodarki Niskoemisyjnej o utworzonej w marcu 2014 roku Koalicji na rzecz Utworzenia Krajowego Systemu Zrównoważonego Gospodarowania Energią.
Więcej>>

Prawo dla mikroinstalacji do Trybunału Konstytucyjnego

Zarówno w prawie energetycznym jak i w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii, nad którym trwają prace w Sejmie, znajduje się przepis mówiący, że osoby fizyczne produkujące energię elektryczną w mikroinstalacjach mogą ją sprzedawać jedynie za 80 proc. (!) ceny hurtowej.

To kuriozalny, antyobywatelski przepis - komentuje Ilona Jędrasik z Fundacji ClientEarth.
Więcej>>

Gminy mogą oszczędzać dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej

(źródło: redakcja reo.pl)
Jak wynika z analizy ankiet konkursu ECO-MIASTO, polskie samorządy wydają na zaopatrzenie w wodę i energię budynków od kilku do nawet 11% środków ze swoich budżetów. Jedyną możliwością na obniżenie tych kosztów jest inwestycja w efektywność energetyczną zarządzanych nieruchomości.
Więcej>>

Efektywność energetyczna szansą dla gospodarki niskoemisyjnej – debata online

(źródło: chronmyklimat.pl)
Istniejący potencjał efektywności energetycznej jest w dalszym ciągu bardzo duży i stanowi poważne źródło zasobów energetycznych kraju, a jej wzrost powinien iść w parze z rozwojem OZE.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii w domu energooszczędnym i pasywnym

(źródło: chronmyklimat.pl)
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) jest ważnym warunkiem realizacji budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Urządzenia i systemy OZE znajdują zastosowanie we wszystkich obszarach zużycia energii w budynkach.
Więcej>>

Konsultacje projektu „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”. Pytanie o przyszłość czy o kwit?

(źródło: chronmyklimat.pl)
Społeczeństwo polskie ma prawo zadecydować o kierunkach rozwoju energetyki, a wraz z nimi o kierunkach rozwoju całej gospodarki. Debata o energetyce do roku 2050 to nie podróż autobusem z napisem ATOM(lub WĘGIEL- przyp.red).
Więcej>>

OZE wschodzi w Lubuskiem?

Lubuskie Forum Gospodarcze 2014 po raz pierwszy w takim wymiarze podejmuje temat odnawialnych źródeł energii. W Lubuskiem działa sporo firm zajmujących się OZE, ale odnosimy wrażenie, że branża nie może rozwinąć skrzydeł. Dlaczego?
Więcej>>

Worldwatch Institute: zatrudnienie w branży PV wzrosło o 1 mln

Waszyngtoński think-thank Worldwatch Institute poinformował, że zatrudnienie w globalnej branży fotowoltaicznej na koniec ubiegłego roku było wyższe o prawie o 1 mln niż rok wcześniej.
Więcej>>

Podglądamy wykorzystanie zielonej energii w Finlandii

Nowoczesne technologie i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, to główny temat rozmów misji w Helsinkach, zorganizowanej przez Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Wojciech Legawiec - prezes Uzdrowiska Busko - Zdrój twierdzi, że kilka fińskich rozwiązań dotyczących gospodarki ciepłem na tyle go zainteresowało, że chciałby je wprowadzić w swoich obiektach.
Więcej>>

Słońce

Gubin: oficjalne otwarcie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Po zakończeniu całej inwestycji łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Gubinie ma osiągnąć 4 MW, które powstaną na terenie 7 ha.
Więcej>>

Samochód Stella zasilany energią słoneczną wjeżdża na amerykańskie drogi

Ten mały samochodzik wygląda jak wagonik pociągu, a tak naprawdę jest to pojazd, który ma cztery miejsca siedzące i jest w pełni zasilany przez energię słoneczną. Wreszcie prawdziwy wehikuł dla każdego miłośnika przyrody.
Więcej>>

Energia słoneczna zrewolucjonizuje oczyszczanie stawów osadowych

Oczyszczanie stawów osadowych może stać się znacznie bardziej ekologiczne dzięki nowej technice opracowanej przez naukowców z University of Alberta. Używają oni energii słonecznej do przyspieszenie rekultywacji terenów zniszczonych przez przemysł.
Więcej>>

W lubuskiej Sławie powstaje oczyszczalnia zasilana energią słoneczną

W Sławie nie czekają na "brudny" prąd z odkrywki, wolą "czysty" – słoneczny. Budowana elektrownia będzie miała moc 200 kW a zakończenie jej budowy wraz z odbiorami planowane jest na połowę października 2014 r.
Więcej>>

Wiatr

Konkurencyjny wiatr. Koszty morskich elektrowni wiatrowych spadną o 30-40%

Przedstawiciele producentów morskich elektrowni wiatrowych zapowiadają jednak, że w najbliższych latach relatywnie drogie technologie offshore czeka szybki spadek kosztów. Podobny do tego, jaki miał miejsce w ostatniej dekadzie w branży lądowej energetyki wiatrowej.
Więcej>>

Dania: Rekordowe półrocze dla energii wiatrowej

Do czerwca w Danii energia z wiatru pokryła ponad 40 proc. zapotrzebowania na energię. Oznacza to kilkuprocentowy wzrost w porównaniu do 2013 roku, kiedy wiatr zaspokajał ponad 30 proc. energii konsumowanej przez Duńczyków.
Więcej>>

Innowacyjna elektrownia wiatrowa powstała na Podlasiu

W Kodniu na Podlasiu powstała innowacyjna elektrownia wiatrowa o pionowej osi obrotu. Jej projekt został opracowany przez miejscowego inwestora.
Więcej>>

Zanim postawią wiatraki trzeba zapytać ptaki

(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Według przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej zanim na wybranym terenie powstanie farma wiatrowa należy sprawdzić drogi migracji oraz lokalnie występujące ptaki – o czym "z lotu ptaka" pisze ciekawie Juliusz Adel.
Więcej>>

Klimat

Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku

Szczyt był wyjątkową okazją dla jego uczestników do opowiedzenia się za ambitną wizją przyszłości i podjęciem działań, które skierują świat na nową drogę zrównoważonego rozwoju...
Więcej>>

„Debata się skończyła, czas wreszcie działać” – największa demonstracja proklimatyczna w historii

Ponad 400 tys. osób przeszło 21 września ulicami Nowego Jorku w Obywatelskim Marszu Klimatycznym pod hasłem: „Czyny nie słowa”, domagając się natychmiastowych działań dla ochrony klimatu.
Więcej>>

Jak testujemy czułość klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)
Sytuacja jest dramatyczna. Emisje dwutlenku węgla przekroczyły najbardziej pesymistyczne prognozy.
Więcej>>

„Science” chwali Watykan za troskę o środowisko

Autorzy prestiżowego magazynu naukowego zwracają uwagę, że papież Franciszek bardzo uważnie wsłuchuje się w głosy płynące ze strony klimatologów i ekologów ostrzegających przed skutkami globalnego ocieplenia.
Więcej>>

Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatyczne

Polityka zagraniczna będzie pierwszym testem nowego rządu. Ewa Kopacz wejdzie nie tylko w sprawy ukraińskie, ale też w sam środek dyskusji klimatycznej, która będzie miała fundamentalne znaczenie dla polskiej gospodarki.
Więcej>>

Globalne ocieplenie - sprawa wagi światowej

(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Światowi liderzy powinni uświadomić sobie, że walka z globalnym ociepleniem to nie sprint, ale maraton. Pisze w "Zielonych Wiadomościach" Paulina Szabat.
Więcej>>

Apel o konstruktywny głos Polski w światowej debacie na rzecz ochrony klimatu

Koalicja Klimatyczna wystosowała apel do Prezydenta o przedstawienie podczas rozpoczynającego się Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku propozycji takich działań ze strony Polski, które pomogą w ochronie świata przed klimatycznym chaosem.
Więcej>>

W "New York Times": Zabrać kopalnym, dać odnawialnym

W liście otwartym na łamach "New York Timesa" blisko 160 czołowych światowych ekologów wezwało fundacje i filantropów, by przeznaczali swoje pieniądze na walkę ze zmianami klimatu.
Więcej>>

Nowy skład Komisji Europejskiej. Co oznacza dla polityki energetyczno-klimatycznej UE?

Odzielenie obszarów ochrony klimatu i środowiska, a także połączenie spraw klimatu i energii jest krytykowane przez europejskie instytucje ekologiczne, których zdaniem taki podział zmniejszy znaczenie kwestii klimatycznych i osłabi Unię Europejską w negocjacjach ws. globalnego porozumienia klimatycznego.
Więcej>>

Czy zapobieganie zmianom klimatu zahamuje rozwój gospodarczy?

(źródło: chronmyklimat.pl)
Wbrew powszechnym przekonaniom rozwój gospodarczy idzie w parze z zapobieganiem zmianom klimatu. Dowodzi tego raport „Lepszy wzrost, lepszy klimat: Nowa gospodarka klimatyczna” przygotowany przez Światową Komisję ds. Ekonomii i Klimatu.
Więcej>>

Między Śląskiem a kowadłem

(źródło: chronmyklimat.pl)
Wybór Donalda Tuska na prezydenta Rady Europejskiej może oznaczać cichą zgodę Unii na spowolnienie polityki klimatycznej – pisze w interesującym artykule Michał Olszewski.
Więcej>>

"Europę czeka energetyczna rewolucja"

Jesteśmy świadkami rewolucji energetycznej, tradycyjny "pionowy" kierunek przepływu energii - od wielkiego producenta do odbiorcy ulega zmianie na "poziomy" - pomiędzy rozproszonymi źródłami i konsumentami - ocenił prezes koncernu E.ON Johannes Teyssen.

Komentarz redakcji:
No proszę, prezesi koncernów też czasem (z opóźnieniem) ujawniają złote myśli. Czy już zmienją strategię?
Więcej>>

Polscy związkowcy jednym głosem za odrzuceniem unijnej polityki klimatycznej

- Związkowcy mówią mocniej niż prezesi koncernów, w których pracują. Stają w obronie starego porządku energetycznego - polskiego skansenu węglowego – komentuje Radosław Gawlik.
(I taktownie nie wspomina, że także w obronie swoich skostniałych przywilejów – red.)
Więcej>>

Ameryka: czyste supermocarstwo?

Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton wezwała swój kraj do zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii.
Więcej>>

Roztopy na Grenlandii 2014

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Topnienie na Grenlandii rozpoczęło się dość intensywnie już w pierwszej połowie maja. Prawdziwy rozmach topnienia miał miejsce w czerwcu i w lipcu. Badając zmiany zachodzące na Grenlandii naukowcy wykorzystują nie tylko satelity, ale i drony.
Więcej>>

Samoloty będą latać na biopaliwach

(źródło: chronmyklimat.pl)
Wciąż nie wiadomo, czy wszystkie linie lotnicze zostaną objęte systemem handlu emisjami i kiedy mogłoby się to stać. Nie oznacza to jednak, że przemysł lotniczy nie robi nic, by ograniczać swój wpływ na klimat.
Więcej>>

Bez piwa, wina i czekolady?

Zmiany klimatyczne? Nic bardziej nudnego i odległego niż dyskusje o topniejących lodowcach. Naukowcy ostrzegają jednak, że konsekwencje tych procesów odczujemy już niedługo, robiąc zakupy, czy pijąc piwo w ulubionym barze - np. w Pradze.
Więcej>>

Polski węgiel a polski klimat – w radiu TOK FM

Ewa Podolska i Radosław Gawlik (EKO-UNIA) rozmawiają z Urszulą Stefanowicz (Koalicja Klimatyczna) oraz z dr. Michałem Wilczyńskim (b. Głównym Geologiem Kraju)

Nie ma "polskiego klimatu". Glob ma jeden wspólny klimat coraz bardziej zakłócany spalaniem węgla, w tym polskiego. Premier Kopacz zapowiada konserwowanie monokultury węglowej kosztem szans energii obywatelskiej, odnawialnej i rozproszonej... Pani Premier: Pora wyjść z kopalni na słońce i wiatr. Odwagi!
Więcej>>
(logo TOK FM po prawej stronie)

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej