×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

30 sierpnia 2014
info
 

Newsletter 08/2014

intro

sierpień 2014

W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. relację ze wspaniałej, wielotysięcznej, międzynarodowej akcji Łańcuch ludzi STOP Odkrywce oraz informacje o gigantycznych światowych dopłatach do paliw kopalnych, o uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny zakazu palenia węglem na terenie Krakowa, oraz bardzo ciekawą dyskusję między wolnorynkowym Forum Obywatelskiego Rozwoju a zwolenikami energii odnawialnej, ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Życzymy miłej i pożytecznej lektury

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Łańcuch ludzi STOP odkrywce! - relacja

Łącznie aż 7,5 tys. ludzi stanęło w łańcuchu i połączyło niemieckie Kerkwitz i polskie Grabice!!! Udało się! - pisze i dziękuje uczestnikom Iwo Łoś z Greenpeace Polska.
Więcej>>

Zbigniew Barski – Wójt gminy Gubin dziękuje za Łańcuch ludzi

Więcej>>

Stop odkrywce - wywiad z Anną Dziadek

Wywiad dla Gazety Regionalnej (wyd. Żary, 12.08.2014), w którym Anna Dziadek mówi m.in.:
- Tak jak kiedyś wóz drabiniasty ciągnięty przez konie odszedł do przeszłości tak i teraz kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego - powoli, ale nieuchronnie będą likwidowane. Po co więc inwestować w planowanie „fabryki furmanek”?
Więcej>>

Przeciw odkrywkom w Kleczewie

Ponad sto osób pikietowało przed siedzibą PAK KWB „Konin” w Kleczewie. Mieszkańcy, rolnicy i ekolodzy sprzeciwiają się w ten sposób nowym odkrywkom.
Więcej>>
Zobacz także>>

Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014
BRUNICOWY ROZGLĔD

Nie tylko słowem zachęcano do udziału w Łańcuchu ludzi. Zespół „Berlinska droha” uwodził i zapraszał serbołużyckim śpiewem i muzyką.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 6 sierpnia 2014
BRUNICOWY ROZGLĔD

Prezydent Federalnego Urzędu Ochrony Środowiska, Maria Krautzberger, uważa, że budowa kopalni Welzow-Süd II koło Cottbus to „zła droga”. „Landy, które chcą nadal produkować prąd z węgla brunatnego nie prowadzą dobrej polityki ekologicznej oraz społeczno-gospodarczej” – powiedziała gazecie „Berliner Zeitung. „Aby zrealizować nasze cele polityki klimatycznej musimy ograniczyć podaż energii produkowanej z paliw kopalnych, stawiać na odnawialne źródła energii oraz znacznie podwyższyć stopień efektywności energetycznej”.

Komentarz redakcji: Ta wypowiedź wskazuje, że niemieccy urzędnicy ochrony środowiska naprawdę serio traktują to co robią.
Więcej>>

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Z węglem aż po grób, czyli koniec marzeń o zielonej energii w Polsce!

Według przygotowanego przez rząd Donalda Tuska dokumentu, przez najbliższe 30 lat głównym źródłem energii nadal będzie węgiel.
Więcej>>

Interpelacja w sprawie awarii w Elektrowni Kozienice i skażenia Wisły mazutem

W lipcu miała miejsce awaria w Elektrowni Kozienice, drugiej co do wielkości w Polsce. (...) Do rzeki wyciekło 9 ton mazutu.
Więcej>>

Elektrownie będą truły dłużej

Niestety, prezydent podpisał ustawę nowelizującą prawo ochrony środowiska wskazującą, że rząd robi wszystko, aby ominąć europejskie zobowiązania i zapewnić elektrowniom węglowym status quo.
Więcej>>

Rząd wie co będzie z węglem za 10 lat?

Nie można myśleć tylko o tym jak uratować Kompanię Węglową do najbliższych wyborów. Potrzebna jest wizja jak ta spółka ma prosperować przez wiele lat.
Więcej>>

Dopłaty do paliw kopalnych na świecie – 544 miliardy (!) dolarów rocznie

Przeciwnicy energii odnawialnej z upodobaniem podkreślają jej ekonomiczną nieopłacalność i konieczność dotowania tej nieefektywnej, ich zdaniem, energii. Czy zatem płacimy za energię, pochodzącą z paliw kopalnych, prawdziwie rynkową cenę?
Więcej>>

"Tani węgiel" czy energetyczna wolność?

Przeciwdziałanie rozgrywaniu „bronią energetyczną” przez rząd Rosji np. poprzez wspólne negocjacje warunków importu surowców jest politycznie nierealne. Musimy przechodzić na lokalne, niewyczerpywalne zasoby energii.
Więcej>>

Chińskie miasta rezygnują z PKB jako miary rozwoju

Ponad 70 chińskich miast i powiatów zrezygnowało z używania wskaźnika PKB (produktu krajowego brutto) jako sposobu oceny lokalnych rządów. Już nie wzrost gospodarczy będzie głównym kryterium oceny urzędników, ale wysiłki związane z ochroną środowiska i zmniejszaniem nierówności społecznych.
Więcej>>

"Projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 r. - postęp czy rozczarowanie?"

O tym dyskutowali w radiu TOK FM (w cyklu Energia dla Klimatu):
Małgorzata Smolak - prawniczka z Fundacji Clienth Earth, Iwo Łoś - koordynator Kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska, Radosław Gawlik – współorganizator audycji, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA i prowadząca audycję redaktorka Ewa Podolska.

Więcej>> (logo TOK FM po prawej stronie)

Atom

Greenpace zaskarżył program polskiej energetyki jądrowej

Fundacja Greenpeace Polska złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, skargę dotyczącą Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ).
Więcej>>

Wielka Brytania: dwie elektrownie atomowe wstrzymały pracę z powodu usterki

(źródło: biznes.pl)
Francuski koncern EDF wyłączył dwie z ośmiu swoich brytyjskich elektrowni atomowych. To wynik pęknięć w wytwornicy pary jednego z reaktorów elektrowni Heysham 1 na północy Anglii. Wyłączona została także elektrownia Hartlepool.
Więcej>>

Niska emisja

Sąd unieważnił uchwałę sejmiku ws. zakazu palenia węglem w Krakowie

Wojewódzki Sąd Administracyjny (pierwsza instancja) uchylił zakaz palenia węglem na terenie Krakowa.
Więcej>>

i także w tej sprawie:

Uchylona uchwała antysmogowa. Sąd wierzy w węgiel

Dziwne to orzeczenie. Prawo do trucia jest w Krakowie ważniejsze niż prawo do oddychania czystym powietrzem – pisze (w krakow.gazeta.pl) Michał Olszewski.
Więcej>>

Najwięksi truciciele w Polsce

Polskie elektrownie należą do największych emitentów CO2 oraz innych szkodliwych substancji w całej Unii Europejskiej.
Więcej>>

Wybory samorządowe a niskoemisyjna gospodarka. Płonne nadzieje

Czy w programach i debatach wyborczych pojawi się temat lokalnej gospodarki niskoenergetycznej. Powinien, zwłaszcza tam, gdzie kandydujące ugrupowania będą prezentować nową wizję rozwoju, gdzie poważnie traktuje się zrównoważony rozwój.
Więcej>>

Łupki

Łupkowe wątpliwości

Gaz łupkowy daje złudzenie, że grę w sięganie po coraz trudniejsze zasoby da się przeciągać w nieskończoność – pisze Marcin Popkiewicz.
Więcej>>

Niemiecki Urząd Ochrony Środowiska apeluje o zakaz szczelinowania

(źródło: http://gazlupkowy.info.pl/ tlum. z http://www.foodandwaterwatch.org/)
"Szczelinowanie jest i pozostanie niebezpieczną technologią, i z tego powodu wymaga znacznych ograniczeń mających na celu ochronę środowiska i zdrowia. Dopóki nie da się dokładnie przewidzieć zagrożeń związanych z tą technologią i im zapobiec, w Niemczech nie powinno stosować się szczelinowania w celu wydobycia gazu łupkowego i metanu z pokładów węgla" – stwierdza Maria Krautzberger, szefowa tego urzędu.

Więcej>>

Lotos: Podmorski gaz łupkowy nie opłaca się

(źródło: wprost.pl)
Dostępne obecnie technologie nie pozwalają w sposób opłacalny wydobywać gazu lub ropy w formach łupkowych pod dnem morza. W rezultacie nigdzie na świecie nie jest prowadzona taka działalność.
Więcej>>

Gaz łupkowy w USA zagraża afrykańskim eksporterom ropy

(źródło: biznes.onet.pl)
Boom na gaz łupkowy w USA jest zagrożeniem dla eksporterów ropy naftowej z zachodniej Afryki.
Więcej>>

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o podatku węglowodorowym

Od roku 2020 firmy, które będą wydobywały w Polsce gaz z łupków zaczną płacić specjalne podatki.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Energetyka wiatrowa i słoneczna – opłacalność

Rozwiązanie problemu wskazanego w tytule jest tak naprawdę podstawą do ekonomicznego myślenia o rewolucji energetycznej. A przy okazji na podstawie dziwnych wyliczeń działy PR wielkich koncernów energetycznych próbują udowadniać i przekonywać publikę, że energia odnawialna jest nieopłacalna i nigdy opłacalna nie będzie. To samo, choć w znacznie prymitywniejszy sposób, robią tuby propagandowe Kremla.
Więcej>>

Miliardy złotych z Unii na oszczędzanie energii

(źródło: ekonomia.rp.pl)
W latach 2014–2020 modernizacja energetyczna budynków spożytkuje co najmniej 1,5 miliarda euro. To pieniądze głównie z nowych programów regionalnych.
Więcej>>

"Ustawa o OZE nie sprzyja rozwojowi energetyki odnawialnej we wschodniej Polsce"

Zdaniem prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) Grzegorza Wiśniewskiego wschodnie województwa dysponują dużym potencjałem do rozwoju rozproszonej generacji energii z OZE.
Więcej>>

Kto ma rację w niemieckim sporze o Energiewende?

Federalny Trybunał Obrachunkowy (odpowiednik polskiego NIK-u – przyp. red.) ostro skrytykował rząd kanclerz Angeli Merkel za energetyczną transformację - Energiewende. Rząd odpowiada, że audytorzy popełnili błąd, biorąc pod uwagę wyłącznie aspekty finansowe.
Więcej>>

Słońce

Energia słoneczna może trafić pod strzechy

Amerykańscy naukowcy stworzyli przezroczysty koncentrator słoneczny. Brzmi skomplikowanie? Pomyślcie więc o lupie, którą zapewne bawiliście się w dzieciństwie.
Więcej>>

Energia słoneczna w Arabii Saudyjskiej? A jednak, bo tania

Dzięki coraz tańszym modułom, niższym kosztom systemu oraz wzrostowi konkurencji na rynku PV, także w obszarach rozwoju technologii, koszty energii słonecznej znacznie spadły w ciągu ostatnich pięciu lat. W efekcie energia słoneczna jest tańsza, niż większość innych źródeł energii.
Więcej>>

Wiatr

Wiatrakom pod wiatr. W Pałacu Prezydenckim m.in. o energetyce odnawialnej

Jak pogodzić energetykę odnawialną, opartą o elektrownie wiatrowe, z ochroną krajobrazu - zastanawiali się uczestnicy debaty w Pałacu Prezydenckim. Podstawą dyskusji był raport NIK krytycznie oceniający zasady, według których samorządy wybierają lokalizacje turbin wiatrowych.
Więcej>>

Spadają koszty morskiej energetyki wiatrowej

Kraje, które jak Dania postawiły na rozwój morskiej energetyki wiatrowej, spodziewają się znacznego zmniejszania kosztów tej technologii, a co za tym idzie – niższych rachunków za prąd dla konsumentów.
Więcej>>

W USA tydzień energii wiatrowej

USA nadal jest światowym liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej – drugie miejsce na świecie w zainstalowanej mocy (co zaspokaja już 4,5 proc. rocznego zapotrzebowania kraju na energię elektryczną). Wynika to z dwóch raportów opublikowanych 18 sierpnia przez amerykański Departament Energii.
Więcej>>

Klimat

Poniżej cztery odnośniki do bardzo ciekawej dyskusji klimatyczno-polityczno-gospodarczej:

Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) ostrzega

Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej ograniczać polską gospodarkę regulacjami klimatycznymi.
Więcej>>

Odpowiedż klimatologów z portalu Naukaoklimacie.pl

Eksperci FOR argumentują, że nie ma w ogóle potrzeby ograniczania emisji, ponieważ wzrost średniej temperatury Ziemi i poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest wynikiem naturalnych procesów, zachodzących co ok. 25 tys. lat. Stwierdzenie to jest zupełnie niezgodne ze stanem obecnej wiedzy naukowej.
Więcej>>

Polemika z FOR - Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej

Wątpliwe argumenty antyklimatyczne i nieuzasadniony atak na OZE w publikacji think-tanku prof. Balcerowicza.
Więcej>>

I odpowiedź FOR na powyższy artykuł Grzegorza Wiśniewskiego

Krytykujemy subsydiowanie OZE i odgórnie narzucaną politykę klimatyczną.
Więcej>>

Mniej elektrowni, więcej myślenia – proponują Brytyjczycy

Walka ze zmianami klimatu może przy okazji rozwiązać niektóre problemy gospodarcze i społeczne w Wielkiej Brytanii – dowodzi najnowszy raport THINKTANK IPPR, o którym pisze Michał Olszewski.
Więcej>>

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
2014-03-07
newsletter 11/2012
2014-03-07
newsletter 12/2012
2014-03-07
newsletter 3/2013
2014-03-07
newsletter 8/2013
2014-03-07
newsletter 5/2013
2014-03-07
newsletter 4/2013
2014-02-11
newsletter 01/2014
2014-01-07
newsletter 12/2013
2013-12-23
newsletter 11/2013
2013-11-11
newsletter 10/2013
2013-10-13
newsletter 9/2013
Let’s stop the climate disaster together!
The governments of Poland, the Czech Republic, Hungary and Slovakia must take immediate action towards climate neutrality (...)
czytaj całość
Pola irygacyjne we Wrocławiu
List wrocławskich naukowców i społeczników w sprawie metod (...)
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Logika koncernów węglowych – my zarabiamy, wy po (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej